[Παλιό Σύστημα] Πώς σας φαίνεται το Δίκαιο;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Πώς σας φαίνεται το δίκαιο;??Σας αρέσουν τα νέα βιβλία, ο τρόπος μαθήματος ο τρόπος καθηγητή ?? και γενικά ολες οι απορίες δεκτες ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Καλό το νέο βιβλίο αλλά ΣΙΧΑΙΝΟΜΑΙ την παπαγαλία που θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rafaa

Νεοφερμένος

Η Ρ.+ Θ. = <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
πολυ βαρετο μαθημα κατα την γνωμη μου......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Valentina~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Valentina~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,185 μηνύματα.
καλουτσικο αλλα δε τρελενομαι κιολας...ειδικα στα μαθηματα που μπηκαμε τωρα...τα προηγουμενα μια χαρα ηταν....τωρα τα επομενα θα δειξει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Γράψαμε τεστ και ΔΕΝ ΦΑΝΤΑΖΕΣΤΕ ΤΙ ΡΩΤΟΥΣΕ. Εγώ απλά είχα μάθει ορισμούς, αρμοδιότητες, ιδιότητες κτλπ... και μας έβαζε ότι να ΄ναι. -.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serendipity*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η *Serendipity* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 167 μηνύματα.
Τρελένομαι για Δίκαιο..Είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα....Η καθηγήτρια δεν είναι καθόλου καλή αλλά εγώ ασχολούμαι αρκετά με το μάθημα...Το βρίσκω άκρως ενδιαφέρον,χρήσιμο και με έχει βοηθήσει και στην έκθεση και γενικά στον λόγο μου...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Καλούτσικο, δεν θα πεθάνω κιόλας... Βασικά θυμίζει έντονα ΚΠΑ του Γυμνασίου και αυτό είναι αρκετό για να το βαρεθώ. Ευτυχώς που η καθηγήτρια είναι πολύ καλή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Από τα αγαπημένα μου φετινά μαθήματα. Και από τα πιο χρήσιμα, μιλώντας για την εφαρμογή που βρίσκει στη ζωή μας. Φυσικά μεγάλο ρόλο παίζει και η διδακτική συμπεριφορά του καθηγητή, αν αυτή είναι προβληματική το πιο πιθανό είναι να μην είναι αγαπητό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Αλλάξε το βιβλίο; :!: Είστε πιο τυχεροί από εμένα πάντως. :P Η επόμενη ανανέωση του βιβλίου προβλέπω να γίνεται το 2019. :lol::p
Ένα από τα χειρότερά μου μαθήματα ήταν! Το βαριόμουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flo0ra

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Φλωρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 152 μηνύματα.
ειναι απιστευτα βαρετο μαθημα
αφηστε που τα κεφαλαια μεταξυ τους πραγματικα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν
(ουτε στην σειρα που τα εχουν βαλει βεβαια)
το πιο ωραιο ειναι το ποσο δημοκρατικος ειναι αυτος που μας κανει δικαιο!
το πρωτο που μας εβαλε να γραψουμε ηταν :
το μαθημα δεν ειναι ακαδημαικη συζητηση.Ο καθηγητης υπαγορευει και οι μαθητες γραφουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ειναι ενδιαφερον μαθημα και εχουμε και καλο καθηγητη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ειναι απιστευτα βαρετο μαθημα
αφηστε που τα κεφαλαια μεταξυ τους πραγματικα δεν καταλαβαινω τι σχεση εχουν
(ουτε στην σειρα που τα εχουν βαλει βεβαια)
το πιο ωραιο ειναι το ποσο δημοκρατικος ειναι αυτος που μας κανει δικαιο!
το πρωτο που μας εβαλε να γραψουμε ηταν :
το μαθημα δεν ειναι ακαδημαικη συζητηση.Ο καθηγητης υπαγορευει και οι μαθητες γραφουν...

Χα! Καλό αυτό! Και η ειρωνεία ξέρεις ποια είναι;

4η παράγραφος προλόγου:

Τονίζεται ότι το μάθημα «Πολιτική και Δίκαιο» είναι μάθημα που προσφέρεται για συζήτηση, σύνδεση με την επικαιρότητα και διαθεματικές δραστηριότητες μέσα στην τάξη. [...] Το βιβλίο αυτό, (...) σε καμία περίπτωση δεν μπορεί και δεν πρέπει να αποτελέσει αντικείμενο αποστήθισης και παραδοσιακής από καθέδρας διδασκαλίας.

