Καταυλισμός λαθρομεταναστών η Νομική

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Eπειδή ακριβώς είναι περιουία όλων όπως λες.

Περιουσία όλων που τη διαχειρίζονται οι καθηγητές και οι φοιτητές, σύμφωνα με το νόμο.

Όσο δεν γίνεται κατάληψη ή κάτι άλλο, κανείς δεν έχει πρόβλημα με τη διαχείριση αυτή. Μόλις ακουστεί κατάληψη, ο κάθε πικραμένος που δεν έχει καμμία σχέση με το πανεπιστήμιο θυμάται πως είναι δημόσιο και τρέχει να κατηγορήσει τους φοιτητές.
Και ξαναρωτάω, πόσοι από τους μη-φοιτητές και μη-πανεπιστημιακούς έχουν οποιαδήποτε επαφή με το πανεπιστήμιο, με την έρευνα και τη γνώση που παράγεται εκεί και τα προβλήματά του;

Nαι καλά... Δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό αυτή τη στιγμή. Άσε τα ΜΜΕ να λένε ότι θέλουν. Και δωμάτια στο Hilton να τους κλείσουν δεν φεύγουν από τη Νομική και αυτό όχι γιατί δεν το θέλουν οι ίδιοι αλλά αυτοί που τους υποκεινούν.

https://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=245323

Είμαι υπέρ του συστήματος των υποτροφιών. Τα παιδάκια που δεν παιρνάνε μέσω του συστήματος των πανελληνίων να μπορούν να εξασφαλίσουν θέση υπό πληρωμή και όχι να καταφεύγουν σε ιδιωτικά πανεπιστήμια του εξωτερικού. Με την φορολόγηση δεν υπάρχει άμεση χρηματοδότηση και το πανεπιστήμιο γίνεται όμηρος του δημοσίου τομέα και των κομμάτων. Το θέμα δεν είναι η κατάργηση του ασύλου είναι να πάρουν πόδι τα κόμματα. Ο μόνος τρόπος για να γίνει αυτό είναι αυτός που είπα (με την σημερινή κατάσταση είναι μονόδρομος).

Υποτροφίες δίνονται και τώρα.
Αυτό που προτείνεις είναι το "ο μπαμπάς μου έχει λεφτά (ή ακόμη κι "ο μπαμπάς μου σκίζεται για να βρει λεφτά"), ας γίνω γιατρός κι ας μη καταλαβαίνω τι σημαίνουν αυτά τα ATGC που γράφουν στην τάξη".

Τι νόημα έχουν τότε οι πανελλήνιες; Που είναι η αξιοκρατία;
Στην ίδια ελληνική κοινωνία που υφίσταται τώρα αν εφαρμοστούν αυτά που λες, δε σου εγγυάται κανείς ούτε ότι δε θα υπάρχουν συναλλαγές με το δημόσιο, ούτε ότι το ρόλο των κομματόσκυλων δε θα τον πάρουν οι "έχοντες".
Και μαζί όλα αυτά, καταργείται και το "δωρεάν" της παιδείας, καταργείται και το άσυλο ιδεών.

Δε φταίει το σύστημα, η κοινωνία φταίει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Περιουσία όλων που τη διαχειρίζονται οι καθηγητές και οι φοιτητές, σύμφωνα με το νόμο.
Και ο νόμος λέει ότι οι λαθρομετανάστες είναι παράνομοι. Δεν επικαλούμαστε τον νόμο μονο όταν μας συμφέρει.
Όσο δεν γίνεται κατάληψη ή κάτι άλλο, κανείς δεν έχει πρόβλημα με τη διαχείριση αυτή. Μόλις ακουστεί κατάληψη, ο κάθε πικραμένος που δεν έχει καμμία σχέση με το πανεπιστήμιο θυμάται πως είναι δημόσιο και τρέχει να κατηγορήσει τους φοιτητές.
Και ξαναρωτάω, πόσοι από τους μη-φοιτητές και μη-πανεπιστημιακούς έχουν οποιαδήποτε επαφή με το πανεπιστήμιο, με την έρευνα και τη γνώση που παράγεται εκεί και τα προβλήματά του;
Γιατί έχουν σχέση με το πανεπιστήμιο αυτοί που κάνουν καταλήψεις (ούτε ζωγραφιστούς δεν τους βλέπουμε στα αμφιθέατρα). Δεν θα είχα πρόβλημα με τις καταλήψεις όταν τις συνέχιζαν μέχρι τέλους κι ας χάναμε εξάμηνα έτη και οτιδήποτε άλλο όπως ακριβώς γινόταν επί εποχή Αρσένη.

Στο είπα και πάλι ακόμα και δωμάτιο στο Hilton να τους κλείσουν δεν φεύγουν από το πανεπιτήμιο. Το ότι η πρυτανεία βρήκε χώρο δεν σημαίνει ότι θα το δεχθούν. Ο χρόνος θα δείξει σύντομα αν έχω δίκαιο.

Υποτροφίες δίνονται και τώρα.
Αυτό που προτείνεις είναι το "ο μπαμπάς μου έχει λεφτά (ή ακόμη κι "ο μπαμπάς μου σκίζεται για να βρει λεφτά"), ας γίνω γιατρός κι ας μη καταλαβαίνω τι σημαίνουν αυτά τα ATGC που γράφουν στην τάξη".

Τι νόημα έχουν τότε οι πανελλήνιες; Που είναι η αξιοκρατία;
Όποιος μπαίνει με πανελλαδικές θα αποκτά υποτροφία και θα μπαίνει τζάμπα. Οι λεφτάδες man πάνε σε Ρουμανολοβακίες τώρα και αποκτούν το πολυπόθυτο χαρτί. Θα συμφωνούσα μαζί σου αν η Ελλάδα δεν τους αναγνώριζε τα πτυχία τους. Από τη στιγμη που τα αναγνωρίζει πρέπει να εφαρμοστεί αυτό που προτείνω για να μην χάνεται Ελληνικό συναλλαγμα στο εξωτερικό.
Στην ίδια ελληνική κοινωνία που υφίσταται τώρα αν εφαρμοστούν αυτά που λες, ούτε σου εγγυάται κανείς ότι δε θα υπάρχουν συναλλαγές με το δημόσιο, ούτε ότι το ρόλο των κομματόσκυλων δε θα τον πάρουν οι λεφτάδες.

