Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

mili

Νεοφερμένος

Η mili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Η υπουργός Παιδείας, Δια Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων Άννα Διαμαντοπούλου ανακοίνωσε την μείωση της ύλης των μαθημάτων σε όλες τις βαθμίδες. Συγκεκριμένα για το λύκειο, τα εξεταζόμενα για τις Πανελλαδικές μαθήματα θα μειωθούν σε τέσσερα.
"Πάμε στην αλλαγή του λυκείου, με τέσσερα μαθήματα, με εργασίες, όχι απλώς με εξετάσεις, με συνολικές δραστηριότητες των παιδιών, με μαθήματα επιλογής. Το παιδί θα μπαίνει σε σχολή και όχι σε τμήμα και θα μπορεί να κινηθεί και να κάνει κι άλλες επιλογές». Η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο, σύμφωνα με την κα Διαμαντοπούλου, δεν θα εξαρτάται μόνο από τις εξετάσεις αλλά και από τον συνολικό βαθμό, ενώ το πανεπιστήμιο είναι αυτό που θα ορίζει ποια μαθήματα θέλει η εκάστοτε σχολή και ποιο συντελεστή θα βάλει σε κάθε μάθημα".
https://www.lamiareport.gr/index.php...nesr-kai-oi-apoysies&catid=37:ellada&Itemid=4
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δέσμες μου μυρίζει ή είναι η ιδέα μου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Καλά ρε παιδιά μόνο εμένα μου φαίνεται κουλό η μείωση του αριθμού των μαθημάτων να συνοδεύεται από μείωση της ύλης?

Δέσμες μου μυρίζει ή είναι η ιδέα μου?

Ναι μοιάζει το σύστημα αλλά οι δέσμες είχαν υπερτεραστια υλη ενώ τώρα θα την μειώσουν κιολας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Για τη χρονιά που έρχεται λένε; Δηλαδή αλλάζει κανονικά το όλο θέμα;.:S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Για τη χρονιά που έρχεται λένε; Δηλαδή αλλάζει κανονικά το όλο θέμα;.:S

Μπα δεν νομίζω να είναι τόσο μαλάκες. Λογικά με αυτό τον τρόπο θα εισαχθούν ( αν γίνει ) τα παιδιά που θα πάνε φέτος 1η λυκείου ή μπορεί και αυτά που θα πάνε 1η λυκείου την χρονιά 2011-2012 ( Έτσι τουλάχιστον θέλω να πιστεύω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aυτά καλά ακούγονται.Εγώ όμως ακούω ότι το σύστημα θα αλλάξει από τότε που μουν πέμπτη δημοτικού.Ε τώρα θα πάω τρίτη λυκείου και ακόμα τίποτα οπότε δεν ελπίζω/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Ναι αλλά ποτέ δεν υπήρξε επίσημη τοποθέτηση όπως τώρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mili

Νεοφερμένος

Η mili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
δηλαδή πιστεύετε ότι αυτό δεν είναι καλό?? λιγότερα μαθήματα κ λιγότερη ύλη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Με λιγότερα μαθήματα και λιγότερη ύλη φαντάζεσαι τι θέματα θα πέφτουνε στις εξετάσεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
τα εξεταζόμενα για τις Πανελλαδικές μαθήματα θα μειωθούν σε τέσσερα, ενώ οι αλλαγές θα αφορούν τα παιδιά που φέτος θα φοιτήσουν φέτος στην Α΄ Τάξη του λυκείου.

Ε, εντάξει με αυτά τα παιδιά θα αρχίσει το νέο σύστημα δηλαδής.
Άντε να δούμε...μετά από τόοοσα χρόνια σαν να παίρνουν μπροστά κάποιες αλλαγές...:hmm: Τώρα για καλό, για κακό, ποιός ξέρει... =/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giorgakisss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Αλήθεια τι πιστεύετε? Ότι αν γίνουν αυτές οι αλλαγές θα είναι θετικό? Εγώ πάντως έχω τους ενδοιασμούς μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι αλλά ποτέ δεν υπήρξε επίσημη τοποθέτηση όπως τώρα....

