Παιδιά - Παιδική ηλικία

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τότε γιατί δεν υπάρχει η ανάλογη συμμετοχή στα θέματα αυτά;

Θα σου πω εγώ Χριστιάννα γιατί αδιαφορούν. Θα σου πω γιατί έχω και πολλά παραδείγματα σχετικά με το θέμα. Αδιαφορούν γιατί στην ηλικία τους το λιγότερο που τους ενδιαφέρει είναι η ενασχόλησή τους με σοβαρά θέματα. Ασχολούνται κυρίως με τα γνωστά (τα φτιάχνω, τα χαλάω, νύχια, μαλλιά, games κλπ). Δεν τους κατηγορώ φυσικά γι' αυτό. Εγώ άλλωστε ποτέ δεν είπα πως πράγματι, ασχολούνται όλοι τους με τα ''σοβαρά'' θέματα. Απλά είπα πως αν θέλουν, μπορούν κάλλιστα να το κάνουν. Για τη δυνατότητά τους μίλησα, όχι για την πραγμάτωση αυτής. :)

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο. (Τώρα πλακωνόμαστε ή όχι, να ξέρω δηλαδή :P:P):bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Κανεις δεν με περνει. Αυτο συμβαινει επειδη ειμαι μικρος η επειδη δεν ξερω ορθογραφια???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Κανεις δεν με περνει. Αυτο συμβαινει επειδη ειμαι μικρος η επειδη δεν ξερω ορθογραφια???

Επειδή είσαι off topic. Πες κάτι πάνω στο θέμα αν έχεις να πεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

flocki-@#!@$*

Νεοφερμένος

Ο Σωτηρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Ξάνθη (Ξάνθη). Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Αυτη την στιγμη οχι...:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coachina

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Aν ένα παιδι νιώθει παιδί, κανείς δεν μπορεί να το "αναγκάσει" να μεγαλώσει. Ότι και να κάνει, όσο και να θέλει. Το παιδί παιδί παραμένει, ωριμάζει, μεγαλώνει, όλα αυτά θέλουν χρόνο. Ο καθένας, ας ασχοληθεί με ότι κι όσο θέλει.
Το πόσο ανεπτυγμένη κριτική σκέψη έχει ο καθένας διαφέρει απο άτομο σε άτομο. Δεν μπορείς εσύ να αναγκάσεις κάποιον να παρακολουθήσει ένα θέμα που δεν τον ενδιαφέρει. Ίσως και να τον ενδιαφέρει, αλλά να μην είναι ικανός να απαντήσει στα posts που κάνουν οι άλλοι. Μπορεί το να παρακολουθεί τις συζητήσεις που γίνονται, να είναι υπεραρκετό για αυτόν.
Το "δεν σε αφήνουν να ζήσεις την παιδικότητά σου" ακούγεται πολύ βαρύ.
Ποιός δεν σε αφήνει; Έχεις δοκιμάσει ποτέ να του το πεις; Έχεις δοκιμάσει ποτέ, να εκφράσεις ελέυθερα αυτό που νιώθεις χωρίς να φοβάσαι τις αντιδράσεις; A είναι γονιός σου ειδικά, δεν καταλαβαίνω που υπάρχει πρόβλημα. Δική σου είναι η ζωή κι όσο μικρός και να είσαι, το δίκιο σου μπορείς να το υποστηρίξεις πιστεύω.



