Θρησκεία ή κοροϊδία;

Πιστεύετε στο Θεό;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
  • Ναι

    Ψήφοι: 31 47.7%
  • Όχι

    Ψήφοι: 20 30.8%
  • Δεν είμαι σίγουρος(η)

    Ψήφοι: 14 21.5%

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω παντως εχω ενα γαλλο penpal ο οποιος δν πιστευει πουθενα!
προσωπικα πιστευω οτι η θρησκεια πλεον εχει γινει κτ κληρονομικο.πιστευουμε επειδη πιστευουν οι γονεις μας ή επειδη πολυ απλα μεγαλωσαμε ετσι.ομολογω παντως πως το πασχα νιωθω ενα δεος μεσα στην εκκλησια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα πάντα κληρονομικά είναι...Όσο άσχημο κι αν ακούγεται για ορισμένους εφήβους που δήθεν επαναστατούν, κάθε παιδί κουβαλάει μέσα του τους γονείς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
η θρησκεια πλεον εχει γινει κτ κληρονομικο.πιστευουμε επειδη πιστευουν οι γονεις μας ή επειδη πολυ απλα μεγαλωσαμε ετσι


Εγω και με γονεις αθεους θα πιστευα,οποτε μιλας παρα πολυ γενικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
και εσυ μιλας παρα πολυ προσωπικα.πιστευω πολυ πως το οικογενειακο περιβαλλον εχει ιδιαιτερη σημασια για τις αντιληψεις,τα πιστευω και τις αποψεις που θα εχει ενα παιδι στο τελος.

οπως ειπε και ο miv:
Τα πάντα κληρονομικά είναι...Όσο άσχημο κι αν ακούγεται για ορισμένους εφήβους που δήθεν επαναστατούν, κάθε παιδί κουβαλάει μέσα του τους γονείς του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
οι γονείς επιλέγουν όταν είσαι μωρό για το θρήσκευμά σου. άμα όμως εσύ στην συνέχεια την αμφισβητήσεις, μπορείς να ψάξεις για τις θρησκείες που υπάρχουν και να δεις ποια σου ''ταιριάζει''. κατά την γνώμη μου η πίστη σε οποιαδήποτε θρησκεία δεν κληρονομείται. άμα εσύ ο ίδιος δεν πιστεύεις σ'αυτή τότε πρέπει να ψάξεις και να μάθεις πράγματα γι' αυτή και μετά να επιλέξεις αυτή που θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
και εσυ μιλας παρα πολυ προσωπικα.πιστευω πολυ πως το οικογενειακο περιβαλλον εχει ιδιαιτερη σημασια για τις αντιληψεις,τα πιστευω και τις αποψεις που θα εχει ενα παιδι στο τελος.

αλήθεια?δε λέω επηρεαζομαστε,αλλα οι γονεισ μου (η μανα) πιστευει στον καφε και σε αλλα τετοια χαριτωμενα,δε νομιζω να φαινομαι για τετοιος,η πιστη ειναι προσωπικο ταξιδι του καθενος,οχι υποθεση των γονιων του.Προσωπικα δεν ασπαζομαι παντα τις ιδιες αποψεις με τους γονεις μου.Φυσικα και εχει το οικογενειακο περιβαλλον σημασια στην κοινωνικοποιηση,αλλα μεχρι ενος σημειου.Το οτι λες οτι τ παιδια κουβαλανε τους γονεις τους σε αδικει και υποδηλωνει οτι εχεις χαμηλη κριτικη ικανοτητα που σε εμποδιζει να ξεφυγεις απο τη δικη τους.Αν το παμε ετσι,εσυ θα διαλεξεις ενα επαγγελμα που θα ηθελαν οι γονεις σου η αυτο εξαιρειται?Θα ψηφιζεις το κομμα που ψηφιζαν οι δικοι σου η κι αυτο εξαιρειται?Θα υποστηριζεισ την ομαδα που υποστηριζουν οι δικοι σου η κι αυτο εξαιρειται?Εχεις τα ιδια γουστα με αυτους μηπως?Δεν εννοω κατι αρνητικο για εσενα η οποιοδηπωτε αλλο παιδι με διαφορετικες αποψεις,θελω μονο να σκεφτεις αυτα που σου λεω.

