Αλλαγή πεδίου και απώλεια μορίων

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν δηλώσει κάποιος από θετική κατεύθυνση σχολές του τέταρτου πεδίου, θα έχει απώλειες μορίων ή θα υστερεί σε σχέση με κάποιον που δήλωσε την ίδια σχολή απο τεχνολογική όμως κατεύθυνση;
ΚΑΜΙΑ ΑΠΩΛΕΙΑ. Από τη θετική χωρίς απώλεια μπορείς 2ο, 3ο, 4ο πεδίο (και αν πάρεις μαθηματικά και ΑΟΘ και 5ο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αν δηλώσει κάποιος από θετική κατεύθυνση σχολές του τέταρτου πεδίου, θα έχει απώλειες μορίων ή θα υστερεί σε σχέση με κάποιον που δήλωσε την ίδια σχολή απο τεχνολογική όμως κατεύθυνση;

Όχι!
Για να ξεκαθαρίσουμε κάτι :

Απο Θεωρητική ανοίγεις :
σίγουρα και υποχρεωτικά 1ο πεδίο
Απο Θετική ανοίγεις :
σίγουρα 2ο πεδίο,3ο πεδίο και 4ο πεδίο
Απο Τεχνολογική ανοίγεις :
σίγουρα 2ο πεδίο,4ο πεδίο
[Όλα τα παραπάνω ΧΩΡΙΣ απώλεια μορίων + Ισχύουν μόνο και μόνο όταν είσαι σε 1 απο τις αντίστοιχες κατεθύνσεις !
Τώρα το 6ο (η και 7ο μάθημα) Γενικής Παιδείας (που θα επιλέξεις) μπορεί να σου ανοίξει και άλλα πεδία [με η χωρίς απώλεια μορίων] :

-αν έχεις επιλέξει Μαθηματικά Γενικής ανοίγεις 2ο πεδίο και 4ο πεδίο [με απώλεια μορίων αν προέρχεσαι απο Θεωρητική Κατεύθυνση]
-αν έχεις επιλέξει Μαθηματικά Γενικής + ΑΟΘ ανοίγεις 5ο πεδίο [χωρίς απώλεια μορίων που ισχύει για όλες τις κατευθύνσεις] και τα παραπάνω όπως είπαμε!
-αν έχεις επιλέξει Βιολογία Γενικής ανοίγεις 3ο πεδίο [με απώλεια μορίων αν προέρχεσαι απο Θεωρητική/Τεχνολογική Κατεύθυνση]
-αν έχεις επιλέξει Ιστορία Γενικής ανοίγεις 1ο πεδίο [με απώλεια μορίων αν προέρχεσαι απο Θετική/Τεχνολογική Κατεύθυνση]
-αν έχεις επιλέξει Φυσική Γενικής δεν ανοίγεις κανένα επιπλέον πεδίο

ΠΧ. Άν 2 υποψήφιοι (ο ένας της τεχνολογικής και ο άλλος της θετικής) που ανοίγουν και οι 2 για παράδειγμα 2ο πεδίο και διεκδικούν την ίδια σχολή τότε μετράνε αποκλειστικά τα μόριά τους και όχι η Κατεύθυνση απο την οποία προήλθαν!
Ελπίζω να βοήθησα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Ωραία. Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
-αν έχεις επιλέξει Φυσική Γενικής νομίζω ότι σου ανοίγει 2ο και 4ο πεδίο [με απώλεια μορίων αν προέρχεσαι απο Θεωρητική Κατεύθυνση]
1) Αυτό ΔΕΝ ισχύει. (Η φυσική δεν ανοίγει κανένα πεδίο, μόνο τους ορίζοντες). Όλα τα άλλα Ο.Κ.
2) Βέβαια, οι απώλειες μορίων είναι αρκετά μεγάλες και δεν μπορείς με αυτές να μπει κάποιος σε υψηλόβαθμες σχολές.
3) Όσα πεδία και αν ανοίγουν, στο μηχανογραφικό μπορεί να διαλέξει σχολές μόνο από 2 πεδία.
4) Στο προηγούμενο υπάρχει ένας περιορισμός: Ένας υποψήφιος της θεωρητικής πρέπει οπωσδήποτε το 1 από τα 2 πεδία που θα διαλέξει στο μηχανογραφικό να είναι το 1ο. (Π.χ. Αν έχει πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ δεν μπορεί να διαλέξει 2ο και 5ο πεδίο).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
1) Αυτό ΔΕΝ ισχύει. (Η φυσική δεν ανοίγει κανένα πεδίο, μόνο τους ορίζοντες). Όλα τα άλλα Ο.Κ.
2) Βέβαια, οι απώλειες μορίων είναι αρκετά μεγάλες και δεν μπορείς με αυτές να μπει κάποιος σε υψηλόβαθμες σχολές.
3) Όσα πεδία και αν ανοίγουν, στο μηχανογραφικό μπορεί να διαλέξει σχολές μόνο από 2 πεδία.
4) Στο προηγούμενο υπάρχει ένας περιορισμός: Ένας υποψήφιος της θεωρητικής πρέπει οπωσδήποτε το 1 από τα 2 πεδία που θα διαλέξει στο μηχανογραφικό να είναι το 1ο. (Π.χ. Αν έχει πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ δεν μπορεί να διαλέξει 2ο και 5ο πεδίο).


