Αρχές Οικονομικής Θεωρίας: να το επιλέξω;

Dmitsos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 929 μηνύματα.
Μπορώ να σε διαβεβαίωσω ότι πιο εύκολα γράφεις στο ΑΟΘ, ακόμη και με το 1/10 του διαβάσματος που θα κάνεις για τα υπόλοιπα μαθήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
Παρε το,μαθημα-δωρο-περιπατος!σου δινει μορια για την πλακα σου,2 τυπους να μαθεις και τη θεωρια απλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Εγώ θα το πάρω γιατί θέλω οικονομικές σχολές...
Αλλά δίνει μόρια και στα άλλα πεδία σαν κανονικό μάθημα. Αν πιστεύετε ότι θα γράψετε καλύτερα από ότι στα άλλα μαθήματα, παρ' τε το!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα, γιατί μερικοί εδώ μέσα (όχι όλοι, μερικοί) λέτε άλλα αντί άλλων :)

1) Αν ένας μαθητής διαλέξει ΑΟΘ, πρέπει οπωσδήποτε να διαλέξει και Μαθηματικά Γενικής.
2) Οι ΑΟΘ σου δίνουν παραπάνω μόρια αν στις ΑΟΘ έχετε καλύτερο βαθμό από τον μέσο όρο των υπόλοιπων 6 μαθημάτων. Αν έχεις 19 μέσο όρο στα υπόλοιπα 6 μαθήματα και γράψεις 18 στις ΑΟΘ, τότε γίνεται ζημιά.
3) Στα πεδία 1 έως 4, οι ΑΟΘ συμμετέχουν στην εξαγωγή των μορίων ως απλό μάθημα.
4) Στο 5ο πεδίο, οι ΑΟΘ είναι μάθημα βαρύτητας και κυριολεκτικά εκτοξεύουν τα μόρια.

Πάμε τώρα στα της ουσίας του μαθήματος:

1) Είναι πολύ πιο ευχάριστο μάθημα από τα περισσότερα από τα υπόλοιπα. Πέραν του αν είναι εύκολο ή δύσκολο, είναι ευχάριστο, μιλάει για καθημερινά πράγματα και μας βοηθάει να καταλάβουμε κάποια βασικά πράγματα της καθημερινής οικονομικής ζωής.
2) Έχει λίγη ύλη. Τουλάχιστον έως φέτος.
3) Το πιο δύσκολο μαθηματικό εργαλείο που πρέπει να ξέρει ένας μαθητής για να μην έχει πρόβλημα με τις ασκήσεις είναι τα χιαστί γινόμενα, να κάνει τα σύνθετα κλάσματα απλά, πρωτοβάθμια εξίσωση, άντε και στο τσακίρ κέφι καμία παράγωγο.
4) Λόγω του ευχάριστου χαρακτήρα του, μαθαίνεται πολύ πιο εύκολα. Καμία σχέση με το κώλοΑΟΔΕ που εγώ προσωπικά σιχαίνομαι ακόμη και να το διδάξω, που λέει ο λόγος.
5) Υπάρχουν κάποια δύσκολα θέματα στις ΑΟΘ, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι άλυτα.

Η μεγαλύτερη μαλακία που κάνει μεγάλη μερίδα των μαθητών πάντως, είναι ότι παίρνουν αυτό το μάθημα και όταν αντιλαμβάνονται ότι είναι εύκολο, το αφήνουν "για μετά" και δεν προλαβαίνουν. Με ένα χαλαρό τέμπο όλη την χρονιά η ύλη βγαίνει άνετα 2 φορές, μην πω 3. Αν το πάρει κανείς, μην το υποτιμήσει. Γιατί θα κάνει και μεγάλη ζημιά στον μέσο όρο του, μεγαλύτερη από όσο φαντάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athr

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Athr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 238 μηνύματα.
Κατα την αποψη σου αξιζει να παρει κανεις το ρισκο και την κουραση γι αυτα τα 300 μορια στο 4ο πεδιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά το ΑΟΘ χρειάζεται φροντιστήριο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Άσχετο, αλλά το ΑΟΘ χρειάζεται φροντιστήριο;

