Έκθεση για τη Δημοκρατία και τον Κοινοβουλευτισμό

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

tasoula

Νεοφερμένος

Η tasoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
απο οσα μου ειπε μια φιλολογος ,η εκθεση μου καθως και 3 αλλες ηταν αναμεσα στους πιθανους "νικητες" αλλα μαλλον προτιμηθηκε μιας αλλης κοπελας..

δεν περιμενα καθολου να ληφθει σοβαρα υποψη η εκθεση μου γιατι ηταν αρκετα εξω απο τα πλαισια των βοηθητικων,των μπλαμπλα σχεδιαγραμματων που δινουν οι φροντιστες και γενικα ηταν αυθορμητη,χωρις ξυλινη γλωσσα και τα λοιπα.

βασικα μου ειπαν οτι η εκθεση μου ηταν "διαφορετικη" και αυτο μου υπεραρκει...;):D
αυτα ειναι ρε σκαλι!!οντως ηταν διαφορετικη και ισως να ειναι και η καλυτερη..αλλα νταξει...μαλλον προτιμουν αλλο ειδος..βλαπτει η υπερβολικη ειλικρινεια...!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
απο οσα μου ειπε μια φιλολογος ,η εκθεση μου καθως και 3 αλλες ηταν αναμεσα στους πιθανους "νικητες" αλλα μαλλον προτιμηθηκε μιας αλλης κοπελας..

δεν περιμενα καθολου να ληφθει σοβαρα υποψη η εκθεση μου γιατι ηταν αρκετα εξω απο τα πλαισια των βοηθητικων,των μπλαμπλα σχεδιαγραμματων που δινουν οι φροντιστες και γενικα ηταν αυθορμητη,χωρις ξυλινη γλωσσα και τα λοιπα.

βασικα μου ειπαν οτι η εκθεση μου ηταν "διαφορετικη" και αυτο μου υπεραρκει...;):D


Στην ουσία αυτό θέλουν, όπως κι αυτη που έγραψα εγώ, αλλά πάντα παιζει και πιο θεμα βρισκει πιο σημαντικό ο τύπος που θα το διορθώσει. Η δική μου, απ'οτι εμαθα, πέρασε, αλλά δεν έτυχε να κληρωθώ στο αξίωμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
απο οσα μου ειπε μια φιλολογος ,η εκθεση μου καθως και 3 αλλες ηταν αναμεσα στους πιθανους "νικητες" αλλα μαλλον προτιμηθηκε μιας αλλης κοπελας..

δεν περιμενα καθολου να ληφθει σοβαρα υποψη η εκθεση μου γιατι ηταν αρκετα εξω απο τα πλαισια των βοηθητικων,των μπλαμπλα σχεδιαγραμματων που δινουν οι φροντιστες και γενικα ηταν αυθορμητη,χωρις ξυλινη γλωσσα και τα λοιπα.

βασικα μου ειπαν οτι η εκθεση μου ηταν "διαφορετικη" και αυτο μου υπεραρκει...;):D

Μα υποτίθεται ότι αυτό θέλουν, τον αυθορμητισμό του νεανικού πνεύματος...

