Εισαγωγή στο Πανεπιστήμιο με το 5% (άτομα με σοβαρές παθήσεις)

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Για ενα λεπτο ρε παιδια. Δηλαδη εσεις προτιματε μια κοινωνια η οποια ειναι εντελως αδιαφορη προς τους ανθρωπους με προβληματα;

Αν ηταν ετσι, ας μην φτιαχναμε ουτε τις -ελαχιστες- ραμπες αναπηρων, ας μην διναμε καμια οικονομικη ελαφρυνση σε αυτους τους ανθρωπους, και παει λεγοντας... Και δεν μπορω να καταλαβω προς τι ο τοσος ντορος, απο την στιγμη που ΔΕΝ "ΚΛΕΒΟΥΝ" ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. Δηλαδη αν σας φαινεται αυτο αδικο, γιατι να μην σας φαινεται αδικο και το μηχανογραφικο με το 10%? Γιατι να μην σας φαινεται αδικη η πριμοδοτηση που λαμβανουν οι αθλητες στα μορια τους; Γιατι να μην σας φαινεται αδικη η κατηγοριοποιηση σε πολυτεκνους; Γιατι να μην φαινονται αδικες οι μεταγραφες στα πανεπιστημια; Ή το οτι οι ομογενεις διαγωνιζονται μεταξυ τους; Ή το οτι οι Κυπριοι μαθητες καταλαμβανουν θεσεις στα ελληνικα πανεπιστημια; Θα μπορουσα να το προχωρησω, αλλα νομιζω πως πιασατε το νοημα που θελω να περασω.

Και στην τελικη, αν καποιο τετοιο παιδι περασει σε μια σχολη, ειναι δικο του ζητημα το αν θα την βγαλει. Ζορι του και καπελο του.

Δηλαδη ειναι καλυτεροι οσοι πανε και σπουδαζουν Ιατρικη στην Βουλγαρια επειδη εδω βαριοντουσαν να διαβασουν και βγαλανε 13;

Καλο θα ηταν, πριν καποιος διατυπωσει οποιαδηποτε αποψη, να μπορει να μπει στην θεση του ατομου που κρινει και να σκεφτει και λιγο πιο σφαιρικα την ολη κατασταση. Δεν ειναι ωραιο να νοιαζομαστε μονο για τον κωλο μας.
+10000000
Συμφωνω απολυτα με καθε σου λεξη!! Εχω παθει σοκ με αυτα που διαβαζω εδω μεσα... Εχω δυο φιλες που περνανε με το 3% και πραγματικα το αξιζουν και με το παραπανω, και η μια και η αλλη!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Για ενα λεπτο ρε παιδια. Δηλαδη εσεις προτιματε μια κοινωνια η οποια ειναι εντελως αδιαφορη προς τους ανθρωπους με προβληματα;

Αν ηταν ετσι, ας μην φτιαχναμε ουτε τις -ελαχιστες- ραμπες αναπηρων, ας μην διναμε καμια οικονομικη ελαφρυνση σε αυτους τους ανθρωπους, και παει λεγοντας... Και δεν μπορω να καταλαβω προς τι ο τοσος ντορος, απο την στιγμη που ΔΕΝ "ΚΛΕΒΟΥΝ" ΘΕΣΗ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ. Δηλαδη αν σας φαινεται αυτο αδικο, γιατι να μην σας φαινεται αδικο και το μηχανογραφικο με το 10%? Γιατι να μην σας φαινεται αδικη η πριμοδοτηση που λαμβανουν οι αθλητες στα μορια τους; Γιατι να μην σας φαινεται αδικη η κατηγοριοποιηση σε πολυτεκνους; Γιατι να μην φαινονται αδικες οι μεταγραφες στα πανεπιστημια; Ή το οτι οι ομογενεις διαγωνιζονται μεταξυ τους; Ή το οτι οι Κυπριοι μαθητες καταλαμβανουν θεσεις στα ελληνικα πανεπιστημια; Θα μπορουσα να το προχωρησω, αλλα νομιζω πως πιασατε το νοημα που θελω να περασω.

Και στην τελικη, αν καποιο τετοιο παιδι περασει σε μια σχολη, ειναι δικο του ζητημα το αν θα την βγαλει. Ζορι του και καπελο του.

