Κακές σχολές 1ου πεδίου

tiramisuu

Δραστήριο μέλος

Η tiramisuu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 449 μηνύματα.
Όλοι βρίζουν την Θεολογία μέχρι να.. περάσουν σε αυτή!

Karma is a bitch. Τα'χει πεί και ο Γιώργος. :P

Ε η λογική λέει ότι δεν δηλώνουμε σχολές που δεν μας ενδιαφέρουν. Εντάξει, η πλειοψηφία αυτό κάνει, αλλά είναι λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adele

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 313 μηνύματα.
Μου κεντρισε το ενδιαφερον ο τιτλος και μπηκα..τι θα πει κακες σχολες; υπαρχουν καλες και κακες σχολες; αν ειναι δυνατον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria90

Δραστήριο μέλος

Η Μαρια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 415 μηνύματα.
Θα συμφωνησω με την Adele (αγαπω Adele)! Μηπως εννοειτε σχολες που εχουν ή δεν εχουν ζητηση στον εργασιακο τομεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ θα το πω αλλιως όλες οι σχολές της Ελλάδας είναι κακές. Μην μαλώνεται για το ποια είναι η χείροτερη όλοι χάλια είμαστε

Παντως όσο αφορά πόσο κακές είναι οι σχολές του πρώτου πεδίου αυτό εσείς οι φοιτητές το παραδέχεστε συγκριτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
ηρθε η ωρα να επιχειρηματολογησω!!απο που κι ως που το φπψ ρε παιδια αναμεσα σε κακεσ σχολεσ του 1 πεδιου θα τρελαθουμε??
καταρχασ καμια σχολη δεν υπαρχει τυχαια αρα δεν ειναι και αχρηστεσ...ακομα και η θεολογια καπου χρησιμευει δεν τη βαλαν ετσι για πλακα!!
αλλα ασ επανελθω στο φπψ!!μπορω να αποδειξω οτι ειναι μια σχολη με πολυ μελλον για οσουσ δεν ειναι κολλημενοι και οπισθοδρομικοι!
1.το φπψ το 2000 ειχε βαση 17775 σχεδον ισα με τα φιλολογια αθηνασ αυτο λοιπον κατι σημαινει...αν ηταν τελειωσ ανουσια θα την εβαζαν 14.000 και πιο κατω...επισησ για να ειχε τοσο υψηλη βαση σημαινει οτι ειχε πολλη μεγαλη ζητηση...αρα την ειχαν σε υποληψη και δεν τη θεωρουσαν τοσο κακη
2.το νεο προγραμμα σπουδων του φπψ εχει εμπλουτιστει με πολλα μαθηματα λατινικων αρχαιων γλωσσολογιασ ιστοριασ ακομα κ μαθηματικων!!προκειται λοιπον για προσφορα ευρετερησ γνωσησ και οχι τυποποιημενησ.ασ μην ξεχασω τα παιδαγωγικα και την ψυχολογια τα οποια ειναι βασικα μαθηματα για καποιον που θελει να γινει πραγματικα καλοσ καθηγητησ...και αν το αμφισβητειτε κοιταξτε τα ποσοστα επιτυχιασ στον ασεπ απο ατομα που εχουν βγαλει το φπψ...οι περισσοτεροι απο το φπψ περναν στον ασεπ τη διδακτικη και τα παιδαγωγικα με πολυ καλεσ βαθμοογιεσ!!
3.δηλωσα το φπψ ωσ 2 επιλογη μου φετοσ παρολο που ειχα 17550...αν ηθελα θα μπορουσα να βαλω φιλολογια πατρασ 2 και ολα καλα...αλλα οχι μονο εγω αλλα πολλα παιδια που γνωριζω προτιμουν φπψ αθηνων απ' οτι φιλολογια πατρασ η κρητησ...ουτε αυτο ειναι τυχαιο...αλλωστε εχει υψιλοτερη βαση απο αυτεσ..
