Γενική προτετοιμασία για Lower

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
1) Εγώ δεν έκανα καθόλου pre-lower, πήγα αμέσως fce και το πήρα με πολύ καλό βαθμό..
2) Στα προφορικά δεν θα σε ρωτήσει τίποτα το εξωφρενικό. Ερωτήσεις για τον εαυτό σου (π.χ. με ρώτησε αν τα σκ μου ειναι χαλάρα η φορτωμένα) θα σου κάνει, θα σε βάλει να συγκρίνεις και να μιλήσεις για δύο φωτο(εμένα είχε δύο ταξιδιώτες στο αεροδρόμιο και άλλους δύο σε ένα βουνό, δίπλα σε μία λίμνη) , μετά θα σε βάλει να συννενοηθείς με τον διπλανό σου για ένα θέμα βάσει κάτι εικόνων που θα σου δείχνει (εμένα έδειχνε κάτι για το σπίτι) και μετά , τέλος, θα σε ρωτήσει κάτι για το θέμα που μίλησες με τον διπλανό σου. Δλδ εμένα με ρώτησε κάποιοι οι άνθρωποι προτιμούν τα παλιά σπίτια και τον άλλον τον ρώτησε γιατί προτιμούν τα μοντέρνα... Μην ανυσηχείς , είναι επαγγελματίες και μπορούν να σου βγάλουν ένα μέρος του άγχους..
3) Δεν νομίζω... συνήθως βάζουν τεστ βάσει του βιβλίου που κάνουν . Προς το τέλος ίσως να γράψετε κανα past paper
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Χμμ..Θα'χω και διπλανό να συννενοούμε :P.Perfect!

Ναι αλλά θέλω να πω τα τεστ που βάζουν είναι πιο εύκολα η πιό δύσκολα απ'του Lower;Εκεί θέλω να καταλήψω..Να έχω μία ιδεούλα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
τώρα δεν ξέρω... εξαρτάται και το φροντιστήριο :P Συχνά βάζουν ίδιου επιπέδου ασκήσεις, κάποιες φορές ίσως πιο δύσκολα. Π.χ. εγώ έκανα μόνο πιο δύσκολα και το πήρα με Α :P ( ψώωωωωνιοοοοοοοοοοοοο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Aha!!Από προετοιμασία;Να ρίξω πολύ διάβασμα η είναι εύκολο; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Κοίιτα. Αν έχεις βάλει καλές βάσεις στις προηγούμενες τάξεις, με πολύ εξάσκηση ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ είσαι υπερκαλυμμένος. π.χ. εγώ δεν άνοιξα βιβλίο επειδή ήμου πολύ καλος στά προηγούμενα level. Τώρα αν έχεις κενά εκεί διαφοροποιείται το πράγμα... Λίγο λεξιλόγιο διάβασε, κυρίως για τις εκθέσεις. Τώρα στο use of english θα βλέπεις τα ίδια πράγματα συνέχεια... Στο reading το λεξιλόγιο που έχει το καταλαβαίνεις από τα συμφραζόμενα και στο listening& speaking εξάσκηση χρειάζεται μόνο

Ντάξει , δεν είναι και το πιό εύκολο πτυχίο , σου εγγυάται ότι έχεις καλή γνώση της γλώσσας, αλλά δεν είναι και proficiency. :P :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Εντάξει φίλε μου με κάλυψες..Ίσως από του χρόνου αρχίσω να μιλάω και να ακούω περισσότερα Αγγλικά.Ευχαριστώ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
και ενα tip... αν θες 25/25 στο listening (δύσκολο αλλά τα κατάφερα η ψωνάρα) άκου πολλά αγγλικά τραγούδια ΜΑΖΙ με τους στιχους αρχικα και μετα βγαλτους... Μπορεις να βλεπεις και ταινίες χωρίς υπότιτλους ή cnn (αν πιάνεις) χωρίς υπότιτλους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
1.ποιο βιβλιο κανετε?
2.προφορικα μην ανησυχεις δεν κοβουνε σχεδον ποτε.
3.λογικα στα φροντηστηρια κανετε πιο δυσκολα διαγωνισματα mock test ρωτα για σιγουρια το καθηγητη σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
2. Ισχύει αλλά υπήρχαν φέτος και παιδιά με FAIL (:P) τα προφορικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
2. Ισχύει αλλά υπήρχαν φέτος και παιδιά με FAIL (:P) τα προφορικά.

