Ποια η στάση σας απέναντι στο άσυλο των πανεπιστημίων;

Ποια η στάση σας απέναντι στο άσυλο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 188)
  • Το άσυλο δεν πρέπει να καταργηθεί.

    Ψήφοι: 45 23.9%
  • Το άσυλο πρέπει να καταργηθεί άμεσα.

    Ψήφοι: 76 40.4%
  • Μερική άρση του ασύλου σε περιπτώσεις καταστροφών/κλοπών.

    Ψήφοι: 66 35.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.5%

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Πανεπιστημιακό άσυλο my ass...
Το έχουν ξεμπουρδελέψει με το άσυλο...
Μπαίνει ο λαθραίος, πάει κλείνεται μες στη Νομική και με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ πρέπει η χρεοκοπημένη Ελλάδα να τον ταίσει..
...πανεπιστημιακό άσυλο my ass.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Επιτρέπεται να κάνω μερικές επισημάνσεις;:hmm:

ασυλο και μπλα μπλα μπλα ...τα ακουω συνεχεια στις ειδησεις...τον εναν πολιτικο και τον αλλο να φωναζουν στα παραθυρα και λυση καμια!
ακουνε καποιοι καταργηση ασυλου και χανουν τα χρωμα τους ...λενε : ειναι δυνατον?τι δημοκρατια εινια αυτη και που ειναι η ελευθερη διακινηση ιδεων και μπλα μπλα μπλα....
και βλεπω που λετε στο μεγκα ....ερχεται ο Πελεγρινης και λεει: μα γτ το κανατε τοσο μεγαλο θεμα?πληγωθηκα που δεν μου ειπατε ενα μπραβο που χειρηστηκα το θεμα τοσο καλα..και εγκαιρα...και οταν τον ρωτουσε η τρεμη να πει την αποψη του για το ασυλο και αυτος ελεγε η συγλητος και η συγκλητος...μεχρι που εβαλα τα γελια!

Πρώτα απ' όλα: τα πολλά "μπλα μπλα μπλα" σου με ανησυχούν. Δείχνουν έντονη απαξίωση και αδιαφορία (ενδεχομένως και άγνοια ακόμη) για τα λεγόμενα των άλλων και για πράγματα που έχουν κατακτηθεί με αίμα.

Πάμε παρακάτω:
Αρχικά, το δελτίο ειδήσεων του μέγκα είναι εμετικό. Μην το παρακολουθείς. :P
Έπειτα, έβαλες τα γέλια με αυτά που έλεγε ο πρύτανης, αλλά κάθισες να σκεφτείς και να καταλάβεις τι έλεγε; Από την πρώτη στιγμή τα κανάλια λύσσαξαν να καταργηθεί το άσυλο και μεγαλοποίησαν το θέμα της νομικής, (και δεν το έκαναν από την καλή τους την καρδιά, επαναλαμβάνω πως για την κατάληψη στο Πολυτεχνείο από Παλαιστίνιους και Ιρακινούς που ζητούν πολιτικό άσυλο, ένα και μοναδικό ταπεινό ρεπορτάζ έχει παιχτεί από τον ΑΝΤ1) ενώ την ίδια ώρα ο πρύτανης καλούσε σε διάλογο όλους τους αρμόδιους φορείς για να ασχοληθούν με το θέμα και ευρύτερα με το θέμα της μετανάστευσης, και οι "αρμόδιοι" δεν αντιδρούσαν. Αντίθετα επέμεναν να κατηγορούν την πρυτανεία ότι δεν ενημέρωσε την αστυνομία έγκαιρα και να πετάνε ο ένας το μπαλάκι στον άλλο. Για αυτή του τη στάση κατακρίνεις τον πρύτανη;
Ή μάλλον τον κατακρίνεις επειδή προφανώς υποστήριζε πως δεν χρειάζεται κατάργηση ασύλου, καθ' ότι νόμος υπάρχει, και ορίζει απόφαση συγκλήτου για την επέμβαση της αστυνομίας;

αιντε αιντεεεεεεεεεεεε ποιος τους σκεφτεται τους φοιτητες που φτασαμε στο σημειο να παρακαλαμε να δωσουμε εξετασεις και αναβαλλονται συνεχεια...????????????προς το παρων κανεις...για να δουμε την κυβερνηση που λεει οτι θα οριστουν χωροι και θα κανονισει αυτο το θεμα προσεχως....για να δουμε....γτ και οι φοιτητες ψηφιζουν ....και δεν τρωμε κουτοχορτο....ταχα μου ταχα μου ευαισθητοποιηθηκαν για τους μεταναστες!

Αλήθεια, χρησιμοποιούταν το συγκεκριμένο κτήριο που έγινε κατάληψη; Γιατί ακούγεται ότι μαθήματα δε γίνονταν, και δεν είχε δοθεί ακόμη για χρήση. Κι ακόμη, εξεταστική έχουμε δεν είναι ίδιες οι ανάγκες με την καθημερινότητα...

τωρα νοιαστηκαν ολα τα κομματα για το ασυλο?τωρα που τα ΜΜΕ εκαναν ντορο για την <<νομικη>>? τα λεγαμε ....φωναζαμε και περυσι και παντα! τι θα γινει με αυτο το ασυλο? αν δεν θελετε να το καταργησετε ας ορισετε τους χωρους και ας πειτε επιτελους οτι δεν κανει για τετοιες περιπτωσεις ...αλλα αφορα τους φοιτητες ή τεσπα ας βρουν ενα τροοπο να λυθει το θεμα.

Αυτό πιστεύεις; Ότι τα κόμματα νοιάστηκαν για το άσυλο επειδή τα ΜΜΕ έκαναν σαματά; Η ΝΔ και ο ΛαΟΣ είναι υπέρ της κατάργησής του χρόνια τώρα και συνέχεια ψάχνουν αφορμή να το φωνάξουν, το ΠΑΣΟΚ θέλει να το καταργήσει με το νόμο για την παιδεία, και ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζουν το άσυλο εδώ και καιρό. Τα κόμματα είναι που ακολούθησαν τα ΜΜΕ, ή τα ΜΜΕ επί σκοπού έκαναν τόση φασαρία για το ζήτημα; (ξανατονίζω πως η εν λόγω φασαρία είναι επιλεκτική)

Τι ορισμό χώρων θες ακριβώς; Ορισμένοι είναι οι χώροι: όλοι οι χώροι που ανήκουν σε πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Και βασικά, ποιοι λέγατε και φωνάζατε; :hmm:

ως φοιτητρια στην νοπε που ολοι την λενε νομικη ...ελεος πια με αυτο το θεμα...εμεις στο πηγαδι ****? πιστευω εχω νιωσει στο πετσι μου τι εστι <<ασυλο>> οχι μονο εγω βεβαια ...και το πολυτεχνειο και ενα σωρο αλλα ιδρυματα που αντιμετωπιζουν αυτο το προβλημα....γιατι σε προβλημα εχει μετατραπει πλεον το ασυλο!

Εμείς οι άλλοι φοιτητές που έχουμε "νιώσει στο πετσί μας" το άσυλο γιατί δε διαμαρτυρόμαστε; Μήπως τελικά είναι τοπικό και άσχετο με το γενικότερο θεσμό του ασύλου του θέμα;

εγω αυτο που ξερω ειναι οτι καναμε μαθημα περυσι και μπουκαρουν στην σχολη κατι τυποι με κουκουλα και καδρωνια για να εκκενωσουμε την αιθουσα....κανανε φασαριες...και χωρις αμφιβολια μπορω να πω οτι κινδυνευσε η σωματικη μας ακεραιοτητα...ταχα μου ταχα μου...θελανε να δειξουν την οργη τους στην κυβερνηση...ή την οργη τους για καποιον αλεξη....καποιον αλεξη που ουτε καν ξερανε τι ειχε συμβει...αμα τους ρωταγες τι συνεβη θα ελεγαν τι?....ενα ματσω αλλοδαποι και ελληνες με προβληματα ψυχολογικα....δεν ξερανε που να ξεσπασουν και ηρθαν στην σχολη μας να τα κανουν ολα ρημαδιω..και να βαλουν φωτιες...αυτο πιστευω για του λογου τους...

