"Μαθηματικές" Ταινίες

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Mαθηματικές ταινίες μεν, αλλά να έχουν κάποια βάση.
Ειδικά το Beautiful Mind μπάζει τόσο πολύ. Οποιοσδήποτε ξέρει τα βασικά από Θεωρία Παιγνίων βλέπει πως τα παραδείγματα για την επιφοίτηση του Nash για την περίφημη ισορροπία του απλά δε στέκουν. Χολυγουντιανές αηδίες, τουλάχιστον ας τσέκαραν αν το παράδειγμα με τις κοπέλες στο μπαρ ίσχυε :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Και από σειρές υπάρχει το Rubicon


που έχει να κάνει με σπάσιμο κωδικών, κρυπτογραφημένα μηνύματα, μυστικές υπηρεσίες κτλ
πολύ ατμοσφαιρικό :)
υπάρχει και μια περιγραφή σ'αυτό το blog:
https://just-moody.blogspot.com/2010/10/rubicon.html
ΠΡΟΣΟΧΗ περιέχει spoiler

Και μια ταινία που αξίζει να την δείτε (για ιστορικούς λόγους :) )
Nine Days of One Year
https://www.rusfilm.pitt.edu/2001/nine.html
https://mavro-oxi-allo-karvouno.blogspot.com/2011/04/nine-days-in-one-year.html
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Mαθηματικές ταινίες μεν, αλλά να έχουν κάποια βάση.
Ειδικά το Beautiful Mind μπάζει τόσο πολύ. Οποιοσδήποτε ξέρει τα βασικά από Θεωρία Παιγνίων βλέπει πως τα παραδείγματα για την επιφοίτηση του Nash για την περίφημη ισορροπία του απλά δε στέκουν. Χολυγουντιανές αηδίες, τουλάχιστον ας τσέκαραν αν το παράδειγμα με τις κοπέλες στο μπαρ ίσχυε :knife:
σοβαρά; έχω και πολλά χρόνια που έχω δει το Beautiful Mind και δεν το καλοθυμάμαι. Πάντως μου άρεσε σαν ταινία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν ξέρω τι λέει η woochoogirl, εμένα αυτή η ταινία μ' αρέσει. :P

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spurakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο spurakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 325 μηνύματα.
και εγω παιδια εχω μια πολυ μεγαλη τρελα με μαθηματικα ,φυσικη,χημεια και γενικα θετικες επιστημες...μπορει να τελειωσω τα διαβασματα στις 12 στις 1 αλλα μετα για να ξεκουραστω λιγο πριν με παρει ο υπνος θα προσπαθησω να λυσω καποια γεωμετρικη ασκηση..αχχ πολυ μαγαλη τρελα σας λεω και γι αυτο εχω ερωτευτει και αυτου του ειδους τις ταινιες...εχω δει το a beautifull mind και το 21 και ειναι πραγματικα θεικες!!θα ηθελα παντως καποτε να βγει ενα εργο με την ζωη του paul dirac.ο ανθρωπος ηταν θεοτητα!!!!!!!απο τους μεγαλυτερους φυσικους ever!αχχ τον εχω σαν προτυπο..:)

Μπας και εχουμε συγγενεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

azsxd

Νεοφερμένος

Ο azsxd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
the pi movie
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
...ξαναπιάνω την παλιά μου τέχνη...

Ειχα ανοίξει πριν κάτι χρόνια τούτο δω το θρεντ σαν γωνιά συλλογής ταινιών με επιστημονικό περιεχόμενο, για τους λάτρεις του είδους.
Το ανασταίνω ξανά για να μαθαίνουν και οι νεώτεροι.

Ξανακοιτάζοντας παλιά μου ποστ, διαπιστώνω ότι έχω αδικήσει καταφανώς το <<π>> (pi) του Ντάρεν Αρρονόφσκι με τα μετριοπαθή μου σχόλια. Ίσως φταίει ότι το είχα δει σε σχετικά μικρή ηλικία (Α ή Β' λυκείου) και δεν είχα εκτιμήσει σωστά πόσο εξαιρετική ταινία είναι. Οπως και να 'χει, ξαναβλέποντάς την σε μεγαλύτερη ηλικία, αναθεώρησα, οπότε με την ευκαιρία, αποκαθιστώ και την φήμη της εδώ -στο κομμάτι των σχολίων μου-.

