Τμήμα Αρχιτεκτόνων Μηχανικών - εντυπώσεις

mic91

Νεοφερμένος

Ο mic91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Και στην Θεσσαλονικη δινουν σχεδιο σιγουρα.Το γνωριζω απο φιλο μου που εδωσε φετος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι υπάρχουν και στη Θεσσαλονίκη εξεταστικά κέντρα, αλλά όπως και να 'ναι, αν θέλεις πολύ να περάσεις σε αυτή τη σχολή, δεν έχει θέμα η απόσταση. Θεωρώ πως τα έξοδα που θα κάνεις για να δώσεις σχέδιο είναι μηδαμινά μπροστά στη δουλειά που θέλει η ίδια η σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~kynthia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Κύνθια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Υποθέτω πως εννοείς στη δουλειά και στα έξοδα. :D
Είναι από τις πιο πολυδάπανες σχολές, τόσο πριν την εισαγωγή στη σχολή λόγω του φροντιστηρίου σχεδίου που χρειάζεται πριν μπεις (ανήκουστο, εξετάζεσαι σε κάτι το οποίο δεν σου μαθαίνουν στο σχολείο!) όσο και αφού περάσεις εκεί - χρειαζόμαστε συνέχεια υλικά για μακέτες, εργαλεία, εκτυπώσεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Ναι αυτό εννοώ πάνω κάτω, αλλά και η δουλειά από μόνη της ξεπερνάει σε κόστος το οικονομικό των εξετάσεων, έτσι? Και δεν είναι απαραίτητο ότι πάντα θα χρειάζεται να παίρνουμε δικά μας υλικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
μ.....ες σου λενε! το μαθαμε τωρα, αχρηστευσαμε τον αρχιτεκτονα και τα αναλαμβανει ολα ο πολιτικος... για το νεο μουσειο της ακροπολης εγω δεν ακουσα καν ονομα πολιτικου μηχανικου, ο ντορος γυρω απο τον ΑΡΧΙ-τεκτονα εγινε...το λεει και ο ορος αλλωστε: αυτος απο τον οποιο αρχιζει η οικοδομηση ενος κτιριου!! σταματηστε να ακουτε τους ασχετους, εχεις μπει σε σχολη αρχιτεκτονικης να δεις τι γινεται απο προκηρυξη θεσεων....

Δεν τους "αχρηστεύσαμε", αλλά τα δικαιώματά τους είναι πλέον πολύ πιο περιορισμένα από του πολιτικού μηχανικού. Και, αν θες να ξέρεις, ο συγκεκριμένος αρχιτέκτονας είναι φίρμα και έχει σχεδιάσει πολλά σύγχρονα κτίρια-θαύματα. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος για τον οποίο έγινε ο ντόρος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν τους "αχρηστεύσαμε", αλλά τα δικαιώματά τους είναι πλέον πολύ πιο περιορισμένα από του πολιτικού μηχανικού. Και, αν θες να ξέρεις, ο συγκεκριμένος αρχιτέκτονας είναι φίρμα και έχει σχεδιάσει πολλά σύγχρονα κτίρια-θαύματα. Αυτός είναι και ο μόνος λόγος για τον οποίο έγινε ο ντόρος..

Και βέβαια τους αχρηστεύσαμε. Η μάνα μου που σπούδαζε τη δεκαετία του '70 έχει διδαχτεί απίστευτα πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που μαθαίνουμε τώρα, και βλέπω νέους απόφοιτους να μην μπορούν ούτε να σχεδιάσουν. Ο αρχιτέκτονας τότε ήταν πραγματικός μηχανικός, τώρα κοντεύουν να μας καταντήσουν designers...:mad:

Κατά τη γνώμη μου, ο πολιτικός μηχανικός σήμερα στην Ελλάδα δεν είναι το επάγγελμα που θα ασκούνταν σε κάποια άλλη ανεπτυγμένη χώρα όπου σέβονται την αρχιτεκτονική... Δεν έχω τίποτα με τους Π.Μ., έχω με την κοινωνία και τη νοοτροπία που αναπτύσσει περί ενός παμ-μηχανικού υπερεργολάβου (άλλωστε οι Π.Μ. έχουν δικαιώματα και σε άλλους κλάδους μηχανικών εκτός της αρχιτεκτονικής) με μόνο κριτήριο το κέρδος.

Και όσο για το θέμα του νΜΑ, ναι ο ντόρος έγινε επειδή είναι φίρμα, αλλά ούτως ή άλλως, σε τέτοια σημαντικά κτήρια αναφέρεται πάντα το όνομα του αρχιτέκτονα... Αυτό το "κτίρια-θαύματα" πίστεψε με δεν θέλεις να το σχολιάσω....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
O αρχιτέκτονας δεν είναι τόσο άντρας ώστε να γίνει πολιτικός μηχανικός αλλά κι όχι τόσο gay ώστε να γίνει σχεδιαστής μόδας.

