Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Τεχνολογική: Κύκλος Τεχνολογίας & Παραγωγής ή Πληροφορικής & Υπηρεσιών;

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
α κυκλος δεν υπαρχει στην β , μονο στην γ. Θα πηγαινα στον α του χρονου αλλα δεν προκειται να γινει στο σχολειο μου οποτε στον β αναγκαστηκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Κατάλαβα..δηλαδή στην Τεχνολογική κατεύθυνση στη Β' Λυκείου κάνετε 3 μαθήματα μαζί με την Τεχνολογία Επικοινωνιών. Σε αυτό το μάθημα τι ακριβώς διδάσκεσαι; Έχει καμία ,έστω και ελάχιστη, σχέση με το Α.Ο.Δ.Ε. της Γ' Λυκείου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ioanna1993

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ποιο άλλο; αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 312 μηνύματα.
Απολύτως καμία!Ούτε καν με τον προγραμματισμό απ' όσο ξέρω...Εμένα μου φάνηκε σαν ιστορία της τεχνολογίας περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Κατάλαβα..δηλαδή στην Τεχνολογική κατεύθυνση στη Β' Λυκείου κάνετε 3 μαθήματα μαζί με την Τεχνολογία Επικοινωνιών. Σε αυτό το μάθημα τι ακριβώς διδάσκεσαι; Έχει καμία ,έστω και ελάχιστη, σχέση με το Α.Ο.Δ.Ε. της Γ' Λυκείου;

οχι καμια σχεση με το αοδε οπως ειπε και η απο πανω ειναι σαν ιστορια της τεχνολογιας καπως αφου το βιβλιο ειναι αρχαιο βεβαια λεει ενδιαφεροντα πραματα. παντως δε θα σου χρειαστει καπου για την τριτη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
πω ρε παιδια... μου ξυνετε τις πληγες μου... χαχα
εγω ηθελα να παρω αυτο τον κυκλο στην τριτη
και αλλα δυο παιδια θελανε
αλλα επειδη ειδα πως δεν θα γινοτανε τιποτα
και επειδη δεν ηθελα ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ να κανω αοδε(μισω την παπαγαλια)
πηγα στο ΕΠΑ.Λ τομεα ηλεκτρολογων(ηλεκτρονικων ηθελα αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο)
οπου και ειδα το τι λαθος εκανα ολα αυτα τα χρονια για το ΕΠΑ.Λ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Απολύτως καμία!Ούτε καν με τον προγραμματισμό απ' όσο ξέρω...Εμένα μου φάνηκε σαν ιστορία της τεχνολογίας περισσότερο...

οχι καμια σχεση με το αοδε οπως ειπε και η απο πανω ειναι σαν ιστορια της τεχνολογιας καπως αφου το βιβλιο ειναι αρχαιο βεβαια λεει ενδιαφεροντα πραματα. παντως δε θα σου χρειαστει καπου για την τριτη
Ευχαριστώ πολύ παιδιά..

πω ρε παιδια... μου ξυνετε τις πληγες μου... χαχα
εγω ηθελα να παρω αυτο τον κυκλο στην τριτη
και αλλα δυο παιδια θελανε
αλλα επειδη ειδα πως δεν θα γινοτανε τιποτα
και επειδη δεν ηθελα ΜΕ ΤΗΝ ΚΑΜΙΑ να κανω αοδε(μισω την παπαγαλια)
πηγα στο ΕΠΑ.Λ τομεα ηλεκτρολογων(ηλεκτρονικων ηθελα αλλα αυτο ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο)
οπου και ειδα το τι λαθος εκανα ολα αυτα τα χρονια για το ΕΠΑ.Λ
Δηλαδή πήγες στο ΕΠΑ.Λ. και τελικά είδες ότι δεν ήταν καλή η επιλογή σου;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris_92