Πρωτα απο ολα no offence αλλα πρεπει να πας μεσα και ειλικρινα να μη ξερεις τπτ να πεις ή -και πιο πιθανον- να μη πεις τπτ γιατι βαριεσαι:P

Σαφως φετος αλλαξε το συστημα κυριως στο michigan(για το prof ειμαι σιγουρος αρα λογικα και γαι το lower) και το περιμεναμε-γνωριζαμε οτι καποιοι θα κοβοντουσαν αλλα εξακολουθει αν ειναι ευκολο

Δεν πιστευω οτι ειναι ικανα αυτα και μονο να σ κοψουν και αντε στο fce να ισχυει αλλα για michigan το αποκλείω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ale φέτος κάνουμε Τρίτη Πέμπτη βιβλία της Upstream B1+ και παρασκεύες Mastering Use Of English B2 Exams Edition
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα no offence αλλα πρεπει να πας μεσα και ειλικρινα να μη ξερεις τπτ να πεις ή -και πιο πιθανον- να μη πεις τπτ γιατι βαριεσαι:P

Σαφως φετος αλλαξε το συστημα κυριως στο michigan(για το prof ειμαι σιγουρος αρα λογικα και γαι το lower) και το περιμεναμε-γνωριζαμε οτι καποιοι θα κοβοντουσαν αλλα εξακολουθει αν ειναι ευκολο

Δεν πιστευω οτι ειναι ικανα αυτα και μονο να σ κοψουν και αντε στο fce να ισχυει αλλα για michigan το αποκλείω

Δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ σε κόψουν. :P Επειδή έδινα με το σχολείο , το παιδί που ήταν μαζί μου ήταν συμμαθητής μου. Λοιπόν, μιλούσε πολύ σπαστά και σε κάθε πρόταση που έλεγε, περίμενε 2' να ξαναπει την επόμενη. Στο πρώτο ειδικά μέρος κόμπλαρε εντελώς και παίζει να είπε μόνο δύο προτάσεις. Γιατί να μην τον κόψουν; Δωράκι θα του κάνουν; Ίσα ίσα , αυτοί θέλουν να κοπεί για να ξαναδώσει και να ξαναπληρώσει... Πρέπει να υπάρχει μία διαφοροποίηση μεταξύ αυτού που ΜΠΟΡΕΙ να μιλάει στα αγγλικά και αυτού που ούτε μία πρόταση δεν μπορεί να αρθρώσει. Απλή σκέψη, δεν μιλάω για κβαντική χημεία. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Πρωτα απο ολα no offence αλλα πρεπει να πας μεσα και ειλικρινα να μη ξερεις τπτ να πεις ή -και πιο πιθανον- να μη πεις τπτ γιατι βαριεσαι:P

Σαφως φετος αλλαξε το συστημα κυριως στο michigan(για το prof ειμαι σιγουρος αρα λογικα και γαι το lower) και το περιμεναμε-γνωριζαμε οτι καποιοι θα κοβοντουσαν αλλα εξακολουθει αν ειναι ευκολο

Δεν πιστευω οτι ειναι ικανα αυτα και μονο να σ κοψουν και αντε στο fce να ισχυει αλλα για michigan το αποκλείω

Αντιθετα,FCE ακομα κι αν ειναι πιο αυστηρα απο οτι στο Michigan και τα προφορικα πιο δυσκολα(δεν εδωσα Michigan ,οποτε δεν γνωριζω)ειναι πιο αμφιβολο το να μην περασεις ,καθως ο βαθμος ολων των part συμψηφιζεται,ωστε να βγει το τελικο αποτελεσμα.Στο Michigan,αντιθετα και απο οσα μου εχουν πει,αμα κοπεις σε ενα(ή ηταν δυο;) part κοβεσαι παντου.