Δε φταίει το σύστημα, η κοινωνία φταίει.
Αυτή η κατάταση με τα κόμματα δεν συμβαίνει μόνο στα πανεπιστήμια αλλά σε κάθε δημόσια υπηρεσία (από τα νοσοκομεία μέχρι και τα ΚΕΠ). Αν τα πανεπιστήμια ανεξαρτητοποιηθούν και σταματήσουν να είναι δημόσια τότε τα κόμματα στα πανεπιστήμια θα είναι παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Και ο νόμος λέει ότι οι λαθρομετανάστες είναι παράνομοι. Δεν επικαλούμαστε τον νόμο μονο όταν μας συμφέρει.

Γιατί έχουν σχέση με το πανεπιστήμιο αυτοί που κάνουν καταλήψεις. Δεν θα είχα πρόβλημα με τις καταλήψεις όταν τις συνέχιζαν μέχρι τέλους κι ας χάνανε εξάμηνα έτη και οτιδήποτε άλλο όπως ακριβώς γινόταν επί εποχή Αρσένη.

Στο είπα και πάλι ακόμα και δωμάτιο στο Hilton να τους κλείσουν δεν φεύγουν από το πανεπιτήμιο. Το ότι η πρυτανεία βρήκε χώρο δεν σημαίνει ότι θα το δεχθούν. Ο χρόνος θα δείξει σύντομα αν έχω δίκαιο.

Όποιος μπαίνει με πανελλαδικές θα αποκτά υποτροφία και θα μπαίνει τζάμπα. Οι λεφτάδες man πάνε σε Ρουμανολοβακίες τώρα και αποκτούν το πολυπόθυτο χαρτί. Θα συμφωνούσα μαζί σου αν η Ελλάδα δεν τους αναγνώριζε τα πτυχία τους. Από τη στιγμη που τα αναγνωρίζει πρέπει να εφαρμοστεί αυτό που προτείνω για να μην χάνεται Ελληνικό συναλλαγμα στο εξωτερικό.

Αυτή η κατάταση με τα κόμματα δεν συμβαίνει μόνο στα πανεπιστήμια αλλά σε κάθε δημόσια υπηρεσία (από τα νοσοκομεία μέχρι και τα ΚΕΠ). Αν τα πανεπιστήμια ανεξαρτητοποιηθούν και σταματήσουν να είναι δημόσια τότε τα κόμματα στα πανεπιστήμια θα είναι παρελθόν.

Δεν τον επικαλούμαι όταν με συμφέρει. Παράνομα έχουν εισέλθει, αλλά τόσα χρόνια που μένουν εδώ και δουλεύουν μαύρα δεν κόφτηκε ούτε το κράτος, ούτε όλοι όσοι επικαλούνται τώρα το καθεστώς παρανομία τους για να τους βγάλουν έξω. Μόλις διεκδίκησαν δικαιώματα θυμήθηκαν όλοι πως είναι "κακοί παράνομοι".

Μία σχέση παραπάνω την έχουν όσο να 'ναι. Από εκεί και πέρα είναι επί μέρους ζητήματα αν κάθε κατάληψη που γίνεται είναι σωστή ή όχι. ;)

Θα δούμε στο μεσημεριανό δελτίο τι έχει γίνει μέχρι τότε. ;)

Δεν αναγνωρίζονται τα πτυχία, τουλάχιστον όχι όλα και όχι χωρίς κόπο. Ας πούμε αν σπούδασες μηχανικός περνάς εξετάσεις.
Επίσης, στο σύστημα που περιγράφεις, προφανώς δε θα αυξηθούν οι θέσεις στα πανεπιστήμια ώστε πχ να περνούν 300 νομική από πανελλαδικές και επιπλέον όσοι πληρώνουν. Από κάπου θα κοπούν οι θέσεις που θα πληρώνονται, και θα κοπούν από τους "άριστους" για να δοθούν στους "έχοντες".
Δε μου κάνει και πολύ αξιοκρατικό: αντί να μπει αυτός που γράφει 19 να μπει αυτός που γράφει 13 ή 9 επειδή έχει χρήματα...
Δεν πρόκειται άλλωστε να υπάρξει και πρόοδος στο πανεπιστήμιο από 'κει και πέρα.

Τέλος, μάλλον δεν κατάλαβες τι έγραψα: τα κόμματα ίσως να μην υπάρχουν, αλλά τα προνόμια που είχε ο κομματικός φοιτητής ο οποίος συναλλασσόταν έχοντας τη "δύναμη" να ελέγχει εκλογές και άλλες διοικητικές διαδικασίες, θα τα έχει ο εύπορος φοιτητής, οποίος θα έχει τη δύναμη του χρήματος. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μια common άποψη που κυκλοφορεί σ'αυτό το thread είναι η ιδέα της "υποκίνησης" και της "εκμετάλλευσης" των μεταναστών.Όσοι την υποστήριξαν κρύβονται πίσω απ'τη μαζικότητά της,αλλά παρ'όλ'αυτά κανείς δεν έκατσε να κοιτάξει τις διάφορες τρύπες που έχει αυτή η άποψη:
1.)Τι είναι οι μετανάστες,ζώα,ώστε να τους κάνουν ότι θέλουν?Δε μιλάμε για ψαρωμένους,εξαθλιωμένους ανθρώπους που ήρθαν χτες στη χώρα μας.Μιλάμε για άτομα που ζούνε χρόνια,έχουν μόνιμες δουλειές στην Ελλάδα,έχουν οικογένειες,οπότε ζητούν επιτέλους να νομιμοποιηθούν.
2.)Ωραία,εξηγήσατε πως αυτή η κίνηση συνιστά deterioration της θέσης των μεταναστών.Αυτό που κανείς δεν εξήγησε,είναι το τι κερδίζουν όσοι τους βοήθησαν.Τι κερδίζει η όποια αριστερή οργάνωση:
α)Ψήφους?Μα η πλειοψηφία της κοινής γνώμης βλέπει αρνητικά την κίνηση αυτή και αυτό είναι κάτι που δε χρειαζόταν καν να το δοκιμάσουν για να το διαπιστώσουν.Δεν είναι ηλίθιοι,να περιμένουν ότι θα κερδίσουν ψήφους με κάτι τέτοιο.
β)Την άρση του ασύλου?Μα γιατί να θέλει η ΑΡ.ΕΝ. ή τα ΕΑΑΚ να αρθεί το άσυλο?Είναι υπέρ του ασύλου,δεν συντάσσονται στη γραμμή ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ.
γ)Να καλυφθούν σκάνδαλα?Μα τα σκάνδαλα είναι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ,αυτούς τι τους νοιάζει?Ίσα ίσα,επωφελούνται με την αποκάλυψή τους.