Τώρα, αν ακόμα και αυτή η κίνηση έχει επηρεαστεί από τον παπαγαλίστικο χαρακτήρα των Πανελληνίων, τί να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
υποτιθεται.γιατι και γω αυθορμητα εγραψα αλλα...σε καμια περιπτωση δεν με πειραξε(ελεος:P) απλως τονιζω οτι η μπογια της στανταρισμενης φιλολογιστικης μεθοδου που πλασαρεται απο μεταιχμιο,σαββαλα και δεν ξερω τι αλλο περναει ακομα και μαλιστα πολυ (για να φανταστειτε κατι κοριτσια ειχαν φερει διαγραμματα απο βιβλια απο το σπιτι οταν γραφαμε την εκθεση...:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Κανονικά θα έπρεπε να μη μας είχαν αφήσει καθόλου να προετοιμαστούμε και να μας αιφνιδιάσουν... Αλλά όχι, οι καθηγητές θεώρησαν σωστό να ενθαρρύνουν την αποστήθιση σχεδιαγραμμάτων και να κρίνουν με βάση όχι το πόσα γνωρίζει κάποιος και το πώς τα εκφράζει, αλλά με το πόσο καλός παπαγάλος είναι... sucks...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
εχεις δικιο..νταξει πρακτικα ειναι αδυνατον να σου πουνε "εχεις ενα 2ωρο.γραψε 500 λεξεις" ,χωρις ΚΑΜΙΑ προετοιμασια(δηλαδη να μη ξερεις καν οτι γραφεις).θα μου αρκουσε να μου εδιναν μια επιπλεον ωρα να σκεφτω περιπου τι να γραψω και πως..ετσι μαλιστα.αλλα γενικα ρε παιδια αμα περιμενουμε και σε ελευθερη εκθεση (aka χωρις πιεση βαθμων και λοιπα..αν και ουτε σε αυτα κολλαω:P)να παπαγαλισουμε ωραια και καλα ειμαστε αξιολυπητοι..ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εγώ η μόνη προετοιμασία που έκανα ήταν να σκεφτώ με ποια σειρά θα γράψω τα προβλήματα... Και μετά μου έμεινε και χρόνος... Και κάνανε και φασαρία τα μαμούχαλα τα γαϊδούρια μέσα στην τάξη... Προσωπικά θεωρώ ότι 2 ώρες είναι αρκετές. Αλλά ξέρεις τώρα τί συμβαίνει... Μέχρι να μπει ο καθηγητής, μέχρι να ησυχάσουν τα παιδιά, μέχρι να ξαναησυχάσουν άλλες 10 φορές... :red:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
σε μας εκεινη τη μερα κερνουσε και σοκολατακια μια κοπελα που γιορταζε (καλη αφορμη για φασαρια) και οικος ανοχης ηταν η ταξη...μεχρι να επικρατησει λιγη ησυχια να συγκεντρωθουμε ειχε περασει ενα μισαωρο χαλαρα...κατι τετοια καραγκιοζιλικια/κουβεντουλες/σχολια σε ωρες εκθεσεων/εξετασεων ειναι για να πεις "περαστε εξω" να τελειωνουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ναι, άλλο που δε θέλουν να περάσουν έξω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
με απουσια κανεις δε θελει...

βασικα κακως η εκθεση ηταν υποχρεωτικη..οποιος δεν ηθελε να γραψει ας εκανε κατι αλλο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Ε, τί να γράψεις τώρα αν δε θες... Γράφεις ότι ο υποχρεωτικός αυτός χαρακτήρας της έκθεσης είναι αντιδημοκρατικός και πάπαλα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
το σκεφτηκαμε,μη νομιζεις:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλικού

Νεοφερμένος

Η Alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα (πού να διαβάσω τις 10 προηγούμενες σελίδες!) και είμαι καινούργιο μέλος. :bye:

Έχει περάσει αρκετός καιρός από εκείνη την έκθεση (22 Σεπτεμβρίου τη γράψαμε εμείς). Πηγαίνω στο Μαράσλειο, που θεωρείται καλό σχολείο (δημόσιο είναι, πολλοί νομίζουν το αντίθετο λόγω ονομασίας) και έγραψα για την ηλεκτρονική δημοκρατία. Η έκθεσή μου επιλέχτηκε να εκπροσωπήσει το σχολείο μου, όμως μου ψιλοφάνηκε ότι η υπεύθυνη καθηγήτρια έγραψε το διαγωνισμό στα παλιά της τα παπούτσια. Το λέω αυτό επειδή ούτε καν με ενημέρωσε για το ο,τιδήποτε και έπρεπε να μπω στο ίντερνετ και να ψάξω η ίδια για το διαγωνισμό. Ανακάλυψα ότι η καθηγήτρια αυτή επέλεξε την έκθεση ολίγον αργοπορημένα...5 μέρες δηλ μετά τη λήξη του διαγωνισμού ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. :mad:

Την έστειλε την Έκθεση στο ΥΠΕΠΘ κι αν ναι, τη δέχτηκαν, εφόσον ήταν εκπρόθεσμη??? Στο ίνετρνετ δε βρίσκω πουθενά πληροφορίες! Βγήκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού? Έχουν αναρτηθεί σε κάποιον σύνδεσμο οι νικητήριες εκθέσεις? Πώς μπορώ να ξέρω?

