Σχόλια/Βοήθεια/Απορίες σχετικά με τις Κιθάρες

!eLenI...@!

Νεοφερμένος

Η !eLenI...@! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ναι neni...τώρα παίζω μια χαρά εδώ και τεσσερις μήνες...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsaras7

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κατούνα (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Παιδια μηπως υπαρχει κανα καλο βιβλιο(στα Ελληνικα) σε ηλεκτονικη μορφη για να μαθω κιθαρα.:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
βιβλιο ηλεκτρονικο στα Ελληνικα δεν νομιζω... Πηγενε παρε ενα απο κανα καταστιμα μουσικης, δεν ειναι και παρανκριβα... και στο internet μπορεις να βρεις τα παντα χωρις να ειναι ενα βιβλιο, απλα διασπαρτε πληροφοριες, αλλα και συγκεντρομενες σε αντιστοιχα site
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Για ελληνικά δεν ξέρω και εγώ είναι η αλήθεια. Εγώ το πρώτο βιβλίο που αγόρασα είναι ένα του Μπαλταζάνη(δεν ήταν πολύ ακριβό) που ήταν βέβαια περισσότερο μουσική παρά κιθάρα. Αν το ψάξεις λίγο πάντως αγγλικά μπορείς να βρεις πολλά. Υπάρχουν από τελειώς beginner's guitar μέχρι βιβλία που σου δίνουν μια πιο σφαιρική άποψη, χωρίς να εστιάζονται σε συγκεκριμένα είδη. Για θεωρία καλό μου φάνηκε ένα βιβλίο θεωρίας από το Musician's Institute ενώ α θέλεις να μάθεις να διαβάζεις νότες με τη μια μπορείς να τσεκάρεις το A Modern Method For Guitar του William Leavitt, Berklee Press. Βέβαια αυτό μάλλον πρέπει να έχεις κάποια εξοικοίωση με κιθάρα πρώτα για να το διαβάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Η κιθάρα είναι super και θα είναι τέλειο να ξέρεις να παίζεις κιθάρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nicole

Νεοφερμένος

Η Νικολέττα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 99 μηνύματα.
Δε νομίζω να υπάρχει σε ηλεκτρονική μορφή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

neni

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η neni αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
υπάρχουν μερικά site που βοηθάνε, αλλά καλύτερα να μάθεις με δάσκαλο. επίσης μπορείς να ψάξεις το youtube.

πχ
https://clubs.pathfinder.gr/tetradiakitharas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

artemaki

Διάσημο μέλος

Η Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 3,249 μηνύματα.
οτι θελετε σχετικα με κιθαρες μπορειτε να το βρειτε εδω....
μεγαλη ποικιλια τραγουδιων για εξασκηση...
ακομα και οσοι ψαχνουν lyrics τραγουδιων μπορουν να τα βρουν εδω...:P
και τεσπα υπαρχει καθε ειδος μουσικης για να μν πολυλογω....:P
www.chordie.com

πιστευω πως θα σας αρεσει....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Λένα~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η ~Λένα~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,659 μηνύματα.
το εχω δει.Οντως βοηθαει πολυ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Ασχολουμαι με την κιθαρα και εχω μαθει αρκετα πραγματα μονη μου. Αυτο που θα ηθελα ειναι να μου πει καποιος αν ξερει πως διαβαζεται η tablature.

Οπως αυτη:
https://www.rockmagic.net/guitar-tabs/guns-n-roses/dont_cry.tab
Γιατι οκ, ωραιες οι δημιουργειες μας αλλα ας μαθουμε και κανα γνωστο κομματι..:P:D

Ευχαριστω προκαταβολικα :):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Τα γράμματα που είναι το ένα κάτω απο το άλλο δηλώνουν τη χορδή.
Ε=μι, Β=σι, G=σολ, D=ρε, Α=λα, Ε=μι (μπάσο). Άρα η γραμμή που βλέπεις αντιστοιχεί στο κάθε γράμμα. Όταν σου λέει πχ τον αριθμό 0 στη γραμμή της Ε θα παίξεις την Ε ανοιχτή. Όταν έχει έναν άλλο αριθμό (1,2,3,4 κλπ) θα παίξεις στο αντίστοιχο τάστο (1ο,2ο,3ο,4ο κλπ). Το αρνητικό είναι οτι δεν έχει ρυθμό, οπότε με το αφτί.

