Σχετικά με το ECCE/ECPE-Michigan

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο και στο σπίτι σου βγάζεις πιο χαμηλα΄.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

millerovia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η millerovia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Στο φροντιστήριο και στο σπίτι σου βγάζεις πιο χαμηλα΄.
Εγώ πάντα έβγαζα πάνω από 40...κι'όμως κόπηκα για 1 λάθος.....Βέβαια,δικιά μου η μ...α,μπέρδεψα τα 2 τελευταία κείμενα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Νομίζω πως κόβουν όπως πρέπει. Ή μάλλον, θα έπρεπε να το κάνουν πιο δύσκολο. Να μην έχει κι η κουτσή Μαρία το prf.

Συμφωνώ.:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εγω παλι πιστευω οτι το επιπεδο του ειναι πολυ καλο.
Αν το δυσκολεψουν κι αλλο τουλαχιστον ας εφαρμοσουν συμψηφισμό...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το φετινό επίπεδο του Vocabulary και της Γραμματικής ήταν για κλάματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ginaz28

Νεοφερμένος

Η ginaz28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπον το δευτερο θεμα μ:)... το topic αυτο αφορα το πλεον πολυσυζητημενο, πιο δημοφιλες πτυχιο αγγλικων επιπεδου C2. το proficiency τ michigan.
Σκεφτηκα να το δημιουργησω θελοντας να ακουσω τις κριτικες σασ πανω σε αυτο το πτυχιο.....

γιατι πιστευετε οτι το επιλεγουν σχεδον ολοι απο αυτους π δινουν proficiency?...ποια η γνωμη σας για τν δομη, τν βαθμο δυσκολιας κ τον τροπο βαθμολογιας?..



Γραψτε εδω οτι πιστευετε για το ECPE:P
Είναι περισσότερο πρακτικό καθώς τα αμερικάνικα είναι πιο προσιτά σε εμάς από τα αμιγώς αγγλικά, αφού τα ακούμε σε ταινίες και σε τραγούδια. Είναι περισσότερο εύκολο να μάθεις κάποιες αμερικάνικες φράσεις από το πλήθος των αγγλικών εκφράσεων και παροιμιών που δεν θα τις ακούσουμε ποτέ, εκτός αν μεταναστεύσουμε προς England μεριά! Επίσης, δεν κάθεσαι 3 ώρες για εξέταση και ξεμπερδεύεις πιο γρήγορα. Εντούτοις, και το Michigan δεν είναι τόσο εύκολο. Ειδικά με το πέρασμα των χρόνων δυσκολεύει. Είχε ξεκινήσει με χαμηλότερο βαθμό δυσκολίας για να χτυπήσει το Cambridge και πραγματικά τα κατάφερε. Τίποτα δεν γίνεται χωρίς διάβασμα και κόπο και για να λέμε τα πράγματα με τ'όνομα τους, από τη στιγμή που θες να μάθεις τα αγγλικά πρέπει να αφιερώσει χρόνο για να τα κατακτήσεις και ιδίως όταν θες να πάρεις και την επάρκεια για οποιονδήποτε λόγο. Καλή επιτυχία σε όσους δίνουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina_18

Νεοφερμένος

Η xristina !!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
εχω δωσει LOWER CAMBRIDGE και
ADVANCED CAMPRIGE
και φετος ειμαι να δωσω το πολυποθητο PROFICIENCY
πιστευω και οσοι ειναι στη θεση μου ξερουν πως το CAMBRIDGE εναι αρκατα δυσκολο....για αυτο και θα δωσω και PROFICIENCY MICHIGAN
ειναι πολυ βατο και οπως αναφερθηκε υser-friendly και πολυ καλη επιλογη για οσουσς χρειαζονται PROFICIENCY και δεν ειναι τοοσ καλοι στα αγγλικα

ν α ι

ειμαι υπερ :D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ναι ίσως να έχει και καποια πιο "βατη" μορφη σε σχεση με το cambridge αλλα δεν παυει να ειναι σε ένα πολύ υψηλό επίπεδο και είναι και σχετικα δυσκολο,αν προσθεσεις οτι δεν συμψηφίζεται έστω αν εχεις 2 ΗΡ ενα Ρ και ενα ΒF κοβεσαι.
Αντιθέτως αν ειχες υποθετικα τετοια σκορ στο cambr cpe τοτε θα το χατε τουλαχιστον με Β αν οχι με Α....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Theodore30313

Νεοφερμένος

Ο Theodore30313 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαίρεται!