Θα προσθέσω στην συλλογή μία ακόμη ταινία που είχα δει στο μεσοδιάστημα με ανάλογο θέμα και μου άρεσε.

Εχουμε και λέμε:



Proof (Η Απόδειξη) - 2005
σκην. Τζον Μάντεν​


Η Κάθριν είναι μια ευφυέστατη φοιτήτρια που σπουδάζει Μαθηματικά, μέχρι την στιγμή που εγκαταλείπει τις σπουδές της για να φροντίσει τον πατέρα της, έναν καταξιωμένο μαθηματικό, που τα τελευταία χρόνια της ζωής του βυθίζεται στην παράνοια. Η Κάθριν φοβάται πως εκτός από το μαθηματικό ταλέντο του πατέρα της έχει κληρονομήσει επίσης και την τάση του προς την τρέλα. Η αδελφή της την πιέζει να τεθεί υπό ιατρική παρακολούθηση. Τα νερά ταράζονται όταν ένας νεαρός μαθητευόμενος του καταξιωμένου μαθηματικού ανακαλύπτει στο αρχείο του μια σημαντική μαθηματική απόδειξη, τεκμήριο ότι μέσα στην παράνοιά του ο μεγάλος μαθηματικός είχε ένα φωτεινό διάλειμμα δημιουργικής διαύγειας. Ολοι πιστεύουν ότι η απόδειξη είναι δική του εκτός από την Κάθριν που ισχυρίζεται πως η απόδειξη είναι δικής της!

Ποιος έδωσε τελικά την απόδειξη; Η Κάθριν ή ο πατέρας της; Και αν είναι δικής της, γιατί το αποκαλύπτει τώρα; Εάν όχι, γιατί ισχυρίζεται ότι είναι;

...οι απαντήσεις και η συνέχεια επί της οθόνης , για όσους πείστηκαν να την δουν!

***​
Αρκετά ενδιαφέρουσα ταινία, αν και το δυνατό της χαρτί είναι οι ερμηνείες. Ο Αντονι Χόπκινς ενσαρκώνει καταπληκτικά τον πατερά-μαθηματικό ενώ η Γκουίνεθ Πάλτροου είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετική και πειστική σε έναν απαιτητικό ρόλο μιας ταλαντούχας νέας με συναισθηματική αστάθεια.

Οσοι με εμπιστευτούν, νομίζω ότι δεν θα απογοητευτούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Εγώ είδα σήμερα το π... Και νομίζω πως συμμερίζομαι την πρώτη σου άποψη :P Εκτός λοιπόν από το ότι με έπιασε όντως πονοκέφαλος με την σκηνοθεσία και τα χρώματα, με μπέρδεψε απίστευτα και η πλοκή... :worry:

Είδα βέβαια και το beautiful mind που είναι όντως κορυφή :inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
το τρομερό με το beautiful mind είναι το πως ένας άνθρωπος που έχει βασίσει όλη του την ζωή στην λογική και τον ορθολογισμό των Μαθηματικών,καταλήγει να τρελαίνεται,την ίδια ''γεύση'' μου είχε αφήσει το logicomix.

