ΣΕΜΦΕ vs Μαθηματικό

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
παιδια φετος δινω πανελληνιες και θελω οι σπουδες μου να αφορουν κυριως(η ολοκληροτικα) μαθηματικα. οι 2 σχολες που σκεφτομαι ειναι η ΣΕΜΦΕ ή το μαθηματικο. τι πληροφοριες εχετε για τις 2 αυτες σχολες (πιο ψηλο επιπεδο σπουδων,αποκατασταση, επαγγελματικοι διεξοδοι, μεταπτυχιακα κτλ...). ποια θα μου προτεινατε να ακολουθησω?

ευχαριστω εκ των προτερων:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Μαθηματικό, hands down.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ φιλε μου. Η καλυτερη σχολη στην Ελλαδα και με πολυ μελλον :P :iagree:

ΥΓ. ρωτα κατι συγκεκριμενο αν θελεις να σου απαντησει καποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Dythor, εχεις προσωπικά με τη ΣΕΜΦΕ; Μόνιμα κράζεις, έχεις κάποιες inside info που δεν ξέρουμε;

Φίλε m3Lt3D, ψάξε στο φόρουμ, έχω γράψει πολλά για τη ΣΕΜΦΕ (σχετικά με δικαιώματα, αποκατάσταση, το τι κάνουν οι απόφοιτοι κλπ), και είμαι φυσικά και στη διάθεσή σου για κάθε επιπλέον ερώτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Έχω φίλους στο πολυτεχνείο, έχω μιλήσει με καθηγητές κι έχω καταλήξει ότι αν θες να σπουδάσεις μαθηματικά όπως θέλει το παλικάρι είναι πολύ καλύτερη επιλογή το να πας στο ομώνυμο τμήμα της επαρχίας.

Επίσης από Σ.Ε.Μ.Φ.Ε. η αποκατάσταση είναι ΠΟΛΥ δύσκολη, βάσει στοιχείων κι όποιος πάει να βαφτήσει την πούτσα βούρτσα κακό στον εαυτό του κάνει και σ' όποιον τον ακούει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Δε θα συμμετάσχω στους χαρακτηρισμούς σου, sorry. Αν νομίζεις πως γίνεσαι φωτεινός παντογνώστης με το "μου είπαν", "άκουσα", "έχω φιλους", αυτό δεν ισχύει. Μιλάς για στοιχεία, μπορούμε να τα δούμε και εμείς; Γιατί εγώ παρέθεσα στοιχεία περί αποκατάστασης, περιμένω τα δικά σου... γιατί άλλος βαφτίζει τώρα.

Να σημειωθεί ότι δεν απαξιώνω τα τμήματα μαθηματικών σε καμία περίπτωση, όπως έχω ξαναπει σε άλλο thread.

Όσον αφορά ό,τι ρωτάει ο υποψήφιος που άνοιξε το νήμα, "ψηλο επιπεδο σπουδων,αποκατασταση, επαγγελματικοι διεξοδοι, μεταπτυχιακα", δε βρίσκω πουθενά πού η ΣΕΜΦΕ υστερεί των τμημάτων μαθηματικών. Ειδικά όσον αφορά το επίπεδο σπουδών και τα μεταπτυχιακά, έλεος δηλαδή μη λέμε κι ό,τι θέλουμε... Για την αποκατάσταση, το μόνο αναγνωρισμένο "στάνταρ" των μαθηματικών, είτε των "απλών" είτε των "εφαρμοσμένων" είναι ο διαγωνισμός του ΑΣΕΠ, και εκεί έχουν ισότιμη πρόσβαση όλοι.

Στον ιδιωτικό τομέα και την ελεύθερη αγορά, δείχνει ο καθένας πόσα απίδια βάζει ο σάκος (του), και όχι ο τίτλος του ΑΕΙ από το οποίο αποφοίτησε.