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
δεν έχω παρακολουθήσει το θέμα (πού να διαβάσω τις 10 προηγούμενες σελίδες!) και είμαι καινούργιο μέλος. :bye:

Έχει περάσει αρκετός καιρός από εκείνη την έκθεση (22 Σεπτεμβρίου τη γράψαμε εμείς). Πηγαίνω στο Μαράσλειο, που θεωρείται καλό σχολείο (δημόσιο είναι, πολλοί νομίζουν το αντίθετο λόγω ονομασίας) και έγραψα για την ηλεκτρονική δημοκρατία. Η έκθεσή μου επιλέχτηκε να εκπροσωπήσει το σχολείο μου, όμως μου ψιλοφάνηκε ότι η υπεύθυνη καθηγήτρια έγραψε το διαγωνισμό στα παλιά της τα παπούτσια. Το λέω αυτό επειδή ούτε καν με ενημέρωσε για το ο,τιδήποτε και έπρεπε να μπω στο ίντερνετ και να ψάξω η ίδια για το διαγωνισμό. Ανακάλυψα ότι η καθηγήτρια αυτή επέλεξε την έκθεση ολίγον αργοπορημένα...5 μέρες δηλ μετά τη λήξη του διαγωνισμού ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων. :mad:

Την έστειλε την Έκθεση στο ΥΠΕΠΘ κι αν ναι, τη δέχτηκαν, εφόσον ήταν εκπρόθεσμη??? Στο ίνετρνετ δε βρίσκω πουθενά πληροφορίες! Βγήκαν τα αποτελέσματα του διαγωνισμού? Έχουν αναρτηθεί σε κάποιον σύνδεσμο οι νικητήριες εκθέσεις? Πώς μπορώ να ξέρω?

:thanks:

Κι εμείς τότε τη γράψαμε, αλλά δεν ξέρω πού μπορείς να βρεις τα αποτελέσματα.

Αν επιλεγεί η έκθεσή σου και από το ΥΠΕΠΘ, φαντάζομαι ότι θα σε ενημερώσουν, διαφορετικά μάλλον θα αφήσουν εμάς τους υπολοίπους στο χαβά μας...

Μήπως θα μπορούσες να αναλύσεις το πώς συσχέτισες την ηλεκτρονική δημοκρατία με το θέμα της έκθεσης; Φαίνεται ενδιαφέρον:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλικού

Νεοφερμένος

Η Alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Κι εμείς τότε τη γράψαμε, αλλά δεν ξέρω πού μπορείς να βρεις τα αποτελέσματα.

Αν επιλεγεί η έκθεσή σου και από το ΥΠΕΠΘ, φαντάζομαι ότι θα σε ενημερώσουν, διαφορετικά μάλλον θα αφήσουν εμάς τους υπολοίπους στο χαβά μας...

Μήπως θα μπορούσες να αναλύσεις το πώς συσχέτισες την ηλεκτρονική δημοκρατία με το θέμα της έκθεσης; Φαίνεται ενδιαφέρον:no1:

Το θέμα ήταν πολύ ενδιαφέρον πιστεύω και θα ήθελα να διαβάσω τις εκθέσεις που κέρδισαν. Δεν είναι το θέμα αν κέρδισες ή όχι, αλλά και οι προτάσεις των υπόλοιπων διαγωνιζομένων για τη βελτίωση της δημοκρατίας.

Όσο για την λεγόμενη e-democracy...
Έγραψα πως με τη εφαρμογή της θα μπορούνε οι πολίτες μέσα από λογαριασμούς χρηστών να συμμετέχουν ενεργά με εκλογές και δημοψηφίσματα (με την προϋπόθεση να υπάρχουν ισχυρά φίλτρα παρεμπόδισης των επιτηδείων), να υποβάλλουν προτάσεις οι οποίες θα αλληλοψηφίζονται και θα προωθούνται. Η δημοκρατία έτσι θα μπορεί να γίνει πιο άμεση και θα γίνονται ευρέως γνωστές ποικίλες και πρωτότυπες απόψεις από απλούς πολίτες για την αντιμετώπιση των διεθνών προβλημάτων των σύγχρονων κοινωνίων.

Όλο αυτό το ρεύμα πρέπει να προκύψει από την ιδιότητα του ανθρώπου ως εξελικτικό ον που προσαρμόζεται στις εκάστοτε συνθήκες. Εφόσον ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας , η δημοκρατία, που είναι ανθρώπινο δημιούργημα, οφείλει να προσαρμοστεί κι αυτή στα νέα δεδομένα.

Η ηλεκτρονική δημοκρατία μπορεί να αναζωπυρώσει το πάθος για την πολιτική. Παράλληλα, η μορφή της αυτή έχει τη δυνατότητα να προωθήσει την ευαισθητοποίηση των εφήβων στα πολιτικά θέματα, αφού οι νέοι ασχολούνται εκτεταμένα με την πληροφορική! π.χ. εμείς! :D

ουφ. αυτά είχα να πω. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Το θέμα ήταν πολύ ενδιαφέρον πιστεύω και θα ήθελα να διαβάσω τις εκθέσεις που κέρδισαν. Δεν είναι το θέμα αν κέρδισες ή όχι, αλλά και οι προτάσεις των υπόλοιπων διαγωνιζομένων για τη βελτίωση της δημοκρατίας.