γεια σας ήρθα κ εγω!:bye:λοιπον μολις καταλαβα πωσ το ischool ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον!:)τεσπα..διαβασα σχεδον όλα αυτα που εχετε γραψει και νομιζω πωσ συμφωνω σχεδον απόλυτα με την αποψη της fabulous...!θεωρω πωσ όλα αυτα που ειπε βρισκονταν ακριβωσ μεσα στο μυαλο μ.. επισησ δν ξερω κατα ποσο θα το 8εωρησετε σχετικο αλλα οπωσ ειπε ο shadowfax το συστημα ειναι σκατα...επομενωσ το οτι επιβαλλει σενα παιδια13 ή 14 να μάθει για κοινωνικο κρατοσ,κρατοσ δικαιου κλπ κ κλπ..το θεωρω επισησ σκατά...άλλωστε πιστευω ότι κακα τα ψεματα οι γνωσεισ που θα αποκτησει ενα παιδι απο το σχολειο περα απο τον τομεα τησ κοινωνικοποιησησ δε θα το βοηθησουν καθολου στο επαγγελματικο τ μελλον..με αλλα λογια πιστευω πωσ σημερα ανταπεξερχεται στισ απαιτησεισ τησ κοινωνιασ καποιοσ που δεν εχει κανενα πτυχιο παρα καποιοσ ποθ εχει 10-11 να βρισκονται..γιατι>???γιατι ο 2οσ θα εχει κ περισσοτερεσ απατησεισ!!κ αυτο δε συμφερει...επομενωσ δν χρειαζεται σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση ενα παιδι να αφησει στην ακρη την "παιδικοτητα"του επειδη μπηκε στο γυμνασιο κ ξαφνικα πρεπει να μελετησει κοινωνικη κ πολιτικ. αγωγ. κλπ!κ οπωσ ειπε η fabulous κανενασ δεν μπορει να αναγκασει ενα παιδι να μεγαλωσει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
γεια σας ήρθα κ εγω!:bye:λοιπον μολις καταλαβα πωσ το ischool ειναι πραγματικα πολυ ενδιαφερον!:)τεσπα..διαβασα σχεδον όλα αυτα που εχετε γραψει και νομιζω πωσ συμφωνω σχεδον απόλυτα με την αποψη της fabulous...!θεωρω πωσ όλα αυτα που ειπε βρισκονταν ακριβωσ μεσα στο μυαλο μ.. επισησ δν ξερω κατα ποσο θα το 8εωρησετε σχετικο αλλα οπωσ ειπε ο shadowfax το συστημα ειναι σκατα...επομενωσ το οτι επιβαλλει σενα παιδια13 ή 14 να μάθει για κοινωνικο κρατοσ,κρατοσ δικαιου κλπ κ κλπ..το θεωρω επισησ σκατά...άλλωστε πιστευω ότι κακα τα ψεματα οι γνωσεισ που θα αποκτησει ενα παιδι απο το σχολειο περα απο τον τομεα τησ κοινωνικοποιησησ δε θα το βοηθησουν καθολου στο επαγγελματικο τ μελλον..με αλλα λογια πιστευω πωσ σημερα ανταπεξερχεται στισ απαιτησεισ τησ κοινωνιασ καποιοσ που δεν εχει κανενα πτυχιο παρα καποιοσ ποθ εχει 10-11 να βρισκονται..γιατι>???γιατι ο 2οσ θα εχει κ περισσοτερεσ απατησεισ!!κ αυτο δε συμφερει...επομενωσ δν χρειαζεται σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση ενα παιδι να αφησει στην ακρη την "παιδικοτητα"του επειδη μπηκε στο γυμνασιο κ ξαφνικα πρεπει να μελετησει κοινωνικη κ πολιτικ. αγωγ. κλπ!κ οπωσ ειπε η fabulous κανενασ δεν μπορει να αναγκασει ενα παιδι να μεγαλωσει!!


...και να πάει έπειτα στο Λύκειο, και μη έχοντας καμία γνώση περί κοινωνικών θεσμών και κοινωνικής διαβάθμισης να γράψει στην έκθεση για τις διακοπές του το καλοκαίρι...
Τέλος πάντων, απόψεις είναι αυτές, διαφέρουν.Ο καθένας το βλέπει αλλιώς το θέμα. Καλό είναι αυτό όπως λέει και μια ψυχή.
Τέλος δε χρειάζεται νομίζω καθόλου να σχολιάσω γιατί διαφωνώ με το πρώτο bold.

(να χρησιμοποιείς καλύτερα το ''ς''. Είναι πιο ευανάγνωστο το κείμενο. :bye:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Παντως εγω στα 13 δεν θυμαμαι να ειχα δικη μου αποψη πανω σε σοβαρα θεματα. Ακουγα τις αποψεις των γυρω μου και προσπαθουσα να τις "φιλτραρω", χωρις παντα αυτο να εχει αποτελεσμα. Συνηθως ελεγα ο,τι ακουγα... Ακομα και τωρα, κοντα στα 19, διαμορφωνω αποψη πανω σε ορισμενα θεματα. Αλλωστε η εμπειρια παιζει για μενα σημαντικο ρολο.