οι γονείς επιλέγουν όταν είσαι μωρό για το θρήσκευμά σου. άμα όμως εσύ στην συνέχεια την αμφισβητήσεις, μπορείς να ψάξεις για τις θρησκείες που υπάρχουν και να δεις ποια σου ''ταιριάζει''. κατά την γνώμη μου η πίστη σε οποιαδήποτε θρησκεία δεν κληρονομείται. άμα εσύ ο ίδιος δεν πιστεύεις σ'αυτή τότε πρέπει να ψάξεις και να μάθεις πράγματα γι' αυτή και μετά να επιλέξεις αυτή που θες.

ΑΚΡΙΒΩΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
εγω ειπα πως πιστεουμε επειδη πιστευουν και οι γονεις μας.καλως ή κακως η οικογενεια ειναι ο πρωτος φορεας κοινωνικοποιησης και καλως ή κακως επηρεαζομαστε,εσυ και αλλοι μπορει λιγοτερο...ισως και καθολου.δν λεω οτι δεχομαστε οτι μας πουν...αποκταμε τν δικη μας αποψη και κριτικη ικανοτητα σε οσο περισσοτερα θεματα γινεται.σιγουρα ομως οι περισσοτερες αποψεις μας δν διαφερουν πολυ απο της οικογενειας γιατι αυτες μας δινει τις περισσοτερες αξιες.δν λεω οτι θα ψηφισω οτι μου πουν...(παρολο που δν με θεωρω ωριμη ωστε να εχω πολιτικη αποψη,και δν ειμαι ενημερωμενη),ή πως θα επιλεξω το επαγγελμα που οι γονεις μου θελουν.σιγουρα θα κανω αυτο που θα επιλεξω εγω γιατι η ζωη ειναι δικη μου.
παντως η συζητηση αυτη εχει γινει και στο σχολειο με τν θεολογο μας και ο ιδιος παραδεχτηκε πως η θρησκεια πλεον αντιμετωπιζεται παθητικα και ειναι "κληρονομικη"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
και ο ιδιος παραδεχτηκε πως η θρησκεια πλεον αντιμετωπιζεται παθητικα και ειναι "κληρονομικη"

αντιμετωπίζεται παθητικά από άτομα που δεν το έχουν ψάξει. όποιος θέλει να μάθει για την θρησκεία του και για άλλες, είναι ελεύθερος. δεν τον εμποδίζει τπτ. ακόμα μπορεί να αλλάξει θρησκεία άμα πιστεύει πως κάποια άλλη θα τον ικανοποιήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
παντως η συζητηση αυτη εχει γινει και στο σχολειο με τν θεολογο μας και ο ιδιος παραδεχτηκε πως η θρησκεια πλεον αντιμετωπιζεται παθητικα και ειναι "κληρονομικη"[/quote]


Δε διαφωνώ οτι ισχυει απο πολλούσ κατι τετοιο.Καλυτερα ομως ενας συνειδητοποιημενος άθεος παρα ενας Χριστιανος οπως οι περισσοτεροι σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Καλυτερα ομως ενας συνειδητοποιημενος άθεος παρα ενας Χριστιανος οπως οι περισσοτεροι σημερα.

συμφωνώ απόλυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
παντως η συζητηση αυτη εχει γινει και στο σχολειο με τν θεολογο μας και ο ιδιος παραδεχτηκε πως η θρησκεια πλεον αντιμετωπιζεται παθητικα και ειναι "κληρονομικη"