πλάκα κάνω ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε κανένας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Και βέβαια τους αχρηστεύσαμε. Η μάνα μου που σπούδαζε τη δεκαετία του '70 έχει διδαχτεί απίστευτα πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που μαθαίνουμε τώρα, και βλέπω νέους απόφοιτους να μην μπορούν ούτε να σχεδιάσουν. Ο αρχιτέκτονας τότε ήταν πραγματικός μηχανικός, τώρα κοντεύουν να μας καταντήσουν designers...:mad:

Κατά τη γνώμη μου, ο πολιτικός μηχανικός σήμερα στην Ελλάδα δεν είναι το επάγγελμα που θα ασκούνταν σε κάποια άλλη ανεπτυγμένη χώρα όπου σέβονται την αρχιτεκτονική... Δεν έχω τίποτα με τους Π.Μ., έχω με την κοινωνία και τη νοοτροπία που αναπτύσσει περί ενός παμ-μηχανικού υπερεργολάβου (άλλωστε οι Π.Μ. έχουν δικαιώματα και σε άλλους κλάδους μηχανικών εκτός της αρχιτεκτονικής) με μόνο κριτήριο το κέρδος.

Και όσο για το θέμα του νΜΑ, ναι ο ντόρος έγινε επειδή είναι φίρμα, αλλά ούτως ή άλλως, σε τέτοια σημαντικά κτήρια αναφέρεται πάντα το όνομα του αρχιτέκτονα... Αυτό το "κτίρια-θαύματα" πίστεψε με δεν θέλεις να το σχολιάσω....:D

Όταν λέω "κτίρια - θαύματα", εννοώ αρχιτεκτονικά έργα τα οποία σηματοδοτούν την πορεία του, όπως το πανεπιστήμιο Κολούμπια...
Τι εννοείς με το τελευταίο σχόλιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και βέβαια τους αχρηστεύσαμε. Η μάνα μου που σπούδαζε τη δεκαετία του '70 έχει διδαχτεί απίστευτα πολύ περισσότερα πράγματα από αυτά που μαθαίνουμε τώρα, και βλέπω νέους απόφοιτους να μην μπορούν ούτε να σχεδιάσουν. Ο αρχιτέκτονας τότε ήταν πραγματικός μηχανικός, τώρα κοντεύουν να μας καταντήσουν designers...:mad:

Κατά τη γνώμη μου, ο πολιτικός μηχανικός σήμερα στην Ελλάδα δεν είναι το επάγγελμα που θα ασκούνταν σε κάποια άλλη ανεπτυγμένη χώρα όπου σέβονται την αρχιτεκτονική... Δεν έχω τίποτα με τους Π.Μ., έχω με την κοινωνία και τη νοοτροπία που αναπτύσσει περί ενός παμ-μηχανικού υπερεργολάβου (άλλωστε οι Π.Μ. έχουν δικαιώματα και σε άλλους κλάδους μηχανικών εκτός της αρχιτεκτονικής) με μόνο κριτήριο το κέρδος.

Και όσο για το θέμα του νΜΑ, ναι ο ντόρος έγινε επειδή είναι φίρμα, αλλά ούτως ή άλλως, σε τέτοια σημαντικά κτήρια αναφέρεται πάντα το όνομα του αρχιτέκτονα... Αυτό το "κτίρια-θαύματα" πίστεψε με δεν θέλεις να το σχολιάσω....:D


