[Πανελλαδικές 2011] Ποιά σχολή στοχεύετε;

[Πανελλαδικές 2011] Ποιά θα είναι η πρώτη σας επιλογή;;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 265)

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Aν θες τη γνώμη μου...Εσύ θα πρέπει να δεις και το τμήμα στατιστικής ΟΠΑ και το τμήμα μαθηματικών ΕΚΠΑ:D

Μπά, δε θέλω Αθήνα....έτσι και αλλιώς αν ήθελα μπορούσα και με μετεγγραφή να έρθω λόγω τριτεκνίας ;)
Με δυσκολία έβαλα και το Ναυτιλιακών Σπουδών Πειραιά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Λογοθεραπεια?
Ιστορικο?
Δεν εχω ιδεα.. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Di-tis

Νεοφερμένος

Ο Di-tis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ρε παιδιά μία ερώτηση, προς τα παιδιά της 3η λυκείου. Επειδή είμαι και αγχώδης σαν τύπος, ξεχνάτε πράγματα σε καποια μαθήματα? Για να γίνω πιο σαφής, ας πούμε κάνατε συναρτησεις στα μαθηματικά και μετά κάνατε όρια και σας βάζουν μια άσκηση στις συναρτησεις θυμάστε όλες τις κατηγορίες των ασκήσεων που κάνατε?
Σόρρυ που το γράφω σε άλλο τόπικ, για την ιστορία :P θέλω Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες Πανεπιστήμιο Αθηνών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
ρε παιδιά μία ερώτηση, προς τα παιδιά της 3η λυκείου. Επειδή είμαι και αγχώδης σαν τύπος, ξεχνάτε πράγματα σε καποια μαθήματα? Για να γίνω πιο σαφής, ας πούμε κάνατε συναρτησεις στα μαθηματικά και μετά κάνατε όρια και σας βάζουν μια άσκηση στις συναρτησεις θυμάστε όλες τις κατηγορίες των ασκήσεων που κάνατε?
Σόρρυ που το γράφω σε άλλο τόπικ, για την ιστορία :P θέλω Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες Πανεπιστήμιο Αθηνών.
Ναι.
Χρειάζονται συνέχεια επαναλήψεις,και όχι μόνο το πάσχα πριν δώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Di-tis

Νεοφερμένος

Ο Di-tis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Ναι.
Χρειάζονται συνέχεια επαναλήψεις,και όχι μόνο το πάσχα πριν δώσουμε.

δεν νομίζω να με κατάλαβες, αλλα τέλος πάντων σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν σε ρώτησα για επαναλήψεις σε ρώτησα για τη μνήμη σου σττα μαθήματα φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
ρε παιδιά μία ερώτηση, προς τα παιδιά της 3η λυκείου. Επειδή είμαι και αγχώδης σαν τύπος, ξεχνάτε πράγματα σε καποια μαθήματα? Για να γίνω πιο σαφής, ας πούμε κάνατε συναρτησεις στα μαθηματικά και μετά κάνατε όρια και σας βάζουν μια άσκηση στις συναρτησεις θυμάστε όλες τις κατηγορίες των ασκήσεων που κάνατε?
Σόρρυ που το γράφω σε άλλο τόπικ, για την ιστορία :P θέλω Πληροφορική και Τηλεπικοινωνίες Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Το έπαθα πρόσφατα...Τελείωσα τα όρια και είχα κάτι ασκήσεις με συνέχεια και είχα ξεχάσει τις μεθοδολογίες των ορίων και έκανα πολλά λάθη..:(
Η μόνη λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να τα κάνω επανάληψη και γενικά να τα βλέπω συχνά ώστε να μην τα ξεχνάω εύκολα.Εμένα πάντως με βοηθάει και το ότι στο σχολείο λόγω κατάληψης είμαστε αρκετά πίσω οπότε τα κάνω και κει μια επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
δεν νομίζω να με κατάλαβες, αλλα τέλος πάντων σε ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν σε ρώτησα για επαναλήψεις σε ρώτησα για τη μνήμη σου σττα μαθήματα φέτος.

Σε αυτό απάντησα και εγώ.
Είναι λογικό να ξεχνάς.
Για αυτό συνέχεια επαναλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Galleti7ole

Νεοφερμένος

Ο Galleti7ole αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σασ ειμαι μαθητησ γ'λυκειου τα ζορια εφτασαν !!! Εγω στοχευω τα τει αυτοματισμου και ηλεκτρονικησ χωρισ να απορριπτω καποιο καλο αει τεχνολογικο πληφορικη και τετοια!!!! Απλα το προβλημα μου ειναι οτι εχω καποια κενα απο τισ 2 περσινεσ ταξεισ που με ανγκαζουν να δυσκολευομαι!! Τι θα με συμβουλευατε να κανω πειτε μου την γνωμη σασ οποια και να ειναι γιατι εχω ανχωθει:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Γεια σασ ειμαι μαθητησ γ'λυκειου τα ζορια εφτασαν !!! Εγω στοχευω τα τει αυτοματισμου και ηλεκτρονικησ χωρισ να απορριπτω καποιο καλο αει τεχνολογικο πληφορικη και τετοια!!!! Απλα το προβλημα μου ειναι οτι εχω καποια κενα απο τισ 2 περσινεσ ταξεισ που με ανγκαζουν να δυσκολευομαι!! Τι θα με συμβουλευατε να κανω πειτε μου την γνωμη σασ οποια και να ειναι γιατι εχω ανχωθει:(:(:(