Όσο για την λεγόμενη e-democracy...
Έγραψα πως με τη εφαρμογή της θα μπορούνε οι πολίτες μέσα από λογαριασμούς χρηστών να συμμετέχουν ενεργά με εκλογές και δημοψηφίσματα (με την προϋπόθεση να υπάρχουν ισχυρά φίλτρα παρεμπόδισης των επιτηδείων), να υποβάλλουν προτάσεις οι οποίες θα αλληλοψηφίζονται και θα προωθούνται. Η δημοκρατία έτσι θα μπορεί να γίνει πιο άμεση και θα γίνονται ευρέως γνωστές ποικίλες και πρωτότυπες απόψεις από απλούς πολίτες για την αντιμετώπιση των διεθνών προβλημάτων των σύγχρονων κοινωνίων.

Όλο αυτό το ρεύμα πρέπει να προκύψει από την ιδιότητα του ανθρώπου ως εξελικτικό ον που προσαρμόζεται στις εκάστοτε συνθήκες. Εφόσον ζούμε στην εποχή της τεχνολογίας , η δημοκρατία, που είναι ανθρώπινο δημιούργημα, οφείλει να προσαρμοστεί κι αυτή στα νέα δεδομένα.

Η ηλεκτρονική δημοκρατία μπορεί να αναζωπυρώσει το πάθος για την πολιτική. Παράλληλα, η μορφή της αυτή έχει τη δυνατότητα να προωθήσει την ευαισθητοποίηση των εφήβων στα πολιτικά θέματα, αφού οι νέοι ασχολούνται εκτεταμένα με την πληροφορική! π.χ. εμείς! :D

ουφ. αυτά είχα να πω. ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου! :thanks:

Μμμ... Ναι, αλλά για να γίνει αυτό θα πρέπει όλοι να έχουν ηλεκτρονικούς υπολογιστές με πρόσβαση στο Διαδίκτυο και κυρίως (γιατί μπορείς να πας να ψηφίσεις και από κάποιο Νετ Καφέ, ας πούμε) θα πρέπει όλοι (και οι γιαγιάδες και οι παππούδες που δεν ξέρουν τί είναι το ποντίκι και το πληκτρολόγιο) να εξοικειωθούν με τις νέες τεχνολογίες... Άρα θα πρέπει να υπάρξει χρηματοδότηση ετών και πολύ καλή οργάνωση... Κάτι δύσκολο για την Ελλάδα... Στα υπόλοιπα συμφωνώ μαζί σου!

Υποθέτω ότι δε θα βγουν στο φως της δημοσιότητας οι εκθέσεις που βγήκαν πρώτες, επειδή κατά πάσα πιθανότητα κέρδισαν με μέσον... Οπότε κάποιοι θα πουν πως υπήρχαν και καλύτερες...

Παρακαλώ!:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμείς λύσεις προτείνουμε. Απο κει και πέρα πολιτικό ζητημα το αν είναι εφαρμόσιμες.
Μην είσαι τόσο καχύποπτος. Οι διορθωτές ειναι πολύ συγκεκριμένοι, πως μου λες ότι όσοι πήγαν πήγαν με μέσο; Ας μη γινόμαστε τόσο κοινότοποι επιτέλους. Το τι νομίζουμε έχει μεγάλη απόσταση από το τι συμβαίνει. Δεν μπορούμε να γενικεύουμε τόσο εύκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλικού

Νεοφερμένος

Η Alice αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αλέξανδρε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτός είναι και ένας περιορισμός τον οποίο έθεσα στην έκθεση. Στο post που παρουσίασα περιληπτικά την έκθεσή μου ξέχασα να το αναφέρω για να μη μακρηγορήσω κιόλας. Συγκεκριμένα έγραψα ότι ''ωστόσο η ηλεκτρονική δημοκρατία δεν αποτελεί πανάκεια. Οφείλει και πρέπει να είναι συμπληρωματική'' ακριβώς για το λόγο που είπες! Πολύ σωστή η παρατήρησή σου πάντως! :no1:

Μιχάλη συμφωνώ μαζί σου. :iagree: Δεν είναι απαραίτητο ότι κερδίζουν μόνο τα μέσα σε αυτή τη χώρα. Γενικά, στους περισσότερους διαγωνισμούς του ΥΠΕΠΘ κερδίζουν παιδιά που πραγματικά το αξίζουν.