Δε διαφωνώ οτι ισχυει απο πολλούσ κατι τετοιο.Καλυτερα ομως ενας συνειδητοποιημενος άθεος παρα ενας Χριστιανος οπως οι περισσοτεροι σημερα.
Άθρησκος είναι η λέξη που τοποθετούμε απέναντι στο θρήσκο (Χριστιανό) γιατί Θεός δεν είναι μονο ο Θεός των Χριστιανών.
Καλύτερα και χειρότερα δεν υπάρχει. Αν τα εχεις βρει με αυτό που είσαι, είτε εισαι άθρησκος είτε θρήσκος, σε όποιες παραλλαγές, είναι καλό. Το "συνειδητοποιημένος" όμως δεν θα το συμμεριστώ. Οι περισσότεροι αμφισβητίες της θρησκείας είναι προιόντα ενός ανέντιμου πολέμου συγκεκριμένων συμφερόντων που με διάφορα κόλπα και τεχνάσματα προσπαθεί να αποδείξει κάτι που δεν αποδεικνύεται. Στη βαση αυτή λοιπόν δεν θα χαρακτήριζα συνειδητοποιημένη μεγάλη μερίδα των αμφισβητιών αλλά προπαγανδισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Γιατί τι έχει ο Χριστιανός. Ίσα ίσα που ο άθεος δεν έχει κάτι να πιστεύει. Έχει απελπιστεί από όλα και δεν αρέσκεται σε τίποτα εκτός από το τίποτα. Με λίγα λόγια είναι ένας κενός ανθρωπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν είναι αυτό, αλλά όταν βλέπεις άτομα που η ηλικία τους δεν τους επιτρέπει ουτε καν να έχουν γνώση για να αμφισβητήσουν μια ολόκληρη φιλοσοφία, τότε είσαι 200% βεβαιος οτι η αμφισβήτηση αυτή, που λαμβάνει πολεμικό χαρακτήρα, δεν είναι ουτε καν σκέψη και δομημένη αμφισβήτηση, αλλά ένα πολύ καλά σχεδιασμένο προιόν αντιθρησκευτικής προπαγάνδας από ανθρώπους που όχι απλά δεν πιστεύουν, όπως δικαιούται ο καθένας, αλλά διεξάγουν και έναν ανήθικο πόλεμο απέναντι σε κάτι που στην τελική, αφού δεν πιστεύουν να μην ασχολούνται και να κοιτάνε τα χάλια της δικής τους μούρης. Συγγνώμη που γίνομαι σκληρός, αλλά δεν είναι δυνατόν να ακούω παπαροφιλοσοφίες περι αθείας από 13χρονα ή και μεγαλύτερα που δεν ξέρουν καλά καλά τι φάγανε χτες. Είναι σοφία να ξέρεις οτι δεν γνωρίζεις και βλακεία να μη γνωρίζεις και να νομίζεις οτι γνωρίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angel123456

Νεοφερμένος

Η Μαριέλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 91 μηνύματα.
η ηλικια δεν παιζει κανενα ρολο.μπορει καποιος μικροτερος να ειναι πολυ πιο συνειδιτοποιημενος και ωριμος απο ενα μεγαλυτερης ηλικιας ατομο.
και κατι ακομα...δν νομιζω πως η συζητηση ειναι αντιθρησκευτικη προπαγανδα εκτος και αν δν επιτρεπεται να εκφραζονται ελευθερα αποψεις εκτος και αν ειναι με περιορισμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν αμφισβητω τις προθέσεις και το ήθος των συνομιλητών μου εδώ στο φόρουμ, αλλά εκφράζω ανοιχτά τις επιφυλάξεις μου για την προέλευση πολλών (όχι όλων) από αυτές τις απόψεις. Θεωρώ οτι αγγίζει πραγματικά τα όρια της βλακείας να προσπαθούνε άσχετοι (μεταξύ των οποιων και εγώ, αλλά εγω δεν προσπαθώ επι ματαίω να αποδειξω κάτι) με πλαστά επιχειρήματα να αποδείξουν πράγματα τα οποία δε μπόρεσαν να αποδείξουν άνθρωποι που έγραψαν Ιστορία. Είναι άλλο πράγμα το να εκφέρεις αθώα μία άποψη και να κάνεις απλές, υποθέσεις κι άλλο πράγμα να αναγάγεις σε δήθεν αλήθεια διάφορες φαντασιώσεις τη στιγμή που δεν έχεις ούτε την εμπειρία, ούτε τη γνωστική βάση για να το κάνεις και απλά αναπαράγεις όσα ακους χωρίς ουτε καν να τα κρίνεις, πόσο μάλλον να τα επαληθεύσεις.
Με το να εκφράζω τις αμφιβολίες μου για την προέλευση πολλών από κάποιες απόψεις που ακούγονται δε νομίζω οτι κωλύω επ'ουδενί τη δημοκρατικότητα και την ελευθερία του διαλόγου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Φυσικό φαινόμενο η ακαυστία της φλόγας και η ανάφλεξη σε υγρό και σκιερό μέρος χωρίς παρουσία ηλεκτρικής ή άλλης ενεργειακής πηγής; Φυσικά ίσως και να είναι. Όταν όμως δεν γνωρίζεις την προέλευση, τότε το φυσικό μπαίνει στη σφαίρα του μυστηρίου και ξεφευγει εντελώς από την στενή ανθρώπινη λογική. Και οι ηλεκτρικοί παλμοί του νευρικού συστήματος φυσικά φαινόμενα είναι, αλλά κανείς δεν ξέρει (ακόμα;) γιατί τα ανθρώπινα συναισθήματα μεταφράζονται σε ηλεκτρικούς παλμούς. Το γιατί λοιπόν το εξηγεί η πίστη. Εγώ θεωρώ προσόν την πίστη και κενό τη μη πίστη. Γι'αυτό ακριβώς και πιστεύω.

