Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

Pavlitos

Δραστήριο μέλος

Ο Παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 725 μηνύματα.
Αυτό εξαρτάται..Έχω δει παιδιά καθηγητών που παινεύονται από άλλους καθηγητές και παίρνουν βαθμούς που πραγματικά δεν αξίζουν ΑΛΛΑ έχω δει και καθηγητές που βλέπουν τα παιδιά άλλων καθηγητών σαν απλούς μαθητές.Στη 'Γ Γυμνασίου έπεσε στην 1η περίπτωση και στην 'Α Λυκείου στη 2η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nightwish 4 ever

Νεοφερμένος

Η Nightwish 4 ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Ξερω μια περιπτωση που καθηγητης καθε φορα που μπαινει στην ταξη ρωταει μια μαθητρια "τι κανει ο πατερας σου που ειναι συναδελφος??"
Η συγκεκριμενη κοπελα παρα τις μετριες επιδοσεις της στο μαθημα του εχει 19-20.
Ολοι οι αλλοι καθηγητες του συγκεκριμενου σχολειου της συμπεριφερονται κανονικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Φυσικά και όχι. Ίσα ίσα , αυξάνονται οι απαιτήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Εγώ βίωσα έντονα την ανισότητα αυτή στο Γυμνάσιο. Μονίμως τα παιδιά αυτά έβγαζαν μεγαλύτερους Μ.Ο από τα υπόλοιπα. Στα διαγωνίσματα ότι και να έγραφαν έπαιρναν 20. Θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα: ο διπλανός μου που είχε τον πατέρα του στο γυμνάσιο έγραψε σε ένα διαγώνισμα μαθ/κα 13 και πήρε 20, αυτομάτως εξισώθηκε με τους άλλους που έγραψαν 19-20. Σε μία άλλη περίπτωση ενώ και οι 2 συμμετήχαμε και γράψαμε ίδιο βαθμό (15) στο διαγώνισμα (Γλώσσα), πήρε 2 βαθμούς παραπάνω(εγώ 17 αυτός 19). Όχι πως αξίζει να αγχώνεσαι για τέτοιες μαλακίες. Στην τελική η ανισότητα αυτή επηρεάζει μόνο τα παιδιά που διεκδικούν σημαία, κάτι που το θεωρώ χαζό.

Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση. Σαν καθηγητής ο γονιός να πιέζει το παιδί και έτσι να διαβάζει περισσότερο άρα να είναι καλύτερος μαθητής.
Συμφωνώ άπειρα.
Προσωπικά, όσα παιδιά καθηγητών έχω γνωρίσει δεν υπάρχει περίπτωση να πέσουν κάτω απο 18.
Ίσως γιατί οι γονείς τους είναι εκεί, να τους βοηθήσουν όταν έχουν μια απορία και να τους "ζορίσουν" να μοιάσουν σ' αυτούς. (όντας καθηγητές, θα είχαν αξιοπρεπέστατους βαθμούς στο γυμνάσιο).
Βάλε το οτι τους έχουν ως πρότυπα τα παιδιά, βάλε και τη βοήθεια ή τις έξτρα ασκήσεις που πιεζουν και κουράζουν, όπως και το "έγραψες 16; Απαράδεκτο! Εγώ στο γυμνάσιο ήμουν απουσιολόγος!" κλπ κλπ κλπ.
Όλα αυτά, θέλεις δε θέλεις, περνούν ιδέες.
Τα παιδιά αυτά φαίνονται απο το δημοτικό, είχα συμμαθητές παιδιά καθηγητών και δασκάλων και φαινόντουσαν, απο το Α έπειτα το 10 το 19 και το 20. Υπάρχουν φυσικά κι εξαιρέσεις αλλά... είναι σαν να ψάχνεις βελόνα μες στα άχυρα.
Ξέρω μια κοπέλα κι απ' ότι μου έχουν πει φίλες της, η μαμά της, φιλόλογος, την έβαλε να διαβάζει καλοκαίρι τετάρτης δημοτικού όλη την ύλη της πέμπτης κι όταν εκείνη παραπονιόταν η κουραζόταν, της έλεγε " Πώς θα μοιάσεις στη μαμά;" Δηλαδή ακραία πράγματα.
Είναι ευνοημένα, μόνο και μόνο απο το οικογενειακό περιβάλλον, όσο αφορά τα μαθήματα και το σχολείο.
Όσο αφορά τον ελέυθερο χρόνο, μάλλον παραφορτωμένα θα έλεγα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Προσωπικά έχω συναντήσει όλες τις περιπτώσεις, και κάθε περίπτωση διαφέρει. Υπάρχουν και "κακομαθημένα" τέτοια παιδιά, υπάρχουν και παιδιά που ευνοούνται για αυτό τον λόγο δίχως τα ίδια να το θέλουν, παιδιά που απλά για αυτό το λόγο διαβάζουν περισσότερο, όπως και παιδιά που δεν διαφέρουν καθόλου από τα υπόλοιπα είτε σε επιδόσεις είτε σε αντιμετώπιση. Εχει να κανει και με τον καθηγητη που βαθμολογει, και με τον καθηγητη/γονεα, και με το παιδι βεβαια..

