Καλές σχολές 1ου πεδίου

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
τρωγωντας, ερχεται κι η ορεξη. Και δεν ειναι κριτηριο επιλογης μιας σχολης κατα ποσο με ενθουσιασαν τα μαθηματα της, αλλα τι επαγγελματικες δυνατοτητες σου προσφερει και τι επιστημονικη βαρυτητα εχει.

μα αν δεν μ αρεσουν τα μαθηματα σημαινει οτι δεν με ενδιαφερει ουτε η σχολη ουτε το επαγγελμα που θα κανω μετα την σχολη...:/:ειναι σημαντικο να σ αρεσουν τα μαθηματα αλλιως αν δεν σου αρεσουν δεν θα εχεισ ορεξη ουτε να ψαξεις καποια πραγματα ουτε να διαβασεις ωστε να εχεις ενα ικανοποιητικο βαθμο και αξιοπρεπη στο πτυχιο.αυτη ειναι η γνωμη μου!!και δεν πρεπει να κοιταμε μονο τι λεφτα μπορει να μας δωσει ενα επαγγελμα αλλα και ποσο μας γεμιζει οταν το ασκουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Παλι αποφευγεις να απαντησεις.Δεν πειραζει.

Εγω μιλαω σε ερευνητικο κομματι.Σε επαγγελματικο κομματι,χαιρω πολυ,απο δικηγορος μεχρι εισαγγελεας και ακομη παραπερα,σε διπλωματικο σωμα.Ή και σε non-prestige μορφες,διοικητικος υπαλληλακος.
Σε ερευνητικο τομεα,ειπα οτι οι κλαδοι που θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν ως συνυφασμενοι με την ερευνα και την ερευνητικη εξελιξη ειναι η Φιλοσοφια του Δικαιου(ολοκληρος τιτλος-->Ιστοριας, Φιλοσοφιας και Κοινωνιολογιας του Δικαιου) καθως και η εγκληματολογια (Ποινικων και Εγκληματολογικων Επιστημων).Αμα εσυ γνωριζεις(αφου την σπουδαζεις κιολας) οτι φτανετε ακομη παραπερα,σε ερευνητικο κομματι,θα μπορουσες να μου εξηγησεις,αντι να ειρωνευεσαι.
Τι ακριβώς να εξηγήσω;
Μάθε ότι Ιστορία, Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία είναι αυτοτελείς κλάδοι δικαίου. Σε ορισμένες σχολές εντάσσεται και το Εκκλησιαστικό. Εχουν έρευνα και εξέλιξη. Ποινικό και Εγκληματολογία που αναφέρεις, έχουν πλήθος εφαρμογών στην καθημερινή ζωή.
Και οι λοιποί κλάδοι, που σνομπάρεις, έχουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντες προβληματισμούς, προτείνουν λύσεις, βελτιώνουν τη ζωή του ανθρώπου κλπ. Αν μπεις στον κόπο να ασχοληθείς, θα εκπλαγείς.

Υγ. Νομίζω κρίνεις από τη γενικότερη αδιαφορια των φοιτητών, που τελειώνουν με 8+ και ουσιαστικά δεν ξέρουν τίποτα.
Για την υγιεια σου φιλε, θα πουλησεις και το σπιτι σου, για να πας να πληρωσεις το γιατρο, που θα σε θεραπευσει, ενω σε δικηγορο, αν δεν υποχρεωθεις απο το κρατος να πας, ποιος τρελος στη σημερινη εποχη εχει λεφτα για να τα δινει σε δικηγορους, κανοντας αγωγες και μηνύσεις για του ψιλου πηδημα;
Μόνος σου τα λες. Ποιος κλάδος έχει καλύτερες προοπτικές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
μα αν δεν μ αρεσουν τα μαθηματα σημαινει οτι δεν με ενδιαφερει ουτε η σχολη ουτε το επαγγελμα που θα κανω μετα την σχολη...:/:ειναι σημαντικο να σ αρεσουν τα μαθηματα αλλιως αν δεν σου αρεσουν δεν θα εχεισ ορεξη ουτε να ψαξεις καποια πραγματα ουτε να διαβασεις ωστε να εχεις ενα ικανοποιητικο βαθμο και αξιοπρεπη στο πτυχιο.αυτη ειναι η γνωμη μου!!και δεν πρεπει να κοιταμε μονο τι λεφτα μπορει να μας δωσει ενα επαγγελμα αλλα και ποσο μας γεμιζει οταν το ασκουμε:D
Μα γι' αυτο επιλεγουμε σχολες στο μηχανογραφικο. Ειναι λογικο σε σποια απο τις σχολες αυτες κι αν περνουσαμε θα μας αρεζαν τα μαθηματα της, αφου την επιλεξαμε.Για να μας γεμιζει ενα επαγγελμα, οταν το ασκουμε, θα πρεπει πρωτα να μπορουμε να το ασκουμε, τουτεστιν η σχολη που τελειωσαμε να μας δινει επαγγελματικο διεξοδο κι οχι απλως να μας αρεσουν τα μαθηματα της

