Πανεπιστήμιο Λογιστικής ή Deree;

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
καλησπέρα! είμαι φοιτητής στο deree ή αλλίως american college of greece! το μόνο σίγουρο είναι οτι οσο και να μην τραβάς αν προσέξεις λιγο και δωσεις σημασία, θα παρεις κάποιο βαθμό...απλα ειναι σε φασή στισ 6-9 απουσιες (αναλογα με το μάθημα) κόβεσαι και ξανά απο την αρχή next time...επίσης οι βαθμοι ειναι σε κλιμακα a,b,c,d,f... οπου το αριστα α=4, d=1 και f=fail ...για να τελειώσεις πρεπει να εχεις μεσο όρο πανω απο 2 στα 4...τα μαθήματα που χρειαζεσαι για να αποφοιτήσεις ειναι γυρω στα 40-42 επίσης εχει διαφορα τεστακια κλπ αναλογα με το μάθημα παντα και κατα μεσο όρο 2 midterms και ένα final exam... επίσης η χρέωση είναι με το μάθημα... συνολικά με 4 μαθήματα το εξάμηνο, βγαίνει γυρω στα 7μισι χιλιαρικα το χρόνο (1000 εγγραφή καθε εξάμηνο + 651 περιπου το μάθημα + καποια fees) κατι τελευταιο, σε μερικά μαθήματα εντάξει μπορεί να επιτρέψει ο καθηγητής να είναι λιγο χαλαρά τα πράγματα αλλα γενικά οι περισσότεροι είναι αυστηροι (μη νομιζεις οτι θα σε πετανε εξω με τη μια, απλα κρατανε το επίπεδο)... εκτώς αυτου το deree χρηματοδοτείται απο την αμερική οπότε δεν ψάχνει για πελατες...και προπαντων δεν ειναι κωλοχ@νεί0 σαν το bca κτλ...
τέλος να αναφέρω οτι σπουδαζω economics και οτι αν χρείάζεσαι να με ρωτήσεις κατι αλλο απλα στείλε μου και αν θες σου στέλνω και το χαρτί με τα μαθήματα του department
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι για MBA... Το Deree θεωρείται ΕΠΙΣΗΜΑ ανώτατο στην Αμερική. Υπάρχει ένας οργανισμός για τις βορειοδυτικές πολιτείες της Αμερικής που αναγνωρίζει κολλέγια του εξωτερικού ως αντίστοιχα με εκείνα της Αμερικής. Το Deree στην Μασαχουσέτη που είναι το Harvard, θεωρείται πανεπιστήμιο όπως όλα τα άλλα. New England Association of Colleges? κάπως έτσι λέγεται αυτός ο οργανισμός. Είναι κάτι σαν το δικό μας ΔΟΑΤΑΠ-ΔΙΚΑΤΣΑ. Δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά βέβαια..


Καλά κάνεις που δεν το βάζεις στη φωτιά, το Deree δεν είναι πανεπιστήμιο ούτε στην Ελλάδα ούτε σε καμία άλλη ευρωπαική χώρα γιατί ούτε έχει από πίσω πανεπιστήμιο άλλης χώρας του οποίου να λειτουργεί ως παράρτημα, ούτε είναι ανεξάρτητο ερευνητικό κέντρο. Δε μπορείς να βάζεις τις ΗΠΑ στο τυπικό πλαίσιο του ελληνικού δημοσίου μιλώντας για ΔΟΑΤΑΠ και τέτοια, πραγματικά πιστεύεις ότι θα σε πάρει κανένας στα σοβαρά στην Αμερική με τέτοιο χαρτί; Ακαδημαικά τουλάχιστον, είσαι αποκλεισμένος, επαγγελματικά ισχύουν άλλα πράγματα, σίγουρα αρκετά λιγότερο το ποια σχολή έχεις τελειώσει, αν φυσικά δεν έχεις και κανένα τρελό σκοπό.
Αν μιλάμε για ΤΕΙ Πληροφορικής, Λογιστικής, Διαιτολογίας, Δομικών Έργων κλπ. δεν το συζητάμε καθόλου ότι πρέπει να πας. Ειδικά σε μεγάλα ιδρύματα όπως το ΤΕΙ Αθήνας δεν έχει καμία σχέση το να είσαι σπουδαστής εκεί με το να σπουδάζεις σε οποιαδήποτε ιδιωτική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
πραγματικά πιστεύεις ότι θα σε πάρει κανένας στα σοβαρά στην Αμερική με τέτοιο χαρτί.

μπορώ να σου πω και το αλλο ομως... το χαρτί του deree προέρχεται απο το ίδιο το deree το οποίο δεν είναι παράρτημα απο πανεπιστήμιο του εξωτερικού και ομως εχει αξία οχι όπως καποια άλλα κολέγια τα οποία ειναι παραρτήματα και πραγματικα δεν αξίζουν μια... και επίσης οπως λες μπορεί να μη σε παίρνουν στα σοβαρά στην αμερική αλλα αγγλια μια χαρα σε δέχονται...και δεν μιλαμε για ακυρα πανεπιστήμια...αλλά για imperial και lse:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
TEΙ

κατά τα λοιπά, συμφωνώ με miv
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
ενταξει...επιλογές ειναι αυτα...οπως προαναφέρθηκε, υπάρχουν τει και τει... μερικα ειναι καλυτερα και απο αει...τωρα η επιλογή του οποιουδήποτε είναι εντελώς προσωπική και γινεται με προσωπικα κριτήρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
καλησπέρα! είμαι φοιτητής στο deree ή αλλίως american college of greece! το μόνο σίγουρο είναι οτι οσο και να μην τραβάς αν προσέξεις λιγο και δωσεις σημασία, θα παρεις κάποιο βαθμό...απλα ειναι σε φασή στισ 6-9 απουσιες (αναλογα με το μάθημα) κόβεσαι και ξανά απο την αρχή next time...επίσης οι βαθμοι ειναι σε κλιμακα a,b,c,d,f... οπου το αριστα α=4, d=1 και f=fail ...για να τελειώσεις πρεπει να εχεις μεσο όρο πανω απο 2 στα 4...τα μαθήματα που χρειαζεσαι για να αποφοιτήσεις ειναι γυρω στα 40-42 επίσης εχει διαφορα τεστακια κλπ αναλογα με το μάθημα παντα και κατα μεσο όρο 2 midterms και ένα final exam... επίσης η χρέωση είναι με το μάθημα... συνολικά με 4 μαθήματα το εξάμηνο, βγαίνει γυρω στα 7μισι χιλιαρικα το χρόνο (1000 εγγραφή καθε εξάμηνο + 651 περιπου το μάθημα + καποια fees) κατι τελευταιο, σε μερικά μαθήματα εντάξει μπορεί να επιτρέψει ο καθηγητής να είναι λιγο χαλαρά τα πράγματα αλλα γενικά οι περισσότεροι είναι αυστηροι (μη νομιζεις οτι θα σε πετανε εξω με τη μια, απλα κρατανε το επίπεδο)... εκτώς αυτου το deree χρηματοδοτείται απο την αμερική οπότε δεν ψάχνει για πελατες...και προπαντων δεν ειναι κωλοχ@νεί0 σαν το bca κτλ...
τέλος να αναφέρω οτι σπουδαζω economics και οτι αν χρείάζεσαι να με ρωτήσεις κατι αλλο απλα στείλε μου και αν θες σου στέλνω και το χαρτί με τα μαθήματα του department


