Αθλήματα Στρατιωτικών Σχολών

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
200 μέτρα γρήγορα, 600 χαλαρά και στα τελευταια 200 τα δίνεις όλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Το σημαντικότερο στην προπόνησή σου στο τρέξιμο είναι να μην τρέχεις στην αρχή κάθε φορά ακριβώς 1000 μέτρα σε επίπεδο έδαφος. Ξεκίνα να πας για περπάτημα π.χ. 3 χλμ. Περπάτα λίγο, μετά τρέχα, μετά ξανά περπάτημα. Διάλεξε μια διαδρομή, που έχει μερικές ανηφόρες και κατηφόρες. Κάποια στιγμή θα διαπιστώσεις ότι μπορείς να τρέξεις ολόκληρη τη διαδρομή. Μετά μπορείς (και πρέπει) να επικεντρωθείς στο 1000άρι και στη βελτίωση του χρόνου σου. :)

Επίσης, να έχεις κατά νου, ότι εάν ξεκινήσεις το τρέξιμο στο φουλ, θα κουραστείς πολύ γρήγορα. Κάνε υπομονή στην αρχή και τρέχα λίγο πιο χαλαρά. (Ναι, θα θέλεις να ξεκινήσεις γρήγορα, αλλά δεν είναι καλή ιδέα.) Στην πορεία θα διαπιστώσεις, ότι είναι πιο εύκολο να αυξάνεις την ταχύτητά σου σταδιακά μέχρι το τέλος της διαδρομής, ιδίως όταν μιλάμε για τόσο μικρές αποστάσεις. Δε θα προλάβεις να κουραστείς στα 4-4,5 λεπτά. Στο τέλος της διαδρομής θα τρέχεις στο φουλ και δε θα νιώθεις άσχημα.

Αυτά σου τα λέω εγώ, που κάποτε λαχάνιαζα στα 50 μέτρα που έτρεχα για να προλάβω το λεωφορείο. Τώρα βγαίνουν και τα 10 χλμ σε λιγότερο από μία ώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ElwCma

Νεοφερμένος

Η ElwCma αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παιδιά αν και απαντώ καθυστερημένα, έχω να πω ότι ακολούθησα κάποια απ αυτά που μου είπατε και βρίσκομαι σε καλό δρόμο!Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριακαρατσιρ

Νεοφερμένος

Η μαριακαρατσιρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
ειναι πολυ αυστηρα τα ορια κιλων για την εισαγωγη στις στρατιωτικες σχολες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiViNGtheLiFE

Διάσημο μέλος

Η LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,226 μηνύματα.
ειναι πολυ αυστηρα τα ορια κιλων για την εισαγωγη στις στρατιωτικες σχολες?

Είναι απλό, αν έχεις μέσο δεν είναι, αν πάλι όχι, τότε είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριακαρατσιρ

Νεοφερμένος

Η μαριακαρατσιρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εχω μεσο, ο μπαμπας μου τελειωσε με βαθμο συνταγματαρχη, αυτο βοηθαει, σωστα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
δεν ξερω κατα πόσο θα βοηθήσει!! αυτο που είναι σίγουρο είναι πως θα πρέπει να έχεις βγαλει τα όρια, ώστε να είσαι σίγουρη. Δεν ξέρω κατα πόσο θα βοηθησει το μεσο, εάν δεν βγαλεις μηΚος υψος και 1000, 100 μ αντε και σφαιρα σε αυτα τουλαχιστον που φαινονται πρέπει οπωσδήποτε να τα βγαλεις γιατί δεν θα είσαι μόνη σου.
Εγώ είμαι της αποψης πως θα πρέπει να έχεις βγαλει τα όρια για να πας αλλιώς καλό θα ήταν να μην πήγαινες. Δική σου βέβαια η απόφαση.
Όσο για τα κιλά εάν είναι 0.2 και λιγότερο μπορεί να σε περάσουν(δείκτης μάζας σωματος). ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.

μαριακαρατσιρ

Νεοφερμένος

Η μαριακαρατσιρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
για τα κιλα απο περιεργεια ρωτησα, εχω χασει αυτα που χρειαζεται αν και δινω του χρονου, στα αθληματα μονο η σφαιρα με δυσκολευει, το οριο ειναι 4,40μ αλλα ειναι μεσο ορο ή απο καθε χερι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
για τα κιλα απο περιεργεια ρωτησα, εχω χασει αυτα που χρειαζεται αν και δινω του χρονου, στα αθληματα μονο η σφαιρα με δυσκολευει, το οριο ειναι 4,40μ αλλα ειναι μεσο ορο ή απο καθε χερι?