Δηλαδη ειναι καλυτεροι οσοι πανε και σπουδαζουν Ιατρικη στην Βουλγαρια επειδη εδω βαριοντουσαν να διαβασουν και βγαλανε 13;

Καλο θα ηταν, πριν καποιος διατυπωσει οποιαδηποτε αποψη, να μπορει να μπει στην θεση του ατομου που κρινει και να σκεφτει και λιγο πιο σφαιρικα την ολη κατασταση. Δεν ειναι ωραιο να νοιαζομαστε μονο για τον κωλο μας.

Σε μερικα απο αυτα που αναφερεις(π.χ. αθλητες, ιατρικη στη βουλγαρια,κυπριοι φοιτητες) συμφωνω, αλλα μηπως δεν ειναι το σωστο θεμα για να τα αναφερουμε;μηπως ειναι ΞΕΜΠΑΡΚΑ;
Δηλαδη οταν διαφωνουμε με κατι σχετικα με ενα θεμα πρεπει να αναφερουμε και ολα τα υπολοιπα σημεια που διαφωνουμε που αφορουν το ιδιο θεμα; Ο μι τζι

Οσον αφορα τους πολυτεκνους, διαφωνω γιατι δεν μπαινουν πιο ευκολα σε μια σχολη.Απλως μπορουν να πανε σε μια ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΗ και ΙΣΑΞΙΑ σε αλλη πολη που παρεχει τα ιδια επαγγελματικα δικαιωματα και (θεωρητικα τουλαχιστον) εξισου καλη μορφωση.Το μονο πλεονεκτιμα ειναι οτι αν εχει περασει ενας ΗΜΜΥ Ξανθης και παρει μετεγγραφη στο ΕΜΠ,αν θελει μετα να παει εξωτερικο, θα εχει ενα προβαδισμα.

Ποτε δεν ανεφερα να απαξιωσουμε και να παρατησουμε τους αναπηρους/αρρωστους.

Ξαναδιαβασε τα ποστ μου και καταλαβε πώς βλεπω αυτο το μετρο απο την πλευρα μου, με βαση γεγονοτα της πραγματικοτητας και του κοινωνικου μου περιγυρου και πες μου αν εχω αδικο που εξοργιζομαι με αυτη την 'ειδικη μεταχειρηση' που ,τουλαχιστον στον τοπο μου, εχουν οι του 3%.

Οχι δεν ειμαι κανενας πικραμενος που δεν καταφερε να περασει ιατρικη.;)
-----------------------------------------
+10000000
Συμφωνω απολυτα με καθε σου λεξη!! Εχω παθει σοκ με αυτα που διαβαζω εδω μεσα... Εχω δυο φιλες που περνανε με το 3% και πραγματικα το αξιζουν και με το παραπανω, και η μια και η αλλη!!
Εφοσον θες να μιλησουμε με προσωπικες εμπειριες, και εγω εχω 2 γνωστους που ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ* οτι δεν το αξιζουν.