Επειδή είσαι στο deree δεν μπορείς να είσαι αντικειμενικός ως προς τα άλλα κολέγια π.χ. bca. Aφού είσαι φοιτητής στο deree στο economics γιατί δεν postareis μερικά από τα παλιά θέματα (που έχουν πέσει)

π.χ. Finite Mathematics, Principles of Economics,Introduction to Programming,


Aν κάνεις προγραμματισμό γράψε αν είναι εύκολο τα προηγούμενα θέματα (για να τα συγκρίνουμε με αντίστοιχα του δημόσιου πανεπιστημίου) ή σε όποιο μάθημα θέλεις (μαθηματικα, στατιστική κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εχω φίλους και ξέρω τι παιζει την ώρα του μαθήματος ;) επίσης αυτα τα μαθήματα τα έχω περασει (proggramming-a, principles of economics-b *** finite-b) τα θέματα δεν είναι και τρελά δυσκολα γιατι αυτα τα μαθήματα απευθύνονται σε freshmen οι οποιοι δεν ειναι καν εξοικιωμενοι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
ενταξει...επιλογές ειναι αυτα...οπως προαναφέρθηκε, υπάρχουν τει και τει... μερικα ειναι καλυτερα και απο αει...τωρα η επιλογή του οποιουδήποτε είναι εντελώς προσωπική και γινεται με προσωπικα κριτήρια

Ναι, σαφώς υπάρχουν ΤΕΙ και ΤΕΙ...αλλά υπάρχουν ειδικότητες και ειδικότητες...εντάξει, σίγουρα για κάποια πράγματα ίσως επαρκεί το Deree, αλλά θα μου επιτρέψεις να πω ότι σε πιο βαθιές επιστήμες, Οικονομικά, Πληροφορική κλπ., δε μπορει να έρχεται ο άλλος και να σου λέει ότι μπορεί να σου δώσει πτυχίο με 20 μαθήματα του τύπου "graphics design, web development, e-commerce technologies, multimedia"...δηλαδή η σύγκριση με τετραετή προγράμματα της ΑΣΟΕΕ, του ΕΜΠ, της ΣΘΕ του ΕΚΠΑ απλά δεν υπάρχει...σόρρυ κιόλας. Και τα λέω αυτά επειδή έχω κοιτάξει πολλά προγράμματα σπουδών από ιδιωτικά κολλέγια, από περιέργεια και μόνο, όταν ήρθε ο Σπηλιωτόπουλος και είπε ότι πλέον τα πτυχία μας είναι ισότιμα, ενώ στην ουσία στο 80% των ειδικοτήτων το επίπεδο των κολλεγίων είναι επίπεδο ΙΕΚ. Eυτυχώς η Διαμαντοπούλου, προς τιμήν της, το αναίρεσε.
Σαφώς και η επιλογη ειναι προσωπική αλλά όταν κάποιος περνάει στο Πληροφορικής ΤΕΙ Αθήνας είναι τουλάχιστον ηλίθιο να πάει να φάει το χρόνο του σε διάφορα "computer science" από κάτι american college, massachusets foundation κλπ...Εντελώς αντικειμενικά δηλαδή και χωρίς παρεξήγηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εχω φίλους και ξέρω τι παιζει την ώρα του μαθήματος ;) επίσης αυτα τα μαθήματα τα έχω περασει (proggramming-a, principles of economics-b *** finite-b) τα θέματα δεν είναι και τρελά δυσκολα γιατι αυτα τα μαθήματα απευθύνονται σε freshmen οι οποιοι δεν ειναι καν εξοικιωμενοι

Όσο αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση αργά ή γρήγορα θα αναγνωρίσουν το deree σαν πανεπιστημιακό (όπως και πολλά άλλα κολέγια). Επίσης για να φοιτήσει κάποιος στο deree πρεπει να είναι από ευκατάστατη οικογένεια (όχι πάντα) και συνεπώς εξαιτίας αυτού προτιμάται από κάποιους εργοδότες.
Αλλά όταν αναφερόμαστε σε επίπεδο σπουδών ενοούμε τι είδους γνώσεις απεικοδομούν οι φοιτητές όταν αποφοιτούν από μια σχολή του deree. Έχω αρκετούς γνωστούς που επειδή δεν έγραψαν καλά στις πανελλήνιες πήγαν σε κολέγια. (ενοείται ότι υπάρχουν και παιδιά που ενώ περνούσαν σε μια καλή σχολή προτίμησαν το deree. Επίσης κανέανας απο τους γνωστούς μου όταν τον ρώτησα τι είδους θέματα πέφουν δεν μου απάντησε. Στο σπίτι ένος γνωστού μου πληροφορική σπουδάζει (δεν θυμάμαι σε ποιο κολέγιο είδα μια φωτοτυπία με παλιά θέματα. Ο γνωστός μου ήταν τελειόφοιτός εκεί και σπουδασε πληροφορική (computer science) ή κάτι τέτοιο. Τα θέματα που είδα (μαθήματος 4ου έτους) - προγραμματισμού (που το 90%) έβρισκα την λύση με το μάτι (δεν είμαι απόφοιτος ούτε πληροφορικής ούτε ημμυ ούτε τίποτα τέτοιο (απλώς μ αρέσει η πληροφορική και ξέρώ λίγα πράγματα από προγραμματισμό κ.τ.λ.
Eπίσης είδα και κάποια θέματα γραμμικής αλγεβρας (μάθημα 1-2 εξαμήνου). Εντάξει freshmen όχι απόλοιτα εξοικιωμένοι αλλά αυτά τα θέματα ήταν επιπέδου 3ης γυμνασίου). Είναι ειρωνικό αλλά αυτός ο γνωστός μου σύγκρινε τις γνώσεις του με τα αει πληροφορικής και με τους ημμυ του εμπ. και θεωρούσε τον τμήμα του πιο ανώτερο από όλα τα δημόσια.