Παντως οτι η κοινωνια ειναι ακρως ανταγωνιστικη (οπως ειπε και ο Shadowfax) και αυτο το μαθαινουν τα παιδια απο μικρη ηλικια, τρεχοντας να μαθουν ξενες γλωσσες κλπ, κλπ... Πιστευω οτι ναι, πρεπει να υπαρχει και λιγη ανεμελια, λιγη παιδικοτητα. Πανω απ' ολα ειμαστε ανθρωποι, και οχι ρομποτ που αποθηκευουν γνωσεις.
...και να πάει έπειτα στο Λύκειο, και μη έχοντας καμία γνώση περί κοινωνικών θεσμών και κοινωνικής διαβάθμισης να γράψει στην έκθεση για τις διακοπές του το καλοκαίρι...
Δηλαδη κι εμεις που ειχαμε ιδεα, τι καταλαβαμε; Αλλαξαμε τον κοσμο; :P (μεταξυ σοβαρου και αστειου αυτο).

Coachina, απ' οτι καταλαβα κυριο μελημα σου ειναι το επαγγελματικο μελλον. Για μενα δεν παει ετσι. Γιατι αν εφτασε το σχολειο εκει που εφτασε, ειναι ακριβως γι' αυτο το λογο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coachina

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
no comment??:(
-----------------------------------------
α σορρυ τωρα τα ειδα...περιμενετε να διαβασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παντως εγω στα 13 δεν θυμαμαι να ειχα δικη μου αποψη πανω σε σοβαρα θεματα. Ακουγα τις αποψεις των γυρω μου και προσπαθουσα να τις "φιλτραρω", χωρις παντα αυτο να εχει αποτελεσμα. Συνηθως ελεγα ο,τι ακουγα... Ακομα και τωρα, κοντα στα 19, διαμορφωνω αποψη πανω σε ορισμενα θεματα. Αλλωστε η εμπειρια παιζει για μενα σημαντικο ρολο.

Παντως οτι η κοινωνια ειναι ακρως ανταγωνιστικη (οπως ειπε και ο Shadowfax) και αυτο το μαθαινουν τα παιδια απο μικρη ηλικια, τρεχοντας να μαθουν ξενες γλωσσες κλπ, κλπ... Πιστευω οτι ναι, πρεπει να υπαρχει και λιγη ανεμελια, λιγη παιδικοτητα. Πανω απ' ολα ειμαστε ανθρωποι, και οχι ρομποτ που αποθηκευουν γνωσεις.

Δηλαδη κι εμεις που ειχαμε ιδεα, τι καταλαβαμε; Αλλαξαμε τον κοσμο; :P (μεταξυ σοβαρου και αστειου αυτο).

Nαι ρε Χρήστο, δεν είπα αυτό. Απλά είπα πως μου τη δίνει αυτή η απάθεια ''Και τί τη θέλουμε την Κ.κ.Π.Α?? Καλά είμαστε κι έτσι....''. Ας μη σχολιάσω πως είμαστε έτσι, καλύτερα. :P:P:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Παντως εγω στα 13 δεν θυμαμαι να ειχα δικη μου αποψη πανω σε σοβαρα θεματα. Ακουγα τις αποψεις των γυρω μου και προσπαθουσα να τις "φιλτραρω", χωρις παντα αυτο να εχει αποτελεσμα. Συνηθως ελεγα ο,τι ακουγα... Ακομα και τωρα, κοντα στα 19, διαμορφωνω αποψη πανω σε ορισμενα θεματα. Αλλωστε η εμπειρια παιζει για μενα σημαντικο ρολο.

Παντως οτι η κοινωνια ειναι ακρως ανταγωνιστικη (οπως ειπε και ο Shadowfax) και αυτο το μαθαινουν τα παιδια απο μικρη ηλικια, τρεχοντας να μαθουν ξενες γλωσσες κλπ, κλπ... Πιστευω οτι ναι, πρεπει να υπαρχει και λιγη ανεμελια, λιγη παιδικοτητα. Πανω απ' ολα ειμαστε ανθρωποι, και οχι ρομποτ που αποθηκευουν γνωσεις.

Δηλαδη κι εμεις που ειχαμε ιδεα, τι καταλαβαμε; Αλλαξαμε τον κοσμο; :P (μεταξυ σοβαρου και αστειου αυτο).

