Ποιά θεωρείτε την κατάλληλη ηλικία για να ξεκινήσει κανείς μαθήματα Proficiency;

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Ελα βρε καλό μου παιδί μην κλεγεσαι...:P
Tωρα τον Μαίο μπορεί να ξαναβάλουν παλούκια.:P
Eιδικα με τα τοσο αυξημένα ποσοστα επιτυχίας του Δεκεμβρίου μπορεί να θέλουν να πάρουν το αίμα τους πίσω τα αγγλάκια...:P:D
Γιατί το Μαιο?????? επειδή τα αγγλάκια τρελάθηκαν????????:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατί το Μαιο?????? επειδή τα αγγλάκια τρελάθηκαν????????:'(:'(:'(

Καλά μην είσαι και τοσο αρνητικη μπορεί να βάλουν και εύκολα.
Τα θεματα ούτως ή αλλως τα ετοιμάζουν 1.5-2 χρονια πριν τα δώσουν για τις εξετάσεις.Άρα μπορεί να είσαι και τυχερή.
Αλήθεια ποια εξεταση του Cambridge δινεις?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Καλά μην είσαι και τοσο αρνητικη μπορεί να βάλουν και εύκολα.
Τα θεματα ούτως ή αλλως τα ετοιμάζουν 1.5-2 χρονια πριν τα δώσουν για τις εξετάσεις.Άρα μπορεί να είσαι και τυχερή.
Αλήθεια ποια εξεταση του Cambridge δινεις?;)
το ελπίζω.........:D
δίνω CPE prof cambridge
και θα δίνω τη μέρα των γενεθλίων μου
:sick::'(...
με λίγα λόγια πολύ τυχερό κορίτσι..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
18+ για να συνδυαζεται με τις σπουδες (ειδικα αν ειναι σε επιπεδο ΤΕΙ/ΑΕΙ), στη σχολη μου ας πουμε κανουμε αγγλικα για επιστημονες- επισης γιατι αν το παρεις στα 15-16 μετα μπορει να παρατησεις τα αγγλικα και να τα ξεχασεις -ενω αν εισαι κοντα στην ηλικια που παιρνεις πτυχιο, πιανεις δουλεια κτλ τα χεις πολυ πιο φρεσκα και εκει σου χρησιμευουν περισσοτερο. Φυσικα και γιατι εισαι πιο ωριμος και μπορεις να ανταπεξελθεις καλυτερα στα θεματα που βαζουν και να χειριστεις ωριμοτερα τη γλωσσα. Για το cambridge μιλαω παντα γιατι αυτο εκανα εγω στο λυκειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
18+ για να συνδυαζεται με τις σπουδες (ειδικα αν ειναι σε επιπεδο ΤΕΙ/ΑΕΙ), στη σχολη μου ας πουμε κανουμε αγγλικα για επιστημονες- επισης γιατι αν το παρεις στα 15-16 μετα μπορει να παρατησεις τα αγγλικα και να τα ξεχασεις -ενω αν εισαι κοντα στην ηλικια που παιρνεις πτυχιο, πιανεις δουλεια κτλ τα χεις πολυ πιο φρεσκα και εκει σου χρησιμευουν περισσοτερο. Φυσικα και γιατι εισαι πιο ωριμος και μπορεις να ανταπεξελθεις καλυτερα στα θεματα που βαζουν και να χειριστεις ωριμοτερα τη γλωσσα. Για το cambridge μιλαω παντα γιατι αυτο εκανα εγω στο λυκειο.

Kαι το Michigan δεν πάει πίσω πλέον.
Με ενα προφορικο μερος πλεον παλούκι και χωρις να εφαρμόζεται συμψηφισμός θέλει αρκετό κόπο-προσπάθεια πλέον.;)
Aλλωστε και στο Handbook του CPE γραφει οτι περισσοτεροι υποψηφιοι ειναι απο 17-25.Και ΜΟ ειναι 19-20 ετων.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Santas901

Νεοφερμένος

Ο Santas901 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύω ότι το michingan proficiency είναι αρκετά ευκολό πτυχίο και πρέπει να τελειώνει στο γυμνάσιο , άλλωστε στο λύκειο θα έχεις άλλα πράματα στο κεφάλι σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδιά πιστεύω ότι το michingan proficiency είναι αρκετά ευκολό πτυχίο και πρέπει να τελειώνει στο γυμνάσιο , άλλωστε στο λύκειο θα έχεις άλλα πράματα στο κεφάλι σου!