Για αυτό σου ζητάω να γράψεις μερικά από τα παλιά θέματα τα παιδιά που είναι στην ασοεε (ή σε άλλη οικονομική σχολή) θα μπορούν να κρίνουν τα θέματα (συνεπώς και το επίπεδο σπουδών) και εσύ από το deree να δεις και να κρίνεις τα θέματα που πέφτουν στην ασοεε ή σε άλλη οικονομική σχολή.

το να λες ότι τα μαθήματα βαθμολογούνται a,b,c,d,e,f πρέπει να έχεις ένα όριο για να πάρεις πτυχίου δεν δίχνει τίποτα.

Παραθέτω τα θέματα αρχές οικονομικής θεωρίας (principles of economic) που έπεσαν στο τμήμα πληροφορικής στο οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών (δεν είμαι φοιτητής σε αυτή την σχολή δεν μπορώ να κρίνω αν είναι εύκολα ή δύσκολα δεν έχω ιδέα από οικονομικά) και θέματα από την γραμμική άλγεβρα αυτής της σχολής

αρχές οικονομικής θεωρίας













γραμμική άλγεβρα


Επίσης σου παραθέτω και την εισαγωγή στην πληροφορική επιστήμη πάλι του ίδιου τμήματος


και τα τρία απευθύνονται σε freshmen (τα πρώτα εξάμηνα)
περιμένω να ποστάρεις και εσύ κανά θέμα
(αφορά και όσους άλλους είναι φοιτητές στα ελληνικά κολέγια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όσο αφορά την επαγγελματική αποκατάσταση αργά ή γρήγορα θα αναγνωρίσουν το deree σαν πανεπιστημιακό (όπως και πολλά άλλα κολέγια). Επίσης για να φοιτήσει κάποιος στο deree πρεπει να είναι από ευκατάστατη οικογένεια (όχι πάντα) και συνεπώς εξαιτίας αυτού προτιμάται από κάποιους εργοδότες.
Αλλά όταν αναφερόμαστε σε επίπεδο σπουδών ενοούμε τι είδους γνώσεις απεικοδομούν οι φοιτητές όταν αποφοιτούν από μια σχολή του deree. Έχω αρκετούς γνωστούς που επειδή δεν έγραψαν καλά στις πανελλήνιες πήγαν σε κολέγια. (ενοείται ότι υπάρχουν και παιδιά που ενώ περνούσαν σε μια καλή σχολή προτίμησαν το deree. Επίσης κανέανας απο τους γνωστούς μου όταν τον ρώτησα τι είδους θέματα πέφουν δεν μου απάντησε. Στο σπίτι ένος γνωστού μου πληροφορική σπουδάζει (δεν θυμάμαι σε ποιο κολέγιο είδα μια φωτοτυπία με παλιά θέματα. Ο γνωστός μου ήταν τελειόφοιτός εκεί και σπουδασε πληροφορική (computer science) ή κάτι τέτοιο. Τα θέματα που είδα (μαθήματος 4ου έτους) - προγραμματισμού (που το 90%) έβρισκα την λύση με το μάτι (δεν είμαι απόφοιτος ούτε πληροφορικής ούτε ημμυ ούτε τίποτα τέτοιο (απλώς μ αρέσει η πληροφορική και ξέρώ λίγα πράγματα από προγραμματισμό κ.τ.λ.
Eπίσης είδα και κάποια θέματα γραμμικής αλγεβρας (μάθημα 1-2 εξαμήνου). Εντάξει freshmen όχι απόλοιτα εξοικιωμένοι αλλά αυτά τα θέματα ήταν επιπέδου 3ης γυμνασίου). Είναι ειρωνικό αλλά αυτός ο γνωστός μου σύγκρινε τις γνώσεις του με τα αει πληροφορικής και με τους ημμυ του εμπ. και θεωρούσε τον τμήμα του πιο ανώτερο από όλα τα δημόσια.


Για αυτό σου ζητάω να γράψεις μερικά από τα παλιά θέματα τα παιδιά που είναι στην ασοεε (ή σε άλλη οικονομική σχολή) θα μπορούν να κρίνουν τα θέματα (συνεπώς και το επίπεδο σπουδών) και εσύ από το deree να δεις και να κρίνεις τα θέματα που πέφτουν στην ασοεε ή σε άλλη οικονομική σχολή.

το να λες ότι τα μαθήματα βαθμολογούνται a,b,c,d,e,f πρέπει να έχεις ένα όριο για να πάρεις πτυχίου δεν δίχνει τίποτα.

Παραθέτω τα θέματα αρχές οικονομικής θεωρίας (principles of economic) που έπεσαν στο τμήμα πληροφορικής στο οικονομικό πανεπιστήμιο αθηνών (δεν είμαι φοιτητής σε αυτή την σχολή δεν μπορώ να κρίνω αν είναι εύκολα ή δύσκολα δεν έχω ιδέα από οικονομικά) και θέματα από την γραμμική άλγεβρα αυτής της σχολής

αρχές οικονομικής θεωρίας













γραμμική άλγεβρα


Επίσης σου παραθέτω και την εισαγωγή στην πληροφορική επιστήμη πάλι του ίδιου τμήματος


και τα τρία απευθύνονται σε freshmen (τα πρώτα εξάμηνα)
περιμένω να ποστάρεις και εσύ κανά θέμα