1.Είπα νομίζω...για τα άλλα ήμουν σίγουρος...θα το διορθώσω!
2.Η απώλεια μορίων είναι 7%. Και ναι δεν μπορεί να μπεί κάποιος σε υψηλόβαθμες εκτός αν γράψει στο πεδίο του : 20000!
3.Αυτό το ξέρουμε :)
4.Αυτό που λες είναι λογικό και κατανοητό και προκύπτει απο το 3) σου και απο το υποχρεωτικά που είχα βάλει στο ποστ μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dobie

Νεοφερμένος

Ο dobie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
παιδια ειμαι θεωριτικη και ανοιγω τριτο πεδιο θα εχω απωλεια μοριων μονο στο τριτο η και στο πρωτο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Το πρώτο ανοίγει από θεωρητική. Επομένως μόνο στο 3ο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
παιδια ειμαι θεωριτικη και ανοιγω τριτο πεδιο θα εχω απωλεια μοριων μονο στο τριτο η και στο πρωτο??
μονο στο 3ο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LazosXR4i

Νεοφερμένος

Ο LazosXR4i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
1) Αυτό ΔΕΝ ισχύει. (Η φυσική δεν ανοίγει κανένα πεδίο, μόνο τους ορίζοντες). Όλα τα άλλα Ο.Κ.
2) Βέβαια, οι απώλειες μορίων είναι αρκετά μεγάλες και δεν μπορείς με αυτές να μπει κάποιος σε υψηλόβαθμες σχολές.
3) Όσα πεδία και αν ανοίγουν, στο μηχανογραφικό μπορεί να διαλέξει σχολές μόνο από 2 πεδία.
4) Στο προηγούμενο υπάρχει ένας περιορισμός: Ένας υποψήφιος της θεωρητικής πρέπει οπωσδήποτε το 1 από τα 2 πεδία που θα διαλέξει στο μηχανογραφικό να είναι το 1ο. (Π.χ. Αν έχει πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ δεν μπορεί να διαλέξει 2ο και 5ο πεδίο).

Σχετικά με το 4)

Είμαι θεωρητική κατεύθυνση και έχω πάρει μαθηματικά γενικής και ΑΟΘ , μπορώ να πάρω 4ο κ 5ο πεδίο ???
ή υποχρεωτικά παίρνω 1ο και 5ο ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Aν θέλεις 2,4 και 5 πιο συνετό είναι να διαλέξεις από την αρχή 2 και 4ο πεδίο
αντίθετα 3ο και 1ο είναι πιο θεωρητικά πεδία οπότε πιστεύω ότι ένας της θεωρητικής είναι καλύτερο να πάει σε αυτά τα 2

Από τη θεωρητική παίρνεις αναγαστικά μάθημα που θα σου ξεκλειδώσει πεδία. Αυτό σημαίνει ότι θα πάρεις είτε Μαθηματικά (2ο, 4ο και αν επιλέξεις ΑΟΘ 5ο), είτε Βιολογία (3ο):P Τώρα αν δε θέλεις κανένα άλλο πεδίo πέραν του πρώτου, πάω πάσο...

Είναι πολύ κουλό ένας θεωρητικός να ανοίξει 2ο ή 4ο πεδίο μην έχοντας τις γνώσεις θετικής,(χημεία,φυσική κλπ) παρά μόνο κάνοντας θεωρητικά μαθήματα!!Δηλαδή φαντάσου που μία κοπέλα που ξέρω θέλει μέσω θεωρητικής να πάει διαιτολογία..:confused:

Σημείωση συντονιστή
Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα
Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Είναι πολύ κουλό ένας θεωρητικός να ανοίξει 2ο ή 4ο πεδίο μην έχοντας τις γνώσεις θετικής,(χημεία,φυσική κλπ) παρά μόνο κάνοντας θεωρητικά μαθήματα!!Δηλαδή φαντάσου που μία κοπέλα που ξέρω θέλει μέσω θεωρητικής να πάει διαιτολογία..:confused:
Αφού είναι προσβάσιμα όλα τα πεδία από κάθε κατεύθυνση (ανάλογα το μάθημα επιλογής και την κατεύθυνση, πάντα), εσύ τι σκας;:P

Αφήστε να κάνουν ό,τι θέλουν οι άλλοι και κοιτάξτε την πάρτη σας:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Αφού είναι προσβάσιμα όλα τα πεδία από κάθε κατεύθυνση (ανάλογα το μάθημα επιλογής και την κατεύθυνση, πάντα), εσύ τι σκας;:P