Τι ακριβώς να εξηγήσω;
Μάθε ότι Ιστορία, Φιλοσοφία, Κοινωνιολογία είναι αυτοτελείς κλάδοι δικαίου. Σε ορισμένες σχολές εντάσσεται και το Εκκλησιαστικό. Εχουν έρευνα και εξέλιξη. Ποινικό και Εγκληματολογία που αναφέρεις, έχουν πλήθος εφαρμογών στην καθημερινή ζωή.
Και οι λοιποί κλάδοι, που σνομπάρεις, έχουν ιδιαίτερα ενδιαφέροντες προβληματισμούς, προτείνουν λύσεις, βελτιώνουν τη ζωή του ανθρώπου κλπ. Αν μπεις στον κόπο να ασχοληθείς, θα εκπλαγείς.

Υγ. Νομίζω κρίνεις από τη γενικότερη αδιαφορια των φοιτητών, που τελειώνουν με 8+ και ουσιαστικά δεν ξέρουν τίποτα.

Μόνος σου τα λες. Ποιος κλάδος έχει καλύτερες προοπτικές;
η ιατρικη σε συναρτηση βεβαια με το τι ειδικοτητα θα παρει κανεις. Παντως οχι σιγουρα η νομικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Μα γι' αυτο επιλεγουμε σχολες στο μηχανογραφικο. Ειναι λογικο σε σποια απο τις σχολες αυτες κι αν περνουσαμε θα μας αρεζαν τα μαθηματα της, αφου την επιλεξαμε.Για να μας γεμιζει ενα επαγγελμα, οταν το ασκουμε, θα πρεπει πρωτα να μπορουμε να το ασκουμε, τουτεστιν η σχολη που τελειωσαμε να μας δινει επαγγελματικο διεξοδο κι οχι απλως να μας αρεσουν τα μαθηματα της

πλεον μονο η αστυνομια και ο στρατος δινει χρηματα και επαγγελματικο διεξοδο αν το παρουμε ετσι...οποτε ολοι οι υπολοιποι σε κοινη μοιρα ειμαστε.τουλαχιστον ομως ας περασουμε καλα και ευχαριστα στην σχολη με τα μαθηματα και ας μαθουμε οσα περισσοτερα μπορουμε και οταν ψαξουμε για δουλεια βλεπουμε.παντως δεν περιμενω μολις βγω να με περιμενουν με ανοιχτες αγκαλες φροντιστηρια με 1000 ευρω το μηνα.ουτε καν .και αφου δεν υπαρχει και μεσο...αρα υπομονη και βλεπουμε .ας απολαυσουμε το παρον και το μελλον θα δειξει πως θα ναι σε 4-5 χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
εγω που μπηκα φετος και εχω κανει καποια μαθηματα ειμαι ενθουσιασμενη.γεμιζω σε καθε μαθημα που κανω.εχω αρχισει και μαθαινω πραγματα που δεν τα ηξερα και εχει ανοιξει λιγο το μυαλο μου για καποια θεματα!!:P

που σπουδαζεις; προγραμμα ψυχολογιας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Για μένα, μία είναι η ΤΟΟΟΠ του 1ου πεδίου! Ιόνιο Πανεπιστήμιο, Κέρκυρα -Ξένων Γλωσσών Μετάφρασης & Διερμηνείας! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
που σπουδαζεις; προγραμμα ψυχολογιας;

οχι το αλλο που βγαινεις φιλολογος το σκετο!!!το προγραμμα ψυχολογιας σε βγαζει ψυχολογο.αν σε ενδιαφερει η ψυχολογια να ξερεις οτι τα σπαει.εγω που εχω κανει καποια μαθηματα εχω ενθουσιαστει.μαθαινεις πραγματα που δεν τα ηξερες και με την ψυχολογια ξεκολλανε τα οπισθοδρομικα μυαλα να το ξερεις.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marw27

