Φοιτητική ζωή στα Χανιά

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Εξαρτάται απο πολλούς παράγονες, όπως το που θα μείνεις, το αν θα χεις αυτικίνητο, σε τι σχολή πέρασες και φυσικά το προσωπικό σου γούστο. Πάντως, γενικά, σαν πόλη τα χει όλα σχεδόν μαζεμένα σε ένα μέρος. Το καλοκαίρι είναι πολύ ζωντανή, το χειμώνα κυκλοφορούνε τα φαντάσματα και ο Κουστώ. Οι συγκοινωνίες είναι χάλια οπότε θα πρότεινα είτε να έχεις αυτοκίνητο, είτε να μένεις Χανιά (αν πχ πέρασες Πολυτεχνείο μην διανοηθείς να μείνεις Κουνουπιδιανά χωρίς αμάξι αν δεν είσαι "μοναχικος τύπος")

Tο χειμώνα πάντως σαν πόλη, δεν πολυπαλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Όχι δεν σκέφτομαι να μείνω εκτός.Σαν πολυτεχνίο έχει κίνηση ή όλοι πέρνουν μεταγραφή και δεν μένουνε ούτε οι μισοί.Πάντως στην ιστοσελίδα φαίνεται ωραίο σαν εγκαταστάσεις τουλάχιστον.Από φοιτητές έχει αρκετούς,και σε τι αναλογία γιατί έχω ακουσει ότι γυναίκες θα δείς μια στους 10 άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwmik

Νεοφερμένος

Ο antwmik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Διδυμότειχο (Έβρος). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Έγω πάντως που πήγα 7ημερη Χανιά πέρασα απερίγραπτα φοβερά μαγαζιά και αρκετό κόσμο!και μόνο που βλέπεις θάλασσα ανοίγει το μέσα σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έγω πάντως που πήγα 7ημερη Χανιά πέρασα απερίγραπτα φοβερά μαγαζιά και αρκετό κόσμο!και μόνο που βλέπεις θάλασσα ανοίγει το μέσα σου!

Άλλο πολυήμερη και άλλο να μένεις μόνιμα εκεί. Στην πολυήμερη όπου και να πας γαμάτα περνάς ;)

Όχι δεν σκέφτομαι να μείνω εκτός.Σαν πολυτεχνίο έχει κίνηση ή όλοι πέρνουν μεταγραφή και δεν μένουνε ούτε οι μισοί.Πάντως στην ιστοσελίδα φαίνεται ωραίο σαν εγκαταστάσεις τουλάχιστον.Από φοιτητές έχει αρκετούς,και σε τι αναλογία γιατί έχω ακουσει ότι γυναίκες θα δείς μια στους 10 άντρες.

1 στους 30.

Είμαστε πολλοί φοιτητές, αλλα λίγοι πατάνε στο εξάμηνο. Αυτό είναι καλό αν θες να παρακολουθήσεις μαθήματα που αρκετά (ειδικά επιλογής) γίνονται τελικά σχεδόν σαν ιδιαίτερο.

Οι φωτογραφίες ωραίες φαίνονται, αλλα μην ξεγελιέσαι, διαφήμιση είναι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mi3s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mi3s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 377 μηνύματα.
Υπάρχει κανένα φόρουμ φοιτητών ή κάποιο blog που να περιγράφει την ζωή τα προβλήματα τω νφοιτητών κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Έχω γεννηθεί στα Χανιά,οπότε θεωρώ πως μπορώ να έχω άποψη.Είναι μια από τις πιο όμορφες πόλεις της Ελλάδας,αλλά το χειμώνα είναι κάπως καταθλιπτικά.Αφού όμως είσαι από τη μικρή πόλη λογικά θα τα λατρέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Σκεφτομαι και εγω για χανια σαν δευτερη επιλογη αν δεν περασω θεσσαλονικη.Αυτο για τον χειμωνα το εχω ακουσει και απο αλλου οτι εχει ερημια.Αλλα βλεπω τωρα οτι υπαρχουν και προβληματα στις συγκοινωνιες ε?
Σκοπευω να φοιτησω στο ΤΕΙ.Το Τει ειναι κεντρικα δηλαδη ευκολα προσβασιμο και διχως συγκοινωνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
E, όχι κι έτσι. Στους ΗΜΜΥ του πολυτεχνείου είναι χοντρικά 1 στους 10, στις υπόλοιπες σχολές είναι καλύτερη η αναλογία. Ειδικά στην αρχιτεκτονική :P
Στο ΤΕΙ δεν ξέρω τι παίζει, αλλά πάλι θετικών επιστημών είναι τα 2 τμήματα που έχει οπότε μην περιμένεις πολλά.

