Καλές σχολές 1ου πεδίου

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Mα δεν ειναι θεμα σεξισμου, απλα για μια γυναικα η μαχιμη δικηγορια ειναι πολυ δυσκολοτερη, θα τη φανε λαχανο, γι αυτο οι περισσοτεροι δικηγοροι ειναι αντρες...Και παρολο που η νομικη εχει καταληξει πανεπιστημιο θηλεων για ενα περιεργο λογο, το μεγαλυτερο μερος των κοριτσιων που αποφοιτα καταληγει συμβολαιογραφος η νομικος συμβουλος, γενικα πιο light ειδικοτητες.


ως γυναικα,συμφωνω απολυτα...η μαχικη δικηγορια ειναι πολυ σκληρη!θελει απιστευτο τρεξιμο!προσωπικα,αν ειχα τελειωσει νομικη θα προτιμουσα καθαρα δουλεια γραφειου..τωρα,σιγουρα θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iratus

Δραστήριο μέλος

Ο Iratus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 418 μηνύματα.
η ξαδελφη μου νομικος ανοιξε γραφειο στο κεντρο αθηνας το κρατησε ενα χρονο και μετα το εκλεισε

Ε πόσο να ζήσεις με διαζύγια;λογικό είναι.
Μην αγχώνεσαι,την ίδια κατάληξη έχουν και οι γιατροί.Βλέπεις στην ελλάδα αν δεν είσαι γιατρός δικηγόρος ή μπάτσος δεν έχεις θέση στη κοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Βυζαντινή Ιστορία the best
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Πικάπα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πικάπα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Βυζαντινή Ιστορία the best

Με Νικολάου όμως <3<3
Μου αρέσει ο Βατάτζης στο όνομα~~~!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
δεν μπορω να καταλαβω,βλεποντας και προηγουμενα σχολια, γιατι ολοι σπευδουν να βγαλουν 'σκαρτη' τη Νομικη...για μενα ειναι η ΤΟΠ σχολη του 1ου πεδιου!!μακαρι να ειχα γραψει καλυτερα και να εμπαινα!εννοειται πως υπαρχουν και αλλα,παρα πολυ καλα τμηματα σε αυτο το πεδιο,αλλα η νομικη προσφερει πολλα διεξοδα...ειναι λογικο ενας αποφοιτος της νομικης να αδυνατει να βρει δουλεια πλεον..ειναι και οι καιροι τετοιοι..αλλα δεν παυει να ειναι μια σχολη η οποια σου δινει τη δυνατοτητα να να ανοιξεις και το δικο σου γραφειο..δεν μιλαω για δικηγορικο(ειναι αρκετα δυσκολο αν και δυνατον)..αλλα για παραδειγμα ενα συμβολαιογραφειο...ναι,συμφωνοι, ποιος θα κανει τωρα συμβολαια...?αλλα 5 ατομα την εβδομαδα να μπουν στο γραφειο(5Χ60=300,4Χ300=1.200) να τα 1200 το μηνα...εστω!(μην αμφισβητησετε το ποσο,παραπανω μπορει,λιγοτερα οχι..η θεια μου ειναι συμβολαιογραφος και τα ξερει απο πρωτο χερι-να σημειωσω οτι δεν ειναι αναγκη να προερχεσαι απο οικογενεια δικηγορων-η θεια μου πχ δεν ειναι)απο ποια αλλη σχολη μπορεις να ανοιξεις κατι δικο σου?μηπως απο το ΔΕΣ π ειμαι εγω???
Πρόσφορος τόπος να ζεις η Νεφελοκοκκυγία, δε νομίζεις;
Αλλα το μετα ειναι αυτο που σε ιντριγκαρει....
Αναμφισβήτητα.
Η μονη διεξοδος ειναι η Φιλοσοφια του Δικαιου που εχει και μεταπτυχιακα,και ας πουμε ερευνητικο τομεα.Αλλιως θα γινεις ενας γραβατομενος που θα υπερασπιζεται καθε μαλακα που του προσφερει λεφτακια.