Submarine,οσον αφορα τα mock.Τα mock test(τουλαχιστον αυτα που καναμε εμεις ,καθως και τα υπολοιπα τμηματα στο φροντιστηριο μου) ηταν παλια Lower.Δηλαδη,σου διναν να γραψεις πανω στα ιδια θεματα με αυτα που γραψαν οσοι δωσαν Lower,για παρδειγμα του Cambridge, το 2003 και παει λεγοντας.Οποτε,εχεις να κανεις με θεματα παρομοια με αυατα που θα αντιμετωπισεις οταν με το καλο θα πας να δωσεις του χρονου.Νταξει,σε αλλοθα σου πεσει πιο δυσκολο Reading,αλλου Writing ,αλλα αυτα παντα συμβαινουν.Και οταν εσυ ο ιδιος πας να δωσεις ,καποιο part θα ειναι δυσκολοτερα σε σχεση με τα υπολοιπα και ειναι λογικο.Αλλα,αν και σας σας δινουν past papers(δηλαδη θεματα προηγουμενων χρονιων) να ξρεις πως θα 'ναι πραγματα παρομοια με αυτα που θα αντιμετωπισεις και εσυ οταν πας να δωσεις.

Γενικοτερα,δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι,ειδικα αν εσυ ο ιδιος οσα χρονιαεκανες αγγλικα διαβαζες αρκετα.Τωρα,κοιτα να καλυψεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα τυχον κενα και απλα θα προσεχεις στο μαθημα ,θα κανεις καμια επαναληψουλα αν κριθει απαραιτητο και πανω απο ολα,καθε φορα που θα γραφετε ενα mock αν εισαι συγκεντρωμενος,να πεταει το μυαλο σου αλλου.Να κανεις λες και δινεις κανονικα εκεινη τη στιγμη,αλλα συναμα να'σαι χαλαρος και ανετος(οπως και την μερα που θα δινεις).Δεν λεει καθολου,να τα ξερεις και να κανεις αρκετα ως πολλα λαθακια απροσεξιας ή λογω αγχους.Με τον καιρο,θα μαθεις επιση να χειριζεσαι σωστα το χρονο σου.Στο FCE εχεις πολυ χρονο,δεν ισχυει ομως το ιδιο και για το Michigan οποτε οσο θα γραφεις mock θα αρχισεις να εξοικειωνεσαι.:)

Για κατι παραπινισιο που δεν ειναι και αγγαρεια,οπως προαναφερθηκε,μπορεις να βλεπεις αγγλικες ταινιες χωρις υποτιτλους ή ,ακομα καλυτρεα,με αγγλικους υποτιτλους για να βλεπεις και την ορθογραφια τους.Απο το avatar σου φαινεται οτι μαλλον σου αρεσουν τα anime ,οποτε μπορεις να αρχισεις να βλεπεις διαφορες σειρες anime οι οποιες(ολες σχεδον) ειναι στα γιαπωνεζικα με αγγλικους υποτιτλους.Εγω,επειδη εδω και αρκετα χρονια βλεπω anime και διαβαζω manga επειδη μ'αρεσουν πολυ,ανεπτυξα αρκετα το λεξιλογιο μου.Ειδικα για επιπεδο Lower ειναι ο,τι πρεπει.Μπορεις να ακους και ανα διαστηματα BBC Radio.Οχι απαραιτητα τις ειδησεις και γενικοτερα προγραμματα που σου φαινονται βαρετα.Αμα ,ψαξεις λιγο στην ιστοσελιδα θα δεις οτι εχει παρα πολλα και αρκετα απο αυτα εχουν μεγαλο ενδιαφερον και ειναι πολυ ευχαριστα.Επισης,να αναφερω οτι εγω ειχα δωσει Lower του Cambridge οποτε αμα χρειαστεις καμια βοηθεια μπορεις να μου στειλεις πμ.:)

Ελπιζω να σε βοηθησω και Καλη επιτυχια να 'χεις.:1eye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Θα προσπαθήσω να εφαρμόσω κάποια..Anime ένα-δύο έχω δει! :D..Με πορώνουν και προτιμώ να μην το παρατραβάω :P

Όσο για το BBC Radio θα ψάξω να ακούσω Online Μέσω PC.Ευχαριστώ πολύ Χαρουλίνι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ale φέτος κάνουμε Τρίτη Πέμπτη βιβλία της Upstream B1+ και παρασκεύες Mastering Use Of English B2 Exams Edition
δυστυχώς δεν εχω αποψη για αυτα τα βιβλια δε τα ξερω...soz:(