Εάν απειλούταν η σωματική σας ακεραιτότητα υπάρχουν και οι εισαγγελείς που παρεμβαίνουν χωρίς την άδεια κανενός. Φωνάξατε κανέναν; Δε νομίζω. Εδώ δε φωνάζετε όταν έρχονται οι μπράβοι και οι φοιτητές με τους σιδηρολοστούς...
https://www.youtube.com/watch?v=0JZYZYZXR1g

που καθεται ο αλλος και λεει ...το πανεπιστημιο δεν εινια μονο για μαθηματα αλλα και για να υποστηριζει τους μεταναστες και τα προβληματα της κοινωνιας...
[offtopic]μα ναι βεβαιως....και το πετυχανε αυτο!κανανε την σχολη μας ρημαδιω...και χλαπακιαζανε(ειναι που κανανε και απεργια πεινας) και ετσι το κρατος νομιζουν οτι θα τους κανει νομιμους....αλλα αυτοι κανουν οτι τους λενε.....κομματικα συμφεροντα που ουτε οι ιδιοι τα εχουν συνηδειτοποιησει...[/offtopic]

[offtopic]Αν έχεις αποδείξεις ότι δεν έκαναν απεργία πείνας βγες να το πεις. Οι μετανάστες πάντως έχουν ως απόδειξη τις γνωματεύσεις των γιατρών που τους παρακολουθούν.
Αν έχεις αποδείξεις ότι υπάρχουν κομματικοί μηχανισμοί από πίσω, ομοίως παρέθεσέ τες.[/offtopic]


Το πανεπιστήμιο αποτελεί άσυλο για όλους τους πολίτες. ;)

----------------------------------------------------

[offtopic]Πανεπιστημιακό άσυλο my ass...
Το έχουν ξεμπουρδελέψει με το άσυλο...
Μπαίνει ο λαθραίος, πάει κλείνεται μες στη Νομική και με το ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ πρέπει η χρεοκοπημένη Ελλάδα να τον ταίσει..
...πανεπιστημιακό άσυλο my ass.

Ο λαθραίος όμως τόσο καιρό την καλοβόλευε τη "μη χρεοκοπημένη" Ελλάδα που εργαζόταν χωρίς ένσημα και εξυπηρετούσε τους Ελληνάρες εργοδότες του.
Αν δεν ξέρεις περί τίνος πρόκειται καλύτερα πρόσεχε όταν εκφράζεις άποψη. Οι άνθρωποι αυτοί είναι 10 χρόνια στην Ελλάδα, και τόσο καιρό που τους είχαν κάποιοι για σκλάβους δε μας πείραζε. Τώρα που ζήτησαν δικαιώματα μας ξίνισε.[offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
για τους κομματικούς πολίτες...

στην Ελλάδα χωρίς το τίτλο "κομματικός"...δεν κάνεις προκοπή garch
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
για τους κομματικούς πολίτες...

στην Ελλάδα χωρίς το τίτλο "κομματικός"...δεν κάνεις προκοπή garch

Αχ μη μου τα κάνεις αυτά.
Πάνω που πήγα να κάνω παράθεση το παρακάτω και να συμφωνήσω μου το πετάς αυτό. Στο έχω εξηγήσει πολλάκις πως δεν έχουν σχέση οι παρατάξεις με το άσυλο.:P

Άλλωστε εμένα δε μου απαγόρευσε κανείς να το εκμεταλλευτώ, κι ας μην είμαι σε καμμία παράταξη, σε καμμία νεολαία... :hmm:

το πρόβλημα δεν είναι το άσυλο, αλλά το γεγονός ότι γεμίσαμε τόσους πολλούς φταίχτες με προσωπεία αθώων...;)
το άσυλο είναι:
α). μια κορώνα λαϊκισμού μπας και πάρει καμία μονάδα η Αλέκα ή ο Καρατζαφύρερ ή ο Τσίπρας ή και ο φτωχός συγγενής Κουβέλης...
β). ένα επικοινωνιακό σόου μπας και το ΠΑΣΟΚ κερδίσει χρόνο στην χοάνη που έχει ρίξει τον μέσο κόσμο που είναι έξω από την "μάσα"...μέχρι να σκάσει καμία βόμβα οικονομική ;)
αν μας κόψουν την επόμενη δόση δανείου τότε αμέσως το άσυλο θα ξεχαστεί...γιατί η επικαιρότητα τρέχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Επιτρέπεται να κάνω μερικές επισημάνσεις;:hmm:





Πρώτα απ' όλα: τα πολλά "μπλα μπλα μπλα" σου με ανησυχούν. Δείχνουν έντονη απαξίωση και αδιαφορία (ενδεχομένως και άγνοια ακόμη) για τα λεγόμενα των άλλων και για πράγματα που έχουν κατακτηθεί με αίμα.

Πάμε παρακάτω:
Αρχικά, το δελτίο ειδήσεων του μέγκα είναι εμετικό. Μην το παρακολουθείς. :P
Έπειτα, έβαλες τα γέλια με αυτά που έλεγε ο πρύτανης, αλλά κάθισες να σκεφτείς και να καταλάβεις τι έλεγε; Από την πρώτη στιγμή τα κανάλια λύσσαξαν να καταργηθεί το άσυλο και μεγαλοποίησαν το θέμα της νομικής, (και δεν το έκαναν από την καλή τους την καρδιά, επαναλαμβάνω πως για την κατάληψη στο Πολυτεχνείο από Παλαιστίνιους και Ιρακινούς που ζητούν πολιτικό άσυλο, ένα και μοναδικό ταπεινό ρεπορτάζ έχει παιχτεί από τον ΑΝΤ1) ενώ την ίδια ώρα ο πρύτανης καλούσε σε διάλογο όλους τους αρμόδιους φορείς για να ασχοληθούν με το θέμα και ευρύτερα με το θέμα της μετανάστευσης, και οι "αρμόδιοι" δεν αντιδρούσαν. Αντίθετα επέμεναν να κατηγορούν την πρυτανεία ότι δεν ενημέρωσε την αστυνομία έγκαιρα και να πετάνε ο ένας το μπαλάκι στον άλλο. Για αυτή του τη στάση κατακρίνεις τον πρύτανη;
Ή μάλλον τον κατακρίνεις επειδή προφανώς υποστήριζε πως δεν χρειάζεται κατάργηση ασύλου, καθ' ότι νόμος υπάρχει, και ορίζει απόφαση συγκλήτου για την επέμβαση της αστυνομίας;



Αλήθεια, χρησιμοποιούταν το συγκεκριμένο κτήριο που έγινε κατάληψη; Γιατί ακούγεται ότι μαθήματα δε γίνονταν, και δεν είχε δοθεί ακόμη για χρήση. Κι ακόμη, εξεταστική έχουμε δεν είναι ίδιες οι ανάγκες με την καθημερινότητα...



Αυτό πιστεύεις; Ότι τα κόμματα νοιάστηκαν για το άσυλο επειδή τα ΜΜΕ έκαναν σαματά; Η ΝΔ και ο ΛαΟΣ είναι υπέρ της κατάργησής του χρόνια τώρα και συνέχεια ψάχνουν αφορμή να το φωνάξουν, το ΠΑΣΟΚ θέλει να το καταργήσει με το νόμο για την παιδεία, και ΚΚΕ και ΣΥΡΙΖΑ υποστηρίζουν το άσυλο εδώ και καιρό. Τα κόμματα είναι που ακολούθησαν τα ΜΜΕ, ή τα ΜΜΕ επί σκοπού έκαναν τόση φασαρία για το ζήτημα; (ξανατονίζω πως η εν λόγω φασαρία είναι επιλεκτική)

Τι ορισμό χώρων θες ακριβώς; Ορισμένοι είναι οι χώροι: όλοι οι χώροι που ανήκουν σε πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Και βασικά, ποιοι λέγατε και φωνάζατε; :hmm:



Εμείς οι άλλοι φοιτητές που έχουμε "νιώσει στο πετσί μας" το άσυλο γιατί δε διαμαρτυρόμαστε; Μήπως τελικά είναι τοπικό και άσχετο με το γενικότερο θεσμό του ασύλου του θέμα;



