Φοιτητική ζωή: Τι αλλάζει;

Adam el único

Νεοφερμένος

Ο Αδάμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά.Και γω ως υποψήφιος φοιτητής θέλω να με διαφωτίσετε λίγο για το τί πάιζει με τις εργασίες..Γιατι το έχω ψάξει λιγάκι και μπερδεύτηκα περισσότερο!!..απ'οτι κατάλαβα γλυτώνεις 2-3 μαθήματα αν επιλέξεις να κάνεις εργασία??:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
@Ελενα
Νομιζω πως αν καποιος ήταν μουχλας και δεν πλησιαζε κοπελες στο σχολειο, δε θ'αλλάξει ξαφνικά επειδή απλά μπήκε στο πανεπιστήμιο.
Από την άλλη είναι για όλους μια νέα δυναμική αρχή, που μπορούν να νιώθουν πιο άνετοι και απαλλαγμένοι από τα κόμπλεξ και τις ανασφάλειες που σου προκαλεί το μικρό σχολικό περιβάλλον. Σαν φοιτητής γνωρίζεις περισσότερο κόσμο, οποτε φαντάζομαι πως έχεις περισσότερες ευκαιρίες για σχέση. Αλλά και πάλι θέμα προσωπικό είναι, δεν έχω λίγους συμφοιτητές και συμφοιτήτριες που δεν έχουν κάνει καμία σχέση, ακόμη και τώρα που κρατούν πτυχίο στα χέρια τους. Σπάνιο γενικά, αλλά συμβαίνει.

@Αδάμ
Φαντάζομαι θα αναφέρεσαι στις απαλλακτικές εργασίες. Ειναι στην ευχέρεια του εκάστοτε τμήματος και πιο συγκεκριμένα του διδάσκοντα το αν θα προσφέρει απαλλαγή σε κάποιο μάθημα μέσω της ολοκλήρωσης κάποιας εξαμηνιαίας εργασίας. Στο τμήμα μου έχω δει μόνο ένα τέτοιο μάθημα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν ήταν εύκολη υπόθεση, δουλειά πραγματικά ολόκληρου του εξαμήνου, με παραδοτέα κάθε μήνα ήταν.
Σε άλλα πάλι τμήματα είναι πιο συχνό φαινόμενο, ενώ αλλου απουσιάζει εντελώς. Γενικά να είσαι σκεπτικός όταν σου δίνεται η δυνατότητα είτε απαλλαγής με εργασία είτε κανονικής εξέτασης στο τέλος του εξαμήνου. Μπορεί να λες πως γλιτώνω ένα μάθημα από τις εξετάσεις αλλα πολύ πιθανόν να αποδειχθεί ιδιαίτερος βραχνάς κατα τη διαρκεια του εξαμηνου αυτη η εργασία. Ακομα χειροτερα μπορει να την αναβάλλεις συνέχεια με αποτέλεσμα να φτάσεις στην ώρα παράδοσης και να μην έχεις κάνει τίποτα, λογω απουσίας πίεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
nPb,μάλλον ζηλεύεις αυτούς που δε μένουν με τους γονείς τους και κάνουν φοιτητική ζωή.
Παιδιά,διαβάστε μεν,αλλά μην πετάξετε τα καλύτερά σας χρονια αποκελιστικά διαβάζοντας επειδή κάποιοι δεν περνούν καλά!
Αλλά και πάλι θέμα προσωπικό είναι, δεν έχω λίγους συμφοιτητές και συμφοιτήτριες που δεν έχουν κάνει καμία σχέση, ακόμη και τώρα που κρατούν πτυχίο στα χέρια τους. Σπάνιο γενικά, αλλά συμβαίνει.
Και 4ετης φοιτητές,που σπουδάζουν δύσκολες επιστήμες και δεν έχουν χρόνο για τέτοια,άσχετα να λιώνουν σε φόρουμς.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ας κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα ως υποψήφιος φοιτητής (άντε να βγουν αυτές οι βάσεις να μάθω και που πέρασα :/: τεσπα...)
Λοιπόν..... ήθελα να ρωτήσω σχεετικά με τον τρόπο που γίνεται το μάθημα πχ. μπάινεις σε μια αίθουσα και ακούς μια ώρα τον καθηγητή ενώ σημειώνεις;;
Η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί :worry: λιγάκι γιατί άμα είναι κάπως έτσι θα βαρεθώ :whistle: αμέσως κι άντε να παρακολουθήσω μετά.....;)
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Και 4ετης φοιτητές,που σπουδάζουν δύσκολες επιστήμες και δεν έχουν χρόνο για τέτοια,άσχετα να λιώνουν σε φόρουμς.:P

