Από Β1 σε Β2

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Hallo !!! Απο οτι διαβαζω καταλαβα οτι jenny εισαι καθηγητρια λολ ! θελω να μου πεις η και οποιος αλλος θελει απο το B1 se B2 ποσο δυσκολευει το επιπεδο ? δηλαδη τι μαθαινω σε b2 , αμα θες πες και μετα τι παραπανω μαθαινω σε C1 ?


Σημείωση : Το μήνυμα προήλθε από το θέμα "Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

guess

Δραστήριο μέλος

Η guess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 478 μηνύματα.
Το Β1 δεν έχει καμία σχέση με το β2.
Το πρώτο είναι σχετικά πολύ εύκολο και σε προετοιμάζει...
Το β2 ξεφεύγει απο το β1 πολύ...Το β2 είναι μια μεσαία γνώση κάτι σαν το lower ε Τζένη;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
nikosD

Σωστά είναι αυτά που σου λέει η guess κάτω από το δικό σου ποστ.

Να προσθέσω ότι στο Β2 και στο C1 πρέπει να δώσεις πολλή βάση και στο λεξιλόγιο γιατί θα σου χρειαστεί και στις εκθέσεις. Επίσης, όσον αφορά τα γραμματικο-συντακτικά, επαναλαμβάνονται κατά κάποιον τρόπο ΑΛΛΑ εμβαθύνονται περισσότερο, δηλαδή βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες/χρήσεις του κάθε φαινομένου που δεν σου χρειάζονταν στο Β1, στο οποίο το είχες διδαχτεί λίγο πιο "επιφανειακά". Είναι πτυχία που θέλουν διάβασμα και πάνω απ' όλα διάθεση για να ασχοληθείς!!

Πάντως να συνεχίσεις μέχρι και το C1 αν σε παίρνει. Ό,τι παραπάνω γνώσεις έχουμε πάνω στις γλώσσες τόσο το καλύτερο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosD

Νεοφερμένος

Ο nikosD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
nikosD

Σωστά είναι αυτά που σου λέει η guess κάτω από το δικό σου ποστ.

Να προσθέσω ότι στο Β2 και στο C1 πρέπει να δώσεις πολλή βάση και στο λεξιλόγιο γιατί θα σου χρειαστεί και στις εκθέσεις. Επίσης, όσον αφορά τα γραμματικο-συντακτικά, επαναλαμβάνονται κατά κάποιον τρόπο ΑΛΛΑ εμβαθύνονται περισσότερο, δηλαδή βλέπεις και περισσότερες λεπτομέρειες/χρήσεις του κάθε φαινομένου που δεν σου χρειάζονταν στο Β1, στο οποίο το είχες διδαχτεί λίγο πιο "επιφανειακά". Είναι πτυχία που θέλουν διάβασμα και πάνω απ' όλα διάθεση για να ασχοληθείς!!

Πάντως να συνεχίσεις μέχρι και το C1 αν σε παίρνει. Ό,τι παραπάνω γνώσεις έχουμε πάνω στις γλώσσες τόσο το καλύτερο! :)

Danke schon ! LOL ! Βασικα ρωταω γιατι αποφασισα να μην δωσω Β1 ελεος με ολα τα 13-14 χαχαχχαχα ... ειναι και τσαμπα τα λεφτα πια ... γιατι σιγουρα θα παω μεχρι C1 μην πω και για κανα kleines αργοτερα ... να σε ρωτησω και κατι αλλο και το B2 ειναι καπως δυσκολοτερο απο το παλιο Mittel ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Danke schon ! LOL ! Βασικα ρωταω γιατι αποφασισα να μην δωσω Β1 ελεος με ολα τα 13-14 χαχαχχαχα ... ειναι και τσαμπα τα λεφτα πια ... γιατι σιγουρα θα παω μεχρι C1 μην πω και για κανα kleines αργοτερα ... να σε ρωτησω και κατι αλλο και το B2 ειναι καπως δυσκολοτερο απο το παλιο Mittel ?

Κυμαίνονται περίπου στα ίδια επίπεδα, αλλά ακριβώς επίπεδο Mittel και ακόμα παραπάνω καλύπτει το C1. Πάντως το Β1 δεν είναι τσάμπα λεφτά. Σε βάζει σε πολύ καλή σειρά τόσο σε γνώσεις όσο και στην οργάνωση διαβάσματος για τη μετέπειτα πορεία σου προς Β2. Δηλαδή θα σου είναι πιο εύκολο να ξεχωρίσεις αυτά που πρέπει να δώσεις ιδιαίτερη προσοχή στο Β2. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntinost

Νεοφερμένος

Ο ntinost αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Φέτος πήρα το zd με τους ακολουθους βαθμους:
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Leseverstehen: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]75.0 Punkte [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Hörverstehen: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]67.5 Punkte[/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Schriftlicher Ausdruck: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]45.0 Punkte [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Sprachbausteine: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]30.0 Punkte [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Ergebnisse Schriftliche Prüfung: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]217.5 Punkte [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Mündlich: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]62.0 Punkte[/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1][/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1] [/SIZE][/FONT]
[FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Gesamtpunktzahl: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]279.5 Punkte[/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]Note: [/SIZE][/FONT][FONT=arial,helvetica][SIZE=-1]sehr gut[/SIZE][/FONT]
Του χρόνου θα πάω για πρώτη λυκείου και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε πως είναι εύκολο να καλύψω το επίπεδο β1-β2 σε μια χρονιά ώστε να δώσω το β2. τι πιστεύετε λοιπόν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cardoso

