Αρμόνιο ή πιάνο;

Αρμόνιο ή πιάνο;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 64)
  • Πιάνο

  • Αρμόνιο

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Archangel^^

Νεοφερμένος

Η Αναστασια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 36 μηνύματα.
παιδια ουτε το αρμονιο ουτε το πιανο ειναι ευκολο...
αναλογα τι θες να κανεις αργοτερα πχ αν θες να μαθεις για να παιζεις σε καμια μπαντα,η για εχεις δυνατοτητες που δεν εχει το πιανο (να αποθηκευεις μελωδιες,να αλλαζεις οργανα κλπ) τοτε μαθε αρμονιο
αν θες ηχο πιο βαθυ,οχι τοσο ηλεκτρονικο (σημειωση,το αρμονιο δεν εχει τη δυνατοτητα να "χρωματιζει",οπως λεμε στην μουσικη,δλδ αλλου να παιζει δυνατα και αλλου σιγα,αλλου απαλα και αλλου σκληρα,εχει μονο ενα διακοπτη ηχου ;) ) τοτε παρε πιανο ασυζητητι
προσωπικα εγω εχω διαλεξει το πιανο, γιατι οπως λεει και η καθηγητρια μου του πιανου "ενας πιανιστας μπορει να παιξει αρμονιο,ενας αρμονιστας δεν μπορει να παιξει πιανο"
edit:ποπο σαν διαφημιση ακουγεται το post!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Uncle Ernie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Uncle Ernie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 168 μηνύματα.
Υπάρχουν keyboards που έχουν ευαισθησία στο άγγιγμα και συνεπώς εξομοιώνουν και τις δυναμικές αν και με τίποτε δε πιάνεις το πιάνο. Αυτό που δεν είπατε είναι πως το να αγοράσεις πιάνο και να το βάλεις στο σπίτι σου είναι εξαιρετικά δύσκολο. Και ακριβό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αν σε μια εκδρομή ή σε ένα πάρτυ θες να τους παίξεις bach, beetoven και Mozart, και να τους ξενερώσεις όλους, τότε πήγαινε πιάνο.

Με το αρμόνιο, θα έχεις ρυθμούς, ήχους φοβερούς και όταν θα παίζεις θα είναι σαν να παίζει ολόκληρο συγκρότημα!

Σας ομολογώ ότι σαν μαθητής, αργότερα σαν φοιτητής στην παρέα αλλά και τώρα ως καθηγητής (είμαι μαθηματικός) πάντα το παίρνω στο σχολείο στις γιορτές, βάζω στους ρυθμούς κάτι ροκιες και για ήχο ηλεκτρική κιθάρα και σείεται το σχολείο!
Δεν το μετάνοιωσα!

Συμβουλή μου: ακολούθα αυτό που έκανα και εγώ: ξεκίνησα με αρμόνιο, έκανα 6 χρόνια. Πήγα πιάνο μόνο για έναν χρόνο απλά για να μάθω τις διαφορές τους. Το αρμόνιο θα το μάθεις πολύ εύκολα ενώ το πιάνο θα σε δυσκολέψει πολύ. Η διαφορά τους (επειδή ρώτησε κάποιος πιο πάνω) βρίσκεται στον ρόλο του αριστερού χεριού. Στο αρμόνιο δηλαδή το αριστερό χέρι παίζει συγχορδίες και είναι στατικό (ακινητοποιημένο...), ενώ στο πιάνο το αριστερό χέρι παίζει και αυτό μελωδία. Να στο πω πιο απλά, το πιάνο είναι σαν να προσπαθείς ταυτόχρονα και με το αριστερό και με το δεξί σου χέρι να γράψεις την ίδια στιγμή δύο διαφορετικά κείμενα!!! ενώ το αρμόνιο είναι σαν να να γράφεις ένα κείμενο μόνο με το δεξί χέρι και με το αριστερό.... να ξύνεσαι!! πιστεύω ότι έγινα κατανοητός!! :)


Και μην ακούς αυτά που λένε πιο πάνω:
Αν το πρόβλημά σου είναι ότι το πιάνο έχει περισσότερες κλίμακες, σε πληροφορώ ότι υπάρχουν και αρμόνια με 8 οκτάβες όσες και το πιάνο.
Αν ο ήχος του πιάνου σε ξετρελαίνει, σε πληροφορώ ότι με το αρμόνιο θα έχεις γύρω στους 20 εναλλακτικούς ήχους πιάνου και όχι μονο έναν! Οι ήχοι αυτοί πλεόν χάρη στην τεχνολογία είναι ηχογραφημένοι από πραγματικά πιάνα! δεν διαφερει απολύτως σε τίποτα.