Εγώ πάντα υποστήριζα το πανεπιστήμιο του Michigan και έδινα εξετάσεις Αγγλικών για τα δικά του Certificates.
Μέχρι στιγμής έχω πάρει το BCCE ( Basic ), ECCE ( Lower ), ALCE ( Advanced )
όλα με αρκετή επιτυχία ( αλίμονο! ).
Ήρθε λοιπόν τον Νοέμβριο η ώρα να δώσω για το ECPE ( Proficiency ), σωστά; Ναι, σωστά.
Πήγα λοιπόν στο εξεταστικό κέντρο ( ένα ξενοδοχείο, στην αίθουσα συνεδριάσεων -περιττή πληροφορία- ) και φυσικά άρχισε η εξέταση, όπως και τελείωσε ( αν μη τι άλλο... ), όλα μια χαρά.
Δεν ήξερα πώς τα πήγα. Δεν ανησυχούσα ιδιαίτερα, όμως. Ομολογώ πως είχα έναν..κάποιο ενδιασμό στο θέμα του GCVR αλλά κατά τα άλλα, εντάξει.
Την ίδια μέρα το απόγευμα ήταν οι προφορική εξέταση ( Speaking ).
Ήμουν στο πρώτο γκρουπ που ήταν για εξέταση. Με καλέσαν στο δωμάτιο και άρχισε η εξέταση, όλα τέλεια. Μα, φυσικά όλα τέλεια! Εννέα χρόνια σπουδών
και επιτυχιών, πώς είναι δυνατόν να μην πάνε καλά τα προφορικά. Το πιο εύκολο απ' όλα τα part. Ήταν και εύκολο, γελοίο το topic: Family Values and Children's bad behaviour.
Τι να λέμε τώρα... και ο πιο αδύναμος μαθητής θα τα πήγαινε καλά.
Εν πάσει περίπτωση, περίμενα μέχρι να μάθω τα αποτελέσματα μου.
Τα πέρνω λοιπόν πριν λίγο καιρό. Ανοίγω τον φάκελο και κοιτάω ->
Εxamination Results: F A I L.
Πέρνω μία κρυάδα... και συνεχίζω να δω τι με έφαγε!
Ε, και βλέπω πρώτο-πρώτο το Speaking: F( fail ).
Έλεος;;; Χμμ; Ω, ναι. Πραγματικά δεν μπόρεσα να κρατηθώ και... ε ναι έκλαψα.
Μετά ηρέμησα και το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να πάρω τηλέφωνο την καθηγήτριά μου.
Της είπα αυτά Που-Δεν-Λέγονται και μου είπε πως αυτό είναι πρακτικά αδύνατον. Τουλαχιστόν για έναν μαθητή σαν εμένα ( δεν περιαυτολογώ. αν είναι κάτι για το οποίο είμαι γνωστός αυτό είναι τα Αγγλικά μου ).
Έτσι πήραμε τηλέφωνα... ιστορίες... και πολλά. Στείλαμε email στο Πανεπιστήμιο του Ely... Βασικά, τίποτα! Απάντησαν όμως στο email και είπαν πως υπάρχουν και άλλα τέτοια περιστατικά!!! Και ότι θα κοιτάξουν το πρόβλημα, να μην ανησυχούμε. Και υποτίθετο πως θα μας απαντούσαν πριν το τέλος της εβδομάδας ( ΚΟΛΟΚΥΘΙΑ ΛΕΩ! ). Τίποτα. Καμία απάντηση.
Τέλος πάντων, το Michigan μετά απο 4 χρόνια αποφάσισε να με εγκαταλείψει. Με απογοήτευσε.
Στα άλλα part είχα: Listening: P (pass)
GCVR: P (pass)
Writing: P (pass)

Δείτε τώρα.... είναι δυνατόν;;; Pass σε όλα και Fail στα προφορικά; Ποιόν κοροιδεύουμε! Και μετά δίπλα έγραφε για το Speaking:

Not yet able to interact on topics demonstrating difficulties comprehending interlocutor.

