Μιλώντας με το κινητό από το εξωτερικό: Απορίες

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Για ακόμη μια φορά χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας...

Σε λίγες εβδομάδες θα πάμε με το σχολείο 12 μέρες στη Γερμανία και προσπαθώ να σκεφτώ τι θα γίνει με το κινητό τηλέφωνο...
Πρέπει να κάνω κάποια αίτηση για να έχω σήμα στη Γερμανία ή θα μπορώ να μιλάω κανονικά εφ' όσον έχω καρτοκινητό (cosmote);
Από το σχολείο μας είπανε να αγοράσουμε μια γερμανική κάρτα sim από εκεί, έτσι ώστε να μιλάμε χωρίς προβλήματα και επιπλέον χρέωσεις και με τα παιδιά στη Γερμανία και με τα άτομα που βρίσκονται στην Ελλάδα (:inlove:):P

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει κάτι ας απαντήσει γιατί πλησιάζει ο καιρός και έχω αρχίσει να αγχώνομαι :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Skype ?? netbook ? Στη Γερμανία έχει σχεδόν παντού wi-fi
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με το Skype..Τι πρέπει να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πάρε γερμανική SIM,να ξεμπερδεύεις.
Αν κρατήσεις την ελληνική θα σε σκίσουν στις χρεώσεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-vela

Νεοφερμένος

Η e-vela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Και εγώ το ίδιο προτείνω!Πάρε γερμανική SIM και τέλος!Το πιο εύκολο και φθηνό!:no1:Καλά να περάσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iasonsea

Νεοφερμένος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αν πάρεις γερμανική sim οι χρεώσεις θα είναι φθηνότερες προς τις άλλες γερμανικές sim, αλλά προς Ελλάδα θα χρεώνονται σαν διεθνείς κλήσεις. Κι απ' την Ελλάδα όταν θα σε παίρνουν θα χρεώνονται σαν να παίρνουν στο εξωτερικό, ενώ αν κρατήσεις την ελληνική sim θα χρεώνονται αυτοί που σε παίρνουν σαν να είσαι στην Ελλάδα. Αν κρατήσεις την ελληνική sim, αφού είναι καρτοκινητό, δε χρειάζεται να κάνεις καμία διαδικασία γιατί στα καρτοκινητά η περιαγωγή ενεργοποιείται αυτόματα. Να φροντίσεις να προμηθευτείς κάρτες ανανέωσης από εδώ γιατί δε θα βρεις εκεί και οι χρεώσεις είναι αρκετά υψηλές. Να θυμάσαι επίσης ότι με την ελληνική sim θα χρεώνεσαι και για κάθε εισερχόμενη κλήση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν έχεις καρτοκινητό, πιάνει αυτόματο roaming με το που θα πας, με όχι πολύ μεγάλες χρεώσεις. Αν έχεις συμβόλαιο θέλει διαδικασία με την εταιρεία, οπότε χρεώνει παραπάνω.
Καλά θα κάνεις να βρεις τα αντίστοιχα συνεργαζόμενα δίκτυα (πάρε τηλ στην εταιρεία σου) και να κάνεις manual ρύθμιση σε περίπτωση που δε μπει μόνο του.
-----------------------------------------
ΔΕΝ χρεώνεσαι εσύ ούτε όταν σε παίρνουν ούτε όταν παίρνεις στην Ελλάδα. Οι άλλοι χρεώνονται όταν παίρνουν εσένα από Ελλάδα με μια χρέωση roaming. Απλά το sms χρεωνει λίγο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

madster95

Νεοφερμένος

Ο Panos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
προτεινω να παρεις μια γερμανικη sim. ετσι οι χρεωσεις οταν περνεις ελλαδα θα ειναι λιγο μεγαλυτερες(αλλα σχεδον ιδιες με αυτες που θα ειχε ενα ελληνικο καρτοκινητο εκει),και θα εχεις πολυ μικρες χρεωσεις περνωντας γερμανικα κινητα (με την προυπόθεση οτι θα κανουν και οι άλλοι το ίδιο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Aν με την ελληνική κάρτα , παίρνω τηλέφωνο σε γερμανικές κάρτες (ή και σε ελληνικές στη Γερμανία) οι χρεώσεις πώς θα είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε ελληνικές δεν θα έχει μεγάλη χρέωση, μόνο το εθνικό και το roaming. Σε γερμανικό θα είναι σα να παίρνεις εξωτερικό κανονικά.
-----------------------------------------
Σημείωση, μερικές φορές το roaming μπορεί να είναι πολύ πιο ακριβό απ'οσο φανταζόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όπου και να πάρεις, μεγάλες θα είναι οι χρεώσεις. :P