Νεοφερμένος

Ο lefteris_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
να σας πω εγω λοιπον που ειμαι σε αυτη την κατευθυνση... λοιπον καταρχας τα δυο μαθηματα τα οποια αντικαθιστουν το αοδε (το ποιο μουφα μαθημα κατα την γνωμη μου) και την πληροφορικη ειναι η ηλεκτρολογια και η χημεια-βιοχημεια (ενα μαθημα).καταρχας η ηλεκτρολογια ειναι η συνεχεια της φυσικης της Β λυκειου και κατα την γνωμη μου ποιο ευκολο μαθημα δεν υπαρχει απο αυτο διοτι εχει πολυ μικρη θεωρια η οποια ειναι πολυ ευκολη σε σχεση με το αντιστοιχο της (πληροφορικη) και οι ασκησεις της ειναι πολυ ευκολες και στο μονο που διαφερουν με την φυσικη γενικης της Β λυκειου ειναι οτι προστηθεται και ο δευτερος νομος του kirchoff και μετα ακολουθει το εναλλασσομενο (οποιος τα παει καλα με διανυσματικα διαγραμματα το εχει για την πλακα αλλα και οχι μονο). μετα ακολουθει η χημεια-βιοχημεια. η βιοχημεια ειναι μονο θεωρια και περιεχει 9 κεφαλαια στην υλη τα οποια με καταλληλο διαβασμα (οχι σαν το αντιστοιχο του αοδε) γραφεις ανετα τα δυο θεματα των πανελληνιων τα οποια αναφερςνται στην βιοχημεια. μετα εχουμε την χημεια η οποια σχετιζεται με την χημεια της θετικης κατευθυνσης της Β λυκειου ομως δεν ειναι υποχρεωτικες αυτες οι γνωσεις... εγω προωπικα δεν ειχα παει απο θετικη κατευθυνση αλλα απο τεχνολογικη αλλα σημερα που γραφαμε μπορεσα και εγραψα ανετα τα θεματα της. γενικα η γνωμη μου ειναι οτι οι ελληνες ακολουθουν αυτη τη μαζοποιηση που υπαρχει και πανε ολοι στον χειροτερο κυκλο της τεχνολογικης... εμενα παντως με συμφαιρει γιατι ενω γραφουν ολοι μετρια εγω γραφω τελεια!!!!!!!!!! χεχε αυτα.... για αλλες απορειες πειτε μου αν μπορω να τις απαντησω :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Το έχουμε συζητήσει και εδώ (θέμα: κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής): https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48558
Για να γίνει η Τ-1 πρέπει α) να το ζητήσουν τουλάχιστον 5-6 μαθητές, β) να μην υπάρχει κοντά άλλο σχολείο με Τ-1. γ) να υπάρχουν καθηγητές που δέχονται να διδάξουν τα επιπλέον μαθήματα, δ) να θέλει ο διευθυντής να γίνει Τ-1. Γίνεται με λίγους μαθητές γιατί μπορούν να κάνουν συνδιδασκαλία μαθηματικά+φυσική (8ώρες) με άλλη κατεύθυνση και μόνοι τους ηλεκτρολογία+χημεία/βιοχημεία (4 ώρες). Σε μας ισχύουν όλα τα α,β,γ,δ. Σκέψου ότι σε όλη την Αθήνα υπάρχουν μόνο 3-4 λύκεια που έχουν Τ-1 !!!! Εμείς μαζευτήκαμε ως τώρα 7-8 από το σχολείο μου (οι 6 είμαστε 100% σίγουροι) αλλά έχουμε και 5-6 από τα γύρω σχολεία που θέλουν και στα σχολεία τους είπανε όχι γιατί ήτανε 2-3 στο καθένα. Άρα τελικά από το Σεπτέμβριο το σχολείο μου θα έχει Τ-1 (κατά 90% γιατί κρατάω επιφύλλαξη). Να σου πω ποιο ήταν το σοβαρώτερο πρόβλημα που συναντήσαμε: τα φροντιστήρια!!! Προσπάθησαν με κάθε τρόπο ακόμα και λέγοντας μας ψέματα να μας κάνουν να αλλάξουμε γνώμη!!!! Όπως καταλαβαίνεις δεν τους συμφέρει να κάνουν τμήματα με λίγα παιδιά και καινούργια μαθήματα. Εγώ θα κάνω ιδιαίτερο αλλά οι συμμαθητές μου ήθελαν φροντιστήριο. Τελικά αφού γύρισαν όλα τα φροντιστήρια της περιοχής βρέθηκε κάποιο αξιόπιστο που είπε ναι, διαφορετικά το κόμμα των Τ-1 θα έχανε όλα του τα μέλη. Μου έχουν πει καθηγητές ότι από την αρχή η Τ-1 δεν έπιασε γιατί πολεμήθηκε από τα φροντιστήρια. Κρίμα γιατί είναι πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα κατεύθυνση χωρίς παπαγαλομάθημα σαν το ΑΟΔΕ.
