Καλές σχολές 1ου πεδίου

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δυστυχώς η κατάσταση που περιγράφεις αποτελεί πραγματικότητα...Με λύπη πάντως διαπιστώνω ότι ένα μεγάλο μέρος των πρωτοετών στο φιλολογικό βρέθηκαν εκεί είτε κατά τύχη,είτε για λάθος λόγους...Συγγνώμη που διακόπτω έτσι την κουβέντα,αλλά δεν μπορώ να μείνω άλλο μέσα...ελπίζω πάντως κάποια στιγμή να συνεχίσουμε τη συνομιλία μας:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Προς τι παρακαλώ η διαφωνία?:(

δν εχω τμημα με το τμημα.. αλλα μ φαινεται παρα πλ βαρετο... μια φιλη μ περασε εκει και αν και λατρευε τα θεωρητικα τωρα βαραει ενεσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
δν εχω τμημα με το τμημα.. αλλα μ φαινεται παρα πλ βαρετο... μια φιλη μ περασε εκει και αν και λατρευε τα θεωρητικα τωρα βαραει ενεσεις...
Μπορεί η φίλη σου να μην είχε κάνει σωστή έρευνα για τη σχολή ή να μην της ταίριαζε.Η υποκειμενική σου γνώμη δεν καθορίζει το ενδιαφέρον του ίδιου του αντικειμένου που τόσα άτομα επιλέγουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κατα γενικη ομολογια χαρακτηριζεται βαρετο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
κατα γενικη ομολογια χαρακτηριζεται βαρετο...
Υποθέτω ότι αυτοί που απαρτίζουν τη "γενική ομολογία" δεν φοιτούν σ'αυτή τη σχολή,αλλιώς τι έχεις να πεις για τους 400 πρωτοετείς που βρίσκονται στη φιλολογία φέτος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
και οι 400 ειναι ενθουσιασμενοι και δν την βρισκουν βαρετη:wow:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτό,εννοώ ότι για να αυξάνεται τόσο η ζήτηση τα τελευταία χρόνια,παρόλο που δεν έχει καλή αποκατάσταση θα είναι αρκετοί αυτοί που βρίσκουν ενδιαφέρον,κάτι το οποίο έχω ήδη διαπιστώσει ανταλλάζοντας απόψεις με πολλά άτομα.Το συμπέρασμα είναι ότι δεν μπορείς να εκφέρεις μια τοσο απόλυτη γνώμη για κάτι που δεν έχεις ζήσει ο ίδιος και από μέσα.Δεν το παίζω έξυπνη,απλώς θεωρώ ότι δεν μπορούμε να διαιωνίζουμε τα στερεότυπα,βασισμένοι άκριτα σε όσα ακούμε...Σκέψου το λίγο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
κοιτα aurora... εγω σκεφτομουν τη φιλολογια αλλα με το π ειδα τι μαθηματα εχουμε εδω εμεινα ... εγω μιλησα για τον εαυτο μ καθως και ατομα της θεωρητικης π ξερω ... κανενας δν θελει να παει φιλολογια... απο αυτους π ξερω παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Ηλία μου σέβομαι την προτίμηση του καθενός και επίσης καταλαβαίνω από πρώτο χέρι πόσο δύσκολο είναι όταν είσαι Α',Β' ή Γ' Λυκείου να κάνεις μια επιλογή.Εσύ σχήματισες μια γνώμη-και πολύ σωστά-με βάση το περιβάλλον σου,απλώς αν θες,δέξου τη συμβουλή μου και από εδώ και πέρα έχε ανοιχτό το μυαλό σου(γιατί θα ακούς πολλά),ώστε να διαμορφώνεις τις απόψεις σου και να αναθεωρείς,αν χρειάζεται.Μιλώ γενικά και δε σε πιέζω σε καμία περίπτωση να αλλάξεις γνώμη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα:);):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Φετος αναμενεται να ξεπερασει το 18 η βαση στη φιλολογια αθηνας και το 17 στο ιστορικο και στο φπψ......Οποτε μια χαρα ζητηση εχουν μην τρελαθουμε!Τωρα αν ειναι βαρετα αυτο ειναι υποκειμενικο.....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