Τωρα με το νέο προφορικο και τα 5 parts να δεις ποσο εύκολο είναι...:P
Τεσπα,ρε παιδια προφίσενσυ είναι σκεφτειτε το και λιγο πονηρα.
Αν το πάρω στο γυμνάσιο οταν θα φτασω στην ηλικία να το χρειαστώ θα μου ναι άχρηστο γιατι θα μου ναι 10ετίας.;)
Εγω προσωπικά ξέρω και παιδιά που σταματησαν τα αγγλικα για χρονια και μια χαρα πηραν το προφ στο πανεπιστήμιο.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikist

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Πιστέυω οτι η ηλικία δεν παίζει καθόλου ρόλο!!! Αρκεί να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος!!! Εγώ έδωσα Lower michigan και Cambridge στην έκτη δημοτικού και τα πέρασα!! Και φέτος το μαιο θα δώσω ΜICHIGAN!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Πιστέυω οτι η ηλικία δεν παίζει καθόλου ρόλο!!! Αρκεί να είσαι κατάλληλα προετοιμασμένος!!! Εγώ έδωσα Lower michigan και Cambridge στην έκτη δημοτικού και τα πέρασα!! Και φέτος το μαιο θα δώσω ΜICHIGAN!!!!

H ηλικία παίζει ρόλο. :)

Όταν λες Michigan, να υποθέσω ECPE;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
H ηλικία παίζει ρόλο. :)

Όταν λες Michigan, να υποθέσω ECPE;


Αυτο λέω και γω.
Το προφίσενσυ απαιτεί μιά εμπειρία στην αγγλική γλώσσα.Δεν είναι παίξε-γέλασε πρέπει να είσαι σχετικά mature για περάσεις μια εξεταση ανωτάτου επιπεδου.Βεβαια ο καθένας ωρίμαζει με διαφορετικό τρόπο.
Αλλα αν είναι να φτασουμε στο σημείο να δίνουμε προφίσενσυ απο την 6η Δημοτικού ή 1η Γυμνασίου δηλάδή κάποιο έλεος ρε παιδιά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@Maraki@

Νεοφερμένος

Η @Maraki@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Έδωσα το proficiency στην 3η Γυμνασίου όταν ήμουν ακόμη 15! Τα θέματα μου είχαν φανεί μέτριας δυσκολίας και κατάφερα να το περάσω. Αυτό που μπορώ να πώ σήμερα είναι οτι η ηλικία σου είναι η πλέον κατάλληλη για να το δώσεις, γιατί παρόλο που το πτυχίο είναι ακαδημαικού επιπέδου, εδώ στην Ελλάδα τα δεδομένα είναι διαφορετικά. Έχεις ήδη αποκτήσει τις απαραίτητες ικανότητες, γεγονός που φαίνεται απο το ότι έδωσες το lower νωρίτερα από το κανονικό και τα κατάφερες. Αυτό σημαίνει οτι έχεις τα φόντα να τα καταφέρεις και με το proficiency.
Ακόμη πρέπει να σου πώ το εξής: από την εμπειρία μου ως φοιτήτρια συνάντησα πολλά παιδιά που ήθελαν να δώσουν το proficiency ενώ ήταν φοιτητές και σε πληροφορώ οτι οι περισσότεροι απο αυτούς δέν είχαν ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη. Άλλοι το θεωρούσαν επιπλέον έξοδο που θα επιβάρυνε την τσέπη των γονιών τους. Αντιθέτως αυτοί που το είψαν πάρει όντας ακόμη μαθητές ήταν ελεύθεροι να ξεκινήσουν μια καινούρια γλώσσα και φυσικά να ξεκινήσουν να δουλεύουν έχοντας κατακτήσει ήδη αυτό το πολύτιμο εφόδιο!
Τέλος συμφωνώ οτι μια γλώσσα ξεχνιέται αλλά όχι τα αγγλικά, γιατί εχουν γίνει πια σημαντικό μέρος της ζωής μας και τα χρησιμοποιούμε σε πολλές καθημερινές μας ασχολίες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Έδωσα το proficiency στην 3η Γυμνασίου όταν ήμουν ακόμη 15! Τα θέματα μου είχαν φανεί μέτριας δυσκολίας και κατάφερα να το περάσω. Αυτό που μπορώ να πώ σήμερα είναι οτι η ηλικία σου είναι η πλέον κατάλληλη για να το δώσεις, γιατί παρόλο που το πτυχίο είναι ακαδημαικού επιπέδου, εδώ στην Ελλάδα τα δεδομένα είναι διαφορετικά. Έχεις ήδη αποκτήσει τις απαραίτητες ικανότητες, γεγονός που φαίνεται απο το ότι έδωσες το lower νωρίτερα από το κανονικό και τα κατάφερες. Αυτό σημαίνει οτι έχεις τα φόντα να τα καταφέρεις και με το proficiency.
Ακόμη πρέπει να σου πώ το εξής: από την εμπειρία μου ως φοιτήτρια συνάντησα πολλά παιδιά που ήθελαν να δώσουν το proficiency ενώ ήταν φοιτητές και σε πληροφορώ οτι οι περισσότεροι απο αυτούς δέν είχαν ούτε το χρόνο ούτε την όρεξη. Άλλοι το θεωρούσαν επιπλέον έξοδο που θα επιβάρυνε την τσέπη των γονιών τους. Αντιθέτως αυτοί που το είψαν πάρει όντας ακόμη μαθητές ήταν ελεύθεροι να ξεκινήσουν μια καινούρια γλώσσα και φυσικά να ξεκινήσουν να δουλεύουν έχοντας κατακτήσει ήδη αυτό το πολύτιμο εφόδιο!
Τέλος συμφωνώ οτι μια γλώσσα ξεχνιέται αλλά όχι τα αγγλικά, γιατί εχουν γίνει πια σημαντικό μέρος της ζωής μας και τα χρησιμοποιούμε σε πολλές καθημερινές μας ασχολίες.;)

