Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική: Κύκλος Τεχνολογίας & Παραγωγής ή Πληροφορικής & Υπηρεσιών;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι και εγω ???απο την β λυκειου ισχυουν οι κυκλοι της τεχνολογιας ή απ την τριτη λυκειου?
Από τη Γ λυκείου. Προσοχή όμως: για να πας Τ-1 στη Γ λυκείου, λογικά (λόγω χημείας) θα πρέπει στη Β να έχεις πάει θετική.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iStudy

Νεοφερμένος

Ο iStudy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Μόνο στην Γ επιλέγεις κλάδο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αδαμαντια52071

Πολύ δραστήριο μέλος

Η νυσταλέα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,935 μηνύματα.
Από τη Γ λυκείου. Προσοχή όμως: για να πας Τ-1 στη Γ λυκείου, λογικά (λόγω χημείας) θα πρέπει στη Β να έχεις πάει θετική.




αληθεια????οποτε θετικη στη β αναγκαστικα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
αληθεια????οποτε θετικη στη β αναγκαστικα?
Δεν απαγορεύεται τίποτα (και από θεωρητική μπορείς). Αλλά από Β τεχνολογική σε Γ Τ-1 θα έχεις κενά στη χημεία και θα δυσκολευτείς.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε παιδιά, επειδή την ακούω συνέχεια αυτή τη βλακεία με τη χημεία, από πού κι ως που είναι τόσο σημαντικά τα κενά έτσι ώστε να πρέπει πας θετική ντε και καλά. 2 Πράγματα θες από θετική της β' κυρίως. Ισορροπία και οξειδοαναγωγή. Προσωπικά το δεύτερο ειδικά ούτε καν για τι μιλούσε δεν θυμόμουν κι ας ήμουν θετική. Και δεν είμαι μόνο εγώ όπως παρατηρώ, πάρα πολλά παιδιά έτσι κι αλλιώς τα ξεχνάνε, δεν υπάρχει περίπτωση αν πας φροντιστήριο να μην στα ξανακάνουν και στην τρίτη. Και για να ξέρουμε και τι λέμε στο τμήμα μου οι μισοί είναι από τεχνολογική, κι όμως τώρα τα πάνε στη χημεία το ίδιο καλά με τους θετικούς και χωρίς καμιά ιδιαίτερη προσπάθεια. Δε λέω καλό είναι κάποια πράγματα να τα έχεις ήδη κάνει αλλά μην το φουσκώνουμε και τόσο πολύ το θέμα. Και ειδικά κιόλας αν μιλάμε για Τ-1 που είναι πολύ πιο εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
2 Πράγματα θες από θετική της β' κυρίως. Ισορροπία και οξειδοαναγωγή. ....Δε λέω καλό είναι κάποια πράγματα να τα έχεις ήδη κάνει ... Και ειδικά κιόλας αν μιλάμε για Τ-1 που είναι πολύ πιο εύκολα.
Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Δεν είναι λοιπόν καλύτερα τα παιδιά που θέλουν Τ-1 και τώρα τελειώνουν την Α, να πάνε θετική στη Β? Για την Ο/Α δεν χρειάζονται και πολλά (στη Β εμείς μόνο την εισαγωγή κάναμε). Αλλά στη χημική ισορροπία πρέπει να έχεις δουλέψει για να είσαι ωραίος στην ιοντική ισορροπία. Σίγουρα, τα εμπόδια ξεπερνιούνται, αλλά όσοι συμμαθητές μου ήρθαν Τ-1 από Β τεχνολογική, κάποιες παραπάνω δυσκολίες στην αρχή τις είχανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δεν λέω κάτι διαφορετικό. Δεν είναι λοιπόν καλύτερα τα παιδιά που θέλουν Τ-1 και τώρα τελειώνουν την Α, να πάνε θετική στη Β? Για την Ο/Α δεν χρειάζονται και πολλά (στη Β εμείς μόνο την εισαγωγή κάναμε). Αλλά στη χημική ισορροπία πρέπει να έχεις δουλέψει για να είσαι ωραίος στην ιοντική ισορροπία. Σίγουρα, τα εμπόδια ξεπερνιούνται, αλλά όσοι συμμαθητές μου ήρθαν Τ-1 από Β τεχνολογική, κάποιες παραπάνω δυσκολίες στην αρχή τις είχανε.