Σιγα μην συγκριθει μια σχολη με μηδενικες επιστημονικες διεξοδους,με σχολες που η επιστημονικη ερευνα παει συννεφο εδω και χρονια οπως η Ψυχολογια,κοινωνιολογια,ανθρωπολογια,πολιτικες επιστημες.Ειδικα Ψ+Κ εχουν πολυ καλα ερευνητικα πεδια.
Μπούρδες. Μόνο αυτό έχω να πω.
Για να γίνεις νομικό στέλεχος η συμβολαιογράφος ξέρεις πόσα δικαστήρια και μάχιμη δικηγορική εμπειρία πρέπει να έχεις;Μην τα πετάτε έτσι
Ομοίως με το Χάουζ ανωτέρω και εδώ.
Το έχω ακούσει 100 φορές. Μπορεις να δουλέψεις σε επιχειρήσεις και ως σύμβουλος, να πας σε μεγάλες εταιρίες και μπλα μπλα μπλα... Το καλύτερο που έχετε να κάνετε είναι να προσγειωθείτε λέω εγώ... Ξέρετε πολλές επιχειρήσεις στην ελλάδα? Δεν νομίζω ότι οι πιτσαριες και οι καφετέριες χρειάζονται νομικό σύμβουλο. Στην καλύτερη, θα ανοίξετε ένα γραφείο και θα βγάζετε διαζυγια :P Η νομική έχει διέξοδους άλλα όχι στην Ελλάδα. Και κόψτε την καραμέλα "θα πάω στο εξωτερικό εγώ γιά δουλειά". Ναι, εσάς περιμένουν οι μεγάλες επιχειρήσεις. Τρέξτε μήν σας φάνε την θέση.....
+1
δεν είναι δυνατό να συγκρίνετε επαγγελματικές αποκαταστασεις φιλολογιων με νομικης. Όσο αφορά το θέμα 1ο πεδίο η νομική έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση
Πες μας που, να πάμε κι εμείς.
Εγώ αυτό που είδα με τα ίδια μου τα μάτια λέω,ο μόνος φίλος μου από Νομική που έχει δουλειά έχει αποκατασταθεί στο γραφείο του πατέρα του,
και ας μην κρυβόμαστε, αν δεν έχεις στρωμένη δουλειά η' δυνατότητα να ανοίξεις δικό σου γραφείο,και Νομική να έχεις τελειώσει στο ταμείο ανεργίας θα είσαι και εσύ δίπλα σε όλους τους άλλους. Όχι, όμως πως δεν αξίζει ως σχολή (μην κατηγορηθώ γι'άυτό :P).

Προφανώς δεν κατάλαβες με το τι πνεύμα το ανέφερα,αν ήθελα αποκλειστικά επαγγελματική αποκατάσταση δεν θα πήγαινα στη σχολή που είμαι τώρα. Λέω για το σκεπτικό των περισσοτέρων.

Η' μήπως ζω σε παράλληλο σύμπαν?
Τα γυρίζουμε τώρα;
πιστευω οτι και γραφειο να μην εχει ο πατερας σου μπορεις να τα καταφερεις αλλα σαφεστατα συμφωνω πως ενα προβαδισμα και σημαντικη βοηθεια μπορει να στα προσφερει η οικογενεια σου..πχ εγω αν ειχα γονιο δικηγορο και ετοιμο γραφειο κατ επεκταση στανταρ θα εδινα ξανα να μπω νομικη...απλα τωρα επειδη ξερω οτι θελει πολυ 'τρεξιμο' και 'ψαξιμο' σε αυτον τον κλαδο δεν το επιχειρω..(οχι πως στο δικο μ τμημα δεν εχει αλλα δν ειναι το ιδιο!)
Χμ.
η ξαδελφη μου νομικος ανοιξε γραφειο στο κεντρο αθηνας το κρατησε ενα χρονο και μετα το εκλεισε
Μάλλον τυχερή ήταν.
Mα δεν ειναι θεμα σεξισμου, απλα για μια γυναικα η μαχιμη δικηγορια ειναι πολυ δυσκολοτερη, θα τη φανε λαχανο, γι αυτο οι περισσοτεροι δικηγοροι ειναι αντρες...Και παρολο που η νομικη εχει καταληξει πανεπιστημιο θηλεων για ενα περιεργο λογο, το μεγαλυτερο μερος των κοριτσιων που αποφοιτα καταληγει συμβολαιογραφος η νομικος συμβουλος, γενικα πιο light ειδικοτητες.
Αντιθέτως. Προτιμώνται οι γυναίκες.
ως γυναικα,συμφωνω απολυτα...η μαχικη δικηγορια ειναι πολυ σκληρη!θελει απιστευτο τρεξιμο!προσωπικα,αν ειχα τελειωσει νομικη θα προτιμουσα καθαρα δουλεια γραφειου..τωρα,σιγουρα θα υπαρχουν και καποιες εξαιρεσεις..
Το αφήνω ασχολίαστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σκάρλετ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σκάρλετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 285 μηνύματα.
Η πολιτική φιλοσοφία είναι κλάδος της φιλοσοφίας, σωστά; Τι βγαίνει κάποιος που το σπουδάζει αυτό; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μπούρδες. Μόνο αυτό έχω να πω.

