Ερασιτεχνική αστρονομία

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!
Ασχολείται κανείς με ερασιτεχνική αστρονομία?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!
Ασχολείται κανείς με ερασιτεχνική αστρονομία?:)

μου αρέσει πολύ, εσύ ασχολείσαι καιρό??
έχεις τηλεσκόπιο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Έχω κι εγω ένα τηλεσκόπιο. Θυμάμαι παλαιότερα το είχαμε στο μπαλκόνι και κάθε βράδυ βλέπαμε το φεγγάρι. Πολύ όμορφο. Τώρα πια δεν ασχολούμαι πολύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Εγώ ασχολούμαι και είναι συναρπαστικά!

Γιάννη αν σου αρέσει θα σου πρότεινα τώρα που έχεις χρόνο να διαβάσεις το Nightwatch του Terens Dickinson(για την ορθογραφεία του ονόματος δεν είμαι σίγουρος) είναι το βιβλίο που θα σε "μυήσει" στην ερασιτεχνική αστρονομία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
ααα σε ευχαριστώ! θα ψάξω να το βρώ αλλά σπάνια βρίσκεις τέτοια βιβλία στα Κυπριακά βιβλιοπωλεία( στα μικρά τουλάχιστον)!! τι είδους βιβλίο είναι?? λογοτεχνικό??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
εχω ακουσει οτι οι αστερισμοι μεσα απο το τηλεσκοπιο φαινονται χωρις χρωμα κ δν εχουν καμια σχεση με τς φωτογραφιες που βλεπουμε απο τ διαστημα ισχυει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Γιάνννη δεν είναι λογοτεχνικό(!) είναι βιβλίο αστρονομίας, εκπαιδευτικό και περιέχει τις βασικές γνώσεις που χρειάζεται ένας "πρωτάρης" ερασιτέχνης αστρονόμος.

nefi μέσα από ένα τηλεσκόπιο δεν μπορείς να δείς έναν ολόκληρο αστερισμό λόγο του ότι κταλαμβάνει μεγάλη έκταση. Απλά βλέπουμε ένα μέρος του. Αν δείς τον Δία θα ενθουσιαστείς από τα ζωηρά χρώματά του ή αν δείς ένα νεφέλωμα θα παρατηρήσεις το χρώμα του. Τώρα σε πολλές φωτογραφίες χρησημοποιούν διάφορα φίλτρα για καλύτερο αποτέλεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Μια ενδεικτική (πανεπιστημιακή) βιβλιογραφία στο αντικείμενο της Αστρονομίας & Αστροφυσικής. Η συγκεκριμένη βιβλιογραφία προτείνεται στο Τμήμα Φυσικής του Πανεπιστημίου Πατρών (www.physics.upatras.gr).
  • Εισαγωγή στη Σύγχρονη Αστρονομία, Χ. Βάρβογλη & Ι. Σειραδάκη, Εκδόσεις Γαρταγάνη, (1994).
  • Αστροφυσική, Shu H. Frank, Τόμος Ι-ΙΙ, Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης(2003)​
  • Εισαγωγή στην Αστρονομία και Αστροφυσική, Ε.Π Χριστοπούλου και Χ. Γούδης, Εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών (αυτοέκδοση)​
  • Εισαγωγή στην Αστρονομία & Αστροφυσική, Β. Ζαφειρόπουλου & Α. Φλογαΐτη, Εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών (αυτοέκδοση)​
  • Παρατηρησιακή Αστρονομία, Σταύρου Αυγολούπη, Γιάννη Χ. Σειραδάκη, Εκδόσεις Πλανητάριο (Θεσσαλονίκη)​
  • Ραδιοαστρονομία, Β. Ζαφειρόπουλου, Εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών (αυτοέκδοση)​
  • Αστέρες και Μεσοαστρική Υλη, Χρ. Γούδη, Εκδόσεις Πανεπιστημίου Πατρών (αυτοέκδοση)​
Οι Πανεπιστημιακές Εκδόσεις Κρήτης: www.cup.gr



Κάποια από αυτά τα βιβλία (αυτοεκδόσεις) ίσως τα βρείτε σε μορφή ηλεκτρονική μορφή (pdf) στο site του Τμήματος Φυσικής. Μην κάνετε download, διότι το Πανεπιστήμιο Πατρών ψήφισε εσωτερικό κανονισμό περί πνευματικών δικαιωμάτων (προστασία copyrights).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

amalfi

Δραστήριο μέλος

Ο amalfi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 458 μηνύματα.
Μια ενδεικτική (πανεπιστημιακή) βιβλιογραφία στο αντικείμενο της Αστρονομίας & Αστροφυσικής.
απλως να πω κι εγω στους μαθητες οτι για να γινουν "κατανοητα" ολα αυτα θα πρεπει να γνωριζουν "καλη" βασικη Φυσικη (μηχανικη, στατιστικη μηχανικη, σχετικοτητα, Η/Μ ,κλπ)


αλλιως θα ειναι περιγραφικα (οπως και η "Βιολογια") ή οπως το να κατσεις να χαζεψεις το ηλιοβασιλεμα [χωρις να νοιαζεσαι για το "μηχανισμο"]

ειλικρινα δεν ξερω τι ειναι προτιμοτερο
(μεγαλωνοντας συχνα επιλεγω το "χαζεμα" ,αλλα θελω να εχω και τη δυνατοτητα της κατανοησης - εξαλλου και μονο η περιπετεια αυτη αξιζει... κι αν κατι το εχεις "καταλαβει" μπορεις να το χαζεψεις με αλλο ματι!)

:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Καλημέρα παιδιά!
Ασχολείται κανείς με ερασιτεχνική αστρονομία?:)
τι ενοοις να ασχολειται κανεις? εγω διαβαζω βιβλια, βλεπω ντοκιμαντερ και διαβαζω τα νεα, αλλα δεν εχω συνεισφερει τιποτα στην αστρονομια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
προταση για κπ τηλεσκοπιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
επειδη ειμαι εντελως ασχετη μπορεις να μου προτεινεις κπ συγκεκριμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
thanks!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Aσχολούμαι ενεργά με την αστρονομία εδώ και 2 χρόνια..Έχω βιβλία,μαθαίνω νέα όσο μπορώ,έχω συμμετάσχει στον διαγωνισμό(συγκλονιστική εμπειρία) και πολλά ακόμα.Επίσης έχω ένα τηλεσκόπιο και έβλεπα συχνά.Όταν λέμε τηλεσκόπιο όχι από αυτά της πλάκας..κανονικό...:D

θα ήθελα να σε ρωτήσω αν ξέρεις αν υπάρχει ο διαγωνισμός αυτός της αστορνομίας και στην Κύπρο;; και για ποια ηλικία μαθητών είναι;;:)

σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yiannis123

Νεοφερμένος

Ο yiannis123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Φυσικά μπορεί να δηλώσεις συμμετοχή από όπου και αν είσαι..Μπορείς να πάρεις τηλέφωνο στην Εταιρεία να σε πληροφορήσουν καλύτερα.Πάντως πιστεύω ότι μπορείς να πάς καθώς τη χρονιά που έδινα εγώ είχαμε μια κοπέλα από την Σουηδία.Η ηλικία είναι από 15 μέχρι 18 χρόνων.Βασικά είναι για όλους τους μαθητές Λυκείου!!:D


Ααα στην Ελλάδα γίνεται όμως ο διαγωνισμός ;;
Πρέπει να διαλέξω αστρονομία στο λύκειο για να μπορώ να λάβω μέρος;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheClash

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 375 μηνύματα.
Αυτά θα έπρεπε να υπήρχαν και στο σχολείο,αλλά...απο παιδεία πάσχουμε!Με ένα ηλίθιο βιβλίο δεν μαθαίνεις τίποτα!
Η αστρονομία είναι πολύ ωραία...Δεν έχω ασχοληθεί πολύ,αλλά μαθαίνεις πολλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koyote

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Κι εγω ασχολουμαι ενεργα με την ερασιτεχνικη (και οχι μονο) αστρονομια:)
Ως αντικειμενο ειναι μαγικο,αλλα και ως χομπυ μπορει να σου προσφερει παρα πολλα!Επειδη καποιος ρωτησε για τηλεσκοπιο,δημοφιλες αναμεσα στους ερασιτεχνες αστρονομους ειναι το skywatcher 8" dobsonian...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
προταση για κπ τηλεσκοπιο?

Κι εγω ασχολουμαι ενεργα με την ερασιτεχνικη (και οχι μονο) αστρονομια:)
Ως αντικειμενο ειναι μαγικο,αλλα και ως χομπυ μπορει να σου προσφερει παρα πολλα!Επειδη καποιος ρωτησε για τηλεσκοπιο,δημοφιλες αναμεσα στους ερασιτεχνες αστρονομους ειναι το skywatcher 8" dobsonian...

Γεια σου κογιότ! Και εσυ εδω?:)
@nefi αρχικά διάβασε το βιβλίο του Terence Dickinson το nightwatch που είναι πολύ καλό για τον αρχάριο ερασιτέχνη.
Τώρα για τηλεσκόπιο σου προτείνω οτι και ο αγαπητος κογιοτ. Δηλαδη αυτο:

https://www.planitario.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=657

Είναι ένα 8ιντο κατοπτρικό. Θα σου δώσει πολύ καλές εικόνες των πλανητών αλλά και Deep Sky Objects δλδ νεφελώματα, γαλαξίες, αστρικά σμήνη...:D Αν θες περρισοτερες πληροφορίες μπορείς να μου στείλεις πμ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
thanks!;)
-----------------------------------------
το βιβλιο ειναι ξενογλωσσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellilili

Νεοφερμένος

Η ellilili αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Είναι στα ελληνικά. Μορείς να το βρεις εδω:
https://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1598
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top