"Μαθηματικές" Ταινίες

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Λοιπόν...
Για τους λάτρεις των ταινιών και των Μαθηματικών, δημιουργήθηκε αυτό το thread όπου μπορούμε να προτείνουμε ταινίες με μαθηματικό περιεχόμενο ή με Φυσική...
Καλό είναι να γίνεται και μία σύντομη περιγραφή της ταινίας, μια αναφορά ηθοποιών, μια εικόνα ή ένα trailer...
Σίγουρα υπάρχουν πολλές αξιόλογες ταινίες με θέμα μια μαθηματική ανακάλυψη..κλπ που δεν είναι ευρέως γνωστές.

Περιμένω ν' ακούσω προτάσεις...:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Το "Ενας υπεροχος ανθρωπος" ("a beautiful mind" αγγλιστι) με τον Ρασελ Κροου..αρκετα καλη ταινια,ηταν μαλιστα και υποψηφιος για οσκαρ Α ανδρικου ρολου ο Κροου αν θυμαμαι καλα.Προκειται για μια αληθινη ιστορια,σχετικα με τη ζωη του Τζ.Φορμπες Νας ενος σπουδαιου μαθηματικου απʼ τον καιρό που φοιτούσε στο Πρίνστον έως και τη στιγμή της “δικαίωσης”, όταν και βραβεύτηκε με το Νόμπελ. Στα χρόνια που μεσολάβησαν είχε φτάσει στα πρόθυρα του φρενοκομείου, αλλά κατάφερε να ξεπεράσει την “αρρώστια” της σχιζοφρένειας με την πολύτιμη βοήθεια της γυναίκας του.Είναι μια εξαιρετικα ενδιαφερουσα ταινια κυριως ως προς την εξελιξη των χαρακτηρων,και ο Κροου γενικα ειναι αψογος ηθοποιος οπως παντα.Η ταινια εχει αμεση σχεση με τα μαθηματικα παντως,ειναι πολυ ενδιαφερουσα και την προτεινω ανεπιφυλακτα σε οσους δεν την εχουν δει ακομα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Αν έχεις δει Arronofsky(Requiem for a dream) και σου άρεσε
δες και αυτό


Αν έχεις δει Arronofsky(Requiem for a dream) και σου άρεσε
δες και αυτό...
πολύ ωραία ταινία
μας την έβαλε μάλιστα και ο μαθηματικός μας πέρσι στο τελευταίο μάθημa της κατεύθυνσης
για να μην τρελαθούμε πολύ με τα μαθηματικά :PPP
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Πραγματικά, το "Ένας υπέροχος άνθρωπος" είναι καταπληκτική ταινία.
Πρόσφατα είδα το "π" σε σκηνοθεσία Darren Aronofski του 1999 με πρωταγωνιστή τον Max Cohen (Sean Gullette) έναν μαθηματικό που παλεύει να βρει το μαθηματικό πρότυπο πάνω στο οποίο βασίζεται η χρηματιστηριακή αγορά. Μου άρεσε αρκετά.

Περιμένω ν' ακούσω κι άλλες προτάσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Αν έχεις δει Arronofsky(Requiem for a dream) και σου άρεσε
δες και αυτό


Αν έχεις δει Arronofsky(Requiem for a dream) και σου άρεσε
δες και αυτό...
πολύ ωραία ταινία
μας την έβαλε μάλιστα και ο μαθηματικός μας πέρσι στο τελευταίο μάθημa της κατεύθυνσης
για να μην τρελαθούμε πολύ με τα μαθηματικά :PPP
Ωπ! Δεν προλαβα να διαβάσω το ποστ σου...
Μου άρεσε το "π" αλλά δεν τρελάθηκα...
Ευχαριστώ πάντως και ό,τι άλλο έχεις υπόψιν σου, να το ποστάρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Deja Vu. Με συγχωρείτε παιδιά αλλά δεν έχω χρόνο για να πω τίποτα παραπάνω. Ψάξτε trailer στο youtube αν θέλετε, αλλά η ταινία είναι Must.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Από ταινία δεν θυμάμαι τίποτα, αλλά υπάρχει μια αρκετά καλή τηλεοπτική σειρά που ονομάζεται Numb3rs και αφορά έναν πράκτορα του FBI και τον μαθηματικό αδερφό του, που τον βοηθάει να λύσει διάφορες υποθέσεις χρησιμοποιώντας μαθηματικά.