Α, και μία άλλη κλασική ψευτοεπιστημονική βλακεία. Λένε "το Άγιο Φως κλείνει ραντεβού ίδια μέρα κι ώρα"? Κι απαντώ σε αυτούς πολύ απλά. Αν γνωρίζατε γιατί το Άγιο Φως άπτεται πάντα τη στιγμή της Ανάστασης, τότε η θρησκεία μας θα έπρεπε να εξηγείται με εξισώσεις. Θαύμα σημαίνει αυτό που δε μπορείτε να εξηγήσετε. Θαύμα σημαίνει ολοκλήρωση της πίστης. Θαύμα είναι αυτό που δε μπορείτε να εξηγήσετε με όσα η λιγοστή ανθρώπινη γνώση έχει να προσφέρει. Θαύμα είναι η θρησκεία. Άρα λοιπόν, πιπιλίζοντας ξανά και ξανά το βλακώδες αυτό αμφισβήτημα επαληθεύετε για χιλιοστή φορά αυτό που εμείς οι Χριστιανοί λέμε. Οτι η επιστήμη δε μπορεί και δεν θα μπορέσει να εξηγήσει την πίστη μας γιατί πολύ απλά η πίστη αρχίζει εκεί που τελειώνει η Φυσική.

Αν ρωτήσεις το φυσικό σου θα σου εξηγήσει πως γίνεται η αυτανάφλεξη και πως γίνεται να υπάρχει ακαϊα.

Και όποιος στηρίζει τη πίστη του σε κάτι τέτοια "θαύματα" πιστεύει πολύ επιφανειακά. Μπορείς να ρωτήσεις το θεολόγο σου γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

happy i

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η happy i αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Η πίστη δεν πρέπει να στηρίζεται ολοκληρωτικά σε τέτοια θαύματα, αλλά και αυτά είναι μέρος της. Η πίστη κατά την δική μου άποψη δεν έχει σχέση με την φυσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,833 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από miv:
Ακριβώς για το λόγο αυτό θεωρώ άστοχο τον πόλεμο κατά της θρησκείας.
Είναι γεγονός όμως ότι η ύπαρξη των θρησκειών έχει αποτελέσει πηγή πολλών δινών για την ανθρωπότητα, και αυτό το λέω για τους εξής λόγους:
- η θρησκεία έχει αποτελέσει αφορμή για πολέμους μεταξύ ανθρώπων
- η θρησκεία έχει αποτελέσει λόγος για αρνητικές διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, ρατσισμό
- η θρησκεία έχει αποτελέσει λόγος για την ανάπτυξη της μισαλλοδοξίας με το υποσυνείδητο σκεπτικό ότι "αφού εσύ δεν πιστεύεις ό,τι ΕΜΕΙΣ, σε απεχθανόμαστε"
- η θρησκεία περιορίζει την εσωτερική ανεξαρτησία (αυτό που είπα παραπάνω)
- η θρησκεία γίνεται σε πολλές περιπτώσεις αντικείμενο εκμετάλλευσης από την πολιτική εξουσία για την άσκηση ελέγχου και επιρροής στους ανθρώπους

Και συγνώμη, αλλά τα παραπάνω τα θεωρώ τόσο σημαντικά μειονεκτήματα (και ποιος ξέρει πόσα άλλα θα υπάρχουν που δεν ανέφερα) που έχω φτάσει στο σημείο να πιστεύω ότι οι θρησκείες αποτελούν μία από τις μεγαλύτερες πληγές της ανθρωπότητας.
Το πλεονέκτημα του "μου δίνει δύναμη και ελπίδα" είναι κατά πολύ κατώτερο των παραπάνω μειονεκτημάτων τα οποία μαστίζουν καθημερινά τον κόσμο.

Μπορεί βέβαια μια θρησκεία που να διδάσκει τον σεβασμό, την αγάπη κ.τ.λ. να μπορεί εν τέλει να προσφέρει κάτι θετικό στην ανθρωπότητα, όμως αυτό προϋποθέτει έναν κόσμο ο οποίος θα αποτελείται από ανθρώπους ΑΝΟΙΧΤΟΜΥΑΛΟΥΣ, που δεν θα επηρεάζονται από προπαγάνδες και δεν ξέρω 'γω τι άλλο και θα μπορούν να ασπάζονται τη θρησκεία χωρίς να αλλοιώνουν αυτά που πρεσβεύει με το πέρασμα των χρόνων.
Από την άλλη όμως, τώρα που το σκέφτομαι, η κοινωνία εξελίσσεται και κατά συνέπεια πρέπει και η θρησκεία να μεταβάλλεται (πχ κάποτε - αν δεν κάνω λάθος- η θρησκεία όριζε να μην συνουσιάζεται ένα ζευγάρι πριν το γάμο ή/και η εκκλησία θεωρεί(ούσε) τον αυνανισμό αμαρτία). Τόση μεγάλη επίδραση/εισβολή της θρησκείας στην καθημερινή ζωή δε τη βρίσκω καλή.