:whistle: Aπο Σεπτέμβρη κομμένα ολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
nPb,μάλλον ζηλεύεις αυτούς που δε μένουν με τους γονείς τους και κάνουν φοιτητική ζωή. Παιδιά,διαβάστε μεν,αλλά μην πετάξετε τα καλύτερά σας χρονια αποκελιστικά διαβάζοντας επειδή κάποιοι δεν περνούν καλά!

Γενικά ότι λέει παραπάνω η Αλεξάνδρα έχει δίκο. Κάπως έτσι είναι. Αν και το θέμα ερωτική σχέση είναι καθαρά προσωπικό θέμα του φοιτητή και αιτία ύπαρξης φοιτητών χωρίς σχέση δεν είναι τα μαθήματα. Οι αιτίες είναι άλλες...:whistle:

Μια ερώτηση: Είναι κακό ένας φοιτητής να μην έχει σχέση; Γιατί αυτομάτως λέτε ότι υπάρχει δυσκολία εκ μέρους του φοιτητής και δεν δέχεστε την άποψη ότι ένας φοιτητής δεν έχει σχέση από επιλογή; Επίσης, στο Πανεπιστήμιο δεν περιμένουν όλες οι κοπέλες με ανοιχτές αγκαλιές για σχέση. Το Πανεπιστήμιο είναι μια κοινωνία. Όπως και στην εξωπανεπιστημιακή κοινωνία υπάρχουν άνθρωποι με σχέση και άνθρωποι ελεύθεροι έτσι και στο Πανεπιστήμιο. Το αν κάποιοι φοιτητές απογοητεύτηκαν νομίζω ότι είναι κάτι φυσιολογικό. Το γιατί θα το βρείτε όταν γίνετε φοιτητές. Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει η άποψή μου. Ας βρεθεί άλλος να απαντήσει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Να ρωτησω κι εγω κατι;; στο πανεπιστημιο υπαρχουν εξισου οι ''κλικες'' των μεγαλυτερων που κοροΐδευουν-χασκογελανε-κανουν χαβαλε με τους πρωτοετεις;:worry: κ τι πρεπει να κανω δλδ αμα μου συμβει;.. την εχω βαμμενη; :(:worry::/:
:wall:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Konstans29185

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ναντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Να ρωτησω κι εγω κατι;; στο πανεπιστημιο υπαρχουν εξισου οι ''κλικες'' των μεγαλυτερων που κοροΐδευουν-χασκογελανε-κανουν χαβαλε με τους πρωτοετεις;:worry: κ τι πρεπει να κανω δλδ αμα μου συμβει;.. την εχω βαμμενη; :(:worry::/:
:wall:

Τίποτα!Όποιος γελάει τελευταίος γελάει καλύτερα!Τις παρατάξεις να φοβάσαι πιο πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
elfi όχι, ισα ισα που οσο μεγαλωνεις στο πανεπιστημιο ενδιαφερεσαι για το πτυχιο, οχι τους συμφοιτητες σου. Καθυστερημενα και κολλημενα ατομα παντου υπάρχουν αλλα σε αμφιθεατρο των 200 ατομων μπορεις να τους απομονωσεις και να τους αποφυγεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
μμμ...το ξερω.. εχω διαβασει σε διαφορα θεματα σχετικα...:/: αλλα αμα τους δειξεις απ' την αρχη οτι δεν θες κ πολλα πολλα μαζι τους, νομιζω οτι σταδιακα θα κανουν πισω... :boxing: γενικα, εχω παρα πολυ αγχος με ολα αυτα..:stunned: λες κ γυριζω παλι στην πρωτη μερα στο σχολειο στην α' γυμνασιου... :giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
woochoogirl το ξερω.. ετσι μου λενε πολλοι.. αλλα ελπιζω να το εφαρμοσω κι εγω αυθορμητα... μην ξεχναμε οτι στο πανεπιστημιο μπηκαμε για να σποδασουμε την επιστημη που μας ενδιαφερει πρωτα απ' ολα, κι οχι για να κανουμεαναταγωνισμο με το ψωνιο απ'απεναντι ποια φοραει το καλυτερο παντελονι........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Δεν ξερω σε τι τμημα θα μπεις, αλλα εγω δεν εχω δει τετοιες κατινιες. Ισως επειδη δεν εχουμε και τη φημη των πιο θηλυκων γυναικων :P
Αλλα σου λεω κουλ. Τον πρωτο καιρο θα νιωθεις λιγο χαμενη, αλλα ΟΛΟΙ ετσι ειναι. Και ευχαριστημενη να μην εισαι απο τις παρεες σου το πιο πιθανο ειναι πως δε μεινεις με αυτες σε ολα τα ετη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
σε ευχαριστώ πολύ! ειλικρινά το θέμα των σημειώσεων με αγχώνει πάρα πολύ! να φανταστείς γράφω τόσο αργά που φέτος στις εξετάσεις του ιουνίου στα αρχαία κατεύθυνσης, επειδή ήταν πολλά τα θέματα στο γνωστό και έγραφα πολλά και αργα στις απαντήσεις, για το άγνωστο μου έμεινε μόνο ένα 10λεπτο και το έκανα εντελώς πρόχειρα. και η βλακεία είναι ότι έχασα μονάδες από 'κει, γιατί από το άγχος που μου προκάλεσε ο λιγοστός χρόνος που μου έμεινε σε κάποια θέματα άλλα ζητούσαν οι εκφωνήσεις και άλλα έγραφα και πήρα 16, ενώ θα μπορούσα να τα είχα πάει πολύ καλύτερα!

Στο πανεπιστήμιο θέλουν όσο το δυνατόν λιγότερα...μην μπείτε στο τρυπάκι να γράφετε ότι ξέρετε....!!!Γλιτώνετε και χρόνο για καφέ!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
woochoogirl το ξερω.. ετσι μου λενε πολλοι.. αλλα ελπιζω να το εφαρμοσω κι εγω αυθορμητα... μην ξεχναμε οτι στο πανεπιστημιο μπηκαμε για να σποδασουμε την επιστημη που μας ενδιαφερει πρωτα απ' ολα, κι οχι για να κανουμεαναταγωνισμο με το ψωνιο απ'απεναντι ποια φοραει το καλυτερο παντελονι........

Δεν υφίστανται τέτοιες γελοιότητες ποια φοράει το καλύτερο παντελόνι και ποια όχι. Το Πανεπιστήμιο είναι ένα σχολείο αλλά για ώριμους (υποτίθεται) ανθρώπους που πάνε για κάποιους σκοπούς. Νομίζω ότι δεν αφορά κανέναν το πως ντύνεται ο κάθε φοιτητής,...κ.α. λυκειακά σύνδρομα. Στο Πανεπιστήμιο είναι όλα ελεύθερα. Ότι ώρα θες πας, ότι ώρα θες φεύγεις..κοκ. Σχεδόν όλοι ντύνονται πολύ casual αλλά υπάρχουν και εκείνοι που ντύνονται με ωραία ρούχα ή και εκείνες (σπάνιο είδος) που νομίζεις ότι ήρθαν κατευθείαν από τα μπουζούκια για μάθημα. Αφεθείτε ελεύθεροι και απολαύστε την φοιτητική ζωή, κάνοντας αυτό που θέλετε όπως σας βολεύει και αφήστε την λογική "τι θα πει ο άλλος", "κλίκες"...κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elfi1920