Μια αγαπημένη μου σκηνή:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petran_r21

Δραστήριο μέλος

Ο petran_r21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
21 https://www.youtube.com/watch?v=ZRzZX2aN3I0
Eξαιρετικη ταινια ,απο τις καλυτερες που εχω δει.Βασισμενη σε αληθινη ιστορια.Ενας απο τους πιο ταλαντουχους και εξυπνους φοιτητες του ΜΙΤ εντυπωσιαζει τον καθηγητη μαθηματικων του με την οξυδερκεια του και του προτεινει να εμπλακει σε ενα κολπο στο οποιο συμμετειχαν και αλλοι 5 διακεκριμενοι φοιτητες.Ο καθηγητης τους μαθαινε να κλεβουν νομιμα στο blackjack μετρωντας καρτες.Ο πρωταγωνιστης δεχεται να συμμετασχει καθως ηθελε απελπισμενα 300.000 ευρα για να φοιτησει ιατρικη στο harvad.Τα πραγματα περιπλεκονται αφου χανει τον ελεγχο απο την καψουρα του τζογου.Η ταινια εχει ενδιαφερον μεχρι το τελος ,το οποιο δεν λεει να το πω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
και εγω παιδια εχω μια πολυ μεγαλη τρελα με μαθηματικα ,φυσικη,χημεια και γενικα θετικες επιστημες...μπορει να τελειωσω τα διαβασματα στις 12 στις 1 αλλα μετα για να ξεκουραστω λιγο πριν με παρει ο υπνος θα προσπαθησω να λυσω καποια γεωμετρικη ασκηση..αχχ πολυ μαγαλη τρελα σας λεω και γι αυτο εχω ερωτευτει και αυτου του ειδους τις ταινιες...εχω δει το a beautifull mind και το 21 και ειναι πραγματικα θεικες!!θα ηθελα παντως καποτε να βγει ενα εργο με την ζωη του paul dirac.ο ανθρωπος ηταν θεοτητα!!!!!!!απο τους μεγαλυτερους φυσικους ever!αχχ τον εχω σαν προτυπο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
και εγω παιδια εχω μια πολυ μεγαλη τρελα με μαθηματικα ,φυσικη,χημεια και γενικα θετικες επιστημες...μπορει να τελειωσω τα διαβασματα στις 12 στις 1 αλλα μετα για να ξεκουραστω λιγο πριν με παρει ο υπνος θα προσπαθησω να λυσω καποια γεωμετρικη ασκηση..αχχ πολυ μαγαλη τρελα σας λεω και γι αυτο εχω ερωτευτει και αυτου του ειδους τις ταινιες...εχω δει το a beautifull mind και το 21 και ειναι πραγματικα θεικες!!θα ηθελα παντως καποτε να βγει ενα εργο με την ζωη του paul dirac.ο ανθρωπος ηταν θεοτητα!!!!!!!απο τους μεγαλυτερους φυσικους ever!αχχ τον εχω σαν προτυπο..:)
Στην Β' Λυκείου μου είχε συμβεί να λύσω άσκηση στον ύπνο μου. Πώρωση...!
χεχε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θα πω δύο ωραίες (κατά τη γνώμη μου) σχετικές ταινίες. Είναι όμως πολύ παλιές και δεν ξέρω αν μπορείτε να τις βρείτε. (Τις έχω δει γιατί σπίτι μου υπάρχει φοβερή αρχαιολογική ταινιοθήκη).
1) Όχι δάφνες για τους δολοφόνους (The Prize): Στη Σουηδία μαζεύονται όλοι οι μαγάλοι επιστήμονες για να τους δώσουν το βραβείο Nobel...
2) Σχισμένο παραπέτασμα (Torn Curtain) του Alfred Hitchcock: Ένας φυσικός παραδίδεται στο Ρωσικό Βερολίνο για να κλέψει ένα επιστημονικό μυστικό για πυρηνικούς πυραύλους...
Στην Β' Λυκείου μου είχε συμβεί να λύσω άσκηση στον ύπνο μου. Πώρωση...! χεχε...
Χε! Δεν είσαι μόνη στο σύμπαν. Εμένα αυτό μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές. Μάλιστα τώρα τελευταία με ξύπνησε ένα πρωί η μητέρα μου και μέσα στο όνειρο μου την ρώτησα αν τα μακαρόνια βίδες κάνουν απλή αρμονική ταλάντωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangeline

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Θα πω δύο ωραίες (κατά τη γνώμη μου) σχετικές ταινίες. Είναι όμως πολύ παλιές και δεν ξέρω αν μπορείτε να τις βρείτε. (Τις έχω δει γιατί σπίτι μου υπάρχει φοβερή αρχαιολογική ταινιοθήκη).
1) Όχι δάφνες για τους δολοφόνους (The Prize): Στη Σουηδία μαζεύονται όλοι οι μαγάλοι επιστήμονες για να τους δώσουν το βραβείο Nobel...
2) Σχισμένο παραπέτασμα (Torn Curtain) του Alfred Hitchcock: Ένας φυσικός παραδίδεται στο Ρωσικό Βερολίνο για να κλέψει ένα επιστημονικό μυστικό για πυρηνικούς πυραύλους...