Προσωπικά παντως δεν μου αρεσε ποτε το φαινομενο καθηγητων που παρολο που εμεναν χιλιομετρα μακρια εφερναν τα παιδια τους στο σχολειο που δουλευαν...

Α, και μου θυμησατε και μια απο τις πιο ευχαριστες αναμνησεις των σχολικων μου χρονων, οταν στο δημοτικο ειχα πεταξει σε ενα σκαμμα γεματο νερο τον κακομαθημενο γιο μιας αχωνευτης δασκαλας:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Υπάρχουν καθηγητές και "καθηγητές". Στο Δημοτικό ο δάσκαλός μας είχε την κόρη του στην τάξη μας, στη αλλά ούτε την πίεζε ούτε υπήρχε διαφορά στη συμπεριφορά του ανάμεσα σε αυτήν και σε εμάς. Βέβαια στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο ειδικότερα είναι συχνότερα τα φαινόμενα αυτά. Αλλά όπως προείπα, όταν ο Καθηγητής είναι πρώτα άνθρωπος και μετά υπάλληλος τότε δεν καταλαβαίνει από συγγένειες και φιλίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ξεθαβω πολυ παλιο θεμα, αλλα τεσπα....
Λοιπον, θεωρω οτι ειναι αναλογα με το σχολειο.... Για παραδειγμα, στην ταξη μου εχουμε ενα παιδι που ειναι γιος ενος καθηγητη στο Λυκειο.... Μπορω με βεβαιοτητα να πω οτι οχι απλως δεν τον ευνοουσαν οι καθηγητες, ισα ισα ηταν πιο αυστηροι μαζι του... Ο πατερας του μαλιστα, μας εκανε περυσι Γεωγραφια και του εβαλε 18, παρολο που ειχε διαβασει για 20....
Οποτε, δεν νομιζω οτι υφισταται θεμα... Ειναι κατι που κατα τη γνωμη μου δειχνει τους γονεις του παιδιου και την παιδεια τους... Αν ειναι σωστοι θα τον αντιμετωπισουν οπως τους υπολοιπους. Αν οχι, ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
βασικα,ενα πραγμα δεν καταλαβαινω αν ο πατερας σου ειναι σε διαφορετικο γυμνασιο πως γινεται να επηρεασει τους βαθμους?Προφανως,ρωταω γτ το εχω ακουσει και αυτο,εχοντας γονεις εκπαιδευτικους,Παντως,ενα πραγμα αξιο θαυμασμου πως γινεται εγω που επαιρνα χαριστικα 20 στο γυμνασιο να συνεχισω με 19,9 η 20 στο λυκειο,ενω οι κυριοι επικριτες να βγαζουν τωρα 17?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
βασικα,ενα πραγμα δεν καταλαβαινω αν ο πατερας σου ειναι σε διαφορετικο γυμνασιο πως γινεται να επηρεασει τους βαθμους?Προφανως,ρωταω γτ το εχω ακουσει και αυτο,εχοντας γονεις εκπαιδευτικους,Παντως,ενα πραγμα αξιο θαυμασμου πως γινεται εγω που επαιρνα χαριστικα 20 στο γυμνασιο να συνεχισω με 19,9 η 20 στο λυκειο,ενω οι κυριοι επικριτες να βγαζουν τωρα 17?

Αυτό πρώτη φορά τ'ακούω. :!:
Καλά προφανώς και δεν γίνεται και πρέπει να είναι πολύ βλάκας κάποιος για να το υποστηρίξει. Οπότε μάλλον είχες μπλέξει με βλάκες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
Καλα οχι και οτι εγω πιστευα οτι προκειται για πανεξυπνα ατομα.
απλα,το χω ακουσει.Και απλα γελασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
Σε ορισμένες περιπτώσεις συμβαίνει, σε άλλες όχι. Στην α' λυκείου για παράδειγμα, στο τμήμα που βρέθηκα, υπήρχαν 2 παιδιά καθηγητών, που βρίσκονταν στο ίδιο λύκειο, και απλώς οι υπόλοιποι καθηγητές, τα ήξεραν ήδη. Αλλά δε συνέβη κάτι το ιδιαίτερο. Κι εμάς μας έμαθαν. Το μόνο κακό, είναι ότι οι συγκεκριμένοι δύο καθηγητές ήταν πολύ καλοί (απ'ότι μου ειπαν παιδιά μεγαλύτερων τάξεων που τους είχαν), και δε μας έπιασαν.
Τώρα αν κάποιοι γονείς-καθηγητές είναι κολλημένοι, και πιέζουν για βαθμό τους άλλους, δεν έχω να πω κάτι. Απλώς, λίγη αξιοπρέπεια δε βλάπτει.

