Όταν τα όνειρα κάνουν φτερά...

christina141

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 297 μηνύματα.
τι θα αλλαξει δηλαδη?εγω δεν ακουσα τιποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Ότι θα μειώσουν την ύλη ή κάτι τέτοιο..πάντως δεν θα επηρεάσει αυτούς που ξαναδίνουν..
δεν μου φαίνεται δίκαιο :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fdLP.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο fdLP. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
εγω παλι εχω ακουσει οτι θα αυξησουν την υλη των μαθηματικων αν δεν κανω λαθος , τιποτε δεν ειναι σιγουρο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
ακουσα εγω οτι για αυτους που δινουνε με αυτο το μετρο πανελληνιες , παντα ετσι θα δινουν ! δεν θα αλλαξει κατι , μονο σε αυτους που δινουνε 1η φορα...

Πως θα γίνει κάτι τέτοιο? Τα θέματα κοινά για όλους δεν θα είναι? Τι δηλαδή, οι τελειόφοιτοι θα δίνουν σε άλλα θέματα και οι απόφοιτοι σε άλλα? Επειδή κάτι τέτοιο δεν γίνεται, τότε αν γίνει κάποια αλλαγή του χρόνου αυτή θα ισχύσει για όλους και τελειόφοιτους και απόφοιτους που ξαναδίνουν. Η αλλαγή των σχολικών βιβλίων δεν συνεπάγεται μεταβολή της εξεταστέας ύλης (ούτε αύξηση ούτε μείωση). Αν η εξεταστέα ύλη σε κάποιο μάθημα μεταβληθεί θα ισχύσει για όλους, τελειόφοιτους και απόφοιτους, αφού τα θέματα στις πανελλήνιες είναι κοινά για όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nefi

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nefi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,097 μηνύματα.
παιδια κπ καλο αει απο τεχνολογικη κατευθυνση με 15,300?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Δεν νομιζω να μην επηρεασει και οσους ξανα δινουν. Δεν ξερω το θεωρω λιγο παραλογο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leytis

Νεοφερμένος

Ο leytis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Πως θα γίνει κάτι τέτοιο? Τα θέματα κοινά για όλους δεν θα είναι? Τι δηλαδή, οι τελειόφοιτοι θα δίνουν σε άλλα θέματα και οι απόφοιτοι σε άλλα? Επειδή κάτι τέτοιο δεν γίνεται, τότε αν γίνει κάποια αλλαγή του χρόνου αυτή θα ισχύσει για όλους και τελειόφοιτους και απόφοιτους που ξαναδίνουν. Η αλλαγή των σχολικών βιβλίων δεν συνεπάγεται μεταβολή της εξεταστέας ύλης (ούτε αύξηση ούτε μείωση). Αν η εξεταστέα ύλη σε κάποιο μάθημα μεταβληθεί θα ισχύσει για όλους, τελειόφοιτους και απόφοιτους, αφού τα θέματα στις πανελλήνιες είναι κοινά για όλους.


εμεις ομως που δωσαμε φετος , του χρονου αν αλλαξει το συστημα , πχ που λεγανε για 4η λυκειου , αν θελουμε να ξαναδωσουμε εμεις δεν θα παμε εκει επειδη ειμαστε με το παλιο συστημα , κ θα δωσουμε οπως φετος... ετσι ειχα ακουσει , ενταξει αν αλλαξει η υλη για τα μαθηματα με την καινουρια θα δωσουνε οσοι το επιθυμουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δε νομίζω να γίνει τόσο ριζική αλλαγή σε ένα χρόνο. Το πολύ πολύ να αλλάξει η ύλη ή το σχολικό βιβλίο σε κάποιο μάθημα. Αυτό όμως θα ισχύσει για όλους. Έτσι πιστεύω. Αν αλλάξει το σύστημα φυσικά θα υπάρχει μία μεταβατική περίοδος για τους εναπομείναντες του παλιού συστήματος, όπως το διάστημα 2000-2001 που έδιναν τόσο οι υποψήφιοι του προγενέστερου συστήματος των δεσμών όσο και του καινούριου συστήματος των κατευθύνσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
εγω παλι εχω ακουσει οτι θα αυξησουν την υλη των μαθηματικων αν δεν κανω λαθος , τιποτε δεν ειναι σιγουρο ..