ΥΓ:Για όσους μετά μανίας ωρύονται για την άρση του ασύλου,έχω να παραθέσω αυτό:
«Κύριοι, οφείλετε να αντιμετωπίσετε τους ελαχίστους ταραξίας, οι οποίοι κάθονται στα σκαλοπάτια, μέσα εις τον περίβολον των ανωτάτων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων και, ασκούντες ψυχολογικήν βίαν επί της συντριπτικής πλειοψηφίας των Ελλήνων σπουδαστών, δεν τους επιτρέπουν να προσέλθουν εις τας αίθουσας και να παρακολουθήσουν το μάθημα.»
Γεώργιος Παπαδόπουλος,προς τις συγκλήτους των Πανεπιστημίων,1973

ΥΓ 2:Για όσους αγανακτισμένοι ωρύονται γενικότερα,"δεν αντέχουμε άλλο!","αμάν με τους λαθρομετανάστες!","αμάν με τους ψευτοεπαναστάτες!","αυτοί φταίνε για όλα!",με προβλημάτισε πολύ ως προς το τι μου θυμίζει η τόση "αγανάκτηση" στον λόγο.Τελικά όμως θυμήθηκα:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εγω απο τοτε που ακομα ημουν φοιτητης εσκιζα τα ρουχα μου για την καταργηση του ασυλου

το ασυλο ειναι η ελευθερια στην παιδεια και την αποψη ιδεων που σχετιζονται με την εκπαιδευση,την επιστημη και την μορφωση


ειναι ανηκουστο να ειναι το καταφυγιο του αναρχικου , του εγκληματια , του λαθρομεταναστη , αυτουνου που θελει "να εκφρασει" τις ιδεες του σπαζοντας αιθουσες με μικροσκοπια και υπολογιστες και καιγοντας εργασιες και ερευνες ετων , αυτονων που καταστρεφουν δημοσιες περιουσιες στο πανεπιστημιο , με κατεστραμενες αιθουσες , εγκαταλελειμενες εγκαταστασεις , με συνθηματα με σπρευ και αυτοκολλητα "ζητω η εακ-συριζα" "ζητω η δαπ" "ολοι στον αγωνα" (και αλλες τετοιες μπουρδες) που ολοι βαφτιζουν εκφραση ιδεων

ειναι επιβεβλημενη η καταργηση του ασυλου

ειναι μια βλακεια που ολοι χρησιμοποιουν για να κρυβουν τους εγκληματιες και τους κουκουλοφορους σε καθε πορεια

και αν οποιος αγαπαει την πατριδα του ,τον πολιτισμο του , την ιστορια του,την ελληνικη κολτουρα , το ελληνικο πνευμα και κυριως αν αγαπαει τον τοπο του και νιωσει οτι απειλειται η κινδυνευει η διαταραχη των παραπανω με οποιονδηποτε τροπο, αποκαλειται φασιστας ε ναι, χαρομαι και καμαρι μου που ειμαι !!!!!

επειδη πιθανοτατα δεν θα καταλαβετε κατα 90% το νοημα με το οποιο λεω οτι χαιρομαι που ειμαι φασιστας , οποιος μπει στον κοπο να με "κραξει" απλα και μονο επειδη γραφω την λεξη φασιστας εχει φαει αναφορα απο εμενα
διαβαστε προσεκτικα τι λεω και πως το εννοω

υγ1: σε καμια περιπτωση δεν συμφωνω με τους του συριζα της χρυσης αυγης και κυριως με τον καρατζαφερη και τον αδωνι οι οποιοι απλα χρησιμοποιουν την αρχαια ελλαδα και το αρχαιο πνευμα και κυριως το συνολο της εννοιας του ελληνικου πολιτισμου με ασχημο και εμετικο τροπο με αποτελεσμα να χαρακτηριζεται δυστυχως ασχημα ενα μεγαλο ποσοστο υγιων και καθαρων εθνικοφρονων ως φασιστες ..
φιλοπατρις δεν σημαινει καρατζαφερης και αδωνις , υπαρχουν και καθαρα μυαλα φιλοι μου ...

οταν λεω παρεμβαση και επιβολη της εννομης ταξης δεν εννοω τανκς και δε ξερω γω τι αλλο
δεν λεω οταν γινεται πορεια να βγαινουν τα αρματα και τα πολυβολα για να κηνυγανε τον κοσμο

λεω πως δεν γινεται καθε πορεια να καταληγει σε καταστροφη του κεντρου της πολης,λεηλασιες, και στο τελος καταστροφη του χωρου του πανεπηστημιου επειδη "εκφραζουν ιδεες" , και για αυτο θα ηταν το ιδανικο να υπαρχει επι ετησιας βασης ενα κλιμακιο της αστυνομιας η τελος καποιας αντιστοιχης ομαδας περιφρουρησης η οποια θα συνεργαζεται με την ελληνικη αστυνομια , η οποια θα πραγματοποιει σε ημερησια αλλα και βραδυνη βαση (κυριως) περιπολιες στον χωρο του πανεπηστημιου ,και οταν γινονται πορειες η κατι αναλογο , για λογους ενισχυσης και μονο θα μπορει να συμμετεχει και τμημα της αστυνομιας με πιστολια ρευματος κλπ (οπως γινεται στο Ithaca στην Νεα Υορκη και το οποιο επειδη δεν εκφραζονται ιδεες ελευθερα λογω μη υπαρξης ασυλου παει κατα διαολου σαν πανεπηστημιο...) και αυτα για την προστασια και βελτισωη της γαμημενης παιδειας μας απο τους γαμημενους αναρχικους και οσους γενικα συμμετεχουν σε ολα αυτα

αν ακομα πιστευετε οτι θελω τα τανκς τι να πω....ο τιτλος της ιστοσελιδας τα λεει ολα

Δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα σε μια συζητηση απο το να λες κατι και ο συνομιλητης απλα και μονο για να απαντησει και "να στην πει" σου απανταει με το πιο ακραιο αντιπαραδειγμα-ταυτιση , χωρις καν να μπει στον κοπο να σκεφτει το πνευμα του συνομιλητη , το υφος και το νοημα των λεγομενων του.....

αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Αν δεν δέχεσθε διαφορετικές απόψεις από τις δικές σας, έχετε πάρει λάθος δρόμο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
δεχομαι φιλε μου

δεν δεχομαι αυτο που ειπα στην τελευταια πραγραφο

και το οποιο σημαινει (στην συγκεκριμεη περιπτωση) οτι ο συνομιλητης μου δεν δεχεται αντιθετη αποψη απο την δικια του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Άσχετα με το αν κάποιοι τους υποκινούν ή όχι, είναι ανεπίτρεπτο η κάθε ομάδα όποτε της γουστάρει να κάνει κατάληψη στα δημόσια κτίρια. Δεν είναι το πανεπιστήμιο χώρος για να κοιμούνται και να χέζουν. Να τους πάνε τους ανθρώπους σε έναν πιό ανθρώπινο και κατάλληλο χώρο για φιλοξενία. Αν δε θέλουν, σημαίνει ότι θέλουν να εκβιάσουν το κράτος με την κατάληψη της νομικής. Σε αυτή την περίπτωση πρέπει να τους πάνε σηκωτούς, αλλιώς κράτος δεν υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μόλις πήρα πληροφορία από έναν φίλο που είναι στην ΟΕΝ (νεολαία του ΕΕΚ-των τροτσκιστών),ο οποίος είναι και στην Πρωτοβουλία που βοήθησε τους μετανάστες να κάνουν την κατάληψη,ότι η Πρωτοβουλία είναι ανεξάρτητη απ'όλες τις οργανώσεις.Καμία οργάνωση/κόμμα,αριστερή ή ακροαριστερή (ΑΡ.ΕΝ.,ΕΑΑΚ κλπ) δεν έχει καμία σχέση μαζί τους και μάλιστα αυτό ήταν και το θέμα τους,ότι δεν έχουν λάβει καμία στήριξη,ενδοκοινοβουλευτική ή εξωκοινοβουλευτική.Όλοι όσοι συμμετέχουν,συμμετέχουν ως ανεξάρτητοι και όχι ως εκπρόσωποι κόμματος/οργάνωσης.Btw,την απεργία την αποφάσισαν μόνοι τους οι μετανάστες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ειναι επιβεβλημενη η καταργηση του ασυλου

επειδη πιθανοτατα δεν θα καταλαβετε κατα 90% το νοημα με το οποιο λεω οτι χαιρομαι που ειμαι φασιστας , οποιος μπει στον κοπο να με "κραξει" απλα και μονο επειδη γραφω την λεξη φασιστας εχει φαει αναφορα απο εμενα
διαβαστε προσεκτικα τι λεω και πως το εννοω


υγ2: εσυ ρε παπαρα με το τανκ και εσυ με τον παπαδοπουλο (σορρυ για τον χαρακτηρισμο,θα "απολογηθω" στο τελος) πιστευω το γαμησατε και ψοφησε

οταν λεω παρεμβαση και επιβολη της εννομης ταξης δεν εννοω τανκς και δε ξερω γω τι αλλο
δεν λεω οταν γινεται πορεια να βγαινουν τα αρματα και τα πολυβολα για να κηνυγανε τον κοσμο

λεω πως δεν γινεται καθε πορεια να καταληγει σε καταστροφη του κεντρου της πολης,λεηλασιες, και στο τελος καταστροφη του χωρου του πανεπηστημιου επειδη "εκφραζουν ιδεες" , και για αυτο θα ηταν το ιδανικο να υπαρχει επι ετησιας βασης ενα κλιμακιο της αστυνομιας η τελος καποιας αντιστοιχης ομαδας περιφρουρησης η οποια θα συνεργαζεται με την ελληνικη αστυνομια , η οποια θα πραγματοποιει σε ημερησια αλλα και βραδυνη βαση (κυριως) περιπολιες στον χωρο του πανεπηστημιου ,και οταν γινονται πορειες η κατι αναλογο , για λογους ενισχυσης και μονο θα μπορει να συμμετεχει και τμημα της αστυνομιας με πιστολια ρευματος κλπ (οπως γινεται στο Ithaca στην Νεα Υορκη και το οποιο επειδη δεν εκφραζονται ιδεες ελευθερα λογω μη υπαρξης ασυλου παει κατα διαολου σαν πανεπηστημιο...) και αυτα για την προστασια και βελτισωη της γαμημενης παιδειας μας απο τους γαμημενους αναρχικους και οσους γενικα συμμετεχουν σε ολα αυτα

αν ακομα πιστευετε οτι θελω τα τανκς τι να πω....ο τιτλος της ιστοσελιδας τα λεει ολα

παπαρες σας αποκαλεσα επειδη δεν υπαρχει χειροτερο πραγμα σε μια συζητηση απο το να λες κατι και ο συνομιλητης απλα και μονο για να απαντησει και "να στην πει" σου απανταει με το πιο ακραιο αντιπαραδειγμα-ταυτιση , χωρις καν να μπει στον κοπο να σκεφτει το πνευμα του συνομιλητη , το υφος και το νοημα των λεγομενων του.....

Παρά την "απολογία" σου, συνεχίζω να μη θεωρώ δικαιολογημένο το χαρακτηρισμό.

Θεωρώ δε μεγάλο θράσος να βγαίνεις και να απειλείς με αναφορές, τη στιγμή που εσύ ο ίδιος επιτίθεσαι έτσι αναίτια και προσβλητικά. :)


Επίσης, επειδή βλέπω πως παραπονιέσαι και εξίστασαι ότι οι άλλοι δεν μπορούν να φανταστούν/καταλάβουν τι θες να πεις και πως απαντούν με ακρότητες, θέλω να σε ρωτήσω το εξής:
Εσύ ο τόσο ανοιχτόμυαλος που καταλαβαίνεις τι θέλουν να πουν οι άλλοι, δε σου περνάει καθόλου από το μυαλό ότι ίσως αυτά που υποστηρίζεις ακούγονται ήδη από μόνα τους ακραία;

Το ότι σου αντιλέγουν δε οι άλλοι, δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, αλλά για μένα σημαίνει πως αντιλαμβάνονται πως έχεις διαφορετική άποψη και προσπαθούν να την καταρρίψουν. Διαφορετικά θα μπορούσες εύκολα να φας πολλά υστερικά reports και η συζήτηση να συνεχίσει σαν να μην υπήρξε το σχόλιό σου.



Και τέλος πάντων, για να δούμε πόσο πιο ακραία ήταν αυτά που είπαμε και πόση απόσταση έχουν από αυτά που έγραψες εσύ:
εγω θα ειμαι απο τους πρωτους που θα πολεμησουν για την καταργηση του "ασυλου" και την αυτονοητη εισοδο της αστυνομιας και γενικα των φορεων της πολιτειακης εννομης επιβολης ταξης στον χωρο του πανεπηστημιου

Μπορείς να μου αναφέρεις ποιοι άλλοι τέτοιοι φορείς ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΗΣ έννομης ΕΠΙΒΟΛΗΣ της τάξης υφίστανται εν Ελλάδι εκτός της αστυνομίας; Πολύ θα ήθελα να ακούσω.