Φροντιστήριο δεν χρειάζεται σε κανένα μάθημα. Είναι κάτι επιπλέον σε όλα τα μαθήματα. Ωστόσο η σωστή καθοδήγηση από μερικά φροντιστήρια είναι χρήσιμη, ειδικά σε μαθήματα όπως φυσική και μαθηματικά. Το ΑΟΘ όμως δεν χρειάζεται αυτήν την βοήθεια καθώς η μαθηματικές γνώσεις που χρειάζονται είναι γελοίες σε σχέση με τα μαθηματικά και την ορολογία την μαθαίνεις μόνος σου. Κατά την γνώμη μου όμως, το σε ποια μαθήματα θα κάνεις φροντιστήριο δεν διαμορφώνεται από την δυσκολία των μαθημάτων αλλά απο τον καθηγητή του σχολείου. πχ αν εγώ θα κάνω με τον ίδιο καθηγητή μαθηματικά που έκανα φέτος, δεν θα κάνω καθόλου φροντιστήριο στα μαθηματικά γενικής/κατεύθυνσης. Ο φετινός μου έδινε επιλεγμένες ασκήσεις βοηθημάτων σε φυλλάδια και προσφερόταν σε όλα τα διαλείμματα για να μου λύσει απορίες. Σε όλους τους μαθητές το έκανε αυτό αλλα οι περισσότεροι πήγαιναν φροντιστήρια και δεν του έδιναν σημασία. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μην έκαναν φέτος. Αυτό δεν ισχύει για την φυσική. Αλλά και σαν μάθημα το ΑΟΘ δεν είναι δύσκολο. Τουλάχιστον έτσι ακούω από όλους. Άρα είναι το τελευταίο μετά το ΑΟΔΕ που χρειάζεται φροντιστήριο (τεχνολογική). Αυτή είναι η γνώμη μου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Φροντιστήριο δεν χρειάζεται σε κανένα μάθημα. Είναι κάτι επιπλέον σε όλα τα μαθήματα. Ωστόσο η σωστή καθοδήγηση από μερικά φροντιστήρια είναι χρήσιμη, ειδικά σε μαθήματα όπως φυσική και μαθηματικά. Το ΑΟΘ όμως δεν χρειάζεται αυτήν την βοήθεια καθώς η μαθηματικές γνώσεις που χρειάζονται είναι γελοίες σε σχέση με τα μαθηματικά και την ορολογία την μαθαίνεις μόνος σου. Κατά την γνώμη μου όμως, το σε ποια μαθήματα θα κάνεις φροντιστήριο δεν διαμορφώνεται από την δυσκολία των μαθημάτων αλλά απο τον καθηγητή του σχολείου. πχ αν εγώ θα κάνω με τον ίδιο καθηγητή μαθηματικά που έκανα φέτος, δεν θα κάνω καθόλου φροντιστήρι στα μαθηματικά γενικής/κατεύθυνσης. Ο φετινός μου έδινε επιλεγμένες ασκήσεις βοηθημάτων σε φυλλάδια και προσφερόταν σε όλα τα διαλείμματα για να μου λύσει απορίες. Σε όλους τους μαθητές το έκανε αυτό αλλα οι περισσότεροι πήγαιναν φροντιστήρια και δεν του έδιναν σημασία. Θα μπορούσαν κάλλιστα να μην έκαναν φέτος. Αυτό δεν ισχύει για την φυσική. Αλλά και σαν μάθημα το ΑΟΘ δεν είναι δύσκολο. Τουλάχιστον έτσι ακούω από όλους. Άρα είναι το τελευταίο μετά το ΑΟΔΕ που χρειάζεται φροντιστήριο (τεχνολογική). Αυτή είναι η γνώμη μου.


Ως διδάσκων των ΑΟΘ, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Σίγουρα οι μαθηματικές πράξεις στις ΑΟΘ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά παρόλαυτα, κρίνω πως σε ορισμένα σημεία του μαθήματος, που είναι λεπτά και κρίσιμα, εύκολα μπορεί ένας μαθητής που δεν πάει φροντιστήριο να πέσει σε καραμπινάτες παγίδες. Επίσης, κρίνω πολύ χρήσιμο το φροντιστήριο στις ΑΟΘ και για έναν ακόμη λόγο, και αυτός έχει να κάνει με την τεχνική του γραψίματος.

Για τις ΑΟΔΕ θα συμφωνήσω 100%, θεωρώ το φροντιστήριο πεταμένα λεφτά.