καλα ,κανεις στα 13 του δεν εχει ολοκληρωμενη αποψη. το θεμα ειναι στο διαστημα της εφηβειας να αρχιζει κανεις να ψαχνεται , να ακουει και να ενημερωνεται , να συλλεγει εμπειριες και καποια στιγμη οταν θα χει διαμορφωσει μια χ ωριμη προσωπικοτητα να ορισει τη δικια του σταση. στην περιπτωση της "κοσμαρας" ομως αυτη η προσωπικη σταση που ειπαμε θα ειναι μαλλον ασχημη αναπαραγωγη στασεων αλλων και αυτο γιατι ποτε η σκεψη αυτου του ατομου δεν θα εχει υπαρξει ανεξαρτητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

coachina

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
για το οτι διαφωνεισ με το πρωτο bold δεν μπορω να πω κατι ...ειναι η αποψη σου..παντωσ το οτι θα παει μετα στην εκθεση και θα γραψει για τισ διακοπεσ του εμενα συμφωνα με το bold στο οποιο διαφωνεισ δε θα του δημιουργησει αποτι φαινεται και κανενα ιδιαιτερο προβλημα:Pοποτε..αυτα για τον shadowfax..(α κ σορρυ για το σ αλλα ειμαι συνηθισμενη απο το greeklish)τωρα chris_90 σ λεω οτι εγω νομιζω πως σε ολη μ τη ζωη καλωσ ή κακωσ αυτη την παιδικοτητα δε θα τη χασω..ετσι πιστευω τουλαχιστον..τωρα αν αυτο ειναι καλο ή οχι πιστυω εξαρταται απο την περιπτωση!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Απλά είπα πως μου τη δίνει αυτή η απάθεια ''Και τί τη θέλουμε την Κ.κ.Π.Α?? Καλά είμαστε κι έτσι....''.
Κι εμενα μου την εδινε τοτε αυτο, αλλα ειπα: ο καθενας οπως του αρεσει. Αν ορισμενοι προτιμουν να ειναι στην κοσμαρα τους, δυστυχως δεν αλλαζει! ;) Με ενοχλει, αλλα δεν μπορω να κανω και κατι.
τωρα chris_90 σ λεω οτι εγω νομιζω πως σε ολη μ τη ζωη καλωσ ή κακωσ αυτη την παιδικοτητα δε θα τη χασω..ετσι πιστευω τουλαχιστον..τωρα αν αυτο ειναι καλο ή οχι πιστυω εξαρταται απο την περιπτωση!:jumpy:
Ε, καλα, και μια ζωη παιδικοτητα δεν ειναι και ο,τι καλυτερο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Θα σου πω εγώ Χριστιάννα γιατί αδιαφορούν. Θα σου πω γιατί έχω και πολλά παραδείγματα σχετικά με το θέμα. Αδιαφορούν γιατί στην ηλικία τους το λιγότερο που τους ενδιαφέρει είναι η ενασχόλησή τους με σοβαρά θέματα. Ασχολούνται κυρίως με τα γνωστά (τα φτιάχνω, τα χαλάω, νύχια, μαλλιά, games κλπ). Δεν τους κατηγορώ φυσικά γι' αυτό. Εγώ άλλωστε ποτέ δεν είπα πως πράγματι, ασχολούνται όλοι τους με τα ''σοβαρά'' θέματα. Απλά είπα πως αν θέλουν, μπορούν κάλλιστα να το κάνουν. Για τη δυνατότητά τους μίλησα, όχι για την πραγμάτωση αυτής. :)