Το περιεργο θα ηταν αμα ειχες να πεις πολλα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρεντροουζ13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μόσχα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
Ιστορία και Θεωρία της Τέχνης (ΑΣΚΤ)
Έχει ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ μαθήματααα!! :D
(μιλάω για μένα πάντα που λατρεύω την τέχνη =Ρ)



Και ναι είμαι άκυρη που πετάγομαι μέσα στη συζήτηση περί νομικής αλλά δε πειράζει ^^:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι το πρώτο πεδίο έχεις τις χειρότερες σχολες, σχολές ανέργων. Ενώ από τα υπόλοιπα πεδία οι απόφοιτοι έχουν χεστεί στα λεφτά. Κάντε ότι σας αρέσει θα πω εγώ και δεν θα το μετανιώσετε. Ανεργία υπάρχει παντού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
στη νομικη πανε πολλοι γιατι σαν σχολη εχει prestige και κοινωνικο κυρος, χωρις να ξερουν τι τους περιμενει εξω. Αν μπορεσουν να μπουν σαν εμμισθοι δικηγοροι σε καποιο μεγαλοδικηγορο, οταν αποφοιτησουν, τυχεροι θα ειναι. Συμβολαιογραφος, εκτος του οτι ειναι κλειστο επαγγελμα, δεν εχει και δουλεια, γιατι κανεις δεν κανει συμβολαια τωρα. Δικαστικος παλι, θελει να ξεσκιστεις στο διαβασμα και 'παιζει' και το μεσο, οπως λεγεται. Δημοσιος υπαλληλος σαν νομικος, ξεχαστε το, γαιτι και διορισμοι δεν γινονται και συναγωνιζεσαι με πολλους συνυποψηφιους. Η δικηγορια ειναι μια πολυ δυσκολη δουλεια, οπου θα κληθεις να παραβιασεις πολλες φορες και την ηθικη σου συνειδηση, να βρεθεις σε κοντρα με συναδελφους στο δικαστηριο, να απειληθει η ζωη σου. Πολλοι δικηγοροι παραιτουνται απο τη δικηγορια και κλεινουν τα γραφεια τους, γιατι δεν μπορουν ουτε τα παγια εξοδα τους να καλυψουν και εργαζονται σε δουλειες ασχετες με αυτο που σπουδασαν, ακομη και σερβιτοροι. Σκεφτειτε το καλα, αν θα πατε σε αυτη τη σχολη, και καντε το μονο, αν σας αρεσει πραγματικα η νομικη επιστημη και οχι για αλλα ιδιοτελη κινητρα.

Γενικά υπάρχει η αντίληψη ότι το πρώτο πεδίο έχεις τις χειρότερες σχολες, σχολές ανέργων. Ενώ από τα υπόλοιπα πεδία οι απόφοιτοι έχουν χεστεί στα λεφτά. Κάντε ότι σας αρέσει θα πω εγώ και δεν θα το μετανιώσετε. Ανεργία υπάρχει παντού....
πληντων στρατιωτικων και των αστυνομικων σχολων, καμια αλλη δεν σου εγγυαται σιγουρη δουλεια, ακομη και η ιατρικη και το πολυτεχνειο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
για το φπψ τι εχετε να πειτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
δεν είναι δυνατό να συγκρίνετε επαγγελματικές αποκαταστασεις φιλολογιων με νομικης. Όσο αφορά το θέμα 1ο πεδίο η νομική έχει καλή επαγγελματική αποκατάσταση
το ξερεις οτι στην πολη μου παραιτηθηκαν 80 δικηγοροι, οι πιο πολλοι γιατι δεν τα εβγαζαν περα; το ξερεις οτι πολλοι δικηγοροι ουτε τα εξοδα του γραφειου τους δεν καλυπτουν; ενω σαν φιλολογος κανεις τα ιδιαιτερα σου απο σπιτι σε σπιτι κι ουτε εξοδα γραφειου εχεις ουτε τιποτα