Ο αρχιτέκτονας βασικα εκτός των άλλων οφείλει να ειναι καλλιτέχνης και να έχει έμπνευση. Αν δεν έχει κατι αξιολογο να δειξει, τοτε ειναι άχρηστος. Ένα απλό κουτί με κολώνες και βασική διακόσμηση μπορει να κανει και ο πολιτικός μηχανικός είτε πολυτεχνείου, είτε ακόμη και τεχνολογικής εκπαίδευσης. Γιατί να πληρώνεις και αρχιτέκτονα; Σε σχολές καλών ή εφαρμοσμένων τεχνών, στις οποιες εντάσσεται χαλαρά και ο αρχιτέκτονας, αξιζει να πας αν είσαι ταλαντούχος. Δεν ειναι απλά μια διεκπεραίωση έργου όπως η δουλειά του πολιτικού μηχανικού. Απο κει και πέρα βασικά, αν αποδίδετε τον περιορισμό του κλάδου στα τρισάθλια τερτίπια με τις υπογραφές, τότε οκ, τι να πω, δε νομίζω ότι έχετε δίκιο. Το ΤΕΕ και οι μαλάκες του σας μάραναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Ο αρχιτέκτονας βασικα εκτός των άλλων οφείλει να ειναι καλλιτέχνης και να έχει έμπνευση. Αν δεν έχει κατι αξιολογο να δειξει, τοτε ειναι άχρηστος. Ένα απλό κουτί με κολώνες και βασική διακόσμηση μπορει να κανει και ο πολιτικός μηχανικός είτε πολυτεχνείου, είτε ακόμη και τεχνολογικής εκπαίδευσης. Γιατί να πληρώνεις και αρχιτέκτονα; Σε σχολές καλών ή εφαρμοσμένων τεχνών, στις οποιες εντάσσεται χαλαρά και ο αρχιτέκτονας, αξιζει να πας αν είσαι ταλαντούχος. Δεν ειναι απλά μια διεκπεραίωση έργου όπως η δουλειά του πολιτικού μηχανικού. Απο κει και πέρα βασικά, αν αποδίδετε τον περιορισμό του κλάδου στα τρισάθλια τερτίπια με τις υπογραφές, τότε οκ, τι να πω, δε νομίζω ότι έχετε δίκιο. Το ΤΕΕ και οι μαλάκες του σας μάραναν...
Συγνώμη αλλά το θέμα δεν είναι η διακόσμηση η η αισθητική του κτιρίου αρχικά!Το θέμα είναι πρωτίστως το κτίριό σου να είναι λειτουργικό..το να είναι "καλλιτεχνικό" όπως λες δεν έχει νόημα αν δεν μπορεί να εξυπηρετήσει το σκοπό για τον οποίο φτιάχτηκε..Για αυτό και ο αρχιτέκτονας πρέπει να είναι και μηχανικός.Το δομικό και λειτουργικό έρχεται πρώτα και μετά το αισθητικό κομμάτι...χωρίς αυτό να σημαίνει ότι το δεύτερο δεν υπαρχει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Τι εννοείς με το τελευταίο σχόλιο;

Εννοώ ότι μπορώ να κάτσω να σου αναλύσω κάποια κτήρια του και να σου αποδείξω ότι είναι από πολλές μεριές άθλια. Με πρώτο και χειρότερο το νΜΑ.


Ο αρχιτέκτονας βασικα εκτός των άλλων οφείλει να ειναι καλλιτέχνης και να έχει έμπνευση. Αν δεν έχει κατι αξιολογο να δειξει, τοτε ειναι άχρηστος. Ένα απλό κουτί με κολώνες και βασική διακόσμηση μπορει να κανει και ο πολιτικός μηχανικός είτε πολυτεχνείου, είτε ακόμη και τεχνολογικής εκπαίδευσης. Γιατί να πληρώνεις και αρχιτέκτονα; Σε σχολές καλών ή εφαρμοσμένων τεχνών, στις οποιες εντάσσεται χαλαρά και ο αρχιτέκτονας, αξιζει να πας αν είσαι ταλαντούχος. Δεν ειναι απλά μια διεκπεραίωση έργου όπως η δουλειά του πολιτικού μηχανικού. Απο κει και πέρα βασικά, αν αποδίδετε τον περιορισμό του κλάδου στα τρισάθλια τερτίπια με τις υπογραφές, τότε οκ, τι να πω, δε νομίζω ότι έχετε δίκιο. Το ΤΕΕ και οι μαλάκες του σας μάραναν...

O αρχιτέκτονας δεν είναι ανάγκη να είναι κατά βάση καλλιτέχνης. Το κίνημα του μοντερνισμού που έχει δώσει πολλά από αυτά τα κτήρια που σήμερα θεωρούμε σπουδαία, πρέσβευε ότι 'form follows function'. Δηλαδή, ο αρχιτέκτονας φτιάχνει ένα λειτουργικό κτήριο και αυτό αυτόματα είναι ωραίο.
Λες 'εντάσσεται χαλαρά ο αρχιτέκτονας'. Συμφωνώ ότι η αρχιτεκτονική είναι εφαρμοσμένη τέχνη κατά κάποιο τρόπο, απλά να σου επισημάνω ότι σε όοολο το 1ο εξάμηνο ασχολούμαστε με το τί είναι αρχιτέκτονας και τί αρχιτεκτονική και δεν καταλήξαμε πουθενά. Μη βιάζεσαι να κατατάσσεις τα πράγματα σε κατηγορίες. Εμείς που το μελετήσαμε το θέμα θεωρούμε πλέον ότι χρειάζεται πολλά περισσότερα από καλλιτεχνικό ταλέντο για να γίνεις αρχιτέκτονας.
Εν τέλει, ο αρχιτέκτονας πρέπει να λαμβάνει υπ' όψιν του τη μορφή, αν και το 'ωραίο' είναι εντελώς υποκειμενικό, αλλά όχι μόνο αυτή. Η λειτουργία στην αρχιτεκτονική είναι πάααρα πολύ βασική. Μπορώ να σου φτιάξω ένα πολύ ωραίο μορφολογικά σπίτι, αλλά αν χρειάζεται να περάσεις από όλα τα δωμάτια για να φτάσεις από το καθιστικό στο μπάνιο θα σου αρέσει? δεν νομίζω
Χαρακτηριστική είναι μια φράση που είχε ειπωθεί προς φοιτητές: "Κάντε τη δουλειά σας καλοί μου αρχιτέκτονες, κι αν καταφέρετε να εισάγετε την τέχνη μέσα σ' αυτή, τόσο το καλύτερο".

