Πιστεύετε ότι οι καθηγητές πρέπει να βάζουν σε όλους 20 στη Γ';

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Όποιος φοιτητής πιάνεται με σκονάκι από καθηγητή ή επιτηρητή απλά χάνει το μάθημα γιατί του μηδενίζουν το γραπτό επί τόπου χωρίς έλεος (στην περίπτωση που κάνει ο φοιτητής φασαρία πάει στο πειθαρχικό με τις ανάλογες συνέπειες που προβλέπει ο νόμος από τον εσωτερικό κανονισμό του Τμήματος ή του Ιδρύματος).
Ξέρω περίπτωση καθηγητή πανεπιστημίου που έπιασε φοιτήτρια με σκονάκι και όχι μόνον της μηδένισε το γραπτό, αλλά της απαγόρευσε να γράψει στο μάθημα του και για τις δύο επόμενες εξεταστικές.
Αυτά τα δύο γιατί τα αναφέρετε με "αρνητική" χροιά; :confused:

Συγγνώμη, αλλά έτσι ΠΡΕΠΕΙ να γίνεται. Παίζεις άτιμα; Κατευθείαν μηδενισμός και αν προβλέπεται, ναι, να σου ρίξουν και μια "καμπάνα" 1-2 εξεταστικών.
Δία, και σε μας το έχουν κάνει κάποιοι καθηγητές αυτό, να σου ρίξουν και κάποιες "αγωνιστικές".

Πραγματικα δεν με νοιαζει αν ο βαθμος θα ειναι 20 η 19 η 10 η 13.Αυτο που με νοιαζει ειναι ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΟ BONUS.Αν γραψω 10 και με βαλει 12 τοτε δεν εχω κανενα παραπονο.ΑΛΛΑ ΜΗΝ ΤΥΧΟΝ ΓΙΝΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΤΡΑΒΗ ΚΑΙ ΧΑΣΩ ΜΟΡΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΧΑΜΟΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ
Να σου πω: εσύ πάλεψες καθόλου για να πάρεις αυτό το "bonus"; Ή το ζητάς απλώς επειδή είσαι Γ' Λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι η αλήθεια ότι και εγώ συμφωνώ με τον Γιώργο...

Τι σημασία έχει αν έχεις 100 πτυχία αγγλικά για παράδειγμα; Το δείχνεις μέσα στην τάξη ότι έχεις τις γνώσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Iσως ειμαι ενας απο τους ελαχιστους που συμμετειχαν ΕΝΕΡΓΑ στο μαθημα της συγκεκριμενης καθηγητριας και δεν εκανα φασαρια.(Θα μιλησω μονο για τη δικια μου ταξη και οχι για τη Γ)Ο μονος που του εβαλε 20 όχι μονο τη σνομπαρε αλλα εγραψε και λιγοτερο απο μενα και αλλα παιδια.
Και ηταν παιδι καθηγητη ο ΜΟΝΟΣ που πηρε 20.Τυχαίο...;Δεν νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giannoutas

Διάσημο μέλος

Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,313 μηνύματα.
Να σου πω: εσύ πάλεψες καθόλου για να πάρεις αυτό το "bonus"; Ή το ζητάς απλώς επειδή είσαι Γ' Λυκείου;

Φιλε λιγο παλεψα.Οπως και ολοι οι συμμαθητες μου στην ταξη.Διοτι δεν γινετε να τα δινεις ολα στο φροντιστηριο και μετα να εχει και απαιτησεις το σχολειο (εντελως αχρηστο φετος,με τις υπαρχουσες συνθηκες).Εισαι κουρασμενος.Δεν εχεις χρονο να κανεις τις ασκησεις του φροντιστηριου και θα διαβαζεις Αρχαια,Ιστοριες και μλκιες που εχω να τα διαβασω απο Α Λυκειου?
Και δεν ισχυει αυτο που λες οτι ενω πας φροντιστηριο να το εδειχνες μεσα στην ταξη.Γιατι αλλες ασκησεις κανουμε εκει και αλλες στο σχολειο (χαμηλετρης δυσκολιας αλλα εντελως οτι ναναι,που δεν προκειτε να πεσουν τετοια)

ΑΛΛΑ το πιο σημαντικο

Αυτο το μπονους το ζηταω.Ξερεις γιατι?Γιατι το εχουν παρει ολοι οι αλλοι μαθητες στα αλλα σχολεια.

