Ομοφυλόφιλοι: Γάμος και Υιοθεσία

Γάμος και υιοθεσία ομοφυλόφιλων: Υπέρ ή κατά;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 303)
  • Είμαι ΥΠΕΡ και του γάμου και της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 157 51.8%
  • Είμαι ΥΠΕΡ του γάμου αλλά ΚΑΤΑ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 75 24.8%
  • Είμαι ΚΑΤΑ του γάμου αλλά ΥΠΕΡ της υιοθέτησης παιδιών

    Ψήφοι: 6 2.0%
  • Είμαι ΚΑΤΑ και στα δύο

    Ψήφοι: 56 18.5%
  • Δεν έχω γνώμη.

    Ψήφοι: 9 3.0%

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Επέτρεψέ μου, να σου επισημάνω πόσο ανώριμος είσαι.
Σεξιστή.

:nono:

Γιατί κάνεις διάκριση ανάμεσα στα δύο φύλα;
-Δηλαδή εσύ και καλά είσαι και πολύυυ άντρας, τόοσοο που το θέαμα δύο ανδρών το βρίσκεις αποκρουστικό αλλά επειδή είσαι -όπως είπαμε- τόοοσο άνδρας, πφφφ, πας με όποια γυναίκα, ακόμη κι αν είναι γκέι - ΑΣΧΕΤΟ ΑΝ ΑΥΤΗ ΔΕ ΣΕ ΘΕΛΕΙ ; Εκτός βέβαια αν μιλάς για αμφιφυλόφιλη - γιατί είπες γκέι = ομοφυλόφιλη.

Πάμε με τη σειρά.
1) Η προσπάθεια χαρακτηρισμού της σοβαρότητας ενός ατόμου με βάση τα σεξουαλικά του θέλω, είναι αυτό που καλείται ανωριμότητα
2)σεξιστής ?? :P
3) Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι ο πιο άντρας εδώ μέσα και δεν ξέρω γιατί στράβωσες. Απλά εγώ λόγω των κοινωνικών συνθηκών στις οποίες μεγάλωσα, έχω από μικρός ένα συγκεκριμένο πρότυπο άντρα, αυτό δεν αλλάζει πλέον και δεν θα πάψω να θεωρώ ποτέ αποκρουστικό το θέαμα 2 αντρών που πηγαίνουν χέρι-χέρι. Προς θεού δεν αρνούμαι το δικαίωμα της σεξουαλικής επιλογής, απλά εμένα δεν μου αρέσει το θέαμα γιατί δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου ότι δεν υπάρχουν προκαταλήψεις στην Ελλάδα. Απο κει και πέρα σαφώς ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει εφόσον δεν προκαλεί.
4)Που κολλάει το κριτήριο επιλογής συντρόφου? Σαφώς και δεν είμαι ζώο, είμαι με έναν συγκεκριμένο άνθρωπο επειδή μου αρέσει και επειδή το έχουμε επιλέξει.
5) Δώσε ένα ερωτηματολόγιο σε 100 άντρες και θα εκπλαγείς με το πόσοι θα έχουν παρόμοια φαντασίωση.:)