Όσο απαισιόδοξο και αν ακούγεται, δε μου φαίνεται ότι ο άνθρωπος είναι έτοιμος για θρησκείες και μάλλον δεν θα είναι ποτέ.
Κάθε γονέας θα προπαγανδίζει υπέρ της θρησκείας του στα παιδιά του ώστε να τους την περάσει, ώστε να μην διαμορφώσει το παιδί άλλη κοσμοαντίληψη και εν τέλει - ο γονέας- χάσει τον "εσωτερικό έλεγχο" του παιδιού του. Η θρησκεία πάντα θα αποτελεί ένα από τα μεγαλύτερα μέσα για την άσκηση επιρροής με σκοπό την ικανοποίηση συμφερόντων και καθώς επίσης θα υπάρχει μισαλλοδοξία έναντι των αλλόθρησκων.

Μπορεί π.χ. εσύ miv να αντιλαμβάνεσαι όπως αντιλαμβάνεσαι τον Χριστιανισμό. Τον αντιλαμβάνεται όμως και η πλειοψηφία των ανθρώπων έτσι;
Και μιας που μιλάμε για πιστεύω, η πλειοψηφία, στην προκειμένη περίπτωση, είναι αυτή που θα δώσει τον ορισμό του Χριστιανισμού.
Σε αντίθετη περίπτωση αποτελεί ξεχωριστή κοσμοθεωρία του καθενός, και παύει να θεωρείται μεμονωμένη θρησκεία. Αποτελεί μια ξεχωριστή κοσμοθεωρία που τράβηξε μεγάλο μέρος των στοιχείων της από την x θρησκεία.

Μπορεί να τάσσομαι προς το παρόν κατά των θρησκειών (με την έννοια ότι είμαι κατά της γενικότερης ύπαρξής τους και όχι ότι προσπαθώ να βγάλω την πίστη κανενός :D ), ωστόσο ομολογώ πως το όλο θέμα των θρησκειών δεν το έχω πολυψάξει εις βάθος και σκεφτεί. Μετά τις πανελλαδικές που θα έχω επιτέλους και ηρεμία και χρόνο να σκεφτώ, θα το φιλοσοφήσω περισσότερο. Είναι μεγάλο θέμα άλλωστε. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstadinus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Είναι γεγονός όμως ότι η ύπαρξη των θρησκειών έχει αποτελέσει πηγή πολλών δινών για την ανθρωπότητα, και αυτό το λέω για τους εξής λόγους:
- η θρησκεία έχει αποτελέσει αφορμή για πολέμους μεταξύ ανθρώπων
- η θρησκεία έχει αποτελέσει λόγος για αρνητικές διακρίσεις μεταξύ των ανθρώπων, ρατσισμό
- η θρησκεία έχει αποτελέσει λόγος για την ανάπτυξη της μισαλλοδοξίας με το υποσυνείδητο σκεπτικό ότι "αφού εσύ δεν πιστεύεις ό,τι ΕΜΕΙΣ, σε απεχθανόμαστε"
- η θρησκεία περιορίζει την εσωτερική ανεξαρτησία (αυτό που είπα παραπάνω)
- η θρησκεία γίνεται σε πολλές περιπτώσεις αντικείμενο εκμετάλλευσης από την πολιτική εξουσία για την άσκηση ελέγχου και επιρροής στους ανθρώπους


Πέτρο,απλά σωστότατο.Συμφωνώ τα μάλα.Και στο υπολοιπο, αλλα αμα το κανω quote θα πάρει πολύ:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δε μπορεις να λες με σιγουρια οτι δεν υπαρχει ουσιαστικος λογος υπαρξης του καθενος μας.

Ω, μπορεί. Για την ακρίβεια μόλις το έκανε.

Όσο για αυτούς που υποστηρίζουν το βάπτισμα βασισμένοι στη σκέψη ότι μπορείς να απομακρυνθείς μετά: Φαντάζομαι ότι δεν θα σας πείραζε να βαπτίσουμε το παιδί σας Σατανιστή, ε; Είναι ακριβώς το ίδιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top