Εάν απειλούταν η σωματική σας ακεραιτότητα υπάρχουν και οι εισαγγελείς που παρεμβαίνουν χωρίς την άδεια κανενός. Φωνάξατε κανέναν; Δε νομίζω. Εδώ δε φωνάζετε όταν έρχονται οι μπράβοι και οι φοιτητές με τους σιδηρολοστούς...
https://www.youtube.com/watch?v=0JZYZYZXR1g



[offtopic]Αν έχεις αποδείξεις ότι δεν έκαναν απεργία πείνας βγες να το πεις. Οι μετανάστες πάντως έχουν ως απόδειξη τις γνωματεύσεις των γιατρών που τους παρακολουθούν.
Αν έχεις αποδείξεις ότι υπάρχουν κομματικοί μηχανισμοί από πίσω, ομοίως παρέθεσέ τες.[/offtopic]


Το πανεπιστήμιο αποτελεί άσυλο για όλους τους πολίτες. ;)

ειπες πολλα που δεν ξερω απο που να αρχησω!για παμε λοιπον....τα πολλα μπλα μπλα δειχνουν οτι εχω ενοχληθει ως φοιτητρια απο αυτη την υποθεση....δειχνει οτι μπουχτησαμε πια απο αυτο το κρυφτο της υποθεσης....εμεις ολοι εμεις οι φοιτητες....που ζουμε την υποθεση αυτη καθημαρινα...
2)
φυσικα και καθησα και σκεφτηκα τα λεγομενα του πρυτανη....σε πληροφορω οτι παρακολουθω την υποθεση απο την αρχη...απο τις πρωτες ανακοινωσεις της κοσμητειας...μεχρι τις ειδησεις σε ενα σωρο καναλια...ακουσα ολο οσα ελεγε και ξερεις γτ γελουσα?γτ απλουστατα η τρεμη τον ρωτουσε συγκεκριμενα πραγματα και αυτος απεφευγε με τροπο τετοιον λες και απευθυνοταν σε μικρα παιδια!
ελεγε δεν λεω την αποψη μου....τον ρωτουσαν αν πιστευει οτι πρεπει η πρυτανια να αποτελει χωρο <<προστασιας>>του ασυλου...και ελεγε η συγλητος λεει ...μα δεν τον ρωτησαμε αυτο!

ειπα εγω οτι κατηγορω τον πρυτανη για την καταργηση του ασυλου? εβλεπα ανακοινωσεις και ειδησεις και ενα σωρο αλλα και ο ενας τα εριχνε στον αλλο....οπως πολυ σωστα ειχε ρωτησει και η τρεμη και οι αλλοι δημοσιογραφοι...γτ το καθυστερουσε?
ελεγε οτι την εβδομαδα πριν ειχαν πει στους μεταναστες να μην πανε εκει....και ειχαν ενημερωσει την αστυνομια η οποια δεν εκανε τιποτα οπως ειπαν.....ερχεται μετα η αστυνομια και λεει ...τι να κανουμε?να τους εμποδισουμε να μπουν σε δημοσιο κτιριο? η πρυτανεια δεν δινει το πρασινο φως για να μπουν οι αστυνομικοι ......εστι λοιπον ελεγαν...αυτα δεν ειναι καινουργια...τοσο καιρο ακουγονατι...εγω περιμενες να στο πω οτι μαυτα και μαυτα κατεληξαν οι φοιτητες προβληματισμενοι και ενοχλημενοι προσπαθωντας να καταλαβουν τι γινεται...

οταν λεω ορισμο χωρων εννοω απλουστατα ..η πρυτανεια ας πουμε θα ειναι χωρος προστασιας του ασυλου....οι χωροι εξωτερικα της σχολης κτλ
ποιοι τα λεγαμε και ποιοι φωναζαμε?εδω οφειλω να ομολογησω οτι παρουσιαζεις μια ειρωνια αδικαιολογητη! τι θες να κανουμε αγαπητε μου? να βγουμε στα καναλια? να διαδηλωσουμε στους δρομους?ευχαριστως! εγω και αλλοι δεκα φιλοι μου....γτ οχι? και αυτοι τα ελεγαν ...αλλα με πανο εξω δεν θα εβγαιναν?
μηπως θες να βγω μονη μου στους δρομους με την τουτουκα για να σε πεισω?
επισης,τι στην ευχη εννοεις οτι εσεις δεν διαμαρτυρεστε?πραγματικα αδυνατω να το καταλαβω αυτο!
δηλ εσυ προσωπικα ξερεις πολλους συμφοιτητες σου που δεν εινια καθολου ενοχλημενοι απο αυτο το χαος και δεν διαμαρτυρονται?
και που ξερω εγω αν τον αλλο φοιτητη τον συμφερει που αναβαλλεται η εξεταστικη και γιαυτο το παιζει ανενοχλητος? αυτους θελεις να λαβω υποψη μου?
τωρα σχετικα με το αν θα επρεπε να φωναξουμε κοιτα να δεις....οταν μπηκαν αυτοι την ωρα που καναμε μαθημα δεν μας χτυπησαν ωστε να να παμε στην εισαγγελεια....δηλ τι να κανουμε ?μυνηση κατα αγνωστων?
εαν ησουν εκει εκεινη την ωρα ....ισως ησουν πιο ρεαλιστης της πραγματικοτητας....
θελω να τονισω και κατι ακομα: εγω ωραια τα λεω και φωναζω αλλα αμα δεν εχω υποστηριξη απο κανενα τι να κανω? στον βροντο τα λεω....για να τεθει ενα θεμα πρεπει να εχουν δηλωσει αυτοι την δυσαρεσκεια και αλλοι πολλοι φοιτητες ...και αυτο μεσω των παραταξεων. που μας εκπροσωπουν....αλλα οπως και ναχει απτην πλευρα μου δηλωνω την δυσαρεσκεια μου αλλα δεν μπορω μονη μου να τα βαλω με ανεμους!

Μήπως τελικά είναι τοπικό και άσχετο με το γενικότερο θεσμό του ασύλου του θέμα;
αυτο δεν βγαζει καθολου νοημα! οπως ειπα το γεγονος οτι εσυ δεν διαμαρτυρεσαι δεν σημαινει οτι υο θεμα ειναι τοπικο!το γεγονος οτι ολα αυτα συμβαινουν στην δικη μου σχολη δεν σημαινει οτι αμα σπουδαζα αλλου δεν θα με ενοχλουσαν! τωρα αν εσενα σε αφηνουν αδιαφορο με αποτελεσμα να μην διαμαρτυρεσαι....τι να πω!
δεν εινια η νομικη η αιτια να τεθει το ασυλο υπο συζητηση...ειναι μια ακομη αφορμη στις πολλες αλλες!

οσον αφορα τα κομματα ναι οκ εχουν συγκεκριμενες θεσεις...αλλα πως τωρα τον γεναρη σκεφτηκαν να κανουν αλλαγες στο ασυλο?αμα δεν ειχε γινει τοσο θεμα απο τα ΜΜΕ τωρα θα ασχολουνταν?ας μην κοροιδευομαστε ..


αφησα το καλυτερο για το φιναλε:Αλήθεια, χρησιμοποιούταν το συγκεκριμένο κτήριο που έγινε κατάληψη; Γιατί ακούγεται ότι μαθήματα δε γίνονταν, και δεν είχε δοθεί ακόμη για χρήση. Κι ακόμη, εξεταστική έχουμε δεν είναι ίδιες οι ανάγκες με την καθημερινότητα...
εδω πραγματικα γελασα προς στιγμην....
και τι που δεν γινοντουσαν μαθηματα? το λες επειδη ειπα οτι εκαναν την σχολη μου ρημαδιω?
αναφερομουν στους περσινους που βαλανε φωτιες ,σπασανε τα εδρανα και ενα σωρο αλλα?θες μηπως να στα πω και αυτα για να μην νομιζεις οτι εχω αγνοια επι του θεματος?
το κτιριο λοιπον αυτο ειχε ειπωθει απο το τμημα ΜΜΕ του πανεπιστημιο οτι θα μας το εδιναν προσεχως....αν και αυτο εινια παντελως ασχετο...απανταω για να σε ενημερωσω!
τελος,μαλλον δεν γνωριζεις οτι ανεβαλλαν την εξεταστικη επειδη η σχολη μου ειναι ο μαγνητης ολων αυτων των ενεργειων επειδη ειναι κοντα στο κεντρο.....ποιοι εχουν ακομα εξεταστικη? εμας αρχισε την δευτερα και θα δωσουμε μαλλον σε καναδυο βδομαδες και εχει γενικοτερα μπλεξιμο με την εξεταστικη....δεν ειναι ιδιες οι αναγκες με την καθημερινοτητα? ααααα δηλ ειναι καλυτερα που εγινε τωρα στην εξεταστικη παρα να γινοταν οταν πραγματοποιουνταν μαθηματα?μμμμ δεν ξερω...λιγο περιεργα μου τα λες!
αν ξεχασα να σχολιασω κατι που ειπες πεστο....μπορει να μου ξεφυγε κατι!