Και στην έκθεση ( που ουσιαστικά είναι σαν τα προφορικά, αλλά πάνω σε χαρτί ... ):

Able to fully develop a complex argument in an essay, using a wide range of complex language accurately and appropriately.

Χαχαχα. Καλά! Εντάξει. Δηλαδή στα προφορικά δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη; Δεν ήξερα να πω τίποτα; Δεν είχα τις απαραίτητες γνώσεις; Μα τι συζητάμε τώρα. Αδιανόητο.
Τέλος πάντων... πρέπει να σας κούρασα με αυτό το μακροσκελές... παράπονο!
Ελπίζω να γίνει κάτι. Επανεξέταση ή ό,τι ας είναι...

Πάντως εγώ Michigan ECPE δεν ξαναδίνω. Τσάμπα τα λεφτά που έδωσα. Τους... άντε τώρα.
Όποιος σκέφτεται να δώσει το Michigan ας το σκεφτεί πάλι!
Ευχές,
Thodoris. :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Εχεις απολυτο δίκιο φιλε συνονώματε.Και πιστεύω οτι αδικήθηκες....:(
Aλλα άκρη με αυτούς δεν θα βγαλεις με ΤΙΠΟΤΑ.Δεν θα χασει κανενας εξεταστικος φορέας την ευκαιρία όποιος και αν ειναι αυτος να σου ξαναρπάξει τα εξέταστρα και να σε ξαναεξετάσει.Και συ δυστυχώς έπεσες σε περίπτωση εξεταστή ο οποίος μάλλον σκοπίμως δεν έχασε την ευκαιρια να σε κόψει και να χασεις όλο σου το πτυχίο απο την βαθμολογία σου στα προφορικα...

Kατι παρόμοιο έγινε και με εναν φίλο μου στο City and Guilds.Εδωσε γραπτα και προφορικα που είναι και διαφορετικά μερη εξετασης και περασε τα γραπτά με First Class Pass(90%+++) και κοπηκε στα προφορικα με FAIL οπως και συ. Αλλα τώρα πάλι καλά θα δώσει μόνο για τα προφορικά αφου το γραπτο μέρος εχει κατοχυρωθεί.Αλλα θα σκάσει όμως και 95 ευρω για ενα τεταρτο υπόθεση.

Εγω θα σου πώ να μην το πάρεις κατακαρδα γιατί ούτως ή αλλως αυτοι δεν ενδιαφερονται για τπτ αλλο εκτος απο το $$$.

Επίσης θα σου έλεγα αν ήθελες να ξαναδοκιμάσεις να δωσεις προφ οχι σων' και καλα στο Michigan αλλα και στο Κειμπριτζ αφου είσαι καλός ή/καιστο Εντεξέλ.
Μην τα παρατας απο την πρώτη αποτυχία ή οποια δεν οφείλεται και 100% σε σένα αλλα και στην ηληθιότητα που μπορεί να έχει ενας εξεταστης....:(

Δυστυχως φίλε μου έπεσες στο 2.5% που κόβονται στα προφορικά του Michigan ECPE...:(

Καλο κουράγιο και καλη τυχη σε ότι και αν κανεις....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Δε νομίζω πως τους αρέσει, όμως, να κόβουν κάποιους για να ξαναπάρουν λεφτά. Διακινδυνεύουν έτσι τη φήμη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γτ να καταστρέψουν ετσι την εικονα τους φιλτατε αλέκο?
Ούτος ή αλλως είναι προφορικά και δεν εχει καν το δικαίωμα να ζητησει αναβαθμολογηση.
Το πανεπιστήμιο μπορει να ισχυτιστεί ότι θελει αφου η εξεταστρια αφου ειναι και μονη της και δεν εχει άλλο συνεργατη μπορει να βαλει οτι βαθμο θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
(Μη με λες Αλέκο!!!!!!:P)

Και εσύ ποιον θα πίστευες, το πανεπιστήμιο ή τον φίλο Θεόδωρο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
(Μη με λες Αλέκο!!!!!!:P)

Και εσύ ποιον θα πίστευες, το πανεπιστήμιο ή τον φίλο Θεόδωρο;

(Kαλα ρε Αλέκο μην με παρεξηγείς...:P)

Τεσπα.Εγω δεν ξερω ποιον θα πίστευα αλλα ΟΚ ισως να πιστευα και το πανεπιστημιο.Γενικα ειναι πολυ κουφη κατασταση να χεις P,P,P,F!
Τεσπα.Ακρη δεν θα βγαλει ο φίλος μας...