4.το φπψ υπαρχει στην καλυτερη φιλοσοφικη της ελλαδασ ενταξει μην τρελαθουμε αν δν προσφερε κατι δεν θα ηταν στο εκπα αλλα σε καποια επαρχια..
5.επιπλεον συμφωνω οτι απο εκει δεν μπορεισ να ασκησεισ το επαγγελμα του ψυχολογου αλλα με ενα μεταπτυχιακο σε κλινικη η σχολικη ψυχολογια στο παντειο μπορεισ να γινεισ και ψυχολογοσ...και αυτο δεν το λεω τυχαια ουτε το βγαζω απο το μυαλο μου...υπαρχουν αναρτημενα στο ιντερνετ σε ιστοσελιδα
6.επειδη ειχα μπει κι εγω στο διλημμα τι να διαλεξω φπψ η φιλολογια - μ' αρεσαν αλλωστε εξισου γι' αυτο τα βαλα και τα 2 στο μηχανογραφικο-ειχα παει στο τοπικο μου κεσυπ και η κυρια που με συμβουλευσε μου ειπε το εξης "αν θεσ να γινεισ κλασικη φιλολογοσ και να κανεισ μονο αρχαια και λατινικα δηλωσε φυσικα φιλολογια αλλα αν παλι θεσ να γινεισ φιλολογοσ αλλα να εχεισ και στο μελλον με ενα μεταπτυχιακο και μια αλλη διεξοδο τοτε δηλωσε φπψ"..
7.δεν υποτιμω καμια σχολη...ολεσ προσφερουν γνωσεισ απλα ειναι καλο πριν καποιοσ καταταξει καποια σχολη σε καλεσ η κακεσ να ενημερωθει πρωτα και μετα να εκφρασει την αποψουλα του!!!ειναι αδικο να μπαινουν σε κακεσ κατηγοριεσ σχολεσ που αξιζουν!!ασ μην ειμαστε κομπλεξικοι.ασ δουμε τα πραγματα αντικειμενικα λιγο περα απο αυτο που θελουμε η κανουμε εμεισ υπαρχουν εκει εξω και αλλα καλυτερα η και χειροτερα καποιεσ φορεσ..η μαγκια ομωσ δεν ειναι ομως ο ανταγωνισμοα αλλα η προοδοσ!!
σασ επεισα???!!!!!!!!!!!!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Όχι, προφανέστατα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
ηρθε η ωρα να επιχειρηματολογησω!!απο π κ ωσ που τ φπψ ρε παιδια αναμεσα σ κακεσ σχολεσ τ 1 πεδιου θα τρελαθουμε??
καταρχασ κμ σχολη δν υπαρχει τυχαια αρα δν ειναι κ αχρηστεσ...ακομα κ η θεολογια κπ χρησιμευει δν τ βαλαν ετσι γ πλακα!!
αλλα ασ επανελθω στ φπψ!!μπορω να αποδειξω οτι ειναι μια σχολη μ που μελλον γ οσουσ δν ειναι κολλημενοι κ οπισθοδρομικοι!
1.τ φπψ τ 2000 ειχε βαση 17775 σχεδον ισα μ τ φιλολογια αθηνασ αυτο λοιπον κτ σημαινει...αν ηταν τελειωσ αωουσια θα τ εβαζαν 14.000 και πιο κατω...επισησ για ν ειχε τοσο υψιλη βαση σημαινει οτι ειχε πολλη μεγαλη ζητηση...αρα τ ειχαν σ υποληψη κ δν τ θεωρουσαν τοσο κακη
2.τ νεο προγραμμα σπουδων τ φπψ εχει εμπλουτιστει μ πολα μαθηματα λατινικων αρχαιων γλωσσολογιασ ιστοριασ ακομα κ μαθηματικων!!προκειται λοιπον γ προσφορα ευρετερησ γνωσησ και οχι τυποποιημενησ.ασ μν ξεχασω τ παιδαγωγικα κ τ ψυχολογια τα οποια ειναι βασικα μαθηματα γ κπ π θελει ν γινει πραγματικα καλοσ καθηγητησ...και αν τ αμφισβητειται κοιταξε τ ποσοστα επιτυχιασ στ ασεπ απο ατομα π εχουν βγαλει τ φπψ...οι περισσοτεροι απο τ φπψ περναν στ ασεπ τ διδακτικη και τ παιδαγωγικα μ πολυ καλεσ βαθμοογιεσ!!