αααα και τωρα που το θυμηθηκα....οσον αφορα την τυροπιτα...δεν ηξερα οτι επρεπε να κυκλοφορω με καμερες για να πεισω οσους δεν με πιστευουν! δεν ηξερα οτι επρεπε πρωτα να εχω βγαλει φωτο...για να κανω μια δηλωση που ειδα με τα ματια μου!
βεβαια!αμα δεν εχεις αποδειξεις...να μην λες ο,τι ειδες ...γτ καποιοι μπορει να ενοχληθουν και σου ζητησουν τα ρεστα...μμμ οκ...τωρα ξερω πως να το χειριστω!

για τους κομματικούς πολίτες...

στην Ελλάδα χωρίς το τίτλο "κομματικός"...δεν κάνεις προκοπή garch

ναι βλεπεις οτι ειναι αντιδεολογικο να λες οτι αμα δεν εχεις κομματικη υποστηριξη ...αλλαγη δεν θα δεις....ας βγω εγω στους δρομους μονη μου με πανο...για να για να εχω μετα το δικαιωμα να λεω οτι φωναξα και εκανα κατι...
η πραγματικοτητα ειναι μια ...και ακομη και αν αποφευγουμε να την λεμε ....ολοι την ξερουμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ειπες πολλα που δεν ξερω απο που να αρχησω!
αν ξεχασα να σχολιασω κατι που ειπες πεστο....μπορει να μου ξεφυγε κατι!

Για αρχή calm down.
Σχολίασες αρκετά και είπες περισσότερα, αλλά σου ξέφυγε το νόημα. Τα περισσότερα που απαντάς δεν έχουν σχέση με αυτά που γράφω.

για παμε λοιπον....τα πολλα μπλα μπλα δειχνουν οτι εχω ενοχληθει ως φοιτητρια απο αυτη την υποθεση....δειχνει οτι μπουχτησαμε πια απο αυτο το κρυφτο της υποθεσης....εμεις ολοι εμεις οι φοιτητες....που ζουμε την υποθεση αυτη καθημαρινα...

Η "υπόθεση" είναι το άσυλο;
Αν ναι, talk for yourself, γιατί εγώ ας πούμε έχω μπουχτίσει με τη συνεχή επαναφορά του θέματος της κατάργησης χωρίς λόγο. ;)

2)φυσικα και καθησα και σκεφτηκα τα λεγομενα του πρυτανη....σε πληροφορω οτι παρακολουθω την υποθεση απο την αρχη...απο τις πρωτες ανακοινωσεις της κοσμητειας...μεχρι τις ειδησεις σε ενα σωρο καναλια...ακουσα ολο οσα ελεγε και ξερεις γτ γελουσα?γτ απλουστατα η τρεμη τον ρωτουσε συγκεκριμενα πραγματα και αυτος απεφευγε με τροπο τετοιον λες και απευθυνοταν σε μικρα παιδια!
ελεγε δεν λεω την αποψη μου....τον ρωτουσαν αν πιστευει οτι πρεπει η πρυτανια να αποτελει χωρο <<προστασιας>>του ασυλου...και ελεγε η συγλητος λεει ...μα δεν τον ρωτησαμε αυτο!

Προφανώς όταν σε ρωτούν αν θεωρείς πως πρέπει η πρυτανεία να είναι υπεύθυνη για την προστασία του ασύλου και απαντάς πως υπάρχει νόμος που ορίζει τη σύγκλητο υπεύθυνη, σημαίνει πως δε θες να οδηγηθεί η συζήτηση εκεί που θέλουν τα παπαγαλάκια: να επιρρίψουν όλο το βάρος τον ευθυνών πάνω σου (δηλαδή στον πρύτανη) και να θέσουν θέμα κατάργησης του ασύλου.

ειπα εγω οτι κατηγορω τον πρυτανη για την καταργηση του ασυλου? εβλεπα ανακοινωσεις και ειδησεις και ενα σωρο αλλα και ο ενας τα εριχνε στον αλλο....οπως πολυ σωστα ειχε ρωτησει και η τρεμη και οι αλλοι δημοσιογραφοι...γτ το καθυστερουσε?
ελεγε οτι την εβδομαδα πριν ειχαν πει στους μεταναστες να μην πανε εκει....και ειχαν ενημερωσει την αστυνομια η οποια δεν εκανε τιποτα οπως ειπαν.....ερχεται μετα η αστυνομια και λεει ...τι να κανουμε?να τους εμποδισουμε να μπουν σε δημοσιο κτιριο? η πρυτανεια δεν δινει το πρασινο φως για να μπουν οι αστυνομικοι ......εστι λοιπον ελεγαν...αυτα δεν ειναι καινουργια...τοσο καιρο ακουγονατι...εγω περιμενες να στο πω οτι μαυτα και μαυτα κατεληξαν οι φοιτητες προβληματισμενοι και ενοχλημενοι προσπαθωντας να καταλαβουν τι γινεται...

Απάντησες μόνη σου. Δεν το καθυστερούσε. Είχε ενημερώσει την αστυνομία. Και όχι μόνο η αστυνομία, ο κόσμος το 'χε τούμπανο κι οι πολιτικοί κρυφό καμάρι. Και αν το θέμα μας είναι ποιος τους άφησε μέσα στη νομική, μπορώ εύκολα να πάω το χρονικό όριο της υπόθεσης πιο πίσω και να ρωτήσω, ποιος άφησε παράνομους μετανάστες να κάνουν ταξίδι 500 χιλιομέτρων ανενόχλητοι;
Να αυτό ήθελε να αποφύγει ο πρύτανης: να αναλάβει όλο το βάρος μια ευθύνης που δεν ήταν κυρίως δική του, χωρίς λόγο.

οταν λεω ορισμο χωρων εννοω απλουστατα ..η πρυτανεια ας πουμε θα ειναι χωρος προστασιας του ασυλου....οι χωροι εξωτερικα της σχολης κτλ

Παρντόν;
Η πρυτανεία ως χώρος και κτήριο δεν μπορεί να "προστατεύει" τίποτα. Η πρυτανική αρχή μπορεί να προστατεύει, και δεν είναι χώρος.
Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που λες.


Οι χώροι στο εξωτερικό του περιφραγμένου χώρου του πανεπιστημίου είναι κοινοί δημόσιοι χώροι. Τέθηκε τέτοιο θέμα και δεν το κατάλαβα;

ποιοι τα λεγαμε και ποιοι φωναζαμε?εδω οφειλω να ομολογησω οτι παρουσιαζεις μια ειρωνια αδικαιολογητη! τι θες να κανουμε αγαπητε μου? να βγουμε στα καναλια? να διαδηλωσουμε στους δρομους?ευχαριστως! εγω και αλλοι δεκα φιλοι μου....γτ οχι? και αυτοι τα ελεγαν ...αλλα με πανο εξω δεν θα εβγαιναν?
μηπως θες να βγω μονη μου στους δρομους με την τουτουκα για να σε πεισω?
επισης,τι στην ευχη εννοεις οτι εσεις δεν διαμαρτυρεστε?πραγματικα αδυνατω να το καταλαβω αυτο!
δηλ εσυ προσωπικα ξερεις πολλους συμφοιτητες σου που δεν εινια καθολου ενοχλημενοι απο αυτο το χαος και δεν διαμαρτυρονται?
και που ξερω εγω αν τον αλλο φοιτητη τον συμφερει που αναβαλλεται η εξεταστικη και γιαυτο το παιζει ανενοχλητος? αυτους θελεις να λαβω υποψη μου?