Νεοφερμένος

Η elfi1920 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Δεν υφίστανται τέτοιες γελοιότητες ποια φοράει το καλύτερο παντελόνι και ποια όχι. Το Πανεπιστήμιο είναι ένα σχολείο αλλά για ώριμους (υποτίθεται) ανθρώπους που πάνε για κάποιους σκοπούς. Νομίζω ότι δεν αφορά κανέναν το πως ντύνεται ο κάθε φοιτητής,...κ.α. λυκειακά σύνδρομα. Στο Πανεπιστήμιο είναι όλα ελεύθερα. Ότι ώρα θες πας, ότι ώρα θες φεύγεις..κοκ. Σχεδόν όλοι ντύνονται πολύ casual αλλά υπάρχουν και εκείνοι που ντύνονται με ωραία ρούχα ή και εκείνες (σπάνιο είδος) που νομίζεις ότι ήρθαν κατευθείαν από τα μπουζούκια για μάθημα. Αφεθείτε ελεύθεροι και απολαύστε την φοιτητική ζωή, κάνοντας αυτό που θέλετε όπως σας βολεύει και αφήστε την λογική "τι θα πει ο άλλος", "κλίκες"...κτλ.
δικιο εχεις...:) το καλυτερο ειναι να απολαυσουμε την καθε στιγμη.. αλλωστε ποσες φορες θα εισαι ''χαμενος'' πρωτοετης;; μονο μια!! :P ας το ευχαριστηθουμε τοτε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλα σε καποιες σχολες που εχω δει τυπου παιδαγωγικα και νηπιαγωγοι, οι κοπελες ειναι πολυ πιο προσεγμενες, αλλα και παλι δε νομιζω πως θα σε θαβει κανενας, οσο ιδιορυθμος κι αν εισαι. Καλυτερα κοιταξτε να αγαπησετε αυτο που σπουδαζετε και γραφτε τους αλλους.


Και για να ληξει εδω το θεμα οποιες προσωπικες διαφωνιες απο εδω και περα με πμ, καταντησε κουραστικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Harry0000

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ας κάνω κι εγώ μια ερωτησούλα ως υποψήφιος φοιτητής (άντε να βγουν αυτές οι βάσεις να μάθω και που πέρασα :/: τεσπα...)
Λοιπόν..... ήθελα να ρωτήσω σχεετικά με τον τρόπο που γίνεται το μάθημα πχ. μπάινεις σε μια αίθουσα και ακούς μια ώρα τον καθηγητή ενώ σημειώνεις;;
Η αλήθεια είναι οτι έχω αγχωθεί :worry: λιγάκι γιατί άμα είναι κάπως έτσι θα βαρεθώ :whistle: αμέσως κι άντε να παρακολουθήσω μετά.....;)
Ευχαριστώ

Καμιά απάντηση;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αναλόγως το μάθημα...Μπορεί να είναι εργαστήριο οπότε και θα έχεις πράγματα να κάνεις (ακόμα και οι θεωρητικές σχολές έχουν εργαστήρια...)!

Το πιθανότερο είναι να μιλάει ο καθηγητής ένα 2ωράκι και να προσπαθείς να κρατήσεις σημειώσεις (στην αρχή θα δυσκολευτείς αλλά μετά θα βρεις τον ρυθμό σου!!). Αν ο καθηγητής είναι "μάγκας" δεν πρόκειται να βαρεθείς!!!

Καλή επιτυχία, όπου και αν περάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Δλδ πρέπει σε κάθε μάθημα να κάνουμε περίληψη τα λόγια του καθηγητή ή σημειώνει τα σημαντικότερα στον πίνακα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Δλδ πρέπει σε κάθε μάθημα να κάνουμε περίληψη τα λόγια του καθηγητή ή σημειώνει τα σημαντικότερα στον πίνακα?



εντάξει, δεν είσαι υποχρεωμένος, μπορείς άνετα να κάνεις και συζήτηση με την ξανθούλα στο μπροστά έδρανο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top