Οι αλλοι παλεψαν για αυτο το μπονους? ΟΧΙ
Το πηραν? ΝΑΙ
Γιατι δηλαδη εγω να καθομαι να κουραζομαι στο σχολειο για να παρω το μπονους ενω αλλοι το παιρνουν χωρις να καταβαλουν καμια προσπαθεια.Δες το απο το θεμα της κουρασης και μονο.Ο αλλος θα το γραφει στα @@ του το σχολειο ενω εγω θα προσπαθω μεσα σε μια ταξη με 28 παιδια να αποδειξω την αξια μου σε κατι κοιμησμενους καθηγητες.

Το βρισκεις σωστο?Σε ενα ιδανικο συστημα ναι.Τωρα ομως οχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό με τα υπόλοιπα σχολεία ίσως είναι η μοναδική σας δικαιολογία να ζητάτε το "μπόνους".
Αν και από ότι βλέπω, περισσότερο στα ιδιωτικά παίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Αυτό με τα υπόλοιπα σχολεία ίσως είναι η μοναδική σας δικαιολογία να ζητάτε το "μπόνους".
Αν και από ότι βλέπω, περισσότερο στα ιδιωτικά παίζει.

τι ακριβώς παίζει στα ιδιωτικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
τι ακριβώς παίζει στα ιδιωτικά?

Και από πιο παλιά, όσοι είχαν την οικονομική δυνατότητα, πήγαιναν στα ιδιωτικά για να γλιτώσουν το πρήξιμο για παρουσίες και συμμετοχή στην τάξη. Έπαιρναν χαλαρά τους βαθμούς και ήταν κύριοι. Αυτό ίσχυε τουλάχιστον μέχρι πριν από κανά 4άρι χρόνια.

(Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι όλα τα ιδιωτικά έτσι!!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grotesque_mask

Πολύ δραστήριο μέλος

Η in bianco e nero αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,193 μηνύματα.
Και από πιο παλιά, όσοι είχαν την οικονομική δυνατότητα, πήγαιναν στα ιδιωτικά για να γλιτώσουν το πρήξιμο για παρουσίες και συμμετοχή στην τάξη. Έπαιρναν χαλαρά τους βαθμούς και ήταν κύριοι. Αυτό ίσχυε τουλάχιστον μέχρι πριν από κανά 4άρι χρόνια.

(Για να μην παρεξηγηθώ, δεν είναι όλα τα ιδιωτικά έτσι!!!)

lol :confused: ο,τι να ναι,εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο
πάντως εγώ πήγαινα σε ιδιωτικό και δεν μας χάριζαν βαθμούς,έβαζαν τον βαθμό που εκτιμουσαν οτι θα γραφαμε στο τελος και σε μενα επεσαν μεσα παντως:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γι αυτό είπα ότι δεν είναι όλα τα ιδιωτικά έτσι...Έχω περίπου 10-15 παιδιά που έκαναν το παραπάνω στη χρονιά μου και στις 2-3 επόμενες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mercury

Επιφανές μέλος

Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,611 μηνύματα.
It's simple..You don't deserve it...You don't get it.
Δικαιολογιες του τυπου ειμαι κουρασμενος απο το φροντιστηριο και τα ιδιαιτερα ειναι το λιγοτερο lame.
Το σχολειο σου δινει βαθμους..Οχι τα ιδιαιτερα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρουλιτα

Διάσημο μέλος

Η Χαρουλιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,552 μηνύματα.
Προσωπικα πιστευω πως θα επρεπε να μετραει ο προφορικος βαθμος!
Ειναι απλο οταν δεν υπαρχουν κοινα κριτηρια...
Γιατι σε μενα που ειμαι πχ μετρια μαθητρια να μου βαλει ο μαθηματικος 15 και σε αλλο σχολειο ο καθηγητης να βαζει 17-18 σε ενα κακο (σχετικα) μαθητη???
Εγω δεν αδικουμε???
Αντιστοιχα γινεται και με τους καλους και τους αριστους μαθητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ίσως δεν θα έπρεπε να μετράει καθόλου ο προφορικός βαθμός. Ότι γράφεις, παίρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Δηλαδη να κρινεται ολη η προσπαθεια του εξαμηνου, απο μια ωρα εξετασης;
ετσι, το αποτελεσμα δεν θα ειναι αντικειμενικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Να βάζουν σε όλους 20, γιατί είναι ανίκανοι να διδάξουν.
Αν ήταν ικανοί, τα παιδιά δεν θα πήγαιναν φροντιστήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δηλαδη να κρινεται ολη η προσπαθεια του εξαμηνου, απο μια ωρα εξετασης;
ετσι, το αποτελεσμα δεν θα ειναι αντικειμενικο....

