akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
απλως υψωνοντας στο τετραγωνο και βαζοντας το τετραγωνο μες την ριζα προκυπτει οτι χ=2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnyfasR21

Νεοφερμένος

Ο AnyfasR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
απλως υψωνοντας στο τετραγωνο και βαζοντας το τετραγωνο μες την ριζα προκυπτει οτι χ=2

Δεν είναι χ=2 αλλά χ=|2| καθώς δεν γνωρίζεις την τιμή του χ,και επειδή είναι υπόριζο δέχεσαι δεκτή την τιμή χ=2..νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ξαροπ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 1,575 μηνύματα.
To ίδιο πράγμα γράφεις. Εννοούσες αλλά και πάλι δε χρειάζεται αφού εκ των αρχικών περιορισμών είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnyfasR21

Νεοφερμένος

Ο AnyfasR21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ναι, δεν είχα δει τον περιορισμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που έπεσε σήμερα στην Άλγεβρα Α' λυκ. Λοιπόν, μας έδωσε δύο συναρτήσεις και είχε τρία ερωτήματα. Στο πρώτο ζήταγε να βρούμε τα πεδία ορισμού τους (π.χ. Α και Β). Όλα καλά μέχρι εδώ. Στο β' ερώτημα ζητούσε να βρούμε την τομή των Α και Β. Έλα όμως που ο ορισμός της τομής 2 συνόλων δεν ήταν στην εξεταστέα ύλη που μας έδωσε ο καθηγητής (ο ορισμός της τομής είναι στη σελ. 17 του βιβλίου, δηλ. στο εισαγωγικό κεφάλαιο που δεν ήταν στην εξετ. ύλη). Τελικά μπορεί να θεωρηθεί εκτός ύλης το ερώτημα αυτό; Να σημειώσω ότι την τομή 2 συνόλων τη συναντάμε και στις πιθανότητες (κεφ.1), στις πράξεις με ενδεχόμενα (σελ.22), που όμως αυτό ήταν μέσα στην εξετ. ύλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρε , λακαμα εσυ επρεπε μια συναληθευση να κανεις .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Παιδιά, θα ήθελα τη γνώμη σας για ένα θέμα που έπεσε σήμερα στην Άλγεβρα Α' λυκ. Λοιπόν, μας έδωσε δύο συναρτήσεις και είχε τρία ερωτήματα. Στο πρώτο ζήταγε να βρούμε τα πεδία ορισμού τους (π.χ. Α και Β). Όλα καλά μέχρι εδώ. Στο β' ερώτημα ζητούσε να βρούμε την τομή των Α και Β. Έλα όμως που ο ορισμός της τομής 2 συνόλων δεν ήταν στην εξεταστέα ύλη που μας έδωσε ο καθηγητής (ο ορισμός της τομής είναι στη σελ. 17 του βιβλίου, δηλ. στο εισαγωγικό κεφάλαιο που δεν ήταν στην εξετ. ύλη). Τελικά μπορεί να θεωρηθεί εκτός ύλης το ερώτημα αυτό; Να σημειώσω ότι την τομή 2 συνόλων τη συναντάμε και στις πιθανότητες (κεφ.1), στις πράξεις με ενδεχόμενα (σελ.22), που όμως αυτό ήταν μέσα στην εξετ. ύλη...

όχι δεν έιναι εκτός ύλης.Είσαι υποχρεωνένη να το ξέρεις (τοσκέφτεσαι και λογικά τι είναι τομή,το θέμα ειναι πολύ απλο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κλεψύδρα

Νεοφερμένος

Ο Κλεψύδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
όχι δεν έιναι εκτός ύλης.Είσαι υποχρεωνένη να το ξέρεις (τοσκέφτεσαι και λογικά τι είναι τομή,το θέμα ειναι πολύ απλο)
Στο φροντιστήριο μας είπαν πως για να βάλουν ερώτημα με τομή συνόλων, θα έπρεπε κανονικά να είχαν συμπεριλάβει στην εξεταστέα ύλη το εισαγωγικό κεφ., αφού εκεί ορίζεται η έννοια της τομής. Μ' άλλα λόγια, δεν ξέρουν να βάζουν θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Αυτη πρεπει να χει ξεμεινει αλυτη οποτε παμε για την λυση :
Καταρχάς
προφανώς ως πηλικο θετικων .

Αρα η εξισωση γίνεται ισοδύναμα
άρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.