Και ΝΑΙ, μου φταίνε οι μαλάκες του ΤΕΕ και τα τερτίπια με τις υπογραφές και το γεγονός ότι εγώ τώρα πρέπει να δώσω αγώνα για να ΞΑΝΑκατοχυρωθεί το πτυχίο μου ως master και πάρα πολλά άλλα.

Και τέλος, προφανώς αν κάποιος δεν έχει κάτι αξιόλογο να δείξει τότε δεν αξίζει να το κάνει, αλλά αυτό ισχύει οπουδήποτε, που θές να καταλήξεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Hm...στο ότι αν πχ. δεν εχεις κάτι να δειξεις, σε καποια επαγγέλματα, ο άλλος δεν σ'εχει ανάγκη οποτε δεν σε χρησιμοποιεί. Ο ΠΜ ειναι αναγκαίος για δομικά έργα, η δουλειά του λίγο-πολύ ειναι δεδομένη και συγκεκριμένης χρησιμότητας. Πρακτικά, ΔΕΝ μπορεις να χτίσεις κάτι χωρίς αυτόν. Ο Αρχιτέκτονας, όμως, αν δεν έχει κάτι πολύ αξιόλογο να δείξει, όπως πχ, ένα προσωπικό στυλ (για παραδειγμα τα εργα του Calatrava, τουλαχιστον μετα το 2000, ειναι χαρακτηριστικότατα), τότε δεν αξιοποιείται. Το μέγεθος της αγοράς ενος αρχιτέκτονα ειναι πολύ πιο περιορισμένο απ'οτι ενός ΠΜ, τουλάχιστον εγχώρια, και πραγματικά, αν θέλεις να χτίσεις ενα σπιτι με πολύ απλή διαρρύθμιση, ωραίο αισθητικά αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, γιατί χρειάζεται ο αρχιτέκτονας. Δεν αρκεί το οικοδομικό σχέδιο του πολιτικού μηχανικού; Δεν καταλαβαινω γιατι πρέπει να ξαναμοιράζονται υπογραφές και τέτοια και τελικά ο επενδυτής να πρέπει να πληρώνει εκατό διαφορετικούς ανθρώπους μονο και μόνο επειδή το τεε λέει ότι έχουν ή δεν εχουν κάποια "δικαιώματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε θα πας εσυ στον ΠΜ ετσι κι αλλιως αν πας σε αρχιτεκτονα να σου φτιαξει το σπιτι, θα του στειλει τα σχεδια για τα στατικα για υπογραφη και τελος, περα απο αυτο τα ιδια πραγματα κανουν σε επιπεδο σπιτιων, απλα ο αρχιτεκτονας ειναι πολυ πιο πιθανο να σου φτιαξει καλυτερα διαρυθμισμενο σπιτι γιατι αυτο ειναι μεγαλο μερος της δουλειας του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Hm...στο ότι αν πχ. δεν εχεις κάτι να δειξεις, σε καποια επαγγέλματα, ο άλλος δεν σ'εχει ανάγκη οποτε δεν σε χρησιμοποιεί. Ο ΠΜ ειναι αναγκαίος για δομικά έργα, η δουλειά του λίγο-πολύ ειναι δεδομένη και συγκεκριμένης χρησιμότητας. Πρακτικά, ΔΕΝ μπορεις να χτίσεις κάτι χωρίς αυτόν. Ο Αρχιτέκτονας, όμως, αν δεν έχει κάτι πολύ αξιόλογο να δείξει, όπως πχ, ένα προσωπικό στυλ (για παραδειγμα τα εργα του Calatrava, τουλαχιστον μετα το 2000, ειναι χαρακτηριστικότατα), τότε δεν αξιοποιείται. Το μέγεθος της αγοράς ενος αρχιτέκτονα ειναι πολύ πιο περιορισμένο απ'οτι ενός ΠΜ, τουλάχιστον εγχώρια, και πραγματικά, αν θέλεις να χτίσεις ενα σπιτι με πολύ απλή διαρρύθμιση, ωραίο αισθητικά αλλά όχι κάτι ιδιαίτερο, γιατί χρειάζεται ο αρχιτέκτονας. Δεν αρκεί το οικοδομικό σχέδιο του πολιτικού μηχανικού; Δεν καταλαβαινω γιατι πρέπει να ξαναμοιράζονται υπογραφές και τέτοια και τελικά ο επενδυτής να πρέπει να πληρώνει εκατό διαφορετικούς ανθρώπους μονο και μόνο επειδή το τεε λέει ότι έχουν ή δεν εχουν κάποια "δικαιώματα".