Στα υπόλοιπα με βρίσκεις σύμφωνο. (Τώρα πλακωνόμαστε ή όχι, να ξέρω δηλαδή :P:P):bye:
Ναι ρε, τι να σου πω, μας ψυχολογείς εντελώς. :P
Επειδή κι εγώ σ' αυτή την ηλικία βρίσκομαι, θα σας πω. Το κάθε άτομο, μάλλον, το κάθε παιδί, είναι διαφορετικό επομένως κι ο χαρακτήρας του είναι ξεχωριστός. Το τι σκέφτεται, είναι θέμα δικό του και φυσικά έχει να κάνει με τις εμπειρίες, το μυαλό και το "που βρίσκεται".
Όσο και να θέλεις λοιπόν, δεν μπορείς να αδιαφορήσεις για κάποια θέματα. Δεν μπορείς να βρίσκεσαι στην "κοσμάρα σου" εκτός κι αν στον μη-διαμορφωμένο χαρακτήρα σου τοπ ένα βρίσκεται ο εγωισμός.
Για τα θέματα που δεν είναι τόσο της ηλικίας σου, που άλλοι σε απομακρύνουν λέγοντας σου "δεν είναι για σένα, είσαι νινι ακόμη" κι άλλοι σε κράζουν "κοτζαμ παιδί Β Γυμνασίου είσαι, δεν μπορείς να έχεις μια ολοκληρωμένη και τεκμηριωμένη άποψη;" ξέρεις καλά εσύ μέσα σου αν σε ενδιαφέρει ή δεν σε ενδιαφέρει. Ακόμη κι αν σε ενδιαφέρει, προτιμάς να παρακολουθείς σιωπηλά και να ακους τις γνώμες και τις αποψεις μεγαλύτερών σου, ώστε να χτίσεις μια γερή βάση για την δική σου.
Ναι εντάξει, το παραδέχομαι, μπορεί να μ' ενδιαφέρουν τα μαλλιά, τα νύχια, το αν ο κωστάκης τα έφτιαξε με την θεοπούλα και δεν ξέρω κι εγω τι, αλλά δεν είμαι γαϊδούρι ούτε και "στην κοσμάρα μου".
Τουλάχιστον εγώ και τα περισσότερα παιδιά που γνωρίζω, προσπαθούμε να είμαστε μέσα σε όλα. Και θα ασχοληθούμε με τα "λιγότερης ουσίας" θέματα, αλλα επίσης, ξέρουμε που βρισκόμαστε, που πατάμε, μπορούμε να υποστηρίξουμε μια χ,ψ γνώμη ή άποψη την οποία σχηματίσαμε (δεν πετάμε κοτσάνες χωρίς να ξέρουμε που βασίζονται) και γνωρίζουμε πότε ένα θέμα αρχίζει να παίρνει μια άλλη μορφή. Γιατί ίσως, λέω ίσως, να είμαι ένα 13χρονο "μικρό" κοριτσάκι που το νοιάζει ο τρόπος που κοίταξε ο Έντουαρντ την Μπέλλα στο "Λυκοφως", αλλά ταυτόχρονα ξέρω τι γίνεται γύρω μου, πίσω μου, μπροστά μου, στον κόσμο που ζω. Θυμηθείτε εσάς στα 13.:bye: Είχατε όλοι τη δυνατότητα να σκεφτείτε τα "σοβαρά θέματα", αλλά πόσοι απο εσάς την πραγματοποίησαν; Πόσοι απο εσάς δημιούργησαν μια εμπεριστατωμένη άποψη; Δεν κατηγορούμε τα 13χρονα ψωνάκια λοιπόν, αλλά ούτε τα βάζουμε στο ίδιο τσουβάλι με τα παιδιά που πραγματικά ξέρουν για τη σοβαρότητα ενός θέματος κι αντί να πετάξουν μια κοτσάνα για να είναι "in" προτιμούν απλά να παρακολουθούν, γιατί όντως, δεν γνωρίζουν τι ακριβώς πρέπει να ποστάρουν και αν θα ωφελήσει σε τίποτα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βασικα οσοι απο δω λετε οτι στο γυμνασιο ειναι καποιος αρκετα μεγαλος ωστε να μπορει να ασχολειται με το τι συμβαινει γυρω του, θα καταλαβετε οταν φτασετε γυρω στα 20 ποσο παιδια εισασταν τοτε και πως σκεφτοσασταν. Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου στα 13-14, αλλα και τους συμμαθητες μου, και μπορω να πω οτι σε αυτη την ηλικια ειναι ακομα παιδι καποιος. Και αυτο το συνηδειτοποιησα πληρως αφου τελειωσα το σχολειο και βγηκα εξω απο τη ζωη των μαθητων. Ανηκοντας πια σε αλλη "κατηγορια" τα βλεπεις αλλιως τα πραγματα. Πλεον δε μπορω να μην ονομασω παιδι ενα ατομο 13ων ετων. Σιγουρα δεν ειναι παιδι στο ιδιο επιπεδο οπως ηταν στα 5 του ομως .Επισης, σε καμια περιπτωση δεν υποτιμαω τη νοημοσυνη ή την ωριμοτητα καποιου σε αυτη την ηλικια , απλως ειναι διαφορετικος ο τροπος που αντιμετωπιζει τα πραγματα ενα παιδι 13-14 απο εναν 18-19. Διαφορετικος ε, οχι λανθασμενος απαραιτητα. Οταν μπαινεις πια στο Λυκειο παλι αλλαζει καπως το σκηνικο, απο τα 15+ αρχιζεις να πλησιαζεις πιο κοντα στην ενηλικη πλευρα της εφηβειας και φθειρεται σιγα σιγα η παιδικοτητα. Πιστευω 100% παντως οτι σε ολο το γυμνασιο υπαρχει πολλη περισσοτερη αθωοτητα απο οτι μετα και γι'αυτο δεν εχω την απαιτηση να συζητανε παιδια στο ιντερνετ για τετοια θεματα οπως ειχα αναφερει στο θεμα για τη Γαζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fabulous