Σκεφτομαι και εγω για χανια σαν δευτερη επιλογη αν δεν περασω θεσσαλονικη.Αυτο για τον χειμωνα το εχω ακουσει και απο αλλου οτι εχει ερημια.Αλλα βλεπω τωρα οτι υπαρχουν και προβληματα στις συγκοινωνιες ε?
Σκοπευω να φοιτησω στο ΤΕΙ.Το Τει ειναι κεντρικα δηλαδη ευκολα προσβασιμο και διχως συγκοινωνια?
Το ΤΕΙ είναι στην Χαλέπα, δεν το λες και κεντρικά αλλά τα Χανιά δεν είναι μεγάλη πόλη. Αν δεν μένεις τελείως στην άλλη άκρη είναι προσβάσιμο με τα πόδια. Το λεωφορείο που πηγαίνει εκεί έχει τακτικά δρομολόγια, δεν θα έχεις πρόβλημα. Προβληματικές είναι οι συγκοινωνίες απο και προς το πολυτεχνείο.

Γενίκα σαν πόλη εμένα δε με χαλάει όπως έχω ξαναπει, αλλά δεν είμαι και πολύ του τρελού ξεφαντώματος. Έχει στέκια απο 'δω κι απο κει που μαζεύεται κόσμος, αλλά το χειμώνα μην περιμένεις πάρα πολλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
E, όχι κι έτσι. Στους ΗΜΜΥ του πολυτεχνείου είναι χοντρικά 1 στους 10, στις υπόλοιπες σχολές είναι καλύτερη η αναλογία. Ειδικά στην αρχιτεκτονική :P
Στο ΤΕΙ δεν ξέρω τι παίζει, αλλά πάλι θετικών επιστημών είναι τα 2 τμήματα που έχει οπότε μην περιμένεις πολλά.

τεχνολογικων πες καλυτερα, γιατι στις θετικες σχολες οι κοπελες ειμαστε πολλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KostasTheGreek

Δραστήριο μέλος

Ο KostasTheGreek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 716 μηνύματα.
Το ΤΕΙ είναι στην Χαλέπα, δεν το λες και κεντρικά αλλά τα Χανιά δεν είναι μεγάλη πόλη. Αν δεν μένεις τελείως στην άλλη άκρη είναι προσβάσιμο με τα πόδια. Το λεωφορείο που πηγαίνει εκεί έχει τακτικά δρομολόγια, δεν θα έχεις πρόβλημα. Προβληματικές είναι οι συγκοινωνίες απο και προς το πολυτεχνείο.

Γενίκα σαν πόλη εμένα δε με χαλάει όπως έχω ξαναπει, αλλά δεν είμαι και πολύ του τρελού ξεφαντώματος. Έχει στέκια απο 'δω κι απο κει που μαζεύεται κόσμος, αλλά το χειμώνα μην περιμένεις πάρα πολλά.

Βασικα ηδη μενω σε μικρη πολη,με λιγοτερους κατοικους απο τα Χανια οποτε πιστευω δεν θα δυσκολευτω και πολυ οπως θα δυσκολευτει καποιος που μενει Αθηνα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
τεχνολογικων πες καλυτερα, γιατι στις θετικες σχολες οι κοπελες ειμαστε πολλες.
Ναι σόρυ αυτό εννοούσα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναύτης.