Ήσουν μικρός και δε θυμάσαι καλά.Εγώ θυμάμαι αρκετές φορές να έχουν συσκέψεις υπουργοί με πρωθυπουργους για την εξέταση αυτού το ζητήματος και δημιουργία καινούργιου συστήματος που εγώ δεν είδα.

δηλαδή πιστεύετε ότι αυτό δεν είναι καλό?? λιγότερα μαθήματα κ λιγότερη ύλη! :D

Αλήθεια τι πιστεύετε? Ότι αν γίνουν αυτές οι αλλαγές θα είναι θετικό? Εγώ πάντως έχω τους ενδοιασμούς μου


Το σχολείο θα έπρεπε να ναι πολύπλευρο και να ξεφύγει από τα καθορισμένα.Επίσης η εισαγωγή στα περιβόητα πανεπιστήμια να μη γίνεται μέσα από γραπτές εξετάσεις μόνο αλλά και από την παρουσίαση εργασιών σε θέματα σχετικά με το αντικέιμενο σπουδών αλλά και από το πέρασμα συνέντευξης του υποψηφίου.Όλα αυτά στα λόγια ε γιατί στη χώρα μας δύσκολα εξασφαλίζεται η απαραίτητη διαφάνεια.



α και κάτι ακόμα.Εννοείτε ότι πρέπει να αποδεσμευτεί το σχολείο με την εισαγωγή σε ΑΕΙ και ΤΕΙ.Θα ταν καλύτερο για το 90% των μαθητών κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμπελοφιλόσοφος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αμπελοφιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 358 μηνύματα.
Μπα δεν νομίζω να είναι τόσο μαλάκες.

Ωρε ειναι... ειναι... :P

δηλαδή πιστεύετε ότι αυτό δεν είναι καλό?? λιγότερα μαθήματα κ λιγότερη ύλη! :D

Το θεμα δεν ειναι να λιγοστευσει η υλη (κι αυτο καλο αλλα οχι το κυριοτερο), αλλα να γινει πιο ουσιαστικη και να διδασκεται σωστα.

Ε, εντάξει με αυτά τα παιδιά θα αρχίσει το νέο σύστημα δηλαδής.
Άντε να δούμε...μετά από τόοοσα χρόνια σαν να παίρνουν μπροστά κάποιες αλλαγές...:hmm: Τώρα για καλό, για κακό, ποιός ξέρει... =/

Θα δειξει η νεκροψια :P

Αλήθεια τι πιστεύετε? Ότι αν γίνουν αυτές οι αλλαγές θα είναι θετικό? Εγώ πάντως έχω τους ενδοιασμούς μου

Αυτοι απο ο,τι φαινεται πιστευουν οτι τα ποσα διδακτεας-εμπεδωσιμη υλης ειναι αντιστροφως αναλογα, δηλαδη μαθαινεις χιλια σου μενουν εκατο, μαθαινεις πεντακοσια σου μενουν διακοσια, αλλα μαλλον δεν ειναι ετσι. Τωρα μαθαινουμε χιλια και μας μενουνε εκατο, μεθαυριο θα καλουμαστε να μαθουμε πεντακοσια και θα μας μενουν πενηντα (δεδομενου του οτι θα μειωθει μονο η υλη και δεν θα γινει καποια αλλη αλλαγη).

