Γιατί δεν τους αρέσουν τα μαθηματικά;

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εγω δηλωνω λατρης του υπεροχου αυτου μαθηματος!!!! οι περισσοτεροι ομως το κατηγορουν "δεν καταλαβαινω τιποτα", "το απαιχθανομαι"...να φανταστειτε ξερω ανθρωπους που δηλωνουν θεωριτικη κατευθυνση μονο και μονο για να γλιτωσουν τα μαθηματικα. εγω απο α'γυμνασιου διαβασα απο ενδιαφερον μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων (μεχρι και β'λυκειου ειχα διαβασει). θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας: γιατι τοση απαιχθεια? τι σας κανει να το μισειτε? μηπως σας αρεσουν αλλα δεν τα καταλαβαινετε?...αργοτερα ισως γραψω καποιες συμβουλες για το πως να διαβαζετε μαθηματικα με σωστη μεθοδολογια....απλα απαντηστε μου!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Θεωρητικά μ'αρέσουν και στους πιο πολλούς φαντάζομαι, αλλά σκέτα μαθηματικά σε πράξη δεν. Οπουδήποτε όμως και αν συνδυάσεις τα μαθηματικά είναι ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
και εγω ειχα προβλημα και δεν μπορουσα στην αρχη να τυπωσω στο χαρτι με τυπους αυτα που ηξερα σε θεωρια....γραψτε ολους τους μαθηματικους τυπους που υπαρχουν σε ενα τετραδιο (4-5 σελιδες πιανουν το πολυ), μετα μαθενετε τους απ'εξω με συνεχης επαναληψεις και προσπαθηστε να εντοπιζεται τις περιστασεις οπου χρησιμοποιουνται οι τυποι μεσα στις ασκησεις...+πολυ καλο διαβασμα τις ταυτοτητες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Αυτά τα ξέρω. Το θέμα είναι ότι τα προβλήματα των μαθηματικών είναι πολύ αόριστα και πολύ νουμερικά και ο εγκέφαλος αδυνατεί να φτιάξει εικόνες στο μυαλό του, ενώ της φυσικής πχ που έχει και μαθηματικά μέσα, είναι πιο εικονικά και μπορεί ο εγκέφαλος να τα επεξεργαστή και με εικόνα και με ήχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ναι, αλλα μην ξεχνας οτι η φυσικη χρησιμοποιει στοιχειωδη μαθηματικα (τυπους, αλγεβρικες παραστασεις, εξισωσεις α' βαθμου κ.τ.λ). οντως η φυσικη ειναι πολυ ενδιαφερουσα....πρεπει να βλεπεις το προβλημα λυμενο και να δεις τι λειπει (οσον αφορα μαθηματικα).
-----------------------------------------
ειτε διαβαζατε απ'το δημοτικο ειτε οχι, το γυμνασιο ειναι μια βαση στα μαθηματικα. αν δεν διαβαζες δημοτικο και διαβασεις γυμνασιο τα κενα καλυπτονται με λιγη δουλεια. αν ομως περιμενεις το λυκειο...εκει δεν σε σωζει κανεις!! διαβαστε καλα στο γυμνασιο, και συνεχιστε δυναμικα στο λυκειο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσουν αν και θεωρητική^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Μάλλον επειδή δεν διδάσκονται σωστά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Tα μαθηματικά με του σχολείου δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη των μαθηματικών.
Δεν προάγουν τη σκέψη.

Παράδειγμα
Μας λένε ότι για να βρούμε τη γωνία δύο ευθείων βρίσκουμε τα παράλληλα διανύσματα και μπλα μπλα μπλα...Λίγοι καθηγητές μπορεί να αναφέρουν και λιγότεροι μαθητές να σκεφτούν να προσαρμόσουν σύστημα συντεταγμένων στο σημείο τομής τους και να δουλέψουν με εφαπτομένες. Και αυτό γιατί δε μας αφήνουν να σκεφτούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αν τα αγαπησεις θα σ'αγαπησουν κι αυτα, ετσι παει. Πως να σου κανει κλικ ενα μαθημα το οποιο δεν εχεις παρει ζεστα; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ναι, αλλα μην ξεχνας οτι η φυσικη χρησιμοποιει στοιχειωδη μαθηματικα (τυπους, αλγεβρικες παραστασεις, εξισωσεις α' βαθμου κ.τ.λ). οντως η φυσικη ειναι πολυ ενδιαφερουσα....πρεπει να βλεπεις το προβλημα λυμενο και να δεις τι λειπει (οσον αφορα μαθηματικα).