3.δηλωσα τ φπψ ωσ 2 επιλογη μ φετοσ παρολο π ειχα 17550...αν ηθελα θα μπορουσα ν βαλω φιλολογια πατρασ 2 και ολα καλα...αλλα οχι μονο εγω αλλα πολλα παιδια π γνωριζω προτιμουν φπψ αθηνων απ οτι φιλολογια πατρασ η κρητησ...ουτε αυτο ειναι τυχαιο...αλλωστε εχει υψιλοτερη βαση απο αυτεσ..
4.τ φπψ υπαρχει στ καλυτερη φιλοσοφικη τ ελλαδασ ενταξει μν τρελαθουμε αν δν προσφερε κτ δν θα ηταν στ εκπα αλλα σ κπ επαρχια..
5.επιπλεον συμφωνω οτι απο εκει δν μπορεισ να ασκησεισ τ επαγγελμα τ ψυχολογου αλλα μ ενα μεταπτυχιακο σε κλινικη η σχολικη ψυχολογια στ παντειο μπορεισ ν γινεισ και ψυχολογοσ...και αυτο δν τ λεω τυχαια ουτε τ βγαζω απο τ μυαλο μ...υπαρχουν αναρτημενα στ ιντερνετ σ ιστοσελιδα
6.επειδη ειχα μπει κ εγω στ διλημμα τ να διαλεξω φπψ η φιλολογια - μ αρεσαν αλλωστε εξισου γ αυτο τ βαλα κ τ 2 στ μηχανογραφικο-ειχα παει στ τοπικο μ κεσυπ και η κυρια π μ συμβουλευσε μ ειπε τ εξης "αν θεσ ν γινεισ κλασικη φιλολογοσ κ να κανεισ μονο αρχαια και λατινικα δηλωσε φυσικα φιλολογια αλλα αν παλι θεσ ν γινεισ φιλολογοσ αλλα ν εχεισ κ στ μελλον μ ενα μεταπτυχιακο κ μια αλλη διεξοδο τοτε δηλωσε φπψ"..
7.δν υποτιμω κμ σχολη...ολοεσ προσφερουν γνωσεισ απλα ειναι καλο πριν κπσ καταταξει κπ σχολη σ καλεσ η κακεσ να ενημερωθει πρωτα και μετα να εκφρασει τ αποψουλα τ!!!ειναι αδικο να μπαινουν σ κακεσ κατηγοριεσ σχολεσ π αξιζουν!!ασ μν ειμαστε κομπλεξικοι.ασ δουμε τ πραγματα αντικειμενικα λιγο περα απο αυτο π θελουμε η κανουμε εμεισ υπαρχουν εκει εξω κ αλλα καλυτερα η και χειροτερα κπσ φορεσ..η μαγκια ομωσ δν ειναι ομως ο ανταγωνισμοα αλλα η προοδοσ!!
σασ επεισα???!!!!!!!!!!!!!:clapup:
Έχω ενστάσεις μόνο γι' αυτό που λες για τα επαρχικά πανεπιστήμια. ΦΠΨ υπάρχει και στα γιάννενα και ανάλογη σχολή είναι και το ΦΠ θεσ/νικης. Γενικά οι επαρχιακές σχολές έχουν λιγότερα μόρια από αυτές των Αθήνας-Θεσ/νικης όχι γιατί δεν προσφέρουν ποιοτικές γνώσεις αλλά γιατί δεν τις επιλέγουν κατά κύριο λόγο οι μαθητές λόγω απόστασης. Π.χ. θέλει κάποιος φιλολογία αθήνας αλλά δεν μπορεί να την πιάσει. Δεν πηγαίνει στην κρήτη ή σε άλλη επαρχιακή πόλη για οικον. λόγους- απόσταση κτλ. Βάζει το ΦΠΨ αθήνας.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Έχω ενστάσεις μόνο γι' αυτό που λες για τα επαρχικά πανεπιστήμια. ΦΠΨ υπάρχει και στα γιάννενα και ανάλογη σχολή είναι και το ΦΠ θεσ/νικης. Γενικά οι επαρχιακές σχολές έχουν λιγότερα μόρια από αυτές των Αθήνας-Θεσ/νικης όχι γιατί δεν προσφέρουν ποιοτικές γνώσεις αλλά γιατί δεν τις επιλέγουν κατά κύριο λόγο οι μαθητές λόγω απόστασης. Π.χ. θέλει κάποιος φιλολογία αθήνας αλλά δεν μπορεί να την πιάσει. Δεν πηγαίνει στην κρήτη ή σε άλλη επαρχιακή πόλη για οικον. λόγους- απόσταση κτλ. Βάζει το ΦΠΨ αθήνας.....