Σε κάθε περίπτωση, για τις ΑΟΘ, δεν δικαιολογώ παραπάνω από 2 διδακτικές ανά εβδομάδα ή 1 εξηντάλεπτη σε ιδιαίτερο, αν πούμε ότι ξεκινάμε τα μαθήματα στις 10-15 Σεπτεμβρίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
1) Ως διδάσκων των ΑΟΘ, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

2) Σίγουρα οι μαθηματικές πράξεις στις ΑΟΘ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά παρόλαυτα, κρίνω πως σε ορισμένα σημεία του μαθήματος, που είναι λεπτά και κρίσιμα, εύκολα μπορεί ένας μαθητής που δεν πάει φροντιστήριο να πέσει σε καραμπινάτες παγίδες. Επίσης, κρίνω πολύ χρήσιμο το φροντιστήριο στις ΑΟΘ και για έναν ακόμη λόγο, και αυτός έχει να κάνει με την τεχνική του γραψίματος.

3) Για τις ΑΟΔΕ θα συμφωνήσω 100%, θεωρώ το φροντιστήριο πεταμένα λεφτά.

Σε κάθε περίπτωση, για τις ΑΟΘ, δεν δικαιολογώ παραπάνω από 2 διδακτικές ανά εβδομάδα ή 1 εξηντάλεπτη σε ιδιαίτερο, αν πούμε ότι ξεκινάμε τα μαθήματα στις 10-15 Σεπτεμβρίου.

1) Σίγουρα ξέρεις περισσότερα πράγματα από εμένα θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου.
2) Όπως ξαναείπα αυτό εξαρτάται από τον καθηγητή και την θέληση του μαθητή να μάθει στο σχολείο και όχι σε κάποιο φροντιστήριο όπου θα πληρώνει. Το προηγούμενο παράδειγμα με τα μαθηματικά πιστεύω το καλύπτει. Μπορεί να γίνει και στο σχολείο σωστό μάθημα. Εσύ που είσαι καθηγητής διαμορφώνεις το μάθημά σου ξέροντας ότι οι μαθητές σου πάνε φροντιστήριο? Δεν προσπαθείς από μόνος σου να τους καλύψεις?
3) Δε έχω να πω τίποτα ιδιαίτερο εδώ, συμφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
1) Σίγουρα ξέρεις περισσότερα πράγματα από εμένα θα ήθελα να πω και εγώ την γνώμη μου.
2) Όπως ξαναείπα αυτό εξαρτάται από τον καθηγητή και την θέληση του μαθητή να μάθει στο σχολείο και όχι σε κάποιο φροντιστήριο όπου θα πληρώνει. Το προηγούμενο παράδειγμα με τα μαθηματικά πιστεύω το καλύπτει. Μπορεί να γίνει και στο σχολείο σωστό μάθημα. Εσύ που είσαι καθηγητής διαμορφώνεις το μάθημά σου ξέροντας ότι οι μαθητές σου πάνε φροντιστήριο? Δεν προσπαθείς από μόνος σου να τους καλύψεις?
3) Δε έχω να πω τίποτα ιδιαίτερο εδώ, συμφωνώ.

Δεν είμαι καθηγητής του Δημοσίου, αλλά φροντιστηρίων και ιδιαιτέρων. Ως εκ τούτου, δεν κάνω μάθημα "για να μην πάνε οι μαθητές μου φροντιστήριο", αλλά κάνω μάθημα από την άλλη όχθη, βλέποντας τα κενά και τις παραλείψεις των καθηγητών του δημοσίου τομέα. Φυσικά η γνώμη μου δεν αντιπροσωπεύει όλη την χώρα και όλους τους διορισμένους συναδέλφους, αλλά από τα όσα έχω δει, μιλάμε για καραμπινάτες μαλακίες, ακόμη και για ιδιωτικά σχολεία.

Φυσικά και είναι θέμα καθηγητή το αν θα γίνει καλό μάθημα και όχι θέμα του τόπου στον οποίο θα γίνει. Αλλά πολλές φορές, είναι τέτοιες οι αδυναμίες του δημοσίου σχολείου, που το πιο τέλειο μάθημα να θέλεις να κάνεις, δεν σου δίνεται η ευκαιρία.

Αν θέλεις μπορούμε να τις αναλύσουμε τις αδυναμίες, αν και φοβάμαι ότι θα βγούμε εκτός θέματος. Εν περιλήψει όμως, θα σου πω πως, καμια κατάληψη, καμια απεργία, καμιά άδεια του καθηγητή, ή τυχόν καθυστέρηση στην τοποθέτηση του, η έλλειψη οικονομικών πόρων από μεριάς σχολείου (ξέρω συνάδελφο που δεν του επιτρεπόταν να βγάλει τις φωτοτυπίες που ήθελε, για να μην μιλήσω για την θέρμανση), και φυσικά το ελλιπέστατο σχολικό βιβλίο από μεριάς ασκήσεων, συνθέτουν το παζλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ως διδάσκων των ΑΟΘ, επέτρεψε μου να διαφωνήσω.