Και φτάνουμε στο σημείο που αρχίζεις να "φορτώνεις"...

Ας το ξεκαθαρίσω:
Δεν υπάρχει καμμία ειρωνεία. :)
Κάνω την ερώτηση για να διαχωρίσω τη θέση μου.

Μήπως τελικά είναι τοπικό και άσχετο με το γενικότερο θεσμό του ασύλου του θέμα;
αυτο δεν βγαζει καθολου νοημα! οπως ειπα το γεγονος οτι εσυ δεν διαμαρτυρεσαι δεν σημαινει οτι υο θεμα ειναι τοπικο!το γεγονος οτι ολα αυτα συμβαινουν στην δικη μου σχολη δεν σημαινει οτι αμα σπουδαζα αλλου δεν θα με ενοχλουσαν! τωρα αν εσενα σε αφηνουν αδιαφορο με αποτελεσμα να μην διαμαρτυρεσαι....τι να πω!
δεν εινια η νομικη η αιτια να τεθει το ασυλο υπο συζητηση...ειναι μια ακομη αφορμη στις πολλες αλλες!

Εγώ προσωπικά ξέρω πολλούς συμφοιτητές μου που δεν είναι καθόλου ενοχλημένοι. Πολύ απλά γιατί στο ίδρυμα που σπουδάζουμε δεν υπάρχει "χάος". (και αυτό εννοώ όταν λέω ότι το ζήτημα είναι τοπικό, αλλά δεν το κατάλαβες και λες τα δικά σου. Δε γίνεται παντού χαμός, και δεν είναι τυχαίο αυτό.) Αν εννοείς ενοχλημένοι με το συγκεκριμένο γεγονός, ας πούμε, αν και είναι off-topic, ξέρω πολλούς συμφοιτητές μου που δεν αντιλαμβάνονται το λόγο του ντόρου που έγινε για το θέμα.

Όλα τα υπόλοιπα που λες είναι εκτός τόπου και χρόνου.

τωρα σχετικα με το αν θα επρεπε να φωναξουμε κοιτα να δεις....οταν μπηκαν αυτοι την ωρα που καναμε μαθημα δεν μας χτυπησαν ωστε να να παμε στην εισαγγελεια....δηλ τι να κανουμε ?μυνηση κατα αγνωστων?
εαν ησουν εκει εκεινη την ωρα ....ισως ησουν πιο ρεαλιστης της πραγματικοτητας....

Εσύ είσαι στη νομική, θα έπρεπε να ξέρεις καλύτερα από εμένα τι θα έπρεπε να κάνεις.
Αν σας απείλησαν, μια καταγγελία αρκεί.
Αν το θέμα είναι μόνο ότι τα έσπασαν, ναι, κι εγώ θα σου πω ότι δεν είχε κάποιο νόημα αυτό που έκαναν. Αλλά αυτό όπως έχω ξαναπεί παλιότερα είναι ζήτημα τροποποίησης του νόμου, και όχι κατάργησης του ασύλου.
Και επίσης, νομίζω πως τέτοιες εξειδικευμένες περιπτώσεις εντάσσονται στο πλαίσιο όπου αν κάνεις κάτι για να καταστείλεις τέτοιες δράσεις, ανοίγεις το παραθυράκι για περιορισμό άλλων ελευθεριών, που καλό είναι να υπάρχουν...

οσον αφορα τα κομματα ναι οκ εχουν συγκεκριμενες θεσεις...αλλα πως τωρα τον γεναρη σκεφτηκαν να κανουν αλλαγες στο ασυλο?αμα δεν ειχε γινει τοσο θεμα απο τα ΜΜΕ τωρα θα ασχολουνταν?ας μην κοροιδευομαστε ..

Στο ξαναλέω: βλέπεις ανάποδα τη διαδικασία. Όχι, δε θα ασχολούνταν ξαφνικά αν δεν είχε γίνει τόσος θόρυβος, αλλά αυτό που σου λέω είναι ότι επειδή ο θόρυβος ήταν αποδεδειγμένα στοχευμένος, μήπως ήταν απλά μια πρόφαση για να φέρουν στην επικαιρότητα κάτι που είναι πάγια θέση τους;

αφησα το καλυτερο για το φιναλε:Αλήθεια, χρησιμοποιούταν το συγκεκριμένο κτήριο που έγινε κατάληψη; Γιατί ακούγεται ότι μαθήματα δε γίνονταν, και δεν είχε δοθεί ακόμη για χρήση. Κι ακόμη, εξεταστική έχουμε δεν είναι ίδιες οι ανάγκες με την καθημερινότητα...
εδω πραγματικα γελασα προς στιγμην....
και τι που δεν γινοντουσαν μαθηματα? το λες επειδη ειπα οτι εκαναν την σχολη μου ρημαδιω?
αναφερομουν στους περσινους που βαλανε φωτιες ,σπασανε τα εδρανα και ενα σωρο αλλα?θες μηπως να στα πω και αυτα για να μην νομιζεις οτι εχω αγνοια επι του θεματος?
το κτιριο λοιπον αυτο ειχε ειπωθει απο το τμημα ΜΜΕ του πανεπιστημιο οτι θα μας το εδιναν προσεχως....αν και αυτο εινια παντελως ασχετο...απανταω για να σε ενημερωσω!

Το ανέφερα επειδή όπως λες και παρακάτω αναβλήθηκε η εξεταστική σας. Αν το κτίριο δεν ήταν στη διάθεσή σας έτσι κι αλλιώς, δεν τίθεται θέμα παρακώλυσης σας από το περιστατικό.;)

τελος,μαλλον δεν γνωριζεις οτι ανεβαλλαν την εξεταστικη επειδη η σχολη μου ειναι ο μαγνητης ολων αυτων των ενεργειων επειδη ειναι κοντα στο κεντρο.....ποιοι εχουν ακομα εξεταστικη? εμας αρχισε την δευτερα και θα δωσουμε μαλλον σε καναδυο βδομαδες και εχει γενικοτερα μπλεξιμο με την εξεταστικη....δεν ειναι ιδιες οι αναγκες με την καθημερινοτητα? ααααα δηλ ειναι καλυτερα που εγινε τωρα στην εξεταστικη παρα να γινοταν οταν πραγματοποιουνταν μαθηματα?μμμμ δεν ξερω...λιγο περιεργα μου τα λες!

Όπως βλέπεις λοιπόν και ελάχιστα παραπάνω, είμαι ενήμερος για την κατάσταση. Οπότε, όλα τα άλλα που λες και τα φτιάχνεις με το μυαλό σου καλύτερα να λείπουν.

[offtopic]
αααα και τωρα που το θυμηθηκα....οσον αφορα την τυροπιτα...δεν ηξερα οτι επρεπε να κυκλοφορω με καμερες για να πεισω οσους δεν με πιστευουν! δεν ηξερα οτι επρεπε πρωτα να εχω βγαλει φωτο...για να κανω μια δηλωση που ειδα με τα ματια μου!
βεβαια!αμα δεν εχεις αποδειξεις...να μην λες ο,τι ειδες ...γτ καποιοι μπορει να ενοχληθουν και σου ζητησουν τα ρεστα...μμμ οκ...τωρα ξερω πως να το χειριστω!

Η τυρόπιτα θα μπορούσε να είναι οποιουδήποτε. Και ξαναλέω υπάρχουν ιατρικές εξετάσεις. Μην αρπάζεσαι.[/offtopic]


Για το τέλος κάποια γενικότερα -off topic- ζητήματα περί φοιτητικού συνδικαλισμού:
θελω να τονισω και κατι ακομα: εγω ωραια τα λεω και φωναζω αλλα αμα δεν εχω υποστηριξη απο κανενα τι να κανω? στον βροντο τα λεω....για να τεθει ενα θεμα πρεπει να εχουν δηλωσει αυτοι την δυσαρεσκεια και αλλοι πολλοι φοιτητες ...και αυτο μεσω των παραταξεων. που μας εκπροσωπουν....αλλα οπως και ναχει απτην πλευρα μου δηλωνω την δυσαρεσκεια μου αλλα δεν μπορω μονη μου να τα βαλω με ανεμους!