Θα την ανεβάσουν;;; Είναι που είναι ήδη τεράστια, πόση θα την κάνουν δηλαδή;; Θα πρέπει να ξεκινάμε από το γυμνάσιο την προετοιμασία για τα μαθηματικά δηλαδή?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πρέπει να την αυξήσουν. Είναι αδικία για τα παιδιά που έδιναν 9 μαθήματα μέχρι το 2005 να έχετε 6 από τα 9 και την ίδια ύλη στα 6 από αυτά για να μην πω λιγότερη (μαθηματικά κατεύθυνσης από όσο ξερω δεν έχετε τριγωνομετρική μορφή). Για την αποκατάσταση της δικαιοσύνης η ύλη πρέπει να αυξηθεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Είναι άδικο όντως, αλλά και η ύλη είναι πραγματικά τεράστια. Δεν νομίζω να μπορείς να το αρνηθείς αυτό. Για εμένα, ίσως έπρεπε να βγάλουν μερικά πράγματα και να βάλουν άλλα. Απ' ό,τι μου είπε ο μαθηματικός μου, οι πίνακες ήταν ένα πολύ ενδιαφέρον και χρήσιμο κεφάλαιο και βοηθάει και στην ΑΕΠΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Για να λέμε και του στραβού το δίκιο πρέπει να την αυξήσουν. Είναι αδικία για τα παιδιά που έδιναν 9 μαθήματα μέχρι το 2005 να έχετε 6 από τα 9 και την ίδια ύλη στα 6 από αυτά για να μην πω λιγότερη (μαθηματικά κατεύθυνσης από όσο ξερω δεν έχετε τριγωνομετρική μορφή). Για την αποκατάσταση της δικαιοσύνης η ύλη πρέπει να αυξηθεί.
Δεν ειμαι 100% σιγουρη για αυτο που θα σου πω. Κοιτα ομως εσεις δεν ειχατε πιο χαμηλες βασεις? Τωρα καθε χρονο οι βασεις αυξανονται συνεχεια αρα πιστευω πως ειναι δικαιο. Μπορει να κανω κ λαθος, μια γνωμη λεω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Του 2002 ειναι οι χαμηλοτερες ever αυτου του συστηματος. Μεχρι και Ιατρικη περναω μ' αυτες. :P Αληθεια, τοσο δυσκολα ηταν τοτε τα θεματα και ηταν τοσο κατω οι βασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν ειμαι 100% σιγουρη για αυτο που θα σου πω. Κοιτα ομως εσεις δεν ειχατε πιο χαμηλες βασεις? Τωρα καθε χρονο οι βασεις αυξανονται συνεχεια αρα πιστευω πως ειναι δικαιο. Μπορει να κανω κ λαθος, μια γνωμη λεω


Το ότι οι βάσεις έχουν ξεφύγει πλέον και αυξάνονται ανεξέλεγκτα δείχνει ότι το σύστημα έχει πρόβλημα. Πολλοί αριστούχοι θα μείνουν έξω από την σχολή της 1ης τους επιλογής με αποτέλεσμα να απογοητευτούν και να τους δημιουργηθούν ενδεχομένως συμπλέγματα κατωτερότητας. Τις βάσεις τις διαμορφώνουν οι υποψήφιοι και όχι το σύστημα. Γενικά ότι σύστημα και να υπάρχει αυτοί που είναι να περάσουν θα περάσουν.

Νομίζω ότι με την αύξηση της ύλης όχι μόνο θα αποκατασταθεί η δικαιοσύνη ανάμεσα στους υποψηφίους πριν από το 2005 και μετά το 2006 αλλά θα μειωθούν και οι βάσεις (προσωπική εκτίμηση) και αν δεν μειωθούν σίγουρα δεν θα αυξηθούν.

Με αυτήν την λογική αν υπήρχαν στην ύλη των μαθηματικών κατεύθυνσης μόνο οι μιγαδικοί και τίποτα άλλο και γενικά σε κάθε μάθημα ανήκε στην εξεταστέα ύλη μόνο ένα κεφάλαιο, τότε η βάση της ιατρικής αθήνας π.χ. θα πήγαινε στο 19980. Πάλι θα περνούσαν οι υποψήφιοι. Είναι όμως δίκαιο αυτό; Δεν θα ήταν δίκαιο για τους προηγούμενους που είχαν περισσότερη ύλη.