Αληθεια Kρουκ το πτυχιο σου στο Michigan στο στειλαν?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Όχι, θα το πάρω στην τελετή απονομής που διοργανώνει το φροντιστήριο (aka γιορτή/ξενύχτι σε μουσικό φαγάδικο), κάπου στις εικοσικάτι Μαρτίου.

Δεν παρεξηγώ, απλώς βρίσκω το υποκοριστικό "Αλέκος" αρκετά αντιαισθητικό:P.

Αφού είναι κουφή, πώς θα πίστευες το πανεπιστήμιο;

Τώρα, δηλαδή, όσοι διαβάζουν τα μηνύματά μας, δε θα αποθαρρυνθούν από το να δώσουν το ECPE; Δεν είναι κακό αυτό για το πανεπιστήμιο; Επομένως, γιατί να το κάνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μα γιατι να αποθαρυνθουν οι υποψηφιοι να δωσουν ECPE όταν αυτό ναι μεν ένα αρνητικό περιστατικό,αλλα ένα μεμονωμένο!?

Ε?Δεν συμφωνεις?Το ότι κόπηκε με F στο Speaking κατά την γνώμη μου αξιζε να το περάσει το ECPE απο τις υπόλοιπες βαθμολογίες,απλά η ηλήθια κατα την γνωμη μου εξεταστρια ή οποια να το πω και λαικά "κοπανάει" οτι βαθμο θελει χωρις να ελεγχεται και χωρις να υπάρχει δεύτερος βαθμολογητής,του στέρησε το πολυπόθητο ECPE.
Αλλα απο τον Μαιο αυτό αλλάζει και πλέον θα ναι 2 υποψηφιοι-2 βαθμολογητές και η βαθμολόγηση θα ναι πιο αξιόπιστη.

Τεσπα δεν πρέπει να επηρεαζόμαστε απο μεμονωμένα περιστατικά (μόλις το 2,5%) που εχουν Fail στο Speaking.
Απλά ο φίλος μας έτυχε να είναι ατύχος αυτήν την φορά.
Ας μην καταδικάσουμε το πανεπιστήμιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Εγώ δεν είχα δοκιμάσει καν να κάνω τα Practise Tests του Michigan!
Κατευθείαν αποφάσισα πως ήθελα να δώσω το FCE!
Ε, έδωσα λοιπόν το Δεκέμβριο και το πήρα με την πρώτη!
Δεν ήταν και τίποτα δυσκολο (εγώ τουλάχιστον δεν μπορώ να πω ότι δυσκολεύτηκα, αν και ακούω πολλά παιδια που δεν μπορούν να αγγίξουν καν τη βάση του...)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Τι μου λες βρε συ παιδακι μου...
Και γω στα practice tests επιανα 70-75%...
Αλλα στο real exam ειδα το "Ε" και μου ρθε ο ουρανος κατακέφαλα...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tinymouse!

Νεοφερμένος

Η tinymouse! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Νομίζ ω οτι τα practice tests που κάνουμε στο φροντιστήριο είν;αι πιο δύσκολα από αυτά π πεφτουν στις εξεάσεις
Σε μενα τουλαχιστον στο fce αυτό ίσχυε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Mην το λες.
ΟΚ μερικες φορες ειναι πιο ευκολα,αλλα γενικα σε μενα αυτα που επεσαν στις εξετασεις του FCE με τα material που προετοιμάστηκα δεν ειχαν καμια σχεση.
Τεσπα ειναι όπως θα τυχει.Μπορει να μουν και ιδιαιτερα αγχωμένος και να μου φανηκαν δυσκολα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top