Γενικό - Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός (ΣΕΠ)

fia

Νεοφερμένος

Η fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
τα ΤΕΙ δεν εγιναν ΕΠΑΛ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
αποκλειεται, τα τει ειναι ανωτατα τεχνολογικα ιδρυματα, και παιρνεις κανονικα πτυχιο απο εκει, οπως στα πανεπιστημια. ειναι σπουδες μετα το λυκειο αυτες. Μηπως εννοουσες οτι θελεις να πας σε ΤΕΙ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fia

Νεοφερμένος

Η fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
οχι, δεν ξερω τι γινετε με αυτα. εγω θελω να μαθω αν μετα τα επαλ μπορω να σπουδασω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
τα ΤΕΙ δεν εγιναν ΕΠΑΛ?


Τα ΤΕΕ (Τεχνικά Λυκεια) έγιναν ΕΠΑΛ και όχι τα ΤΕΙ που αντίθετα, από ανώτερα έγιναν ανώτατα κι εξισώθηκαν με τα ΑΕΙ. Πλέον λέγονται ΑΤΕΙ.
Δεν κόβω το λαιμό μου, αλλά αν θυμάμαι καλά από ΕΠΑΛ (Τεχνικά-Επαγγελματικα Λυκεια) μπορείς να εισαχθείς σε ΑΤΕΙ με μία διαφορά. Στους 100 εισακτέους μόνο οι 10 μπορούν να είναι από ΕΠΑΛ γιατί οι άλλοι 90 είναι από Γενικά. Πολύ απλά σημαίνει οτι οι βάσεις των ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο ανεβασμένες. Ακόμη και ΑΤΕΙ με βάση 13-14 χιλιάδες για τα Γενικά μπορούν να φτάσουν τις 17 χιλιάδες για ΕΠΑΛ. Αυτά αν θυμάμαι καλά, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή που ξέρει από εισαγωγικές, πανεπιστήμια και τέτοια. Για εισαγωγή στα ΑΕΙ δεν ξέρω από ΕΠΑΛ, αν και δε νομίζω. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι ναι, μπορείς να σπουδάσεις μετά από το ΕΠΑΛ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τα ΤΕΕ (Τεχνικά Λυκεια) έγιναν ΕΠΑΛ και όχι τα ΤΕΙ που αντίθετα, από ανώτερα έγιναν ανώτατα κι εξισώθηκαν με τα ΑΕΙ. Πλέον λέγονται ΑΤΕΙ.
Δεν κόβω το λαιμό μου, αλλά αν θυμάμαι καλά από ΕΠΑΛ (Τεχνικά-Επαγγελματικα Λυκεια) μπορείς να εισαχθείς σε ΑΤΕΙ με μία διαφορά. Στους 100 εισακτέους μόνο οι 10 μπορούν να είναι από ΕΠΑΛ γιατί οι άλλοι 90 είναι από Γενικά. Πολύ απλά σημαίνει οτι οι βάσεις των ΕΠΑΛ είναι πολύ πιο ανεβασμένες. Ακόμη και ΑΤΕΙ με βάση 13-14 χιλιάδες για τα Γενικά μπορούν να φτάσουν τις 17 χιλιάδες για ΕΠΑΛ. Αυτά αν θυμάμαι καλά, αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και κάποιον καθηγητή που ξέρει από εισαγωγικές, πανεπιστήμια και τέτοια. Για εισαγωγή στα ΑΕΙ δεν ξέρω από ΕΠΑΛ, αν και δε νομίζω. Πάντως το μόνο σίγουρο είναι οτι ναι, μπορείς να σπουδάσεις μετά από το ΕΠΑΛ.

Μηπως αυτο που λες ειναι το 10%? Αν ειναι αυτο τοτε εχει να κανει με το μηχανογραφικο και οχι με τα ΕΠΑΛ νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι, υπάρχει κι άλλο 10% που έχει να κάνει με οσους συμπληρώνουν μηχανογραφικό για δεύτερη φορά, αλλά νομίζω υπάρχει και το 10% της αναλογίας των θέσεων από ΕΠΑΛ-Γενικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Α.. δε ξερω, ελπιζω να το διευκρινησει καποιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
προς fia : στο σχολείο σας δεν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος του ΣΕΠ...??????? :hmm:
ρώτα τον...... και αν δεν σε βοηθήσει ρώτα και άλλους μεγαλύτερους σου... καθηγητές του σχολείου καθηγητές του φροντηστηρίου μήπως ξέρουν αυτοί τίποτα.....!!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Λοιπόν ακούστε: Τα ΤΕΕ μετονομάστηκαν σε ΕΠΑΛ, και τώρα γίνονται μερικά μαθήματα του Γενικού Λυκείου (πχ, Χημεία που δε διδάσκονταν παλαιότερα, τώρα διδάσκονται οι μαθητές της Α'). Τα ΕΠΑΛ ανήκουν στην μέση(2βάθμια) εκπαίδευση όπως και τα παλιά ΤΕΕ.