ΥΓ: Δεν έχω καμία διάθεση για στείρα αντιπαράθεση, αν έχεις κάτι να αντιπαραβάλλεις, θα σε παρακαλέσω να είναι στοιχεία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Διαβασα φιλε el greco τις πληροφοριες που εδωσες για τη ΣΕΜΦΕ στο topic που αναφερεσαι και οφειλω να παραδεχτω πως τωρα πια βλεπω την σχολη αυτη με αλλο ματι...

Επισης θα ηθελα να ρωτησω αν οποιος σπουδασει μαθηματικο ειτε ΣΕΜΦΕ(κλαδο μαθηματικων) το μονο που μπορει να κανει ειναι να διδαξει. Δεν υποτιμαω την εκπαιδευση, απλως μου φαινεται αδιανοητο το γεγονος οτι ενας μαθηματικος ή φυσικος ασχολειται μονο με την εκπαιδευση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Οι σπουδές μαθηματικών είναι ένα (μεγάλο και ορθάνοιχτο) παράθυρο στη γνώση. Ένας μαθηματικός έχει γερό υπόβαθρο σε αναλυτική σκέψη και επεξεργασία πολύπλοκων εννοιών, κάτι που τον καθιστά ικανό να εξειδικευθεί σε ο,τιδήποτε εφαρμοσμένο, όπως την πληροφορική, την οικονομία, τις νέες τεχνολογίες κλπ. Μάλιστα κάπου στο Internet κυκλοφορεί μια λίστα με τους κλάδους στους οποίους δυνητικά μπορεί να απασχοληθεί ένας μαθηματικός - και είναι πολλοί. Αυτό που σίγουρα απαιτείται είναι μεράκι και πολλή δουλειά, αλλιώς με ένα δύσκολα αποκτημένο πτυχίο μαθηματικού από οποιοδήποτε ΑΕΙ, ο ΑΣΕΠ και το "αραλίκι" στο σχολείο φαντάζει μονόδρομος σαν όνειρο για πολλούς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HappyHippo

Νεοφερμένος

Ο HappyHippo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Μάλιστα κάπου στο Internet κυκλοφορεί μια λίστα με τους κλάδους στους οποίους δυνητικά μπορεί να απασχοληθεί ένας μαθηματικός - και είναι πολλοί.

Είναι δυνατόν να δώσεις την διεύθυνση του site που αναφέρεις?

Ευχαριστώ πολύ!:thanks::thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairh.c.p

Νεοφερμένος

Η Μαίρη Χ.Π. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Αν σ ενδιαφέρει να σπουδάσεις τα μαθηματικά από τη βάση τους και να έχεις και κατεύθυνση Θεωρητικών + Εφαρμοσμένων και ειδικεύσεις σε Υπολογιστικά Μαθηματικά + Επιχειρησιακή Έρευνα, θα μπεις στο Μαθηματικό!

Αν σ ενδιαφέρει γενικά το εφαρμοσμένο κομμάτι μπες ΣΕΜΦΕ. Δεν απαξιώνω τη σχολή, είναι εξαιρετική, απλά στα Μαθηματικά όπως και να το κάνεις, περισσότερο θα ειδικευθείς στο καθαρό Μαθηματικό τμήμα..