Εχω 2-3 αντιφασεις στο ποστ σου.

1)Η Λουκρητια λεει οτι της αρεσει η μουσικη και επομενως θελει να παραγει η ιδια εναν ηχο για αρχη, οχι 3984023984092834 sound effects, απλα νοτες(υποθετω δηλαδη).

2)Εμενα μου αρεσει πιο πολυ η ιδεα του να μπορω να γραφω 2 κειμενα ταυτοχρονα και οχι μονο 1. Αφου μου δινεται η δυνατοτητα why not?

3)Τα δραματοποιεις λιγο. Αν δει ζεστα το θεμα του πιανου και της αρεσει, κανει τις ασκησεις κλπ, δεν θα δυσκολευτει πολυ.

4)Εγω λεω πιανο παντως. Αλλιως ο καθενας παει να αγορασει synths και να βαραει πληκτρα με διαφορα ηφεκτς, ο,τι και να βγει καλο θα ειναι.

Ενταξει το πιανο ειναι ακριβο, ειναι δυσκολο να το βαλεις στο σπιτι σου, θελει κουρδισμα συχνα κλπ.
Απο τη στιγμη που μας ρωταει ''αρμονιο ή πιανο'' μαλλον εχει τη δυνατοτητα αυτη ομως.
Αν οχι, τοτε ας κανει μαθηματα σε πιανο του ωδειου και ας εξασκειται σε αρμονιο.
Το πιανο οπως και να χει σου βγαζει ενα διαφορετικο feeling μωρε. Το αρμονιο οπου ο καθενας μπορει να βγαλει ηχους πατωντας 3 κουμπια δεν ειναι το ιδιο.

Ενηγουεη δεν κοιταξα πιο πισω ποστς και δεν ξερω αν η Λουκ αποφασισε τελικα. Αποφασισες? :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
4)Εγω λεω πιανο παντως. Αλλιως ο καθενας παει να αγορασει synths και να βαραει πληκτρα με διαφορα ηφεκτς, ο,τι και να βγει καλο θα ειναι.

Μπα, με τα ραντομ χτυπήματα δεν βγαίνει πράμα, το χω δοκιμάσει.

Ενταξει το πιανο ειναι ακριβο, ειναι δυσκολο να το βαλεις στο σπιτι σου, θελει κουρδισμα συχνα κλπ.

Δεν χρειάζεται απαραίτητα, υπάρχει μια ενδιάμεση κατάσταση που είναι τα Stage και Digitan Pianos, τα οποία είναι ψηφιακά πιανάκια με πολύ λίγους ήχους συνήθως και αρκετά πιστή αναπαραγωγή του ήχου του πιάνου. Πολύ πιο ελαφριά, μπαίνουν και σε βάση αν θες και δεν χρειάζονται κούρδισμα.

[ame]https://www.youtube.com/watch?v=6K4K-A65lxU[/ame]
[ame]https://www.youtube.com/watch?v=_5a6oTeGwGM&feature=related[/ame]

Εγώ τουλάιχστον, ξεκίνησα πιάνο πρόσφατα (πριν είχα κάνει αρμόνιο). Ο τρόπος διδασκαλίας του και αυτά που μαθαίνουν τουλάχιστον πιστεύω αξίζουν (χώρια που αν θες μπορείς να παίξεις και synthια μετά) και θέλω να αγοράσω ένα digital/stage piano κάποια στιγμή (τώρα κάνω εξάσκηση με αρμονιάκι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Ah, κλαβινοβα το λεω εγω αυτο. Ή δεν ειναι τετοιο. Ή μονο εμεις οι απολιτιστοι το λεμε κλαβινοβα. Γουατεβα.:p

Εγω που εχω δοκιμασει random χτυπηματα με ενα effect του στυλ ''παταω οποιο κουμπι να ειναι και κανει ενα απαλο αααααααααααα'', εβγαινε ενα καπως ανεκτο αποτελεσμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Ah, κλαβινοβα το λεω εγω αυτο. Ή δεν ειναι τετοιο. Ή μονο εμεις οι απολιτιστοι το λεμε κλαβινοβα. Γουατεβα.:p
Όχι, clavinova είναι μια σειρά απο digital pianos της yamaha :P
Είδεςς το marketing τι κάνει.