Σχετικά με την Οικονομική Θεωρία, κι επειδή είμαι φοιτητής στο τμήμα και πέρσι είχα πάρει ΑΟΘ, πρέπει να πω ότι σε αναλογία με το σύγγραμα του Professor David Begg, του Imperial που δίνεται στο μάθημα, τα θέματα είναι αρκετά εύκολα αλλά αυτό οφείλεται στο ότι είμαστε τμήμα Πληροφορικής και το συγκεκριμένο μάθημα για την πλειοψηφία είναι τελευταία προτεραιότητα. Φαντάζομαι ότι τα θέματα στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης του ΟΠΑ θα είναι αρκετά ανώτερης τάξης.
Κι επειδή ένα τμήμα το κάνουν κυρίως οι καθηγητές του, μιας που αναφέρεις θέματα επιστήμης υπολογιστών, ο διδάσκοντας στο συγκεκριμένο μάθημα είναι διδάκτορας του UoC, Berkeley και μάλιστα στο συγκεκριμένο τμήμα οι 20 απ'τους 30 διδάσκοντες είναι άνθρωποι τέτοιου ακαδημαικού φόντου από Berkeley, Stanford, ΜΙΤ ή από πανεπιστήμια της Αγγλίας. Απ'την άλλη οι μισοί καθηγητές του Deree, όπως και όλων των ιδιωτικών κολλεγίων είτε έχουν Master's Degree, είτε σπανιότερα ένα Ph.D., πολλοί απ'αυτούς από πανεπιστήμια αμφιβόλου ποιότητας. Κατηγορούμε συνεχώς το δημόσιο πανεπιστήμιο, αλλά στο ΟΠΑ άνθρωπος που δεν έχει διδακτορικό διδάσκει μόνο τα εργαστήρια και μάλιστα όχι ως απλός Master αλλά ως υποψήφιος διδάκτορας. Στο Deree τι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
κοιτα, τα θέματα που postαρες δεν ειναι και οτι πιο δύσκολο εχω δει... ειδικα του principles of economics (microeconomics θα ελεγα καλυτερα) φαντασου οτι και εμεις κανουμε κατι αντιστοιχο με 60 ερωτήσεις πολλαπλης επιλογής στο final οι οποιες ναι μεν εχουν 4 απαντήσεις αλλα πρεπει να εισαι και ο χορταρεας αν αποφασίσεις να το ριξεις στο loto για να πιασεις τπτ... βασικα ουτε καλη τυχη δεν προλαβαινεις να πεις στον εαυτο σου...απλα με το που πιασεις το χαρτι, τα λυνεις αστραπιαια... τωρα για finite υπαρχουν 2 εκδοχες ή παιρνεις "δυσκολο" καθηγητη και πεθαινεις στο διαβασμα και γίνεται το ιδιο με το micro δηλαδη δεν προλαβαινεις να τα λυσεις ολα και απειρο homework ή παιρνεις αλλον και τη περνας χαλαρα αλλα κανει πιο ουσιοδη πραγματα τα οποια καταλαβαινεις (επελεξα το δύσκολο δρομο)...τελος computer information systems ειχα καθηγητη που εβαζε δικα του πραγματα στα διαγωνισματα... η εξεταση ήταν "open books" αλλά δεν υπήρχε κατι απο αυτα μεσα στο βιβλιο....αντε, ενα 30% (εξαλου ήταν θεωρία..οχι προγραμματισμος) και εκτως αυτου ειχαμε εργασια...μη φανταστεις τπτ φοβερο...απλά αν δεν εχεις παρει καποια μαθήματα αγγλικών (οπως 1010 και 1111 - composotion) φαινοταν καπως βουνο...αν ενδιαφερεσαι να δεις καποια past exams μπορεισ να επισκεφτεις το www.probation.tk
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω γνωστούς από το deree δεν μπορώ να κρίνω. Αλλά κολέγια π.χ. IST STUDIES είναι απαράδεκτα σε επίπεδο εκπαίδευσης και δίκαια του αξίζει ο τίτλος ότι πουλάνε πτυχία.


Eπίση κακά τα ψέματα είναι θέμα χρόνου να αναγνωρίστεί το deree ως πανεπιστημιακό. Πολλοί βουλευτές και πολιτικά πρόσωπα σπούδασαν εκεί.


[FONT=&quot]Αλέκα Παπαρήγα (σπούδασε η κόρη της) ΚΚΕ,

[/FONT]
[FONT=&quot]Πέτρος Ευθυμίου (σπούδασε η κόρη του) ΠΑΣΟΚ (Υπουργός Παιδείας να σου πετύχει!!!!!!),

[/FONT]
[FONT=&quot]Νίκος Καραχάλιος (σπούδασε ο ίδιος) ΝΔ,

[/FONT]
[FONT=&quot]Στέφανος Μάνος (σπούδασαν 3 από τα παιδιά του) «ΠΑΣΟΚ»


Και ας μην ξεχνάμε το Καραμανλή [/FONT]Σπούδασε Οικονομικά στο Κολέγιο Deree (1980). Απέκτησε το πτυχίο Masters στις Πολιτικές και Οικονομικές Επιστήμες


και o Σαμαράς στο deree σπούδασε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αυτο που λες ισχύει! Αν δεν κανω λαθος κιολας το deree εχει και υποτροφίες προς τιμή του...
επίσης αυτο που λες για ist κλπ, ακουγονται μεσα στο κολλεγιο! θα σου πω και χαρακτηριστικο παραδειγμα που ενας συμφοιτητής εκανε χαβαλέ και του ειπε καθαρα ο καθηγητης οτι μπορει να περασει εξω ή να παει σε καποιο αλλο οπως αυτα που εχουν προαναφερθει και να τη βγάλει στο χαλαρο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
@Dimitris1911

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο υπάρχει αξιολόγηση καθηγητών στον deree
; (π.χ. από τους μαθητές). Στα δημόσια πανεπιστήμια δηστυχώς δεν υπάρχει και σε αυτό ευθύνονται τα φοιτητικά κόμματα τα οποία με την δικαιολογία ότι αυτό θα προωθήσει το αρθρο 16 δεν δέκτηκαν την αξιολόγηση καθηγητών από φοιτητές.
Επίσης ποιοι ψηφίζουν για εκλογή του πρόεδρου τμήματος ή πρύτανη;(δυστηχώς στα δημόσια πανεπιστήμια η εκλογή γίνεται μόνο από τους φοιτητές που είναι γραμμένοι σε κάποιο κομμα. (πράγμα απαράδεκτο )αφού στο χώρο του πανεπιστήμιου σε χώρο υποτίθεται ελεύθερης έκφρασης παίζουν ρόλο τα πολιτικά συμγέροντα. Εξαίτιας αυτού του γεγονότος πολλοί καθηγητές βαθμολογούν πολύ παραπάνω από ότι αξίζουν φοιτητές σε παρατάξεις που υποστηρίζουν.
Επίσης στο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν υπάρχει αξιοκρατεία (βαθμούς δεν παίρνει ο γνώστης αλλά το κομματόσκυλο). Ένα παράδειγμα είναι και η γυναίκα του πρώην πρωθυπουργού η οποία το εκμεταλέυτηκε αυτό και σπούδασε ιατρική (δωρεάν)--- πήρε ντοκτορά ιατρίκης με το πτυχείο της νηπιαγωγού πριν πάρει το πτυχείο ιατρική, πήρε αργοτικό σε δημοφιλής περιοχή (Κορινθία) χωρίς χρόνο αναμονής και πήρε θέση ειδικευόμενου ιατρού πάλι χωρίς αναμονή στο λαικό νοσοκομείο (δυστηχώς τέτοια στο μέλλον θα διδάσκουν σε ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Tuition per credit or non-credit hour 226,00 ειναι η τιμή ανα credit...τα περισσότερα αθήματα έχουν 3 credits οπότε 226 x 3 = 678 euro το μάθημα