Προφανώς αστιεύεται ο Νίκος Χριστίνα, αλλά σαν φοιτητής-πορνόγερος, το χούμορ του είναι λίγο φευγάτο :P
Ρε τραγέλαφε μην χρησιμοποιείς δικές μου ατάκες για μένα. 19 χρονών είμαι. Είμαι στο στάδιο του ψάρακα ακόμα. Γέρος από τα 22 λέγεσαι στο πολυτεχνείο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Πάμε με τη σειρά.
1) Η προσπάθεια χαρακτηρισμού της σοβαρότητας ενός ατόμου με βάση τα σεξουαλικά του θέλω, είναι αυτό που καλείται ανωριμότητα
2)σεξιστής ?? :P
3) Δεν ανέφερα πουθενά ότι είμαι ο πιο άντρας εδώ μέσα και δεν ξέρω γιατί στράβωσες. Απλά εγώ λόγω των κοινωνικών συνθηκών στις οποίες μεγάλωσα, έχω από μικρός ένα συγκεκριμένο πρότυπο άντρα, αυτό δεν αλλάζει πλέον και δεν θα πάψω να θεωρώ ποτέ αποκρουστικό το θέαμα 2 αντρών που πηγαίνουν χέρι-χέρι. Προς θεού δεν αρνούμαι το δικαίωμα της σεξουαλικής επιλογής, απλά εμένα δεν μου αρέσει το θέαμα γιατί δεν μπορώ να κρύβομαι πίσω από το δάχτυλό μου ότι δεν υπάρχουν προκαταλήψεις στην Ελλάδα. Απο κει και πέρα σαφώς ο καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ότι θέλει εφόσον δεν προκαλεί.
4)Που κολλάει το κριτήριο επιλογής συντρόφου? Σαφώς και δεν είμαι ζώο, είμαι με έναν συγκεκριμένο άνθρωπο επειδή μου αρέσει και επειδή το έχουμε επιλέξει.
5) Δώσε ένα ερωτηματολόγιο σε 100 άντρες και θα εκπλαγείς με το πόσοι θα έχουν παρόμοια φαντασίωση.:)


Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να εκφράσω την άποψή μου.

1. Εγώ χαρακτήρισα ένα άτομο του οποίου τα σεξουαλικά του θέλω δε συνάδουν με τα σεξουαλικά θέλω εκείνου του ατόμου το οποίο εμπλέκει στη φαντασίωσή του. Πολύ μεγάλη διαφορά.
2. Ναι σεξιστής. Ακόμη και σ'αυτή την περίπτωση δηλαδή η γυναίκα έχει αυτό το ρόλο για σένα;
3. Συμπληρώνει το 2. Δεν το ανέφερες αλλά αυτό εννοείς, είτε το ακούσια είτε εκούσια. Με το να λες ότι τους άντρες ομοφυλόφιλους δε μπορείς να τους βλέπεις μαζί αλλά με τις γυναίκες ομοφυλόφιλες δεν έχεις πρόβλημα, τότε δίνεις αμέσως την εικόνα εκείνου του βαρύ άντρα που πιστεύει πατρίς-θρησκεία-ανδρισμός, αν μη τί άλλο που δε μπορούμε να το γράψουμε και στο φόρουμ, ο οποίος ναι μεν είναι προκατειλημμένος με τους γκέι άντρες, την πάρτη του όμως και την κ**λα του τη σκέφτεται και φαντασιώνεται τις ομοφυλόφιλες γυναίκες και μάλιστα το λέει με τόση υπερηφάνεια.
4. Τί εννοείς που κολλάει; Μίλησες για γκέι γυναίκες - ιδιαίτερα αν παν και με άντρες - πώς γίνεται αυτό; Γι αυτό σε ρώτησα, άλλο αμφιφυλόφιλος άλλο ομοφυλόφιλος. Εκεί ΟΚ μπορείς να ονειρεύεσαι ό,τι θες!
5. Το τί πιστεύει η πλειοψηφία των ανδρών το γνωρίζω και ξέρω τί γίνεται εκεί έξω, γι αυτό θύμωσα και συγγνώμη αν είμαι απόλυτη αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, έχω τους λόγους μου, αλλά ας το αφήσουμε ως εδώ. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις πιο σεξιστικές, σοβινιστικές, κ.ο.κ φαντασιώσεις που υπήρξαν ποτέ στον πλανήτη Γη (? ίσως και σε άλλους).



ΟΚ, τελειωσα. :bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Προσωπικά δε θεωρώ, ως "φυσιολογική" την ετεροφυλοφιλία και "ανώμαλη/ παρεκκλίνουσα" σεξουαλική συμπεριφορά την ομοφυλοφιλία ή την αμφιφυλοφιλία. Ανεξάρτητα του ποσοστού που εμφανίζεται η κάθε σεξουαλική συμπεριφορά, το αναπαραγωγικό θέμα, τη λογική "κυρτό-κοίλο", δεν είναι όλα άσπρο- μαύρο σε αυτό τον κόσμο ανεξάρτητα αν ενστικτωδώς τα βλέπουμε έτσι (και ειδικά στον σεξουαλικό τομέα).
Στα ομοφυλόφιλα & αμφιφυλόφιλα άτομα άλλωστε εμφανίζεται όλο το φάσμα της ψυχοπαθολογίας που εμφανίζεται και στα ετεροφυλόφιλα άτομα.

