Άγχος

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Βασικά, στη βιολογία κατεύθυνσης είναι λογικότατο να αγχώνεσαι... Το ίδιο με πιάνει και μένα που μια ζωή βιολογία έπαιρνα 20άρια, και ξαφνικά ψοφάω να βγάλω πάνω από 17 στα τεστ του φροντιστηρίου:'(... Πιστεύω ότι έχει να κάνει με το ότι ποτέ δε μας ζητούσαν τέτοιες αιτιολογήσεις και δεν έχουμε συνηθίσει να αιτιολογούμε με ακρίβεια ό,τι κάνουμε.
Βασικά, ψυχραιμία.:up: Το πιστεύω βαθιά ότι όσο περνάει ο καιρός θα βελτιωνόμαστε (στο τελευταίο τεστ, πχ, πήρα 95,5/100... :jumpy: Αν φανταστείς ότι στο πρώτο είχα πάρει 11 και ο μεγαλύτερος βαθμός στο τμήμα ήταν 11,1 έχουμε κάνει προόδους...) Κατά τη γνώμη μου, λοιπόν, θέλει μέθοδο και καλό διάβασμα. Αν μπορεί καμιά μάνα, πατέρας, αδέρφι, παππουδογιαγιάδες, αγγάρεψέ τους να τους τα λες και να σε διορθώνουν... Βοηθάει...:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Juliette

Νεοφερμένος

Η Ιουλιέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοιτα να δεις...
κι εγω ειμαι ακομα στην αρχη... Ε, ρε τι εχουμε να τραβηξουμε...!!!:(
Δεν πειραζει...υγεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria5

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εγω ευτυχως ειμαι τεχνολιγικη..αν και μ αρεσει η βιολογια παρα πολυ..!εχω ακουσει απο πολλα παιδια οτι ειναι ζορι φετος..!δεν αγχωνομαι ακομα..μονο καμια φορα οταν εχω πολυ διαβασμα μαζεμενο..!με προγραμμα και μεθοδικο διαβασμα ομως πιστευω ολα γινονται..γι αυτο καλο ειναι να το αποβαλουμε γιατι μονο κακο μας κανει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhorse

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο deadhorse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 330 μηνύματα.
Από άγχος έτσι κι έτσι,πιο πολύ ανησυχώ για μαθ. κατ. και φυσική κατ. που είναι και τα πιο βασικά.Τα άλλα μαθήματα με συστηματικό διάβασμα(όχι υπερβολές) βγαίνουν(για τεχνολογική κατεύθυνση πάντα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Δυστυχώς τον τελευταίο καιρό αγχώνομαι πάρα πολύ..ιδίως με πιανει το βράδυ με αποτέλεσμα να μην μπορώ να κοιμηθώ..Δεν νομίζω αυτό το άγχος πηγάζει μόνο από το διάβασμα, παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που δυστυχώς έχουν επηρεάσει την ψυχολογία μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cronos

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Από τη μιά μεριά το σχολείο, από την άλλη τα φροντιστήρια, το διάβασμα, η έλλειψη ύπνου και ασκησεις που δε λένε να λυθούν... λογικό είναι να αγχωνόμαστε. Πόσο μάλλον αν σκεφτεί κανείς ότι τα "κενά" και τις αδυναμίες μας τις βλέπουμε εμείς περισσότερο από οποιονδήποτε άλλο(σώπα...). Παρατηρώ ακόμα ότι αυτοί που αγχώνονται περισσότερο είναι οι καλοί (βάσει βαθμολογίας) μαθητές, συμπεριλαμβανομένου του εαυτού μου. Απογοητευόμαστε από τις ανοησίες που κάναμε στο διαγώνισμα, από αυτή την παλιο-πρόσθεση που μας άλλαξε όλα τα αποτελέσματα και άλλες φορές από εκείνο το κομματάκι στη θεωρία που δεν μας ήρθε στο μυαλό τη κατάλληλη στιγμή...
Αλλά κανείς δεν είναι τέλειος ... Πιστέυω ότι εχουμε το δικαίωμα να αγχωθούμε, αλλά και το όφελος να ξεπεράσουμε το άγχος μας. Μένουν λιγότερο από 2 μήνες ακόμα για τις εξετάσεις. Σε όλους εμάς που αγχωθήκαμε, ας βάλουμε τα δυνατά μας για να καλύψουμε, όσο μπορούμε, τις ανησυχίες μας και ας αφήσουμε πίσω μας τις αγωνίες και τις συγκινήσεις. Εξάλλου, οι εξετάσεις δεν είναι τίποτα περισσότερο από μερικά 3ωρα διαγωνίσματα...
Το άγχος θα μας αφήσει στην ησυχία μας μόνο όταν ξέρουμε ότι κάνουμε ότι καλύτερο μπορούμε, οτι δουλεύουμε για να βελτιωθούμε.
Απλά ...αξιοποιήστε το χρόνο σας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
οι ανοησίες στα διαγωνίσματα καθώς και το γεγονός ότι κάποιες φορές δεν μπορώ να λύσω ούτε μια άσκηση είναι αυτά που με αγχώνουν περισσότερο..Βλέπεις ότι δεν μπορείς να λύσεις μια άσκηση ενώ κάποιος άλλος την έχει λύσει..και εκεί αναρωτιέσαι ''είμαι τόσο χαζό?'' και σε παίρνει από κάτω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cronos