Δεν καταλαβαίνω γιατί να ΜΗΝ σε κόψουν. :P Επειδή έδινα με το σχολείο , το παιδί που ήταν μαζί μου ήταν συμμαθητής μου. Λοιπόν, μιλούσε πολύ σπαστά και σε κάθε πρόταση που έλεγε, περίμενε 2' να ξαναπει την επόμενη. Στο πρώτο ειδικά μέρος κόμπλαρε εντελώς και παίζει να είπε μόνο δύο προτάσεις. Γιατί να μην τον κόψουν; Δωράκι θα του κάνουν; Ίσα ίσα , αυτοί θέλουν να κοπεί για να ξαναδώσει και να ξαναπληρώσει... Πρέπει να υπάρχει μία διαφοροποίηση μεταξύ αυτού που ΜΠΟΡΕΙ να μιλάει στα αγγλικά και αυτού που ούτε μία πρόταση δεν μπορεί να αρθρώσει. Απλή σκέψη, δεν μιλάω για κβαντική χημεία. :P

Αντιθετα,FCE ακομα κι αν ειναι πιο αυστηρα απο οτι στο Michigan και τα προφορικα πιο δυσκολα(δεν εδωσα Michigan ,οποτε δεν γνωριζω)ειναι πιο αμφιβολο το να μην περασεις ,καθως ο βαθμος ολων των part συμψηφιζεται,ωστε να βγει το τελικο αποτελεσμα.Στο Michigan,αντιθετα και απο οσα μου εχουν πει,αμα κοπεις σε ενα(ή ηταν δυο;) part κοβεσαι παντου.



Submarine,οσον αφορα τα mock.Τα mock test(τουλαχιστον αυτα που καναμε εμεις ,καθως και τα υπολοιπα τμηματα στο φροντιστηριο μου) ηταν παλια Lower.Δηλαδη,σου διναν να γραψεις πανω στα ιδια θεματα με αυτα που γραψαν οσοι δωσαν Lower,για παρδειγμα του Cambridge, το 2003 και παει λεγοντας.Οποτε,εχεις να κανεις με θεματα παρομοια με αυατα που θα αντιμετωπισεις οταν με το καλο θα πας να δωσεις του χρονου.Νταξει,σε αλλοθα σου πεσει πιο δυσκολο Reading,αλλου Writing ,αλλα αυτα παντα συμβαινουν.Και οταν εσυ ο ιδιος πας να δωσεις ,καποιο part θα ειναι δυσκολοτερα σε σχεση με τα υπολοιπα και ειναι λογικο.Αλλα,αν και σας σας δινουν past papers(δηλαδη θεματα προηγουμενων χρονιων) να ξρεις πως θα 'ναι πραγματα παρομοια με αυτα που θα αντιμετωπισεις και εσυ οταν πας να δωσεις.

Γενικοτερα,δεν υπαρχει λογος να αγχωνεσαι,ειδικα αν εσυ ο ιδιος οσα χρονιαεκανες αγγλικα διαβαζες αρκετα.Τωρα,κοιτα να καλυψεις οσο το δυνατον γρηγοροτερα τυχον κενα και απλα θα προσεχεις στο μαθημα ,θα κανεις καμια επαναληψουλα αν κριθει απαραιτητο και πανω απο ολα,καθε φορα που θα γραφετε ενα mock αν εισαι συγκεντρωμενος,να πεταει το μυαλο σου αλλου.Να κανεις λες και δινεις κανονικα εκεινη τη στιγμη,αλλα συναμα να'σαι χαλαρος και ανετος(οπως και την μερα που θα δινεις).Δεν λεει καθολου,να τα ξερεις και να κανεις αρκετα ως πολλα λαθακια απροσεξιας ή λογω αγχους.Με τον καιρο,θα μαθεις επιση να χειριζεσαι σωστα το χρονο σου.Στο FCE εχεις πολυ χρονο,δεν ισχυει ομως το ιδιο και για το Michigan οποτε οσο θα γραφεις mock θα αρχισεις να εξοικειωνεσαι.:)