*λεω 'εχω την αποψη' γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου ικανο να κρινει αν καποιος αξιζει ή οχι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
βασικα για να εξασφαλισεις βαθμο θα πρεπει να διαβαζεις τοσο τα μαθηματα της κατευθυνσης,οπου οι απαιτησεις των καθηγητων ειναι πολλες, οσο και στα μαθηματα της γενικης....τωρα τι να πω..καποιοι λενε πως δεν κανουν μαθημα ουτε στην κατευθυνση, στο σχολειο εννοω...νταξει τα βλεπω ακραια και νομιζω ,με βαση ισα εχω ζησει στο σχολειο, οτι δεν ζω στην Ελλαδα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
βασικα για να εξασφαλισεις βαθμο θα πρεπει να διαβαζεις τοσο τα μαθηματα της κατευθυνσης,οπου οι απαιτησεις των καθηγητων ειναι πολλες, οσο και στα μαθηματα της γενικης....τωρα τι να πω..καποιοι λενε πως δεν κανουν μαθημα ουτε στην κατευθυνση, στο σχολειο εννοω...νταξει τα βλεπω ακραια και νομιζω ,με βαση ισα εχω ζησει στο σχολειο, οτι δεν ζω στην Ελλαδα....
συμφωνω απολυτα και με τη Θεοδωρα και με τον sourotiri!!!σχετικα με αυτο που ανεφερε η Θεοδωρα για τα μαθηματα...Τα μαθηματα ειναι 15..και δεν σχολιαζω το οτι κανεις στο σχολειο δεν παρακολουθει τα γενικης παιδειας και αυτοι οι μαθητες ειναι αναγκασμενοι να το κανουν..Οι καθηγητες στις ενδοσχολικες εξετασεις στο τελος βγαζουν τα αποθημενα ολης της χρονιασ που κανενας μαθητης δεν παρακολουθουσε και γενικοτερα αποξοιωναν το μαθημα και τον καθηγητη...σε σχολειο,γυρω στουσ 10 μαθητες εμειναν στα αγγλικα!!!!!μαθητες που περασαν σε τει αλλα και σε αει με πανελληνιες και δεν μπορουν να παρουν απολυτηριο και συνεπωσ να γραφτουν στις σχολες γιατι εμειναν αγγλικα!!!σκεψου λοιπον πωσ οταν εσυ εχεισ να διαβασεις 6 ή 7 (με την οικονομια) μαθηματα,καποιοσ αλλοσ εχει 15 και εχει να αντιμετωπιση και το δουλεμα των συμμαθητων επειδη διαβαζει ΟΛΑ τα μαθηματα σαν το φυτουκλακι αλλα και τις ασχημεσ αντιδρασεισ των καθηγητων για την υποβαθμιση του μαθηματοσ κ.τλ. Ασ μν αναφερω παλι για τον ψυχολογικο πολεμο απο συμμαθητες και καθηγητες...
εχει καταντησει γελοια αυτη η υποθεση...και οι πολυτεκνοι καλα κανουν και εχουν μεταγραφεσ...εχουν πολλοι περισσοτερα εξοδα...βεβαια θα προτιμουσα να υπηρχε και καποιοσ εισοδηματικος ελεγχοσ για να δινονται οι μεταγραφεσ αλλα τελοσπαντων...στην ελλαδα ειμαστε...αλλα με την κατηγορια των ομογενων διαφωνω...φευγουν μαθητεσ απο δω και φοιτουν γαια την τριτη λυκειου στην κυπρο ασ πουμε,μετα απο 2 μηνεσ παραμονης παιρνουν υποικοοτητα και δινουν ετσι...κ ολα αυτα γιατι μια θεια της ξαδερφησ τησ κορης τησ νονασ τουσ εμενε στην κυπρο!!!!και μετα λεμε για τα ατομα με σοβαρες ασθενειεσ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
m3Lt3D, δεν ειναι καθολου ξεμπαρκες οι υπολοιπες κατηγοριες ανθρωπων-υποψηφιων που αναφερω: Υπαρχουν για συγκεκριμενους κοινωνικους λογους, δηλαδη με την ιδια λογικη που υπαρχει και αυτο το 3%.

Και οπως ειπες, εφοσον "Εχεις την αποψη", δεν σημαινει οτι εισαι και σωστος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foreverfreak

Διάσημο μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αροανία (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,618 μηνύματα.
Εφοσον θες να μιλησουμε με προσωπικες εμπειριες, και εγω εχω 2 γνωστους που ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ* οτι δεν το αξιζουν.


*λεω 'εχω την αποψη' γιατι δεν θεωρω τον εαυτο μου ικανο να κρινει αν καποιος αξιζει ή οχι.;)
Οταν λες οτι εχεις την αποψη οτι δεν το αξιζουν, τι εννοεις??
Δηλαδη δεν ειχαν καποιο προβλημα υγειας και περασαν τις πανελληνιες με ευνοϊκοτερη μεταχειριση?? Μου φαινεται λιγο απιθανο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Οταν λες οτι εχεις την αποψη οτι δεν το αξιζουν, τι εννοεις??
Δηλαδη δεν ειχαν καποιο προβλημα υγειας και περασαν τις πανελληνιες με ευνοϊκοτερη μεταχειριση?? Μου φαινεται λιγο απιθανο αυτο...
Οχι. Δηλαδη γνωστοι μου που ειχαν πραγματικα ονειρο να περασουν σε μια σχολη και ξεσκιστηκαν στο διαβασμα δεν τα καταφεραν λογω της κωλοεκθεσης, ενω ενα παιδι τα καταφερε με το 3% χωρις να ειναι ιδιαιτερα καλος σε κανενα μαθημα σε σχεση με αυτα τα παιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
διακρινω ζηλια....ο,τι δεν δικαιουμαστε ΟΛΟΙ το κατακρινουμε...αφου δεν δικαιουμαστε εμεις γιατι να το δικαιουνται οι αλλοι?
λες και ολες οι υπολοιπες νομοθεσιες ειναι σωστες και μας πειραζει η διευκολυνση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
διακρινω ζηλια....ο,τι δεν δικαιουμαστε ΟΛΟΙ το κατακρινουμε...αφου δεν δικαιουμαστε εμεις γιατι να το δικαιουνται οι αλλοι?
λες και ολες οι υπολοιπες νομοθεσιες ειναι σωστες και μας πειραζει η διευκολυνση....
Ψυχολογια περασες;:P
Οχι δεν ζηλευω.Βαριεμαι ατ δις μομεντ να ξαναπω τα ιδια πραγματα με αλλα λογια.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
το βαριεμαι δεν ειναι επιχειρημα:)
και δεν σου ζητησα να μου ξανα πεις τα ιδια,δεν ειμαι χαζο:xixi:
αλλα και παλι αγνοεις το γεγονος πως ενα παιδι που μπαινοβγαινει στα νοσοκομεια θα εχει κενα στα μαθηματα και η ψυχολογια του θα ειναι πεσμενη...δεν μπορεις να συκρινεις δυο διαφορετικες καταστασεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
Ψυχολογια περασες;:P
Οχι δεν ζηλευω.Βαριεμαι ατ δις μομεντ να ξαναπω τα ιδια πραγματα με αλλα λογια.:bye:


