Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Πόσο σας ενοχλούν τα ορθογραφικά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 262)
  • Πάρα Πολύ

    Ψήφοι: 126 48.1%
  • Πολύ

    Ψήφοι: 60 22.9%
  • Έτσι και έτσι

    Ψήφοι: 48 18.3%
  • Eλάχιστα

    Ψήφοι: 15 5.7%
  • Καθόλου

    Ψήφοι: 13 5.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

philosophos

Νεοφερμένος

Ο philosophos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πλωμάρι (Λέσβος). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Με ενοχλούν αρκετά τα ορθογραφικά λάθη γενικότερα, αλλά πραγματικά μου σπάνε τα νεύρα όταν τα συναντάω σε απλές λέξεις...ξέρετε σε υπερβολικά απλές λέξεις...
με καλυψες...εγω ειχα να κανω ορθογραφικο λαθος απο τη β γυμνασιου και εκανα λαθος μια φορα σε αυτο το site για πρωτη φορα μετα απο πολλα χρονια...και εγινε ρεζιλι σε ολουσ σας..το χειροτερο ειναι οτι εκανα και στις πανελληνιες...ενω ολη τη χρονια δεν ειχα κανει ορθογραφικο λαθος στην εκθεση...σε αυτο το θεμα θα ηθελα να απαντησει και ο συναδελφος Ιορδανης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penguin

Νεοφερμένος

Η penguin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εμένα με ενοχλούν απίστευτα!είναι σαν να ακους ενα ωραίο τραγούδι και ξαφνικά να ακους μια παραφωνία.Αλλοτε πιο διακριτική άλλοτε πιο έντονη.Με εκνευρίζει να γραφουμε επιπόλαια.Γιατί απλά είναι τα ελληνικά.ΑΝ σκέφτεσαι λίγο την ετυμολογία κατα 99,9%πέφτεις μεσα(και για τα απλά ελληνικά που μιλάμε δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη εμβάθυνση!).Η μητρική μας γλώσσα είναι!Όμως μερικές φορες είναι πολυ διασκεδαστικό.Ειδικά όταν ξέρω ότι αυτός που τα έγραψε μόλις τα ξαναδεί θα γελάσει κι ο ίδιος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos1994

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 290 μηνύματα.
εμενα με ενοχλουν μονο τα χοντρα ορθογραφικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
εμένα με ενοχλούν απίστευτα!είναι σαν να ακους ενα ωραίο τραγούδι και ξαφνικά να ακους μια παραφωνία.Αλλοτε πιο διακριτική άλλοτε πιο έντονη.Με εκνευρίζει να γραφουμε επιπόλαια.Γιατί απλά είναι τα ελληνικά.ΑΝ σκέφτεσαι λίγο την ετυμολογία κατα 99,9%πέφτεις μεσα(και για τα απλά ελληνικά που μιλάμε δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη εμβάθυνση!).Η μητρική μας γλώσσα είναι!Όμως μερικές φορες είναι πολυ διασκεδαστικό.Ειδικά όταν ξέρω ότι αυτός που τα έγραψε μόλις τα ξαναδεί θα γελάσει κι ο ίδιος!
:no1::no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
γενικά με ενοχλούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Δεν με ενοχλούν σε δύσκολες λέξεις, επειδή δεν το καταλαβαίνω καν:P
Βασικά και εγώ κάνω πολλά λάθη, αλλά όχι σε εύκολες λέξεις...Σε κάποιες απλά μπερδεύω λίγο τα ι...Άμα κάτσω να το ψάξω θα το βρω πως γράφονται, απλά στο ίντερνετ δεν με πολυενδιαφέρει να το ψάξω...Πάντως άμα δω κανένα κάνο ή εγό είναι που τα παίρνω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasakas

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Μέγαρα (Αττική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Με ενοχλούν απίστευτα! Όπως και τα greeklish!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Λουκρητία

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ειρήνη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,905 μηνύματα.
εμενα οχι ιδιαιτερα αλλα οταν μου στελνει καποιος μηνυμα (αγορι συγκεκριμενα) "τη κανις?"....ελεος δηλαδη......αλλα ομως πιο μικρα ενταξει ελαχιστα με ενοχλουν εως και καθολου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Δεν μαι αίνοχλουν! Με κάνουν να γαιλάο! Ηπάρχουν λαίξυς που αιντάξη , δηκεολωγήτε να κάνοις ωρθρωγραφηκά λάθει αλλά οίναι σπάνηες . Ώταν ώμος βλάιπης λέξης που χρισιμοποιούντε κάθαι μαίρα και κονταίβουν να σου παιταχτούν τα μάττια έξο ... ε τώτε δαιν ήναι κε πολλή καλώ !!!!!! :P:D:lol:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν μαι αίνοχλουν! Με κάνουν να γαιλάο! Ηπάρχουν λαίξυς που αιντάξη , δηκεολωγήτε να κάνοις ωρθρωγραφηκά λάθει αλλά οίναι σπάνηες . Ώταν ώμος βλάιπης λέξης που χρισιμοποιούντε κάθαι μαίρα και κονταίβουν να σου παιταχτούν τα μάττια έξο ... ε τώτε δαιν ήναι κε πολλή καλώ !!!!!! :P:D:lol:;)

:lol::lol::lol::lol::lol:

Αίλαιως!

