Όσοι γερμανόφιλοι γλωσσομαθείς προσέλθετε!

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω φετος Β2 και θα παω και γερμανια, οποτε ελπιζω αυτο να με βοηθησει... κανω σε φροντιστηριο και καθηγητρια μου ειναι η Frau Maria την οποια ευχαριστω πολυ πολυ πολυ....!!!!!:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Παρόμοιο θέμα είχα ανοίξει παλιότερα κι εγώ για τα γερμανικά, μόνο που αυτό έχει ακόμα περισσότερο ενδιαφέρον μιας και θα αναφερθούμε και σε πολιτισμικά στοιχεία. :no1:

Θα παρακαλέσω όμως να είστε ΕΝΤΟΣ θέματος και να αναφέρεστε αποκλειστικά για τα γερμανικά, τη Γερμανία και ό,τι άλλο αναφέρει το 1ο ποστ του θέματος και να μην αρχίσουν κάποιοι να συγκρίνουν τη Γερμανία ή τη γλώσσα της με άλλες χώρες και γλώσσες γιατί διαφορετικά το θέμα θα χαλάσει και κρίμα θα είναι να μεταφερθούν ποστ στα ΕΚΤΟΣ ΘΕΜΑΤΟΣ.

Φιλικά,

Jenny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Εγώ όπως έχω ξαναπει έιμαι μισή γερμανίδα...Έδωσα τώρα το Σεπέμβρη το Β2 και 13 Οκτωβρίου περιμένω τα αποτελέσματα. Δεν έχω κάνει ποτέ μάθημα γερμαικών με καθηγήτρια, μόνο με τη μαμά μου και μόνη μου. Αν με το καλό (πρώτα ο Θεός) πάρω το Β2 θέλω να συνεχίσω για το επόμενο, δηλ. το Γ1...Έχω μία απορία το Γ2 είναι το Kleines Deutsches Sprachdiplom;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Ναι και μετα παει το groesses ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Έχω μία απορία το Γ2 είναι το Kleines Deutsches Sprachdiplom;

Kleines Deutsches Sprachdiplom και Großes Deutsches Sprachdiplom είναι επίπεδο Γ2 (ή αλλιώς C2).

Πληροφορίες για τα πτυχία-επίπεδα κλπ μπορείς να βρεις και στην ιστοσελίδα του Γκαίτε https://www.goethe.de/ins/gr/ath/lrn/prf/deindex.htm

(είναι από των Αθηνών)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
αποφασισα να δωσω τελικα για Γ2 και πρεπει να διαβασω 2 βιβλια προς το παρων

το ενα ειναι αυτο:



και το αλλο αυτο:



ξεκινησα με το 2ο και μου φαινεται λιγο βλακεια :p

παιδια τα τελειωσαααααα :jumpy: στην αρχη με φαινοταν πιο ενδιαφερον το 2ο βιβλιο της εικονας και γι' αυτο ξεκινησα και μαυτο 2ο γιατι ηταν αστυνομικο αλλα τελικα αποδειχτηκε το 1ο καλυτερο στν αρχη που ξεκινησα να το διαβαζω το 1ο μ φανηκε βαρετο αλλα στη συνεχεια μ' αρεσε και στο τελος εμφανιζεται και η 1η ερωτικη συνευρεση μεταξυ ενος 14χρονου αγοριου και 14χρονου κοριτσιου πολυ καλο ... εν τω μεταξυ μου φαινοταν λιγο χαζο γιατι μιλουσε για ερωτα και τετοια αλλα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofakiss

Νεοφερμένος

Η sofakiss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια τα τελειωσαααααα :jumpy: στην αρχη με φαινοταν πιο ενδιαφερον το 2ο βιβλιο της εικονας και γι' αυτο ξεκινησα και μαυτο 2ο γιατι ηταν αστυνομικο αλλα τελικα αποδειχτηκε το 1ο καλυτερο στν αρχη που ξεκινησα να το διαβαζω το 1ο μ φανηκε βαρετο αλλα στη συνεχεια μ' αρεσε και στο τελος εμφανιζεται και η 1η ερωτικη συνευρεση μεταξυ ενος 14χρονου αγοριου και 14χρονου κοριτσιου πολυ καλο ... εν τω μεταξυ μου φαινοταν λιγο χαζο γιατι μιλουσε για ερωτα και τετοια αλλα ο καθενας εχει διαφορετικη αποψη :P
να σε ρωτησω κατι niko texxx? εχεις παρει τ Γ1? εγω εχω παρει και τ Β2 και τα σταματησα για να αφοσιωθω περισσοτερο για το σχολειο μιας και τωρα ειμαι 3 λυκειου! σε τη ηλικια πηρες το Γ1? δν υπαρχει ενα οριο ηλικιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
οχι αριαδνη δεν υπαρχει οριο ηλικιας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
να σε ρωτησω κατι niko texxx? εχεις παρει τ Γ1? εγω εχω παρει και τ Β2 και τα σταματησα για να αφοσιωθω περισσοτερο για το σχολειο μιας και τωρα ειμαι 3 λυκειου! σε τη ηλικια πηρες το Γ1? δν υπαρχει ενα οριο ηλικιας?
το πειρα τον ιουνιο ... παλια ηταν με οριο ηλικιας τωρα δεν ειναι ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
berlin ist toll εχω παει 3 βδομαδες βερολινο μονη μου και περασα τελεια και πηρα και το zertifikat b1

το προβλημα μου ειναι οτι εδω δεν εχει δασκαλο γερμανικων που να κανει ιδιαιτερα και ουτε φροντιστηριο

οποτε φετος γερμανικα μονο στο σχολειο παιδια.................:(:(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εμας ΟΥΤΕ στο σχολειο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
εμας ΟΥΤΕ στο σχολειο!
τι να πω δεν ειναι η ελλαδα να μαθει κανεις κατι περα του κλασσικου
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
κι εγω εχω το zertifikat deutch B2 και το κρατικο Β2!πηγα στη γερμανια περσυ.τελεια!!!μακαρι να ξαναπαω.αυτοι στο δρομο που πουλανε κουλουρια(βασικα εκει διπλα στο Berliner Mauer)πουλανε τα καλυτερα κουλουρια που εχω φαει ποτε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
και εγω φετος δινω το β1!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
εγω εχω το zertifikat Β1....:( μ'αρεσουν παρα πολυ τα γερμανικα...γι'αυτο σκεφτομαι τωρα στη σχολη να τα συνεχισω.ομως να δωσω κατευθειαν mittelstufe....λατρευω τη γερμανια αλλα δυστυχως δεν εχω παει ποτε...σκεφτομαι το ερχομενο καλοκαιρι...:) παντως γενικα ασχολουμαι και μ'αρεσει να διαβαζω κα8ετι που ειναι στα γερμανικα...πιστευω με βοηθα να μην ξεχναω οτι εχω μαθει:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
γεια σας παιδια!!!και εμενα μου αρεσουν πολυ τ γερμανικα και οχι μονο.μ αρεσει και γενικα η χωρα αλλα και η κουλτουρα τους.πιστευω οτι ειναι πολυ οργανωμενοι και δρουν συμφωνα με θεσμους.θα ηθελα καποια στιγμη να παω γερμανια.ειδικα στο βερολινο.οσο για τα πτυχια εχω το β1,β2 και το c1.δεν τ θυμαμαι κ παρα πολυ γτ δεν τα εξασκω αλλα αν μιλησω με κπ πιστευω θα τ θυμηθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
εμενα μ'αρεσει πολυ και η γερμανικη μουσικη....και εννοω πολλα γκρουπ που εχει βγαλει η γερμανια τα τελευταια 10 χρονια...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
εμενα μ'αρεσει πολυ και η γερμανικη μουσικη....και εννοω πολλα γκρουπ που εχει βγαλει η γερμανια τα τελευταια 10 χρονια...:)

Scorpions, Rammstein... ;);)
Αν και είναι λίγο παλιά συγκροτήματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
το σαββατο δινω :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
εμενα οι παπουδες ηταν απο τους μεταναστες του 60' στη στουτγαρδη και εμειναν 30 χρονια. Οποτε ολοι στην οικογενεια μιλανε αψογα γερμανικα. Εγω εχω φτασει μεχρι zertifikat. Διαβαζω και βιβλια και παω γερμανια τακτικα οποτε τα εξασκω. Ισως ως φοιτητης συνεχισω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top