παρακαλα να αρωστησεις για να μπεις και συ με το 3%...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
παρακαλα να αρωστησεις για να μπεις και συ με το 3%...
Δεν καταλαβαινω το υφος του μηνυματος, αλλα να σε πληροφορησω οτι εχω ηδη περασει στην πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο.Αυτο που ηθελα να πετυχω το πετυχα.Δεν το λεω για να 'ψωνιστω', αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις και εσενα και στην θεοδωρα οτι δεν νιωθω 'πικραμενος' or whatever απο τις πανελληνιες.
-----------------------------------------
το βαριεμαι δεν ειναι επιχειρημα:)
και δεν σου ζητησα να μου ξανα πεις τα ιδια,δεν ειμαι χαζο:xixi:
αλλα και παλι αγνοεις το γεγονος πως ενα παιδι που μπαινοβγαινει στα νοσοκομεια θα εχει κενα στα μαθηματα και η ψυχολογια του θα ειναι πεσμενη...δεν μπορεις να συκρινεις δυο διαφορετικες καταστασεις.....

Οκ.Ασχετο: Που περασες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω το υφος του μηνυματος, αλλα να σε πληροφορησω οτι εχω ηδη περασει στην πρωτη μου επιλογη στο μηχανογραφικο.Αυτο που ηθελα να πετυχω το πετυχα.Δεν το λεω για να 'ψωνιστω', αλλα για να σου δωσω να καταλαβεις και εσενα και στην θεοδωρα οτι δεν νιωθω 'πικραμενος' or whatever απο τις πανελληνιες.
σε αλλα ποστ αυτο δειχνεις....πχ οι γνωστοι μου δεν περασαν εκει που ηθελαν ενω τα παιδια με το 3% που δεν ηταν καλοι μαθητες περασαν!

σου ευχομαι παντως να μν χρειαστει να δωσει με αυτο το συστημα κανενας συγγενης σου,,παιδι σου .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Θα σου δωσω ενα παραδειγμα.
Πες οτι εγω να ειμαι τρελαμενος με την ιατρικη και να το εχω ονειρο ζωης να γινω γιατρος,να ασχοληθω με την ερευνα κτλ.Γιατι να εχει πιο ευκολη προσβασιμοτητα ενα παιδι που εχει διαβητη και μπορει καλιστα να μην ειναι αυτο που πραγματικα θελει;;;

Θα αλλαξω λιγο το παραδειγμα σου.
Πες οτι εγω ειμαι τρελος με το χειρουργειο και τα λοιπα. Παω ιατρικη , τελειωνω , ξεκιναω ειδικοτητα χειρουργικη. Μπαινω πρωτη φορα στο χειρουργειο , στρεσαρομαι , λιποθυμω λόγω του προβληματος υγειας που εχω.....τελικα εγκαταλειπω την ειδικοτητα γιατι προφανως δεν μπορω να την αντεξω. Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν τιθεται θεμα συνηθειας .
Αποτελεσμα ολου αυτου; Ταλαιπωρηθηκα τοσα χρονια για το τιποτα.