Δραστήριο μέλος

Η Mαρία. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 544 μηνύματα.
Βασικα οσοι απο δω λετε οτι στο γυμνασιο ειναι καποιος αρκετα μεγαλος ωστε να μπορει να ασχολειται με το τι συμβαινει γυρω του, θα καταλαβετε οταν φτασετε γυρω στα 20 ποσο παιδια εισασταν τοτε και πως σκεφτοσασταν. Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου στα 13-14, αλλα και τους συμμαθητες μου, και μπορω να πω οτι σε αυτη την ηλικια ειναι ακομα παιδι καποιος. Και αυτο το συνηδειτοποιησα πληρως αφου τελειωσα το σχολειο και βγηκα εξω απο τη ζωη των μαθητων. Ανηκοντας πια σε αλλη "κατηγορια" τα βλεπεις αλλιως τα πραγματα. Πλεον δε μπορω να μην ονομασω παιδι ενα ατομο 13ων ετων. Σιγουρα δεν ειναι παιδι στο ιδιο επιπεδο οπως ηταν στα 5 του ομως .Επισης, σε καμια περιπτωση δεν υποτιμαω τη νοημοσυνη ή την ωριμοτητα καποιου σε αυτη την ηλικια , απλως ειναι διαφορετικος ο τροπος που αντιμετωπιζει τα πραγματα ενα παιδι 13-14 απο εναν 18-19. Διαφορετικος ε, οχι λανθασμενος απαραιτητα. Οταν μπαινεις πια στο Λυκειο παλι αλλαζει καπως το σκηνικο, απο τα 15+ αρχιζεις να πλησιαζεις πιο κοντα στην ενηλικη πλευρα της εφηβειας και φθειρεται σιγα σιγα η παιδικοτητα. Πιστευω 100% παντως οτι σε ολο το γυμνασιο υπαρχει πολλη περισσοτερη αθωοτητα απο οτι μετα και γι'αυτο δεν εχω την απαιτηση να συζητανε παιδια στο ιντερνετ για τετοια θεματα οπως ειχα αναφερει στο θεμα για τη Γαζα.
Δεν αντιλέγω. Το προηγούμενο ποστ αναφερόταν σ' αυτούς που έχουν συνδυάσει την αρχή της εφηβείας με καμμένα μυαλά.
Δεν είναι όλοι έτσι. Ντάξει, το μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά όπως είπε και ο σάντοουφαξ όλοι έχουμε τη δυνατότητα να σχηματίσουμε μια άποψη για τα ουσιώδη θέματα, ακόμη και τα 13χρονα, το θέμα είναι πόσοι την χρησιμοποιούν και πόσοι είναι ικανοί να την χρησιμοποιήσουν.
Σίγουρα είμαι πολύ μικρή ακόμη. Στανταρ μεγαλώνοντας θα συνειδητοποιήσω πόσο αλλάζει ο τρόπος σκέψης και με τι ύφος θα αντιμετωπίζω καταστάσεις που τώρα μου φαίνονται καινούργιες κι ανεξερεύνητες.
Για την ώρα, δεν ανήκω στην κλίκα των ψωνισμένων φαντασιόπληκτων κακομαθημένων 13χρονων κι εκτός απο το τι θα βάλω στο πάρτυ του Σαββάτου, μ' ενδιαφέρουν κι άλλα, πολλά άλλα και νοιάζομαι πολύ όχι μόνο για τους άλλους και τον τρόπο ζωής τους, αλλά και για άτομα που απλώς τα βλέπω απο μακριά, επίσης είμαι ικανή να υποστηρίξω τα λόγια μου και τη θέση μου όπως και να παρακολουθήσω ένα θέμα με οποιοδήποτε περιεχόμενο, αλλο αν δεν το θεωρώ αναγκαίο να ποστάρω πάνω σ' αυτό. Σίγουρα ο δείκτης ωριμότητας κι ο τρόπος σκέψης μου θα αλλάζουν με τον καιρό, μετά θα τα σκέφτομαι και θα γελάω, αλλά για την ώρα, αυτή είμαι :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω. Το προηγούμενο ποστ αναφερόταν σ' αυτούς που έχουν συνδυάσει την αρχή της εφηβείας με καμμένα μυαλά.
Δεν είναι όλοι έτσι. Ντάξει, το μεγαλύτερο ποσοστό, αλλά όπως είπε και ο σάντοουφαξ όλοι έχουμε τη δυνατότητα να σχηματίσουμε μια άποψη για τα ουσιώδη θέματα, ακόμη και τα 13χρονα, το θέμα είναι πόσοι την χρησιμοποιούν και πόσοι είναι ικανοί να την χρησιμοποιήσουν.
Σίγουρα είμαι πολύ μικρή ακόμη. Στανταρ μεγαλώνοντας θα συνειδητοποιήσω πόσο αλλάζει ο τρόπος σκέψης και με τι ύφος θα αντιμετωπίζω καταστάσεις που τώρα μου φαίνονται καινούργιες κι ανεξερεύνητες.
Για την ώρα, δεν ανήκω στην κλίκα των ψωνισμένων φαντασιόπληκτων κακομαθημένων 13χρονων κι εκτός απο το τι θα βάλω στο πάρτυ του Σαββάτου, μ' ενδιαφέρουν κι άλλα, πολλά άλλα και νοιάζομαι πολύ όχι μόνο για τους άλλους και τον τρόπο ζωής τους, αλλά και για άτομα που απλώς τα βλέπω απο μακριά, επίσης είμαι ικανή να υποστηρίξω τα λόγια μου και τη θέση μου όπως και να παρακολουθήσω ένα θέμα με οποιοδήποτε περιεχόμενο, αλλο αν δεν το θεωρώ αναγκαίο να ποστάρω πάνω σ' αυτό. Σίγουρα ο δείκτης ωριμότητας κι ο τρόπος σκέψης μου θα αλλάζουν με τον καιρό, μετά θα τα σκέφτομαι και θα γελάω, αλλά για την ώρα, αυτή είμαι :bye:


Για τα τονισμενα γραμματα θελω να πω οτι, ναι σαφως και γινεται, απλως συνηθως ο τροπος που βλεπεις και καταληγεις σε καποια γνωμη ή συμπερασμα εχει μεσα του μια παιδικη αθωοτητα που τη συνηδειτοποιεις συνηθως αργοτερα.

Η παιδικη ηλικια ειναι κατι μοναδικο στη ζωη και ειναι κριμα να αντιμετωπιζεται με τετοιο τροπο απο πολλους, ως κατι κακο, "μεγαλωσες τωρα μην ασχολεισαι με παιδικα πραγματα" οταν εισαι μολις 13ων. Στους περισσοτερους εδω φαινεται ετσι απλα επειδη ειναι ακομα κοντα σε αυτη την ηλικια και δεν εχουν καταλαβει ποσο μικρη, σαν ηλικια, ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Οκ,με έχετε αποστομώσει. Έχετε δίκιο κι έχω άδικο. Εντάξει,ξέρω να χάνω. Κρου,κλείδωσε το θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οκ,με έχετε αποστομώσει. Έχετε δίκιο κι έχω άδικο. Εντάξει,ξέρω να χάνω. Κρου,κλείδωσε το θέμα.

Δε διαφωνουν ολοι μαζι σου ξερεις... παρεξηγιαρα εισαι μου φαινεται...
δε μπορω να κλεισω θεματα πια btw.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stargirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νάνσυ:p αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 361 μηνύματα.
Η πλειοψηφία διαφωνεί,όμως.

Σόρι,ακόμα σε έχω ως εικόνα "Κρου-mod":p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Η πλειοψηφία διαφωνεί,όμως.
Και να διαφωνει, κουβεντα γινεται. Δεν αποτελει προσωπικη επιθεση σε σενα που ανοιξες το θεμα η οποια διαφωνια, don't worry! :P Βαρετο δε θα ηταν να συμφωνουν ολοι σε ολα; Ο καθενας λεει την αποψη του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top