Ο οποιοσδήποτε ΜΟΝΟΣ του φοιτητής μπορεί να θέσει ένα θέμα που τον απασχολεί στη συνέλευση. Δε χρειάζεται την υποστήριξη κανενός. Ούτε φίλων (καλό είναι βέβαια να υπάρχουν) και κυρίως ΟΥΤΕ ΠΑΡΑΤΑΞΗΣ. Ξυπνήστε επιτέλους, δεν κινούνται όλα μόνο μέσω των παρατάξεων.


--------------------------------------------------------------------------------------
Παρακαλούνται θερμά οι κύριοι διαχειριστές να σεβαστούν ότι δε θέλω να διαφημίζω γεμιστά Παπαδοπούλου, και να αφαιρέσουν διακριτικά τη διαφήμιση, εκτός κι αν μου φέρουν γραπτή βεβαίωση ότι η εταιρία παρασκευής γλυκισμάτων συμφωνεί με τις ιδέες μου και θα τις προβάλει κι αυτή αντίστοιχα στις καμπάνιες προώθησης των προϊόντων της.

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,791 μηνύματα.
ναι βλεπεις οτι ειναι αντιδεολογικο να λες οτι αμα δεν εχεις κομματικη υποστηριξη ...αλλαγη δεν θα δεις....ας βγω εγω στους δρομους μονη μου με πανο...για να για να εχω μετα το δικαιωμα να λεω οτι φωναξα και εκανα κατι...
η πραγματικοτητα ειναι μια ...και ακομη και αν αποφευγουμε να την λεμε ....ολοι την ξερουμε!

είναι αποτέλεσμα των αγώνων εκ του ασφαλούς...

ποια είσαι εσύ που μόνη μέσα στο πλήθος θα διαμαρτυρηθείς χωρίς να είσαι "μαντρωμένη" στο κοπάδι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ουφ ζαλιστηκα!ειμαι και κουρασμενη....
μα τι ειναι αυτα που λες σε καποιες φασεις?ειναι τοσα που θελω σχολιασω και τωρα εχω κουραστει...
καταρχας ευχαριστως να θεσω το θεμα στην γσ ....δεν θα γινει τιποτα αλλα θα το κανω!αυτο ειναι το μονο στο οποιο συμφωνουμε....ξεχαστηκα...θα τους το πω...
επισης αυτο με την εξεταστικη....αχου δεν καταλαβεςςςςςςςςςς και παλι θα τα πω????????????
και αμα εκανα καταγγελια θα σε επειθα?ωχ μωρε...τι λες?το κτιριο δεν ηταν στην διαθεση μας? ουφ! ηταν λεμε ...παλι τα ιδια θα λεω? και τι off topic λες και ξαναλες ?λεμε η νομικη εινια μια αφορμη να συζητησουμε το θεμα...

επειδη ,νυσταζω ενα πραγμα να πω....
το γεγονος οτι δεν σε ενδιαφερει τι κανουν τα αλλα πανεπιστημιακα ιδρυματα δεν σε τιμα!
ουτε εσενα ουτε τους αλλους που θελουν να καλουνται φοιτητες....και ζουν σε εναν μικροκοσμο...και κοιτανε μονο την παρτυ τους για να το πω ωμα!
δεν λεω για σενα προσωπικα μην αρχησεις ...και που με ξερεις και εγω το ενα και εγω το αλλο!
απλα δεν ειναι τιμητικο να ειναι κανεις στον κοσμο του! καταλογιζεις πολλες περισσοτερς ευθυνες σε αυτους που εχουν λιγοτερες αποσες νομιζεις και κανουν ο,τι μπορουν!
ΑΧΧΧΧΧΧΧ ο καθενας εχει αποψη! οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει!

είναι αποτέλεσμα των αγώνων εκ του ασφαλούς...

ποια είσαι εσύ που μόνη μέσα στο πλήθος θα διαμαρτυρηθείς χωρίς να είσαι "μαντρωμένη" στο κοπάδι;

τι λες μωρε και εσυ τωρα? ειμαι εγω μαντρωμενη στο κοπαδι?
με εχετε στησει στον τειχο και μου ριχνετε βελακια!
ναι ρε παιδια! εγω φταιω για το ασυλο! εγω φταιω για τα γεγονοτα στην νομικη και τα αλλα ιδρυματα!
ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ΓΙΑ ΟΛΑ!!!!!!!!! ικανοποιηθηκατε?μονο σε μενα καταλογιζετε ευθυνες!!!!!!!!! κανω ο,τι μπορω αλλα....ναιιιιιιιιιι ΕΓΩ ΦΤΑΙΩ ...μην το συζητατε αλλο!

ασχετο: μπορει και να μπερδευτηκα! ειμια κουρασμενη για αυτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
ουφ ζαλιστηκα!ειμαι και κουρασμενη....
μα τι ειναι αυτα που λες σε καποιες φασεις?ειναι τοσα που θελω σχολιασω και τωρα εχω κουραστει...
καταρχας ευχαριστως να θεσω το θεμα στην γσ ....δεν θα γινει τιποτα αλλα θα το κανω!αυτο ειναι το μονο στο οποιο συμφωνουμε....ξεχαστηκα...θα τους το πω...
επισης αυτο με την εξεταστικη....αχου δεν καταλαβεςςςςςςςςςς και παλι θα τα πω????????????
και αμα εκανα καταγγελια θα σε επειθα?ωχ μωρε...τι λες?το κτιριο δεν ηταν στην διαθεση μας? ουφ! ηταν λεμε ...παλι τα ιδια θα λεω? και τι off topic λες και ξαναλες ?λεμε η νομικη εινια μια αφορμη να συζητησουμε το θεμα...

επειδη ,νυσταζω ενα πραγμα να πω....
το γεγονος οτι δεν σε ενδιαφερει τι κανουν τα αλλα πανεπιστημιακα ιδρυματα δεν σε τιμα!
ουτε εσενα ουτε τους αλλους που θελουν να καλουνται φοιτητες....και ζουν σε εναν μικροκοσμο...και κοιτανε μονο την παρτυ τους για να το πω ωμα!
δεν λεω για σενα προσωπικα μην αρχησεις ...και που με ξερεις και εγω το ενα και εγω το αλλο!
απλα δεν ειναι τιμητικο να ειναι κανεις στον κοσμο του! καταλογιζεις πολλες περισσοτερς ευθυνες σε αυτους που εχουν λιγοτερες αποσες νομιζεις και κανουν ο,τι μπορουν!
ΑΧΧΧΧΧΧΧ ο καθενας εχει αποψη! οποιος ειναι εξω απο τον χορο πολλα τραγουδια λεει!

Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Φαίνεται άλλωστε και από το προηγούμενο μήνυμά σου.
Ενδεχομένως ούτε τι λες εσύ:
αφησα το καλυτερο για το φιναλε:
εδω πραγματικα γελασα προς στιγμην....
και τι που δεν γινοντουσαν μαθηματα?...
...το κτιριο λοιπον αυτο ειχε ειπωθει απο το τμημα ΜΜΕ του πανεπιστημιο οτι θα μας το εδιναν προσεχως....αν και αυτο εινια παντελως ασχετο...απανταω για να σε ενημερωσω!

Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι αφού ΘΑ σας το έδιναν, ΔΕΝ ΗΤΑΝ στη διάθεση σας τη συγκεκριμένη στιγμή.
Αφού λοιπόν με ενημέρωσες, μη λες άλλα στο επόμενό σου μήνυμα γιατί εκτίθεσαι.

Άμα έκανες καταγγελία δε θα χρειαζόταν να με πείσεις, θα υπήρχε επέμβαση.


Το ότι δεν με ενδιαφέρει δε τι γίνεται στα άλλα ιδρύματα από που το κατάλαβες; Από το γεγονός ότι φροντίζω να ενημερώνομαι πλήρως ή από το γεγονός ότι έχω άποψη για το θέμα και μπορώ να την υποστηρίξω; Για να καταλάβω δηλαδή.

Η τελευταία γραμμή δίνει την ποιότητα της συνολικής εντύπωσης που έχεις για όσα γράφω: εντύπωση άσχετη με την πραγματικότητα.