Παιδιά νομίζω πρέπει να το ψάξετε και να ζητήσετε να γίνει σχοελίο σας η Τ1. Πιστεύω είναι η πιο καλή κατεύθυνση αν δεν θέλει κάποιος ιατρική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δηλαδή πήγες στο ΕΠΑ.Λ. και τελικά είδες ότι δεν ήταν καλή η επιλογή σου;;
Πηγα στο ΕΠΑ.Λ και ειδα οτι ειναι πολυ καλυτερο σχολειο απο το ΓΕΛ που πηγαινα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Εύα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Οκ.
Αν κάποιος όμως μαθητής δεν θέλει να περάσει ιατρική βολεύει η Τ-1;Μπορείς να περάσεις στα ίδια ακριβώς μαθήματα με την Τ-2;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεδομενου οτι στην Τ2 δινεις
ενα παπαγαλομαθημα
και ενα μαθημα στο οποιο μαθαινεις να προγραμματιζεις
στην γλωσσα προγραμματισμου του υπ. παιδειας
που ακουει στο ονομα ΨΕΥΔΟΚΩΔΙΚΑΣ
τοτε ναι η Τ1 πιστευω οτι ειναι η καλυτερη κατευθυνση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Να και η ύλη της ηλεκτρολογίας:
1. Ηλεκτρικά κυκλώματα – Μετρήσεις
1-1 Νόμος του Ohm.
1-2 Νόμοι του Kirchoff.
1-3 Βασικές εφαρμογές του νόμου του Ohm και των νόμων του Kirchoff.
1-3-1 Συνδεσμολογία αντιστάσεων.
1-3-2 Συνδεσμολογία πηγών τάσης.
1-3-3 Διαιρέτες τάσης και ρεύματος.
1-4 Εναλλασσόμενο ρεύμα.
1-5 Παραγωγή εναλλασσόμενου ρεύματος – εναλλασσόμενης τάσης.
1-6 Ενεργός ένταση και ενεργός τάση.
1-7 Διανυσματική παράσταση εναλλασσόμενου ρεύματος
1-8 Βασικά κυκλώματα στο εναλλασσόμενο ρεύμα.
1-8-1 Ωμική αντίσταση στο Ε. Ρ.
1-8-2 Πηνίο στο Ε. Ρ.
1-8-3 Πυκνωτής στο Ε. Ρ.
1-9 Σύνθετα κυκλώματα – Σύνθετη αντίσταση.
1-9-1 Κύκλωμα RL σε σειρά.
1-9-2 Κύκλωμα RLC σε σειρά – Συντονισμός σειράς. 1-10 Ισχύς στο εναλλασσόμενο ρεύμα.
4. Ηλεκτρονικά
Γενικά:
4-1 Ηλεκτρική Αγωγιμότητα.
4-2 Αγωγιμότητα των ημιαγωγών.
4-2-1 Ενδογενείς ή αυτοτελείς ημιαγωγοί.
4-2-2 Ημιαγωγοί πρόσμιξης.
4-3 Επαφή p-n.
4-3-1 Πόλωση της επαφής p-n.
4-3-2 Χαρακτηριστική καμπύλη της επαφής p-n.
4-4 Κρυσταλλοδίοδος επαφής.
4-5 Εφαρμογές των διόδων.
4-5-1 Μετατροπή της εναλλασσόμενης τάσης (ac) σε συνεχή τάση (dc).
4-5-2 Οπτικοηλεκτρονικές διατάξεις.
4-6 Κρυσταλλοτρίοδος (transistor)
4-6-1 Λειτουργία του τρανζίστορ
4-7 Ενισχυτής
4-7.1 Χαρακτηριστικά ενισχυτών
4-10 Ολοκληρωμένα κυκλώματα (Integrated Circuits, IC).
4-11 Ερωτήσεις – Ασκήσεις (όσες αντιστοιχούν στην ύλη).
4-12 Ψηφιακά Ηλεκτρονικά (Digital Electronics).
4-13 Πραγματοποίηση ψηφιακών κυκλωμάτων.
4-14 Συστήματα αρίθμησης.
4-16 Άλγεβρα Boole.
4-17 Λογικές Πύλες (Gates).
2 κεφάλαια!!! Ειδικά το 4ο κεφάλαιο είναι πολύ ενδιαφέρον: transistot, ολοκληρωμένα κυκλώματα, ψηφιακά κυκλώματα, άλγεβρα Boole, λογικές πύλες κλπ.
Κρίμα που δεν υπάρχει σε όλα τα σχολεία!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris_92