Εγω που εχω δοκιμασει random χτυπηματα με ενα effect του στυλ ''παταω οποιο κουμπι να ειναι και κανει ενα απαλο αααααααααααα'', εβγαινε ενα καπως ανεκτο αποτελεσμα.
Ναι εντάξει, το θέμα είναι να βγάλεις κάτι που θα ακουγεται και όλας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelios1994-4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Στελιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Λοιπόν επειδή και εγώ την μουσική μου την έχω στο πετσί μου κυριολεκτικά συστήνω Jazz piano!!! Χωρις πλάκα τώρα...
-----------------------------------------
Πηγαίνω εδώ και 8 χρόνια πιάνο και πριν από αυτό είχα ξεκινήσει για κανένα χρόνο αρμόνιο...
Η εκφραστική ικανότητα του πιάνου δεν συγκρίνεται, συν του ότι ο ήχος (ό,τι είδους τεχνολογία και να αναπτυχθεί) είναι πιο διακυμάνσημος από το αρμόνιο....

Αν θέλεις να λες πως γνωρίζεις ουσιαστική μουσική πίανο σίγουρα.... και για αυτό που αναφέρθηκε πως η κλασσική μουσική είναι για "ξενέρωμα" δεν ισχύει. Σας συνιστώ να ακούσετε έστω και δείγματα Chopin, Liszt, Rachmaninoff....
Αν, από την άλλη θέλεις τα πλήκτρα απλώς για λίγη μουσικούλα εδώ και 'κει ...αρμόνιο

Τί τάξη είσαι στο πιάνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
χμμμμ θα σου προτεινα να μεινεις κιθαρα και να αλλαξεις καθηγητρια!
παρε και μια ηλεκτρικη και εισαι καλα!
αλλα εαν επιμενεις σε πιανο η αρμονιο παρε πιανο!
γενικα τα μουσικα οργανα παιρνουν αρκετο καιρο....εως να φτασεις σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο ενος καλου σολιστα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προς killbill:
Εγω που εκανα αρμονιο 4 χρονια επαιζα σαν να επαιζα πιανο. Δηλαδη κομματια κλασικα που δουλευαν και τα 2 χερια το ιδιο...Σημασια δεν εχει το οργανο, αλλα το τι κομματια θελεις να παιζεις. Εγω για πιανο το ηθελα αλλα το αρμονιο ηταν πιο φτηνο και το επελεξα για αρχη (και καλυτερα εδω που τα λεμε γιατι το παρατησα μετα) αλλα τα κομματια που επαιζα ηταν κλασσικα, πως αλλιως θα μαθαινα; Χρειαζεται εξασκηση και στα δυο χερια και τα κλασσικα κομματια ειναι η καλυτερη επιλογη για εξασκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Προς killbill:
Εγω που εκανα αρμονιο 4 χρονια επαιζα σαν να επαιζα πιανο. Δηλαδη κομματια κλασικα που δουλευαν και τα 2 χερια το ιδιο...Σημασια δεν εχει το οργανο, αλλα το τι κομματια θελεις να παιζεις. Εγω για πιανο το ηθελα αλλα το αρμονιο ηταν πιο φτηνο και το επελεξα για αρχη (και καλυτερα εδω που τα λεμε γιατι το παρατησα μετα) αλλα τα κομματια που επαιζα ηταν κλασσικα, πως αλλιως θα μαθαινα; Χρειαζεται εξασκηση και στα δυο χερια και τα κλασσικα κομματια ειναι η καλυτερη επιλογη για εξασκηση.


Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..

Ναι δεν αμφιβαλλω, αλλα οπως ειπα για να εξασκηθεις θα παιξεις κλασσικα κομματια ετσι κι αλλιως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papakos1

Νεοφερμένος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Στο πιάνο κάνεις πιο ''δυνατά'' χέρια.Αν παίζεις αρμόνιο και παίξεις μετά από καιρό ένα κομμάτι stacato στο πιάνο θα δυσκολευτείς...Γενικά είναι το ίδιο..
Ε οχι κ τ ιδιο ρ συ.... Οταν παιζω καμια ωρα στο πιανο μου κ μετα παω στο αρμονιο νιωθω σαν να παταω κουμπακια... σαν να ειναι κατι ΨΕΥΤΙΚΟ!!.. ελεος!!! Οχι και το ιδιο μην τα ισωπεδώσουμε ολα!! καταρχην αν ασχοληθεις με πιανο θα κανεις κλασσική μουσικη και αυτη θα σε "τριψει" τοσο που σε κανει να παιζεις οτιδηποτε! στο αρμονιο ΔΕΝ παιζεις κλασσικη μουσικη.. δεν γινεται!!!! κ αν το επιχειρήσεις, δεν καταλαβαινεις αυτην την... μαγεια της μουσικής, αν θελετε..