για το φπψ τι εχετε να πειτε;
αν δεν θελεις πολυ πολυ να μπλεξεις με αρχαια και λατινικα, αλλα θελεις να λες οτι εισαι φιλολογος και σου αρεσουν και λιγο οι ψυχολογιες και οι φιλοσοφιες, τοτε δηλωσε την. Να ξερεις ομως καθαρος φιλολογος βγαινεις κυριως απο τμημα φιλολογιας. και ουτε εχεις δικαιωμα ασκησης του επαγγελματος ψυχολογου βγαινοντας απο αυτη τη σχολη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Το περιεργο θα ηταν αμα ειχες να πεις πολλα.:)
O συλλογισμός πάσχει τόσο, που είναι ανάξιος σχολιασμού. Όταν μάθεις τις προεκτάσεις της νομικής επιστήμης, το συζητάμε εκ νέου.-
στη νομικη πανε πολλοι γιατι σαν σχολη εχει prestige και κοινωνικο κυρος, χωρις να ξερουν τι τους περιμενει εξω. Αν μπορεσουν να μπουν σαν εμμισθοι δικηγοροι σε καποιο μεγαλοδικηγορο, οταν αποφοιτησουν, τυχεροι θα ειναι. Συμβολαιογραφος, εκτος του οτι ειναι κλειστο επαγγελμα, δεν εχει και δουλεια, γιατι κανεις δεν κανει συμβολαια τωρα. Δικαστικος παλι, θελει να ξεσκιστεις στο διαβασμα και 'παιζει' και το μεσο, οπως λεγεται. Δημοσιος υπαλληλος σαν νομικος, ξεχαστε το, γαιτι και διορισμοι δεν γινονται και συναγωνιζεσαι με πολλους συνυποψηφιους. Η δικηγορια ειναι μια πολυ δυσκολη δουλεια, οπου θα κληθεις να παραβιασεις πολλες φορες και την ηθικη σου συνειδηση, να βρεθεις σε κοντρα με συναδελφους στο δικαστηριο, να απειληθει η ζωη σου. Πολλοι δικηγοροι παραιτουνται απο τη δικηγορια και κλεινουν τα γραφεια τους, γιατι δεν μπορουν ουτε τα παγια εξοδα τους να καλυψουν και εργαζονται σε δουλειες ασχετες με αυτο που σπουδασαν, ακομη και σερβιτοροι. Σκεφτειτε το καλα, αν θα πατε σε αυτη τη σχολη, και καντε το μονο, αν σας αρεσει πραγματικα η νομικη επιστημη και οχι για αλλα ιδιοτελη κινητρα.
+1
Θα μπορούσα να πω πολλά επί του θέματος, αλλά είναι περιττό.
πληντων στρατιωτικων και των αστυνομικων σχολων, καμια αλλη δεν σου εγγυαται σιγουρη δουλεια, ακομη και η ιατρικη και το πολυτεχνειο
Φάουλ. Βρες μόνος σου, ποιο είναι.
το ξερεις οτι στην πολη μου παραιτηθηκαν 80 δικηγοροι, οι πιο πολλοι γιατι δεν τα εβγαζαν περα; το ξερεις οτι πολλοι δικηγοροι ουτε τα εξοδα του γραφειου τους δεν καλυπτουν;
Και οι πλείστοι, εν τω παρόντι ιστοτόπω, δε θα καταλάβουν καν τι ακριβώς σημαίνει το ανωτέρω.
Και δεν είναι μόνο αυτό. Όποιος κυττά το περιτύλιγμα, στο τέλος βρίσκεται αντιμέτωπος με τη σκληρή πραγματικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
O συλλογισμός πάσχει τόσο, που είναι ανάξιος σχολιασμού. Όταν μάθεις τις προεκτάσεις της νομικής επιστήμης, το συζητάμε εκ νέου.-

+1
Θα μπορούσα να πω πολλά επί του θέματος, αλλά είναι περιττό.

Φάουλ. Βρες μόνος σου, ποιο είναι.