Νεοφερμένος

Ο lefteris_92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Το έχουμε συζητήσει και εδώ (θέμα: κύκλος τεχνολογίας και παραγωγής): https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48558
Για να γίνει η Τ-1 πρέπει α) να το ζητήσουν τουλάχιστον 5-6 μαθητές, β) να μην υπάρχει κοντά άλλο σχολείο με Τ-1. γ) να υπάρχουν καθηγητές που δέχονται να διδάξουν τα επιπλέον μαθήματα, δ) να θέλει ο διευθυντής να γίνει Τ-1. Γίνεται με λίγους μαθητές γιατί μπορούν να κάνουν συνδιδασκαλία μαθηματικά+φυσική (8ώρες) με άλλη κατεύθυνση και μόνοι τους ηλεκτρολογία+χημεία/βιοχημεία (4 ώρες). Σε μας ισχύουν όλα τα α,β,γ,δ. Σκέψου ότι σε όλη την Αθήνα υπάρχουν μόνο 3-4 λύκεια που έχουν Τ-1 !!!! Εμείς μαζευτήκαμε ως τώρα 7-8 από το σχολείο μου (οι 6 είμαστε 100% σίγουροι) αλλά έχουμε και 5-6 από τα γύρω σχολεία που θέλουν και στα σχολεία τους είπανε όχι γιατί ήτανε 2-3 στο καθένα. Άρα τελικά από το Σεπτέμβριο το σχολείο μου θα έχει Τ-1 (κατά 90% γιατί κρατάω επιφύλλαξη). Να σου πω ποιο ήταν το σοβαρώτερο πρόβλημα που συναντήσαμε: τα φροντιστήρια!!! Προσπάθησαν με κάθε τρόπο ακόμα και λέγοντας μας ψέματα να μας κάνουν να αλλάξουμε γνώμη!!!! Όπως καταλαβαίνεις δεν τους συμφέρει να κάνουν τμήματα με λίγα παιδιά και καινούργια μαθήματα. Εγώ θα κάνω ιδιαίτερο αλλά οι συμμαθητές μου ήθελαν φροντιστήριο. Τελικά αφού γύρισαν όλα τα φροντιστήρια της περιοχής βρέθηκε κάποιο αξιόπιστο που είπε ναι, διαφορετικά το κόμμα των Τ-1 θα έχανε όλα του τα μέλη. Μου έχουν πει καθηγητές ότι από την αρχή η Τ-1 δεν έπιασε γιατί πολεμήθηκε από τα φροντιστήρια. Κρίμα γιατί είναι πολύ ωραία και ενδιαφέρουσα κατεύθυνση χωρίς παπαγαλομάθημα σαν το ΑΟΔΕ.
Παιδιά νομίζω πρέπει να το ψάξετε και να ζητήσετε να γίνει σχοελίο σας η Τ1. Πιστεύω είναι η πιο καλή κατεύθυνση αν δεν θέλει κάποιος ιατρική.
οντος και εμας η κατευθυνση αυτη εγινε με τα χιλια ζορια και μιας μαθητριας που ηθελε να παει σε αυτη την κατευθυνση της ελεγαν απο το φροντ να μην το κανει γιατι ειναι πολυ πιο δυσκολη κατευθυνση και τετοια ενω ειναι πολυ ποιο ευκολη... και η υλη της ηλεκτρολογιας μην την βλεπετε ετσι τοσο μεγαλη καθε κεφαλαιο που λεει ειναι 1-2 σελιδες ισως και λιγοτερο!!! ελπιζω να δημιουργιθει τελικα αυτη η κατευθυνση στο στολειο σου φιλε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
και εμενα στο φροντηστηριο μου ελεγαν πως ειναι πολυ δυσκολα
και τετοιες βλακειες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vardis

