Οικονομολόγος - Χρηματιστής

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Άστο werip σας έριξε δούλεμα ο μικρός Λούκας. Δές εδώ

καλά δεν παίζει αυτό το σκηνικό...χαχαχα... καλά γ@μεί το θέμα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Πω πω μύρισε κάρβουνο πάλι εδώ μέσα!!! :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Οικονομικης Επιστημης στο πανεπιστημιο Πειραιως,μου αρεσε περισσοτερο το προγραμμα σπουδων απο αυτο του Ο.Π.Α και εχω ενα ιδιαιτερο δεσιμο με την περιοχη μου...
Πολλοι μου λενε οτι εκανα βλακεια που δεν δηλωσα Ο.Π.Α αλλα δεν το μετανιωνω

Και σε είχα συμπαθήσει αρχικά!!! :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
γεια σας ειμαι μαθητης γ λυκειου και σκοπευω να σπουδασω οικονομικα. Ποια σχολη και γιατι μου προτεινεται αναμεσα στο λοχρη ασσοε και οικονομικων επιστημων ασσοε. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
γεια σας ειμαι μαθητης γ λυκειου και σκοπευω να σπουδασω οικονομικα. Ποια σχολη και γιατι μου προτεινεται αναμεσα στο λοχρη ασσοε και οικονομικων επιστημων ασσοε. Ευχαριστώ

γεια σου και σενα. εξαρταται τι ακριβως θες. αρχικα κι εγω ηθελα λοχρη αλλα οταν το εψαξα περισσοτερο (πολυ περισσοτερο ομως) αποφασισα οικονομικων επιστημων. ο λογος απλος... το λοχρη ειναι αρκετα εξειδικευμένο σε έναν συγκεκριμένο τομέα των οικονομικών σε αντίθεση με το οικονομικων επιστημων που παίρνεις γενικές γνώσεις και έχεις σφαιρική αντίληψη των πραγματων, επομένως με το λοχρή ρισκάρεις να το πω ετσι να παρεις ενα πτυχίο και μετα να βρεθείς στην δυσάρεστη θέση μην σ' αρέσει ο τομέας αυτός (κακά τα ψέμματα, δεν μπορείς να ξέρεις πολλά γι' αυτο τον τομέα μιας και δεν υπάρχει καθόλου πληροφόρηση στα σχολεία κτλ). Επομένως, έτσι όπως το βλέπω εγώ είτε πας στο λοχρη και έχεις ένα αρκετά εξειδικευμένο πτυχίο (με όλα τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα που αυτό έχει) είτε στο οικονομικών επιστημών που ναι μεν έχεις ένα πιο κοινό πτυχίο να το πω (αν και μετραει πολυ κι αυτο) αλλά έχεις καλύτερη γνώση πάνω στα οικονομικά, πιο σφαιρική εικόνα των πραγμάτων και μετά μπορείς κάλλιστα να εξειδικευτείς σε κάποιον τομέα που θα σου αρέσει σίγουρα (αφού έχεις την σφαιρική εικόνα που λέγαμε και μπορείς να αποφασίσεις καλύτερα και σε πιο ώριμη ακόμα ηλικία) με κάποιο μεταπτυχιακό φεριπιν. it's up to you τι θα επιλεξεις. κανείς δεν μπορεί να σου πει τι είναι καλύτερο εκτός απο σένα και αν ποτε κάποιος βρεθεί τότε κράτα μια πισινή, γιατί όλα είναι υποκειμενικά και εξαρτάται από το τι ακριβώς θες εσύ. Απλά να συλλέγεις πληροφορίες, γεγονότα, πράγματα που δεν αμφισβητούνται ώστε να μπορείς να επιλέξεις. ελπίζω να μην σε κούρασα με όλο αυτο το σεντονι :whistle:. προσωπικά ξεκινώντας τις πανελλήνιες ήθελα λοχρή αλλά μετά άλλαξα σε οικονομικών επιστημών γιατι δεν θέλω αυτην την εξειδίκευση απο τοσο νωρίς χωρίς να γνωρίζω τι ακριβώς γίνεται στον κλάδο. βέβαια να σου πω πως όταν λες οτι θες να ασχοληθεις με τα οικονομικα δεν γινεσαι και πολυ σαφης και συγκεκριμενος... με οικονομικα ασχολειται μια επιχειρηση 5 ατομων, με οικονομικα μια με 500 και με οικονομικα ενας επενδυτης. σιγα σιγα πρεπει να το ξεκαθαρισεις. αλλα το σημαντικοτερο ειναι να συγκεντρωθεις στις εξετασεις σου. μετα θα έχεις χρόνο να κάνεις τις επιλογές σου (αφού συγκεντρωθεις και βγαλεις αρκετα μορια ωστε να εισαι σε πλεονεκτικη θεση). μια τρίτη επιλογη που βλεπω (εκτος απο αυτα που αναφερεις δηλαδη) ειναι και η οδε (οργανωση και διοικηση επιχειρησεν) η οποια ειναι στον τομεα των οικονομικων και αυτη και εχει αρκετα καλη επαγγελματικη αποκατασταση και ειναι και πιο φρεσκο τμημα απ΄ότι το οικονομικων επιστημων. προσωπικα δεν το επελεξα γιατι ηθελα καθαρα οικονομικα, αλλα αφου ακομα δεν εχεις αποφασισει ριξτου κι αυτου μια ματια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Geo1230: Και είσαι πρωτοετής φοιτητής είπαμε? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

werip

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο werip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 166 μηνύματα.

geo1230

Νεοφερμένος

Ο geo1230 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ναι πρωτοετής είμαι Pamak, γιατί;... Ευχαριστώ werip για την υποστήριξη! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rhodes13

Νεοφερμένος

Ο rhodes13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
γιατι μου προτινεις το οδε σε σχεση με το οικονομικων επιστημων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freeze

Νεοφερμένος

Ο Freeze αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
τι γνωμη εχετε για το τμημα οικονομικων επιστημων στα ιωαννινα; εχει καλο επιπεδο σπουδων; να προτιμησω καποιο αλλο τμημα και οχι αυτο;

(επισης δεν ειμαι απολυτως σιγουρος οτι θα μπορω να ανταπεξελθω στα μαθηματα που χρειαζονται αποστηθιση αφου ειμαι αδυναμος σε αυτα ομως στα μαθηματικο-φυσικα τα πηγαινω αρκετα καλα (17+) και νομιζω πως με αρκετη προσπαθεια θα τα καταφερω και στα πρωτα

αυτη τη στιγμη εχω τις οικονομικες σχολες σαν εναλλακτικη επιλογη αν δεν διαλεξω πολ. μηχανικων. μου αρεσει το επαγγελμα του οικονομολογου σαν ιδεα, δηλαδη οσα εχω διαβασει γι αυτο μεχρι τωρα αλλα αυτο που με φοβιζει ειναι η αποστηθιση-θεωρια

να συνεχισω να το εχω υποψη μου; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top