Νεοφερμένος

Ο Ναύτης. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Τι λέτε μωρέ;;Καταθλιπτικά τα Χανιά;Μια χαρά πολή είναι!Να μου έλεγες για την Αθήνα να πω εντάξει που σαν φοιτητής δεν άντεχα τη ζωή μου πια με τόσο γκρι γύρω μου.Τώρα γούστα είναι αυτά.Απ'όλα έχει και βρίσκεις και τα πάντα ανά πάσα στιγμή.Δίπλα σε παραλίες,στη φύση...Και από διασκέδαση δε νομίζω να υστερεί.Μη τρελαθούμε τώρα.Σαν πόλη φάντασμα την περιγράφετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Χάλια είναι.Γκόμενες που έχουν ιδέα λές και δεν ξέρω εγώ ποιές είναι.Μαλάκες άνθωποι τελίως ζώα(όχι όλοι αλλά η πλειοψηφεία) χάλια συγκοινωνείες,πανάκριβα όλα.Γενικά γάμησετα.
Αυτό στο λέει κάποιος που μένει στα Χανιά 14 χρονιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Ρε παιδιά έλεος.Είπαμε...Ακού εκεί χάλια.Τι έχουν δηλαδή;
Προσωπικά δε μου αρέσουν οι πόλεις γενικά αλλά τα Χανιά θεωρώ πως είναι μια αρκετά όμορφη και μικρή πόλη που βρίσκεις τα πάντα.Και από διασκέδαση ειδικά τώρα άνοιξη καλοκαίρι δε το συζητώ..Από ποικιλία άλλο τίποτα.Το χειμώνα τώρα τι τη θέλετε τη διασκέδαση;;:PΝα κάθεστέ να διαβάζετε να περάσετε κανένα μάθημα και να αφήσετε τα πολλά σούρτα φέρτα.:PΚαι πάλι όμως θεωρώ οτι αν κάποιος ξέρει τα στέκια μπορεί να περάσει μια χαρά και το χειμώνα.
Ας μην μιλήσω για τις παραλίες που απέχουν 10 λεπτάκια απότο κέντρο και κάνεις το μπανάκι σου χαλαρός και ωραίος.Οι συγκοινωνίες είναι λίγο πρόβλημα αλλά τα ποδήλατα γι'αυτό υπάρχουν.:PΤι σόι οικολόγοι είμαστε;:D
Όσον αφορά τις ''γκόμενες'' ε τώρα τι να πω.Θα φταίω τώρα να αρχίσω και γω τις γενικεύσεις για τα αγοράκια των Χανίων;;Επειδή γνώρισες δυο τρείς ξινές δε σημαίνει πως όλος ο γυναικείος πληθυσμός των Χανίων είναι έτσι.

Αυτά από μια Χανιώτισσα.
(Άμα δε παινέψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Φυσικά δεν είναι όλες έτσι υπάρχουν και κοπέλες σαν και σένα και έχω γνωρισει μερικές καλές σε χαρακτήρα.Αλλά οι περισσότερες είναι τσόλια.Σε σχέση με την αθήνα είναι καλές οι θάλλασσες αλλά σε σχέση με το ρέθυμνο δεν υπάρχει σύκγριση.Ναι πήγαινε εσύ με ποδήλατο να ρθεί κάνας βοσκός με το αγροτικό να σε κάνει λιώμα:D

Sorry domenica αλλά για όσους δεν με πιστεύουν υπάρχει και σχετικό τραγούδι που το έβγαλαν φοιτητές:D https://www.greektube.org/content/view/42245/2/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Φυσικά δεν είναι όλες έτσι υπάρχουν και κοπέλες σαν και σένα και έχω γνωρισει μερικές καλές σε χαρακτήρα.Αλλά οι περισσότερες είναι τσόλια.Σε σχέση με την αθήνα είναι καλές οι θάλλασσες αλλά σε σχέση με το ρέθυμνο δεν υπάρχει σύκγριση.Ναι πήγαινε εσύ με ποδήλατο να ρθεί κάνας βοσκός με το αγροτικό να σε κάνει λιώμα:D
Αχαχα....:lol::lol:
Γιατί που το ξέρεις πως δεν είμαι κι εγώ έτσι;;:PΆσε τώρα δε τη σώζεις τη γενίκευση..Το πήρα προσωπικά και κατάκαρδα.:P
Δεν έχω πάει για μπάνιο στο Ρέθυμνο,όταν πάω θα σας πω γνώμη.:Ρ

Καλά είναι μωρέ τα Χανιά.Παλεύονται.:D

Τώρα τι θες;;
Να βγάλω κι εγώ κανένα τραγουδάκι και για του λόγου σας;;:P
Εσείς κολλάτε στα πατσαούρια.Δε σας φταίει κανείς.:Ρ

Υ.Γ.Μόλις τώρα διάβασα το λινκ από το άλλο φόρουμ.-.-
Τελικά μερικά αγοράκια είναι εντελώς εμετικά.Δεν έχουν τα Χανιά το πρόβλημα.Αυτοί το έχουν στον εγκέφαλο(εγκέφαλο..χα!τι λέω..τρόπος του λέγειν...).
Να φύγούν να πάνε αλλού.Άντε τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είσαι τρου χανιώτισσα εσύ, έξω δε μένεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domenica7

Πολύ δραστήριο μέλος

Η domenica7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.
Δεν είσαι τρου χανιώτισσα εσύ, έξω δε μένεις;
Δε μένω κέντρο αλλά κατεβαίνω συχνά.Δεν έχει σημασία.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mariosxania

Δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 538 μηνύματα.
Πήγαινε ρέθυμνο και έλα να μου πείς για παραλίες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top