Που θελω να καταληξω.

Τα ατομα με προβληματα υγειας εκ των πραγματων δεν μπορουν να ανταποκριθουν σε καποιες σχολες. Δεν ειπαμε να μην δινουμε ευκαιριες στους υποψηφιους που ανηκουν στην κατηγορια αυτη, απλως σε καποιες σχολες δεν γινεται να μπαινουν, γιατι τιθεται το θεμα της επαγγελματικης αποκαταστασης [καθως θα βγει απο κει καποιος ο οποιος δεν θα μπορει να εξασκησει ουσιαστικα τη δουλεια, και θα μεινει ανεπαγγελτος ή θα υποαπασχολειται-πραγμα που αποβαινει σε βαρος και του ιδιου και των ανθρωπων που εξυπηρετει]. Δεν μπορεις να παραδεχεσαι επισημως πως εχεις την χ,ψ ασθενεια και παρ ολα αυτα να εχεις δικαιωμα να μπαινεις σε σχολες που στρεσαρουν , δε στεκει αυτο. Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω κατι με τα παιδια που μπαινουν στην κατηγορια του 3%, αλοιμονο κι εγω αν ημουν στη θεση τους το ιδιο θα εκανα , με το υπουργειο τα βαζω που τα χει κανει ετσι .

το περιστατικο που ανεφερα παραπανω συνεβη προσφατα σε ειδικευομενο σε νοσοκομειο που εργαζεται οικογενειακος μας φιλος. το ατομο αυτο και στη σχολη και στην ειδικοτητα ειχε μπει σαν αρρωστος[υπεραριθμος δλδ].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
σε αλλα ποστ αυτο δειχνεις....πχ οι γνωστοι μου δεν περασαν εκει που ηθελαν ενω τα παιδια με το 3% που δεν ηταν καλοι μαθητες περασαν!

σου ευχομαι παντως να μν χρειαστει να δωσει με αυτο το συστημα κανενας συγγενης σου,,παιδι σου .......
Ρε συ το καταλαβαινω αυτο το πραγμα. Αυτο που λεω ειναι οτι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν ειναι σωστο για την κοινωνια και για το παιδι.(πχ το παραδειγμα με τον χειρουργο που ειπε και η αλεκα).Και σε καποιες περιπτωσεις παλι οι μαθητες που μπαινουν με 3%,φαινεται απο τις πραξεις τους οτι και την ασθενεια να μην ειχαν,δεν θα μπορουσαν να ανταποκριθουν στις απαιτησεις του τμηματος που περασαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Ρε συ το καταλαβαινω αυτο το πραγμα. Αυτο που λεω ειναι οτι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις δεν ειναι σωστο για την κοινωνια και για το παιδι.(πχ το παραδειγμα με τον χειρουργο που ειπε και η αλεκα).Και σε καποιες περιπτωσεις παλι οι μαθητες που μπαινουν με 3%,φαινεται απο τις πραξεις τους οτι και την ασθενεια να μην ειχαν,δεν θα μπορουσαν να ανταποκριθουν στις απαιτησεις του τμηματος που περασαν.
ενω οσοι μπαινουν με πανελληνιες ανταποκρινονται....καποιοι οχι,μν προσπαθεις να δικαιολογηθεις:xixi:το θεμα το εχω ψαξει για αυτο και μιλαω:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
ενω οσοι μπαινουν με πανελληνιες ανταποκρινονται....καποιοι οχι,μν προσπαθεις να δικαιολογηθεις:xixi:το θεμα το εχω ψαξει για αυτο και μιλαω:xixi:
Δεν προσπαθω να δικαιολογηθω. Ουτε ειπα οτι το συστημα των πανελληνιων ειναι σωστο.Αλλα αυτο δεν αναιρει αυτο που ειπα στο προηγουμενο μου post.:)Μαλλον ανακυκλωνουμε αυτα που λεμε.Οι αποψεις υποθηκαν.Παω να δω οση πολυκατοικια προλαβαινω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δεν προσπαθω να δικαιολογηθω. Ουτε ειπα οτι το συστημα των πανελληνιων ειναι σωστο.Αλλα αυτο δεν αναιρει αυτο που ειπα στο προηγουμενο μου post.:)Μαλλον ανακυκλωνουμε αυτα που λεμε.Οι αποψεις υποθηκαν.Παω να δω οση πολυκατοικια προλαβαινω:P
εχω φιλους που εβγαλαν 12.000 μορια και εκαναν μηχανογραφικο απλα για να ζησουν την πολυποθητη φοιτητικη ζωη και να ζησουν μακρια απο γονεις κτλ.. ή αυτοί που εβγαλαν 10.000 μορια ποιος μ εγγυαται εμενα πως θα βγαλουν την σχολη τους?
μην τα βαζεις λοιπον με αυτα τα ατομα ,δεν ειναι ανικανα:bye::bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LOU