Μιλάω εκ πείρας, το καλοκαίρι έβαλα 40 ευρώ στην κάρτα μου (cosmote), έλειψα για 10 μέρες στο εξωτερικό, δεν λέω έστειλα αρκετά sms, όμως όχι τόσα πια! Τελείωσαν και τα 40, αυτό μονάχα σου λέω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
εγω πηρα μαζι μου συνδεση της μανας μου,οκ ενταξει εκανα αρκετες κλησεις(ακομη δεν ηρθε ο λογαριασμος:papas::papas::P)αλλα αλλοι φιλοι μου με καρτοκινητο παιρνανε σχεδον καθε μερα καρτα γιατι τους τελειωνε,βασικα οτι και να κανεις καλυτερα να παιρνεις εσυ τηλεφωνο στη Ελλαδα γιατι αν δε παιρνουν απο εδω χρεωνεσαι και εσυ αλλα και αυτος που σε καλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
ΔΕΝ χρεώνεσαι εσύ ούτε όταν σε παίρνουν ούτε όταν παίρνεις στην Ελλάδα. Οι άλλοι χρεώνονται όταν παίρνουν εσένα από Ελλάδα με μια χρέωση roaming. Απλά το sms χρεωνει λίγο παραπάνω.
Δεν ισχύει αυτό. Όταν σε καλεί κάποιος απο Ελλάδα και έχεις την ελληνική sim, αυτός χρεώνεται σαν να κάνει κλήση σε κινητό που βρίσκεται στην Ελλάδα, εσύ χρεώνεσαι όλα τα υπόλοιπα. Είναι λογικό κιόλας, γιατί να πληρώσει ο άλλος παραπάνω ενώ δεν μπορεί να ξέρει που βρίσκεσαι εσύ;
Με roaming θα σου έρθουν όλα πιο ακριβά πιστεύω, βάλε μια τοπική sim να ξεμπερδεύεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
εγω πηρα μαζι μου συνδεση της μανας μου,οκ ενταξει εκανα αρκετες κλησεις(ακομη δεν ηρθε ο λογαριασμος:papas::papas::P)αλλα αλλοι φιλοι μου με καρτοκινητο παιρνανε σχεδον καθε μερα καρτα γιατι τους τελειωνε,βασικα οτι και να κανεις καλυτερα να παιρνεις εσυ τηλεφωνο στη Ελλαδα γιατι αν δε παιρνουν απο εδω χρεωνεσαι και εσυ αλλα και αυτος που σε καλει

100 euro στη γαλλία για 7 μέρες:'( βέβαια μιλούσαμε μεταξύ μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν ισχύει αυτό. Όταν σε καλεί κάποιος απο Ελλάδα και έχεις την ελληνική sim, αυτός χρεώνεται σαν να κάνει κλήση σε κινητό που βρίσκεται στην Ελλάδα, εσύ χρεώνεσαι όλα τα υπόλοιπα. Είναι λογικό κιόλας, γιατί να πληρώσει ο άλλος παραπάνω ενώ δεν μπορεί να ξέρει που βρίσκεσαι εσύ;
Με roaming θα σου έρθουν όλα πιο ακριβά πιστεύω, βάλε μια τοπική sim να ξεμπερδεύεις.

Ακριβώς αυτό.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Για τις μεταξύ σας κλήσεις εκεί, βάλε μια κοινή γερμανική sim. Α και για να μιλήσεις με Ελλάδα, μην ξεχάσεις να βάλεις μπροστά τον κωδικό (30) :p +30 699 999 9999 για παράδειγμα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν καλύπτει όλο το κόστος του roaming τον καλούμενο, τουλάχιστον στη δική μου εταιρεία. Όταν σε παίρνει ο άλλος (μιλάω για καρτοκινητό και μόνο) στη WIND, χρεώνεται με το κόστος roaming, αν όχι όλο, ένα ποσοστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Δεν καλύπτει όλο το κόστος του roaming τον καλούμενο, τουλάχιστον στη δική μου εταιρεία. Όταν σε παίρνει ο άλλος (μιλάω για καρτοκινητό και μόνο) στη WIND, χρεώνεται με το κόστος roaming, αν όχι όλο, ένα ποσοστό.

Δεν στέκει αυτό.Δεν μπορεί να γνωρίζει αυτός που σε καλεί που βρίσκεσαι την δεδομένη χρονική στιγμή,επομένως θα χρεωθεί,σαν να ήσουν Ελλάδα.Την απόσταση από Ελλάδα μέχρι το μέρος που βρίσκεσαι την πληρώνεις εσύ,σε οποιαδήποτε εταιρία και να είσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Με ανάγκασες τώρα να πάρω τηλέφωνο στο 1260 και να χρεωθώ 24 λεπτά για να ρωτήσω. Αυτός που σε καλεί δεν χρεώνεται τίποτα επιπλέον πέρα απο την κανονική χρέωση για κλήση σε κινητό εντός Ελλάδος. Ισχύει και για συμβόλαιο και για καρτοκινητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top