:lol::lol::lol:

:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
εμένα με ενοχλούν απίστευτα!είναι σαν να ακους ενα ωραίο τραγούδι και ξαφνικά να ακους μια παραφωνία.Αλλοτε πιο διακριτική άλλοτε πιο έντονη.Με εκνευρίζει να γραφουμε επιπόλαια.Γιατί απλά είναι τα ελληνικά.ΑΝ σκέφτεσαι λίγο την ετυμολογία κατα 99,9%πέφτεις μεσα(και για τα απλά ελληνικά που μιλάμε δεν χρειάζεται καμιά ιδιαίτερη εμβάθυνση!).Η μητρική μας γλώσσα είναι!Όμως μερικές φορες είναι πολυ διασκεδαστικό.Ειδικά όταν ξέρω ότι αυτός που τα έγραψε μόλις τα ξαναδεί θα γελάσει κι ο ίδιος!

Συμφωνώ απόλυτα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Δε θέλω να ακουστώ φυτό ή ξενέρωτος αλλά με ενοχλούν πάρα πολύ.Ίσως γιατί και εγώ ο ίδιος σπάνια έκανα ορθογραφικά (ομολογώ είχα καλή δασκάλα στο δημοτικό). Δε λέω αν κάνεις ένα λάθος ΟΚ αλλά να δω το επίρρημα "τυχαίως" γραμμένο τηχαίος από ένα παιδί (πέτυχε το αι πώς το παθε) ε είναι εκνευριστικό. Επίσης είναι εκνευριστικό όταν μιλάμε τα ελληνικά μας περίεργα.Όπως "πως είσαστε;" (ενώ το σωστό είναι "πώς είστε") ή θα έρθω στις 13.00 ενώ το σωστό είναι θα έρθω στη 13.00.

Μη με παρεξηγείτε, η φιλόλογος στο Γυμνάσιο μας τα 'χε πρήξει στην κυριολεξία, με τέτοια θέματα όπου μια φορά της είπα "Να κλίσω το ρήμα εγώ;" και κόντεψε να μείνει στον τόπο.Παραλίγο να με βάλει να το γράψω 50 φορές πως το σωστό είναι "κλίνω το ρήμα". Σοβαρά!:D.
Από τότε πάντα θέλω να μιλάω σωστά και με ενοχλούν τα λάθη στη γλώσσα μας είτε ορθογραφικά είτε στον προφορικό λόγο...Γιατί παιδιά κακά τα ψέματα όταν ακούμε κάποιον να λέει "Τρώω είδη υγιεινής ή να λέει Αρχινάω στις 17.00 σήμερα" είναι σπαστικό.:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
εμαίνα με αινοχλούν πολλή τα ωρθογραφικά λαθοι.. διλαδύ ελαιος.. εγό δεν κάνο πωτέ λάθοι.. όσω κι αν πσάκσεται δεν θα βρηται ούτε ενα.. :)

Οχ ! Αιμύς η δήο πραίπη να αίχουμαι τω οίδηο λεξηκώ!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orestes

Δραστήριο μέλος

Ο Ορέστης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Μέχρι 1 ηλικία νομίζω δικαιολογούνται...Άλλα να είσαι 15 χρονών και να μην ξέρεις να γράφεις σωστά τις λέξεις που χρησιμοποιείς καθημερινά στο σχολείο είναι απαράδεκτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Crookshanks

Διάσημο μέλος

Ο Crookshanks αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,567 μηνύματα.
Μέχρι 1 ηλικία νομίζω δικαιολογούνται...Άλλα να είσαι 15 χρονών και να μην ξέρεις να γράφεις σωστά τις λέξεις που χρησιμοποιείς καθημερινά στο σχολείο είναι απαράδεκτο..

Εκτός αν αναφερόμαστε σε παιδιά δυσλεκτικά ή παιδιά που δεν έχουν το απαραίτητο νοητικό επίπεδο για να μάθουν να γράφουν ορθογραφημένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
απο οτι καταλαβα μετα που διαβασα εδω μερικα υπερβολικα ορθογραφικα λαθη ναι με ενοχλουν πολλες φορες δεν μπορω να καταλαβω καν τι εννοουν αλλα μονο τα πολυ τρανταχτα

αλλα καποιες λεξεις τις απλοποιουν οι γλωσσολογοι π.χ. τρενο εω παλιοτερα ηταν τραινο και πολλα αλλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Στην αρχή με ενοχλούσαν πολύ τα ορθογραφικά (ειδικά όταν τα βλέπεις από κάτι μαντράχαλους στο msn και σου πετάγεται το μάτι, και λες δεν είναι δυνατόν Θεέ μου να μην ξέρει π.χ. ότι το είναι γράφεται με "αι"), όπως επίσης με ενοχλούσαν τα greeklish και η έλλειψη τόνων... Τώρα πλέον τα έχω συνηθίσει, ούτε που ασχολούμαι... Άλλωστε ποιος ο λόγος; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
εμαίνα με αινοχλούν πολλή τα ωρθογραφικά λαθοι.. διλαδύ ελαιος.. εγό δεν κάνο πωτέ λάθοι.. όσω κι αν πσάκσεται δεν θα βρηται ούτε ενα.. :)

Οχ ! Αιμύς η δήο πραίπη να αίχουμαι τω οίδηο λεξηκώ!!!!!!!!:D

κε αιγό τω ήδυο πίρα.

να πω την αλήθεια και εμένα με ενοχλούν. Είναι σπαστικό και δεν διαβάζονται έυκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
κε αιγό τω ήδυο πίρα.

να πω την αλήθεια και εμένα με ενοχλούν. Είναι σπαστικό και δεν διαβάζονται έυκολα.

οι δέφτεροι πρότασοί σου ώμος είνε εντελός λάθως.. δεν κάνοι κακώ να ήμασται λήγο πχιο πρωσεκτική.!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
οκ θα το έχω στα υπόψη μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top