εγω απο τοτε που ακομα ημουν φοιτητης εσκιζα τα ρουχα μου για την καταργηση του ασυλου

Αλήθεια τώρα τι είσαι; Γιατί φοιτητής δηλώνεις.:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Μια common άποψη που κυκλοφορεί σ'αυτό το thread είναι η ιδέα της "υποκίνησης" και της "εκμετάλλευσης" των μεταναστών.Όσοι την υποστήριξαν κρύβονται πίσω απ'τη μαζικότητά της,αλλά παρ'όλ'αυτά κανείς δεν έκατσε να κοιτάξει τις διάφορες τρύπες που έχει αυτή η άποψη:
1.)Τι είναι οι μετανάστες,ζώα,ώστε να τους κάνουν ότι θέλουν?Δε μιλάμε για ψαρωμένους,εξαθλιωμένους ανθρώπους που ήρθαν χτες στη χώρα μας.Μιλάμε για άτομα που ζούνε χρόνια,έχουν μόνιμες δουλειές στην Ελλάδα,έχουν οικογένειες,οπότε ζητούν επιτέλους να νομιμοποιηθούν.

Αυτά πες τα στους αδαείς. Είναι προφανές με ποιών πρωτοβουλία ήρθαν οι μελαμψοί συμφοιτητές μας, καθώς και οι ενέργειες στις οποίες προέβησαν οι υποκινητές προκειμένου να επιτύχουν τους σκόπους τους.

2.)Ωραία,εξηγήσατε πως αυτή η κίνηση συνιστά deterioration της θέσης των μεταναστών.Αυτό που κανείς δεν εξήγησε,είναι το τι κερδίζουν όσοι τους βοήθησαν.Τι κερδίζει η όποια αριστερή οργάνωση:
α)Ψήφους?Μα η πλειοψηφία της κοινής γνώμης βλέπει αρνητικά την κίνηση αυτή και αυτό είναι κάτι που δε χρειαζόταν καν να το δοκιμάσουν για να το διαπιστώσουν.Δεν είναι ηλίθιοι,να περιμένουν ότι θα κερδίσουν ψήφους με κάτι τέτοιο.
β)Την άρση του ασύλου?Μα γιατί να θέλει η ΑΡ.ΕΝ. ή τα ΕΑΑΚ να αρθεί το άσυλο?Είναι υπέρ του ασύλου,δεν συντάσσονται στη γραμμή ΠΑΣΟΚ-ΝΔ-ΛΑΟΣ.
γ)Να καλυφθούν σκάνδαλα?Μα τα σκάνδαλα είναι του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ,αυτούς τι τους νοιάζει?Ίσα ίσα,επωφελούνται με την αποκάλυψή τους.

Όντως πρόκειται περί ανυστερόβουλων, που κόπτονται για το κοινό καλό. Μερικές φορές το προφανές δεν είναι και το αληθινό. Κάνε τις αναγωγές σου.

Μόλις πήρα πληροφορία από έναν φίλο που είναι στην ΟΕΝ (νεολαία του ΕΕΚ-των τροτσκιστών),ο οποίος είναι και στην Πρωτοβουλία που βοήθησε τους μετανάστες να κάνουν την κατάληψη,ότι η Πρωτοβουλία είναι ανεξάρτητη απ'όλες τις οργανώσεις.Καμία οργάνωση/κόμμα,αριστερή ή ακροαριστερή (ΑΡ.ΕΝ.,ΕΑΑΚ κλπ) δεν έχει καμία σχέση μαζί τους και μάλιστα αυτό ήταν και το θέμα τους,ότι δεν έχουν λάβει καμία στήριξη,ενδοκοινοβουλευτική ή εξωκοινοβουλευτική.Όλοι όσοι συμμετέχουν,συμμετέχουν ως ανεξάρτητοι και όχι ως εκπρόσωποι κόμματος/οργάνωσης.Btw,την απεργία την αποφάσισαν μόνοι τους οι μετανάστες.

Αναμφισβήτητα. Γι' αυτό έχει στηθεί απ' έξω ταμείο δωρεών υπέρ των πτωχών πλην τιμίων απεργών. Όπως και για τον ίδιο λόγο γίνεται περιφρούρηση από τους συνήθεις γνωστούς- αγνώστους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
Παρά την "απολογία" σου, συνεχίζω να μη θεωρώ δικαιολογημένο το χαρακτηρισμό.

Θεωρώ δε μεγάλο θράσος να βγαίνεις και να απειλείς με αναφορές, τη στιγμή που εσύ ο ίδιος επιτίθεσαι έτσι αναίτια και προσβλητικά. :)


Επίσης, επειδή βλέπω πως παραπονιέσαι και εξίστασαι ότι οι άλλοι δεν μπορούν να φανταστούν/καταλάβουν τι θες να πεις και πως απαντούν με ακρότητες, θέλω να σε ρωτήσω το εξής:
Εσύ ο τόσο ανοιχτόμυαλος που καταλαβαίνεις τι θέλουν να πουν οι άλλοι, δε σου περνάει καθόλου από το μυαλό ότι ίσως αυτά που υποστηρίζεις ακούγονται ήδη από μόνα τους ακραία;

Το ότι σου αντιλέγουν δε οι άλλοι, δεν ξέρω πως το αντιλαμβάνεσαι εσύ, αλλά για μένα σημαίνει πως αντιλαμβάνονται πως έχεις διαφορετική άποψη και προσπαθούν να την καταρρίψουν. Διαφορετικά θα μπορούσες εύκολα να φας πολλά υστερικά reports και η συζήτηση να συνεχίσει σαν να μην υπήρξε το σχόλιό σου.



Και τέλος πάντων, για να δούμε πόσο πιο ακραία ήταν αυτά που είπαμε και πόση απόσταση έχουν από αυτά που έγραψες εσύ:


Μπορείς να μου αναφέρεις ποιοι άλλοι τέτοιοι φορείς ΠΟΛΙΤΕΙΑΚΗΣ έννομης ΕΠΙΒΟΛΗΣ της τάξης υφίστανται εν Ελλάδι εκτός της αστυνομίας; Πολύ θα ήθελα να ακούσω.