Επειδή ακριβώς φαίνεται ότι νυστάζεις ένα πράγμα θα σε συμβουλεύσω: μην απαντάς όταν νυστάζεις γιατί καταλαβαίνεις άλλα αντί άλλων και γράφεις ομοίως, και κάνεις κι εμένα να ζαλίζομαι για να βγάλω άκρη.
Ciao.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
Μάλλον εσύ δεν καταλαβαίνεις τι λέω. Φαίνεται άλλωστε και από το προηγούμενο μήνυμά σου.
Ενδεχομένως ούτε τι λες εσύ:


Εγώ από αυτό καταλαβαίνω ότι αφού ΘΑ σας το έδιναν, ΔΕΝ ΗΤΑΝ στη διάθεση σας τη συγκεκριμένη στιγμή.
Αφού λοιπόν με ενημέρωσες, μη λες άλλα στο επόμενό σου μήνυμα γιατί εκτίθεσαι.

Άμα έκανες καταγγελία δε θα χρειαζόταν να με πείσεις, θα υπήρχε επέμβαση.


Το ότι δε με ενδιαφέρει δε τι γίνεται στα άλλα ιδρύματα από που το κατάλαβες; Από το γεγονός ότι φροντίζω να ενημερώνομαι πλήρως ή από το γεγονός ότι έχω άποψη για το θέμα και μπορώ να την υποστηρίξω; Για να καταλάβω δηλαδή.

Η τελευταία γραμμή δίνει την ποιότητα της συνολικής εντύπωσης που έχεις για όσα γράφω: εντύπωση άσχετη με την πραγματικότητα.

Επειδή ακριβώς φαίνεται ότι νυστάζεις ένα πράγμα θα σε συμβουλεύσω: μην απαντάς όταν νυστάζεις γιατί καταλαβαίνεις άλλα αντί άλλων και γράφεις ομοίως, και κάνεις κι εμένα να ζαλίζομαι για να βγάλω άκρη.
Ciao.

κοψε τις ειρωνιες ...μην κατσω και βρω τι ειπες...και για τους αλλους που ξερεις...που κανεις κατι γραμματα μια σταλια και μου βγαινει το ματι!

θα καθομουν αλλη μερα να απαντησω επαρκως αλλα δεν νομιζω οτι θα οδηγησει πουθενα ....εχεις διαθεση για ειρωνιες
για το κτιριο που κανουμε μαθημα λεω..εσυ λες το αλλο....την κολοκυθια θα παιξουμε?
οπως ειπα διαφωνουμε και δεν οδηγει πουθενα! απλα δεν θες να δεις το αυτονοητο...κατηγορεις μια απλη ενοια: μια φοιτητρια που ειναι ενημερωμενη(ανατιρρητα περισσοτερο απο σενα για την σχολη της) και ειχε αναγκη να κανει μια διαμαρτυρια...

ξερεις κατι?για να κοψουμε τα ιδεολγικα.....σου την εσπασε που ακους για το ασυλο ξανα και ξανα και ξεσπας σε μενα που εινια απλως μια απελπισμενη φοιτητριααααααααααα που λεει γεγονοτα! απλα γεγονοτα και συμπερασματα!
αλλα ξερεις και κατι αλλο? ακομη και αδικο να εχω σε αυτο επειδη δεν σε ξερω κιολας....δεν με νοιαζει γτ ξεσπας σε μενα....2 πραγματα ειπα: οτι εχει κουρασει η υποθεση με το ασυλο(που και σενα σε εχει κουρασει)
και οτι επιτελους πρεπει να λυθει το θεμα ...το πως εινια μεγαλη ιστορια....ωστε να μην ταλαιπορουνται οι φοιτητες!
αυτη την στιγμη ειλικρινα χωρις πλακα δεν μπορω να καταλαβψ γτ διαφωνησες με αυτα τα αυτονοητα που ειπα

σε παρακαλω...πραγματικα σε παρακαλω μην απαντησεις.απλα διαφωνουμε,οκ? απλα μην απαντησεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
γιολαντα μην ταραζεσαι αδικα

ειναι ευρυτερο φαινομενο αυτο στο i school

αν δεν εχεις αποδειξεις και ακομα καλυτερα φωτογραφιες,ηχογραφησεις,βιντεο και σκαναρισμενα εγγραφα για να αποδειξεις τα λεγομενα σου τοτε εισαι ειτε αβασιμη,ειτε μιλας απλα για να μιλας και στην τελικη μιλας για τον εαυτο σου , γενικευεις και μιλας εκ του ασφαλους....

επισης οταν θελεις να εκφρασεις αποψη η οποια ειναι αντιθετη απο αυτην που εχουν 4-5 συγκεκριμενοι χρηστες της ιστοσελιδας αυτης και εχεις το θαρος και το θρασος να την εκφερεις , τοτε πρεπει να στηθεις στην γωνια και να υποκυψεις στον ακραδαντο βιασμο ανακριτικων δηθεν "βουλοστομωτικων" ερωτησεων , αντιλογου και καθε αλλου μεσου πολεμου για να σε κανουν στο τελος να πεις "ελεος" και ετσι να φανουν οι νικητες ενω εσυ ο μαλακας που τολμησες να πεις κατι διαφορετικο...

μην χαλιεσαι αδικα.... ενα τσουρμο μαυρισμενα Pixel στην οθονη σου εισαι και ειμαστε ολοι εδω μεσα...δεν αξιζει να χαλιεσαι....

ακου τον παλιο ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
γιολαντα μην ταραζεσαι αδικα

ειναι ευρυτερο φαινομενο αυτο στο i school

αν δεν εχεις αποδειξεις και ακομα καλυτερα φωτογραφιες,ηχογραφησεις,βιντεο και σκαναρισμενα εγγραφα για να αποδειξεις τα λεγομενα σου τοτε εισαι ειτε αβασιμη,ειτε μιλας απλα για να μιλας και στην τελικη μιλας για τον εαυτο σου , γενικευεις και μιλας εκ του ασφαλους....

επισης οταν θελεις να εκφρασεις αποψη η οποια ειναι αντιθετη απο αυτην που εχουν 4-5 συγκεκριμενοι χρηστες της ιστοσελιδας αυτης και εχεις το θαρος και το θρασος να την εκφερεις , τοτε πρεπει να στηθεις στην γωνια και να υποκυψεις στον ακραδαντο βιασμο ανακριτικων δηθεν "βουλοστομωτικων" ερωτησεων , αντιλογου και καθε αλλου μεσου πολεμου για να σε κανουν στο τελος να πεις "ελεος" και ετσι να φανουν οι νικητες ενω εσυ ο μαλακας που τολμησες να πεις κατι διαφορετικο...

μην χαλιεσαι αδικα.... ενα τσουρμο μαυρισμενα Pixel στην οθονη σου εισαι και ειμαστε ολοι εδω μεσα...δεν αξιζει να χαλιεσαι....

ακου τον παλιο ....

ξερεις κατι?οντως εχεις πολυ δικιο....εχω φτασει στο σημειο οταν μπαινω σε ενα θεμα και βλεπω πολλες διαφορετικες αποψεις να βγαινω και να λεω: αποκλειεται να κατσω να εξηγησω σε ολους αυτους τι εννοω! σε λιγο θα φοβομαστε να μιλησουμε κιολας!
να τωρα ας πουμε καθομαι και αναλυω και απολογουμαι γτ ειμαι δυσαρεστημενη ως φοιτητρια της <<νομικης>> .
πηγα για μαλλι και βγηκα κουρεμενη! σε λιγο θα μου πουν να πω: μπραβο,πολυ χαιρομαι που η εξεταστικη μου χανεται και η τριτοβαθμια εκπαιδευση βασανιζεται:(εμεις βασικα)
θα θελησουν να πουμε συγνωμη που δεν απολαμβανουμε το χαος....θα μας ζητησουν τα ρεστα....θα ζητησουν απο τα θυματα να πουν: για ολα εμεις φταιμε!
παντως ευχαριστω πολυ για την συμβουλη!ειναι ενδυναμωτικη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μην χαλιεσαι αδικα.... ενα τσουρμο μαυρισμενα Pixel στην οθονη σου εισαι και ειμαστε ολοι εδω μεσα...δεν αξιζει να χαλιεσαι....
καλως ηρθατε στο ματριξ. ποιο χαπι θα παρετε, η επιλογη ειναι δικια σας.