Student fees - Deree College 458,00* αυτα είναι κάποια διδακτρα που τα πληρώνεις αν παρεις πανω απο ενα μάθημα ανα 6μηνο

Matriculation fee 115,00** αυτό ειναι μόνο για newcomers..(πρωτο εξάμηνο μονο) ή για αυτους που διακόψανε για λίγο καιρό (οπως πχ για στρατό) και συνεχίζουν

Late registration fee 135,00 αυτό ειναι σε περίπτωση που αργήσεις να κάνεις εγγραφή για μαθήματα... ας πουμε έχεις μια βδομάδα για να κανεις εγγραφή, μετα απο αυτη τη βδομάδα πληρώνεις + αυτα

και τελος
Change of course fee 62,00 αν δεν σου αρεσει καποιο μάθημα που πήρες μπορείς να το αλλάξεις με κάποιο άλλο εντώς 2 ημερών απο τη πρώτη μέρα μαθημάτων
-----------------------------------------
ναι! πριν καμια βδομάδα καναμε αξιολόγηση! είναι ενα ερωτηματολογιο με καμια 20αρια - 30αρια ερωτήσεις που βαθμολογείς απο το 1 εως το 5 (5 αριστα, 1 χαλια) εχω ακούσει οτι έχουν διώξει καθηγητες απο αυτο...
τωρα εμείς εχουμε κατι σαν πρόεδρο...δεν ψηφίσαμε εμείς...ίσως τον ορίζει αμερικανικη επιτροπή ή οι καθηγητές...δεν ξερω...
εμέις απο την άλλη δεν έχουμε κομματα κλπ! αποτι εχω διαβάσει αν παει καποιος να δημιουργήσει καποιο group ή society αποβάλεται απο το κολέγιο... μονο το student government έχουμε το οποίο είναι σαν 15μελές αλλα απο τα 5μισι χιλιαδες άτομα ψηφίζουν γύρω στα 400 αλλά και πάλι ο κύκλος είναι ο ίδιος...εννοώ οτι ειναι μονο τα ιδια και τα ιδια προσωπα υποψήφιοι κλπ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Εεεεμ η μάνα μου τελείωσε Deree και μια χαρά δουλειά βρήκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είπε κανένας ότι δεν θα βρει δουλειά...Απλώς το επίπεδο και το βάθος των σπουδών ενός δημοσίου πανεπιστημίου δεν υπάρχει στον ιδιωτικό τομέα και σίγουρα πολύ περισσότερο όταν συνοδεύεσαι από ένα καλό μεταπτυχιακό, στο οποίο έχεις πολύ δυσκολότερη πρόσβαση έχοντας πτυχίο Deree. Αν εξαιρέσεις το μεγάλο δίκτυο alumni και των πατεράδων τους, που σχεδόν "χώνονται" μεταξύ τους στις διάφορες θέσεις, όταν έχει ο εργοδότης να επιλέξει δύο νέους εργαζομένους χωρίς προυπηρεσία κι ο ένας έχει τελειώσει ΟΔΕ ΟΠΑ κι ο άλλος Deree, με το χέρι στην καρδιά, εσύ ποιον νομίζεις ότι θα προτιμήσει; Εγώ πάντως που ρώτησα διευθυντή πολυεθνικής στην Ελλάδα μου είπε ότι θα επέλεγε τον πρώτο. ;)
Ακόμη κι όταν δοθούν οι άδειες, οι οποίες βρίσκονται υπό αναστολή προς το παρόν, η πραγματική "ισοτιμία" είναι απραγματοποίητο όνειρο. Να συγκρίνετε προγράμματα σπουδών και βιογραφικά καθηγητών, δεν λέω τίποτα άλλο. Απ'αυτό θα βγουν όσα συμπεράσματα πρέπει. Δεν λέω ότι δεν θα βρει δουλειά ένας Ντιρής γιατί αυτό δεν ισχύει...όταν όμως κάποιος έχει να διαλέξει ανάμεσα σ'ενα καλό ΤΕΙ (το οποίο είναι ανώτατο ίδρυμα εκπαίδευσης σε όλη την Ευρώπη) και το Deree, δε μπορώ, με όλο το βάρος της ευθυνης, να μην του προτείνω το ΤΕΙ. Και για να είμαστε και λίγο προσγειωμένοι, με πρώτο πτυχίο Deree το ανώτερο σημείο που μπορεί να φτάσει κανείς είναι και κάπως περιορισμένο.
-----------------------------------------
@Dimitris1911

Θέλω να σε ρωτήσω κάτι άλλο υπάρχει αξιολόγηση καθηγητών στον deree
; (π.χ. από τους μαθητές). Στα δημόσια πανεπιστήμια δηστυχώς δεν υπάρχει και σε αυτό ευθύνονται τα φοιτητικά κόμματα τα οποία με την δικαιολογία ότι αυτό θα προωθήσει το αρθρο 16 δεν δέκτηκαν την αξιολόγηση καθηγητών από φοιτητές.
Επίσης ποιοι ψηφίζουν για εκλογή του πρόεδρου τμήματος ή πρύτανη;(δυστηχώς στα δημόσια πανεπιστήμια η εκλογή γίνεται μόνο από τους φοιτητές που είναι γραμμένοι σε κάποιο κομμα. (πράγμα απαράδεκτο )αφού στο χώρο του πανεπιστήμιου σε χώρο υποτίθεται ελεύθερης έκφρασης παίζουν ρόλο τα πολιτικά συμγέροντα. Εξαίτιας αυτού του γεγονότος πολλοί καθηγητές βαθμολογούν πολύ παραπάνω από ότι αξίζουν φοιτητές σε παρατάξεις που υποστηρίζουν.
Επίσης στο ελληνικό πανεπιστήμιο δεν υπάρχει αξιοκρατεία (βαθμούς δεν παίρνει ο γνώστης αλλά το κομματόσκυλο). Ένα παράδειγμα είναι και η γυναίκα του πρώην πρωθυπουργού η οποία το εκμεταλέυτηκε αυτό και σπούδασε ιατρική (δωρεάν)--- πήρε ντοκτορά ιατρίκης με το πτυχείο της νηπιαγωγού πριν πάρει το πτυχείο ιατρική, πήρε αργοτικό σε δημοφιλής περιοχή (Κορινθία) χωρίς χρόνο αναμονής και πήρε θέση ειδικευόμενου ιατρού πάλι χωρίς αναμονή στο λαικό νοσοκομείο (δυστηχώς τέτοια στο μέλλον θα διδάσκουν σε ελληνικά δημόσια πανεπιστήμια