Αλήθεια τώρα τι είσαι; Γιατί φοιτητής δηλώνεις.:hmm:

ο τολμων νικα (αυτο για το θαρρος και το θρασος)
αν νιωθεις οτι απειλεισαι τι να σου πω,στειλε μηνυμα στους διαχειρηστες για ασυλο και προστασια (λολ)
δεν το θεωρω ακραιο απο την στιγμη που ειναι προφανες οτι το θεμα του ασυλου εχει ξεφτιλιστει και ειναι η πλεον διαστρεβλομενη (μαζι με την εννοια της δημοκρατιας) εννοια σημερα στον χωρο του πανεπηστημιου

μονο εγω βλεπω τα σπασμενα και τους κουκουλοφορους στο πανεπιστημιο ??
μονο εγω βλεπω οτι πετανε πετρες με κουκουλες και κρυβονται μεσα για να μην τους πιασουν??
μονο εγω βλεπω να σπανε μεσημεριατικα μπροστα στα ματια μου τζαμια,αυτοκινητα,να μπαινουν και να γαμανε εγκαταστασεις και κτηρια σχολων αλλα αν τους δουν "μη τυχον και τολμησετε να φωναξετε την αστυνομια γιατι εχουμε ασυλο??σπαμε καιμε καταστρεφουμε γιατι εκφραζουμε την ιδεα μας" ???

επαναλαμβανω , στο τοσο ταπεινο και υπαναπτυκτο πανεπηστημιο Cornell στο Ithaca στην Νεα Υορκη δεν υπαρχει ασυλο και παει για φουντο (google it----> https://lmgtfy.com/?q=cornell+university+ithaca+ranking)

εκτως αυτου δεν θυμαμαι να ειπα σε εσενα η σε καποιον αλλο "εχεις αδικο,αυτο που λες δεν στεκει" και καπακι να αρχισα υπερβολες και γελοιοτητες για να τον μειωσω και να φανω εγω ο "μαγκας"

οσο για το τελευταιο το εχω πει αλλες 2 φορες στην ιστοσελιδα αυτη

ειναι τεραστιο εγκλημα για τον εαυτο σου,την προσωπικοτητα σου και κυριως τεραστια αφελεια να δινεις πραγματικα στοιχεια για τον εαυτο σου ελευθερα στο διαδικτυο,ειτε αυτο ειναι το ονομα σου ειτε η ηλικια σου ειτε αθωα πραματα οπως το που μενεις απλα
το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ειμαι 26 ετων και εχω πτυχιο κτηνιατρικης,τιποτα αλλο

α και αυτο για την περιφρουρηση

εκτως της καθαρα αστυνομιας υπαρχουν οι αρμοδιες ομαδες σεκιουριτι καθως και οι ομαδες περιφρουρησης του πανεπιστημιακου χωρου με αρμοδιοτητες χρησης οπλου ρευματος , γκλοπ , χειροπεδων κλπ οι οποιες λειτουργουν με χρηματοδοτηση του campus και σε συνεργασια με την αστυνομια , κατι το οποιο γινεται στα πανεπιστημια του κοσμου αλλα οι ελληνες φοιτητες εχουν ευαισθητο πωπο και δεν κανει να τους εμποδιζουμε να τα σπανε ελευθερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Αυτά πες τα στους αδαείς. Είναι προφανές με ποιών πρωτοβουλία ήρθαν οι μελαμψοί συμφοιτητές μας, καθώς και οι ενέργειες στις οποίες προέβησαν οι υποκινητές προκειμένου να επιτύχουν τους σκόπους τους.

Οκ λοιπόν,αφού δεν είσαι "αδαής απολιτικός",όπως σε νόμιζα,ας μιλήσουμε σοβαρά.Ας κρίνουμε την Αριστερά λοιπόν.Από που θες να ξεκινήσουμε?Να μιλήσουμε για τον διαλεκτικό υλισμό?Για τις επικούρειες επιρροές του Μαρξ?Για το πως ο Αλθουσέρ εξέλιξε την μαρξιστική θεωρία?Ίσως να μιλούσαμε για μπολσεβίκους?Συντάσσεσαι με την άποξη ότι ο λενινισμός είναι φυσικό επακόλουθο ή διαστρέβλωση του μαρξισμού?Τι γνώμη έχεις πάνω στην κριτική της Ρόζας Λούξεμπουργκ σχετικά με τον μπολσεβικισμό?Για τις κεντρώες,σοσιαλδημοκρατικές τάσεις του Kautsky?Θεωρείς τον τροτσκισμό φυσική εξέλιξη της μαρξιστικής θεωρίας?Τον σταλινισμό ως συνέχεια του λενινισμού?Για την πολιτιστική επανάσταση του Μάο Τσε Τουνγκ η γνώμη σου?Για απάντησέ μου,για ποιο θέμα θες να συζητήσουμε,μη αδάη...



Όντως πρόκειται περί ανυστερόβουλων, που κόπτονται για το κοινό καλό. Μερικές φορές το προφανές δεν είναι και το αληθινό. Κάνε τις αναγωγές σου.

Aside the irony και τα αινιγματικά λόγια,δε μου απαντάς στο τι κερδίζουν "αυτοί που τους εκμεταλλεύονται" με τις πράξεις αυτές.Συγκεκριμένα πράγματα,φαίνεται εγώ είμαι χαζούλης και δε βλέπω πέραν του προφανούς.Ας με βοηθήσει λοιπόν κάποιος πανέξυπνος,κατάλαβε τι θα κερδίζουν οι "στυγνοί αυτοί εκμεταλλευτές",είναι άδικο να μένω στο σκοτάδι και 'γω.



Αναμφισβήτητα. Γι' αυτό έχει στηθεί απ' έξω ταμείο δωρεών υπέρ των πτωχών πλην τιμίων απεργών. Όπως και για τον ίδιο λόγο γίνεται περιφρούρηση από τους συνήθεις γνωστούς- αγνώστους.