Τεχνολογική είσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Bloublou

Νεοφερμένος

Η Bloublou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γεια σας!Ειμαι μαθητρια Γ' λυκειου,θεωρητικη κατευθηνση,και στοχευω στο τμημα ελληνικης φιλολογιας.Θα ηθελα να ρωτησω αν δεν πιασω τη βαση φιλολογιας της Αθηνας και δηλωσω στο μηχανογραφικο μου το πανεπιστημιο φιλολογιας καποιας αλλης πολης π.χ. Καλαματα,Πατρα κ.τ.λ. , μπορω να παρακολουθω τα μαθηματα στη φιλοσοφικη Αθηνων και να πηγαινω στο πανεπιστημιο της πολης που θα ειμαι γραμμενη μονο στην εξεταστικη?? το ρωταω γιατι εχω ακουσει πως τελευταια γινεται συχνα αυτο για αρκετες σχολες των ανθρωπιστικων επιστημων διοτι δεν υπρχουν εργαστηρια,προυποθεση ομως ειναι να ειναι τα μαθηματα σχεδον ιδια.Μπορει να γινει κατι τετοιο και στο πανεπιστημιο φιολογιας?? Θα το εκτιμουσα πολυ αν μπορουσε καποιος που γνωριζει κατι να με βοηθησει.Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,794 μηνύματα.
Eνημερωτικά η παρακολούθηση σε κάποια μαθήματα, δηλ., όπου βοηθάει η μεταδοτικότητα του διδάσκοντα, είναι πολύ ευεργετική. Να ξέρετε ότι ο χειρότερος διδάσκων είναι καλύτερος και από το καλύτερο σύγγραμμα. Οι ζωντανές διαλέξεις με την σκόνη της κιμωλίας (και όχι τόσο οι "ψυχρές" διαφάνειες) είναι πολύ βοηθητικές για την απομνημόνευση και κατανόηση. Εκτός από το γεγονός, ότι όταν διαβάζεις μετά τις σημειώσεις σου, σου έρχονται νοερά τα λόγια του διδάσκοντα από το μάθημα. Δηλαδή, όσο να' ναι δεν διαβάζεις ξερά πρωτόγνωρα πράγματα...

...γι' αυτό όσο μπορείτε και σας το επιτρέπουν οι ώρες μαθημάτων (γιατί δεν μπορείς λόγω ανθρωπίνων αντοχών, να παρακολουθείς όλες τις ημερήσιες διαλέξεις θεωρητικών μαθημάτων) να παρακολουθείτε γιατί επιπλέον θα μάθετε και το στυλ του διδάσκοντα (δηλ., πως διδάσκει, που δίνει έμφαση, πως τα διδάσκει, τι λεπτομέρειες θέλει,...κτλ) που πολλοί το αγνοούν λόγω ελεύθερης παρακολούθησης και μετά στην εξεταστική έχουν μαζική αποτυχία. Επίσης, υπάρχει και δυνατότητα σε περιφερειακά Τμήματα Πανεπιστημίων ή ΤΕΙ ο διδάσκων να σας μάθει φυσιογνωμικά αλλά και ονομαστικά και να σας βοηθήσει στην βαθμολογία (π.χ. επιείκεια). Γενικά, εν ολίγοις, να παρακολουθείτε όσο μπορείτε και όπου μπορείτε. Όταν υπάρχει η ευκαιρία μην την αφήνετε να πάει χαμένη. Εντάξει σε διδάσκοντες με μεταδοτικότητα μηδέν ή όταν διδάσκουν κάνοντας αντιγραφή το σύγγραμμα (τους) στον πίνακα χωρίς μια τελεία λιγότερη από το σύγγραμμα, εκεί να μην παρακολοθείτε και χάνετε τσάμπα χρόνο.