Στο δημοτικό, και εμένα, και άλλα παιδιά, μας δούλευαν πάντως, γιατί οι γονείς μας είναι εκπαιδευτικοί, αλλά εντάξει, στο δημοτικό, δεν τίθεται θέμα εύνοϊκής συμπεριφοράς... Για όνομα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Την εύνοια την έχω δει με περιπτώσεις 9/10....Στο δημοτικό και στις 3 παρελάσεις ηταν σημαιοφόρος ενω ειχε 8 και 9..Στο γυμνάσιο πάντα 20 από τους καθηγητές ενώ στ διαγωνίσματα έγραφε 15-16...Και στις πανελλήνιες πάτωσε...έβγαλε 15200
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
καλα ρε παιδια ειπαμε οχι και στο δημοτικο.
Αλλα δεν ξερω γενικα υπαρχει ενα κλιμα προκαταληψης απεναντι σε μας,τα παιδια εκπαιδευτικων.Δηλαδη,στο σχολειο καθημερινα,δεν αξιολογουμαστε εμεις αλλα η ''κλικα'' των γονιων μας?
Ελεος,πια.Αλλα βεβαια καλυτερα ορισμενες φορες φορες να επιρριψεις την ευθυνη στον ευκολο στοχο παρα να την αναλαβεις προσωπικα.

@maraki καλα και εκανε κρα απο μακρια οτι το παιδι ηταν κακος-μετριος μαθητης?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
καλα ρε παιδια ειπαμε οχι και στο δημοτικο.
Αλλα δεν ξερω γενικα υπαρχει ενα κλιμα προκαταληψης απεναντι σε μας,τα παιδια εκπαιδευτικων.Δηλαδη,στο σχολειο καθημερινα,δεν αξιολογουμαστε εμεις αλλα η ''κλικα'' των γονιων μας?
Ελεος,πια.Αλλα βεβαια καλυτερα ορισμενες φορες φορες να επιρριψεις την ευθυνη στον ευκολο στοχο παρα να την αναλαβεις προσωπικα.

@maraki καλα και εκανε κρα απο μακρια οτι το παιδι ηταν κακος-μετριος μαθητης?

όλη η τάξη το ήξερε αυτό,μπορεί και ορισμένοι καθηγητές,αφού έβλεπαν τα διαγωνίσματά του,αλλά προφανώς δεν μπορούσαν να "προδώσουν" τους συναδέλφους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Δεν είναι γενικός κανόνας, αλλά συμβαίνει κάποιες φορές να τα βλέπουν με "άλλο" μάτι κάποιοι καθηγητές που επηρεάζονται από κάτι τέτοια (οι ίδιοι τύποι που μασάνε και στο γλύψιμο)...ενώ σε άλλους δεν ιδρώνει το αυτί τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Μην αγχώνεστε για τη σημαία και τις λοιπές βλακείες του σχολείου... στο τέλος θα φανεί ποιος διάβαζε και ποιος τα έξυνε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εκ πείρας κι εγώ θα πω την άποψή μου. Ναι είναι, τουλάχιστον ό,τι έχω συναντήσει μέχρι τώρα.
Στο δημοτικό ο δάσκαλος είχε την κόρη του στα όπα όπα επί τέσσερα χρόνια στην τάξη του παρακαλώ....
Στο γυμνάσιο τρεις τέσσερις καθηγητές τα παιδιά τους και μπαινόβγαιναν προκλητικά στο γραφείο των καθηγητών για να τους ψήσουν να βάλουν 20 στα παιδιά τους και αυτά έβγαζα 20 από το πρώτο τρίμηνο με 12 και15 και17 σε τεστ και διαγωνίσματα και εγώ 19/12! Και μετά το παιζαν και ανήξεροι...
Στο λύκειο ένα σας λέω. Συμμνθήτρια έχει και τους δύο γονείς της στο ίδιο σχολείο. Τα συμπεράσματα δικά σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
οχι μονο τα παιδια των καθηγητων,αλλα κ τ'ανηψια τους και τα εγγονια τους κ ολο τους το σο'ι':jumpy: μαλλον κακο παρα καλο τους κανει αυτο,αλλα θα το καταλαβουν οταν τους βγουν τα "απλυτα" στις πανελληνιες,αλλα κ στην μετεπειτα πορεια τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
οχι μονο τα παιδια των καθηγητων,αλλα κ τ'ανηψια τους και τα εγγονια τους κ ολο τους το σο'ι':jumpy: μαλλον κακο παρα καλο τους κανει αυτο,αλλα θα το καταλαβουν οταν τους βγουν τα "απλυτα" στις πανελληνιες,αλλα κ στην μετεπειτα πορεια τους

Καλα νταξ φτασαμε στην παρανοια.

ΜΗ πω και τα δισεγγονα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
Καλα νταξ φτασαμε στην παρανοια.

ΜΗ πω και τα δισεγγονα τους.

ναι βεβαια αν ο καθηγητης ειναι τελειως καπη:P παντως οπως θα καταλαβες η υπερβολη ηταν εσκεμμενη λογω των τεραστιων διαστασεων που εχει παρει το φαινομενο στα ελληνικα σχολεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top