Βιοχημείας και Βιοτεχνολογίας Λάρισας

VasoZ

Νεοφερμένος

Η VasoZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Kαλησπέρα.
Είμαι χημικός και ενδιαφέρομαι να μπω στη σχολή μάλλον με κατατακτήριες ή με πανελλήνιες.
Αν μπω με κατατακτήριες θα μπω κατευθείαν στο τρίτο έτος όπως μου είπαν ή όχι;
Θα ήθελα να μάθω αν γνωρίζετε κάτι σχετικά με το δευτερο τρόπο και κυρίως περισσότερες λεπτομερειες για το τι περιέχει η σχολή. Εργαστήρια, πόσες ώρες είναι, πόσα και ποια είναι κλπ.

Ανταλλάσω βοηθεια σε μαθήματα χημείας. :clapup::clapup::clapup::clapup: Ευχαρίστως να βρεθούμε με κάποιον από κοντά. Είμαι από Λάρισα.
Ευχαριστώ για το χρονο σας!
Φιλικά Βάσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
και εγω περασα εκει φετος και θα ηθελα να μου λυσει καποιος μερικες αποριες (πειτε τες και ανησυχιες) για την σχολη
οταν λενε δυσκολη τι εννοουν?δηλαδη ειναι δυσκολη γιατι πχ εχει καθηγητες αγγουρια που κοβουν οποιον να ναι στις εξεταστικες (οπως εχω ακουσει για αλλες σχολες?) ή απλα ετσι φαινεται λογω αντικειμενου?( που το αντικειμενο της σχολης μου αρεσει απιστευτα οποτε ειμαι διαθετειμενος να διαβαζω ακομα και κατα την διαρκεια του εξαμηνου :P )
και ακομα τα βιβλια δινονται κανονικα ή θα λειτουργουμε με σημειωσεις κυριως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasoZ

Νεοφερμένος

Η VasoZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Kαταρχήν η σχολή είναι απαιτητική λόγω του ότι έχει αρκετά εργαστήρια, φροντιστήρια συν παρακολουθήσεις. Θα το δεις στο αναλυτικό πρόγραμμα της σχολής στο διαδίκτυο. Για τους καθηγητές δεν ξέρω. Εγώ ψάχνω για πληροφορίες γιατί είδα ότι άλλα εργαστήρια είναι πρωί, άλλα μεσημέρι και σκέφτομαι πώς θα μπορέσω να το συνδυάσω με δουλειά και οικογένεια;

Αν συνεχίσω τη διαδικασία και μπω θα εισαχθώ στο 3ο εξάμηνο. Μου φαίνεται θα τα δεις πριν από εμένα. Επειδή όμως τελείωσα χημικο και έχω φάει πολύ εργαστήριο, εργασίες και διάβασμα τα εργαστήρια αυτά μου φαίνονται σχετικά μικρά.

Αυτό που δεν παλεύεται είναι να υπάρχουν καθηγηγητές που δεν έχουν επαφή με την πραγματικότητα ή να ζητάνε παράλογα πράγματα.
Εσύ έχεις έρθει στη Λάρισα ή όχι ακόμη; Ελπίζω να τα λέμε και να μας βοηθήσει κάποιος που είναι μέσα στη σχολή λέγοντάς μας κάποιες λεπτομέρειες τώρα που τις χρειαζόμαστε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
βασικα εγω μενω ηδη λαρισα (αν και δεν ειμαι απο εδω αλλα αυτο ειναι αλλη ιστορια) οποτε δεν εχω προβλημα με την πολη (παρολα αυτα δεν ξερω που ειναι τα κτιρια της σχολης γιατι δεν εχω παει σε εκεινη την περιοχη γενικα)
και εγω εχω δει τ προγραμμα της σχολης αλλα δεν καταλαβα...τι ειναι τα φροντιστηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πολύ ανέβηκε αυτή φέτος:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_Bell

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπέρα, το τμήμα είναι απαιτητικό όπως όλα τα τμήματα θετικών επιστημών,λόγω αντικειμένου..μην τρελαίνεσαι με αυτό δηλαδή..υπάρχουν μαθήματα τα οποία είναι πιο ζόρικα (π.χ. μοριακή βιολογία) κ' άλλα τα οποία βγαίνουν σχετικά εύκολα (π.χ. φυσικοχημεία).Υπάρχουν και εδώ καθηγητές οι οποίοι κόβουν μαζικά και είναι υπερβολικά απαιτητικοί κατά τις διορθώσεις τους,αλλά αυτοί είναι 2-3..Οι περισσότεροι πάντως είναι νορμάλ και λόγω του ότι είμαστε ένα σχετικά μικρό τμήμα υπάρχει καλή επικοινωνία με τους καθηγητές και αλληλοκατανόηση σε ένα βαθμό.