Χε! Δεν είσαι μόνη στο σύμπαν. Εμένα αυτό μου έχει συμβεί πάρα πολλές φορές. Μάλιστα τώρα τελευταία με ξύπνησε ένα πρωί η μητέρα μου και μέσα στο όνειρο μου την ρώτησα αν τα μακαρόνια βίδες κάνουν απλή αρμονική ταλάντωση.

γερή πόρωση, μιλάμε


εμένα μου είπε η αδερφή μου ότι πριν γράψουμε μαθηματικά κατ/σης
το βράδυ παραμιλούσα και κάτι έλεγα για εφαπτομένες και ελλείψεις
φαντάσου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nevermind

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η nevermind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 196 μηνύματα.
μαθηματικες ταινιες...λοιπον το Π (Pi) το ειδα κι εγω αλλα ειλικρινα με επιασε πονοκεφαλος μεχρι να τελειωσει. Για οποιoν του αρεσουν τα "ψαγμενα" και ψυχεδελικα αυτη η ταινια ειναι ιδανικη.
το Beautiful Mind ειναι υπεροχη ταινια οντως. Ακομη μια ειναι το Proof, αλλα προσωπικα την βρισκω απογοητευτικη. Ειναι πολυ χολυγουντιανη και επικεντρωνει περισσοτερο στους ερωτες και τα μυξοκλαματα απ'οτι σε καποιες μαθηματικες αποδειξεις που προβαλλονται μεσα απο το εργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Οι ταινίες που αναφέρατε όλοι είναι πραγματικά πολύ καλές και τις έχω δει όλες (εκτός από αυτές που προτείνει ο Δίας και δεν τις ξέρω).
Υπάρχει καμία άλλη εκτός από αυτές που να αξίζει να τη δούμε?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr Positive

Δραστήριο μέλος

Ο Mr Positive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 403 μηνύματα.
Εγώ πάντως ακολούθησα την πρόταση μιας κοπέλας πιο πάνω και ξεκίνησα να βλέπω Numb3rs. Τέλειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θυμήθηκα και άλλη μια επιστημονική ταινία. Δεν ξέρω τον τίτλο. Την είχα δει στην τηλεόραση. Η ταινία αυτή που λέω αφηγείται τις έρευνες των Γουάτσον, Κρικ και Φράνκλιν για την ανακάλυψη της δομής του DNA. Πήγαινα γυμνάσιο όταν την είδα, αλλά μου άρεσε πολύ και την θυμάμαι ακόμα. Αν ξέρει κάποιος τον τίτλο ας μας τον πει. Θα ήθελα πολύ να την βρω και να την ξαναδώ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koum

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Άγιος Πέτρος (Αρκαδία). Έχει γράψει 1,238 μηνύματα.
Έλα ρε. Δεν ανέφερε κανείς το Good Will Hunting. Για info, click me.


Btw, +1 στο Beautiful Mind.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lila&Lucy

Νεοφερμένος

Η Lila&Lucy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Agora (2009)Σκηνοθεσία: Alejandro Amenábar



Στην Αλεξάνδρεια του 4ου αιώνα μ.Χ., η μαθηματικός και αστρονόμος Υπατία προσπαθεί να λύσει το μυστήριο της κίνησης των πλανητών του ηλιακού συστήματος, όταν δεν διδάσκει τους μαθητές της στη βιβλιοθήκη του πατέρα της.

Όμως, οι αναταραχές που ξεσπούν από τους Χριστιανούς που θέλουν να επιβάλουν τη μονοθεϊστική πίστη τους στους Ρωμαίους και τους Εβραίους θα θέσουν σε κίνδυνο όχι μόνο την έρευνά της, αλλά και την ίδια τη ζωή της...
https://www.imdb.com/title/tt1186830/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

asteriva88

Νεοφερμένος

Ο asteriva88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Να προσθέσω και τα εξής:
1. The Oxford Murders

2. Dark Matter (2007)

αν και δεν έχει να κάνει τόσο με τα μαθηματικά αλλά με την κοσμολογία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pop corn

Πολύ δραστήριο μέλος

Η pop corn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Ειδικά το "The Oxford Murders" φαίνεται πολύ ενδιαφέρον! Θα το δω! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top