merenwen9728

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Φετος αναμενεται να ξεπερασει το 18 η βαση στη φιλολογια αθηνας και το 17 στο ιστορικο και στο φπψ......Οποτε μια χαρα ζητηση εχουν μην τρελαθουμε!Τωρα αν ειναι βαρετα αυτο ειναι υποκειμενικο.....:)
Πες τα Χρυσόστομε!:iagree:Βλέπω ότι είμαστε πολλοί οι φιλοσοφικάριοι:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Ειμαστε,ειμαστε:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Δεν εννοώ αυτό,εννοώ ότι για να αυξάνεται τόσο η ζήτηση τα τελευταία χρόνια,παρόλο που δεν έχει καλή αποκατάσταση θα είναι αρκετοί αυτοί που βρίσκουν ενδιαφέρον,κάτι το οποίο έχω ήδη διαπιστώσει ανταλλάζοντας απόψεις με πολλά άτομα.Το συμπέρασμα είναι ότι δεν μπορείς να εκφέρεις μια τοσο απόλυτη γνώμη για κάτι που δεν έχεις ζήσει ο ίδιος και από μέσα.Δεν το παίζω έξυπνη,απλώς θεωρώ ότι δεν μπορούμε να διαιωνίζουμε τα στερεότυπα,βασισμένοι άκριτα σε όσα ακούμε...Σκέψου το λίγο...;)

Φετος αναμενεται να ξεπερασει το 18 η βαση στη φιλολογια αθηνας και το 17 στο ιστορικο και στο φπψ......Οποτε μια χαρα ζητηση εχουν μην τρελαθουμε!Τωρα αν ειναι βαρετα αυτο ειναι υποκειμενικο.....:)

Έχετε κάποιο λινκ γι αυτά που λέτε?

Η βάση μίας σχολής ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΤΗΣ δεν δείχνει απαραίτητα τι ζήτηση έχει... Απλώς όταν ανεβαίνουν οι βάσεις όλων των σχολών, προφανώς λόγω ευκολίας των θεμάτων, λογικό είναι ν ανέβει και η βάση αυτών των τμημάτων. Η ζήτηση φαίνεται κυρίως από τις πρώτες επιλογές που έιχε κάθε σχολή.

(Μπορώ να φέρω εδώ σαν παράδειγμα τη σχολή μου, Κτηνιατρική ΑΠΘ η οποία παρ όλο που διαμόρφωσε βάση 18406 στο πολιτικό και κπ 18800 στο στρατιωτικό, συνολικά καμία 20αριά άτομα απο τα 80 την είχαμε πρώτη επιλογή. Ε αυτό δεν είναι ζήτηση. Αυτό είναι δεν έιχα που αλλού να πάω και ήρθα εδώ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Παιζει ρολο και ποσες θεσεις εισακτεων εχει το καθε τμημα και επισης ποσα τμηματα εχει.....Μονο τα ιστορικα πχ ειναι καμια 10αρια σε ολη την Ελλαδα.... Αλλα σε γενικες γραμμες ισχυει το βαση=ζητηση=πρωτες επιλογες(κατ εμε και η δευτερη επιλογη φανερωνει ζητηση αλλα τεσπα...)Τωρα οσον αφορα το θεμα που εθιξες ειναι πασηφανες οτι τα φιλολογικα τμηματα παρουσιαζουν σημαντικη και σταθερη ανοδο τα τελευταια χρονια...Κοινως ανακαμπτουν αλλα δεν αποκλειεται να ειναι προσκαιρο το φαινομενο
Παντως μου κανει εντυπωση αυτο που λες που μια σχολη οπως η κτηνιατρικη που ειναι αρκετα συγκεκριμενη και ιδιαιτερη ως προς το αντικειμενο ειναι δευτερη και τριτη επιλογη για τοσους πολλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aliki_s

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η aliki_s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 234 μηνύματα.
Αλλα σε γενικες γραμμες ισχυει το βαση=ζητηση=πρωτες επιλογες(κατ εμε και η δευτερη επιλογη φανερωνει ζητηση αλλα τεσπα...)Τωρα οσον αφορα το θεμα που εθιξες ειναι πασηφανες οτι τα φιλολογικα τμηματα παρουσιαζουν σημαντικη και σταθερη ανοδο τα τελευταια χρονια...Κοινως ανακαμπτουν αλλα δεν αποκλειεται να ειναι προσκαιρο το φαινομενο

Ναι αλλά σε μία χρονιά στην οποία η Νομική Κομοτινής εφτασε τα 18200 μόρια, τα 17600 που είχε η φιολολογία Αθηνας δεν δείχνουν (για μένα τουλάχιστον) κάποια σημαντική αλλάγή στη ζήτηση της.. Απλώς όπως ανέβηκαν όλες οι σχολές, ανέβηκαν και αυτές.

Παντως μου κανει εντυπωση αυτο που λες που μια σχολη οπως η κτηνιατρικη που ειναι αρκετα συγκεκριμενη και ιδιαιτερη ως προς το αντικειμενο ειναι δευτερη και τριτη επιλογη για τοσους πολλους...