Όσον αφορά τις "προβληματικές" συμπεριφορές πολλών ομοφυλόφιλων, μπορώ να πω ότι και μόνο η καταπίεση των σεξουαλικών ορμών, η έλλειψη ενημέρωσης και η ενοχοποίηση κατά την παιδική και εφηβική ηλικία είναι υπέρ αρκετά. :fss:
(Αυτό το λέω κυρίως για το γεγονός ότι κατηγορείται από πολλούς ο καθαυτού σεξουαλικός προσανατολισμός ενός ατόμου για τη συμπεριφορά του αντί να ληφθούν υπόψη πρώτα ο τρόπος που έχει μεγαλώσει και η αντιμετώπισή του από την κοινωνία - την οποία θεωρώ υπεύθυνη και όχι τον σεξ/κο προσανατολισμό ο οποίος όπως και να 'χει είναι στο "είναι" του άλλου).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Χαίρομαι που μου δίνεις την ευκαιρία να εκφράσω την άποψή μου.

1. Εγώ χαρακτήρισα ένα άτομο του οποίου τα σεξουαλικά του θέλω δε συνάδουν με τα σεξουαλικά θέλω εκείνου του ατόμου το οποίο εμπλέκει στη φαντασίωσή του. Πολύ μεγάλη διαφορά.
2. Ναι σεξιστής. Ακόμη και σ'αυτή την περίπτωση δηλαδή η γυναίκα έχει αυτό το ρόλο για σένα;
3. Συμπληρώνει το 2. Δεν το ανέφερες αλλά αυτό εννοείς, είτε το ακούσια είτε εκούσια. Με το να λες ότι τους άντρες ομοφυλόφιλους δε μπορείς να τους βλέπεις μαζί αλλά με τις γυναίκες ομοφυλόφιλες δεν έχεις πρόβλημα, τότε δίνεις αμέσως την εικόνα εκείνου του βαρύ άντρα που πιστεύει πατρίς-θρησκεία-ανδρισμός, αν μη τί άλλο που δε μπορούμε να το γράψουμε και στο φόρουμ, ο οποίος ναι μεν είναι προκατειλημμένος με τους γκέι άντρες, την πάρτη του όμως και την κ**λα του τη σκέφτεται και φαντασιώνεται τις ομοφυλόφιλες γυναίκες και μάλιστα το λέει με τόση υπερηφάνεια.
4. Τί εννοείς που κολλάει; Μίλησες για γκέι γυναίκες - ιδιαίτερα αν παν και με άντρες - πώς γίνεται αυτό; Γι αυτό σε ρώτησα, άλλο αμφιφυλόφιλος άλλο ομοφυλόφιλος. Εκεί ΟΚ μπορείς να ονειρεύεσαι ό,τι θες!
5. Το τί πιστεύει η πλειοψηφία των ανδρών το γνωρίζω και ξέρω τί γίνεται εκεί έξω, γι αυτό θύμωσα και συγγνώμη αν είμαι απόλυτη αλλά αυτά είναι τα πιστεύω μου, έχω τους λόγους μου, αλλά ας το αφήσουμε ως εδώ. Προσωπικά πιστεύω ότι είναι από τις πιο σεξιστικές, σοβινιστικές, κ.ο.κ φαντασιώσεις που υπήρξαν ποτέ στον πλανήτη Γη (? ίσως και σε άλλους).
ΟΚ, τελειωσα. :bye:

Κατσε, κάτσε συντροφισσαν Χριστινα, πήρες φόρα και πυροβολάς ...

