Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν κάνει αυτό θα είναι η τελειότερη κοινωνία του πλανήτη γιατί υπερέχει έναντι όλων σε κουλτούρα, στερεωμένο πολιτισμό, ποιότητα και ποσότητα λαικού πολιτισμού και ξεκάθαρης εθνικής ταυτότητας.
Ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα μάλλον και επικοινωνούμε μέσω σκουληκότρυπας με το ίδιο forum, δεν εξηγείται αλλιώς :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομίζω να μην ισχύει αυτό που λέω συγκριτικα με τους υπόλοιπους Ευρωπαίους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Αν κάνει αυτό θα είναι η τελειότερη κοινωνία του πλανήτη γιατί υπερέχει έναντι όλων σε κουλτούρα, στερεωμένο πολιτισμό, ποιότητα και ποσότητα λαικού πολιτισμού και ξεκάθαρης εθνικής ταυτότητας.

Χαχαχαχαχαχ καλα εισαι αλλου τελειως! Ας βγαλουμε το μετρο μας να μετρησουμε ποση κουλτουρα, στερεωμενο πολιτισμο, ποιοτητα και ποσοτητα λαικου πολιτισμου και ξεκαθαρης εθνικης ταυτοτητας εχουν ολα τα κρατη του κοσμου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Χαχαχαχαχαχ καλα εισαι αλλου τελειως! Ας βγαλουμε το μετρο μας να μετρησουμε ποση κουλτουρα, στερεωμενο πολιτισμο, ποιοτητα και ποσοτητα λαικου πολιτισμου και ξεκαθαρης εθνικης ταυτοτητας εχουν ολα τα κρατη του κοσμου!

Δεν περίμενα να πεις κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Miv ώρες ώρες μιλάς σαν εθνικιστής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
OK εγώ διαφωνώ κάθετα, πιστεύω πως οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν ίσα δικαιώματα με τους ετεροφυλόφιλους. Και όντως εδώ μίλησες λίγο σαν εθνικιστής... ή ως εθνικιστής αν πράγματι είσαι. Εγώ προσωπικά τον εθνικισμό τον έχω ξεγράψει από τον εγκέφαλό μου, σύμφωνα με τον παπά μου (σόρι είμαι Κύπρια δε μπορώ να τον αποκαλέσω αλλιώς, εννοώ το μπαμπά μου :P) είμαι διεθνίστρια και το λέει και ξινίζει η μούρη του. Τέλοσπαντων, διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών
Πατρίς θρησκεία οικογένεια
Οι Έλληνες μας έκαναν ανθρώπους

miv , πρόσεχε παιδάκι μου, γιατί έτσι το βλέπω να καταλήγει, αν επιδεινωθεί και άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
OK εγώ διαφωνώ κάθετα, πιστεύω πως οι ομοφυλόφιλοι πρέπει να έχουν ίσα δικαιώματα με τους ετεροφυλόφιλους. Και όντως εδώ μίλησες λίγο σαν εθνικιστής... ή ως εθνικιστής αν πράγματι είσαι. Εγώ προσωπικά τον εθνικισμό τον έχω ξεγράψει από τον εγκέφαλό μου, σύμφωνα με τον παπά μου (σόρι είμαι Κύπρια δε μπορώ να τον αποκαλέσω αλλιώς, εννοώ το μπαμπά μου :P) είμαι διεθνίστρια και το λέει και ξινίζει η μούρη του. Τέλοσπαντων, διαφωνώ.
Ακου λιγο ουτε ο εθνικισμος ειναι καλο πραγμα αλλα ουτε οι προοδευτικες παρωπιδες καλο ειναι να εχουμε ενα κριτικο πνευμα σε ολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ακου λιγο ουτε ο εθνικισμος ειναι καλο πραγμα αλλα ουτε οι προοδευτικες παρωπιδες καλο ειναι να εχουμε ενα κριτικο πνευμα σε ολα