Αυτά τα Am (λα μινόρε), Dm (ρε μινόρε), G (σολ ματζόρε) που βλέπεις από πάνω είναι συγχορδίες.

Κατά τη γνώμη μου, πάρε κάποιο βιβλίο και μάθε νότες. Απείρως πιο εύκολες, χρήσιμες, αν όντως θες να ασχοληθείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Nαι ρε οι ταμπλατουρες θελουν βιβλιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
οκοκ!! ευχαριστω !! με βοηθησες πολυ!!

ξερετε καποιο καλο βιβλιο να μου προτεινετε;;
-----------------------------------------
και οι χορδες ειναι οπως τις βλεπω η΄αναποδα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Death_Angel

Δραστήριο μέλος

Ο Φουφουτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 685 μηνύματα.
:hmm:,δεν ξερω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Οι χορδές είναι όπως τις βλέπεις απο πάνω προς τα κάτω E - A - D - G - B - E. Η πιο χοντρή είναι Ε (μι), η αμέσως πιο λεπτή είναι A (λα) και πάει λέγοντας.
Χρόνο για μαθήματα δεν έχεις; Η καλύτερη λύση θα ήταν νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Αναρκι λεμε για ακορντα ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
θα ηταν η πιο σωστη λυση, φυσικα!!

μα δεν ενδιαφερομαι για να τη μαθω...θεωρητικα
απλα καποια κομματια θελω να ξερω να παιζω

μια ερωτηση ακομα: ισχυουν οι ιδιες νοτες για κλασσικη και ηλεκτρικη κιθαρα;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αναρκι λεμε για ακορντα ομως.
Μ;

θα ηταν η πιο σωστη λυση, φυσικα!!

μα δεν ενδιαφερομαι για να τη μαθω...θεωρητικα
απλα καποια κομματια θελω να ξερω να παιζω
Θέλω να σε δω να παίζεις το σόλο στην ταμπλατούρα που παρέθεσες, με τα slide, τα bend, τα vibrato, τα hammer on, τα pull off και ο,τι άλλο έχει μέσα :P

μια ερωτηση ακομα: ισχυουν οι ιδιες νοτες για κλασσικη και ηλεκτρικη κιθαρα;;
Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αμελί

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αμελί αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 343 μηνύματα.
Μ;
Θέλω να σε δω να παίζεις το σόλο στην ταμπλατούρα που παρέθεσες, με τα slide, τα bend, τα vibrato, τα hammer on, τα pull off και ο,τι άλλο έχει μέσα :P
Ναι.

αααα.. ποτε δεν ξερεις φιλε μου που εινια ικαμη να φτασει η ροζι αν το βαλει στοχο!! :P

(ασχετο--γιατι μου μετακινησες το θεμα?? τωρα δεν θα το βρισκει κανεις εκει..:'()
-----------------------------------------
Μ;
Θέλω να σε δω να παίζεις το σόλο στην ταμπλατούρα που παρέθεσες, με τα slide, τα bend, τα vibrato, τα hammer on, τα pull off και ο,τι άλλο έχει μέσα :P
Ναι.

αααα.. ποτε δεν ξερεις φιλε μου που ειναι ικαμη να φτασει η ροζι αν το βαλει στοχο!! :P

(ασχετο--γιατι μου μετακινησες το θεμα?? τωρα δεν θα το βρισκει κανεις εκει..:'()
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε δε νομίζω να υπάρχει περίπτωση να το κάνεις αυτό χωρίς μαθήματα, ρεαλιστικά μιλώντας :P
Μην πάθεις καμιά ζημιά στα χέρια μόνο απο λάθος τεχνική. Όταν πονάς σταμάτα αμέσως.


Το θέμα σ'αυτήν την κατηγορία ταιριάζει, γι'αυτό μετακινήθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top