Πιστεύετε ότι τα παιδιά των καθηγητών είναι πιο "ευνοημένα" από τα άλλα παιδιά;

errikaki

Νεοφερμένος

Η errikaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
αυτα ειναι βλακειες που λενε οι αλλοι γτ ζηλευουν πολλες φορες για τους βα8μους που κερδιζουν με την α3ια τους... αντι8ετα δν εχουν πολλα προνομια! ποιος ειπε οτι παντα βοη8ανε οι γονεις??? η μαμα μου ειναι κα8ηγητρια γαλλικων...ακουστε που σας λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εγω δεν το νομιζω αυτο παρολο που στην ταξη μου εχουμε ενα παιδι του οποιου ο μπαμπας ειναι καθηγητης στο ιδιο σχολειο και μαλιστα μας κανει γερμανικα. Το παιδι αυτο ειναι και αυτος αριστος μαθητης αλλα οχι επειδη ειναι ο μπαμπας του!!!!!!!!!1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgGeliCo0zZz

Νεοφερμένος

Η Αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
και εγω πιστευω πως τα παιδια των καθηγητων δεν εναι καθολου μα καθολου ευνοημενα!!ειχα φιλη που ηταν κορη καθηγητη και ηταν η μονη που σηκωνε καθε μερα!βεβεα αυτο δεν ειναι και πολυ καλο γιατι τα παιδια νιωθουν λιγο~εως πολυ~ασχημα αλλα αμα μπορουσε κανεις να καταλαβει γιατι οι καθηγητες το κανουν αυτο στα παιδια τους τοτε δεν θα χρειαζοταν να αναρωτιομασταν καν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

acid_18

Νεοφερμένος

Ο Γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Είναι ευνοημενα..
Αλλα στο σχολείο δεν φαίνεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
ναι ναι το πιστευω...και μ εχει τυχει..αντε τωρα μην αρχισω..!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
ναι ναι το πιστευω...και μ εχει τυχει..αντε τωρα μην αρχισω..!!:mad:

εεεε αντε καλε πες:P:P
ειμαι περιεργη:no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
δε θες καλυτερα...αστο κανεις δε θελει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
δε θες καλυτερα...αστο κανεις δε θελει

θελωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!αντε ειμαι περιεργηη
δεν μου εχει τυχει ποτε!πλζ Χριστινακι:P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
ε ρε παιδι μου ειναι πολυ ευνοημενοι..αλλα γραφουν στις εξετασεις και αλλα τους βαζουν στον βαθμο και παντα βγαζουν εικοσι κτλ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βetty

Δραστήριο μέλος

Η Βetty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 726 μηνύματα.
ε ρε παιδι μου ειναι πολυ ευνοημενοι..αλλα γραφουν στις εξετασεις και αλλα τους βαζουν στον βαθμο και παντα βγαζουν εικοσι κτλ...

ΑΑΑΑΑ καταλαβα:no1:

εμενα δεν μου εχει τυχει ποτε ευτυχως:P:P
παντως πιστευω οτι ειναι αναλογα την περιπτωση:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

toknil

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η toknil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Αλήθεια, νομίζουν τόσοι πολλοί ότι τα παιδιά των καθηγητών δεν είναι ευνοημένα;
Είναι κάτι που δεν το περίμενα, ίσως να έχω βιώσει την εξαίρεση του κανόνα.
Παραθέτω την προσωπική μου εκτίμηση που πηγάζει και από προσωπική εμπειρία.
Ναι, ίσως τα παιδια των καθηγητών να δέχονται μεγαλύτερη πίεση ακριβώς επειδή γνώριζουν σε προσωπικό επίπεδο τους περισσότερους καθηγητές, όμως τα προνόμια είναι αρκετά επίσης. Τόσο σε βαθμούς, που συναγωνίζεται ο ένας γονιός-καθηγητής με τον άλλον ποιός την έχει μεγαλύτερη, όσο και στην καθημερινή επαφή μέσα στην τάξη.

Πρέπει να πω όμως ότι την μεγαλύτερη ευθύνη για αυτήν την ''ανισότητα'' την έχουν τα ίδια τα παιδιά των καθηγητών, εξάλλου οι καθήγητες είναι από μόνοι τους στην πλειοψηφία τουρίστες.

