Από Β1 σε Β2

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
σε ευχαριστω παρα μπολυ!!!!! επισεις!!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
β2 ειναι το αντιστοιχο του lower. πρακτικά αυτο σημαινει πως εχεις μαθει ολη τη γραμματικη και ενα επαρκεστατο λεξιλογιο για να συνεννοηθεις σε καθε περισταση. διαφορα επιπεδου μεταξυ β1 και β2 υπάρχει αλλα δεν ειναι τραγικη. απο τη στιγμη που εχεις φτασει στο β1 για μενα ειναι κριμα να μην κοπιασεις λιγο ακομη και να παρεις το β2 το οποιο οταν μεγαλωσεις και ψαχνεις για δουλεια ή για μεταπτυχιακο θα μετραει περισσοτερο;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
ρε παιδια.. ειχα παρει το β1 πριν 3 χρονια .... συνεχισα φυσικα για β2 αλλα εκτοσ το οτι μου φανηκαν πολυ δυσκολα δεν τελειωσα το βιβλιο και αναγκαστηκα να το ξανακανω αποτην αρχη περσι με μια που ειχε απλα το μιτελστουφε...και ουτε καν εφτασα στο 5ο απο τα 10 κεφαλαια εν εφτασα...:(σταματησα τον απριλιο που μας περασε επειδη ειχα πολυ φορτωμενο προγραμμα και δν εχω καμια επαφη με τη γλωσσα....νιωθω οτι οταν πηρα το β1 ηξερα καλυτερα γερμανικα απο οτι τωρα....τι να κανω?μονο απο το σχολειο ισως μπορεσω να κανω κατι επειδη θα κανω μονη μου..θελω να δωσω β2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελφ

Νεοφερμένος

Η ελφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Φυσικολογικό είναι να αισθάνεσαι πως τα ξεχνάς καθώς τα ερμανικά είναι μια γλώσσα που δεν υπάρχει στην καθημερινότητά μας. (οπως συμβαινει με τα αγγλικα ας πουμε και γι αυτο τα μιλάμε όλοι πολύ καλά)

κάποιες προτάσεις για να εξοικιωθείς με τη γλώσσα καθώς πιστεύω πως από το β1 και μετα παιζει περισσοτερο ρόλο αυτό παρά τα μαθήματα.

νοίκιασε ή κατέβασε από το διαδίκτυο ταινίες στα γερμανικά. φυσικά ΜΕ υπότιτλους. να έχεις δυνατά όμως την ένταση για να ακούς. Μπορεί να μοιάζει με χάσιμο χρόνου αλλά δεν είναι καθώς μιλάμε για εκμάθηση γλώσσας. μεγάλο μέρος της δουειάς γίνεται υποσυνείδητα. προσπάθησε να παρακολουθεις 1-2 την εβδομάδα. --> εξασκήσε στο να ακούς και να καταλαβαίνεις
άκου γερμανικά τραγούδια, βρες τους στίχους στο διαδίκτυο και όποια λέξη δε ξέρει σε ένα λεξικό -->εμπλουτίζεις το λεξιλόγιο σου
περιηγήσου σε διαφορες γερμανικές ιστοσελίδες σχετικές με θέματα που σε ενδιαφέρουν. χρησιμοποιησε online μεταφραστές για ό,τι δε καταλαβαίνεις --> εξασκήσε σε κατανόηση κειμένου, συντακτικό και λεξιλογιο

πάρε και ένα παραδοσιακό βιβλίο γραμματικής με τις λύσεις του και διάβασε τη θεωρία, λυσε τις ασκήσεις. ασχολήσου με αυτό πχ 2 ωρες τη βδομάδα

και αφού πρόκειται να δώσεις...βρες μια καλή καθηγήτρια!!! αυτή που είχες έτσι όπως την περιγράφεις θα σου προτεινα να την αλλάξεις. βλέπω πως γράφεις από την κάρπαθο οποτε δε ξερω κατα πόσο εχεις πολλές επιλογές εκεί.
όπως και να εχει μην απελπίζεσαι! :)
στη χειρότερη, πάρε βιβλία να τα διαβάζεις μόνη σου (βιβλίο μαθητή και καθηγητή) και ζήτα από την καθηγητρια του σχολείου σου να σου διορθώνει εκθεσεις και να σου λυνει αποριες (Μη διστάσεις! πληρώνεται για να σας βοηθάει, γι αυτο το λόγο βρίσκεται εκει και πάντα οι ΚΑΛΟΙ καθηγητες/καθηγητριες εκτιμούν τους μαθητές που δεν επαναπαυονται στα του σχολειου)

μπες στη σελίδα του goethe να ενημερωθεις περι των εξετάσεων . μπορεις να κατεβασεις και δειγματα εξετάσεων δωρεαν.