Λάθος. Στην ΑΣΟΕΕ υπάρχει συγκεκριμένη παράταξη (δεν ονοματίζω) που διεκδικεί τέτοιου είδους αξιολόγηση αλλά προς το παρόν δεν είναι υποχρεωτική για όλους. Την ακολουθούν μόνο ορισμένοι καθηγητές, οι οποίοι τελείως τυχαία είναι κι απο κείνους που πραγματικά δουλεύουν πολύ για το μάθημά τους...
Λάθος 2. Πρυτάνεις και προέδρους τμημάτων βγάζουν οι εκλεγμένοι εκπρόσωποι των φοιτητών, δεν βγάζουν οι "φοιτητές που είναι γραμμένοι σε κάποιο κόμμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Όλοι οι φοιτητές που είναι εκλεγμένοι είναι γραμένοι σε φοιτητικές παρατάξεις (εγώ πάντος συνεχίζω να τις λέω κοματικές). Και λέω κομματικές γιατί μπορούν να υπάρχουν άτομα που δεν είναι γραμμένοι στο κόμμα που αυτή η παράταξη εκπροοσωπει αλλά στην πράξη πολύ σπάνια θα δεις τέτοιους να εκλέγονται.
Συνεπώς οι εκλογή προέδρων και πρυτάξεων γίνονται με βάση πολιτικών συμφερόντων κα όχι έργων. (όλοι οι δαπίτες ψηφίζουν ένα, οι πασπίτες ψηφίζουν άλλον.)
Επίσης πάρα πολλά τέτοια άτομα (κομματόσκυλα φοιτητές) πέρνουν θέση σε μεταπτυχιακά σε βάρος παιδιών που αξίζουν.
Ο νόμος αυτός ψηφίστηκε αλλά δε ίσχυσε γιατί κάποιοι φοιτητές-κομματόσκυλα ήταν αντίθετα με αυτό.


Επίσης αυτό που λες με τους μεγαεπιχειρηματίες δεν ισχύει. (δεν παιζει ρόλο τόσο το πρώτο πτυχείο αλλά οι γνωριμίες (συνεπως απόφοιτοι του deree όπως έχει αποδεικτεί στο παρελθόν μπορούν να πάρουνς μέγιστές θέσεις σε μια κοινωνία.)

Οι σχολές που έχουν κάποιο όνομα είναι οι ημμυ και η νομική Αθήνας (και κάποιες φυσικομαθητικές)

π.χ.
O Σαμαράς σπούδασε οικονομικά στο deree College(έκανε στο παρελθόν και υπουργό οικονομίας)

ο Καραμανλής σπούδασε οικονομικά στο deree


ο πρώην ηφυπουργός Παπαθανασίου οικονομικών σπούδασε ημμυ εμπ.

ο Κώστας Σκανδαλίδης Υπουργος Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (2001-2004) σπούδασε ημμυ εμπ



Δηστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν υπουργοί, ηφυπουργοί που έχουν τελειώσει. ΑΣΟΕΕ οι περισσότεροι έχουν βγάλει κάποιοι φυσικομαθηματικές σχολές και πάρα πολλοι κολέγιο deree ή ημμυ εμπ

Σου παραθέτω και μερικά άλλα ονόματα που οι επειχηρηματίες προτίμησαν τους deerides και όχι απόφοιτους δημόσιους πανεπιστημίων καθώς και πολλοί δημοφηλείς



  • Βασιλεία Παπαρήγα (κόρη της Αλέκας Παπαρήγα)
  • Σελήνη Ευθυμίου (κόρη του Πέτρου Ευθυμίου)
  • Ειρήνη Νταϊφά (Πλοικτήτης)
  • Χριστιάννα Βαρδινογιάννη (κόρη του Βαρδή Βαρδινογιάννη)
  • Νίκος Καραχάλιος (Γραμματέας Πολιτικού Σχεδιασμού και Προγράμματος της ΝΔ)
  • Νίκος Γεωργιάδης (βουλευτής ΝΔ)
  • Ζαϊρα Ράλη (κόρη του Γεώργιου Ράλη)
  • Τρία από τα παιδιά του Στέφανου Μάνου
  • Δάφνη Σημίτη (αποφοίτησε από το Pierce, και μετά παρακολούθησε ένα διετές πρόγραμμα)
  • Στέφανος Σεϊμανίδης (διευθύνων σύμβουλος της Goody's)
  • Σωκράτης Κομινάκης (διευθύνων σύμβουλος της ΤΙΜ)
  • Τζώνης Καλημέρης (στέλεχος τηλεόρασης)-----ΕΡΤ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ)
  • Ταριάνα Αβέρωφ (κόρη του Ευάγγελου Αβέρωφ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mavro Provato

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mavro Provato αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Όλοι οι φοιτητές που είναι εκλεγμένοι είναι γραμένοι σε φοιτητικές παρατάξεις (εγώ πάντος συνεχίζω να τις λέω κοματικές). Και λέω κομματικές γιατί μπορούν να υπάρχουν άτομα που δεν είναι γραμμένοι στο κόμμα που αυτή η παράταξη εκπροοσωπει αλλά στην πράξη πολύ σπάνια θα δεις τέτοιους να εκλέγονται.
Συνεπώς οι εκλογή προέδρων και πρυτάξεων γίνονται με βάση πολιτικών συμφερόντων κα όχι έργων. (όλοι οι δαπίτες ψηφίζουν ένα, οι πασπίτες ψηφίζουν άλλον.)
Επίσης πάρα πολλά τέτοια άτομα (κομματόσκυλα φοιτητές) πέρνουν θέση σε μεταπτυχιακά σε βάρος παιδιών που αξίζουν.
Ο νόμος αυτός ψηφίστηκε αλλά δε ίσχυσε γιατί κάποιοι φοιτητές-κομματόσκυλα ήταν αντίθετα με αυτό.