Ναι, κοιτα να δεις, οι ισοπεδωτικές ψευτοπροοδευτικές απόψεις δεν είναι καλό να καρπώνονται τον όρο προοδευτικές γιατί δεν είναι.
Όταν μιλησα για το άλλο άκρο ακριβώς αυτό εννοουσα αγαπητοι μου. Οι ίδιοι που δυστυχως υποστηριζουν καποιες νεοφιλελεύθερες ισοπεδωτικές πολιτικές που η κοινωνια δε μπορεί ακομη να δεχτεί είναι αυτοί που μπλέκουν τον πατριώτη με τον εθνοφασίστα. Δικό τους πρόβλημα, όχι δικό μου, γι'αυτό και δεν ασχολουμαι σοβαρά με τετοιες αηδίες.
Διατύπωσα εξ'αρχης πως πιστεύω οτι η οικογένεια περιστρέφεται γύρω από την αναπαραγωγή. Μιλάω πάντα για την Ελλάδα. Για την Ολλανδία ας μιλήσουν οι Ολλανδοί. Για το λόγο αυτό συνεχίζω να μη θεωρώ οτι ορίζεται γάμος σαν κάτι περισσότερο από νομική επισημοποιηση μιας σχέσης για τους γκέι. Αν τους θιασώτες της νέας τάξης τους αρέσει αυτο να το αποκαλούν γάμο, τότε ας το αποκαλούν. Γάμος πάντως δεν θα είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Και τι είναι?Με αυτή την λογική αυτοί που παντρέυονται χωρίς να κανουν παιδιά απλά δνε έχουν παντρευτει (έτσι όπως το διατύπωσες αυτό μου έδωσες να καταλάβω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών
Πατρίς θρησκεία οικογένεια
Οι Έλληνες μας έκαναν ανθρώπους

miv , πρόσεχε παιδάκι μου, γιατί έτσι το βλέπω να καταλήγει, αν επιδεινωθεί και άλλο.

Το οτι υποστηρίζω ένα συγκεκριμένο κόμμα στις εκλογές και στην πλειονότητα του προγράμματος δε σημαίνει οτι πάσχω από πασοκίαση. Λυπαμαι, αλλα ναι, και άλλοι, εκτός των δικών μας, είπαν σωστά πράγματα και σαν ελεύθερος πολίτης έχω το αναφαίρετο δικαίωμα να τα υποστηρίξω. Δε μιλάω φυσικά για ακρότητες, αλλά ακόμη κι αν το έκανα, επι των προσωπικών μου απόψεων δεν πέφτει λόγος σε κανεναν.
Φιλικά.

Και τι είναι?Με αυτή την λογική αυτοί που παντρέυονται χωρίς να κανουν παιδιά απλά δνε έχουν παντρευτει (έτσι όπως το διατύπωσες αυτό μου έδωσες να καταλάβω)

Ένας γάμος μεταξυ ετεροφυλόφιλων που δεν έχει παιδιά δε στερείται του αναπαραγωγικου αισθηματος. Ακόμη κι αν ήταν πρότερη επιλογή η μη απόκτηση παιδιών, αυτό αποτελεί ισόβιο προβληματισμό για το ζευγάρι. Η Ελένη Ανουσάκη και η Μίρκα Παπακωνσταντίνου είναι μερικά μονο πρόσωπα που επέλεξαν απο πριν να μην εχουν παιδιά, αλλά επιβεβαιωνουν αυτο που λεώ. Μεταξύ ομοφυλόφιλων δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το οτι υποστηρίζω ένα συγκεκριμένο κόμμα στις εκλογές και στην πλειονότητα του προγράμματος δε σημαίνει οτι πάσχω από πασοκίαση. Λυπαμαι, αλλα ναι, και άλλοι, εκτός των δικών μας, είπαν σωστά πράγματα και σαν ελεύθερος πολίτης έχω το αναφαίρετο δικαίωμα να τα υποστηρίξω. Δε μιλάω φυσικά για ακρότητες, αλλά ακόμη κι αν το έκανα, επι των προσωπικών μου απόψεων δεν πέφτει λόγος σε κανεναν.
Φιλικά.