και εγω μόνη μου ασχολουμαι περισσοτερο. κανω λιγο ιδιαιτερο με μια γνωστη αλλα δε μου πολυχρησιμευει περα απο το να διορθωνει τα κειμενα μου!!
ένα site που προσωπικά με βοηθάει πολύ είναι αυτό https://www.dw-world.de/dw/0,,2724,00.html στη στηλη αριστερα κάτω απο τη λεζαντα ¨μαθαίνω γερμανικά" έχει 6-7 online προγραμματακια εκμάθησης της γλώσσας για διάφορα επίπεδα. ριξτους μια ματια και θα βρεις αυτο που σου ταιριάζει. το μονο μειονεκτημα ειναι πως τα περισσοτερα προγράμματα χρησιμοπουν ως γλωσσα επικοινωνιας την αγγλική και όχι την ελληνικη. αλλα αν εισαι εξοικιωμενη με τα αγγλικα no problem!!

γενικά, να το δώσεις το β2! αλλα μην αγχωνεσαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
thx για τις πληροφοριες. οντως δν υπαρχουν και πολλες επιλογες εδω. αλλα αν οντως εξοικιωθω με τη γλωσσα θα μου ειναι ολα πολυ πιο ευκολα απο οτι τωρα. μιας και εχω απλετο ελευθερο χρονο(η μονη μου υποχρεωση ειναι το πιανο),θα αφοσιωθω στα γερμανικα τα οποια φυσικα λατρευω και προτιμω σε σχεση με τα αγγλικα, παρολο που αυτα μιλαω καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MARIAELENI1993

Νεοφερμένος

Η MARIAELENI1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
παιδιά εσείς που δώσατε Β2 πως τα πήγατε?? Εγώ πέρασα χθες το Β1 με 238 και σκέφτομαι να πάω για Β2.Απλά δεν τα πήγα πολύ καλά στα προφορικά (50) και μου κόπηκαν λίγο τα φτερά...Είναι δύσκολα τα προφορικά του Β2??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι..Τον Σεπτέμβριο έδωσα το Β1 στο Goethe και το πέρασα. Τώρα συνεχίζω για Β2.
Μπορεί κάποιος να μου πει πότε περίπου θα δώσω το Β2;
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Ηρώ_

Δραστήριο μέλος

Η _Ηρώ_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 501 μηνύματα.
Θα το δωσεις οταν νιωσεις εσυ ετοιμη οτι μπορεις να τα καταφερεις αλλα σιγουρα πρεπει να κανεις ενα χρονο προετοιμασια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drama Prinzessin

Περιβόητο μέλος

Η Drama Prinzessin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,089 μηνύματα.
Μάλιστα..ευχαριστώ πολύ Ηρώ.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
παιδια θα ηθελα να κανω μια ερωτηση...στην α' λυκειου πηρα το Β1 και τωρα λεω να συνεχισω για Β2!περιπου ποσος χρονος θα χρειαστει για να δωσω εξετασεις γι αυτο το επιπεδο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Αν δουλέψεις καλά,ένας χρόνος είναι αρκετός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Brynja

Νεοφερμένος

Η Brynja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
χμμ!ευχαριστω για την πολυτιμη πληροφορια! :studying:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ThomasLemeRE

Νεοφερμένος

Ο ThomasLemeRE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το προηγουμενο καλοκαιρι εδωσα και πηρα το Β1 χωρις φροντιστηριο (ημουνα 3 χρονια γερμανια)..και σκεφτομαι να δωσω και το Β2..ειναι εφικτο χωρις φροντιστηριο ή θα πρεπει να κανω καποια μαθηματα???:whistle:
μμ θεωρησα το ερωτημα μου σχετικο με την συζητηση και ειπα να ρωτησω εδω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dante ravenclaw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dante ravenclaw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
το προηγουμενο καλοκαιρι εδωσα και πηρα το Β1 χωρις φροντιστηριο (ημουνα 3 χρονια γερμανια)..και σκεφτομαι να δωσω και το Β2..ειναι εφικτο χωρις φροντιστηριο ή θα πρεπει να κανω καποια μαθηματα???:whistle:
μμ θεωρησα το ερωτημα μου σχετικο με την συζητηση και ειπα να ρωτησω εδω :)