Τι να σου πω, εγώ δεν είδα πάντως να υπάρχει καμιά τρελή διαφορά στους τεχνολογικούς, εξάλλου αν είσαι τύπος που διαβάζει δεν πρόκειται να δυσκολευτείς καθόλου.
Το " είναι καλύτερο" απέχει λίγο από το:

Από τη Γ λυκείου. Προσοχή όμως: για να πας Τ-1 στη Γ λυκείου, λογικά (λόγω χημείας) θα πρέπει στη Β να έχεις πάει θετική.

δεν είναι δα και μονόδρομος ότι για να μπορείς να κάνεις χημεία στη Γ θα θες θετική στη Β',ναι είναι ένα συν, αλλά όχι προυπόθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το " είναι καλύτερο" απέχει λίγο από το:
"για να πας Τ-1 στη Γ λυκείου, λογικά (λόγω χημείας) θα πρέπει στη Β να έχεις πάει θετική."
δεν είναι δα και μονόδρομος ότι για να μπορείς να κάνεις χημεία στη Γ θα θες θετική στη Β',ναι είναι ένα συν, αλλά όχι προυπόθεση
κι όμως: "το λογικά θα πρέπει" το θεωρώ ισοδύναμο με το "είναι καλύτερο". :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
καλημερα παιδια και καλη σας τυχη,αν γραφετε! λοιπον, ειμαι Β λυκειου και φετος που αλλαξα σχολειο εμαθα οτι εχει τεχνολογικη Α. Εγω φετος ειμαι θετικη αλλα του χρονου, εφοσον δε στοχευω στις ιατρικες σχολες, θα παω τεχνολογικη! το σχολειο μου, ομως, μου δινει τη δυνατοτητα να ακολουθησω ειτε τεχνολογικη Α, στην οποια αντικαθιστανται το αοδε και ο προγραμματισμος με χημεια-βιοχημεια και ηλεκτρολογια, ειτε Β. Εγω κλινω προς την τεχνολογικη Α. Υπαρχει ομως καποιος που θα μπορουσε να μου δωσει καποιες συμβουλες και περαιτερω πληροφοριες για αυτη την κατευθυνση?Ειναι οντως πιο ευκολη οπως λενε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
και γω εκει ηθελα να παω, αλλα δεν.....


Πιο ευκολη δεν ειναι, ειναι πιο ανθρωπινη, δεν εχει μαθημα στο στυλ ΑΟΔΕ που πρεπει να το αποστηθισεις
Εχει Ηλεκτρολογια οπου καλυπτονται βασικες αρχες ηλεκτροτεχνιας, ηλεκτρονικα κυκλωματα, συστηματα αριθμησης και πολλα αλλα χρησιμα πραγματα αν θες να ακολουθησεις καποιο κλαδο οπως βιομηχανικοι αυτοματισμοι , ηλεκτρονικα κτλ

Για βιοχημεια δεν ξερω να σου απαντησω


ο πιο γνωστης του θεματος εδω στο φορουμ ειναι o Dias, αν δεν δει το ποστ, στειλε του ενα πμ να τον ρωτησεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
σας ευχαριστω και τους δυο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
σου μιλαω εγω που ειμαι στην κατευθυνση αυτη! αυτην παρε χωρις κανεναν δισταγμο΄....μακραν η καλυτερη και πιο ευκολη κατευθυνση που υπαρχει..αρκει να αγαπας αυτα τα μαθηματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
αν δε γουστάρεις παπαγαλία και δεν έχεις κανένα τρελό πρόβλημα με τη χημεία, εκεί πήγαινε με κλειστά μάτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είμαι ο 3ος εδώ στο ischool που φέτος πήγαμε ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ = ΚΥΚΛΟΣ Ι (ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ) ή απλά Τ-1.
Αφού στο σχολείο σου υπάρχει Τ-1, η γνώμη μου είναι: Μην το συζητάς, πήγαινε με τα 10³.
Δες περισσότερες λεπτομέρειες στο θέμα που σου έδειξε η Theodora: ΚΛΙΚ ΕΔΩ.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
και εγω με τα χιλια λεω να παω εκει...αλλα ως γνωστον οι γονεις το ψαχνουν παντα πιο πολυ απο μας....
για μια ακομα φορα ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
τι εχεις καταλαβει πως θελουν οι γονεις σου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelikaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 180 μηνύματα.
και οι γονεις μου Τ1 στηριζουν....απλα η μαμα ως εκπαιδευτικος εξαντλει και την παραμικρη πιθανοτητα....