εγω λεω για ατομα π δν εχουν οικονομικο προβλημα και προτιμουν να βαλουν φπψ αθηνασ παρα φιλολογια κομοτηνησ γ παραδειγμα
και ξερω αρκετα τετοια παιδια..η π προτιμησαν φπ θεσ/κησ..αν κπσ εχει οικονομ προβλημα σαφεστατα θα μεινει στ πολη τ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
@elen
1. Κάνουν μαθηματικά στο ΦΠΨ; :confused: Είμαι από κινητό και δε μπορώ να το ψάξω. Αν μπορείς, παράθεσε.
2. Ξεκόλα από τις βάσεις. :rolleyes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
εγω λεω για ατομα π δν εχουν οικονομικο προβλημα και προτιμουν να βαλουν φπψ αθηνασ παρα φιλολογια κομοτηνησ γ παραδειγμα
και ξερω αρκετα τετοια παιδια..η π προτιμησαν φπ θεσ/κησ..αν κπσ εχει οικονομ προβλημα σαφεστατα θα μεινει στ πολη τ...

Κι εγώ που αρχικά ήθελα καθαρά Φιλολογία, είχα αποφασίσει ότι μετά την Φιλολ. Αθήνας, και Θεσ/νίκης, θα έβαζα τα Ιστορ. Αρχ. στις αντίστοιχες πόλεις, και, φυσικά, όχι γιατί το ιστορικό μου άρεσε περισσότερο, απλώς, γιατί είναι μια σχολή που μοιάζει πολύ με τη Φιλολογία, είναι, φυσικά, κλάσεις ανώτερη από το ΦΠΨ, και βρίσκεται στην πόλη που δεν ήθελα να χάσω.

Λίγοι θα χαραμίσουν τα μοριάκια τους.
Προφανέστατα, αν ο άλλος έχει βγάλει 17.000+, και θέλει να σπουδάσει στην Αθήνα, θα βάλει μετά Ιστορικό Αθήνας, και όχι Φιλολογία Κομοτηνής. Υπάρχουν, όμως, και οι εξαιρέσεις.

Τέλος, θεωρείς ότι 5 μαθήματα παιδαγωγικών, και άλλα τόσα ψυχολογίας, σε κάνουν σωστό καθηγητή.
Μην πεις ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Να φας σκατά,

Έχεις ψάξει το θέμα της παιδαγωγικής κατάρτισης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Κι εγώ που αρχικά ήθελα καθαρά Φιλολογία, είχα αποφασίσει ότι μετά την Φιλολ. Αθήνας, και Θεσ/νίκης, θα έβαζα τα Ιστορ. Αρχ. στις αντίστοιχες πόλεις, και, φυσικά, όχι γιατί το ιστορικό μου άρεσε περισσότερο, απλώς, γιατί είναι μια σχολή που μοιάζει πολύ με τη Φιλολογία, είναι, φυσικά, κλάσεις ανώτερη από το ΦΠΨ, και βρίσκεται στην πόλη που δεν ήθελα να χάσω.

Λίγοι θα χαραμίσουν τα μοριάκια τους.
Προφανέστατα, αν ο άλλος έχει βγάλει 17.000+, και θέλει να σπουδάσει στην Αθήνα, θα βάλει μετά Ιστορικό Αθήνας, και όχι Φιλολογία Κομοτηνής. Υπάρχουν, όμως, και οι εξαιρέσεις.

Τέλος, θεωρείς ότι 5 μαθήματα παιδαγωγικών, και άλλα τόσα ψυχολογίας, σε κάνουν σωστό καθηγητή.
Μην πεις ναι.