Δε θέλω να ισχυριστώ ότι δεν ισχύει η εξουσία του μέσου. Ωστόσο πραγματικά πιστεύω ότι αυτοί που αξίζουν πραγματικά βγαίνουν στην επιφάνεια, δίπλα σε αυτούς που έχουν τα μέσα. :hmm: Πάρτε για παράδειγμα τις Πανελλήνιες. Έχουμε ακούσει κατά καιρούς για νόθα αποτελέσματα και προώθηση συγκεκριμένων γραπτών, κατοχύρωση θέσεων σε σχολές εκ των προτέρων, ωστόσο όσοι έγραψαν πραγματικά καλά πέρασαν στη σχολή της αρεσκείας τους. Δεν είναι ανάγκη να τα ισοπεδώνουμε όλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Εμείς λύσεις προτείνουμε. Απο κει και πέρα πολιτικό ζητημα το αν είναι εφαρμόσιμες.
Μην είσαι τόσο καχύποπτος. Οι διορθωτές ειναι πολύ συγκεκριμένοι, πως μου λες ότι όσοι πήγαν πήγαν με μέσο; Ας μη γινόμαστε τόσο κοινότοποι επιτέλους. Το τι νομίζουμε έχει μεγάλη απόσταση από το τι συμβαίνει. Δεν μπορούμε να γενικεύουμε τόσο εύκολα...

Είπα κατά πάσα πιθανότητα, δεν είπα 100%.

Αλέξανδρε, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και αυτός είναι και ένας περιορισμός τον οποίο έθεσα στην έκθεση. Στο post που παρουσίασα περιληπτικά την έκθεσή μου ξέχασα να το αναφέρω για να μη μακρηγορήσω κιόλας. Συγκεκριμένα έγραψα ότι ''ωστόσο η ηλεκτρονική δημοκρατία δεν αποτελεί πανάκεια. Οφείλει και πρέπει να είναι συμπληρωματική'' ακριβώς για το λόγο που είπες! Πολύ σωστή η παρατήρησή σου πάντως! :no1:

Μιχάλη συμφωνώ μαζί σου. :iagree: Δεν είναι απαραίτητο ότι κερδίζουν μόνο τα μέσα σε αυτή τη χώρα. Γενικά, στους περισσότερους διαγωνισμούς του ΥΠΕΠΘ κερδίζουν παιδιά που πραγματικά το αξίζουν.

Δε θέλω να ισχυριστώ ότι δεν ισχύει η εξουσία του μέσου. Ωστόσο πραγματικά πιστεύω ότι αυτοί που αξίζουν πραγματικά βγαίνουν στην επιφάνεια, δίπλα σε αυτούς που έχουν τα μέσα. :hmm: Πάρτε για παράδειγμα τις Πανελλήνιες. Έχουμε ακούσει κατά καιρούς για νόθα αποτελέσματα και προώθηση συγκεκριμένων γραπτών, κατοχύρωση θέσεων σε σχολές εκ των προτέρων, ωστόσο όσοι έγραψαν πραγματικά καλά πέρασαν στη σχολή της αρεσκείας τους. Δεν είναι ανάγκη να τα ισοπεδώνουμε όλα...

Χωρίς να σημαίνει ότι το σύστημα των Πανελληνίων είναι σωστό και ωφέλιμο για τους πολίτες της χώρας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Άλλη παράγραφος αυτή. Κανένα σύστημα που για να ασχοληθείς με την επιστήμη της αρεσκείας σου σε βάζει ν'ανταγωνίζεσαι τους συνομηλίκους σου είναι ωφέλιμο για τον πολίτη και τον άνθρωπο γενικά...
Την "πάσα πιθανότητα" από που τη βγάζεις εσύ; Έκανες κάποια έρευνα σχετικά με τη...διεφθαρμένη διόρθωση των δοκιμίων της Βουλής των Εφήβων; Υπάρχει μήπως κάποια τέτοια αξιόπιστη έρευνα; Αν απλά νομίζεις ότι είναι έτσι, δεκτόν, αλλά θα σου ξαναπώ ότι αυτό που νομίζει ο καθένας μέσα στο κεφαλάκι του λίγη σημασία έχει τελικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top