Κακώς γίνεται σύγκριση των δύο τμημάτων.. Το ένα ασχολείται καθαρά με την επιστήμη των μαθηματικών και σου δίνει όλες τις κατευθύνσεις , και το άλλο απλά με μία κατεύθυνση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
και εγω ενδιαφερομαι για το μαθηματικο και μαλλον προς τα εκει παω,γιατι απο οσο εχω ακουσει το ΣΕΜΦΕ ειναι μια δυσκολη σχολη οπως η ΗΜΜΥ και καθολου αξιοπιστει για την αγορα εργασιας αφου απο εκει δεν βγαινει καποιος ουτε μαθηματικος ουτε φυσικος ουτε αναγνωριζονται απο το ΤΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ θα προτεινα...Εχουν δικαιωμα πλεον και στο ΑΣΕΠ.Το μαθηματικο ειναι παλουκι και μαθαινεις ενα σορο μ....ιες!! Τουλαχιστον στη σεμφε βλεπεις κυριως εφαρμοσμενα μαθηματικα και αυτο ειναι που μετραει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
ΣΕΜΦΕ θα προτεινα...Εχουν δικαιωμα πλεον και στο ΑΣΕΠ.Το μαθηματικο ειναι παλουκι και μαθαινεις ενα σορο μ....ιες!! Τουλαχιστον στη σεμφε βλεπεις κυριως εφαρμοσμενα μαθηματικα και αυτο ειναι που μετραει!
Δεν κάνουν μ....ιες στο μαθηματικό.Γνωρίζουν όλους τους τομείς των μαθηματικών.Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά προέρχονται από την εφαρμογή των θεωρητικών μαθηματικών σε διάφορους τομείς των επιστημών.Συνεπώς τα εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν στέκουν από μόνα τους.
Αν κάποιος γουστάρει μαθηματικά θα πάει μαθηματικό.Στη σεμφε θα κάνει και πολλά άλλα μαθήματα που πιθανώς να μην τον ενδιαφέρουν και να τον κουράσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

riemann80

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο χρηστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Επανομή (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
η διακριση μεταξυ θεωρητικων και εφαρμοσμενων μαθηματικων εχει παψει να υφισταται εδω και πολλα χρονια και δεν εχει νοημα η οποια διαφωνια πανω σ αυτο.

εγω σπουδασα και εκανα μτπτυχιακο στο μαθηματικο αθηνας και ειχαν ερθει και πολλα παιδια απο το σεμφε για μεταπτυχιακο και στεκοτανε και μια χαρα,απο μαθηματικης αποψεως.πολλοι ηταν και καλυτεροι απο μας στα μαθηματικα μαλιστα.

αυτοι που πανε στο σεμφε δινουνε πλεον και ασεπ οποτε υπαρχει αποκατασταση επαγγελματικη αν και αποκατασταση δε σημαινει μονο αυτο.

αν θες να γινεις καθηγητης μαθηματικων παντως νομιζω οτι ειναι καλυτερα να πας στο μαθηματικο.αν θες να κινηθεις σε αλλους κλαδους για μεταπτυχιακα κτλ πανω σε πιο "εφαρμοσμενα " πραγματα πηγαινε στο σεμφε.

υ.γ.ο Αργυρος ειναι ακομα στο σεμφε?απιστευτος καθηγητης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Δεν κάνουν μ....ιες στο μαθηματικό.Γνωρίζουν όλους τους τομείς των μαθηματικών.Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά προέρχονται από την εφαρμογή των θεωρητικών μαθηματικών σε διάφορους τομείς των επιστημών.Συνεπώς τα εφαρμοσμένα μαθηματικά δεν στέκουν από μόνα τους.
Αν κάποιος γουστάρει μαθηματικά θα πάει μαθηματικό.Στη σεμφε θα κάνει και πολλά άλλα μαθήματα που πιθανώς να μην τον ενδιαφέρουν και να τον κουράσουν.

Φιλε τα βλεπεις ολα ιδανικα και οπως φαινονται..δεν κοιτας βαθυτερα και ουσιαστικοτερα.Δεν βλεπεις οτι η ΣΕΜΦΕ ειναι στο Πολυτεχνειο και οι φοιτητες εχουν την δυνατοτητα να δουν σοβαρες τεχνολογικες εξελιξεις που πλεον στηριζονται σε αυστηρα εφαρμοσμενα μαθηματικα και φυσικη ( βλεπε διαφορικες και μερικες διαφορικες εξισωσεις οπως και αριθμητικη αναλυση). Βεβαια και το μαθηματικο εχει κατευθυνση εφαρμοσμενων αλλα γιατι να μην πας στο original?