...τι ειναι τα φροντιστηρια?
Τα φροντιστήρια είναι διαλέξεις στις οποίες η παρακολούθηση είναι υποχρεωτική και δικαιούσαι μέχρι 1 απουσία

Εγώ ψάχνω για πληροφορίες γιατί είδα ότι άλλα εργαστήρια είναι πρωί, άλλα μεσημέρι και σκέφτομαι πώς θα μπορέσω να το συνδυάσω με δουλειά και οικογένεια;
Η αλήθεια είναι ότι στο 3ο και το 4ο εξάμηνο παίζουν πολλά εργαστήρια, οπότε φοβάμαι θα ζοριστείς λίγο αλλά έχε υπόψιν σου πως για τα εργαστήρια χωριζόμαστε σε 2 ή 3 groups ενώ η διάρκεια των εργαστηρίων είναι συνήθως 2 ώρες,οπότε μπορείς να ζητήσεις να αλλάξεις group ανάλογα με τα ωράρια που σε βολεύουν..

Για ότι άλλο θέλετε:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:hmm: μαλιστα...και ελεγα και εγω...τοσα ειχα διαβασει και κανενας δεν παραπονιοταν για τους καθηγητες...τοσο ροδινα ειναι ολα?τεσπα...υποθετω δεν πειραζει...και με τ βιβλια τι γινεται?σε αλλες σχολες εχουν και αυτο το προβλημα (οτι δηλαδη ειναι πιθανο να παρουν βιβλια ακομα και μετα την εξεταστικη!!!) για την βιοχημεια δεν εχω ακουσει κατι...:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Τώρα μπαίνω στο 2ο έτος και μπορώ να σου πω πως τα βιβλία του 1ου έτους τα πήραμε σχετικά γρήγορα. Παρόλαυτά άμα έχεις καλές σημειώσεις πολλές φορές δε χρειάζεσαι καν το βιβλίο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VasoZ

Νεοφερμένος

Η VasoZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Κάποια κοπέλα μου είπε ότι τα φροντιστήρια γίνονται 2-3 φορές το εξάμηνο συνήθως. Είναι σωστό αυτό;

Αλλη ερώτηση:" Στα εργαστήρια τι απαιτείται κάθε φορά; Να γνωρίζεις κάποια θεωρία , να παραδίδεις αποτελέσματα άσκησης και μετά να κάνεις κάποια εργασία για κάθε άσκηση- βδομάδα ή ισχύει κάτι διαφορετικό;
Εγώ στα εργαστήρια ως χημικός ήμουν πολύ φορτωμένη γιατί εκτός του ότι διαρκούσαν 7ωρα ή 8ωρα απαιτούνταν να είσαι διαβασμένος γιατί σε εξέταζαν πριν μπεις και επίσης μετά το εργαστήριο παρέδιδες και εργασία.

Πραγματικά σκέφτομαι αν αξίζει και τι θα καταφέρω αν σε λίγα χρόνια σκοτωθώ να τα προλάβα όλα για να τελειώσω αυτή τη σχολή...
Εννοείται ότι αν χρειάζεστε βοήθεια με χημεία είμαι εδώ όποτε θέλετε!!:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papikis

Νεοφερμένος

Ο papikis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πότε αρχίζουν τα μαθήματα του πρώτου εξαμήνου ξέρει κανείς???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria17

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Αυτη ειναι η σχολη στην οποια περασα φετος. Θα ηθελα οσοι γνωριζετε να μου δωσετε πληροφοριες γι' αυτο το τμημα.

Με ενδιαφερει κυριως να μαθω για τα επαγγελματικα δικαιωματα των αποφοιτων του τμηματος. Μπηκα σε διαφορα sites (μεταξυ αυτων και στο site της σχολης) και δεν βρηκα επαρκεις πληροφοριες γι' αυτο το θεμα. Για τα μαθηματα κλπ εχω πληροφορηθει.

Σας ευχαριστω εκ των προτερων! :)


πρεπει να ναι τελεια η σχολη αλλα εχει πολλα μορια γαμωτο!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

j.b.