Το γεγονός ότι δεν υπάρχουν εργαστήρια υποχρεωτικά ή καθόλου, σε κάποια Τμήματα δεν τα κάνει πιο εύκολα από την άποψη ότι δεν πηγαίνεις να παρακολουθείς όταν δεν θέλεις ή δεν μπορείς...άρα έχεις περισσότερο προσωπικό χρόνο. Η δυσκολία έχει αντισταθμιστεί με άλλο τρόπο, δηλαδή, πολύ απαιτητικά θέματα στην εξεταστική με πολλές φορές ότι να' ναι από διδακτέα ύλη χρονικού όγκου δυο εξαμήνων προσαρμοσμένη σε ένα εξάμηνο ή παράλογα απαιτητική βαθμολογική αυστηρότητα του διδάσκοντα (1 μικρό λαθάκι = 1 βαθμός μείον) ή άκυρα θέματα στην εξεταστική...και εννοείται πάντα πέφτουν θέματα ισάξιας δυσκολίας για πάρα πολύ καλά διαβασμένους. Αν κατέβεις στην εξεταστική με ένα μέτριο διάβασμα, απλά γράφεις κάτω από βαθμό 3. Το τελευταίο που ανέφερα, πιστεύω ότι γίνεται σε δύσκολες σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Να ξέρετε ότι ο χειρότερος διδάσκων είναι καλύτερος και από το καλύτερο σύγγραμμα.
Καλά μην είσαι τόσο απόλυτος. Για να το λες αυτό:

  • Ή δεν έχει δει πραγματικά τι σημαίνει ΚΑΚΟΣ διδάσκων.
  • Ή δεν έχεις πάρει ποτέ καλά βιβλία.

Μπορώ να σου φέρω πολλά παραδείγματα μαθημάτων και μάλιστα ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΩΝ μαθημάτων, όπου με ένα ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ σύγγραμμα χτύπησα πολύ καλούς βαθμούς. Οι δε διδάσκοντες ήταν πραγματικά ύπνος... στην κυριολεξία δηλαδή μόνο που δεν αποκοιμήθηκα.

Νομίζω όμως ότι έχουμε ξεφύγει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana Fire

Νεοφερμένος

Η Τίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Λοιπόν,ως πρώτη επιλογή στοχεύω Νομική.Αλλά επειδή είναι πολλά τα μόρια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σκέφτομαι μετά για Ψυχολογία..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.
Λοιπόν,ως πρώτη επιλογή στοχεύω Νομική.Αλλά επειδή είναι πολλά τα μόρια δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό σκέφτομαι μετά για Ψυχολογία..;)

Καλή επιτυχία Τίνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κώσταςφν

Νεοφερμένος

Ο Κώσταςφν αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Θα ήθελα να σπουδάσω Φιλοσοφία. Δεν ξέρω όμως ποια σχολή να δηλώσω. Σκέφτομαι είτε το τμήμα Φ.Π. του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου είτε το τμήμα Φιλοσοφίας στην Πάτρα το οποίο αποτελεί το πρώτο και μοναδικό αμιγώς φιλοσοφικό τμήμα στην Ελλάδα. Ποιο απο τα δύο είναι καλύτερο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexpant

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο alexpant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Εγώ θέλω Δ&ΜΜΕ ΣΤΟ ΑΠΘ αλλά η βάση του έχει εκτιναχτεί στα ύψη :( 18454 . Εγώ το πολύ να γράψω μέχρι 16.000-17.000 εννοείται με το ειδικό μάθημα μέσα που δυστυχώς έχει συντελεστή x1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
1 Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ Αθήνας
2 Τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ Πειραιά
3 Τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Αθήνας
4 Τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Θεσσαλονίκης
5 Τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Πάτρας (Αμαλιάδα)
6 Τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Λαμίας (Άμφισσα)
7 Τμήμα Εμπορίας και Διαφήμισης ΤΕΙ Κρήτης (Ιεράπετρα)
8 Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων ΤΕΙ Αθήνας
9 Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων ΤΕΙ Θεσσαλονίκης
10 Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων ΤΕΙ Λάρισας (Καρδίτσα)
11 Τμήμα Τεχνολογίας Τροφίμων ΤΕΙ Καλαμάτας

Αυτά. :D
Ο κόσμος να χαλάσει, του χρόνου θα κάτσω οπωσδήποτε στα έδρανα του ΤΕΙ Αθήνας... :P :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Superhuman

Δραστήριο μέλος

Ο Νικηφόρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 797 μηνύματα.
Νομίζω όμως ότι έχουμε ξεφύγει;

Ναι,αλλά αυτές οι πληροφορίες θα μας βοηθήσουν όταν θα λεγόμαστε πλέον φοιτητές. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
1)Ηλεκτρολογων μηχανικων ηλεκτρονικων υπολογιστων Απθ
2)Μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christosglx

Νεοφερμένος

Ο christosglx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγω ειμαι λιγο μπερδεμενος με τη σχολη που θελω να περασω.Σαν πρωτο στοχο εχω ΗΜΜΥ στο πολυτεχνειο της Ξανθης οπου ειμαι κ απο εκει αλλα δεν γνωριζω ακριβως περι τινος προκειται ειναι μονο με υπολογιστες η εχει κ αλλα πραγματα, γιατι εμενα με ενδιαφερουν οι υπολογιστες.Μηοως ειναι καλυτερα να παω σε ενα πανεπιστημιο καθαρα με πληροφορικη?Και μετα σαν δευτερη επιλογη εχω το μαθηματικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top