(Οσο για τα χερια... συμφωνω! :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Το ίδιο σημαίνει οτι αν ξέρεις πιάνο,παίζεις και αρμόνιο και αν ξέρεις αρμόνιο θα παίξεις και πιάνο...
Έτσι και αλλιώς το πιάνο στη μουσική είναι υποχρεωτικό για την αρμονία οπότε και όμποε να πάιζεις,πιάνο θα μάθεις γιατί θα σου χρειαστεί στη θεωρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε οχι κ τ ιδιο ρ συ.... Οταν παιζω καμια ωρα στο πιανο μου κ μετα παω στο αρμονιο νιωθω σαν να παταω κουμπακια... σαν να ειναι κατι ΨΕΥΤΙΚΟ!!.. ελεος!!! Οχι και το ιδιο μην τα ισωπεδώσουμε ολα!! καταρχην αν ασχοληθεις με πιανο θα κανεις κλασσική μουσικη και αυτη θα σε "τριψει" τοσο που σε κανει να παιζεις οτιδηποτε! στο αρμονιο ΔΕΝ παιζεις κλασσικη μουσικη.. δεν γινεται!!!! κ αν το επιχειρήσεις, δεν καταλαβαινεις αυτην την... μαγεια της μουσικής, αν θελετε..

)

+φωνω...εχει αλλη αισθηση το πιανο και αλλον ηχο..δεν συγκρινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Καλά εξαρτάται βέβαια και από το ποσό που είμαστε διατεθειμένοι να δαπανήσουμε.Για παράδειγμα,με ένα ημι-επαγγελματικό/επαγγελματικό Korg/Kurzweil/Yamaha δεν νομίζω να ακούγεται τόσο ψεύτικος ο ήχος του πιάνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Elpis13

Νεοφερμένος

Η Ελπιδα ή Ελπις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.
ΠΙΑΝΟ οπωσδηποτε!!Ειναι το κλασσικοτερο οργανο!Δυο κατηγοριες οργανων υπαρχουν:το πιανο και ολα τα αλλα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Αυτό που λες είναι υπερβολικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bloody Μaria^^

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mαρία ρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 280 μηνύματα.
Και βέβαια δε συγκρίνονται πιάνο με αρμόνιο...
Πάντως εγώ έκανα πέντε χρόνια πιανο...και από τον πατέρα μου που είναι μουσικός ξέρω πως αν μάθεις πιάνο τότε σου είναι πολύ εύκολο να παίξεις αρμόνιο αλλά αν μάθεις αρμόνιο δυσκολεύεσαι να παίξεις στο πιάνο...
Λογικό μου φαίνεται....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daisy

Δραστήριο μέλος

Η Daisy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 734 μηνύματα.
Λοιπον... γενικα οπως θα εχετε διαπιστωσει εχω κολλημα με τη μουσικη.....εκανα ενα χρονο κλασικη κιθαρα αλλα η καθηγητρια ηταν πραγματικα ΑΠΑΙΣΙΑ και μετα δεν το εψαξα να βρω αλλη....τον τελευταιο καιρο ομως εχω φαει ενα περιεργο κολλημα......εβγαζα που εβγαζα κομματια στην κιθαρα τωρα αρχισα να βγαζω και στο αρμονιο της αδερφης μου......ειμαι κολλημενη.......τρελαινομαι για αυτο!!!.....ετσι λοιπον αποφασισα να αρχισω απο Σεπτεμβρη ή πιανο ή αρμονιο......και αυτο ειναι το ερωτημα μου.....τι απ' τα δυο να αρχισω??...δεν ξερω και πολλα για αυτο το θεμα και χρειαζομαι τη βοηθεια σας....εσεις λοιπον τι προτεινετε και γιατι???...αρμονιο ή πιανο???
εγώ θα σου έλεγα πιάνο...εγώ προσωπικά κανω 8 χρονια πιάνο και μου αρέσει πολύ:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Στην κατανόηση της θεωρίας της μουσικής είναι απαραίτητο το πιάνο έτσι κι αλλιώς.Οπότε όποιος ασχοληθεί με τη μουσική γενικά θα ασχοληθεί και με το πιάνο.Αρμονία χωρίς πιάνο δεν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top