Τι να πω, προτείνετε στον ''καθηγητή'' σας ως τμήμα να μελετήσει κάπως το αντικείμενο διδασκαλίας του και, αν μπορεί, να εκσυγχρονιστεί λίγο με τα δεδομένα της εποχής του. Πείτε του, εν ολίγοις, εμμέσως πλην σαφώς, πως αν δεν αλλάξει μυαλά απλά δεν κάνει γι' αυτή τη δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nymphadora

Νεοφερμένος

Η Maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Πώς σας φαίνεται το δίκαιο;??
Τελείως άδικο για να πω την αλήθεια... μέχρι στιγμής δεν μ' αρέσει καθόλου... η καθηγήτρια είναι μια πρώην δικηγόρος που μπαίνει στο μάθημα και μας εξετάζει με τη λίστα... δεν γίνεται συζήτηση στο μάθημα, δεν έχει ενδιαφέρον... ούτε το βιβλίο μ' αρέσει για να πω την αλήθεια... σαν να ξαναγυρνάω στο γυμνάσιο νιώθω, με εκείνη την μπούρδα (με συγχωρείτε κιόλας, αλλά τι να κάνω η κακομοίρα) την αγωγή... το ίδιο πράγμα είναι σχεδόν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νατσοπουλος βιλη

Νεοφερμένος

Ο Νατσοπουλος βιλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Ενδιαφερον μαθημα αλλα οταν ο καθηγητης ειναι ...............το περνουμε στην πλακα!!΄
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EleNouzZz

Νεοφερμένος

Η EleNouzZz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
πολυ ωραιο κ ενδιαφερον μαθημα! η καθηγητρια ειναι πολυ καλη και εχει φροντισει να μην εχει απαιτησεις και συνηθως μας αφηνει 10 λεπτα για ξεκουραση. κανουμε ερευνες δημοσκοπησεις κλπ... ειναι μαθημα συζητησης..δεν χρειαζεται ιδιαιτερο διαβασμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mentalini

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Λαγκαδά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ακετά ενδιαφέρον μάθημα και χρήσιμο κατά την γνώμη μου, αν και η καθηγήτρια εμμένει κυρίως σε πολύ θεωρία και μπλα μπλα...
Εγώ χωρίς να διαβάζω γραφω 20 άνετα, οπότε το βρίσκω πολύ εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Μου φαίνεται πολύ άδικο το δίκαιο:mad:
Έχουμε μια καθηγήτρια που ο Θεός να την κάνει καθηγήτρια, που είναι πάρα πολύ απαιτητική. Την είχα από 3η γυμνασίου στην ιστορία και μας βγάζει κάθε χρόνο το λάδι!!! Σε γραπτό ακόμα και ένα κόμμα να ξεχάσεις σου κατεβάζει βαθμό!!!:jumpy:

Με λίγα λόγια για το δίκαιο, μου έγινε αντιπαθητικό μάθημα εξ αιτίας της καθηγήτριας, παρόλα αυτό με άλλον καθηγητή νομίζω πως θα ήταν πολύ ενδιαφέρον... (με άλλον όμως!!!)

ΥΓ:Και αύριο μάλλον θα μας βάλει τεστ στο μάθημα της ημέρας!!!​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εμείς έχουμε ένα καθηγητή μα***α μ' όλη την έννοια της λέξεως. Δεν παίζει να έχω ξαναδει πιο κομπλεξικό καθηγητή στη ζωή μου...Πιστεύει ότι το μάθημά του είναι το ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ και τ' άλλα υποτελή. Μας βάζει κάθε μέρα να κάνουμε καμια εργασία, έτσι για να οξύνει το πρόβλημα της έλλειψης ελεύθερου χρόνου μας. Αφήστε που μας θέλει ρομποτάκια που προσέχουμε και δεν κάνουμε τίποτα άλλο. Λίγο να αφαιρεθείς (απαράδεκτο, αν φανταστεί κανείς πόσο τέλεια ξέρει να υπαγορεύει) μπορεί να σου βάλει και απουσία (το άλλο του χομπυ, αφου πιστεύει ότι η απουσία είναι ο μόνος τρόπος για να επιβάλλεται στους μαθητές!).

Γενικά λυπάμαι που ένα τέτοιο άτομο σαν και αυτόν έγινε καθηγητής...Το δίκαιο είναι το ωραιότερο μάθημα γενικής παιδείας που έχω διδαχθεί ποτέ (εξαιρούνται τα θετικά μαθήματα φυσικά :p) αλλά και πάλι, δε νομίζω να αποκομίσω κάτι απ' αυτόν τον καθηγητή...Κρίμα, μιας και στηριζόμουνα σ' έναν καλό καθηγητή, έτσι ώστε να μάθω κάτι...Γιατί να κάτσω να διαβάσω μόνος μου αποκλείεται, δεν έχω την πολυτέλεια..Μόνο σε καμιά αργία ρίχνω καμιά ματιά...

A ρε αθάνατο ελληνικό σύστημα με τους γαματότερους καθηγητές στον κόσμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Eμένα με εκνευρίζει η αποστήθιση που το θέλουν.:iagree: Kατά τα άλλα επειδή ενδιαφέρομαι πολύ για την πολιτική επιστήμη γενικότερα είναι το καλύτερο μάθημα ως γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ant1637

Νεοφερμένος

Η Αντωνία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
εμείς έχουμε μια σχετικά καλή καθήγητρια,μας δίνει σε κάθε μάθημα σημειώσεις και τονίζει τα βασικά σημεία χωρίς να είναι ιδιαίτερα απαιτητική ως προς την αποστήθιση του μαθήματος...αλλά και πάλι το μάθημα είναι αρκετά βαρετό ίσως όχι τόσο εξαιτίας τησ καθηγήτριας αλλά επειδή το βιβλίο είναι κακογραμμένο..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top