To κατάλαβα το πρώτο, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία για κάποια επαγγέλματα που δεν έχει για κάποια άλλα.
Προφανώς, αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να επιδείξεις, δεν θα γίνεις μεγάλος αρχιτέκτονας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και πάλι δεν μπορείς να κάνεις περισσότερα αρχιτεκτονικά πράγματα από έναν ΠΜ.
Τώρα αυτό που αναφέρεις είναι η κλασσική νοοτροπία του νεοέλληνα. Όχι, το στατικό σχέδιο του πολιτικού μηχανικού δεν αρκεί για να φτιάξεις ένα απλό σπίτι. Πρέπει να προηγηθεί μια ολόκληρη μελέτη από τον αρχιτέκτονα που να πραγματεύεται τις ανάγκες του πελάτη, τη θέα, τη σύνδεση με το τοπίο, με την ιστορική μνήμη της περιοχής, το αρχιτεκτονικό ύφος και πολλά άλλα. Δεν μπορεί να έρθει ο ΠΜ και έτσι απλά να σου στήσει ένα αντισεισμικό μη λειτουργικό κουτί μέσα σε μια περιοχή με νεοκλασσικά.
Γενικά νομίζω ότι έχεις λανθασμένη εικόνα για την αρχιτεκτονική. Για το τί είναι και το τί κάνει και το τί απαιτεί.
Θα σου παραθέσω ένα κομμάτι από κείμενο του Βιτρούβιου (Ρωμαίος αρχιτέκτονας, που τον μελετάμε αρκετά σήμερα), που λέει τι πρέπει να διαθέτει ο αρχιτέκτονας:

"Let him be educated (not educated in something, just educated)... skillful with the pencil, instructed in geometry, know much history, have followed the philosophers with attention, understand music, have some knowledge of medicine, know the opinions of the jurists, and be acquainted with astronomy and the theory of heavens",
Σύντομη μετάφραση, γιατί εννοεί πολλά περισσότερα από αυτά που φαίνονται: να είναι γενικά μορφωμένος, να έχει ικανότητα στο σχέδιο, τα μαθηματικά, τη γεωμετρία, να γνωρίζει ιστορία, να καταλαβαίνει τη φιλοσοφία, να γνωρίζει μουσική (και ακουστική), να έχει γνώσεις φαρμακευτικής, να καταλαβαίνει τις γνώμες και τις μεθόδους των νομικών, και την επιστήμη της αστρονομίας, και πολλά άλλα θα μπορούσα να προσθέσω εγώ σήμερα...

Όπως καταλαβαίνεις, η αρχιτεκτονική είναι κάτι πολύ παραπάνω από το design κτηρίων που μου δίνεις να καταλάβω ότι αντιλαμβάνεσαι πως είναι. Δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό που θέλει ο καθένας, γιατί ο αρχιτέκτονας φέρει ευθύνη και για το σύνολο του αστικού ιστού και πως φαίνεται τελικά.