Κοίτα υπάρχουν και πλεωνεκτήματα και μειωνεκτήματα απο το να πάρεις το προφισενσυ σε μικρή ηλικία.
Εγω πάντως πιστεύω πως είναι αναλόγως το άτομο.Υπάρχουν και άτομα που δυσκολεύονται να πάρουν ακόμα και το Lower.
Βεβαια η ωριμότητα του ατόμου δεν κρίνεται μονο απο την ηλικία του αλλα και απο τις γενικές του γνώσεις.Πάντως τα πανεπιστήμια που διενεργούν αυτές τις εξετασεις το γραφουν ξεκαθαρα οτι αυτό το επίπεδο αξιολογεί έννοιες οι οποίες γινονται κατανοητές απο άτομα τα οποία ειναι κατα κόρον ενήλικες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Santas901

Νεοφερμένος

Ο Santas901 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
γιατί ρε παιδιά αφου το ecpe το δώσαμε 3η γυμνασίου 24 παιδιά και τ πήραμε΄όλοι οι μισοί μάλιστα χωρίς καν ιδιαίτερα..στρώσιμο θέλει μόνο κ αυτό λίγο..δηλαδή είναι σωστό να καθυστερόυμε στόχους στην ζωή μας που απλά θελουν λίγο κόπο ?άμα το προφισιενσυ δεν ειναι μια φορα ηλικιακα για παιδια γυμνασιου τοτε οι πανελληνιες για δεκαοχταριδες δεν είναι δέκα φορες...η γλώσσα δεν ξεχνιέται 2 χρόνια έχω να κάνω αγγλικά κ το επιπεδο της γλωσσας μου απο τότε παραμένει το ίδιο μόνο με 15 λεπτα ίντερνετ την ημερα λίγο παρατηρώντας τους στίχους σε τραγούδια και τα λόγια σ ταινιες..και αυτά παλι αναιπαίσθητα...αφού το κανουν τόσα παιδια στο γυμνάσιο όλοι μπορουν..το ζήτημα είναι αν δεν θέλουν να καταβάλουν κόπο και κρύβωνται πίσω απ τν δικαιολογία 'είναι για μετά' .. κ οταν έρθει το πανεπιστήμειο πιστεπσε με έχεις καλύτερα πράματα να κάνεις απο το να αρχίζεις τα αγγλικά απ τν αρχή (γιατι όπως είπατε αμα πάρετε το προφισ γυμνάσιο μετά τιν 5αετια τα ξεχνάτε τα αγγλικα σας- ετσι κ με το lower - μετ'α στο πανεπιστήμειο θα αρχισετε απο το 0!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
γιατί ρε παιδιά αφου το ecpe το δώσαμε 3η γυμνασίου 24 παιδιά και τ πήραμε΄όλοι οι μισοί μάλιστα χωρίς καν ιδιαίτερα..στρώσιμο θέλει μόνο κ αυτό λίγο..δηλαδή είναι σωστό να καθυστερόυμε στόχους στην ζωή μας που απλά θελουν λίγο κόπο ?άμα το προφισιενσυ δεν ειναι μια φορα ηλικιακα για παιδια γυμνασιου τοτε οι πανελληνιες για δεκαοχταριδες δεν είναι δέκα φορες...η γλώσσα δεν ξεχνιέται 2 χρόνια έχω να κάνω αγγλικά κ το επιπεδο της γλωσσας μου απο τότε παραμένει το ίδιο μόνο με 15 λεπτα ίντερνετ την ημερα λίγο παρατηρώντας τους στίχους σε τραγούδια και τα λόγια σ ταινιες..και αυτά παλι αναιπαίσθητα...αφού το κανουν τόσα παιδια στο γυμνάσιο όλοι μπορουν..το ζήτημα είναι αν δεν θέλουν να καταβάλουν κόπο και κρύβωνται πίσω απ τν δικαιολογία 'είναι για μετά' .. κ οταν έρθει το πανεπιστήμειο πιστεπσε με έχεις καλύτερα πράματα να κάνεις απο το να αρχίζεις τα αγγλικά απ τν αρχή (γιατι όπως είπατε αμα πάρετε το προφισ γυμνάσιο μετά τιν 5αετια τα ξεχνάτε τα αγγλικα σας- ετσι κ με το lower - μετ'α στο πανεπιστήμειο θα αρχισετε απο το 0!!