Αν οι απόψεις σου είναι επικίνδυνες για τη δημοκρατία, μου πέφτει και μου παραπέφτει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αν οι απόψεις σου είναι επικίνδυνες για τη δημοκρατία, μου πέφτει και μου παραπέφτει.
επικίνδυνες για τη δημοκρατία?Μπορεί ένας μιβ να είναι επικίνδυνος για την δημοκρατία?Υπερβολές και γενικεύσεις.
Ένας γάμος μεταξυ ετεροφυλόφιλων που δεν έχει παιδιά δε στερείται του αναπαραγωγικου αισθηματος. Ακόμη κι αν ήταν πρότερη επιλογή η μη απόκτηση παιδιών, αυτό αποτελεί ισόβιο προβληματισμό για το ζευγάρι. Η Ελένη Ανουσάκη και η Μίρκα Παπακωνσταντίνου είναι μερικά μονο πρόσωπα που επέλεξαν απο πριν να μην εχουν παιδιά, αλλά επιβεβαιωνουν αυτο που λεώ. Μεταξύ ομοφυλόφιλων δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα....
Απλά το παραδειγμά σου όσο να αφορά την τεκνοποίηση δεν ήταν εύστοχο επειδή δεν είναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι που δεν κάνουν παιδιά εγώ αυτό είπα. Ο γάμος δεν έχει ως στόχο μόνο την αναπαραγωγή αλλά και την αρμονική ζωή ανάμεσα σε δύο ανθρώπους κατ εμέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george7

Νεοφερμένος

Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 8 μηνύματα.
I agree with you Antoni I haven't any problem.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν οι απόψεις σου είναι επικίνδυνες για τη δημοκρατία, μου πέφτει και μου παραπέφτει.

Σου απάντησε η Βάλια...Να προσθέσω μόνο κάτι. Ακόμη κι αν ήμουν άξιος να πλήξω τη δημοκρατία, οι συγκεκριμένες απόψεις δεν θα την έθιγαν στο ελάχιστο. Αν μπερδεύεις τον πατριωτισμό με τον αυταρχισμό, σου έχω ήδη απαντήσει στο προηγούμενο μήνυμα.


επικίνδυνες για τη δημοκρατία?Μπορεί ένας μιβ να είναι επικίνδυνος για την δημοκρατία?Υπερβολές και γενικεύσεις.

Απλά το παραδειγμά σου όσο να αφορά την τεκνοποίηση δεν ήταν εύστοχο επειδή δεν είναι μόνο οι ομοφυλόφιλοι που δεν κάνουν παιδιά εγώ αυτό είπα. Ο γάμος δεν έχει ως στόχο μόνο την αναπαραγωγή αλλά και την αρμονική ζωή ανάμεσα σε δύο ανθρώπους κατ εμέ

Φυσικα δεν θεωρω οτι η αναπαραγωγή είναι ο μόνος σκοπός του γάμου, αλλά σίγουρα είναι ο κυριότερος. Νομίζω οτι αυτή μου η άποψη φάνηκε ξεκάθαρα από τα προηγούμενα μηνύματα. Ποτέ δεν είπα οτι η αναπαραγωγή είναι το παν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Γάμος είναι η νόμιμη σύζευξη δύο ατόμων. Από 'κει και πέρα τον "σκοπό" του γάμου τον ορίζει ο καθένας για τον εαυτό του, δεν υπάρχει κάποιος γενικός σκοπός πλην του νομικού θέματος (και του συναισθηματικού, βλ. θρησκευτικός).



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν περίμενα να πεις κάτι άλλο...

Σιγα μη δε σχολιαζα τετοιο μαργαριταρι :)

Συμφωνω με τον Πετρο για το γαμο. Ο καθενας μπορει να παντρευτει για οποιονδηποτε λογο. Αλλος για παιδια, αλλος για λεφτα, αλλος απο αγαπη, κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ε όχι και έτσι!
Δεν θα το αναπυξω εω όμως γιατί είναι off-topic :S
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

virginia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η, αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 221 μηνύματα.
δε με αφορά τι κάνει ο άλλος στην προσωπική του ζωή.εφόσον είναι οκ απέναντι μου και δε με προκαλεί,δικαίωμα του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

journalist

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ευθύμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Το μεγαλο ερωτημα ειναι ενα:Ειμαστε ετοιμοι να δουμε gay ζευγαρια να κυκλοφορουν στον δρομο χερακι-χερακι;

Προσωπικα δεν μ'ενοχλει,παρ'ολο που δεν μ'αρεσει σαν θεαμα.Οπως μου την σπανε οι γριες που με στραβοκοιτανε οταν ειμαι με την κοπελα μου,ετσι θα εκνευριζονται -απολυτα λογικα- οι ομοφυλοφιλοι που θα λαμβανουν περιεργα βλεμματα και ειμαστε αναγκασμενοι να τους κατανοησουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top