Καλημέρα και απο μένα..... Εγω πάω στο 3ο ΓΕΛ Αιγαλεω και κανουμε αρκετα χρονια τον κυκλο με τη χημεια-βιοχημεια και ηλεκτρλογια,κοινως την Τ1... Μου έκανε εντύπωση που είπατε πως έχετε πρόβλημα με το φροντηστηριο....Εγώ θα συνεχίσω σε αυτό που πάω εδώ φέτος γιατι κάνει επίσης πολλά χρόνια αυτόν τον κύκλο...Πάντως απ 'οτι έχω ακούσει δεν είναι και τόσο δύσκολος.... ίσα ίσα που είναι και πιο ενδιαφέρων.... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
κανουμε αρκετα χρονια τον κυκλο με τη χημεια-βιοχημεια και ηλεκτρλογια,κοινως την Τ1... Μου έκανε εντύπωση που είπατε πως έχετε πρόβλημα με το φροντιστηριο....Εγώ θα συνεχίσω σε αυτό που πάω εδώ φέτος γιατι κάνει επίσης πολλά χρόνια αυτόν τον κύκλο...Πάντως απ 'οτι έχω ακούσει δεν είναι και τόσο δύσκολος.... ίσα ίσα που είναι και πιο ενδιαφέρων.... :)
Αφού στην περιοχή σου η Τ1 υπάρχει από χρόνια, τα φροντιστήρια έχουν προσαρμοστεί και είναι λογικό να μην έχετε πρόβλημα. Στην περιοχή μου δεν υπήρχε ποτέ μέχρι φέτος Τ1 και κάναμε αγώνα να τη δημιουργήσουμε. Τα φροντιστήρια αντέδρασαν γιατί δεν ήθελαν νέα μαθήματα, καινούργιους καθηγητές, μικρά τμήματα και προσπάθησαν να μας αποτρέψουν με ψέματα (είναι δύσκολη, καταργήθηκε, επιτρέπεται μόνο σε ορισμένους δήμους) ή με βλακείες (Μαρία, τι θέλεις αυτή την κατεύθυνση που είναι αγορίστικη). Τελικά ένας μόνο φροντιστής την είδε έξυπνα, μας βοήθησε και τελικά βγήκε κερδισμένος. Καθόλου δύσκολη δεν είναι η Τ1 και ναι, είναι πολύ ενδιαφέροντα τα μαθήματα της.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BILL KEXA

Νεοφερμένος

Ο BILL KEXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Έδεσσα (Πέλλας). Έχει γράψει 113 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Παρακολούθησα και εγώ το συγκεκριμένο forum περι της Τ-1. Έχω δει και το αντικείμενο το οποίο πραγματεύεται και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον πραγματικά ! Όμως λένε οτι στο σχολείο μου δεν λειτουργεί αυτός ο κύκλος :worry: Υπάρχει καμμιά περίπτωση να σχηματιστεί τμήμα.....έστω και με ένα άτομο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Παρακολούθησα και εγώ το συγκεκριμένο forum περι της Τ-1. Έχω δει και το αντικείμενο το οποίο πραγματεύεται και μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον πραγματικά ! Όμως λένε οτι στο σχολείο μου δεν λειτουργεί αυτός ο κύκλος :worry: Υπάρχει καμμιά περίπτωση να σχηματιστεί τμήμα.....έστω και με ένα άτομο????
Για ένα άτομο αποκλείεται. Αν μαζευτείτε 4-5 υπάρχει ελπίδα (με συνδιδασκαλία μαθηματικά - φυσική με Τ-2 ή θετική). Επίσης πρέπει να δεχθεί ο διευθυντής και να υπάρχουν οι καθηγητές που θα κάνουν τα επιπλέον μαθήματα. Όμως, πρέπει να το πολεμήσετε το θέμα.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top