Εγώ πιστεύω πως η ύλη πρέπει να αυξηθεί και οι βάσεις να μειωθούν. Κατά την γνώμη μου, το σκεπτικό ενός εξεταστικού συστήματος είναι οι αριστούχοι να περνούν στην σχολή της 1ης τους επιλογής. Κατά συνέπεια θα πρέπει τα θέματα να είναι ανάλογης δυσκολίας ώστε οι αριστούχοι να είναι λίγοι. Επειδή όμως θα δυσκόλευαν αρκετά τα πράγματ για το απολυτήριο, οι πανελλήνιες εξετάσεις να είναι μόνο εισαγωγικές και όχι απολυτήριες. Στις απολυτήριες των πανελλαδικά εξεταζόμενων μαθημάτων το κάθε σχολείο καθορίζει την ύλη η οποία θα μπορούσε να είναι λιγότερη από εκείνη των εισαγωγικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rinaki

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
ειναι τρομερα δυσκολο δεν ξερω αν θα αντεξω. Βασικα το ειπα πριν λιγο στην μαμα μου κ γελουσε..την επριξα σημερα την καημενη ...χιχιχι
Αν παω στην σχολη που θα περασω κ δω πως εχω παλι τα κοτσια ναι θα δωσω.Εγω πιο πολυ το κανω απο πεισμα γιατι ξερω πως μπορω το καλυτερο... αν δω οτι κουραζομαι τα παρατω δεν χαλασε κ ο κοσμος...:) Παντως δεν ειναι τιποτα σιγουρο ακομα μια σκεψη κανω.
Εσυ πως τα πηγες?

13902 στο 2κ 4 και 15104 στο 3...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
13902 στο 2κ 4 και 15104 στο 3...
Και δεν σου αρεσει τιποτα απο αυτα που ποιανεις? Μακαρι να ειχα τα μορια σου στο τριτο. εγω στο τριτο εχω μονο 14.400.......:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(και χανω φυσικοθεραπεια για 20 με 30 μορια :'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Οι βάσεις όντως έχουν ξεφύγει... Έγραψα 19.4 και 19.6 μαθηματικά και φυσική αντίστοιχα και δεν ξέρω αν θα περάσω στη σχολή της πρώτης μου επιλογής. Πάντως δεν νομίζω ότι είναι λύση η αύξηση του φόρτου των μαθητών, γιατί είναι άδικο για τους προηγούμενους. Αν το πάρουμε έτσι, είναι άδικο για εμένα και για τους άλλους που έδωσαν πανελλαδικές να καταργηθεί αυτό το σύστημα και να ισχύσει άλλο. Εγώ πιστεύω ότι έπρεπε να υπάρχουν ουσιατικότερα μαθήματα και να μπορούν να αναδειχθούν περισσότερο οι καλοί μαθητές και όχι τα παπαγαλάκια (ακρίβεια, λουκέτο :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
infermo εχεις δικαιο. Και εμενα μου την σπαν πολυ τα παπαγαλακια κ τωρα αν πας να τους ρωτησεις κατι δεν θα θυμουνται καν οτι υπηρχε κατι τετοιο στη υλη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Inferno γραψαμε το ιδιο στα Μαθηματικα. :xixi:

Παντως ναι, οι βασεις ειδικα απο τοτε που εγιναν 6 τα μαθηματα, κατα κυριο λογο ανεβαινουν. Και επι του θεματος, κι εγω σε τετοια θεση ημουν περυσι. Δεν μου αρεσε καμια απο τις σχολες που επιανα και ξαναεδωσα. Τα πηγα πολυ καλυτερα απο περυσι και αν δεν ανεβουν τρελα οι βασεις μπαινω εκει που θελω. Δεν ειναι και το πιο ευκολο βεβαια, εγω προσωπικα καπου στη μεση της χρονιας ειχα σκεφτει σοβαρα να τα παρατησω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Inferno29278

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Inferno29278 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Μια συμμαθήτριά μου όμως με αυτό το τροπάρι έβγαλε 18800 μόρια και δεν την λες και έξυπνη...
BAM BAM, μια παράκληση.... Inferno είναι όχι Infermo :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top