Το pi παραήταν ψυχεδελικό αλλά το τέλος είναι τρομερό που δεν έχει καν την ικανότητα να απαντήσει στην πράξη που ρωτάει το κοριτσάκι.

btw η σκηνή του beautiful mind στο bar που ο Nash συλλαμβάνει την ιδέα του είναι λάθος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Ρε παιδια δεν εχω δει πουθενα σε οσους τους αρεσουν τα μαθηματικα να αναφερεται και το μαθηματικα του χαους(ντοκιμαντερ)πολυ ωραιο το προτεινω.https://youtu.be/tr4vzzbLDE4 και του γνωστου Ελληνα μαθηματικου Κωσταντινου Καραθεοδωρη https://neadiastasi.blogspot.gr/ που ηταν και βοηθος του Einstein,οπου εβρισκε δυσκολιες ο Αινσταιν ,τον βοηθουσε ο Καραθεοδωρη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Πολύ ωραίο το ντοκιμαντέρ με τα συστήματα χάους Στέφανε,το χα δει πριν λίγο καιρό.Μας είχε πει καθηγητής μας οτι θα δημιουργηθεί μάθημα επιλογής στο τμήμας μας ''δυναμικά συστήματα χάους'' οπότε βρήκα την αφορμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
το τρομερό με το beautiful mind είναι το πως ένας άνθρωπος που έχει βασίσει όλη του την ζωή στην λογική και τον ορθολογισμό των Μαθηματικών,καταλήγει να τρελαίνεται,την ίδια ''γεύση'' μου είχε αφήσει το logicomix.

Το pi παραήταν ψυχεδελικό αλλά το τέλος είναι τρομερό που δεν έχει καν την ικανότητα να απαντήσει στην πράξη που ρωτάει το κοριτσάκι.

btw η σκηνή του beautiful mind στο bar που ο Nash συλλαμβάνει την ιδέα του είναι λάθος. :)

Στο τέλος δεν κατάλαβα όμως τι έγινε... :redface: Γιατί έχασε την ικανότητα να απαντήσει? Γενικά αυτή η πλοκή με μπέρδεψε ΤΡΟΜΕΡΑ... :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Stand and Deliver (1988 ), μια ευχάριστη ταινία σχετικά με έναν καθηγητή που προσπαθεί να δημιουργήσει ενδιαφέρον στους μαθητές του για τα μαθηματικά. Δε με ξετρέλανε αλλά έχει τη φάση της.

Infinity (1996), μια ταινία σχετικά με τη ζωή του Richard Feynman. Έχει αρκετό ενδιαφέρον για λάτρεις μαθηματικών/φυσικής. Must για όσους ξέρουν και αγαπούν τον Feynman. :D

Επιτρέψτε μου να ξεφύγω και λίγο για να προτείνω:

Frequency (2000), μια εξαιρετική ταινία που δεν έχει να κάνει άμεσα με μαθηματικά ή φυσική αλλά έχει να κάνει με έναν τύπο που ανακαλύπτει ότι μπορεί κάπως να επηρεάσει το χρονικό συνεχές. Θερμή παράκληση σε όσους δεν την ξέρουν και σκεφτούν να τη δουν: μη διαβάσετε περίληψη, δείτε την κατευθείαν, αλλιώς θα χαλάσετε την ωραία έκπληξη που κρύβει η ταινία για κάποιον που δεν ξέρει ακριβώς τι βλέπει.

Τέλος, ένα link σε μία σελίδα που καταγράφει οποιαδήποτε ταινία στην οποία έχουν εμφανιστεί τα παραμικρά μαθηματικά. Έχει και μια μικρή "must see" λίστα, επειδή το να ψάχνεις ταινία για να δεις από τον πλήρη κατάλογο είναι φοβερά κουραστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stefanos-20

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stefanos-20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Πολύ ωραίο το ντοκιμαντέρ με τα συστήματα χάους Στέφανε,το χα δει πριν λίγο καιρό.Μας είχε πει καθηγητής μας οτι θα δημιουργηθεί μάθημα επιλογής στο τμήμας μας ''δυναμικά συστήματα χάους'' οπότε βρήκα την αφορμή.
Xaxa ναι,ειδικα εσυ που εισαι και οικονομικο που κανετε και στατιστικη καταλαβαινεις περισσοτερο τη σημασια των μαθηματικων κατανομων ακομα και στην προβλεψη καποιων καταστασεων και φαινομενων καθως και στο παγκοσμιο οικονομικο συστημα.:)
σαυτο το συνδεσμο εχει πολλα ντοκιμαντερ στην κατηγορια φυσικες επιστημες σχετικα με μαθηματικα,φυσικη,αστρονομια,χημεια και τουλαχιστον εγω που εχω δει πανω απο 30 απο αυτες,ολες ειναι μια και μια.https://greek-documentaries.blogspot.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sail Beg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Sail Beg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 319 μηνύματα.
Στο τέλος δεν κατάλαβα όμως τι έγινε... Γιατί έχασε την ικανότητα να απαντήσει? Γενικά αυτή η πλοκή με μπέρδεψε ΤΡΟΜΕΡΑ...