Σίγουρα οι μαθηματικές πράξεις στις ΑΟΘ δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά παρόλαυτα, κρίνω πως σε ορισμένα σημεία του μαθήματος, που είναι λεπτά και κρίσιμα, εύκολα μπορεί ένας μαθητής που δεν πάει φροντιστήριο να πέσει σε καραμπινάτες παγίδες. Επίσης, κρίνω πολύ χρήσιμο το φροντιστήριο στις ΑΟΘ και για έναν ακόμη λόγο, και αυτός έχει να κάνει με την τεχνική του γραψίματος.

Για τις ΑΟΔΕ θα συμφωνήσω 100%, θεωρώ το φροντιστήριο πεταμένα λεφτά.

Σε κάθε περίπτωση, για τις ΑΟΘ, δεν δικαιολογώ παραπάνω από 2 διδακτικές ανά εβδομάδα ή 1 εξηντάλεπτη σε ιδιαίτερο, αν πούμε ότι ξεκινάμε τα μαθήματα στις 10-15 Σεπτεμβρίου.
Δηλαδή πόσο "λεπτά και κρίσιμα" είναι αυτά τα ορισμένα σημεία του μαθήματος; Ο καθηγητής του σχολείου δεν μπορεί να τα επισημάνει και χρειάζονται 2 ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο;Γιατί αν είναι να πληρώνω και άλλο φροντιστήριο για 100 επιπλέον μόρια και αν, ας το αφήσω καλύτερα:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν θέλεις μπορούμε να τις αναλύσουμε τις αδυναμίες, αν και φοβάμαι ότι θα βγούμε εκτός θέματος. Εν περιλήψει όμως, θα σου πω πως, καμια κατάληψη, καμια απεργία, καμιά άδεια του καθηγητή, ή τυχόν καθυστέρηση στην τοποθέτηση του, η έλλειψη οικονομικών πόρων από μεριάς σχολείου (ξέρω συνάδελφο που δεν του επιτρεπόταν να βγάλει τις φωτοτυπίες που ήθελε, για να μην μιλήσω για την θέρμανση), και φυσικά το ελλιπέστατο σχολικό βιβλίο από μεριάς ασκήσεων, συνθέτουν το παζλ.

Δυστυχώς αυτά που λες είναι αλήθεια. Ίσως είμαι λίγο τυχερός εγώ προσωπικά καθώς στο σχολείο μου καταλήψεις δεν γίνονται, απεργίες και άδειες οι καθηγητές (οι μόνιμοι τουλάχιστον) δεν παίρνουν και είναι όλοι στην ώρα τους στο μάθημα, χωρίς να το παίζουν αφεντικά. Μας ζητάνε και συγνώμη όταν αργούν να μπουν, αν και αυτό γίνεται σπανία. Όσο αφορά τα οικονομικά έχεις δίκαιο, και πολύ φοβάμαι μην αποφασίσει να κλείσει το υπουργείο το σχολείο μας καθώς έχει αρκετά παραπάνω έξοδα από τα άλλα. Όσο αφορά της ασκήσεις, θα προσπαθήσω να καλύψω τις ελλείψεις του σχολικού βιβλίου με ένα βοήθημα. Αν και πιστεύω πως η καθηγήτρια μου θα μου δίνει από μόνη της.

Θα μπορούσαμε φυσικά να συζητήσουμε σε αυτό το θέμα αλλά
1) Θα βγούμε offtopic και
2) έχω αρκετό διάβασμα να κάνω αυτές τις μέρες
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sourotiri

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Sourotiri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου. Έχει γράψει 1,038 μηνύματα.
Όσο αφορά της ασκήσεις, θα προσπαθήσω να καλύψω τις ελλείψεις του σχολικού βιβλίου με ένα βοήθημα. Αν και πιστεύω πως η καθηγήτρια μου θα μου δίνει από μόνη της. :)

Αν πιστεύεις στην καθηγήτριά σου τόσο όσο φαίνεται, δεν έχω παρά να σου ευχηθώ καλή τύχη :)

Δηλαδή πόσο "λεπτά και κρίσιμα" είναι αυτά τα ορισμένα σημεία του μαθήματος; Ο καθηγητής του σχολείου δεν μπορεί να τα επισημάνει και χρειάζονται 2 ώρες την εβδομάδα φροντιστήριο;Γιατί αν είναι να πληρώνω και άλλο φροντιστήριο για 100 επιπλέον μόρια και αν, ας το αφήσω καλύτερα:/:

Αρκετά λεπτά και κρίσιμα για να σου στοιχίσουν ορισμένες μονάδες στο τέλος, ανάλογα με το πόσες μονάδες πιάνουν στα θέματα πάντα. Το αν μπορεί ο καθηγητής του σχολείου να τα επισημάνει, είναι κάτι διαφορετικό, που εναποκείται στον κάθε καθηγητή. Επαναλαμβάνω όμως, πως από αυτά που έχω δει, τα μηνύματα δεν είναι θετικά. Σε κάθε περίπτωση, η απόφαση είναι καθαρά δική σου.



Παρεμπιπτόντως, ας μιλήσω λίγο με κάποια νούμερα για να αποδείξω αυτό που έλεγα και πιο πάνω: Ότι οι ΑΟΘ, όσο εύκολες και αν είναι σαν ύλη, τελικά πέφτουν αντικείμενο υποτίμησης από τους μαθητές και... ξεχρεώνουν στις εξετάσεις. Θα πάρω για παράδειγμα τις περσινές εξετάσεις.

Έκατσα και έβγαλα, από τα στατιστικά στοιχεία του Υπουργείου, μέσους όρους για κάθε μάθημα. Για να δούμε:


Γλώσσα Γενικής Παιδείας: 12,26
Ιστορία Γενικής Παιδείας: 8,36
Μαθηματικά Γενικής Παιδείας: 12,10
Φυσική Γενικής Παιδείας: 14,05
Βιολογία Γενικής Παιδείας: 12,61
Αρχαία Κατεύθυνσης: 9,93
Λατινικά Κατεύθυνσης: 11,61
Λογοτεχνία Κατεύθυνσης: 11,99
Ιστορία Κατεύθυνσης: 10,80
Βιολογία Θετικής: 15,55
Μαθηματικά Θετικής: 13,25
Φυσική Θετικής: 13,50
Χημεία Θετικής: 15,22
Ηλεκτρολογία Τεχνολογικής 1: 15,84
Μαθηματικά Τεχνολογικής 1: 12.30
Φυσική Τεχνολογικής 1: 13,38
Χημεία Τεχνολογικής 1: 15,30
Μαθηματικά Τεχνολογικής 2: 8,26
Φυσική Τεχνολογικής 2: 8,81
ΑΟΔΕ Τεχνολογικής 2: 13,39
ΑΕΠΠ Τεχνολογικής 2: 10,37
ΑΟΘ Γενικής Παιδείας: 13,4

Ω του θαύματος, οι ΑΟΘ βρίσκονται στην 7η θέση των μαθημάτων με την καλύτερη επίδοση, με μέσο όρο 13,4.

Όσον αφορά την συγκέντρωση των υποψηφίων στην κλίμακα 18-20, οι ΑΟΘ είναι στην έκτη θέση με την υψηλότερη συγκέντρωση, με ποσοστό 31,45%.

Για ένα μάθημα που παρουσιάζεται τόσο εύκολο, τα παραπάνω στατιστικά στοιχεία είναι επιεικώς ανεξήγητα.

(Τα στατιστικά στοιχεία είναι παρμένα από εδώ

https://ypepth.opengov.gr/panaretos/?p=1902

και είναι φυσικά διαθέσιμα από όλους προς εξακρίβωση)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Έκατσα και έβγαλα, από τα στατιστικά στοιχεία του Υπουργείου, μέσους όρους για κάθε μάθημα. Για να δούμε:

Μαθηματικά Θετικής: 13,25
Φυσική Θετικής: 13,50
Μαθηματικά Τεχνολογικής 1: 12.30
Φυσική Τεχνολογικής 1: 13,38
Χημεία Τεχνολογικής 1: 15,30
Μαθηματικά Τεχνολογικής 2: 8,26
Φυσική Τεχνολογικής 2: 8,81

Τα μαθηματικά κατεύθυνσης δεν είναι τα ίδια για θετική τεχνολογική όλων των κύκλων? Διδάσκονται μαζί αν δεν κάνω λάθος...:confused:
Το ίδιο για την Φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

catherine1994

Πολύ δραστήριο μέλος

Η catherine1994 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,211 μηνύματα.
Ναι, εννοεί ότι οι μαθητές της θετικής έγραψαν Μ.Ο. 13,25 και οι μαθητές της τεχνολογικής (2) 8,26
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ναι, εννοεί ότι οι μαθητές της θετικής έγραψαν Μ.Ο. 13,25 και οι μαθητές της τεχνολογικής (2) 8,26

