PTE General (edexcel)

Ποια η γνώμη σας για το Edexcel;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 5)
  • Πολύ καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 2 40.0%
  • Καλό πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Μέτριο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%
  • Αδιάφορο πτυχίο

    Ψήφοι: 1 20.0%

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
ΚΑΛΕ!δεν θα δώσω το λοουερ του κεμπριτζ ,του μισιγκαν θα δώσω.
Απλως ανέφερα πως πέρσι έδωσα το πετ του κεμπριτζ...
Τέλος πάντων ,προσπαθώ πολύ....
Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι θα πάρω το εντεξελ...για το μισιγκαν δεν είμαι..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Μην το λες αυτο για το εντεξελ...:P
Εχει και το εντεξελ τις παγιδούλες του.
Αλλα εμεις σκεφτομαστε θετικα....!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Κι έχει σημασία η προσπάθεια :) Μπράβο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ασε βρε Σονια μου...
Δηλωσα για Level 4 και μου φαινεται πολυ απαιτητικο και πιεστικό.
Το Κπγ πιο ευκολο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Ειδικά εσύ δεν πρέπει να τα είσαι απαισοδοξος.
Για το edecxel πάντως που το διδάσκω (για να νιώσεις καλύτερα) το σκαλοπατάκι μεταξύ 3 και 4 επιπέδου δεν είναι τόσο μεγάλο, πιστεψέ με.
Τη γραμματική την έχεις λιγο πολύ καλύψει. Σημασία έχει να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις (ή τι ακους) για να μπορέσεις να απαντήσεις. Δεν έχει κανείς την απαίτηση να παράγεις γραπτό λόγο σε ίδιο επίπεδο. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Χμμ πράγματι χτες πηρα τα θέματα που έπεσαν τον Δεκεμβριο του 2008 σε όλα τα επιπεδα στο εντεξελ και παρατηρω σχετικα μικρη διαφορα αναμεσα στα επιπεδα 3 και 4 αλλα στο επιπεδο 4 με 5 η διαφορα ειναι αρκετα μεγαλη.
Τον Δεκεμβριο βαλανε σχετικα βατα θεματα σε ολα τα επιπεδα...
Στο επιπεδο 4 ειχε theme topic : Writers and Writing
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

efi_l

Νεοφερμένος

Η efi_l αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Νιγρίτα (Σέρρες). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ΚΑΛΕ!δεν θα δώσω το λοουερ του κεμπριτζ ,του μισιγκαν θα δώσω.
Απλως ανέφερα πως πέρσι έδωσα το πετ του κεμπριτζ...
Τέλος πάντων ,προσπαθώ πολύ....
Είμαι σχεδόν σίγουρη οτι θα πάρω το εντεξελ...για το μισιγκαν δεν είμαι..:P

Λίγη προσπάθεια και διάβασμα παραπάνω και όλα θα πάνε καλά!!;)
Good luck!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Καλα η προσπαθεια καιτο διαβασμα ΟΚ ειναι απο τα βασικα.
Κατα την γνωμη μου δεν πρεπει να σαι και αγχωμένος και επίσης να εχεις και λίγο τύχη μαζί σου.Γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου πέσει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Παιδάκια πήρα past papers για το edexcel!Δεν είναι τόσο δύσκολα όσο νόμιζα !!Έκανα κιόλας το πρώτο και το διόρθωσε η καθητήτρια μου (είμαι η μόνη απο όλο το φροντηστίριο που δίνω για αυτό,οι υπόλοιποι της τάξης μου δίνουν για ένα καινούργιο +όλοι δίνουμε και michigan).Τέλος πάντων,παίδες δεν νομίζω πως πρέπει να αγχωνόμαστε γιατί εγώ που να φανταστείτε δεν είμαι καλή και απο υποχρέωση δίνω πήρα 21/30 listening και γραπτά και ακουστικά μαζί 66,5%.οκ!Δεν είναι και σούπερ βαθμός ,αλλά απο την στιγμή που και καλά το περνάω εγώ εσείς θα το πάρετε με high pass!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και γω σε καποια τεστ που εκανα για το Level 4 (advance) τα πάω πολύ καλα!
Γυρω στο 70-72% ειμαι.
Γενικα παντως δεν ειναι και κατι το ίδιαιτερα δυσκολο το εντεξελ αλλα εχει και τις παγιδουλες του.
Τεσπα!
Καλη επιτυχια σε ολους όσους δώσουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

agelikist

Νεοφερμένος

Η ΑΓΓΕΛΙΚΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Κατά τη γνώμη μου το edexcel είναι πολύ πιο εύκολο από το Cambridge και το michigan!!!! Ομως δεν έχουν την ίδια αξία γι αυτό εγώ έδωσα μόνο τα 2 τελευταία και τα πήρα !!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Γιατι δεν εχουν την ίδια αξια...?
Αφου το ΑΣΕΠ τα αναγνωριζει ως ισάξια....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Και το ασέπ αλλά και βασικά από το ίδιο το βρετανικό κράτος αφού πρόκειται για πιστοποιητικά που είναι accredited (αναγνωρισμένα - πιστοποιημένα) από την αρμόδια βρετανική Αρχή και εκδίδονται από αναγνωρισμένο πιστοποιούντα φορέα (Awarding body) :)
Ακριβώς 'οπως και τα πιστοποιητιά του cambridge :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Και το ασέπ αλλά και βασικά από το ίδιο το βρετανικό κράτος αφού πρόκειται για πιστοποιητικά που είναι accredited (αναγνωρισμένα - πιστοποιημένα) από την αρμόδια βρετανική Αρχή και εκδίδονται από αναγνωρισμένο πιστοποιούντα φορέα (Awarding body) :)
Ακριβώς 'οπως και τα πιστοποιητιά του cambridge :)

+1 σονια μου.
Και τα certificates του Cambridge, καί του EDEXCEL αναγνωρίζονται απο τους φορείς αναγνώρισης της Βρετανίας QCA και CEA.
Αρα για το βρατανικο κρατος οτι απο τα δύο πάρεις είναι το ίδιο...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εντάξει για το βρετανικό κράτος είναι ισότιμα...