Τι λες βρε. Διαφορικες εξισωσεις, ολοκληρωτικο λογισμο, γραμμικη αλγεβρα, διαφορες γεωμετριες... μην κοιτας τη φυσικη που κανεις στο σχολειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tiger

Νεοφερμένος

Η tiger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εμεις μεχρι την γ γυμνασιου ειχαμε πολυ καλους καθηγητες και καταλαβαιναμε τα παντα αλλα στο λυκειο εχουμε καθηγητες που μιλανε ασταματητα 40 λεπτα και δεν καταλαβαινουμε τιποτα και ετσι δεν μας αρεσουν!!:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Tα μαθηματικά με του σχολείου δεν έχουν καμία σχέση με την επιστήμη των μαθηματικών.
Δεν προάγουν τη σκέψη.

Παράδειγμα
Μας λένε ότι για να βρούμε τη γωνία δύο ευθείων βρίσκουμε τα παράλληλα διανύσματα και μπλα μπλα μπλα...Λίγοι καθηγητές μπορεί να αναφέρουν και λιγότεροι μαθητές να σκεφτούν να προσαρμόσουν σύστημα συντεταγμένων στο σημείο τομής τους και να δουλέψουν με εφαπτομένες. Και αυτό γιατί δε μας αφήνουν να σκεφτούμε...

Το τόπικ είναι στη ΄Β Λυκείου στην θετική και τεχνολογική κατεύθυνση άρα μιλάμε για τα μαθηματικά του σχολείου. Και συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα μαθηματικά που κάνουμε δεν προάγουν τη σκέψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pianista@ss

Νεοφερμένος

Η Μελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
πιστεύω ότι φταίει η στάση που κρατάμε απέναντι στα μαθηματικά.....το θεωρούμε ως ένα δύσκολο και δυσνόητο μάθημα χωρίς να μπούμε στον κόπο να το κατανοήσουμε σε βάθος!!!! έτσι δημιουργούμε ταμπού απέναντι στο μάθημα και το θεωρούμε δύσκολο....!!!!!!!!!:lol::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Το τόπικ είναι στη ΄Β Λυκείου στην θετική και τεχνολογική κατεύθυνση άρα μιλάμε για τα μαθηματικά του σχολείου. Και συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα μαθηματικά που κάνουμε δεν προάγουν τη σκέψη.

Mίλησα εγώ για ανώτερα μαθηματικά; Δε νομίζω. Απλώς ανέφερα ότι ένας από τους λόγους που δεν αρέσουν είναι γιατί αποκρύπτουν την αληθινή ομορφιά των μαθηματικών. Μη βλέπουμε και ό,τι θέλουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Το τόπικ είναι στη ΄Β Λυκείου στην θετική και τεχνολογική κατεύθυνση άρα μιλάμε για τα μαθηματικά του σχολείου. Και συμφωνώ μαζί σου στο ότι τα μαθηματικά που κάνουμε δεν προάγουν τη σκέψη.

Η διεύρυνση της μαθηματικής σκέψης μπορεί να επιτευχθεί μέσω διδασκαλίας απαγκιστρωμένης από την τεχνική της παπαγαλίας των θεωρημάτων και των...ασκήσεων και της εκμάθησης σωστής μαθηματικής γραφής κάτι που είναι άγνωστο στο Ελληνικό σχολείο. Καλύτερα να μαθαίνουμε λιγότερα αλλά καλύτερα. Δεν χρειάζονται οι "εκλαϊκευμένοι" διαφορικοί λογισμοί (και οι μιγαδικοί αριθμοί) της γ' λυκείου κατεύθυνσης και οι "εκλαϊκευμένες" αναλυτικές γεωμετρίες (ή και οι θεωρίες αριθμών) της β'λυκείου κατεύθυνσης. Είμαστε μάλλον οι μοναδικοί στην Ε.Ε. που διδασκόμαστε "εκλαϊκευμένη" πανεπιστημιακή ύλη μαθηματικών πρώτου εξαμήνου Μαθηματικού Τμήματος. Δεν υπάρχει πιστεύω, μεγαλύτερη ζημιά στην επιστήμη, από να την παρουσιάζεις εκλαϊκευμένη.