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Τι δεύτερη και τρίτη μου λες? Μακάρι να ταν έτσι! Απο τους 63 εισακτέους συνολικά, οι 31 (σχεδόν οι μισοί δλδ) την είχαν από 8η και κάτω σαν επιλογή.... (www.mixanografiko.gr---->Προτιμήσεις επιτυχόντων 2008)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChazyChaz

Νεοφερμένος

Ο ChazyChaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ηθελα να σας ρωτησω τι γνωριζεται για την σχολη Βιβλιοθηκονομιας και συστηματων πληροφορησης,ειναι καλη σχολη,εχει μελλον??
Εγω παντως και απο καθηγητες μου εχω ακουσει οτι εχει πολυ ''ψωμι''..Ευχαριστω εκ των προτερων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zina0805

Νεοφερμένος

Η zina0805 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δυστυχώς όντας απόφοιτη σχολής η οποία ανήκει στο πρώτο πεδίο και μετά από την εμπειρία μου στον εργασιακό χώρο έχω προβεί στα δυσάρεστα συμπεράσματα ότι το πρώτο πεδίο δεν προσφέρει την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Δυστυχώς οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και θα παραμείνουν προφανώς τέτοιοι για αρκετό καιρό. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με την εκπαίδευση κάθε είδους καθώς είναι από τους ελάχιστους κλάδους που επιβιώνουν στο τέλος. Με το δρόμο που ακολουθεί το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα τα ιδιαίτερα, τα φροντιστήρια κτλ δεν θα εκλείψουν ποτέ. Η νομική σχολή στην πραγματικότητα αποτελεί ένα σταθερό χαρτί αλλά προσωπικά δεν θα την επέλεγα γιατί δε μου αρέσουν τα μαθήματα που διδάσκονται εκεί. Έπειτα εξαρτάται από το τι σου αρέσει και σένα. Η ψυχολογία δυστυχώς δεν είναι παρά ένα παρακλάδι της ψυχιατρικής. Ψυχολόγος μπορείς να γίνεις χωρίς να είσαι απόφοιτη κάποιου τμήματος. Καλύτερα πήγαινε μία αγγλική φιλολογία. Όλοι κάποιοι στιγμή αποφασίζουν να μάθουν αγγλικά και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oasis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η oasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 336 μηνύματα.
Tι εννοείτε όταν λέτε πως ψυχολόγος μπορεί να γίνει κανείς χωρίς να είναι απόφοιτος κάποιου τμήματος;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anast

Νεοφερμένος

Η anast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
πιστεύω πως οι στρατιωτικές σχολές μπορούν να προσφέρουν επαγγελματική αποκατάσταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Christine29773

Νεοφερμένος

Η Christine29773 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Δυστυχώς όντας απόφοιτη σχολής η οποία ανήκει στο πρώτο πεδίο και μετά από την εμπειρία μου στον εργασιακό χώρο έχω προβεί στα δυσάρεστα συμπεράσματα ότι το πρώτο πεδίο δεν προσφέρει την καλύτερη επαγγελματική αποκατάσταση. Δυστυχώς οι καιροί είναι πολύ δύσκολοι και θα παραμείνουν προφανώς τέτοιοι για αρκετό καιρό. Θα σου πρότεινα να ασχοληθείς με την εκπαίδευση κάθε είδους καθώς είναι από τους ελάχιστους κλάδους που επιβιώνουν στο τέλος. Με το δρόμο που ακολουθεί το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα τα ιδιαίτερα, τα φροντιστήρια κτλ δεν θα εκλείψουν ποτέ. Η νομική σχολή στην πραγματικότητα αποτελεί ένα σταθερό χαρτί αλλά προσωπικά δεν θα την επέλεγα γιατί δε μου αρέσουν τα μαθήματα που διδάσκονται εκεί. Έπειτα εξαρτάται από το τι σου αρέσει και σένα. Η ψυχολογία δυστυχώς δεν είναι παρά ένα παρακλάδι της ψυχιατρικής. Ψυχολόγος μπορείς να γίνεις χωρίς να είσαι απόφοιτη κάποιου τμήματος. Καλύτερα πήγαινε μία αγγλική φιλολογία. Όλοι κάποιοι στιγμή αποφασίζουν να μάθουν αγγλικά και είναι αρκετά ενδιαφέρουσα σχολή.

H Κοινωνιολογια εχει αποκατασταση?Η' εαν κανω μεταπτυχιακο στην Εγκληματολογια θα εχω περισσοτερες πιθανοτητες στην αγορα εργασιας?

Παντως εκτος απο την δουλεια ..σαν επιστημη η Κοινωνιολογια/Εγκληματολογια πως σας φαινεται?πως ακουγεται γενικως..???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top