Αν δεν σταματησουν να αγοραζουν φρεγατες και κοιταξουν να ριξουν κανα ψιλο και στην εκπαιδευση και αν δεν αλλαξει ριζικα το συστημα δεν γινεται τιποτε, ουτε με διδραστικους πινακες, ουτε με λαπ-τοπ, ουτε με μειωση της υλης. Αυτα ειναι μεταρρυθμισεις της στιγμης για συγκεντρωση ψηφων. Θα μειωσει λεει το οριο των απουσιων για να μην φερνουν μαϊμου-δικαιολογητικα... Εμ, αντε ντε, φαινεται της ειναι τοσο δυσκολο να δωσει κινητρο στους μαθητες να πηγαινουν σχολειο που το ριχνει στον καταναγκασμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ogame23

Νεοφερμένος

Ο ogame23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Το τοπίο των εξετάσεων θα παραμείνει θολό.Δυστυχώς,υποψιάζομαι οτι τα παιδιά που από Σεπτέμβριο πάνε 3 λυκείου θα κάνουν στα θερινά πράγματα που θα είναι εκτός ύλης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariophys

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
δεν θα εξαρτάται μόνο από τις εξετάσεις αλλά και από τον συνολικό βαθμό, ενώ το πανεπιστήμιο είναι αυτό που θα ορίζει ποια μαθήματα θέλει η εκάστοτε σχολή και ποιο συντελεστή θα βάλει σε κάθε μάθημα".

Η απεξάρτηση απο τις εξετάσεις, τουλάχιστον σε μερικό βαθμό σημαίνει αυτομάτως την εισαγωγή του συστήματος του ακαδημαικού μέσου όρου στο σύστημα βαθμολόγησης. Δηλαδή, ο βαθμός σου απολυτηρίου θα υπολογίζεται ως ο σταθμισμένος μέσος όρος των βαθμών των μαθημάτων από όλες τις τάξεις. η εισαγωγή δε εργασιών στο πρόγραμμα, αντισταθμίζει σε μεγάλο βαθμό τη μείωση της ύλης αφού δε μιλάμε πλέον για εργασίες 2-3 σελίδων στο άρπα κόλλα αλλά για papers που πολλές φορές θέλουν μήνες δουλειά και πολύ χρόνο και κόπο.

Για την εφαρμογή όμως του παραπάνω συστήματος θα πρέπει να αναδιαρθρωθεί όχι μόνο ο τρόπος λειτουργίας του σχολείου αλλά και να αλλάξει η φιλοσοφία βαθμολόγησης απο πλευράς καθηγητών. Πρέπει δηλαδή οι βαθμοί να προσεγγίζουν την πραγματικότητα και να μην είναι τόσο στον αέρα όπως σήμερα. Αυτό όμως προυποθέτει και υπεύθυνους καθηγητές που παράγουν έργο, άρα αναγκαστικά πρέπει να θεσμοθετηθεί διαδικασία ετήσιας αξιολόγησης και μετεκπαίδευσης τους.

Τέλος, από τη στιγμή που το πανεπιστήμιο μπορεί να ορίζει την προαπαιτούμενη γνώση, τότε πιθανό είναι η δημιουργία ενός ακόμη, προπαρασκευαστικού έτους για το πανεπιστήμιο μόνο για εκείνους που θέλουν να ακολουθήσουν ανώτατες σπουδές.

Από τα παραπάνω θεωρώ μάλλον δύσκολο να υλοποιηθούν αυτές οι προυποθέσεις σε ικανοποιητικό βαθμό καθότι οι αντιδράσεις απο λομπι εκπαιδευτικών αναμένονται ακραίες, όπως και πριν 4 χρόνια πού πάλι έγινε προσπάθεια εισαγωγής της αξιολόγησης.