Φίλε Pavlitos, το ξέρεις πόσα παιδιά εισάγονται στο Πανεπιστήμιο και δεν γνωρίζουν πότε βάζουμε ισοδυναμία και πότε συνεπαγωγή, δηλ., την μαθηματική λογική μιας απόδειξης θεωρήματος; Ας μαθαίνουμε πρώτα αυτό και μετά ας επιδιώξουμε να μάθουμε τα "σωστά" μαθηματικά που θέλουμε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
ε μα βγαινει ο αλλος και γαζωνει τον πινακα με συμβολα, πραξεις, μεταβλητες...χαμος!!! μετα καθεται και λεει, λεει, λεει μεχρι να κρουσει ο κοδον!!!! ετσι οι μαθητες παρεξηγουν αυτο το μαθημα...αν θελετε να μαθετε μαθηματικα διαβαστε εξω απ'το σχολειο συστηματικα γιατι αλλιως εχετε γεια βρυσσουλες!!!!! εμενα παντως ειναι το αγαπημενο μου μαθημα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
παιδιά δε ξέρω τι λέτε αλλά καλύτερο μάθημα, απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
πιστεύω ότι αυτοί που λένε πως δε τα πάνε τα μαθηματικά, το κάνουν από συνήθεια όπως εγώ με την ιστορία, που μου λές ιστορία και χασμουριέμαι, αλλά αν καθίσω να διαβάσω κάτι γίνεται.. έτσι και αυτοί λένε και μόνο στην ιδέα, δεν αξίζει τον κόπο να κάτσω να διαβάσω γιατί είναι χάσιμο χρόνου αφού δε καταλαβαίνω με καμία κυβέρνηση..
εγώ προσωπικά στην α γυμνασίου δε τα συμπαθούσα και πολύ, αλλά λόγω καθηγητή από κει που έλεγά 5+5=25.. τώρα τα λατρεύω και δηλώνω πως δε θα πήγαινα σχολείο αν δεν είχαμε μαθηματικά! :P σιγά μην υπήρχε σχολείο χωρίς μαθηματικά.. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
λοιπον, καιρος να αποκαλυψω κατι......τα λατρευω κι εγω!!!!!!!! να φανταστητε απο το νηπιαγωγιο παρακαλουσα τον ξαδερφο μου (παθος κι αυτος με τα μαθηματικα) να μου μαθει....ετσι πριν παω πρωτη δημοτικου ηξερα τις 4 βασικες πραξεις απ'εξω κι ανακατωτα!!!! στην 6η αρχισα να διαβαζω μαθηματικα μεγαλυτερων ταξεων....μεχρι την β'γυμνασιου ειχα φτασει σε υλη γ'λυκειου (ενταξει δεν τα καταλαβαινα ολα, ουτε μπορουσα να λυσω ασκησεις αλλα ετσι που τα διαβαζα ξανα και ξανα κατι παραπανω εμαθα). φυσικη, χημεια, βιολογια τα ιδια αλλα αργησα καπως να παθιαστω (β'γυμνασιου).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
-Καλά , εγώ τα υπεραγαπάω !
Γι'αυτό και θέλω να συνεχίσω τις σπουδές μου πάνω σε αυτόν τον κλάδο επιστήμης !
-Εγώ πιστεύω ότι όλα πρέπει να γίνονται στην ώρα τους !
Τώρα αν κάποιος κάθετε να διαβάζει από 6η δημοτικού λογάριθμους και ολοκληρώματα , τι να πω !?
Νομίζω ότι είναι κακό !
-Ελπίζω καταρχάς οι λογάριθμοι και τα μαθηματικά της Γ' , να μου αρέσουν τόσο και πολύ περισσότερο απ'ότι τώρα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

athinouli

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 347 μηνύματα.
χαχα! Κρις, αυτό το ελπίζω και εγώ..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top