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
1 Βλέπεις ότι δεν μπορείς να λύσεις μια άσκηση
2 ενώ κάποιος άλλος την έχει λύσει..
3 και εκεί αναρωτιέσαι ''είμαι τόσο χαζό?''
4 !! και σε παίρνει από κάτω..... !!

@$^&:line4/error!

Αρκετά κλασικό! :iagree:
Φυσιολογικό είναι να απογοητευτείς εκείνη τη στιγμή. Το θέμα είναι μετά τι κάνεις. Συνεχίζεις να το αφήνεις να σε παίρνει από κάτω ή του ..βγαίνεις από πάνω; Προσπάθησε ξανά, κράτα αυτό που θα σε οφελήσει!
Το γεγονός ότι δε μπορείς να λύσεις καμία άσκηση συμβαίνει συχνά;
Όποια και να είναι η απάντηση, πιστεύω ότι δεν είναι καιρός για πολλά άγχη και απογοητεύσεις :jumpy: ! Νομίζω ήμουν σαφής στο προηγούμενο post.
Chin up!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g3orgi0

Νεοφερμένος

Ο g3orgi0 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
εγω παιδια εχω φοβερο αγχος...σε σημειο π οταν θα παω να γραψω παω στοιχημα οτιθα τρεμω...εχω ακουσει οτι οι βαλεριανες βοηθουν στο αγχος και σε χαλαρωνουν...επηραζει μηπως το νοητικο επιπεδο?γτ αν οχι θα αναγκαστω να παιρνω μια πριν καθε μαθημα που θα δινω...γτ δν αντεχεται τοσο αγχος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lacta144

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία-Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,098 μηνύματα.
μήπως να το ξανασκεφτώ πριν πάω λύκειο????δν θέλω να κάνω κ εγώ έτσι....!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lostG

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 65 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
εγω παιδια εχω φοβερο αγχος...σε σημειο π οταν θα παω να γραψω παω στοιχημα οτιθα τρεμω...εχω ακουσει οτι οι βαλεριανες βοηθουν στο αγχος και σε χαλαρωνουν...επηραζει μηπως το νοητικο επιπεδο?γτ αν οχι θα αναγκαστω να παιρνω μια πριν καθε μαθημα που θα δινω...γτ δν αντεχεται τοσο αγχος
Όχι όχι έτσι ρε παιδιά!Κάντε λίγο κουράγιο.Και μην ακούτε τους διάφορους..καλοθελητές που είναι αμφίβολο αν θέλουν το καλό σας.
Άγχος έχουν όλα τα παιδιά.Όποιος πεί ότι δεν έχει άγχος λέει ψέμματα.Το κακό είναι ότι δεν αντιδρούν όλοι οι άνθρωποι το ίδιο καλά στην πίεση.
Ναι τα διάφορα ηρεμιστικά(ελαφρά!) σκευάσματα πάντα βοηθούν.Όμως σίγουρα επηρεάζουν το νοητικό και ενεργειακό σας peak γιατί δημιουργούν έλλειψη συγκέντρωσης.Μη φτάσετε στο σημείο να χαπακωθείτε σαν τη κόρη μιάς φίλης μου που κοιμήθηκε την ώρα που έγραφε!(Ε εντάξει δεν τον πήρε κανονικά αλλά την ώρα που έγραφε είχε το στυλ τού ηλίθιου και βέβαια δεν πήγε καλά στο μάθημα αυτό).
Ο μεγαλύτερος στρεσογόνος παράγοντας γιά κάθε υποψήφιο έχω καταλήξει ότι είναι η οικογένεια.Και διευκρινίζω, η αλόγιστα απαιτητική και πιεστική μέχρι τα άκρα οικογένεια.
Δευτερευόντως θα έλεγα ότι παράγοντας στρες είναι επίσης οι συμμαθητές οι κολλητοι όταν ισχυρίζονται ότι έχουν βγάλει δέκα φορές την ύλη, πετάνε ξαφνικά πανδύσκολες ασκήσεις γιά να σας κομπλάρουν κ.λ.π.
Εννοείτε βέβαια πως εσείς οι ίδιοι έχετε κάνει καλή προετοιμασία ώστε η αδιαβασία να μην ειναι αυτό που σας πιέζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
μη παιρνετε οτιδηποτε που μπορει να ναρκωσει την αντιληψη σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δοκιμάστε τη βαλεριάνα τώρα, για να δείτε τις επιπτώσεις που έχει στο ΔΙΚΟ ΣΑΣ οργανισμό και βλέπετε. Αν λειτουργήσει υπερβολικά χαλαρωτικά, κόφτε την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ενταξει ρε παιδια πανελληνιες δινουμε...και εγω εχω απιστευτο αγχος...αλλα οχι και να καταστραφουμε με τα φαρμακα...δηλαδη στην υπολοιπη ζωη μας τι θα κανουμε;;;θα το ριξουμε στα ναρκωτικα;;;μην τρελαθουμε τωρα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cronos