1) Ρε Χριστίνα, προφανώς το λέω περισσότερο σαν αστείο, δεν περίμενα να το πάρεις τόσο σοβαρά.
2)ΚΑΤΗΓΟΡΗΜΑΤΙΚΑ ΟΧΙ! Σου είπα ότι για μένα η επικοινωνία είναι το παν, τα υπόλοιπα ακολουθούν ...
3)Δεν είμαι ούτε εθνικιστής, ούτε υπερ -χριστιανος. Απλά σου εξήγησα το σκεπτικό μου. Αν θες το δέχεσαι.
4)Σε περίπτωση gay γυναικών, όταν είχαμε πιάσει συζήτηση, είχανε πει πώς δεν θα είχαν πρόβλημα να είχαν επαφή και με άντρα, αρκεί να ήταν και οι δυο. Από εκεί έβγαλα το συμπέρασμα ότι οι λεσβίες μάλλον δεν έχουν πρόβλημα με τους άντρες. Αυτό μπορεί να είναι εξαίρεση, δεν μου έχει δοθεί η ευκαιρία να γνωρίσω άλλες ομοφυλόφιλες κοπέλες για να κρίνω.
5)Αποψή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
4) Πώς γίνεται να είναι ομοφυλόφιλες και να μην έχουν πρόβλημα να παν με άντρα; Μου το εξηγάς αυτό; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω τόση ώρα. Το ότι είναι ομοφυλόφιλες σημαίνει πως αποστρέφονται το αντίθετο φύλο, δε μπορούν καν να φανταστούν ότι μπορεί να έρθουν σε σεξουαλική επαφή με άντρα, όπως γίνεται και με τους ετεροφυλόφιλους (όπως εσύ δε μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου με άντρα). Εκτός , ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, αν μιλάς για αμφιφυλόφιλες. Αλλιώς κάνεις ένα τεράααααστιο λάθος. Μη συγχίζεις τις φαντασιώσεις με την πραγματικότητα. :/

5) Δεν είναι μόνο άποψή μου, πίστεψέ με. Και ακόμη πίστεψέ με, δε θα πραγματοποιηθεί σύντομα η φαντασίωσή σου με γκέι γυναίκα.

:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν σημαίνει πως απαραίτητα αποστρέφονται το αντίθετο φύλο, οι γκέι και οι "λεσβίες" (συγγνώμη για την λέξη , αλλά δεν ξέρω πως αλλιώς να το εκφράσω).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Αυτό σημαίνει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Ακούστε εδώ ιστορία :
Μια μέρα πριν το γάμο η νύφη πιάνει τον κουμπάρο με τον μέλλοντα σύξυγος της.
1)Στο γαμπρό αρέσει και η γυναίκα και η ο κουμπάρος.
Γιατί άλλωστε να παντρεύεται αν δεν του αρέσει ;
Για να φανέι πως είναι άνδρας ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
4) Πώς γίνεται να είναι ομοφυλόφιλες και να μην έχουν πρόβλημα να παν με άντρα; Μου το εξηγάς αυτό; Αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω τόση ώρα. Το ότι είναι ομοφυλόφιλες σημαίνει πως αποστρέφονται το αντίθετο φύλο, δε μπορούν καν να φανταστούν ότι μπορεί να έρθουν σε σεξουαλική επαφή με άντρα, όπως γίνεται και με τους ετεροφυλόφιλους (όπως εσύ δε μπορείς να φανταστείς τον εαυτό σου με άντρα). Εκτός , ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ, αν μιλάς για αμφιφυλόφιλες. Αλλιώς κάνεις ένα τεράααααστιο λάθος. Μη συγχίζεις τις φαντασιώσεις με την πραγματικότητα. :/

5) Δεν είναι μόνο άποψή μου, πίστεψέ με. Και ακόμη πίστεψέ με, δε θα πραγματοποιηθεί σύντομα η φαντασίωσή σου με γκέι γυναίκα.

1)Εγώ πλέον σου μιλάω σοβαρα. Στο πανεπιστήμιο γνωρίζω ένα ζευγάρι gay γυναικών και επειδή τυχαίνει να έχουμε τις ίδιες πολιτικές απόψεις και μιλάμε σχεδόν καθημερινα, έχουμε συζητήσει και για πιο "καυτά" θέματα. Κατ αρχάς δεν θέλουν να τις λένε λεσβίες (ειδικά η μία), και η ιδιαιτερότητα τους έγκειται στο ότι αγαπάνε η μια την άλλη. Κατ εμε είναι gay. Εσύ πές τες όπως θες. Ούτε απέχθεια για τους άντρες έχουν οι κοπέλες ούτε τίποτα. Και μια νύχτα όταν το έφερα το θέμα μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησαν όπως σου είπα.