Ρε παιδια είπαμε εχει ακι + έχει και - η κατασταση.
Αλλα γιατι να μην το δώσεις στο πανεπιστήμιο οπού και εκεί οι γνωσεις θα σου είναι πιο φρεσκες οταν θα πας να υποβάλλεις μια αιτηση για δουλεια και ακομα και αν σου κανουν και συνεντευξη θα τα πας καλα.
Τι να το κανεις το προφ απο τα 15 σου?
Σε χρησιμεύει καπου?Δεν το νομίζω.Γιατι δλδ απο ενα καπριτσιο να κατσουμε να φαμε ολο το λουκι τωρα και στην τελικη -χτυπα ξυλο- να μην το παρουμε και να πεσει η ψυχολογία μας.;)
Γιατί ρε παιδιά καλά τα λετε ΟΚ εχετε δικιο και συμφωνω.
Αλλα ρωτήστε και παιδιά τα οποία προσπαθησαν και κόπηκαν στην τελικη και η ψυχολογία τους επηρέασε και την επιδοση τους στο σχολείο.
Δεν μπορει ο καθενας μας να καταλαβει πως ενεργει ο αλλος,με ποιό τρόπο μαθαίνει ο αλλος ή/και πως επηρεάζεται ο αλλος απο μια αποτυχία.
Τεσπα ειναι γενικα επιλογη του παιδιού το τι θα κάνει,αλλά καλα καναμε και θιξαμε και όλες τις πλευρές του ζητήματος.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
16.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
μετα τα 15 ειναι μια χαρα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και γω ετσι πιστευω.
Α Λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Τα μορια ειναι 70 και οχι 9000.;)
Και η εξεταση δεν διαρκει 5 ωρες αλλα 5 ωρες και 40 λεπα ΧΩΡΙΣ τα διαλλειματα.;)[/quote]

μολης παρεις το λοουερ αμεσως ξεκινας προετημασια προφισιενσι....:no1:συγουρα δν εχει φιλε μου δειαληματα στο προφισενσι; στο λοουερ πως εχει; για cambridge μηλαω παντα...:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Αααχχ δεν καταλαβαινω τι λες.
Διορθωσε λίγο το κείμενο σου για να καταλαβω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
προσωπικα πιστευω πως η καλυτερη ηλικια για να δωσεις το proficiency ειναι 18 +. λοιπον εγω φετος εδινα πανελληνιες και περασα μεταφραση διερμηνεια που οπως ξερετε χρειαζονται 2 γλωσσες. κανονικα ηταν να δωσω το proficiency το μαιο ομως ηταν αδυνατο οπως θα καταλαβαινετε. συνεχισα ομως κανονικα τα αγγλικα αρχικα με εντατικους ρυθμους και επειτα προς απριλιο εκανα 1 με 2 φορες την εβδομαδα. αυτο με βοηθησε να διατηρησω το καλο επιπεδο των αγγλικων μου και τωρα το καλοκαιρι κανω ενα απλο φρεσκαρισμα. η αληθεια ειναι πως τα θεματα των εκθεσεων που διαβαζα για τις πανελληνιες ηταν ουσιαστικα και ενα βοηθημα για τις εκθεσεις του προφισιενσι γιατι επικεντρωνομασταν σε επιστημονικα θεματα κυριως. φυσικα πρεπει να διαβαζει κανεις περαιτερω αρθρα προκειμενου να εχει μια αποψη για την πλειοψηφια αυτων. δεν εχει σημασια το ποτε θα παρει καποιος το προφισιενσυ αλλα σημασια εχει να μπορει να διατηρει τις γνωσεις του στα αγγλικα ετσι ωστε να μπορει να αποδειξει οτι ξερει. και εγω που θα δωσω τον δεκεμβρη για το κειμπριτζ ευελπιστω να το παρω. σημασια δεν εχει να κανεις μονο παστ παπερσ (γιατι ετσι δεν μαθαινεις, παπαγαλιζεις)για να παρεις το χαρτι αλλα να μαθαινεις τα γνησια αγγλικα μεσα απο βιντεο, βιβλια κτλ.πιστευω πως δινω το προφισιενσι στην καλυτερη ηλικια! ο καθενας προχωρα με τους δικους του ρυθμους.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top