Ρε συ στο τέλος επειδή είχε καταλάβει και ο ίδιος οτι θα τρελαινόταν,ξύρισε το κεφάλι του,το μάρκαρε σύμμφωνα με κάτι βιβλία ανατομίας που είχε,και έκανε λοβοτομή στον εαυτό του,μετά απο κει έχασε κάθε ικανότητα που είχε.

p.s : λοβοτομή χρησιμοποιούσαν τον 20ο αιώνα σε σχιζοφρενείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Ρε συ στο τέλος επειδή είχε καταλάβει και ο ίδιος οτι θα τρελαινόταν,ξύρισε το κεφάλι του,το μάρκαρε σύμμφωνα με κάτι βιβλία ανατομίας που είχε,και έκανε λοβοτομή στον εαυτό του,μετά απο κει έχασε κάθε ικανότητα που είχε.

p.s : λοβοτομή χρησιμοποιούσαν τον 20ο αιώνα σε σχιζοφρενείς.

Ουααα ναιι αυτό το κατάλαβα, αλλά νόμιζα ότι ήθελε να αυτοκτονήσει με το τρυπάνι! :eek::eek::eek:
Γαμάτο... :whistle::D

Infinity (1996), μια ταινία σχετικά με τη ζωή του Richard Feynman. Έχει αρκετό ενδιαφέρον για λάτρεις μαθηματικών/φυσικής. Must για όσους ξέρουν και αγαπούν τον Feynman. :D


Μάλλον αυτό θα δω σήμερα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sher_locked

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Το π είναι καταπληκτικό, εκτιμώ ιδιαίτερα τον Aronofsky ως σκηνοθέτη

Η σειρά Numbers που πρότεινε κάποιος πιο πάνω αξίζει; Να τη ξεκινήσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Signor Positivo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Signor Positivo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Το π είναι καταπληκτικό, εκτιμώ ιδιαίτερα τον Aronofsky ως σκηνοθέτη

Η σειρά Numbers που πρότεινε κάποιος πιο πάνω αξίζει; Να τη ξεκινήσω;

Αξίζει, εγώ την πήγα μέχρι 2η-3η σεζόν και δε θυμάμαι γιατί σταμάτησα. Ίσως να μη σε πωρώσει αλλά είναι πολύ καλή σειρά με πολλή αγνή science-y και nerdy γαματοσύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos4

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 893 μηνύματα.
Good will hunting.Καλυτερο απο το beautiful mind για μενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicscrazy

Δραστήριο μέλος

Ο physicscrazy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 588 μηνύματα.
Το π είναι καταπληκτικό, εκτιμώ ιδιαίτερα τον Aronofsky ως σκηνοθέτη

Η σειρά Numbers που πρότεινε κάποιος πιο πάνω αξίζει; Να τη ξεκινήσω;


αξιζει παρα πολύ ειχα κατεβασει και τους 6 κυκλους και καει πραγματικα....μην περιμενεις βεβαια τρελα εφε και πολύ χολιγουντ....αυτό που με τρελαινε ηταν ότι στηριζοταν σε πραγματικη επιστημη και μαλιστα καποια επεισοδια είναι αληθινες ιστοριες , ιδιως τα επεισοδια των 4 πρωτων κυκλων....υπαρχει και αντιστοιχο βιβλιο που το εγραψαν οι μαθηματικοι συμβουλοι της σειρας και εξηγουν τα μαθηματικα και τις αληθινες ιστοριες......για μενα η καλητερη σειρα που εχω δει.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top