ΟΚ καλο το μαθηματικο, και εχει βγαλει αξιολογους επιστημονες αλλα στη σεμφε και θα τελειωσει γρηγοροτερα ( αυτο ειναι σιγουρο) και στην αγορα εργασιας θα ειναι ανταγωνιστικοτερος ειδικα με ενα καλο μεταπτυχιακο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

despondency

Νεοφερμένος

Ο despondency αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αν θέλετε μία ενδιαφέρουσα άποψη, δείτε και το προσωπικό μου blog για το θέμα.

https://www.atopo.gr/?p=251

Υπάρχει ακριβώς αυτό το θέμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john20

Νεοφερμένος

Ο john20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 81 μηνύματα.
Πολυ καλη και σωστη αναλυση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ourania

Νεοφερμένος

Η ourania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Γειά σας από μένα,

Και γω είμαι σε δίλημμα. Θα ήθελα να ασχοληθώ με την αστρονομία. Μαρέσουν η αστροφυσική, κοσμολογία, πυρηνική φυσική σαν αντικείμενα αλλά δε μαρέσουν άλλοι κλάδοι της φυσικής. Η μηχανική και τα μαγνητικά και ηλεκτρικά πεδία που κάνουμε σχολείο δε μου λένε και πολλά ακόμα. Ίσως είναι και ο τρόπος που διδάσκονται βέβαια. Σίγουρα σε άλλο επίπεδο θα ήταν πιο ενδιαφέροντα. Για διάφορους λόγους λοιπόν αποκλείω το φυσικό.

Τα μαθηματικά τα λατρεύω. Θα ήθελα πολύ να εμβαθύνω σε αυτά. Προσπάθησα να τα προσεγγίσω λίγο περισσότερο με μια Πραγματική Ανάλυση, γιατί μου έλεγαν ότι δεν έχουν καμία σχέση με αυτά που διδασκόμαστε σχολείο. Γενικά η ιδέα του μαθηματικού με συναρπάζει καθώς και τα διάφορά μαθήματα σαυτό.

Όσον αφορά το σεμφε, το φυσικομαθηματικό υπόβαθρο κάποιου που θα βγει απαυτή τη σχολή θα είναι πολύ δυνατό. Θα έχει πολλές δυνατότητες για μεταπτυχιακά και άλλες σπουδές και φυσικά θα έχει την ευκαιρία να επιλέξει με τη θέλει να ασχοληθεί τελικά με την ησυχία του, έχοντας έρθει σε επαφή με περισσότερα αντικείμενα και χωρίς να τον πιέζει ο χρόνος.

Δεν ξέρω όμως ακόμα αν θα ήθελα να εμβαθύνω στα μαθηματικά ή να μπω σεμφε και να ασχοληθώ με μια μεγαλύτερη γκάμα μαθημάτων μέχρι να αποφασίσω τελικά τι θέλω στα σίγουρα. Μέχρι στιγμής η ζυγαριά βαραίνει περισσότερο από την πλευρά των καθαρών μαθηματικών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Όθωνας

Νεοφερμένος

Ο Όθωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
παιδια φετος δινω πανελληνιες και θελω οι σπουδες μου να αφορουν κυριως(η ολοκληροτικα) μαθηματικα. οι 2 σχολες που σκεφτομαι ειναι η ΣΕΜΦΕ ή το μαθηματικο. τι πληροφοριες εχετε για τις 2 αυτες σχολες (πιο ψηλο επιπεδο σπουδων,αποκατασταση, επαγγελματικοι διεξοδοι, μεταπτυχιακα κτλ...). ποια θα μου προτεινατε να ακολουθησω?

ευχαριστω εκ των προτερων:)


Πρώτο μου post στο forum.Είμαι φοιτητής της ΣΕΜΦΕ εδώ και δυο χρονια και ελπίζω αυτή να είναι η τελευταία μου χρονια εκεί(ελπίζω με το 10% να μπω σε κάποια άλλη σχολη).