Οι υπογραφές πρέπει να ξαναμοιράζονται επειδή έτσι είναι το σωστό σύστημα της οικοδομής, και ο κατασκευαστής πρέπει να πληρώνει όλους αυτούς που πρέπει και όχι μόνο τον ΠΜ, όχι γιατί έτσι λέει το ΤΕΕ, αλλά γιατί αυτή είναι η οικοδομή, και όχι αυτό που βολεύει τον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
To κατάλαβα το πρώτο, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι έχει κάποια ιδιαίτερη σημασία για κάποια επαγγέλματα που δεν έχει για κάποια άλλα.
Προφανώς, αν δεν έχεις κάτι ιδιαίτερο να επιδείξεις, δεν θα γίνεις μεγάλος αρχιτέκτονας, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι και πάλι δεν μπορείς να κάνεις περισσότερα αρχιτεκτονικά πράγματα από έναν ΠΜ.
Τώρα αυτό που αναφέρεις είναι η κλασσική νοοτροπία του νεοέλληνα. Όχι, το στατικό σχέδιο του πολιτικού μηχανικού δεν αρκεί για να φτιάξεις ένα απλό σπίτι. Πρέπει να προηγηθεί μια ολόκληρη μελέτη από τον αρχιτέκτονα που να πραγματεύεται τις ανάγκες του πελάτη, τη θέα, τη σύνδεση με το τοπίο, με την ιστορική μνήμη της περιοχής, το αρχιτεκτονικό ύφος και πολλά άλλα. Δεν μπορεί να έρθει ο ΠΜ και έτσι απλά να σου στήσει ένα αντισεισμικό μη λειτουργικό κουτί μέσα σε μια περιοχή με νεοκλασσικά.
Γενικά νομίζω ότι έχεις λανθασμένη εικόνα για την αρχιτεκτονική. Για το τί είναι και το τί κάνει και το τί απαιτεί.
Θα σου παραθέσω ένα κομμάτι από κείμενο του Βιτρούβιου (Ρωμαίος αρχιτέκτονας, που τον μελετάμε αρκετά σήμερα), που λέει τι πρέπει να διαθέτει ο αρχιτέκτονας:

"Let him be educated (not educated in something, just educated)... skillful with the pencil, instructed in geometry, know much history, have followed the philosophers with attention, understand music, have some knowledge of medicine, know the opinions of the jurists, and be acquainted with astronomy and the theory of heavens",
Σύντομη μετάφραση, γιατί εννοεί πολλά περισσότερα από αυτά που φαίνονται: να είναι γενικά μορφωμένος, να έχει ικανότητα στο σχέδιο, τα μαθηματικά, τη γεωμετρία, να γνωρίζει ιστορία, να καταλαβαίνει τη φιλοσοφία, να γνωρίζει μουσική (και ακουστική), να έχει γνώσεις φαρμακευτικής, να καταλαβαίνει τις γνώμες και τις μεθόδους των νομικών, και την επιστήμη της αστρονομίας, και πολλά άλλα θα μπορούσα να προσθέσω εγώ σήμερα...

Όπως καταλαβαίνεις, η αρχιτεκτονική είναι κάτι πολύ παραπάνω από το design κτηρίων που μου δίνεις να καταλάβω ότι αντιλαμβάνεσαι πως είναι. Δεν έχει να κάνει μόνο με αυτό που θέλει ο καθένας, γιατί ο αρχιτέκτονας φέρει ευθύνη και για το σύνολο του αστικού ιστού και πως φαίνεται τελικά.

Οι υπογραφές πρέπει να ξαναμοιράζονται επειδή έτσι είναι το σωστό σύστημα της οικοδομής, και ο κατασκευαστής πρέπει να πληρώνει όλους αυτούς που πρέπει και όχι μόνο τον ΠΜ, όχι γιατί έτσι λέει το ΤΕΕ, αλλά γιατί αυτή είναι η οικοδομή, και όχι αυτό που βολεύει τον καθένα.

φίλε πολύ ωραία και καλά τα λες...κ εγώ αρχιτεκτονική σπουδάζω κ εχω απογοητευτεί προς το παρον από το περιεχόμενο των σπουδών...κ εγώ μ' αυτές τις προοπτικές έμπαινα στη σχολή...ο αρχιτέκτονας πρέπει να ξέρει λίγο απ' όλα, να είναι άνθρωπος πολυμήχανος με αισθήσεις τεταμένες ώστε να μπορεί λαμβάνοντας υπόψιν άπειρες παραμέτρους να ανεγείρει ένα κτίσμα, να διαμορφώσει, να δημιουργήσει και μετά να κοιτάει το δημιούργημά του λιθαράκι λιθαράκι να υλοποιείται κ να νιώθει υπερήφανος....πού είναι όμως τα μαθηματικά, που είναι η πολύπλευρη σκέψη, όταν το μόνο που ενδιαφέρει τους καθηγητές είναι η αισθητική (ακόμα και σε ασκήσεις με σκιτσάκια που μας ζητείται κάτι συγκεκριμένο, εκείνος που δεν το κατανοεί και απλά κάνει ένα ΟΜΟΡΦΟ σκίτσο είναι ο καλύτερος!).....δεν τα περίμενα έτσι εγώ!!μου φαίνεται πως σκοπός των πολυτεχνικών σχολών αρχιτεκτονικής είναι να αναλάβουν παιδιά που ξέρουν να ζωγραφίζουν και απλά να οξύνει την αισθητική τους και να τους δώσει ερεθίσματα να στραφούν στην τέχνη και να ψαχτούν γενικότερα...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
.....δεν τα περίμενα έτσι εγώ!!μου φαίνεται πως σκοπός των πολυτεχνικών σχολών αρχιτεκτονικής είναι να αναλάβουν παιδιά που ξέρουν να ζωγραφίζουν και απλά να οξύνει την αισθητική τους και να τους δώσει ερεθίσματα να στραφούν στην τέχνη και να ψαχτούν γενικότερα...:(