οκ οπως πιστευεισ...γνωμη σ ειναι..δν ειναι 5 αλλα 10 τ μαθηματα τ παιδαγωγικησ στ φπψ ενω στ φιλολογια 2-3 και αυτα επιλογησ αρα ποιοσ εχει καλυτερη παιδαγωγικη καταρτιση...καλα εγω τ ιστορικο ουτε π τ δηλωσα..τ θεωρω χειροτερο τ φπψ...δεσ ποσοστα επιτυχιασ στ ασεπ απο φπψ αν δν τ χεισ δει και μετα υποτιμησε τουσ καλυτερα...και δν πιστευω οτι κπσ χαραμιζει τ μορια τ οσα κ αν ειναι οταν πηγαινει στ σχιλη π αγαπαι κ επειτα ασκει τ επαγγελμα τ σωστα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Να φας σκατά,

Έχεις ψάξει το θέμα της παιδαγωγικής κατάρτισης;

Τι ακριβώς εννοείς;

οκ οπως πιστευεισ...γνωμη σ ειναι..δν ειναι 5 αλλα 10 τ μαθηματα τ παιδαγωγικησ στ φπψ ενω στ φιλολογια 2-3 και αυτα επιλογησ αρα ποιοσ εχει καλυτερη παιδαγωγικη καταρτιση...καλα εγω τ ιστορικο ουτε π τ δηλωσα..τ θεωρω χειροτερο τ φπψ...δεσ ποσοστα επιτυχιασ στ ασεπ απο φπψ αν δν τ χεισ δει και μετα υποτιμησε τουσ καλυτερα...και δν πιστευω οτι κπσ χαραμιζει τ μορια τ οσα κ αν ειναι οταν πηγαινει στ σχιλη π αγαπαι κ επειτα ασκει τ επαγγελμα τ σωστα..

Μα όταν μου λες ότι επιλέγει ως 1η επιλογή Φιλολογία Αθήνας, ως 2η ΦΠΨ Αθήνας, και μετά τις υπόλοιπες φιλολογίες, και τελικά εισάγεται στην 2η, σημαίνει πως δεν είναι στη σχολή που αγαπά περισσότερο. Τέλος πάντων, εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Σχετικά με τις παιδαγωγικές κλπ. Η άποψή μου είναι η εξής:

Καμία από τις σχολές δεν προσφέρει τον απαραίτητο παιδαγωγικό εξοπλισμό. Στο ΦΠΨ, όποιος πάει, πάει για να γίνει Φιλόλογος, γιατί δεν έπιασε την Φιλολογία. Τουλάχιστον, αυτό ισχύει για την συντριπτική πλειονότητα των φοιτητών. Αφού, λοιπόν, θέλεις να γίνεις φιλόλογος, και αφού η παιδαγωγική επάρκεια είναι gtp στο ΦΠΨ (γιατί το ότι κάνεις μερικά μαθήματα παιδαγωγικών μέσα σε όλα τα άλλα, δε μου λέει κάτι, -μαθαίνεις λίγο απ'όλα, και δεν ξέρεις καλά τίποτα από τα 2), τότε απέκτησε όσα περισσότερα εφόδια μπορείς στο 1ο πτυχίο, σχετικά με το αντικείμενό σου, και αν, όντως, ΚΑΙΓΕΣΑΙ να γίνεις σωστός παιδαγωγός, κάνε μεταπτυχιακό στις παιδαγωγικές επιστήμες.
Λίγο παιδαγωγός=καθόλου παιδαγωγός.

Αυτή είναι η άποψή μου.


Υγ. Έχω ξαναπεί πως θεωρώ ότι το ΦΠΨ δε θα έπρεπε να υπάρχει καν, αφού δε σε εξοπλίζει επαρκώς σε τίποτα. Παντού θα έχεις τρύπες, τις οποίες θα προσπαθείς να μπαλώσεις, και θα μπεις στο τρυπάκι μετά να λες ότι είσαι καλύτερος καθηγητής από τους Φιλολόγους, επειδή έκανες μερικά μαθήματα παιδαγωγικών, για να κερδίσεις το χαμένο έδαφος. Από τα στόματα ΦΠΨάδων, αυτά ακούω. Επίσης, αυτή είναι και η άποψή μου. Οι ενστάσεις σας στο Υπουργείο που έχει φτιάξει ένα ακόμη «άχρηστο» τμήμα.