Θα διατηρήσω το σκεπτικισμό μου ως προς την εφαρμοσιμότητα του πλάνου προσωπικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stathakis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ευσταθιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,671 μηνύματα.
οι αλλαγες δεν θα πιασουν εμας!αν και προτιμω το καθιερωμενο συστημα!τουλαχιστον για μενα!δεν θελω αλλαγες!αλλα αν ειναι τοσο θετικο πια ας γινει!αλλα μαλλον θα πιασει τα παιδια οπως αναφερθηκε πιο πανω που θα πανε α λυκειου φετος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
μείωση των εξεταζόμενων μαθημάτων μείωση της ύλης......όπως είπατε τα θέματα θα γίνουν πιο δύσκολα! χμ δεν θα λεγα οτι μαρεσει γιατί από οτι βλέπω οι άχρηστοι καθηγητές θα συνεχίζουν να διδάσκουν όποτε χάλια.......
δεν ξέρω μακάρι να ναι για κάλο.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Για την εφαρμογή όμως του παραπάνω συστήματος θα πρέπει να αναδιαρθρωθεί όχι μόνο ο τρόπος λειτουργίας του σχολείου αλλά και να αλλάξει η φιλοσοφία βαθμολόγησης απο πλευράς καθηγητών. Πρέπει δηλαδή οι βαθμοί να προσεγγίζουν την πραγματικότητα και να μην είναι τόσο στον αέρα όπως σήμερα. Αυτό όμως προυποθέτει και υπεύθυνους καθηγητές που παράγουν έργο, άρα αναγκαστικά πρέπει να θεσμοθετηθεί διαδικασία ετήσιας αξιολόγησης και μετεκπαίδευσης τους.
Συμφωνώ μαζί σου. Αν και έχω τις αμφιβολίες μου ακόμα και για το είδος αξιολόγησης. Λογικά αν σκεφτούν κάτι τέτοιο θα βάλουν επιτροπές και στην τελική, ποιός μου λέει εμένα ότι και πάλι δεν θα βάζουν δικούς τους μέσα και θα αφήνουν τους καλούς απ'έξω.

Το όλο θέμα είναι να πάρουν πόδι από το δημόσιο όλοι οι άχρηστοι που έχουν μαζευτεί τόσα χρόνια εκεί μέσα και να μπούν νέα άτομα με διάθεση,όρεξη για δουλειά και γνώσεις. Που θα είναι ικανοί να μάθουν στα παιδιά πέντε πράγματα παραπάνω και να τα βοηθήσουν ουσιαστικά. -
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panabarbes

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ευτυχώς (και ευτυχώς θέλω να πιστεύω) θα με πιάσει το σύστημα που θα πάω φέτος πρώτη :clapup::clapup: Αν κατάλαβα καλά,ο συνολικός βαθμός που θα επηρεάσει την εισαγωγή σε σχολές είναι ο βαθμός όλου του λυκείου;Ή της τρίτης λυκείου;

Αυτή στο άρθρο λέει βέβαια ότι εφ'όσον θα μειώσουν την ύλη,το πολύ διάβασμα θα περιορίζεται στο σχολείο.Μήπως προσπαθούμε να αντιγράψουμε τους Φινλανδούς λίγο-πολύ;Γιατί στην Φινλανδία κάπως έτσι λειτουργούν,αλλά σίγουρα πετυχαίνουν καλύτερα αποτελέσματα απ'ότι στην Ελλάδα.Και κάτι ακόμη.Όταν λέει ότι θα εισαχθεί το ''ψηφιακό σχολείο'' τι ακριβώς θα γίνει;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
....

Το όλο θέμα είναι να πάρουν πόδι από το δημόσιο όλοι οι άχρηστοι που έχουν μαζευτεί τόσα χρόνια εκεί μέσα και να μπούν νέα άτομα με διάθεση,όρεξη για δουλειά και γνώσεις. Που θα είναι ικανοί να μάθουν στα παιδιά πέντε πράγματα παραπάνω και να τα βοηθήσουν ουσιαστικά. -

Αυτό είναι όχι τόσο πολιτικό αλλά κοινωνικό ζήτημα. Εμείς είμαστε οι μαθητές, εμείς οι καθηγητές, εμείς και οι γονείς. Ας μην στιγματίζουμε το δημόσιο που όλοι μας έχουμε βάλει κι από ένα λιθαράκι στην κατάρρευσή του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top