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Συμφωνώ ... Ψυχραιμία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_blonde

Νεοφερμένος

Η anna_blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Ολα θα πανε καλα,ειδικα αν εισαι καλη μαθητρια...
και εγω αγχωνομαι αλλα καταβαθος ξερω ποσο πολυ εχω διαβασει,ποσο εχω κουραστει κ το κυριοτερο,ποσο υπνο εχω θυσιασει στο βωμο των πανελληνιων...
ο καιρος πλησιαζει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

razorbladeDream

Πολύ δραστήριο μέλος

Η razorbladeDream αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,023 μηνύματα.
Ολα θα πανε καλα,ειδικα αν εισαι καλη μαθητρια...
και εγω αγχωνομαι αλλα καταβαθος ξερω ποσο πολυ εχω διαβασει,ποσο εχω κουραστει κ το κυριοτερο,ποσο υπνο εχω θυσιασει στο βωμο των πανελληνιων...
ο καιρος πλησιαζει!
Παιδια μην επαναπαυεστε στο οτι ειστε καλοι μαθητες,οι βαθμοι του σχολειου δεν αναταποκρινονται τοσο στην πραγματικοτητα.Κοιτα το αγχος δοκιμασμενα δεν οδηγει πουθενα μα πουθενα το ξερω και απο προσωπικη εμπειρια,και υπνο εχουμε θυσιασει οι περισσοτεροι που περασαν την διαδικασια,το θεμα ειναι εκεινη τη στιγμη να φανεις ψυχραιμος ετσι ωστε να μπορεσεις να αποδοσεις.Α και κατι πολυ σημαντικο οταν θα γραφετε καλο θα ταν να ειστε ξεκουραστοι να εχετε κοιμηθει καλα ετσι ωστε το μυαλο να ειναι σε ετοιμοτητα και να μπορετε να αποδοσετε στο επακρο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
ρε παιδια εγω δν ξενυχταω το πολυ μεχρι 2 και σπανια ξυπνα απο τς 7 7¨30
και διαβαζω ...μιπως δν κανω καλα και θα πρεπει να ΄''ξενυχτησω'' ???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ρε παιδια εγω δν ξενυχταω το πολυ μεχρι 2 και σπανια ξυπνα απο τς 7 7¨30
και διαβαζω ...μιπως δν κανω καλα και θα πρεπει να ΄''ξενυχτησω'' ???


μια χαρα καλε!!!!!δεν ειμαστε και απο σιδερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theodim

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Οπως μπορεί ο καθένας :P εγώ κοιμάμαι κατα τις 12, διαβάζω 2 ωρες το πολυ τη μέρα και δεν αγχώνομαι.. μην αγχώνεσαι, βασικά μου φαίνεται περίεργο που αγχώνεστε ολοι.. σιγα, εξετάσεις είναι, αγχώνεσαι οταν πας να κάνεις εξετάσεις αίματος? απλα κάνεις την απαραίτητη προετοιμασία και πας και δίνεις, και να μην βγούν καλες οι εξετάσεις.. πφ.. τιποτα δεν έγινε (στις αίματος νταξ, πρέπει να τις καλυτερέυσεις χD ) =) καθαρό μυαλό να εχείς οταν διαβάζεις και μην ξενυχτάτε ρε παιδιά.. πεδέυεται τον οργανισμό σας άδικα.. οταν πατε να γραψετε θα είστε και κούρασμενοι και αγχωμένοι, διπλο το κακό.. πολλα έγραψα.. διαβαστε και κανένα εξωσχολικό να ξεκουραστήτε :P (φαίνονται κακες συμβουλές με πρωτη ματιά, αλλα το να είσαι ξεκούραστος οταν διαβάζεις αποδίδει περισσότερο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top