Νεοφερμένος

Ο cardoso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
απο β1 σε β2 σε μια χρονια πολυ δυσκολο....εγω το εκανα γυρω στο 1,5 με 2 χρονια....κοιτα αν εχεις την ορεξη και τη διαθεση να διαβασεις....να διαβασεις καλα ομως τοτε με εντατικα ισως τα καταφερεις στον 1 χρονο...αν και το β1 δεν εχει καμια σχεση με το β2 να το ξερεις αυτο...καλυτερα ρωτα την καθηγητρια σου/καθηγητη σου που ξερουν και τι σοι μαθητης εισαι...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Του χρόνου θα πάω για πρώτη λυκείου και θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πιστεύετε πως είναι εύκολο να καλύψω το επίπεδο β1-β2 σε μια χρονιά ώστε να δώσω το β2. τι πιστεύετε λοιπόν?

Φυσικά και γίνεται!!!Το εκάνα σε ένα χρόνο και πήρα 76/100,η αδερφή μου είχε ίδιους βαθμούς με σένα,έκανε μισό χρόνο και το πήρε με 82/100!!!Οπότε εξαρτάται από το πόσο διαβάζεις..Η ύλη βγαίνει άνετα και εντάξει το πτυχίο δεν είναι C2 ας μην τρελαθούμε.Συνέχισε και κάνε το Β2 σε ένα χρόνο,μην χάνεις τον καιρό σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
γεια σας παιδιά έχω πάρει το b1 και τώρα θέλω να παω για b2.θα ήθελα να μου πείτε που να δώσω περισσότερη σημασία,τι να προσέξω k γενικά τι γνώμη σας για b2. thanks in advance!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
φιλε μου θες να δωσεις το Β2 του Γκαιτε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlym

Νεοφερμένος

Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αλιβέρι (Εύβοια). Έχει γράψει 80 μηνύματα.
ναι έχω πάρει το b1 του goethe k τώρα θα παω για b2 (goethe) k θα ήθελα να μου πείτε τι να προσέξω περισσοτερο κ τι θεωρείτε πιο δύσκολα k αλλα τέτοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
να προσεξεις το 2ο μερος της εκθεσης. εκει παιζονται πολλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
γεια σας! πιστευετε οτι ειναι πολυ δυσκολο το να παρεις το β2 μετα απο το β1??? τι παραπανω χρειαζεται? τι αλλαζει? αξιζει να το επιχηρησει κανεις?
ευχαριστω προκαταβολικα παιδια!:thanks::):thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
γεια σας! πιστευετε οτι ειναι πολυ δυσκολο το να παρεις το β2 μετα απο το β1??? τι παραπανω χρειαζεται? τι αλλαζει? αξιζει να το επιχηρησει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αν έχεις χρόνο να ασχοληθείς μαθαίνοντας παραπάνω λεξιλόγιο ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
γεια σας! πιστευετε οτι ειναι πολυ δυσκολο το να παρεις το β2 μετα απο το β1??? τι παραπανω χρειαζεται? τι αλλαζει? αξιζει να το επιχηρησει κανεις?
εγω επιχειρησα το c1 μετα το β1 και το πηρα!!τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.μαλιστα σ αυτο το φροντιστηριο που πηγαινα μου ελεγαν δεν υπαρχει πιθανοτητα να το επιχειρησεις αυτο δεν εισαι ετοιμη.εγω τσαντιστηκα πηγα σε αλλο που δεχτηκαν να με αναλαβουν και σε τρεις μηνες εδωσα στην αθηνα.και το πηρα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
εγω επιχειρησα το c1 μετα το β1 και το πηρα!!τιποτα δεν ειναι ακατορθωτο.μαλιστα σ αυτο το φροντιστηριο που πηγαινα μου ελεγαν δεν υπαρχει πιθανοτητα να το επιχειρησεις αυτο δεν εισαι ετοιμη.εγω τσαντιστηκα πηγα σε αλλο που δεχτηκαν να με αναλαβουν και σε τρεις μηνες εδωσα στην αθηνα.και το πηρα!!

μπραβο σου!!!
μπορεις να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
μπραβο σου!!!
μπορεις να μου δωσεις παραπανω πληροφοριες?
σχετικα με ποιο θεμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
:)τι παραπανω χρειαζεται απο το β1 στο β2,
τι αλλαζει, αν αξιζει να το επιχηρισω, και σε ποσο χρονο ειναι εφικτο.....
αν θελεις απαντησε μου αν βαριεσε ρε συ δεν πειραζει ειναι και αργα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
:)τι παραπανω χρειαζεται απο το β1 στο β2,
τι αλλαζει, αν αξιζει να το επιχηρισω, και σε ποσο χρονο ειναι εφικτο.....
αν θελεις απαντησε μου αν βαριεσε ρε συ δεν πειραζει ειναι και αργα..
κοιτα οπως σου ειπα δεν εδωσα το β2 αλλα πηγα και εδωσα κατευθειαν το c1.οποτε πληροφοριες για το β2δεν ειμαι καταλληλη να δωσω.τωρα οσο αφορα στο ποσο χρονο χρειαζεται εγω πιστευω αν διαβασεις και σε τρεις και σε τεσσερις μηνες μπορεις να το δωσεις.αξιζει να το επιχειρησεις οπωσδηποτε γιατι ειναι ανωτερο πτυχιο.καλη επιτυχια σε ο,τι αποφασισεις!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top