Δεν καταλαβαίνω καν τη συλλογιστική σου.Εγώ λέω ότι η Πρωτοβουλία οργανώθηκε από ανεξάρτητους,αυτά τι σχέση έχουν?Δηλαδή χρειάζεται απαραίτητα να υπάρχει κάποιο κόμμα,ώστε να τοποθετηθεί περιφρούρηση γύρω απ΄τον χώρο?Ή θες να μου πεις ότι οι ανεξάρτητοι δεν έχουν ανάγκη από περιφρούρηση,διότι παρ'ότι κάνουν μια καθαρά πολιτική πράξη,αφού δεν έχουν σχέση με κάποιο κόμμα,nobody will have a grudge against them?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ο τολμων νικα (αυτο για το θαρρος και το θρασος)
αν νιωθεις οτι απειλεισαι τι να σου πω,στειλε μηνυμα στους διαχειρηστες για ασυλο και προστασια (λολ)
δεν το θεωρω ακραιο απο την στιγμη που ειναι προφανες οτι το θεμα του ασυλου εχει ξεφτιλιστει και ειναι η πλεον διαστρεβλομενη (μαζι με την εννοια της δημοκρατιας) εννοια σημερα στον χωρο του πανεπηστημιου

Το θάρρος με το θράσος έχουν τη διαφορά πως το ένα προκαλεί, και άρα δεν είναι για καλό.
Να απειλούμαι; Όχι, γιατί δεν είχα σκοπό να σε εγκαλέσω γι αυτά που είπες. Το "μην πείτε τίποτα γιατί θα φάτε αναφορά" όμως είναι απειλή όσο κι αν το διακωμωδείς. :)
Δεν το θεωρείς. Προφανώς δεν το θεωρΕΙΣ, αφού εσύ το πιστεύεις. Εγώ σου είπα πως δε σκέφτεσαι ότι άλλοι μπορεί να το θεωρούν ακραίο.

μονο εγω βλεπω τα σπασμενα και τους κουκουλοφορους στο πανεπιστημιο ??
μονο εγω βλεπω οτι πετανε πετρες με κουκουλες και κρυβονται μεσα για να μην τους πιασουν??
μονο εγω βλεπω να σπανε μεσημεριατικα μπροστα στα ματια μου τζαμια,αυτοκινητα,να μπαινουν και να γαμανε εγκαταστασεις και κτηρια σχολων αλλα αν τους δουν "μη τυχον και τολμησετε να φωναξετε την αστυνομια γιατι εχουμε ασυλο??σπαμε καιμε καταστρεφουμε γιατι εκφραζουμε την ιδεα μας" ???

Όχι, έχουμε κι εμείς ματάκια. Τίποτα από τα παραπάνω όμως δε συνιστά λόγο για κατάργηση του ασύλου.
Ο νόμος αυτή τη στιγμή λέει πως εάν τελείται αδίκημα κατά της ζωής η αστυνομία μπορεί να επέμβει με εντολή εισαγγελέα, και πως το άσυλο μπορεί να αρθεί υπό άλλες συνθήκες με απόφαση συγκλήτου, πρώτα ομόφωνα, έπειτα με πλειοψηφία, και τέλος με απόφαση τριμελούς επιτροπής (πρύτανης, αντιπρύτανης, φοιτητής).

Αν κι αυτά δε σου αρκούν, μπορείς να προτείνεις κάποια αλλαγή στη νομοθεσία που θα επιτρέπει πιο άμεση επέμβαση της αστυνομίας, κι αυτό πάλι είναι συζητήσιμο, αλλά η κατάργηση του ασύλου, και υπερβολίκη είναι, και αναίτια. ;)

επαναλαμβανω , στο τοσο ταπεινο και υπαναπτυκτο πανεπηστημιο Cornell στο Ithaca στην Νεα Υορκη δεν υπαρχει ασυλο και παει για φουντο (google it----> https://lmgtfy.com/?q=cornell+university+ithaca+ranking)

Δεν καταλαβαίνω γιατί κολλάς μόνο στο πανεπιστήμιο Cornell, υπάρχουν κι άλλα πανεπιστήμια στις ΗΠΑ που είναι υψηλότερα στην παγκόσμια κατάταξη από τα ελληνικά.

Υπάρχει σφάλμα εδώ στη λογική σου, γιατί δεν είναι το άσυλο η μόνη ειδοποιός διαφορά των ελληνικών πανεπιστήμιων από τα πρωτοκλασάτα των ΗΠΑ και της Ευρώπης.

εκτως αυτου δεν θυμαμαι να ειπα σε εσενα η σε καποιον αλλο "εχεις αδικο,αυτο που λες δεν στεκει" και καπακι να αρχισα υπερβολες και γελοιοτητες για να τον μειωσω και να φανω εγω ο "μαγκας"

Ούτε εγώ θυμάμαι να το έκανα αυτό. :hmm:

οσο για το τελευταιο το εχω πει αλλες 2 φορες στην ιστοσελιδα αυτη

ειναι τεραστιο εγκλημα για τον εαυτο σου,την προσωπικοτητα σου και κυριως τεραστια αφελεια να δινεις πραγματικα στοιχεια για τον εαυτο σου ελευθερα στο διαδικτυο,ειτε αυτο ειναι το ονομα σου ειτε η ηλικια σου ειτε αθωα πραματα οπως το που μενεις απλα
το μονο που μπορω να πω ειναι οτι ειμαι 26 ετων και εχω πτυχιο κτηνιατρικης,τιποτα αλλο

Ναι, πρέπει να είσαι στοιχειωδώς υποψιασμένος όταν κινείσαι στο διαδίκτυο, δεν αντιλαμβάνομαι όμως πως αποτελεί έγκλημα για την προσωπικότητα σου να δηλώνεις την ιδιότητά σου, ειδικά εφ' όσον γράφεις με ψευδώνυμο.
Το θέμα είναι όμως πως δηλώνοντας εσύ φοιτητής, εγώ μπορεί να θεωρώ πως ξέρεις τα πράγματα από μέσα από το ίδρυμα, ενώ αυτό δεν ισχύει. ;)

α και αυτο για την περιφρουρηση

εκτως της καθαρα αστυνομιας υπαρχουν οι αρμοδιες ομαδες σεκιουριτι καθως και οι ομαδες περιφρουρησης του πανεπιστημιακου χωρου με αρμοδιοτητες χρησης οπλου ρευματος , γκλοπ , χειροπεδων κλπ οι οποιες λειτουργουν με χρηματοδοτηση του campus και σε συνεργασια με την αστυνομια , κατι το οποιο γινεται στα πανεπιστημια του κοσμου αλλα οι ελληνες φοιτητες εχουν ευαισθητο πωπο και δεν κανει να τους εμποδιζουμε να τα σπανε ελευθερα