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Κυλλήνη (Ηλεία). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Γεια σας παιδια! Ειδα την σχολή αυτη τυχαια και μου αρεσε το αντικειμενο με το οποιο ασχολειται.. θα ηθελα όμως να μπορειτε να μου δωσετε καποιες ιδεες για επαγγελματα μολις βγεις απο αυτην την σχολη.. ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnnynoisemaker

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
https://www.bmlabs-mag.gr/?p=1920 εδω εχει και το φεκ με τα επαγγελματικα διακαιωματα...εμενα με βοηθησε πολυ οταν εψαχνα και εγω για την σχολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μουφάσα

Νεοφερμένος

Η Μουφάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
γειαααα......ξαναδινω φετοσ πανελληνιεσ και θελω ειτε βιολογικο ειτε βιοχημεια κ βιοτεχνολογια....διαβασα οτ εχετε πει απο κατω...απλα ηθελα ν ρωτησω αν ειναι καλυτερα η επιλογη τ βιολογικου δεδομενου οτ ειναι πιο γενικη σχολη κ ισωσ μπορεσω ν βρω με αλν τομεα ν ασχοληθω...αν κ ειμαι σιγουρη οτ μ αρεσει η βιοχημεια...κ επισησ θελων ρωτησω αν η σχολη αυτη εχει στα μαθηματα τσ μαθηματικα η φυσικη..ψαχνω κ στν σελιδα τσ αλλα δν μπορω ν τ βρω.....:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rest

Νεοφερμένος

Ο Rest αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Η σχολή δεν έχει ούτε μαθηματικά ούτε φυσική σαν μαθήματα. Έχει μια βιοστατιστική που μοιάζει με μαθηματικά γενικής, μια φυσικοχημεία που έχει μαθηματικά και μια βιοφυσική που δεν έχω κάνει ακόμα οπότε δεν ξέρω τι ακριβώς είναι. Δε νομίζω ότι έχει κάτι άλλο από μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

socrates1997

Νεοφερμένος

Ο socrates1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Εγώ φίλε μπορώ να σου πώ για την πόλη. Τυχαίνει να μένω ΑΚΡΙΒΩΣ ΔΙΠΛΑ από το πανεπιστήμιο τμήμα βιοχημείας και γι'αυτό αποφάσισα να σου γράψω. Από άποψη εγκληματικότητας η λάρισα έχει ΜΗΔΕΝΙΚΗ. Δεν υπάρχουν γκέτο και οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές! Επιπλέον όμως έχει και τις ανέσεις μιας μεγάλης πόλης (εμπορικά κέντρα,καφετέριες ,σινεμα,γήπεδο) και θα έχεις καλύτερη επαφή με τους καθηγητές σου. Για όποια άλλη ερώτηση χρειαστείς επικοινώνησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Γενικά παιδιά είναι ωραία η σχολή και στο εξωτερικό ίσως μπορείς να κάνεις λαμπρή καριέρα με αυτή την σχολή. Αλλά παιδιά μην ξενάτε ότι στην χώρα μας υπάρχει γραφειοκρατία. Μικροβολιογοκικό εργαστήριο μπορούν να ανοίξουν ΜΟΝΟ οι μικροβιολόγοι.

Σαν σχολή είναι τέλεια (και είναι και πολύ της μόδας) αλλά η επαγγελματική αποκατάσταση θα είναι δύσκολη στην Ελλάδα. Ένας βιοχημικός μπορεί να είναι καλύτερος σε πρακτική ή και σε γνώσεις από έναν μικροβιολόγο παρόλα αυτά και στην έρευνα και στα εργαστήρια θα έχετε έναν ιατρό πάνω από το κεφάλι σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μουφάσα

Νεοφερμένος

Η Μουφάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
ευχαριστω πολυ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nasos21

Νεοφερμένος

Ο Nάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Ποιες ειναι οι διαφορες στα επαγγελματικα δικαιωματα σε σχεση με την βιολογια.
Ειχα διαβασει οτι ειναι λιγο περισσότερα , μπορειται να με φωτισετε;
Εχω βγαλει 17500 οποτε μαλλον περναω (μας φαγανε φετος).
Θα ηταν δευτερη επιλογη μετα την ιατρικη (λογω αποστασης) αλλα μας εφαγε ο χρονος και γραψαμε αθλια. :)
Οποτε μαλλον θα την βαλω πρωτη επιλογη.

Επισης σκεφτομουν αμα ειναι να ξαναδωσω για να περασω ιατρικη.(με σωστη προετοιμασια οχι οπως φετος που υποτίμησα τις εξετασεις, ξερω οτι μπορω να περασω ανετα). Αξίζει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μουφάσα

Νεοφερμένος

Η Μουφάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
να σου πω την αληθεια δν ξερω καθολου...αλλα γενικα ειναι καλυτερα να πασ σε μια σχολη που ειναι πιο γενικη( οπωσ το βιολογικο) γτ μπορει στην πορεια ν σ ενδιαφερει αλλοσ κλαδοσ....παντωσ γτ δν ξαναδινεισ??? εγω ξαναεδωσα φετοσ και μου βγηκε σε πολυυυ καλο......σκεψου το δν χανεισ τπτ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top