Στο θέμα μας τώρα.Αν κάποιος θέλει να γίνει Μαθηματικός πάει στο Μαθηματικό.Από την ΣΕΜΦΕ δεν βγαίνεις Μαθηματικός γι'αυτόν τον λόγο δεν μπορεί να υπάρξει και σύγκριση ανάμεσα στις δυο σχολες.Η ΣΕΜΦΕ είναι μια σχολη Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών επιστημων.Είναι ένα "fusion" δηλαδή του Φυσικού με το ΤΕΜ(τμήμα εφαρμοσμένων μαθηματικών) του Ηρακλειου.Τα εφαρμοσμένα μαθηματικά είναι ένας κλάδος των μαθηματικών,τον οποιο διδάσκεσαι και στο Μαθηματικό.Αυτός είναι και ο λόγος που οι απόφοιτοι της ΣΕΜΦΕ δεν είναι Μαθηματικοί και έχουν πολύ λιγότερα δικαιώματα τουλάχιστον όσον αφορά το κομμάτι των Μαθηματικών.

Όσον αφορά τώρα την επαγγελματική αποκατάσταση να ξέρετε ότι έχει βελτιωθεί αρκετά η κατάσταση.Βεβαια δεν ξέρω κατά ποσο μπορεί να θεωρείται βελτίωση να σπουδάζεις 1 χρόνο περισσότερο από έναν Μαθηματικό και να έχεις λιγότερα δικαιώματα από αυτόν.Από φίλους και γνωστούς πάντως ξέρω ότι πριν 2-3 χρονια η κατάσταση ήταν ακόμα πιο αθλια.Πολλοί απόφοιτοι εργάζονται μέχρι και σήμερα σαν καθηγητές σε φροντιστήρια και υπογραφουν συμβάσεις σαν καθαριστές προφανώς με χαμηλότερους μισθούς.Καλά για δικαιώματα μηχανικού μην το συζητάτε καν,δεν υπάρχει καμια τέτοια περίπτωση και προσωπικά πιστεύω ότι αυτό είναι και το δίκαιο.

Συνοψίζοντας να πω ότι αν είχα σήμερα την επιλογή να επιλέξω σχολη η ΣΕΜΦΕ θα ήταν μια από τις τελευταίες μου επιλογές.Σίγουρα πιο κάτω από το Μαθηματικό και το Φυσικό.

ΥΓ 1: Προς john20.Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί είναι σίγουρο ότι κάποιος θα τελειώσει πιο γρήγορα από την ΣΕΜΦΕ από ότι από το Μαθηματικό.Η ΣΕΜΦΕ είναι περισσότερα χρονια και αηδιαστικά δύσκολη σχολη.

ΥΓ 2: Δεν έγραψα αυτά που έγραψα ούτε για να κακολογήσω την ΣΕΜΦΕ, ούτε για να ρίξω την βάση της(γιατί έχει ακουστεί και αυτό σε άλλο site).Τα έγραψα για να βοηθήσω κάποια παιδιά και να μην κάνουν τα ίδια λάθη που έκανα εγώ.

ΥΓ 3: Να τονίσω επίσης ότι δεν είμαι ένας από αυτούς τους αποτυχημένους που είχαν την σχολη σαν τελευταία επιλογή,μπήκαν απλά για να μπούν κάπου και μόλις είδαν την δυσκολία άρχισαν την γκρίνια(γιατί υπάρχουν και παρα πολλοί τέτοιοι στην ΣΕΜΦΕ).Η ΣΕΜΦΕ ήταν η πρώτη μου επιλογή πάνω από το Φυσικό και μέχρι στιγμής τα πάω αρκετά καλά στα μαθήματα.Αλλωστε δεν είναι αυτός ο λόγος που θέλω να φύγω από εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semfer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Semfer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 332 μηνύματα.
Και ποιος είναι ο λόγος που θέλεις να φύγεις από εκεί? Όταν την δήλωνες δεν ήξερες τι θα αντιμετωπίσεις? Μου φαίνεται ότι είσαι ένας από αυτούς (τους αποτυχημένους όπως λες) που παράτησε την σχολή γιατί δεν μπορούσε να τα βγάλει πέρα με την δυσκολία της. Και η αλήθεια είναι ότι στην ουσία δεν ήσουνα καν την Σεμφε, άλλα στο ΕΜΠ γενικότερα, γιατί η Σεμφε ξεκινάει μετά το δεύτερο έτος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top