Good night.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Σχετικά με τις παιδαγωγικές κλπ. Η άποψή μου είναι η εξής:

Καμία από τις σχολές δεν προσφέρει τον απαραίτητο παιδαγωγικό εξοπλισμό. Στο ΦΠΨ, όποιος πάει, πάει για να γίνει Φιλόλογος, γιατί δεν έπιασε την Φιλολογία. Τουλάχιστον, αυτό ισχύει για την συντριπτική πλειονότητα των φοιτητών. Αφού, λοιπόν, θέλεις να γίνεις φιλόλογος, και αφού η παιδαγωγική επάρκεια είναι gtp στο ΦΠΨ (γιατί το ότι κάνεις μερικά μαθήματα παιδαγωγικών μέσα σε όλα τα άλλα, δε μου λέει κάτι, -μαθαίνεις λίγο απ'όλα, και δεν ξέρεις καλά τίποτα από τα 2), τότε απέκτησε όσα περισσότερα εφόδια μπορείς στο 1ο πτυχίο, σχετικά με το αντικείμενό σου, και αν, όντως, ΚΑΙΓΕΣΑΙ να γίνεις σωστός παιδαγωγός, κάνε μεταπτυχιακό στις παιδαγωγικές επιστήμες.
Λίγο παιδαγωγός=καθόλου παιδαγωγός.

Αυτή είναι η άποψή μου.


Υγ. Έχω ξαναπεί πως θεωρώ ότι το ΦΠΨ δε θα έπρεπε να υπάρχει καν, αφού δε σε εξοπλίζει επαρκώς σε τίποτα. Παντού θα έχεις τρύπες, τις οποίες θα προσπαθείς να μπαλώσεις, και θα μπεις στο τρυπάκι μετά να λες ότι είσαι καλύτερος καθηγητής από τους Φιλολόγους, επειδή έκανες μερικά μαθήματα παιδαγωγικών, για να κερδίσεις το χαμένο έδαφος. Από τα στόματα ΦΠΨάδων, αυτά ακούω. Επίσης, αυτή είναι και η άποψή μου. Οι ενστάσεις σας στο Υπουργείο που έχει φτιάξει ένα ακόμη «άχρηστο» τμήμα.

Good night.

Θα συμφωνησω:confused::confused::)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Τι ακριβώς εννοείς;



Μα όταν μου λες ότι επιλέγει ως 1η επιλογή Φιλολογία Αθήνας, ως 2η ΦΠΨ Αθήνας, και μετά τις υπόλοιπες φιλολογίες, και τελικά εισάγεται στην 2η, σημαίνει πως δεν είναι στη σχολή που αγαπά περισσότερο. Τέλος πάντων, εύχομαι ό,τι καλύτερο.

Σχετικά με τις παιδαγωγικές κλπ. Η άποψή μου είναι η εξής:

Καμία από τις σχολές δεν προσφέρει τον απαραίτητο παιδαγωγικό εξοπλισμό. Στο ΦΠΨ, όποιος πάει, πάει για να γίνει Φιλόλογος, γιατί δεν έπιασε την Φιλολογία. Τουλάχιστον, αυτό ισχύει για την συντριπτική πλειονότητα των φοιτητών. Αφού, λοιπόν, θέλεις να γίνεις φιλόλογος, και αφού η παιδαγωγική επάρκεια είναι gtp στο ΦΠΨ (γιατί το ότι κάνεις μερικά μαθήματα παιδαγωγικών μέσα σε όλα τα άλλα, δε μου λέει κάτι, -μαθαίνεις λίγο απ'όλα, και δεν ξέρεις καλά τίποτα από τα 2), τότε απέκτησε όσα περισσότερα εφόδια μπορείς στο 1ο πτυχίο, σχετικά με το αντικείμενό σου, και αν, όντως, ΚΑΙΓΕΣΑΙ να γίνεις σωστός παιδαγωγός, κάνε μεταπτυχιακό στις παιδαγωγικές επιστήμες.
Λίγο παιδαγωγός=καθόλου παιδαγωγός.

Αυτή είναι η άποψή μου.


Υγ. Έχω ξαναπεί πως θεωρώ ότι το ΦΠΨ δε θα έπρεπε να υπάρχει καν, αφού δε σε εξοπλίζει επαρκώς σε τίποτα. Παντού θα έχεις τρύπες, τις οποίες θα προσπαθείς να μπαλώσεις, και θα μπεις στο τρυπάκι μετά να λες ότι είσαι καλύτερος καθηγητής από τους Φιλολόγους, επειδή έκανες μερικά μαθήματα παιδαγωγικών, για να κερδίσεις το χαμένο έδαφος. Από τα στόματα ΦΠΨάδων, αυτά ακούω. Επίσης, αυτή είναι και η άποψή μου. Οι ενστάσεις σας στο Υπουργείο που έχει φτιάξει ένα ακόμη «άχρηστο» τμήμα.