Τα security δεν είναι όργανα της πολιτείας.
Έπειτα δεν ξέρω πως θα γίνει να διαθέτει όργανα καταστολής ένα ημιαυτόνομο ακαδημαϊκό ίδρυμα χωρίς αυτά να είναι μέρος της αστυνομίας. Άλλωστε, τον εξοπλισμό που αναφέρεις δεν τον έχει ούτε η δημοτική αστυνομία.
Και γενικότερα, τέτοια σώματα υφίστανται σε χώρες με άλλη νομοθεσία και αρχές. Στην Αμερική που αναφέρεις, το Σύνταγμα δίνει σε κάθε πολίτη δικαίωμα στην οπλοκατοχή.
Και όπως μου είχε εξιστορήσει παλιότερα καθηγητής σε εκεί πανεπιστήμιο το μόνο που έκαναν οι ομάδες περιφρούρησης ήταν να ελέγχουν τους φοιτητές όταν εισέρχονταν, οι οποίοι στη συνέχεια πήγαιναν και έπαιρναν τα όπλα τους από κάποιους που τα περνούσαν στα κρυφά. Οπότε κι αυτά τα μέτρα δεν ήταν και πολύ αποτελεσματικά εκεί... ;)


Επίσης, θύμισέ μου, γιατί τέθηκε θέμα ασύλου σε μια περίπτωση που μπορεί να αντιμετωπιστεί και στα πλαίσια του υπάρχοντος νόμου; :hmm:

------------------------------------------------------------------------------
Λυπάμαι που πρέπει να παραδεχθώ ότι ο fockos είχε δίκιο, αλλά είχε:
https://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=245539

Οι μετανάστες αποφάσισαν πως αφού το κτίριο που τους προσφέρει η πρυτανεία δεν πληροί τις προϋποθέσεις που τους "υποσχέθηκε", και καθ' ότι θεωρούν ότι δεν προκαλούν και πρόβλημα στα τμήματα της νομικής (αφού στο κτίριο δε γινόταν μάθημα) δεν πρέπει να αποχωρήσουν.


Αυτό που μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση πάντως ήταν οι υπερβολικές αντιδράσεις των πολιτικών που αναφέρονται παρακάτω:
Η Διαμαντοπούλου θεωρεί πως δεν υπάρχουν χρονικά περιθώρια, αλλά ένα μήνα τώρα δεν την είδα να κόβεται για την άλλη κατάληψη στο Πολυτεχνείο. :hmm:
Και η ΝΔ μιλάει για διασυρμό της χώρας που η κυβέρνηση δεν μπορεί να εμποδίσει. (no comment here)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Εδόθη εντολή από την εισαγγελέα Ε.Ράϊκου για εκκένωση της Νομικής. Έκλεισε η Σόλωνος,η αστυνομία έτοιμη να επέμβη. Έδωσαν την άδεια οι πρυτανικές αρχές για άρση του ασύλου. Από στιγμή σε στιγμή αναμένεται εισαγγελέας στη Νομική. Έκλεισε και η Ακαδημίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
εεπειδη βαριεμαι να κανω quote θα απαντησω συντομα

- ΕΣΕΝΑ σε τι σε εχει βοηθησει το ασυλο και το υπερασπιζεσαι ?? περαν του να πας στο μαθημα , να τελειωσεις ,να πιεις στο κυλικειο καφε και μετα να πας σπιτι , τι αλλη παροχη σου εχει δωσει ??? ασυλο ιδεων θα υπαρχει παντοτε ,το ασυλο δηθεν επαναστατων και κουκουλοφορων ομως δεν πρεπει να υφισταται,και αυτο θα γινει με την αρση του ασυλου ως εννοια υλης,οχι ιδεας
- δεν ειπα οτι τα εχει η δημοτικη αστυνομια γιατι δεν υπαρχει σοβαρη οργανωση στην δημοτικη αστυνομια ουτε διορατικοτητα
επισης δεν ειπα "να εχουν" αλλα εννοουσα οτι θα ηταν καλη λυση να εχουν τετοια χρηματοδοτουμενη ομαδα περιφρουρησης με οπλα ρευματος,γκλοπ και χειροπεδες καθως και συνεργασια με την δυνατοτηα παρεμβασης μικρου αριθμου αστυνομικων κλπ σε περιπτωση αναγκης (πχ 5-6 σπανε ενα αυτοκινητο η γραφουν με σπρευ,μαζευονται μεσω ασυρματου οι φρουροι του πανεπηστημιου,τους κηνυγανε, ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΝΑΓΚΗΣ τους πυροβολουν με το οπλο ρευματος και μετα καλουν την αστυνομια και τους συλλαμβανει)
επισης ειπα οτι καλο θα ηταν να γινοταν αυτο αλλα πρεπει να υπαρξει τοπρωτο βημα, το οποιο δεν ειναι αλλο παρα η ευρεση πορων καθως και η πιεση σε συλλογικο πανεπηστημιακο επιπεδο για τηνα δειοδοτηση και την μετεπειτα συγκρτηση τετοιου κλιμακιου
- το οτι ειμαι πτυχιουχος δεν σημαινει οτι "ξερω πραγματα απο μεσα" οπως εσυ το εννοεις γιατι πολυ απλα εγω ασχοληθηκα με τις σουδες μου και μονο χωρις να ασχοληθω με τις οποιες λαμογιες και διαφθορες..εκει πηγα να σπουδασω και να μορφωθω και οχι να χασω τον χρονο μου με το καθε παραταξιακο σκουπιδι και τους καθηγητες
-το Cornell το αναφερω συνεχεια γιατι ετοιμαζομαι να παω εκει για μεταπτυχιακο τωρα που σημαινει οτι εχω μαθει για τον τροπο λειτουργιας του και της οργανωσης και απο μονος μου αλλα και απο πρωην καθηγητη μου που τωρα ειναι εκει με υποτροφια για παρεταιρω εκπαιδευση και καινουριο μεταπτυχιακο (2η φορα παει) και μου εχει αναλυση την κατασταση

σε καλυψα ?

υγ, δεν θελω να νομιζεις οτι "μαλωνουμε" η τπτ τετοιο ,εγω εχω ολη την καλη διαθεση για κουβεντα και συζητηση , οκ ? :)

Εδόθη εντολή από την εισαγγελέα Ε.Ράϊκου για εκκένωση της Νομικής. Έκλεισε η Σόλωνος,η αστυνομία έτοιμη να επέμβη. Έδωσαν την άδεια οι πρυτανικές αρχές για άρση του ασύλου. Από στιγμή σε στιγμή αναμένεται εισαγγελέας στη Νομική.

αντε επιτελους !!! καιρος ηταν !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
στα @@ τους η όλη υπόθεση βλέπω, όλα για τα μάτια του κόσμου, δεν περίμενα τίποτα καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top