Και οι πλείστοι, εν τω παρόντι ιστοτόπω, δε θα καταλάβουν καν τι ακριβώς σημαίνει το ανωτέρω.
Και δεν είναι μόνο αυτό. Όποιος κυττά το περιτύλιγμα, στο τέλος βρίσκεται αντιμέτωπος με τη σκληρή πραγματικότητα.
αντι να μιλας με υπαινιγμους δεν εκθετεις τα επιχειρήματά σου κι εσυ, για να μαθουμε κι εμεις τις αποψεις σου; Κι ασε τα φαουλ και τους αρχαϊσμους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
για το φπψ τι εχετε να πειτε;

εγω που μπηκα φετος και εχω κανει καποια μαθηματα ειμαι ενθουσιασμενη.γεμιζω σε καθε μαθημα που κανω.εχω αρχισει και μαθαινω πραγματα που δεν τα ηξερα και εχει ανοιξει λιγο το μυαλο μου για καποια θεματα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
αντι να μιλας με υπαινιγμους δεν εκθετεις τα επιχειρήματά σου κι εσυ, για να μαθουμε κι εμεις τις αποψεις σου; Κι ασε τα φαουλ και τους αρχαϊσμους
Νομίζω ήμουν σαφής στην επιχειρηματολογία μου.

Κοινός νους. Αν εσύ ή κάποιος δικός σου υποφέρατε από νόσημα, θα το υπομείνετε καρτερικά κατηγορώντας το κισμετ, το ζαβό ριζικό κλπ, ή θα αποταθείτε σε ιατρό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
O συλλογισμός πάσχει τόσο, που είναι ανάξιος σχολιασμού. Όταν μάθεις τις προεκτάσεις της νομικής επιστήμης, το συζητάμε εκ νέου.-

Παλι αποφευγεις να απαντησεις.Δεν πειραζει.

Εγω μιλαω σε ερευνητικο κομματι.Σε επαγγελματικο κομματι,χαιρω πολυ,απο δικηγορος μεχρι εισαγγελεας και ακομη παραπερα,σε διπλωματικο σωμα.Ή και σε non-prestige μορφες,διοικητικος υπαλληλακος.
Σε ερευνητικο τομεα,ειπα οτι οι κλαδοι που θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν ως συνυφασμενοι με την ερευνα και την ερευνητικη εξελιξη ειναι η Φιλοσοφια του Δικαιου(ολοκληρος τιτλος-->Ιστοριας, Φιλοσοφιας και Κοινωνιολογιας του Δικαιου) καθως και η εγκληματολογια (Ποινικων και Εγκληματολογικων Επιστημων).Αμα εσυ γνωριζεις(αφου την σπουδαζεις κιολας) οτι φτανετε ακομη παραπερα,σε ερευνητικο κομματι,θα μπορουσες να μου εξηγησεις,αντι να ειρωνευεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
εγω που μπηκα φετος και εχω κανει καποια μαθηματα ειμαι ενθουσιασμενη.γεμιζω σε καθε μαθημα που κανω.εχω αρχισει και μαθαινω πραγματα που δεν τα ηξερα και εχει ανοιξει λιγο το μυαλο μου για καποια θεματα!!:P
αυτο το αισθανεσααι σε καθε σχολη πανεπιστημικη, οταν εισαγεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
αυτο το αισθανεσααι σε καθε σχολη πανεπιστημικη, οταν εισαγεσαι

ναι μονο αν σ αρεσει πραγματικα η σχολη το αισθανεσαι.αν το κανεις αγγαρεια και δεν σ αρεσει οχι:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

metspanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Νομίζω ήμουν σαφής στην επιχειρηματολογία μου.

Κοινός νους. Αν εσύ ή κάποιος δικός σου υποφέρατε από νόσημα, θα το υπομείνετε καρτερικά κατηγορώντας το κισμετ, το ζαβό ριζικό κλπ, ή θα αποταθείτε σε ιατρό;
Για την υγιεια σου φιλε, θα πουλησεις και το σπιτι σου, για να πας να πληρωσεις το γιατρο, που θα σε θεραπευσει, ενω σε δικηγορο, αν δεν υποχρεωθεις απο το κρατος να πας, ποιος τρελος στη σημερινη εποχη εχει λεφτα για να τα δινει σε δικηγορους, κανοντας αγωγες και μηνύσεις για του ψιλου πηδημα;

ναι μονο αν σ αρεσει πραγματικα η σχολη το αισθανεσαι.αν το κανεις αγγαρεια και δεν σ αρεσει οχι:/:
τρωγωντας, ερχεται κι η ορεξη. Και δεν ειναι κριτηριο επιλογης μιας σχολης κατα ποσο με ενθουσιασαν τα μαθηματα της, αλλα τι επαγγελματικες δυνατοτητες σου προσφερει και τι επιστημονικη βαρυτητα εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top