2) Με straight έχω περισσότερες πιθανότητες???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό σημαίνει..


Αυτό είναι λάθος. Κανένας άνθρωπος δεν έχει 100% ΜΙΑ σεξουαλική φύση, αλλά συνυπάρχουν περισσότερες. Το γεγονός του straight έχει απλά και μονο να κάνει με το οτι το ποσοστό έλξης από το έτερο φύλο είναι συντριπτικά μεγαλύτερο. Ασυνείδητα είναι γεγονός οτι κάθε άνθρωπος ειναι ταυτόχρονα str8, γκει και bi, λόγω της φυσικής έλξης από το άγνωστο και απαγορευμένο, απλώς το ασυνείδητό του δε μπορεί να το γνωρίζει κανένας άνθρωπος. Γι'αυτό καλείται κι έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
τεκμηριωμένη απάντηση.
Τι ακριβώς είναι το "bi" ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
1)Εγώ πλέον σου μιλάω σοβαρα. Στο πανεπιστήμιο γνωρίζω ένα ζευγάρι gay γυναικών και επειδή τυχαίνει να έχουμε τις ίδιες πολιτικές απόψεις και μιλάμε σχεδόν καθημερινα, έχουμε συζητήσει και για πιο "καυτά" θέματα. Κατ αρχάς δεν θέλουν να τις λένε λεσβίες (ειδικά η μία), και η ιδιαιτερότητα τους έγκειται στο ότι αγαπάνε η μια την άλλη. Κατ εμε είναι gay. Εσύ πές τες όπως θες. Ούτε απέχθεια για τους άντρες έχουν οι κοπέλες ούτε τίποτα. Και μια νύχτα όταν το έφερα το θέμα μεταξύ σοβαρού και αστείου μου απάντησαν όπως σου είπα.

2) Με straight έχω περισσότερες πιθανότητες???:D


1) Mα ουδέποτε μίλησα για απέχθεια ! Εγώ μιλώ για αποστροφή όσο αφορά σεξουαλικά ζητήματα κτλ.

Ομοφυλόφιλος = ΜΟΝΟ με άτομα του ιδίου φύλου
Αμφιφυλόφιλος = με άτομα και των δύο φύλων
Ετεροφυλόφιλος = ΜΟΝΟ με άτομα του αντίθετου φύλου

Γι αυτό τόση ώρα θυμώνω, που μιλάς για ομοφυλόφιλες που κατα τ'άλλα υπάρχει περίπτωση να παν και με άντρα.



2) Με στρέιτ ή με bisexual. Καλά κάνεις λοιπόν να σταματήσεις κι εσύ και όλοι οι άλλοι άντρες να συγχίζετε τους όρους. Οι λεσβίες προτιμούν μόνο κοπέλες , όπως και οι γκέι προτιμούν μόνο άντρες.

Ουφ.

Εν καταλαβαινόμαστε, σύντροφε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
τεκμηριωμένη απάντηση.
Τι ακριβώς είναι το "bi" ;