Νεοφερμένος

Ο ΒΑΡΔΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γειά χαρά σε όλους και καλό ξεκίνημα, πρόκειται να ακολουθήσω φέτος τον Α' Κύκλο της Τεχνολογικής Κατεύθυνσης, γι' αυτό θέλω πληροφορίες σχτικά με αυτό. Επίσης, τα μαθήματα, Ηλεκτρολογία και Βιοχημεία, πώς είναι; Διαβάζονται, θέλουν φροντιστήριο;
---------------------------------------------------------------------
γεια χαρα σε ολους και καλη σχολικη χρονια.φετος μπαινω τριτη λυκειου και βρισκομαι σε ενα τρομερο διλημα για το ποιο κλαδο της τεχνολογικης να διαλεξω.απο τη μια τρελαινομαι για ηλεκτρολογια,ομως στη βιοχημεια τι γινετε?περυσι στη β ημουν τεχνολογικη και οχι θετικη οποτε θα ζοριστω φετος?ξερετε αν εχει σχεση η περυσινη χημεια με τη φετινη τησ τεχνολογικης?παλι στον αλλο κυκλο εχει αοδε και με ζοριζει η αποστηθησι!!!θελω επειγοντως βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
γεια χαρα σε ολους και καλη σχολικη χρονια.φετος μπαινω τριτη λυκειου και βρισκομαι σε ενα τρομερο διλημα για το ποιο κλαδο της τεχνολογικης να διαλεξω.απο τη μια τρελαινομαι για ηλεκτρολογια,ομως στη βιοχημεια τι γινετε?περυσι στη β ημουν τεχνολογικη και οχι θετικη οποτε θα ζοριστω φετος?ξερετε αν εχει σχεση η περυσινη χημεια με τη φετινη τησ τεχνολογικης?παλι στον αλλο κυκλο εχει αοδε και με ζοριζει η αποστηθησι!!!θελω επειγοντως βοηθεια!!!!!!!!!!!!!!!:hmm:
Είμαι από αυτούς που διάλεξαν την Τ-1. Στο σχολείο μου γίνεται για 1η φορά και κάναμε αγώνα για να το πετύχουμε.
Πιστεύω ότι είναι η ιδανική κατεύθυνση για κάποιον που δεν ενδιαφέρεται για το 3ο πεδίο. Η ηλεκτρολογία είναι ένα ευχάριστο παιχνιδάκι. Η βιοχημεία λίγα και απλά πράγματα για DNA, ένζυμα, σάκχαρα κλπ (φαντάσου σαν τη βιολογία της Β) και ούτε φροντιστήριο χρειάζεται. Στη χημεία η ύλη είναι 2 κεφάλαια (και όχι ολόκληρα) με επίπεδο θεμάτων πολύ πιο κάτω από της θετικής. Και στην ηλεκτρολογία και στη χημεία-βιοχημεία μπορεί εύκολα κάποιος (χωρίς να κομματιαστεί στο διάβασμα) να χτυπήσει και 100ρια.
Επίσης μεγάλο καλό είναι ότι δεν έχει το παπαγαλομάθημα ΑΟΔΕ, ούτε το ανούσιο ΑΕΠΠ με την ψευτογλώσσα του (είδαμε και τι έγινε φέτος στη βαθμολόγηση). Αν σου αρέσει η πληροφορική, θα την έχεις και στην ηλεκτρολογία (το μισό μάθημα πληροφορική είναι ουσιαστικά).
Να έρθω και στη χημεία: Ναι, χρειάζονται γνώσεις από τη χημεία κατεύθυνσης της Β (κατανόηση της χημικής ισορροπίας και τα βασικά της οξειδοαναγωγής) και από τη χημεία γενικής της Β (οργανική). Έτσι για σένα που στη Β ήσουν τεχνολογική και (όπως κατάλαβα) δεν έκανες καλοκαιρινή προετοιμασία, θα υπάρξει κάποια δυσκολία στη χημεία. Έχω δύο συμμαθητές στην Τ-1 που πέρυσι ήταν τεχνολογική, όμως το καλοκαίρι έκαναν έξτρα μαθήματα και κάλυψαν τα κενά.
Πιστεύω ότι οι ελλείψεις σου δεν είναι μεγάλες και μπορούν να ξεπεραστούν. Όμως θα χρειαστείς βοήθεια και νομίζω ότι για την περίπτωση σου μόνον ιδιαίτερο ταιριάζει. Ένας καθηγητής σε σύντομο χρονικό διάστημα να σου δείξει από τη Β όσα ακριβώς θα σου χρειαστούν και να σε βάλει γρήγορα στο κλίμα της χημείας της Τ-1.
Εσύ θα αποφασίσεις τι είναι καλύτερο για σένα. Καλή επιτυχία ότι και αν κάνεις.:)