Αφήστε να κάνουν ό,τι θέλουν οι άλλοι και κοιτάξτε την πάρτη σας:confused:

Αλλο να εισαι θεωρητικη και να πηγαινεις για φιλολογος και αλλο για επαγγελμα υγειας!! Στην 2α και στην 3η που ειναι οι ΚΑΛΕΣ γνωσεις των θετικων;; Ιδιο ειναι να παρω θετικα μαθηματα κατευθυνσης και να παω για 2ο πεδιο και ιδιο να παρω θεωρητικα;:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Είναι πολύ κουλό ένας θεωρητικός να ανοίξει 2ο ή 4ο πεδίο μην έχοντας τις γνώσεις θετικής,(χημεία,φυσική κλπ) παρά μόνο κάνοντας θεωρητικά μαθήματα!!Δηλαδή φαντάσου που μία κοπέλα που ξέρω θέλει μέσω θεωρητικής να πάει διαιτολογία..:confused:
Η διαιτολογία Χαροκοπείου έχει βάση κάπου στο 18800. Δεν παίζει να την πιάσει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αλλο να εισαι θεωρητικη και να πηγαινεις για φιλολογος και αλλο για επαγγελμα υγειας!! Στην 2α και στην 3η που ειναι οι ΚΑΛΕΣ γνωσεις των θετικων;; Ιδιο ειναι να παρω θετικα μαθηματα κατευθυνσης και να παω για 2ο πεδιο και ιδιο να παρω θεωρητικα;:whistle:
Όχι, αλλά εφόσον είναι δική σου, προσωπική επιλογή (που μπορεί να οφείλεται σε αλλαγή γνώμης την τελευταία στιγμή) πας για το καλύτερο. Το πώς θα βγάλεις τη σχολή σου είναι δικό σου θέμα.

Προσωπικά, όπως έχω πει, θα πάω θεωρητική, θέλοντας σχολές του 1ου και του 4ου πεδίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Όχι, αλλά εφόσον είναι δική σου, προσωπική επιλογή (που μπορεί να οφείλεται σε αλλαγή γνώμης την τελευταία στιγμή) πας για το καλύτερο. Το πώς θα βγάλεις τη σχολή σου είναι δικό σου θέμα.

Προσωπικά, όπως έχω πει, θα πάω θεωρητική, θέλοντας σχολές του 1ου και του 4ου πεδίου.

Ναι αλλα δεν θα εχεις καποιες απαραιτητες γνωσεις! Και ειναι και λιγο αδικια να μπαινεις σε μια σχολη που αφορα κλαδους που δεν ακολουθεις στο Λυκειο ενω αλλοι μπαινουν και γνωριζουν περισσοτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ναι αλλα δεν θα εχεις καποιες απαραιτητες γνωσεις! Και ειναι και λιγο αδικια να μπαινεις σε μια σχολη που αφορα κλαδους που δεν ακολουθεις στο Λυκειο ενω αλλοι μπαινουν και γνωριζουν περισσοτερα!!
Στα 16 σου δεν έχεις την απαραίτητη ωριμότητα για να επιλέξεις τον κλάδο απασχόλησής σου. Είναι επόμενο το σύστημα να σου παρέχει τη δυνατότητα να επανορθώσεις, επιβάλλοντάς σου, όμως, μία μικρή ( ; ) ποινή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Ναι αλλα δεν θα εχεις καποιες απαραιτητες γνωσεις! Και ειναι και λιγο αδικια να μπαινεις σε μια σχολη που αφορα κλαδους που δεν ακολουθεις στο Λυκειο ενω αλλοι μπαινουν και γνωριζουν περισσοτερα!!
Για να μπεις στο πανεπιστήμιο δε χρειάζεται να είσαι αυθεντία σε θετικά/θεωρητικά μαθήματα, ανάλογα. Επίσης, υπάρχουν άτομα, όπως εγώ πχ, που λόγω των στόχων τους ακολουθούν κατευθύνσεις που δεν τους αρέσουν ή δε θα ήθελαν να ακολουθήσουν σε άλλη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*ηβη

Νεοφερμένος

Η *ηβη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Καλησπερα! ειμαι καινουργια στο e-steki... Θα ηθελα να ρωτησω αμα ξερει κανεις να με βοηθησει με το πως μπορει κανεις να παει απο τεχνολογικη κατευθυνση στο ΦΠΨ...
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Καλησπερα! ειμαι καινουργια στο e-steki... Θα ηθελα να ρωτησω αμα ξερει κανεις να με βοηθησει με το πως μπορει κανεις να παει απο τεχνολογικη κατευθυνση στο ΦΠΨ...
Ευχαριστω!
Παίρνεις σαν μάθημα επιλογής την ιστορία γενικής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Α, και τι στο καλο σχεση εχει η ιστορια γενικης με την ψυχολογια:confused:??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top