και εγω που νομιζα οτι δεν υπηρχε τεχνιτη νοημοσυνη! ποσο γελασμενος ειμαι! ειμαι η τρανταχτη αποδειξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
καλως ηρθατε στο ματριξ. ποιο χαπι θα παρετε, η επιλογη ειναι δικια σας.


και εγω που νομιζα οτι δεν υπηρχε τεχνιτη νοημοσυνη! ποσο γελασμενος ειμαι! ειμαι η τρανταχτη αποδειξη.

δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο δικιο εχεις ... ειλικρινα ποσο δικιο ....

ειλικρινα τωρα , ποσο σοβαρος μπορει να χαρακτηριστει ενας ανθρωπος που θα επηρεασει τις ιδεολογιες του και την ημερα του απο κατι που θα διαβασει σε μια ιστοσελιδα ???
ποσο σοβαρος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος θα παρει στα σοβαρα τα λεγομενα και θα χαλασει την ζαχαρενια του απο ενα συνολο πιξελ ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
κοψε τις ειρωνιες ...μην κατσω και βρω τι ειπες...και για τους αλλους που ξερεις...που κανεις κατι γραμματα μια σταλια και μου βγαινει το ματι!

θα καθομουν αλλη μερα να απαντησω επαρκως αλλα δεν νομιζω οτι θα οδηγησει πουθενα ....εχεις διαθεση για ειρωνιες
για το κτιριο που κανουμε μαθημα λεω..εσυ λες το αλλο....την κολοκυθια θα παιξουμε?
οπως ειπα διαφωνουμε και δεν οδηγει πουθενα! απλα δεν θες να δεις το αυτονοητο...κατηγορεις μια απλη ενοια: μια φοιτητρια που ειναι ενημερωμενη(ανατιρρητα περισσοτερο απο σενα για την σχολη της) και ειχε αναγκη να κανει μια διαμαρτυρια...

ξερεις κατι?για να κοψουμε τα ιδεολγικα.....σου την εσπασε που ακους για το ασυλο ξανα και ξανα και ξεσπας σε μενα που εινια απλως μια απελπισμενη φοιτητριααααααααααα που λεει γεγονοτα! απλα γεγονοτα και συμπερασματα!
αλλα ξερεις και κατι αλλο? ακομη και αδικο να εχω σε αυτο επειδη δεν σε ξερω κιολας....δεν με νοιαζει γτ ξεσπας σε μενα....2 πραγματα ειπα: οτι εχει κουρασει η υποθεση με το ασυλο(που και σενα σε εχει κουρασει)
και οτι επιτελους πρεπει να λυθει το θεμα ...το πως εινια μεγαλη ιστορια....ωστε να μην ταλαιπορουνται οι φοιτητες!
αυτη την στιγμη ειλικρινα χωρις πλακα δεν μπορω να καταλαβψ γτ διαφωνησες με αυτα τα αυτονοητα που ειπα

:confused:
Οk, παραδίνομαι. Δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω. Ειλικρινά.

Μιλάμε για το κτήριο που έκαναν κατάληψη οι μετανάστες, το οποίο όπως είπες δεν σας είχαν παραδώσει ακόμη, και σου λέω ότι αφού δεν το χρησιμοποιούσατε έτσι κι αλλιώς, δεν θα σας ενοχλούσαν. Μίλησα εγώ ποτέ για το άλλο κτήριο της νομικής που σας εξυπηρετεί;

Αν έχεις ανάγκη για διαμαρτυρία διαμαρτυρήσου, μη βασανίζεις εμένα με ασυνάρτητα posts.

Ποιος ξεσπάει πάνω σου μωρέ, που θα μου πεις ότι είμαι φορτωμένος από αλλού και ξεσπάω πάνω σε σένα την "κακομοίρα"; Σε αυτά που λες απαντώ. Ξεκόλλα πια.


Αυτό είναι το θέμα του νήματος: αν υπάρχει θέμα με το άσυλο και πως (ναι, αυτή η μεγάλη ιστορία) πρέπει να λυθεί. Συζήτηση κάνουμε -ή προσπαθούμε τουλάχιστον- και δεν ξεσπάει κανείς, απλά λέει καθένας τη γνώμη του και την υποστηρίζει.


-----------------------------------------------------
Anthony, ναι μωρέ, υπάρχει μια κρυφή δικτατορία στο ischool που δεν αφήνει τους καημένους υπόλοιπους να εκφραστούν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
:confused:
Οk, παραδίνομαι. Δεν μπορώ να σε αντιμετωπίσω. Ειλικρινά.

Μιλάμε για το κτήριο που έκαναν κατάληψη οι μετανάστες, το οποίο όπως είπες δεν σας είχαν παραδώσει ακόμη, και σου λέω ότι αφού δεν το χρησιμοποιούσατε έτσι κι αλλιώς, δεν θα σας ενοχλούσαν. Μίλησα εγώ ποτέ για το άλλο κτήριο της νομικής που σας εξυπηρετεί;

Αν έχεις ανάγκη για διαμαρτυρία διαμαρτυρήσου, μη βασανίζεις εμένα με ασυνάρτητα posts.

Ποιος ξεσπάει πάνω σου μωρέ, που θα μου πεις ότι είμαι φορτωμένος από αλλού και ξεσπάω πάνω σε σένα την "κακομοίρα"; Σε αυτά που λες απαντώ. Ξεκόλλα πια.


Αυτό είναι το θέμα του νήματος: αν υπάρχει θέμα με το άσυλο και πως (ναι, αυτή η μεγάλη ιστορία) πρέπει να λυθεί. Συζήτηση κάνουμε -ή προσπαθούμε τουλάχιστον- και δεν ξεσπάει κανείς, απλά λέει καθένας τη γνώμη του και την υποστηρίζει.


-----------------------------------------------------
Anthony, ναι μωρέ, υπάρχει μια κρυφή δικτατορία στο ischool που δεν αφήνει τους καημένους υπόλοιπους να εκφραστούν.:P
δεν παλευεσαι! επειδη με προκαλεις μονο ενα τελευταιο θα πω:οταν γινεται καταληψη στο αλλο κτιριο δεν κανει μαθημαουτε το κανονικο κτιριο....γιατι?αντε ρωτα τον πρυτανη!οχι εμενα! ειναι σαν αδερφακια....αλληλοεπηρεαζονται!
λοιπον ληξη συζητησης....απλα μην απαντησεις..στο ειπα και πριν...μα να σε παρακαλεσω θες?ληξη συζητησης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
δεν μπορεις να φανταστεις το ποσο δικιο εχεις ... ειλικρινα ποσο δικιο ....

ειλικρινα τωρα , ποσο σοβαρος μπορει να χαρακτηριστει ενας ανθρωπος που θα επηρεασει τις ιδεολογιες του και την ημερα του απο κατι που θα διαβασει σε μια ιστοσελιδα ???
ποσο σοβαρος μπορει να ειναι ενας ανθρωπος ο οποιος θα παρει στα σοβαρα τα λεγομενα και θα χαλασει την ζαχαρενια του απο ενα συνολο πιξελ ???

και μετα ξυπνησες. δυστυχως, ισως και για μενα, υπαρχω.

δυστυχως, για σενα σιγουρα, συμμετεχεις σε κατι που δεν πιστευεις και ισως να μη σου αρεσει. ποσταρεις σε ενα φορουμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
ναι ποσταρω
δεν σημαινει οτι παιρνω στα σοβαρα κατι
καλημερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φώτης09

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Φώτης09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 1,161 μηνύματα.
ναι ποσταρω
δεν σημαινει οτι παιρνω στα σοβαρα κατι
καλημερα

την καλυτερη δουλεια κανεις αγαπητε μουυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυυ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
παντου μπορει να βρεθει ενας συνομιλητης που με το ενα και με το αλλο θα σε κανει να πεις ελεος!
μολις με ξυπνησες! σιγα μην χαλασω την ζαχαρενια μου:! απο μενα εχεις polla thumps up!:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο αποτελεί άσυλο για όλους τους πολίτες. ;)

Αναμφισβήτητα η γνώση παρέχεται απλόχερα στο παρόν φόρουμ. Συνέχισε να μας μαθαίνεις όμορφα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top