Good night.
οκ οτι πεισ εσυ ...εγω εβαλα πρωτο φιλολογια και τ ειχα ψιλομετανιωσει γτ μ επιρρεασαν αλλιωσ φπψ θα βαζα πρωτο...επιανα κ τ φιλολογιεσ θα μπορουσα να παω αν ηθελα ...δν θα καυχηθω ποτε οτι ειμαι η καυτερη φιλολογοσ...απλαθα βαζω τ δυνατα μ να γινομαι ολο και καλυτερη στ δουλεια μ!!!αχρηστο γ σενα ειναι αυτο τ τμημα αλλα γ πολλουσ αλλουσ κ ειδικα γ αυτουσ π τ εχουν βγαλει θα ειναι πολυ χρησιμο...μπραβο γ τ αποψεισ σ απλα δν περιμενα οτι οι νεεσ γενιεσ δλδ εμεισ θα εχουμε τ οπισθοδρομικεσ αποψεισ κπ παπουδων ...δεχομαι τ φιλολογια ωσ καλυτερη απο αλλα τμηματα κ παλιοτερη φυσικα αλλα δν μπορω να ακουω απολυτα πραγματα!!!!!!!!!!!και δν ισχυει οτι φπψ παει αυτοσ π δν πιανει φιλολογια γτ υπαρχουν πλεον και φιλολογιεσ μ 14.000 στ κρητη πχ π αν κπσ τ θελει και μπορει πηγαινει απλα κ απορριπτει τ αχρηστο οπωσ λεσ φπψ!!!!!!!!!!!!!α και επισησ δν καιγομαστε ν φινουμε παιδαγωγοι απλα ειναι σημαντικο να παρεχονται και τετοιεσ γνωσεισ αν θελει κπσ ν διαχειζεται σωστα τ μαθημα π θα κανει στ μελλον αν ειναι δυνατον!!εσεισ νομιζεται οτι τ φπψ καυχιεται γ ολα ενω στ πραγματικοτητα η φιλολογια καυχιεται ...εν μερει μ τ δικιο τ εχει κπ ιστορια σαν τμημα αλλα ενταξει ελεοσ ρε παιδια δλδ αν κπσ ειναι πολυ καλοσ φιλολογοσ κ σασ πει οτι εχει βγαλει φπψ εσεισ μετα θα τον πειτε αχρηστο??? τ αλλο δλδ..τ να πω ο καθενασ οπωσ νομιζει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
οκ οτι πεισ εσυ ...εγω εβαλα πρωτο φιλολογια και τ ειχα ψιλομετανιωσει γτ μ επιρρεασαν αλλιωσ φπψ θα βαζα πρωτο...επιανα κ τ φιλολογιεσ θα μπορουσα να παω αν ηθελα ...δν θα καυχηθω ποτε οτι ειμαι η καυτερη φιλολογοσ...απλαθα βαζω τ δυνατα μ να γινομαι ολο και καλυτερη στ δουλεια μ!!!αχρηστο γ σενα ειναι αυτο τ τμημα αλλα γ πολλουσ αλλουσ κ ειδικα γ αυτουσ π τ εχουν βγαλει θα ειναι πολυ χρησιμο...μπραβο γ τ αποψεισ σ απλα δν περιμενα οτι οι νεεσ γενιεσ δλδ εμεισ θα εχουμε τ οπισθοδρομικεσ αποψεισ κπ παπουδων ...δεχομαι τ φιλολογια ωσ καλυτερη απο αλλα τμηματα κ παλιοτερη φυσικα αλλα δν μπορω να ακουω απολυτα πραγματα!!!!!!!!!!!και δν ισχυει οτι φπψ παει αυτοσ π δν πιανει φιλολογια γτ υπαρχουν πλεον και φιλολογιεσ μ 14.000 στ κρητη πχ π αν κπσ τ θελει και μπορει πηγαινει απλα κ απορριπτει τ αχρηστο οπωσ λεσ φπψ!!!!!!!!!!!!!