Ρίψη σφαίρας (7,275 χλγ) μέσος όρος ρίψης με το δεξί και το αριστερό χέρι.
ΣΣΕ/ΟΠΛΑ,ΣΝΔ,ΣΙ/ΙΠΤ,ΣΜΥ/ΟΠΛΑ+ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ:4,50 μ
ΣΣΕ/ΣΩΜΑΤΑ,ΣΙ/ΜΗΧ,ΣΣΑΣ,ΣΑΝ,ΣΜΥ/ΣΩΜΑΤΑ,ΣΜΥΝ,ΣΤΥΑ,ΣΥΔ,ΣΙΡ:4,40 μ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!! Ερώτηση
Φίλη κάνει σφαιρα για να δωσει για τα αθληματα στις στρατιωτικες σχολές, ωστόσο είναι 54 κιλά και κάνει με 6 κιλά σφαιρα και όχι 7.25. τεσπα κάνει 4.75 αριστερό και 4.90 με δεξί. Όμως θέλω να σας ρωτήσω το εξής με βάση τα κιλά της, τα όρια που κάνει και εάν η σφαιρα είναι 7.25 πόση θα είναι η αποκλιση από την 6 κιλά σφαιρα?? Υπάρχει προγραμμα για να το δείξει???
Εάν ξέρει κανείς τίποτα ας απαντησει... PLEASE!!:worry::worry::worry::worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Θέλω να δω μια περίπλοκη απάντηση από τον Δία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά!! Ερώτηση
Φίλη κάνει σφαιρα για να δωσει για τα αθληματα στις στρατιωτικες σχολές, ωστόσο είναι 54 κιλά και κάνει με 6 κιλά σφαιρα και όχι 7.25. τεσπα κάνει 4.75 αριστερό και 4.90 με δεξί. Όμως θέλω να σας ρωτήσω το εξής με βάση τα κιλά της, τα όρια που κάνει και εάν η σφαιρα είναι 7.25 πόση θα είναι η αποκλιση από την 6 κιλά σφαιρα?? Υπάρχει προγραμμα για να το δείξει???
Εάν ξέρει κανείς τίποτα ας απαντησει... PLEASE!!:worry::worry::worry::worry:
δεν εχει να κανει με τα ποσα κιλα ειναι αυτος που ριχνει την σφαιρα. Εχει να κανει με αλλους παραγωντες οπως δυναμη ,εξασκηση,εκρηκτικοτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Θέλω να δω μια περίπλοκη απάντηση από τον Δία.
:) Δεν είχα σκοπό να απαντήσω σε θέμα που δεν έχω ασχοληθεί. Όμως, αφού προκλήθηκα (και έχω το ελάττωμα να μην αφήνω κάτι να πέφτει κάτω), θα δώσω μια απάντηση. Όμως θα σε απογοητέψω, καθώς η απάντησή μου μόνο περίπλοκη δεν θα είναι.
@ tweetyslvstr:
Γιατί δεν δοκιμάζει με τη σφαίρα των 7,275 kg ; Λογικά ο Μ.Ο. των 4,83m που έχει με τη σφαίρα των 6 kg δείχνει λογικό το Μ.Ο. των 4,50m που απαιτούνται για τη σφαίρα των 7,275 kg. (Ίσως να είμαι λάθος, καθώς τα 54 kg της να μην επιτρέπουν τη μεγάλη σφαίρα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή στις στρατιωτικές σχολές). Πάντως, καλή της επιτυχία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tweetyslvstr

Δραστήριο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 660 μηνύματα.
:) Δεν είχα σκοπό να απαντήσω σε θέμα που δεν έχω ασχοληθεί. Όμως, αφού προκλήθηκα (και έχω το ελάττωμα να μην αφήνω κάτι να πέφτει κάτω), θα δώσω μια απάντηση. Όμως θα σε απογοητέψω, καθώς η απάντησή μου μόνο περίπλοκη δεν θα είναι.
@ tweetyslvstr:
Γιατί δεν δοκιμάζει με τη σφαίρα των 7,275 kg ; Λογικά ο Μ.Ο. των 4,83m που έχει με τη σφαίρα των 6 kg δείχνει λογικό το Μ.Ο. των 4,50m που απαιτούνται για τη σφαίρα των 7,275 kg. (Ίσως να είμαι λάθος, καθώς τα 54 kg της να μην επιτρέπουν τη μεγάλη σφαίρα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται στην περίπτωση αυτή στις στρατιωτικές σχολές). Πάντως, καλή της επιτυχία...

Φίλε Δία σε ευχαριστω για την απαντηση. Δεν είχε 7.25 και γι'αυτο ρωτησα, πηγε να πάρει αλλά θα της την εφερναν σημερα οποτε πηρε την 6 κιλων. Εχει κανει και με 7.25 την αντεχει πλώς ρωτησα μηπως μπορούσε κάποιος να υπολογισει αυτό που είπα:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Καποιος που εχει μια καλη φυσικη κατασταση ειναι απαραιτητο να παει στιβο για τα αθληματα ή ειναι ευκολα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John_07

Νεοφερμένος

Ο John_07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Εμενα μια συμμαθητρια μου κοπηκε στην σφαιρα, και περασε τα υπολοιπα :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Καποιος που εχει μια καλη φυσικη κατασταση ειναι απαραιτητο να παει στιβο για τα αθληματα ή ειναι ευκολα?
Δεν ξέρω αν έχεις ασχοληθεί με κάποιο άθλημα παλιότερα, αλλά θα σου πρότεινα να πας να κάνεις 2-3 προπονήσεις για να δείς που βρίσκεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνιος 1

Νεοφερμένος

Ο Αντώνιος 1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Γειά σας, μετά από πολύ καιρό σκεψης και δύο φορές αλλαγή κατεύθυνσης αποφάσισα να πάω ΣΝΔ. Όμως υπάρχει κάτι που με αγχώνει αφάνταστα, τα αθλήματα:(. Απο το καλοκαίρι έχω χάσει πολλά κιλά και μπορώ να πω πως έχω σουλοπωθεί αρκετά όμως ο ΔΜΣ μου είναι 35!!!!!:eek: Εν τω μεατξύ έκανα από τα 4 μου ταεκβοντο όμως το σταμάτησα στη Β Γυμνασίου. Τώρα είμαι Β Λυκείου και σε απόγνωση. Έχετε να μου δώσετε καμιά συμβουλή για τα αθλήματα; Αρκεί να προπονηθώ μόνος μου ή χρειάζομαι προπονητή; Μέχρι πότε πρέπει να αδυνατίσω τελείως; Είναι εφικτό;:confused: Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αν υπάρχει η οικονομική δυνατότητα πάρε γυμναστή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top