αλίμονο αν το Πανεπιστήμιο, προσπαθούσε να ικανοποιήσει τις τόσες διαφορετικές προτιμήσεις τόσων φοιτητών...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
φίλε πολύ ωραία και καλά τα λες...κ εγώ αρχιτεκτονική σπουδάζω κ εχω απογοητευτεί προς το παρον από το περιεχόμενο των σπουδών...κ εγώ μ' αυτές τις προοπτικές έμπαινα στη σχολή...ο αρχιτέκτονας πρέπει να ξέρει λίγο απ' όλα, να είναι άνθρωπος πολυμήχανος με αισθήσεις τεταμένες ώστε να μπορεί λαμβάνοντας υπόψιν άπειρες παραμέτρους να ανεγείρει ένα κτίσμα, να διαμορφώσει, να δημιουργήσει και μετά να κοιτάει το δημιούργημά του λιθαράκι λιθαράκι να υλοποιείται κ να νιώθει υπερήφανος....πού είναι όμως τα μαθηματικά, που είναι η πολύπλευρη σκέψη, όταν το μόνο που ενδιαφέρει τους καθηγητές είναι η αισθητική (ακόμα και σε ασκήσεις με σκιτσάκια που μας ζητείται κάτι συγκεκριμένο, εκείνος που δεν το κατανοεί και απλά κάνει ένα ΟΜΟΡΦΟ σκίτσο είναι ο καλύτερος!).....δεν τα περίμενα έτσι εγώ!!μου φαίνεται πως σκοπός των πολυτεχνικών σχολών αρχιτεκτονικής είναι να αναλάβουν παιδιά που ξέρουν να ζωγραφίζουν και απλά να οξύνει την αισθητική τους και να τους δώσει ερεθίσματα να στραφούν στην τέχνη και να ψαχτούν γενικότερα...:(

Αλήθεια μπήκες με τέτοια προοπτική στη σχολή? Ούτε που θα τα είχα διανοηθεί όλα αυτά πριν το πρώτο έτος... μπράβο...!:no1:

Χμμμ.. νομίζω ότι τα μαθηματικά εμπλέκονται στην αρχιτεκτονική (τουλάχιστον στη σχολή) λιγότερο άμεσα απ' ότι περίμενα κι εγώ... Πιο πολύ είναι αυτό που λες κι εσύ, η σύνθετη, πολύπλευρη σκέψη. Τώρα από ότι καταλαβαίνω στη σχολή σας του ΑΠΘ πρέπει να έχετε πρόβλημα μ' αυτό. Πραγματικά αν δεν δεν εντοπίζεις πουθενά αυτό το στοιχείο νομίζω πως πρέπει οι φοιτητές να κάνετε κάτι για να βελτιώσετε τις σπουδές σας.
Λες ότι ίσως οι πολυτεχνικές σχολές αρχιτεκτονικής έχουν σκοπό να οξύνουν την αισθητική κάποιων με έφεση στο σχέδιο και να τους δώσει ερεθίσματα για να στραφούν στην τέχνη. Έχω την εντύπωση, πως αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κάνει η κάθε σχολή αρχιτεκτονικής, διότι είναι πολύ χρήσιμο στην άσκηση της αρχιτεκτονικής.
Αν συνδυάσω τα δύο αυτά στοιχεία, καταλαβαίνω ότι η καλλιτεχνική μόρφωση έχει γίνει αυτοσκοπός στη σχολή σας, και έχετε απομακρυνθεί από το πρακτικό κομμάτι. Πες μου, ισχύουν αυτά και στον αρχιτεκτονικό σχεδιασμό?
Αν ναι τότε έχετε πραγματικά πρόβλημα και πρέπει να διεκδικήσετε στροφή στο περιεχόμενο των μαθημάτων. Για παράδειγμα τη δική μου σχολή αρχικά την είχαν στρέψει προς την αποκατάσταση και τη συντήρηση. Με αγώνες οι φοιτητές κατάφεραν να γίνουν τα μαθήματα καθαρά αρχιτεκτονικά.