Η καλύτερη μου φίλη είναι παιδί καθηγητών, η ίδια σε κουβέντες μας το παραδεχόταν για την ιδιαίτερη εκμετάλευση που είχε, ταυτόχρονα ήταν η μοναδική που ήξερα και που δεν είχε προσθέσει σε όλο αυτό μπόνους-γλύψιμο και τα σχετικά.

Τελικώς, η απαντησή μου στο ερώτημα είναι ''Ναι''
'Οπως και το παιδί του γιατρού,του δήθεν,του έτσι,του αλλιώς,του προέδρου του συλλόγου...

Μια μικρογραφία της κοινωνίας δεν μας πρήζουν ότι είναι το σχολείο εξάλλου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εξαρτατε....
Στο γυμνασιο ειχα εναν συμαθητη που ο πατερας του ητανε καθηγιτης στο ιδιο σχολειο. Πολοι καθηγιτες τον εβαζαν καπως πιο πανω απο αλλα παιδια, και αλλοι οχι... Βεβαια το ιδιο το παιδι ητανε πολυ καλος μαθητης, και αξιζε τους βαθμους που επερνε, δεν υπηρξε αδικια.
Απο την αλλη εχω δει μαθητρια (κορη καθηγητη) να εχει αντιμετωπιση λες και ειναι βασιλισα, και ενω δεν ητανε καλη μαθητρια να παιρνει καπιους βαθμους παραπανω για να περασει με ανεση την ταξη...
Εξαρτονται ολα απο τον καθε καθηγιτη ξεχωριστα, και απο τον/την πατερα/μητερα του παιδιου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3v@Ki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η V for Vlammenh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 302 μηνύματα.
ανάλογα με τους καθηγητές που κάνουν μάθημα στο συγκεκριμένο παιδι...ανάλογα με τον γονεα-καθηγητή του παιδιού ...ανάλογα με την εντιμότητα των καθηγητών που κάνουν μάθημα στο παιδί...ανάλογα με την σχέση των καθηγητων που κάνουν μάθημα στο παιδι με τον γονέα-καθηγητή ...και τέλος ανάλογα με τις μαθητικές επιδόσεις του παιδιού!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Ούτε εγώ έχω παρατηρήσει κάποιο τέτοιο φαινόμενο.....Ένα παιδί που υπάρχει στο σχολείο μας και είναι γιος καθηγήτριας μόνο ευνοημένος δεν είναι. ΤΟ μόνο προνόμιο που έχει είναι οτι μαθαίνει κάποια πράγματα που γίνονται στο συμβούλιο ή για τις εκδρομές ή άλλες "απόρρητες" πληροφορίες του σχολείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Οι ανθρωποι ειναι απο την φυση τους ανισοι μια τετοια φυσικη προεκταση ειναι και τουτο το θεμα.Οσο πιο κοντα εισαι στους κανονες τοσο πιο ευκολα τους σμιλευεις για σου χωρεσουν.Μπορει ομως και να μην γινει.
Θυμαμαι σαν ημουν στο δημοτικο ηταν ο γιος μιας καθηγητριας ο οποιος καθε μερα προκαλουσε προβληματα , ενα παραδειγμα εκ των οποιων ηταν το οτι εβρισκε νεκρες μελισσες , που ακομα δεν αποχωριστηκαν το κεντρι τους ,τις μαζευε με μια χαρτοπετσετα και κυνηγαγε παιδια για να τους αναγκασει να την καταπιουν.Ουδεποτε του επιβληθηκε ποινη.
Οπως ειπα και πριν οταν εχεις χιλιαδες μηδενικα για καθηγητες προφανως και θα εχουνε το might για right , ο μαθητης με μονο το right τι να κανει.Αυτο για μενα δεν ειναι τωρινο κοινωνικο σχολιο αλλα μια γενικη διαπιστωση για την φυση των κανονων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
απο προσωπικη εμπειρια ενος φιλου μου,οχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zod