Αφου έμεινε και αυτή αλυτη :

Καταρχάς πρέπει

Τώρα θέτω

Με

Υψώνω στην τεταρτη την (2) και παίρνω Αυτο που υπάρχει μέσα στην δευτερη παρενθεση ειναι παντα θετικο οποτε δεν μηδενιζει πουθενα αρα παμε για το Λύσεις που ειναι δεκτές αφου επαληθεύουν την αρχική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.
Την Πέμπτη γράφουμε άλγεβρα και ο μαθηματικός μας έδωσε ως sos το Θέμα Γ, μήπως ξέρετε πως λύνετε γιατί έχω κολλήσει:mad:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • 1dfgh.pdf
    60.9 KB · Εμφανίσεις: 272

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Την Πέμπτη γράφουμε άλγεβρα και ο μαθηματικός μας έδωσε ως sos το Θέμα Γ, μήπως ξέρετε πως λύνετε γιατί έχω κολλήσει:mad:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων:D


Πάρε μια αρχή :

Λυση.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STRATOS111

Νεοφερμένος

Ο STRATOS111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκαίο αυτό. Π.χ. για είναι και
Μιας και τα θέματα είναι του 2010, μία αντιμετώπιση με τύπους διπλάσιων τόξων:
α)

β)

γ)
H εξίσωση μετασχηματίζεται στην

Είναι
Άρα η εξίσωση είναι αδύνατη για
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Δεν ειναι αναγκαίο αυτό. Π.χ. για είναι και
Μιας και τα θέματα είναι του 2010, μία αντιμετώπιση με τύπους διπλάσιων τόξων:
α)

β)

γ)
H εξίσωση μετασχηματίζεται στην

Είναι
Άρα η εξίσωση είναι αδύνατη για


Ειχα αϋπνιες χτες και βαριομουνα :P...Οντως βλακιουλες εγραψα :redface:....Λυση με την φετινη υλη δεν παιζει ε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Παιδιά θέλω μια μικρή βοήθεια στην εξής άσκηση:
Έστω εξίσωση (λ-2)χ^2-2λχ+1=0 (λ διάφορο του 2)
α) Ν.δ.ο. έχει 2 ρίζες πραγματικές και άνισες
β) Αν χ1, χ2 οι λύσεις της εξίσωσης, να βρείτε το λ ώστε χ1+χ2 > λ
Το πρόβλήμά μου είναι στο β.
Λέω χ1+χ2>λ => S>λ => -b/a>λ => -(-2λ)/(λ-2)>λ => 2λ/(λ-2)>λ => 2λ>λ(λ-2) => 2λ>λ^2-2λ => λ^2<4λ =>λ^2-4λ<0 => λ(λ-4) <0
και άρα λ, λ-4 ετερόσημοι άρα λ<0 και λ>4 (1η περίπτωση) ή λ>0 και λ<4 (2η περίπτωση)
H 1η περίπτωση απορρίπτεται ως άτοπη , άρα λ>0 και λ<4 . Επίσης από τον περιορισμό έχουμε λ διάφορο του 2 άρα τελικά 0<λ<2 και 2<λ<4
Ωστόσο η λύση της άσκησης είναι μόνο 2<λ<4. Μπορείτε να μου πείτε πού έχω κάνει λάθος;
SORRY που δεν χρησιμοποίησα latex, ελπίζω να καταλαβαίνετε την άσκηση και έτσι./
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Παιδιά θέλω μια μικρή βοήθεια στην εξής άσκηση:
Έστω εξίσωση (λ-2)χ^2-2λχ+1=0 (λ διάφορο του 2)
α) Ν.δ.ο. έχει 2 ρίζες πραγματικές και άνισες
β) Αν χ1, χ2 οι λύσεις της εξίσωσης, να βρείτε το λ ώστε χ1+χ2 > λ
Το πρόβλήμά μου είναι στο β.
Λέω χ1+χ2>λ => S>λ => -b/a>λ => -(-2λ)/(λ-2)>λ => 2λ/(λ-2)>λ => 2λ>λ(λ-2) => 2λ>λ^2-2λ => λ^2<4λ =>λ^2-4λ<0 => λ(λ-4) <0
και άρα λ, λ-4 ετερόσημοι άρα λ<0 και λ>4 (1η περίπτωση) ή λ>0 και λ<4 (2η περίπτωση)
H 1η περίπτωση απορρίπτεται ως άτοπη , άρα λ>0 και λ<4 . Επίσης από τον περιορισμό έχουμε λ διάφορο του 2 άρα τελικά 0<λ<2 και 2<λ<4
Ωστόσο η λύση της άσκησης είναι μόνο 2<λ<4. Μπορείτε να μου πείτε πού έχω κάνει λάθος;
SORRY που δεν χρησιμοποίησα latex, ελπίζω να καταλαβαίνετε την άσκηση και έτσι./

Αδερφε και η ασκηση εχει λαθος αφου τελικα βγαζω οτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Wtf δεν ξέρω τι να πω... Το μόνο σίγουρο είναι ότι κάπου έχω κάνει λάθος..
Όποιος μπορεί να βοηθήσει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμα καταλαβα καλα πολλαπλασιασες με Ε αυτο δεν μπορεις να το κανεις, χωρις να διαχωρησεις περιπτωσεις για το προσημο του (αν θες να το πας ετσι ) , γιατι δεν ξερεις αμα διατηρηται η φορα της ανισωσης .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Ωχ όντως :worry: Facepalm/ Θα την ξαναλύσω και θα δω... Thanks
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top