Επίσης αυτό που λες με τους μεγαεπιχειρηματίες δεν ισχύει. (δεν παιζει ρόλο τόσο το πρώτο πτυχείο αλλά οι γνωριμίες (συνεπως απόφοιτοι του deree όπως έχει αποδεικτεί στο παρελθόν μπορούν να πάρουνς μέγιστές θέσεις σε μια κοινωνία.)

Οι σχολές που έχουν κάποιο όνομα είναι οι ημμυ και η νομική Αθήνας (και κάποιες φυσικομαθητικές)

π.χ.
O Σαμαράς σπούδασε οικονομικά στο deree College(έκανε στο παρελθόν και υπουργό οικονομίας)

ο Καραμανλής σπούδασε οικονομικά στο deree


ο πρώην ηφυπουργός Παπαθανασίου οικονομικών σπούδασε ημμυ εμπ.

ο Κώστας Σκανδαλίδης Υπουργος Εσωτερικών Δημόσιας Διοίκησης και Αποκέντρωσης (2001-2004) σπούδασε ημμυ εμπ



Δηστυχώς ή ευτυχώς δεν υπάρχουν υπουργοί, ηφυπουργοί που έχουν τελειώσει. ΑΣΟΕΕ οι περισσότεροι έχουν βγάλει κάποιοι φυσικομαθηματικές σχολές και πάρα πολλοι κολέγιο deree ή ημμυ εμπ

Σου παραθέτω και μερικά άλλα ονόματα που οι επειχηρηματίες προτίμησαν τους deerides και όχι απόφοιτους δημόσιους πανεπιστημίων καθώς και πολλοί δημοφηλείς



  • Βασιλεία Παπαρήγα (κόρη της Αλέκας Παπαρήγα)
  • Σελήνη Ευθυμίου (κόρη του Πέτρου Ευθυμίου)
  • Ειρήνη Νταϊφά (Πλοικτήτης)
  • Χριστιάννα Βαρδινογιάννη (κόρη του Βαρδή Βαρδινογιάννη)
  • Νίκος Καραχάλιος (Γραμματέας Πολιτικού Σχεδιασμού και Προγράμματος της ΝΔ)
  • Νίκος Γεωργιάδης (βουλευτής ΝΔ)
  • Ζαϊρα Ράλη (κόρη του Γεώργιου Ράλη)
  • Τρία από τα παιδιά του Στέφανου Μάνου
  • Δάφνη Σημίτη (αποφοίτησε από το Pierce, και μετά παρακολούθησε ένα διετές πρόγραμμα)
  • Στέφανος Σεϊμανίδης (διευθύνων σύμβουλος της Goody's)
  • Σωκράτης Κομινάκης (διευθύνων σύμβουλος της ΤΙΜ)
  • Τζώνης Καλημέρης (στέλεχος τηλεόρασης)-----ΕΡΤ (ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΣΙΑ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ)
  • Ταριάνα Αβέρωφ (κόρη του Ευάγγελου Αβέρωφ

μήπως τα έχεις μπερδέψει λίγο? οι περισσότεροι από αυτούς που αναφέρεις έχουν φοιτήσει (γυμνάσιο-λύκειο) στο Κολέγιο Αθηνών στο Ψυχικό οχι deree μην μπερδεύεσαι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris1911

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Αν εξαιρέσεις το μεγάλο δίκτυο alumni και των πατεράδων τους, που σχεδόν "χώνονται" μεταξύ τους στις διάφορες θέσεις, όταν έχει ο εργοδότης να επιλέξει δύο νέους εργαζομένους χωρίς προυπηρεσία κι ο ένας έχει τελειώσει ΟΔΕ ΟΠΑ κι ο άλλος Deree, με το χέρι στην καρδιά, εσύ ποιον νομίζεις ότι θα προτιμήσει; Εγώ πάντως που ρώτησα διευθυντή πολυεθνικής στην Ελλάδα μου είπε ότι θα επέλεγε τον πρώτο. ;)

αφου το λες, κάτι θα ξέρεις... το deree συνεργαζεται με 1600 περιπου εταιριες....μερικες απο αυτες ειναι:

  • 3M Hellas Ltd.
  • ABN Amro Bank
  • Adel Saatchi & Saatchi Adverising
  • Air France
  • Alpha Bank
  • Alpha Copy Nokia
  • American Embassy
  • Anelor S.A. (L'Oreal Group)
  • Antenna Radio & TV Enterprises
  • Apogevmatini (newspaper)
  • Ashley & Holmes S.A.
  • Athenaeum Intercontinental
  • Athenian Brewery S.A.
  • Athens 2004 S.A.
  • Athens International Airport
  • Attiko Metro S.A.
  • Avin Oil S.A.
  • BNP Paribas Securities Services
  • Bacardi Martini
  • Bank of America
  • Bank of Cyprus
  • Bank of Pireaus
  • Barbastathis S.A.
  • Bayer Hellas A.G.
  • BBC S.A. , UK
  • BBDO Advertising
  • Benroubi H. & Fils S.A.
  • Black & Decker Hellas S.A.
  • Bold/Ogilvy & Mather
  • Boutari Trading Co.
  • Boyden Global Executive Search
  • Bristol- Myers-Squibb
  • British Airways
  • British American Tobacco Co.
  • British Embassy
  • British Hellenic Chamber of Commerce
  • British Telecommunications PLC
  • Bull S.A.
  • Cambas S.A.
  • Canadian Airlines International
  • Canadian Embassy
  • Carrefour Marinopoulos S.A.
  • The Chase Manhattan Bank N.A., USA
  • Chipita International S.A.
  • Citibank N.A.
  • Coca-Cola Hellas
  • Colgate-Palmolive Hellas S.A.
  • Conservatory of Attika
  • Daellas (Daewoo Group)
  • Deloitte
  • Delta Dairy S.A.
  • Dexippos Art Galleries
  • DHL International Hellas S.A.
  • Dia Hellas S.A.
  • Dow Hellas S.A.
  • Edrasis C. Psallidas S.A.
  • EFG Eurobank Ergasias S.A.
  • Egnatia Bank
  • Elgeka S.A.
  • Elite Bakery S.A.
  • EMDS , UK
  • Ernst & Young
  • Evga S.A.
  • Express Daily (financial newspaper)
  • Fage S.A.
  • Friesland Hellas
  • Fyrogenis
  • General Consulate of Panama
  • Geo-Young & Rubicam
  • Germanos Batteries S.A.
  • Gerolymatos, P.N. S.A.
  • Glaxo Wellcome S.A.
  • Goody's S.A.
  • Halyvourgia Thessalias S.A.
  • HSBC Bank
  • Hay Management Consultants
  • Henkel-Ecolab S.A.
  • Hewlett Packard Hellas International
  • Hondos Center
  • IBM Hellas S.A.
  • Inform P. Lykos S.A.
  • ING Bank
  • Interamerican Group of Companies
  • Intracom
  • Janssen-Cilag Pharmaceutical SACI
  • Johnson & Son
  • Johnson & Johnson Hellas S.A.
  • Kanakis Ltd.
  • Karcher S.A.
  • Karelia Tobacco Co.
  • Katselis S.A.
  • Keranis
  • Kerdos Publishing
  • Kodak
  • Kosmobel S.A. (Wella)
  • KPMG
  • Kraft General Foods Hellas
  • Lalizas Hellas
  • Lambrakis Publications
  • Lavipharm S.A.
  • LDK Consultants, Engineers & Planners Ledra Marriott Hotel
  • Leo Burnett S.A.
  • Leoussis Advertising Marketing S.A.
  • Lloyds Register of Shipping & Industrial Services
  • Limberis Publishing
  • LogicDIS
  • Loumidis S.A./Nestle
  • Lufthansa Airlines
  • Macro Cash & Carry Wholesale S.A.
  • Magnet Advertising S.A.
  • Manos Travel System S.A.
  • Mattel
  • McCann-Erickson
  • McGraw-Hill Publishing Company
  • Media Strom
  • Mega Channel
  • Megaro Mousikis Athinon
  • Melissa Publishing House
  • Mercedes Benz Hellas S.A.
  • Mi-Thita Group of Companies
  • Minerva S.A. Edible Oils Enterprises
  • Minoan Lines
  • Misko/Barilla
  • Moore Stephens
  • Naftemboriki (financial & business newspaper)
  • Neoset S.A.
  • Nissan N.J. Theocharakis S.A.
  • Nokia
  • Nova Bank
  • Novartis S.A.
  • Olympic Shipping & Management S.A.
  • Omega International Transport S.A.
  • OpelBank GMBH
  • Oracle Hellas
  • Oriflame Hellas Ltd.
  • Palco
  • Palindrome Publishing Co.
  • Panafon-Vodafone
  • Papaellinas Group of Companies S.A.
  • Parousiasi
  • Patakis Publications
  • Pepsico-Ivi
  • Pilsbury International
  • Pouliadis & Associates
  • PriceWaterhouse Coopers Publicom Hill & Knowlton
  • Procter & Gamble Hellas S.A.
  • Pyramis International
  • Quest Group
  • Ralston Energy System Hellas S.A.
  • Rapp Collins Hellas S.A.
  • Reuters Hellas S.A.
  • Rilken S.A.
  • Rolco Vianil S.A.
  • S&E&A Metaxa S.A.
  • Sato S.A.
  • Schneider Electric S.A.
  • Sfakianakis Group of Companies
  • Shell Hellas
  • Siemens Nixdorf Information Systems
  • Silhouette
  • Silver & Baryte Mining Co. S.A.
  • Singular S.A.
  • Sklavenitis
  • Softex
  • Spot Thomson Advertising Ltd.
  • Superfast Ferries
  • Tasty Foods S.A.
  • Telestet
  • Teoroche/Yves Rocher
  • Terna S.A.
  • Terzopoulos Publications
  • Texaco Greek Petroleum Co. S.A.
  • The Athens Concert Hall
  • The World Disney Co. Greece
  • Titan Cement Co.
  • Toyota Hellas
  • Triplex S.A.
  • Trofeklect S.A. (Mars Inc.)
  • Tsafos Shipping
  • United Distillers & Vintners
  • Unilever S.A.
  • UPS of Greece Inc.
  • ViolexBic
  • Warner Lambert S.A.
  • Whirlpool
  • Wurth Hellas
  • Xerox Greece S.A.
  • Yiotis S.A.
  • Zara Hellas S.A.
  • Zoumboulaki Art Gallery
και μιας και βρήκα και μια λίστα με τα πανεπιστήμια εξωτερικού που πανε οι αποφοιτοι να σου την βαλω και αυτή μαζι:
UNITED STATES

  • Boston University
  • California State University-Fullerton Columbia University
  • Emerson College
  • Essex Community College
  • Florida Southern College
  • George Mason University
  • Georgia State University
  • Georgetown University - Washington
  • Harvard University
  • Illinois State University
  • Iona College
  • Jersey City State College
  • Long Island University
  • Loyola University - Chicago
  • Montclaire State University
  • New York Institute of Technology
  • New York University
  • Northeastern University
  • Northern Essex Community College
  • Pace University (New York campus)
  • Rochester Institute of Technology
  • San Francisco State University
  • State University of New York
  • Suffolk University, Massachusetts
  • Temple University - Philadelphia
  • Tufts University
  • University of California, Berkeley
  • University of California, Los Angeles
  • University of Connecticut
  • University of Delaware
  • University of Houston
  • University of Illinois
  • University of Indianapolis
  • University of Massachusetts
  • University of Mississippi
  • University of North Carolina
  • University of Rochester
  • Wayne State University
CANADA

  • Concordia University
  • McGill University
  • York University

UNITED KINGDOM

  • Aston University
  • BrunelUniversity
  • City University
  • De Montfort University
  • Keele University
  • Kingston University
  • Lancaster University
  • London Business School
  • London School of Economics
  • Loughborough University
  • Manchester Metropolitan University
  • Open University
  • Southampton Institute
  • UMIST
  • University of Aberdeen
  • University of Bath
  • University of Birmingham
  • University of Bradford
  • University of Brighton
  • University of Bristol
  • University of Buckingham
  • University of Cambridge
  • University of Cranfield, Silsoe College
  • University of Dundee
  • University of Durham
  • University of East London
  • University of Edinburgh
  • University of Essex
  • University of Exeter
  • University of Glamorgan
  • University of Glasgow
  • University of Hull
  • University of Kent
  • University of Leeds
  • University of Leicester
  • University of London
  • University of London, Goldsmith's College
  • University of London, Queen Mary & Westfield College
  • University of London, Royal Holloway
  • University of London, Wye College
  • University of Manchester
  • University of Middlessex
  • University of Newcastle Upon Tyne
  • University of Nottingham
  • University of Oxford
  • University of Reading
  • University of Salford
  • University of Sheffield
  • University of Southampton
  • University of Stirling
  • University of Strathclyde
  • University of Surrey
  • University of Sussex
  • University of Warwick
  • University of Wales, Bangor
  • University of Wales, Cardiff
  • University of Westminster
  • University of Yorκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top