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
Εγώ βίωσα έντονα την ανισότητα αυτή στο Γυμνάσιο. Μονίμως τα παιδιά αυτά έβγαζαν μεγαλύτερους Μ.Ο από τα υπόλοιπα. Στα διαγωνίσματα ότι και να έγραφαν έπαιρναν 20. Θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα: ο διπλανός μου που είχε τον πατέρα του στο γυμνάσιο έγραψε σε ένα διαγώνισμα μαθ/κα 13 και πήρε 20, αυτομάτως εξισώθηκε με τους άλλους που έγραψαν 19-20. Σε μία άλλη περίπτωση ενώ και οι 2 συμμετήχαμε και γράψαμε ίδιο βαθμό (15) στο διαγώνισμα (Γλώσσα), πήρε 2 βαθμούς παραπάνω(εγώ 17 αυτός 19). Όχι πως αξίζει να αγχώνεσαι για τέτοιες μαλακίες. Στην τελική η ανισότητα αυτή επηρεάζει μόνο τα παιδιά που διεκδικούν σημαία, κάτι που το θεωρώ χαζό.

Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση. Σαν καθηγητής ο γονιός να πιέζει το παιδί και έτσι να διαβάζει περισσότερο άρα να είναι καλύτερος μαθητής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Ευνοημενα δεν νομιζω να ειναι κατα κανονα, με την εννοια της βαθμολογικης ευνοιας. Εξαρταται απο τον χαρακτηρα του καθηγητη/γονιου κατ' εμε. Απλα ισως εχοντας καθηγητες γονεις, να μαθαινουν να διαβαζουν συστηματικα απο μικρα και αυτο να εχει θετικο αποτελεσμα και στους βαθμους τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evoula...

Νεοφερμένος

Η Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
κι εγω πιστεύω οτι τα παιδια καθηγητών δεν είναι ευνοημένα οσον αφορα στους βαθμους ουτε χαίρουν μεροληπτικής συμπεριφορας..Κι εμένα η μητέρα μου φιλόλογος είναι αλλα αυτό δεν νομίζω οτι μ εχει βοηθήσει, τουλαχιστον όχι βαθμολογικά..απλώς μαθαίνεις να ζεις κοντά στα βιβλία και δεν απορρίπτεις ευκολα τη γνώση.Επίσης αποφεύγεις τα φροντιστήρια αλλα κι αυτό δεν είναι απόλυτο(εμένα για παράδειγμα η μαμά μου δεν έχει ασχοληθεί επισταμένως με την έκθεση οπότε θα κάνω ιδιαίτερα απ του χρόνου. Τέλος θα συμφωνησω με τον chris_90 στο οτι έχει να κάνει με τον κα8ηγητη..αλλα και με το παιδι...υπάρχουν πολλα παιδια καθηγητών που σιχαίνονται το διαβασμα σας πληροφορω!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Εγώ βίωσα έντονα την ανισότητα αυτή στο Γυμνάσιο. Μονίμως τα παιδιά αυτά έβγαζαν μεγαλύτερους Μ.Ο από τα υπόλοιπα. Στα διαγωνίσματα ότι και να έγραφαν έπαιρναν 20. Θυμάμαι χαρακτηριστικό παράδειγμα: ο διπλανός μου που είχε τον πατέρα του στο γυμνάσιο έγραψε σε ένα διαγώνισμα μαθ/κα 13 και πήρε 20, αυτομάτως εξισώθηκε με τους άλλους που έγραψαν 19-20. Σε μία άλλη περίπτωση ενώ και οι 2 συμμετήχαμε και γράψαμε ίδιο βαθμό (15) στο διαγώνισμα (Γλώσσα), πήρε 2 βαθμούς παραπάνω(εγώ 17 αυτός 19). Όχι πως αξίζει να αγχώνεσαι για τέτοιες μαλακίες. Στην τελική η ανισότητα αυτή επηρεάζει μόνο τα παιδιά που διεκδικούν σημαία, κάτι που το θεωρώ χαζό.

Υπάρχει όμως και η άλλη περίπτωση. Σαν καθηγητής ο γονιός να πιέζει το παιδί και έτσι να διαβάζει περισσότερο άρα να είναι καλύτερος μαθητής.


Πολύ χοντρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top