Μην κοροϊδευόμαστε όμως, ένας ιδιωτικός εργοδότης θα προτιμήσει ένα άτομο με cambridge παρά ένα άτομο με edexcel..Αυτό είναι αλήθεια...(δυστυχώς).
-----------------------------------------
Ειδικά εσύ δεν πρέπει να τα είσαι απαισοδοξος.
Για το edecxel πάντως που το διδάσκω (για να νιώσεις καλύτερα) το σκαλοπατάκι μεταξύ 3 και 4 επιπέδου δεν είναι τόσο μεγάλο, πιστεψέ με.
Τη γραμματική την έχεις λιγο πολύ καλύψει. Σημασία έχει να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις (ή τι ακους) για να μπορέσεις να απαντήσεις. Δεν έχει κανείς την απαίτηση να παράγεις γραπτό λόγο σε ίδιο επίπεδο. :)

Eγώ πάντως πιο δύσκολα προσαρμόστηκα στο επίπεδο C1 παρά στο C2..
Ενδεικτικά για να πάω από το FCE στο ALCE έκανα 1 χρόνο προετοιμασία και πάρα πολλά βιβλία...Θυμάμαι ότι κάπου στο τέλος της χρονιάς (ήμουν και β' γυμνασίου τότε) ήθελα να τα παρατήσω, δεν άντεχα άλλο την πίεση..Συνέχισα όμως :D...
Ενώ για να πάω από το C1 στο C2 μου χρειάστηκαν περίπου 3 μήνες..
Προσωπικά πιστεύω ότι η επαφή με το C1 είναι πιο δύσκολη γιατί ουσιαστικά τότε αρχίζεις να μαθαίνες τις λεπτομέρειες της αγγλικής γλώσσας και αντιμετωπίζεις καταστάσεις πανεπιστημιακού επιπέδου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Απολυτο δίκιο έχεις djimm.
Αλλα όμως μερικές φορές τα θέματα που βάζει το Edexcel ειναι πιο περίπλοκα και απο το Cambridge.Οχι πιο δυσκολα αλλα πιο περίπλοκα.
Οπως και συ έχεις CPE με Β και EDEXCEL LVL 5 με "Pass" δηλ. C
Τεσπα το Καιμπριτζ πάντα θα χει πιο πολυ κυρος σε σχεση με τα υπόλοιπα.Ασχετα αν βαζουν εύκολα ή δυσκολα θεματα...:no1:
-----------------------------------------
Eγώ πάντως πιο δύσκολα προσαρμόστηκα στο επίπεδο C1 παρά στο C2..
Ενδεικτικά για να πάω από το FCE στο ALCE έκανα 1 χρόνο προετοιμασία και πάρα πολλά βιβλία...Θυμάμαι ότι κάπου στο τέλος της χρονιάς (ήμουν και β' γυμνασίου τότε) ήθελα να τα παρατήσω, δεν άντεχα άλλο την πίεση..Συνέχισα όμως :D...
Ενώ για να πάω από το C1 στο C2 μου χρειάστηκαν περίπου 3 μήνες..
Προσωπικά πιστεύω ότι η επαφή με το C1 είναι πιο δύσκολη γιατί ουσιαστικά τότε αρχίζεις να μαθαίνες τις λεπτομέρειες της αγγλικής γλώσσας και αντιμετωπίζεις καταστάσεις πανεπιστημιακού επιπέδου

Και γω να σου πω την αλήθεια jim στην αρχη δυσκολεύτηκα πάρα πολύ κατα την μετάβαση απο το B2 στο Γ1. Τωρα γενικά συνηθησα.Δεν ξέρω αλλά νομίζω πως το Γ1 πρέπει να είναι πιό δύσκολο σαν επιπεδο σε σχέση με το Γ2. Σκέφτηκα στην αρχή να δώσω κατευθείαν Γ2 αλλα το μετάνιωσα τελευταία στιγμή γιατί ακομα και σήμερα μου φαίνεται εξαιρετικα δύσκολο να προσαρμωστω σε αυτο το επίπεδο.Αλλα τι να πεις...
Αυτα τα αγγλικα υπάρχουν για να σε παιδεύουν...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sonia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η sonia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
:D:D:D
αδικία να μην είναι η μητρική μας γλώσσα ε;;; Ή να είναι τα ελληνικά διεθνής γλώσσα (ακόμη καλύτερα)
Φαντάζομαι όμως το ίδιο λένε και όσοι κάνουν ελληνικά.... Αυτοί δυσκολεύονται περισσότερο Γι' αυτό λενε εξάλλου "It sounds greek to me" Δλδ δεν καταλαβαίνω τίποτα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
Πότε είναι οι εξετάσεις του Edexcel? προφορικά κ γραπτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

reaction

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηλιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 136 μηνύματα.
Πότε είναι οι εξετάσεις του Edexcel? προφορικά κ γραπτά.
25 Μαιου τα γραπτα τωρα τα προφορικα θα δειξει αναλογα τι θα κανονιστει την ιδια μερα ή επομενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Letta

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Letta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 239 μηνύματα.
:hmm:Δευτέρα το βάλανε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top