Νεοφερμένος

Η marw27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ΜΜΕ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Θα μου λύσει κάποιος αυτή την απορία για την πολιτική φιλοσοφία; :hmm:( Τι ακριβώς είναι και τι βγαίνεις όταν το σπουδάζεις)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Βασικά, δεν νομίζω ότι είναι αυτόνομη σχολή. Πρέπει να είναι κατεύθυνση πχ σε φιλοσοφική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θα μου λύσει κάποιος αυτή την απορία για την πολιτική φιλοσοφία; :hmm:( Τι ακριβώς είναι και τι βγαίνεις όταν το σπουδάζεις)
Από ΦΠΨ, Πολιτικές Επιστήμες και τα συναφή, κατεύθυνση που ασχολείται με αυτό που λέει ο τίτλος. Ουσιαστικά επιτυγχάνεις αυτή την ειδίκευση, μέσω μεταπτυχιακού/ διδακτορικού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Δεν μπορείς να εντρυφήσεις στη Πολιτική φιλοσοφία με μηδενική βάση (εάν όχι φιλοσοφίας, τουλάχιστον ιστορίας και πολιτικής επιστήμης), πόσο μάλλον διεπιστημονικά . Οπότε αμφιβάλλω αν υπάρχει προπτυχιακό τμήμα "Πολιτικής φιλοσοφίας"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
οχι το αλλο που βγαινεις φιλολογος το σκετο!!!το προγραμμα ψυχολογιας σε βγαζει ψυχολογο.αν σε ενδιαφερει η ψυχολογια να ξερεις οτι τα σπαει.εγω που εχω κανει καποια μαθηματα εχω ενθουσιαστει.μαθαινεις πραγματα που δεν τα ηξερες και με την ψυχολογια ξεκολλανε τα οπισθοδρομικα μυαλα να το ξερεις.:P

στο προγραμμα που βγαινεις φιλολογος πως τα βλεπεις τα πραγματα;
αξιζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.
στο προγραμμα που βγαινεις φιλολογος πως τα βλεπεις τα πραγματα;
αξιζει;
Για να δηλώνει τόσο ενθουσιασμένη και ικανοποιημένη , τι περιμένεις να σου πεί δηλαδή;:P Η προσωπική προσπάθεια είναι το παν.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
Για να δηλώνει τόσο ενθουσιασμένη και ικανοποιημένη , τι περιμένεις να σου πεί δηλαδή;:P Η προσωπική προσπάθεια είναι το παν.:)

ενταξει..δεν ειπα και κατι κακο..ηρεμησε:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νηρηίς

Διάσημο μέλος

Η Νηρηίς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,645 μηνύματα.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Δεν μπορείς να εντρυφήσεις στη Πολιτική φιλοσοφία με μηδενική βάση (εάν όχι φιλοσοφίας, τουλάχιστον ιστορίας και πολιτικής επιστήμης), πόσο μάλλον διεπιστημονικά . Οπότε αμφιβάλλω αν υπάρχει προπτυχιακό τμήμα "Πολιτικής φιλοσοφίας"...

Επειδή ο λαός αργεί λίγο να τα πιάσει, τι εννοείς με μηδενική βάση; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Επειδή ο λαός αργεί λίγο να τα πιάσει, τι εννοείς με μηδενική βάση; :worry:

Χωρίς να έχεις εντρυφήσει γενικά στη Φιλοσοφία, η Πολιτική Φιλοσοφία είναι σαν να πηγαίνεις ξυπόλητος στα αγκάθια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
στο προγραμμα που βγαινεις φιλολογος πως τα βλεπεις τα πραγματα;
αξιζει;

εγω ειμαι τρομερα ικανοποιημενη και απο τους καθηγητες και απο τα μαθηματα φυσικα.υπαρχει ποικιλια μαθηματων και μ αρεσει αυτο.ευχαριστιεμαι καθε μαθημα αλλα θελει και συνεχες διαβασμα για να μην χανεις επαφη.εγω διαβαζω γραμματικη συντακτικο λατινικων και αρχαιων +ρηματα ανωμαλα για να ειμαι ετοιμη για την εξεταστικη.στο πρωτο εξαμηνο εχουμε 7 μαθηματα (ψυχολογια,αρχαια,λατινικα.κειμενα.παιδαγωγικα,φιλοσοφια και αρχαιογνωσια)..προσεχε ομως το σκετο φπψ σε βγαζει φιλολογο και οχι ψυχολογο...αν σε ενδιαφερει η ψυχολογια καθαρα πρεπει να το προσεξεις στο μηχανογραφικο σου...

υγ:αν εχεις αποριες πες μου να σου πω μην διστασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top