καυτερη? γιατι να μην καυχηθεις γι αυτο?;)
σοβαρα τωρα παντως, εθελοτυφλεις.το ΦΠΨ ειναι ενας αχταρμας επειδη ειχαν πηξει οι Φιλολογιες. τουλαχιστον αυτη την εντυπωση δινει σε εναν πτωχο τω πνευματι οπως εγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Χristina elen, τοποθετήθηκα ήδη.
Οι λόγοι για τους οποίους ένας μαθητής του 17.000+ θα επιλέξει το ΦΠΨ αντί για τη Φιλολογία Κρήτης είναι χιλιοειπωμένοι, και, πλέον, αυτονόητοι.

Υγ. Κάνε επανάληψη την ενεργητική και την παθητική φωνή στα Νέα Ελληνικά. Θα σου χρειαστεί.

Αντίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
καλα ναι οτι πειτε!!!!!
δν χρειαζεται να κανω τπτ επαναληψη γνωριζω γραμματικη...κ αυτο τ απεδειξα στ πανελληνιεσ μ τ βαθμο π εβγαλα..πωπω βρε παιδι μ ποσο μ εκνευριζουν τ ατομα π νομιζουν οτι εχουν σωστη αποψη γ ολα κ οτι τ ξερουν ολα?αυτα βεβαια συνηθωσ αποτυγχανουν στ ζωη τ ακομα και τ καλυτερη σχολη ν εχουν βγαλει...ονοματα δν λεμε οικογενειεσ δν θιγουμε..απλα γτ τετοιοσ πολεμοσ δν μπορω ν καταλαβω ...δν ασχολουμαι αλλο..ο καθενασ τ αξια τ θα τ δειξει εκει εξω σ λιγα χρονια ειτε ειναι φπψ ειτε φιλολογια ειτε ιατρικη!!!!!!!!!απλα τ πραγματα

καυτερη? γιατι να μην καυχηθεις γι αυτο?;)
σοβαρα τωρα παντως, εθελοτυφλεις.το ΦΠΨ ειναι ενας αχταρμας επειδη ειχαν πηξει οι Φιλολογιες. τουλαχιστον αυτη την εντυπωση δινει σε εναν πτωχο τω πνευματι οπως εγω.

εθελοτυφλει οταν καποιοσ παει εκει που θελει? οκ εγω θα παω φπψ δεν θα πατε εσεισ οποτε εγω θα ειμαι η αποτυχημενη οπωσ πιστευετε μν ταραζεστε...πφφφ ελεοσ θεε μ..εσεισ κανετε λεσ κ τ φπψ βγαινει στ πρωτη γραμμη και ισχυριζεται οτι ειναι ΤΟ ΤΜΗΜΑ ποτε δεν εγινε κτ τετοιο...ειναι ενα τμημα π βγαινεισ πε02 δλδ φιλολογοσ...σ οποιον αρεσει...εφοσον τ αναγνωριζει τ υπουργειο τ αλλα ειναι περιττα χτυπηθειτε οι υπολοιποι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rainbowarrior

Διάσημο μέλος

Ο Rainbowarrior αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.
Κοπελιά, κάτσε. Κανείς δε σε έκραξε. Αν αυτό σου αρέσει, πολύ καλά κάνεις. Κανείς δε μπορεί να σου πει τίποτα.
Εμείς θίξαμε γενικώς το θέμα του συγκεκριμένου τμήματος. Τώρα, για ποιο λόγο το πήρες προσωπικά, δε μπορώ να καταλάβω.
Κανείς εδώ μέσα δεν είναι αυθεντία. Όλα είναι υποκειμενικές κρίσεις και υποθέσεις.
Βρίσκεσαι σε ένα θέμα που σχετίζεται με τις «κακές σχολές του 1ου πεδίου», και ο καθένας λέει αυτό που νομίζει.
Τα κακοπροαίρετα πατροπαράδοτα σχολιάκια να λείπουν. Δε βοηθούν πουθενά.

Υγ. Όντως πρέπει να φρεσκάρεις την ορθογραφία στα Νέα Ελληνικά. Μπορείς να δεις με έναν ορθογράφο τα αρκετά λάθη σου, ή αν θέλεις να ζητήσεις να σου πούμε.
Ούτε αυτό ειπώθηκε κακοπροαίρετα, αλλά συμβουλευτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top