Τα ΤΕΙ μετονομάστηκαν σε ΑΤΕΙ και ανήκουν στη 3βάθμια εκπαίδευση όπως και παλιά... Στα ΑΤΕΙ μπαίνεις ΜΟΝΟ μετά από πανελλαδικές εξετάσεις και από Γενικά Λύκεια και από ΕΠΑΛ σε αντίθεση με τα ΑΕΙ που μπαίνεις ΜΟΝΟ από Γενικό Λϋκειο.

Οι μαθητές και των Γενικών Λυκείων και των ΕΠΑΛ έχουν ίσες ευκαιρίες για να μπουν σε ΑΤΕΙ: μετάφραση--> Το 90% Είναι και από ΕΠΑΛ και Από Γενικό που έγραψαν εξετάσεις τη χρονικά που κατέθεσαν μηχανογραφικό. Το 10% είναι για αυτούς που έχουν ήδη δώσει και χωρίς να ξαναγράψουν εξετάσεις καταθέτουν μηχανογραφικό.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fia

Νεοφερμένος

Η fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εχουμε καθηγητη ΣΕΠ, ρωτησα και μου ειπαν οτι γινετε, αλλα ενα παιδι μου ειπε οτι δεν μπορω να σπουδασω μετα γιατι πρεπει να παω θεωρητικη κατευθηνση. σας ευχαριστω πολυ!!!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tirovlaxos

Νεοφερμένος

Ο Μανώλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Μενεμένης (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και εγώ στο γυμνάσιο ήμουν πολύ μπερδεμένος με το τι θέλω να κάνω.. είχα και ηλίθια καθηγήτρια στο σεπ... ευτυχώς όμως ξεμπέρδεψα το νήμα μόνος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tfslover

Νεοφερμένος

Η tfslover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Βασικα δεν πας πανεπιστημιο...Αλλα υπαρχει ανωτερη σχολη μετα το ΕΠΑΛ.Μια φιλη μου τωρα 8α δωσει εξετασεις (για κατι παραπλησιο...οχι βοηθος βρεφονηπιοκομου)για να περασει σε ανωτερη σχολη απο Επαλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχει πρόσβαση στα ΤΕΙ που είναι πανεπιστήμια, αλλά με αρκετά ανεβασμένες βάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fia

Νεοφερμένος

Η fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω τι να κανω τωρα? δν ειμαι κ πολυ καλη μαθητρια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
δεν πρεπει να σκεφτεσαι το αν εισαικαλη μαθητρια ή οχι!εξαλλου ολα αλλαζουν...μπορεις αν το θες να προσπαθησεις και να τα καταφερεις...αλλα κυριως εξαρταται απο το τι θες εσυ να κανεις.μν κοιταξεις που θα πανε οι φιλοι σου...φιλους θα κανεις!παντως στο ενιαιο δν ειναι δυσκολα τα πραγματα και δν το λεω επειδη ειμαι"καλη" αλλα επειδη κανω συγκριση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η αλήθεια ειναι οτι είσαι Γ' Γυμνασίου, οπότε αν στα βασικά μαθήματα κατεύθυνσης δεν βγαζεις τουλάχιστον 14-15, τότε πρέπει να το σκεφτείς πολύ σοβαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
μα ειναι νωρις να ξερει τι κατευθυνση θα ακολουθησει,εγω πιστευω πως πρεπει να παει ενιαιο και αν δν μπορει να τα καταφερει να αλλαξει...εξαλλου πολλες ειναι οι φορες που καλοι μαθητες πατωνουν στις εξετασεις ενω χειροτεροι γραφουν πολυ καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios3

Νεοφερμένος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Και πλεον με τα ΕΠΑΛ μπορει να αλλαξει διχως να χασει χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fia

Νεοφερμένος

Η fia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ειμαι μαθητρια του 16. και επειτηδες θα παω σε διαφορετικο σχολειο που θα πανε οι φιλες μου. ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό το κριτήριο επιλογής είναι το χειρότερο και το πιο αποτυχημένο. Αν είσαι μαθήτρια του 16 έχεις, με λίγη προσπάθεια, τις δυνατότητες να περάσεις τις Πανελλήνιες από Ενιαίο. Αν όμως θες να θυσιάσεις τη ζωή και τις δυνατότητές σου για 3 χρόνια χαβαλέ με τις φίλες σου, τότε ΟΚ. Εγώ πάντως δεν θα το έκανα. Όσο πιο ψηλά μπορείς να φτάσεις, κάν'το. Αυτή η βλακεία που ακούω να λένε "Μην το λες, οι τεχνικοί και οι τειτζήδες μπορούν επίσης να πιάσουν την καλή." Ε, ωραία, αυτό ισχύει πραγματικά. Δε νομίζω όμως να σε χαλούσε ένα πανεπιστημιακό πτυχίο τη στιγμή που μπορείς να το πάρεις. Να μη μπορούσες να πω ΟΚ, αλλά με 16 και λίγη προσπάθεια νομίζω οτι μπορείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top