Είναι όμως πιο αντικειμενικό από τον κάθε καθηγητή σε οποιοδήποτε σχολείο της Ελλάδας (που δεν ξέρεις τι σχέση έχει με τους μαθητές του), βάζοντας μέσα και τη διαφορά ιδιωτικών και δημοσίων σχολείων...

Να βάζουν σε όλους 20, γιατί είναι ανίκανοι να διδάξουν.
Αν ήταν ικανοί, τα παιδιά δεν θα πήγαιναν φροντιστήριο.

Μπορείς να γίνεις λοιπόν καθηγητής, για να τα διορθώσεις όλα...! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Μπορείς να γίνεις λοιπόν καθηγητής, για να τα διορθώσεις όλα...! :)

Όχι, για 2 λόγους.

1) Μισώ τα παιδιά (και τους ανθρώπους, αλλά ειδικά τα παιδιά).
2) Ακόμα και αν ήμουν σωστός καθηγητής, δεν θα ήταν οι υπόλοιποι 500.000.

Γι' αυτό θέλουμε οι μαθητές να έχουν το δικαίωμα να αξιολογούν τους καθηγητές τους, όσοι είναι άχρηστοι να φεύγουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Γι' αυτό θέλουμε οι μαθητές να έχουν το δικαίωμα να αξιολογούν τους καθηγητές τους, όσοι είναι άχρηστοι να φεύγουν :)

Δεν διαφωνώ στο θέμα της αξιολόγησης, ίσα ίσα!
Κρατώ όμως μια επιφύλαξη για το κατά πόσον τα παιδιά έχουν καθαρό και αντικειμενικό μάτι για να αξιολογήσουν κάτι τόσο σοβαρό.
(Την ίδια επιφύλαξη έχω και στο πανεπιστήμιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ στο θέμα της αξιολόγησης, ίσα ίσα!
Κρατώ όμως μια επιφύλαξη για το κατά πόσον τα παιδιά έχουν καθαρό και αντικειμενικό μάτι για να αξιολογήσουν κάτι τόσο σοβαρό.
(Την ίδια επιφύλαξη έχω και στο πανεπιστήμιο)

Μοιράζομαι την επιφύλαξη σου. Πολλοί καθηγητές είναι εξαιρετικοί δάσκαλοι και έχουν πολλές γνώσεις αλλά έχουν επίσης κάποιες ιδιαιτερότητες. Ε, πολλοί μαθητές/φοιτητές κολλάνε στις ιδιαιτερότητες και χάνουν την big picture, ότι δηλαδή μπορούν να μάθουν πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Η αξιολόγηση είναι ένα ολόκληρο θέμα, με πολλές πλευρές και...παράπλευρες απώλειες!
Το βλέπω στο πανεπιστήμιο και έχω προβληματιστεί πάρα πολύ, γιατί έχω και εμπειρία από την αντίστοιχη αξιολόγηση στο Λονδίνο.
Και νομίζω ότι οι φοιτητές δεν μπορούν να κάνουν σωστή αξιολόγηση γιατί κρίνουν ακόμα και στα 20 τους με εμπειρίες από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αν ακόμα είχα πίστη στην ανθρωπότητα, θα έλεγα ότι όταν φέρεσαι στα παιδιά σαν να είναι ίσα με σένα σε intellect και δεν τους φέρεσαι σαν να είσαι ο φύρερ τους και αυτοί σε στατόπεδο συγκέντρωσης, όπως κάνουν οι καθηγητές του σήμερα, αυτά θα φερθούν ανάλογα, ώριμα.

Όμως τώρα συμφωνώ.
Τα παιδιά είναι ανώριμα και δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτα γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top