Νεοφερμένος

Η LOU αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Θα αλλαξω λιγο το παραδειγμα σου.
Πες οτι εγω ειμαι τρελος με το χειρουργειο και τα λοιπα. Παω ιατρικη , τελειωνω , ξεκιναω ειδικοτητα χειρουργικη. Μπαινω πρωτη φορα στο χειρουργειο , στρεσαρομαι , λιποθυμω λόγω του προβληματος υγειας που εχω.....τελικα εγκαταλειπω την ειδικοτητα γιατι προφανως δεν μπορω να την αντεξω. Σε αυτες τις περιπτωσεις δεν τιθεται θεμα συνηθειας .
Αποτελεσμα ολου αυτου; Ταλαιπωρηθηκα τοσα χρονια για το τιποτα.

Που θελω να καταληξω.

Τα ατομα με προβληματα υγειας εκ των πραγματων δεν μπορουν να ανταποκριθουν σε καποιες σχολες. Δεν ειπαμε να μην δινουμε ευκαιριες στους υποψηφιους που ανηκουν στην κατηγορια αυτη, απλως σε καποιες σχολες δεν γινεται να μπαινουν, γιατι τιθεται το θεμα της επαγγελματικης αποκαταστασης [καθως θα βγει απο κει καποιος ο οποιος δεν θα μπορει να εξασκησει ουσιαστικα τη δουλεια, και θα μεινει ανεπαγγελτος ή θα υποαπασχολειται-πραγμα που αποβαινει σε βαρος και του ιδιου και των ανθρωπων που εξυπηρετει]. Δεν μπορεις να παραδεχεσαι επισημως πως εχεις την χ,ψ ασθενεια και παρ ολα αυτα να εχεις δικαιωμα να μπαινεις σε σχολες που στρεσαρουν , δε στεκει αυτο. Για να μην παρεξηγηθω, δεν εχω κατι με τα παιδια που μπαινουν στην κατηγορια του 3%, αλοιμονο κι εγω αν ημουν στη θεση τους το ιδιο θα εκανα , με το υπουργειο τα βαζω που τα χει κανει ετσι .