Δεδομένου ότι ζούσες στη Γερμανία θα την ξέρεις καλά την γλώσσα.Πιστεύω πως είναι εφικτό γιατί το Β2 δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο.Από εκεί πέρα όμως μην σε πάρω και στο λαιμό μου λύσε κάποια τεστάκια του Β2 και αν δεις ότι φέρνεις υψηλές βαθμολογίες συνέχισε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Καλησπέρα κοινότητα! Τον Σεπτέμβριο δίνω Zertifikat B1, πηγαίνω Γ' γυμνασίου, για να συνεχίσω στο επίπεδο Β2 το φροντιστήριο μου λέει ότι πρέπει να κάνω άλλα 2 χρόνια μάθημα. Η αλήθεια είναι ότι θέλω ένα πτύχιο Β2 στα γερμανικά αλλά 2 χρόνια μάθημα νομίζω πέφτουν πολλά (ειδικά αν σκεφτεί κανείς ότι θα είμαι Β' Λυκείου). Βέβαια μπορώ να δώσω και ΚΠγ γερμανικά τον Δεκέμβριο Β1&Β2 αλλά δεν είμαι σίγουρος.... Τι μου προτείνετε? Ναι συνεχίσω για επίπεδο Β2 ή να σταματήσω στο Β1?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Εγω προσωπικα αποτρεπω τα παιδια να δινουν κρατικο γιατι δε συγκρινετε με την πιστοποιηση του γκετε.... σε αντιθεση με το κρατικο αυτο ειναι παγκοσμιως αναγνωρισμενο.
Πιστευω οτι αυτο με τα 2 χρονια αλλαζει απο παιδι σε παιδι. Η δικη μου αποψη ειναι οτι με αρκετη προσπαθεια και λιγο πεισμα, μεσα σενα χρονο προετοιμασιας η επιτυχια ειναι πιθανη. Αλλα αυτο εξαρταται και απο τον ιδιο μαθητη οπως ειπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimosthenisgeo

Νεοφερμένος

Ο dimosthenisgeo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 49 μηνύματα.
Εγω στη δευτερα γυμνασιου εκανα το b1,μετα στην τριτη γυμνασιου τα σταματησα γιατι εκανα το proficiency στα αγγλικα αλλα σκεφτομαι να τα ξαναρχισω απο σεπτεμβρη οπου δεν θα χω αγγλικα και μου εχουν πει οτι η α'λυκειου ειναι ευκολη να ξαναρχισω γερμανικα για το b2...τι μου προτεινετε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η ύλη για το Β2; Εκτός από το λεξιλόγειο, που απ ό,τι έχω καταλάβει πρέπει να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερες λέξεις, σε σύγκριση με το Β1 προστίθενται καινούρια γραμματικά/συντακτικά φαινόμενα, ή απλά πρέπει να κατανοήσω καλύτερα τα όσα έχω μάθει μέχρι τώρα; Πχ άκουσα ότι στο Β2 δεν δέχονται Konjuktiv με würde, ή ότι γίνεται κανονική χρήση Präteritum όπου χρειάζεται, όχι όπως στο Β1 που βάζουμε Perfekt για ευκολία. Bitte helft mir!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antigonos333

Νεοφερμένος

Ο antigonos333 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας! Μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι η ύλη για το Β2; Εκτός από το λεξιλόγειο, που απ ό,τι έχω καταλάβει πρέπει να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερες λέξεις, σε σύγκριση με το Β1 προστίθενται καινούρια γραμματικά/συντακτικά φαινόμενα, ή απλά πρέπει να κατανοήσω καλύτερα τα όσα έχω μάθει μέχρι τώρα; Πχ άκουσα ότι στο Β2 δεν δέχονται Konjuktiv με würde, ή ότι γίνεται κανονική χρήση Präteritum όπου χρειάζεται, όχι όπως στο Β1 που βάζουμε Perfekt για ευκολία. Bitte helft mir!

Έχεις μάθει Konjunktiv 1; Αν όχι, τότε στο Β2 πρέπει οπωσδήποτε. Υπάρχουν σημεία σε κείμενα, στα οποία σίγουρα θα συναντήσεις διάφορους τύπους πλαγίου λόγου. Επίσης, τα Funktionsverben είναι σημαντικά όπως και τα ρήματα με προθέσεις, θα μάθεις πολλά περισσότερα από ότι στο Β1. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sharon den Adel

Νεοφερμένος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Konjuktiv 1.. στο καλό, η χειρότερή μου.. Τα Funktionsverben τι είναι;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top