Πιστεύω πως αυτό το φαινόμενο θα αρχίσει να φαίνεται και στις άλλες σχολές σιγά σιγά... είναι μια τάση για εξειδίκευση σε ένα μόνο από τα περιεχόμενα της αρχιτεκτονικής που στοχεύει και στην επαγγελματική εξειδίκευση...

Αν θες τη γνώμη μου νομίζω πως οι περιφερειακές σχολές (Πάτρα, Ξάνθη, Χανιά) είναι πλέον πιο κοντά στο 'σωστό' δρόμο της αρχιτεκτονικής, ενώ οι 'κεντρικές' (Αθήνα, Θεσσαλονίκη, Βόλος) έχουν αρχίσει να παρεκλίνουν.

Νομίζω πως έχεις απογοητευτεί γιατί απλά η σχολή του ΑΠΘ δεν παρέχει μια σωστή άποψη για την αρχιτεκτονική. Στο χέρι σας είναι να διεκδικήσετε να αλλάξουν τα πράγματα.


ΥΓ. Πάντως αν θες, εγώ σου προτείνω να πάρεις μια μεταγραφή στα Χανιά που περνάμε τέλεια και έχουμε πολύ καλή σχολή (χωρίς να ευλογώ τα γένια μου, κατά τη γνώμη μου την καλύτερη σε επίπεδο καθηγητών και μαθημάτων):D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Με αγώνες οι φοιτητές κατάφεραν να γίνουν τα μαθήματα καθαρά αρχιτεκτονικά.

...το θεωρείς εύκολο πράγμα να αλλάξεις το κατεστημένο των καθηγητών όταν επί 20 ή 30 χρόνια διδάσκουν το ίδιο μάθημα με τις ίδιες σημειώσεις, ίδια θέματα, ίδια συγγράμματα, ίδια νοοτροπία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Όχι, και ευτυχώς οι δικοί μας φοιτητές το πρόλαβαν στην (πολύ) αρχή. Με προσπάθεια και υπομονή όμως θα το καταφέρουν. Αν η κατάσταση είναι τόσο άσχημη, αν δεν το παλέψουν τουλάχιστον, θα βγουν από μια εκτροχιασμένη σχολή και θα το καταλάβουν αργά, ή θα απογοητευτούν και θα σπεύσουν να κάνουν ένα σωρό επιπλέον μεταπτυχιακά σε άλλα πολυτεχνεία. ΠΡΕΠΕΙ να το παλέψουν, γιατί αν δεν το κάνουν τώρα δεν θα υπάρχει επιστροφή για τη σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kay

Νεοφερμένος

Η kay αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 43 μηνύματα.
παντως απο πολη σε πολη διαφερουν τα πραγματα...
στην πατρα η κατευθυνση ειναι καθαρα αρχιτεκτονικη---->ουτε πολυ καλλιτεχνικη ουτε πολυ ''πρακτικη''.ασχολουμαστε με την αναπτυξη της αρχιτεκτονικης σκεψης σε μεγαλο βαθμο και δινεται πολυ μεγαλο βαρος στη συνθεση.οι ωρες καλλιτεχνικων μαθηματων ειναι πολυ λιγες(ενα μονο μαθημα στο 2ο ετος πχ)και τα θετικα μαθηματα περιοριζονται στη δομικη μηχανικη και τα εφαρμοσμενα μαθηματικα του πρωτου ετους(τα οποια θα μου χρειαστουνε μονο για να κανω σκεπες στο μαθεματικα---ελεος).επισης φετος βαλαν ελευθερο σχεδιο στο πρωτο ετος-σε στυλ φροντιστηριο σχεδιου(απαραδεκτο κατα τη γνωμη μου,ειναι απογοητευτικο αν σκεφτεις οτι στα εικαστικα του α ετους ασχολουμαστε κυριως με εγκαταστασεις και διαδικτυακη τεχνη...τεσπα,απλως ειναι οπισθοδρομικο διοτι το ταλεντο το καλλιεργει ο καθενας μονος του..απαραδεκτο.)γενικα δε θα ηθελα να εχουμε περισσοτερα θετικα μαθηματα ,στατικες κλπ γιατι αυτα ειναι λιγο εξω απ τα χωραφια μας.τωρα ο καθε φοιτητης στη σχολη ειναι ο,τι του καπνισει...αλλος ηθελε πολιτικος μηχανικος,αλλος θελει να κανει αποκαταστασεις,αλλοι το παιζουν κονσεπτσουαλ αρχιτεκτονες και καλα,αλλοι το ριχνουν στο εικαστικο(καλη ωρα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top