Προς διαχειριστές: Υπάρχουν 2 άλλα τρίδυμα θέματα:
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=60982
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=48558
Μήπως πρέπει να συγχωνευτούν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpampis13

Νεοφερμένος

Ο mpampis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Γειά σας, σκοπεύω να ξαναδώσω πανελλήνιες και θα προτιμήσω τον κύκλο της τεχνολογίας και παραγωγής.Θέλω να ρωτήσω, σε περίπτωση που δεν διδάσκεται ο κύκλος αυτός στο Λύκειο της περιοχής μου,θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις στο συγκεκριμένο λύκειο ή θα πρέπει να ψάξω κάποιο άλλο?Δεν με ενδιαφέρει φυσικά να παρακολουθήσω τα μαθήματα αυτά,αλλά να μπορώ να δώσω στο Λύκειο της περιοχής μου,για να μην πρέπει να τρέχω τις ημέρες των εξετάσεων μακριά από το σπίτι μου.Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Γειά σας, σκοπεύω να ξαναδώσω πανελλήνιες και θα προτιμήσω τον κύκλο της τεχνολογίας και παραγωγής.Θέλω να ρωτήσω, σε περίπτωση που δεν διδάσκεται ο κύκλος αυτός στο Λύκειο της περιοχής μου,θα μπορώ να δώσω πανελλήνιες εξετάσεις στο συγκεκριμένο λύκειο ή θα πρέπει να ψάξω κάποιο άλλο?
Ντοντ γουώρι. Μπορείς να δώσεις οπουδήποτε, άσχετα αν διδάσκεται ή όχι ο κύκλος. (Το ξέρω σίγουρα γιατί είχε γίνει σχολείο μου σχετική συζήτηση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mpampis13

Νεοφερμένος

Ο mpampis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τη γρήγορη απάντηση.Καλό βράδυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Dias πως βλεπεις την ηλεκτρολογια εσυ σαν μαθημα???
Γενικα (επειδη το βιλιο εχει γραψει ο χατζαρακης) πρεπει να ειναι λιγο ουρανοκατεβατο
αλλα πιο συμπυκνωμενο απο το δικο μας....
Τι ειναι μες την υλη???
Συγχαρητηρια που καταφερατε να κανετε τον 1 κυκλο
εμενα μου ειχαν πει οτι υπηρχαν πολυ λιγες πιθανοτητες
και επειδη στον β κυκλο δεν θα καταφερνα τιποτα προτιμησα το ΕΠΑΛ(οπου αντι για ενα θα δωσω δυο ηλεκτρολογικα μαθηματα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top