Για κατι παραπινισιο που δεν ειναι και αγγαρεια,οπως προαναφερθηκε,μπορεις να βλεπεις αγγλικες ταινιες χωρις υποτιτλους ή ,ακομα καλυτρεα,με αγγλικους υποτιτλους για να βλεπεις και την ορθογραφια τους.Απο το avatar σου φαινεται οτι μαλλον σου αρεσουν τα anime ,οποτε μπορεις να αρχισεις να βλεπεις διαφορες σειρες anime οι οποιες(ολες σχεδον) ειναι στα γιαπωνεζικα με αγγλικους υποτιτλους.Εγω,επειδη εδω και αρκετα χρονια βλεπω anime και διαβαζω manga επειδη μ'αρεσουν πολυ,ανεπτυξα αρκετα το λεξιλογιο μου.Ειδικα για επιπεδο Lower ειναι ο,τι πρεπει.Μπορεις να ακους και ανα διαστηματα BBC Radio.Οχι απαραιτητα τις ειδησεις και γενικοτερα προγραμματα που σου φαινονται βαρετα.Αμα ,ψαξεις λιγο στην ιστοσελιδα θα δεις οτι εχει παρα πολλα και αρκετα απο αυτα εχουν μεγαλο ενδιαφερον και ειναι πολυ ευχαριστα.Επισης,να αναφερω οτι εγω ειχα δωσει Lower του Cambridge οποτε αμα χρειαστεις καμια βοηθεια μπορεις να μου στειλεις πμ.:)

Ελπιζω να σε βοηθησω και Καλη επιτυχια να 'χεις.:1eye:

1 συμφωνω με τ γεγονος οτι στο FCE ειναι δυσκολο να κοπεις απο αυτα και μονο και οτι το πολυ να σ ριξουν το επιπεδο...
2 στο michigan ισχυει λιγο πολυ τ ιδιο εννοω δεν υπαρχει θεμα με τα προφορικα αλλα επειδη προσφατα αλλαξε (πανε να τ κανουνε πιο δυσκολο) ειναι πιο αυστηροι και εχουν πραγματι παρατηρηθει κατι κουλα fail αλλα οκ αποτελουν εξαιρεση και οχι κανονα...
3 κυριως mock ή past paper να κανεις στο michigan,για να σ ερχεται φυσιολογικο να σκεφτεσαι πιο θα ειναι καλυτερο απο τα a,b,c,d που θα ψηλομοιαζουνε.ΠΡΟΣΟΧΗ στο χρονο ε...ουτε πολυ γρηρορα,να σκεφτεσαι πια επιλογη θα τσεκαρεις αλλα οχι και πολυ αργα πρεπει να σ μείνει χρονος στο τελος να τ ελέγξεις..
4 fce πιστευω οτι αν κανεις σοβαρη προετοιμασια θα μπορεις ανετα να περασεις και το michigan και αυτο στο υπογράφω
5 ταινιες να βλεπω εγω δ τ καταφερα μ γαινοτανε δυσκολο...δοκιμασε serial που εχουν ακι πιο απλο λεξιλογιο κτλπ
εγω ειχα δει ολα τα ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ
(Υ.Γ προσοχη με πιο serial θα αρχισεις εγω πρωτη φορα ειχα βαλει house....μιλαμε δε καταλαβαινα τπτ!!!)
6 συμφωνω οτι ειναι καλυτερο να βλεπεις ταινια μ αγγλικους υποτιτλους για να βελτιωνεις και το spelling σου;)
7 εγω BBC δε θα στο προτεινα αλλα οκ γουστα ειναι αυτα...
αντ'αυτου δες και
8 ακου κομματια στα αγγλικα που σου αρεσουν και μπες και δες τα lyrics τους εμενα μου αρεσε πολυ αυτο να το κανω και βελτιωνομουν οχι τοσο στο spelling-που μαθαινα καινουριες λεξεις- αλλα στο speaking και στο listening οπου μαθαινα ατακουλες και να ξεχωριζω τις λεξεις accent baby o yeah///;)
και αφου κανουμε επειδιξη των πτυχιων μας
εγω
fce,proficiency michigan+cambridge