Αμφισεξουαλικός, δηλαδή αυτός που έλκεται και από τα δύο φύλα. Είναι η επικρατούσα άποψη για τη σεξουαλική ζωή των Αρχαίων Ελλήνων και όντως επαληθεύεται. Για εκείνους το ωραίο δεν είχε φύλο, όπως έλεγαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Αμφισεξουαλικός, δηλαδή αυτός που έλκεται και από τα δύο φύλα. Είναι η επικρατούσα άποψη για τη σεξουαλική ζωή των Αρχαίων Ελλήνων και όντως επαληθεύεται. Για εκείνους το ωραίο δεν είχε φύλο, όπως έλεγαν.
Για δωσε κανα link να δουμε που το στηριζεις αυτο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είναι ολόκληρη Ιστορία για να κάτσω να την αναλύσω. Είναι πάντως γεγονός και από τα γραπτα μεγάλων φιλοσόφων που επίσης υπήρξαν Δάσκαλοι και από αρχαία αγγεία οτι αυτό ισχύει.
Άλλωστε στα θέματα του σεξ οι νεοέλληνες είναι πολύ πιο σκοταδιστές από τους Αρχαίους λόγω της κατάχρησης της Χριστιανικής θρησκείας που ούτως ή άλλως υπήρξε πιο συντηρητική από το Δωδεκάθεο. Είναι μεγάλη κουβέντα πάντως αυτό. Θεωρώ οτι η Νέα Ελλάδα είναι μπροστά μόνο στην εποχή, γιατί κατα τ'αλλα ανήκει σε πολιτισμό κλίμακες υποδεέστερο των Αρχαίων. Ο καθημερινός νεοέλληνας είναι επιεικώς 10 φορες πιο βλακας από το μέσο αρχαίο Έλληνα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κατ'αρχήν εγώ δε μίλησα για ομοφυλόφιλους αρχαίους, αλλά για bisexual, κι αυτό έχει τεράστια διαφορά. Επίσης, όταν μιλάω για αμφιφυλόφιλους δε μιλάω για Βαλιανάτους και Χατζηστεφάνου. Μιλάω για φυσιολογικούς ανθρώπους με αξιοπρέπεια που απλά στο κρεβάτι τους δεν έκαναν μόνο αυτά που υποδεικνύει η δήθεν χριστιανική ηθική τάξη, και λέω δήθεν γιατί η χριστιανική θρησκεία μίλησε για άνθρωπο, δε μίλησε ούτε για άντρα, ούτε για γυναίκα, ούτε για γκέι, ούτε για bi, ούτε για στρέιτ. Συνεπώς δε νομίζω οτι ορίζεται αυτό που αναφέρουν αυτοί οι αντισοφιστές περί "αποδεδειγμένα ομοφυλόφιλου". Εκτός κι αν αυτό σημαίνει άτομα που προσβάλλουν τη δημόσια αιδώ με τις πράξεις τους, πράγμα που βεβαίως δε μπορεί να ισχύει για την πλειοψηφία των Αρχαίων Αθηναίων. Τονίζω, αθηναίων, γιατί Αρχαία Ελλάδα βασικά Αρχαία Αθήνα σημαίνει. Η Σπάρτη ήταν μια σκοταδιστική, μιλιταριστική κοινωνία που ο ελληνικός πολιτισμός δεν της οφείλει τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Ναι οι bisexual ομως τεινουν και προς την ομοφυλοφιλια και θεωρουνται κατα κυριο λογο ομοφυλοφιλοι,2) οι bisexual με τους ομοφυλοφιλους εχουν ελαχιστες διαφορες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι? Μαθηματική λογική λοιπόν...
Ο στρέιτ πάει με ένα φύλο. Έστω η τιμή 1.
Ο γκέι πάει με ένα φύλο. Έστω η τιμή -1.
Ο bisexual πάει με δύο φύλα. Έστω η τιμή 0.
Αν μου αποδείξεις οτι η διαφορά του -1 και του 0 με του 1 και του 0 είναι διαφορετικές, τότε ισχύει αυτό που λές. Η μόνη διαφορά των bi με τους γκέι είναι οτι οι πρώτοι πάνε ΚΑΙ με έτερο. Η μόνη διαφορά των bi με τους str8 είναι οι πρώτοι πάνε ΚΑΙ με ίδιο. Δεν υπάρχει αυτό που λες περι τάσης των bi στους gay. Απέχουν ακριβώς το ίδιο με τους str8.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Κατ εμε δεν υπαρχουν αμφισεξουαλικοι δεν υπαρχουν κι αν υπαρχουν ειναι ή καμενοι ή ο ορισμος της ανωμαλιας.Αμφισεξουαλικοι λανθασμενα λεμε αυτους που εγκατελειψαν μια σχεση για κατι αλλο του ιδιου φυλου.Δεν μπορει ενας ανθρωπος να ναι και τα δυο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top