το περιστατικο που ανεφερα παραπανω συνεβη προσφατα σε ειδικευομενο σε νοσοκομειο που εργαζεται οικογενειακος μας φιλος. το ατομο αυτο και στη σχολη και στην ειδικοτητα ειχε μπει σαν αρρωστος[υπεραριθμος δλδ].
θεωρω πως κανεις λαθος...και συγνωμη κιολας γιατι ποια θα ηταν η διαφιρα αν αυτος ο γνωστος σου εδινε πανελληνιες κια περνουσε στο ιδιο κεφαλαιο...και εγω ξερω ατομο που στις εξετασεις της δευτερασ λυκειου απο το αγχος επαθε σοκ και ηταν 2 μηνες στο νοσοκομειο...επιπλεον οπωσ εχω αναφερει και παραπανωτα ατομα που περνουν με το 3% εξεταζονται στη συνεχεια απο τη σχολη για να αποδειχθει η ικανοτητα τουσ να ασκησουν στο μελλον αυτο το επαγγελμα...για παραδειγμα ενα ατομο καταδικασμενο να μην περπατα (δεν μ'αρεσει η εκφραση ατομα με ειδικεσ αναγκες) γιατι να μην περασει ιατρικη??(σχολιαζω απλα το παραδειγμα που ανεφερεσ γιατι οπωσ εχω ξαναγραψει οι περισοοτεροι και κυριωσ οι σθνειδητοποιημενοι υποψηφιοι επιλεγουν αλλα!και πιστεψε με γνωριζουν αν ειναι ικανοι τοσο να τελειωσουν τη σχολη οσο να ασκησουν μελλοντικα το εαγγελμα) συνεχιζω λοιπον,ενα τετοιο ατομο γιατι να μην περασει ιατρικη και χειρουργος αργοτερα?ποιον θα βλαψει???επιπλεον οπωσ ειναι αναμενομενο,λογικο και απολυτωσ ξεκαθαρο κανεις δεν κανει χειρουργειο χωρις επιτηρηση-ειδικα αν ειναι και "καινουριος" στο επαγγελμα...ποσο μαλλον στην πρωτη επεμβαση...επιπλεον ο ανθρωπος που λες προφανως για να εχει ηδη γινει χειρουργος,φανταζομαι εκανε 6 χρονια ιατρικη(το ελαχιστο υπολογιζω οπωσ βλεπεισ-γτ δυσκολα τελειωνει κανεισ στα 6 χρονια)εκανε να παρει ειδικοτητα ποσα χρονια???αυτη τη στιγμη το ελαχιστο για καρδιοχειρουργος ειναι 9 και για νευροχειρουργος 11 αν δεν κανω λαθοσ...αρα ας υπολογισουμε το μεσο,δηλαδη 10 χρονια...αντε να τα κανω 8 χρονια γιατι μπορει να ειχε μεσον σε νοσοκομειο..αλλα κ παλι..τελοσπαντων.συνολο 6+8=14 αντε και χρονος το αγροτικο αρα συνολο 15...(γιατι απο οσο ξερω στα Ελληνικα νοσοκομεια για να χειρουργησεις ζωντανο ανθρωπο και οχι πτωμα(οπωσ στην πρακτικη)πρεπει νε εχεισ τελειωσει!!αλλα κ παλι υπο επιτηρηση)..τελοσπαντων θελω να καταληξω στο οτι τωρα εχουμε 2009 και ας υποθεσω οτι τωρα συνεβη αυτο το γεγονοσ και οχι το 2008..αρα εχουμε και λεμε...2009-14=1995...τελος να σε πληροφορησω οτι ο νομος του 3% θεσπιστηκε το 1998...αυτα!α και επειδη αναφερεισ οτι αυτος ηταν ειδικευομενοσ...πρωτα ειναι το αγροτικο και μετα η αναμονη και μετα η ειδικοτητα!!απλα προσπαθω να δικαιολογησω τα χρονια!!!και αν θεσ βεβαια μου λεσ,παντα αν θεσ,τι προβλαμα ακριβωσ ειχε αυτος ο ανθρωπος που τον εμποδισε να ακολουθησει το ονειρο του...
τελοσ δεν νομιζω οτι αυτα που λεει η Θεοδωρα εχουν να κανουν με ψυχολογια...αν ηξερες στο ελαχιστο τι περιλαμβανει και τι διδασκεσαι σε αυτην τη σχολη θα το καταλαβαινεσ!!!(ειδικα στο πρωτο ετος εφοσον η Θεοδωρα ειναι 18 αρα μολις περασε στο πανεπιστημιο-και ουτε καν εχει ξεκινησει-δεν νομιζω δηλαδη η ψυχολογια να εχει κανει τις εγγραφεσ απο τις 28 Αυγουστου μονη της!!!)και για να ξερουμε...εσυ m3lt3d τι σπουδαζεισ?????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SephirothAN

Νεοφερμένος

Ο SephirothAN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
m3lt3d... ξανασκεψου λιγο ΟΛΑ ΑΥΤΑ που εχεις πει... πλιχ...

Επειδη καποια ατομα μπορουν ή μπορεσαν να εκμεταλευτουν το 3% (ενω δεν ειχαν κατι σοβαρο) δεν σημαινει πως πρεπει να αποκλισουμε και ολους τους αλλους οπου ΕΧΟΥΝ σοβαρα προβληματα ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να ανταπεξελθουν στις πανελληνιες.

Δεν στεκει.

Και οπως προ-ειπαν τα παιδια, ειναι σχεδον αδυνατο πλεον να περασει καποιος "υγιεις".

Το οτι ο συμαθητης/φιλος/γνωστος σου δεν ειχε ορεξη να διαβασει ενω, οπως φενεται, δεν ειχε τοσο σοβαρη ασθενια αλλα κατατασσεται στο 3%... απλα δεν θα τελειωσει ποτε την σχολη.

Επιπλεον ΔΕΝ θα σου φαει την θεση ουτε εσενα ουτε και σε κανενα αλλο.

Θα παρακαλουσα το θεμα να κλειδωθει/διαγραφει γιατι γινομαστε γελοιοι σαν ανθρωποι με τετοιες συζητησεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top