και απο εμενα ασφαλως καλη τυχη φιλε...:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Έχω πάνω από 1 χρόνο ακόμα αλλά ευχαριστώ :P

Προτιμώ τελικά να ακούω αθλητικό μετρόπολις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Βασικά εξαρτάται ποιο θα δώσεις... Όπως προαναφέρθηκε , πιστεύω πως αν προετοιμαστεί κανεις για FCE το ECCE το έχει στο τσεπάκι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Εγω παλι δεν θεωρω πως το να παρεις το FCE σημαινει απαραιτητα πως θα παρεις και το ECCE.Νταξει,ισως σε πολλες περιπτωσεις να ισχυει,αλλα ειδικα αν ενας ανθρωπος θελει σε ο,τι κανει(ειδικα οταν προκειται για εξετασεις)ανεση χρονου και δεν μπορει να αντεπεξελθει και να αποδωσει το ιδιο καλα οταν ειναι υπο πιεση χρονου,λογικο ειναι να τα παει καλυτερα στο πρωτο παρα στο δευτερο(αν περασει κιολας).Απο την αλλη,αν στον τοσο χρονο που δινει το FCE καποιος δεν αντεχει/βαριεται/του φαινεται κουραστικο, ισχυει το αναποδο.

Το BBC που προανεφερε ημουνα σιγουρη πως θα φαινοταν η πιο βαρετη επιλογη σε πολλους.Και σε 'μενα οταν μου το προτειναν και οταν σκεφτομουν κι εγω να αρχισω να ακουω κι απο κει λιγακι ετσι μου φανηκε.Αλλα,ειλικρινα και απο προσωπικη πειρα,βοηθαει πολυ σε Listening και Speaking.Ιδιως στο πρωτο.Χωρια που ,δεν χρειαζεται (οπως αναφερω και πιο πανω) να ακους τις ειδησεις που σιγουρα θα ηταν η πιο βαρετη επιλογη για τους περισσοτερους.ΓΙα παραδειγμα,εγω την ειχα βρει με μια σειρα .Ηταν ,δηλαδη σαν τις σειρες που βλεπουμε στις τηλεοραση ,αλλα χωρις την εικονα.Γενικα,εχει διαφορα ενδιαεροντα περα απο τις σειρες,οπως διαφορες εκπομπες που αφορουν σε διαφορετικους τομεις κ.λπ.:)Αλλα,ειλικρινα,δεν πιστευω οτι χρειαζεται να κανεις και παρα πολλα πραγματα περα του homework που θα σου δινουν και των επαναληψεων που θα κανεις.ΑΣε και τιποτα για το Proficiency.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
Περυσι ειμουν επιπεδο Β1 (btw εκανα το ιδιο βιβλιο με εσενα, mastering use of english δεν εκανα) ...
Φετος δινω Β2 (παλι με Upstream Βιβλιο) .. παντως μου φαινεται πολυ ευκολο.
περα απ' αυτο μην αγχωνεσαι γτ οι ασκησεις στις εξετασεις ειναι σαν αυτες του βιβλιου οποτε ειναι σαν να κανεις Practise tests...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ΑΓΝΗΓΙΩΡΓΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 828 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έκανα στην τετάρτη δημοτικού ένα χρόνο Αγγλικά. Μετά σταμάτησα γιατί βαρέθηκα.Στην πρώτη γυμνασίου, το Μάιο, με έπιασε μια θέληση-δεν λένε ότι η θέληση είναι το πιο δυνατό όπλο;- και άρχιζα να διαβάζω μανιακά βιβλία. Από το i walk, you walk κλπ μέσα σε ένα καλοκαίρι έγινα πολύ καλή. Έδωσα ένα τεστάκι και πέρασα κατευθείαν σε τάξη lower!:hmm: '' Έμεινα ''.. Και τώρα δίνω lower το Μάιο. Προσπαθώ να είμαι ήρεμη αν και έχω λίγο άγχος. Θα δώσω το βρετανικο και το αμερικανικο αλλα νιώθω ότι δεν θα το πάρω. Πιστεύω ότι δεν θα τα καταφέρω αν και τα αγγλικά μου είναι πάρα πολύ καλά... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top