Ναι, το κατάλαβα μόλις έγραψα το post :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Άλλος ένας που σκέφτεται να πάρει ΑΟΘ του χρόνου...:PΚαι ο μόνος λόγος είναι για τα παραπάνω μόρια (με την προϋπόθεση να ισχύει αυτό που είπε ο Sourotiri)..Μαθηματικά γενικής δεν έχω πρόβλημα να τα πάρω, έτσι κι αλλιώς προς τα εκεί προσανατολιζόμουν..Παρόλα αυτά, του χρόνου εκτός από το φροντιστήριο για το σχολείο, θα έχω και κανά 6ωρο για το σχέδιο, οπότε ο χρόνος θα είναι σημαντικά περιορισμένος...:/:
Επομένως, αν πάρω ΑΟΘ, αφενός θα φορτωθεί κι άλλο το πρόγραμμα, αφετέρου υπάρχει το ενδεχόμενο να κερδίσω 300 μόρια...:whistle:
Τι λέτε;:hmm:
Α! να σημειώσω πως με το συγκεκριμένο μάθημα δεν έχω θέμα, ούτε κρύο ούτε ζέστη:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geokam

Δραστήριο μέλος

Ο geokam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.
παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις απόψεις που καταγράφονται σε αυτό το topic και επιτρέψτε μου να αναφέρω και την δική μου.
Το ΑΟΘ είναι ένα μάθημα αρκετά κατανοητό, χρησιμοποιεί "εύκολα¨μαθηματικά, ενώ οι απαιτήσεις της επιτροπής εξτάσεων δεν είναι καθόλου υψηλές. Δεν είναι τυχαίο το ότι το διαλέγουν παιδιά που δεν ενδιαφέρονται για το 5 πεδίο, αλλά μόνο για να βελτιώσουν τη βαθμολογία τους. Στα συν θα έλεγα ότι είναι εξαιρετικά σημαντικό μάθημα γιατί περιέχει χρήσιμες για τη ζωή μας οικονομικές έννοιες, αλλά κάτι μου λέει ότι ειδικά στην Γ Λυκείου (όπως είναι το σύστημα) είναι το λιγότερο που σας ενδιαφέρει.
Από την άλλη όμως είναι ένα μάθημα αυξημένης βαρύτητας που σημαίνει ότι το παιδί πρέπει να καταβάλει τη μεγαλύτερη δυνατή προσπάθεια ώστε να μηδενιστεί η πιθανότητα σφάλματος στα θέματα των πανελλαδικών. Άρα χρήζει βοήθειας από έναν συνάδελφο που ξέρει και μπορεί να το καθοδηγήσει ώστε να αντιμετωπίζει επιτυχώς οτιδήποτε συναντά στο μάθημα και παράλληλα να αποφεύγει τις παγίδες.
Το σχολικό βιβλίο στην παρούσα μορφή περιέχει λίγες ασκήσεις ενώ ακόμα και στη θεωρία "τσιγκουνεύεται" να αναπτύξει περισσότερο κάποιες έννοιες. Ο καθηγητής στο σχολείο, όσο καλός και να είναι, έχει να αντιμετωπίσει προβλήματα όπως υπεραριθμία μαθητών και σχολικές συνθήκες όπως π.χ. αναφέρθηκε από μέλος για το πρόβλημα των φωτοτυπιών. Ένα βιβλίο-βοήθημα, όσο καλό και να είναι, δεν είναι σε θέση να σου λύσει όλες τις απορίες που δημιουργούνται.΄Αφήστε που η επιλογή του σωστού βοηθήματος είναι δύσκολη υπόθεση καθότι κυκλοφορούν κάποια που έχουν εκδοθεί εδώ και ... δέκα χρόνια (οπότε δεν έχουν προσαρμοστεί στις σημερινές απαιτήσεις), ενώ κάποια έχουν πληθώρα υπερβολικών ασκήσεων.
Συμπέρασμα: είναι ένα μάθημα στο οποίο ένας καλά προετοιμασμένος μαθητής ('εστω και με λίγη βοήθεια) μπορεί να γράψει πολύ καλά, οπότε αν ανήκετε στην κατηγορία των παιδιών που προτίθενται να ασχοληθούν σοβαρά , σας το συνιστώ ανεπιφύλακτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top