Γενικό -  Ό,τι μας αγχώνει και μας φοβίζει στην Α' Λυκείου, ελάτε να το μοιραστούμε εδώ!

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,με λένε Χαρούλα και ακόμη δεν άρχισε η σχολική χρονιά και τα βρήκα μπαστούνια!Αύριο γράφω αρχαία,μεθαύριο γεωμετρία και γενικά όλη μου η εβδομάδα είναι γεμάτη με τεστ!Δεν αντέχω άλλο!Βρε παιδιά,πείτε μου,δεν κουράζεστε στο σχολείο?Εγώ πάντως όταν γυρνάω δεν αντέχω αν δεν πέσω για ύπνο.Μετά ξυπνάω,διαβάζω για τα αγγλικά,πάω στα αγγλικά,γυρνάω,βλέπω λίγο τηλεόραση,διαβάζω όση ώρα αντέξω και ξαναπέφτω ξερή!Θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα και να γίνω άριστη μαθήτρια όπως ήμουν πάντα αλλά δεν παλεύεται το πρόγραμμά μου!help!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
...και εγω.τα ιδια..
τα εχω χαραμισει ολα για τα μαθηματα.ολο διαβασμα μεχρι τις 1 και μετα υυπνος..οργανωνω οσο καλυτερα τον χρονο μου στο διαβασμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Βρε παιδιά χαλαρώστε λίγο, δε χρειάζεται να θυσιάζετε τα πάντα, ειδικά στην πρώτη λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
ναι αλλα αμα θελουμε πολλες ωρες για να διαβασουμε ενα μαθημα.?.και επειτα ειναι τα αγγλικα,γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
μπορείτε να επικεντρωθείτε περισσότερο στα μαθήματα που έχουν σχέση με την κατεύθυνση που θα ακολουθείσετε. Τα πτυχία στις ξένες γλώσσες δε θα σας χρειαστούν μέχρι πριν το μεταπτυχιακό ή το την αποφοίτηση από τη σχολή αν δεν κάνετε μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
μαλιστα..με εβαλες σε σκεψεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά,με λένε Χαρούλα και ακόμη δεν άρχισε η σχολική χρονιά και τα βρήκα μπαστούνια!Αύριο γράφω αρχαία,μεθαύριο γεωμετρία και γενικά όλη μου η εβδομάδα είναι γεμάτη με τεστ!Δεν αντέχω άλλο!Βρε παιδιά,πείτε μου,δεν κουράζεστε στο σχολείο?Εγώ πάντως όταν γυρνάω δεν αντέχω αν δεν πέσω για ύπνο.Μετά ξυπνάω,διαβάζω για τα αγγλικά,πάω στα αγγλικά,γυρνάω,βλέπω λίγο τηλεόραση,διαβάζω όση ώρα αντέξω και ξαναπέφτω ξερή!Θέλω να βάλω ένα πρόγραμμα και να γίνω άριστη μαθήτρια όπως ήμουν πάντα αλλά δεν παλεύεται το πρόγραμμά μου!help!:'(

Για το πρόγραμμά σου δεν έχω να σου δώσω συμβουλή... εσύ το ρυθμίζεις από μόνη σου... Τώρα, όπως είπε και η Δέσποινα, relax.. take it easy.. τι να πούμε εμείς που δίνουμε πανελλαδικές δηλαδή; ;)

Πάντως, αν χρειαστείς βοήθεια σε κάποιο μάθημα, εδώ είμαστε :iagree:

Καλή συνέχεια και μη το βάζετε κάτω!! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_president

Νεοφερμένος

Η τατιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Λοιπόν..... πράγματι είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα στπ λύκειο. κι εγώ εδώ που τα λέμε έχω ήδη κουραστεί, αλλά σίγουρα δε θα τα παρατήσω τώρα! το καλύτερο είναι να ηρεμήσουμε όλοι. δεν είναι τόσο τρομαχτικά after all, απλώς πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicsprofessor

Νεοφερμένος

Ο physicsprofessor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
καλησπέρα
είμαι καθηγητής φυσικός (ευνόητο ε?)και θέλω να πω το εξής:
στην Α ΛΥΚΕΙΟΥ είναι λογικό να αφιερώνεις καθημερινά τέσσερις με πέντε ώρες μελέτης
αυτο ίσχυε και από τη δικη μου εποχη μέχρι σήμερα
δεν εχουν αυξηθεί ιδιαιτέρως οι απαιτήσεις
στο πανεπιστήμιο περνάς πιο ανετα σε σχεση με την εποχή των δεσμών και τα βιβλια φυσικής κλπ εχουν γινει πιο στρωτά
καμιά σχεση η φυσικη της τάξης με τη δική μου
εκεινο το φρικτο βιβλίο δε συγκρίνεται με το δικό σας ΅και οπωσδήποτε οι εκπαιδευτικοί δεν αυθαιρετούν οπωσ παλιά
ΝΑ προσέχετε πολύ το βάρος που μεταφέρετε στην τσάντα σας πάση θυσία να μην υπερβαίνει το ένα δέκατο του σωματικού βάρους σας και να το τοποθετείτε σωστά στην πλάτη η στον ώμο
να μην φορτώνεστε πολύ με εξωσχολικές δραστηριότητες
και το λοουερ η το προφισιενσυ μπορει να περιμένει

και οπως έλεγε ο Παπαδιαμάντης :
"μορφωμένους θέλουμε και οχι εγγράμματους" !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μπράβο! Σωστοοος! :no1: Δλδ εγώ που είμαι 47 κιλά πρέπει να έχω τσάντα 4.7 κιλά? Ούτε στο ωραιότερό μου όνειρο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Κύριε καθηγητά, εγώ το προσέχω το βάρος στην τσάντα μου, παίρνω μόνο τα απαραίτητα, αλλά τι να κάνω όταν τα απαραίτητα είναι ασήκωτα? Υποφέρω εδώ και καιρό από σκολίωση.
Όσον αφορά τις ώρες διαβάσματος που προτείνετε, είναι ανέφικτο, πιστέψτε με.
Ειδικά για ένα παιδί της πρώτης Λυκείου!

Λοιπόν..... πράγματι είναι λίγο πιο δύσκολα τα πράγματα στπ λύκειο. κι εγώ εδώ που τα λέμε έχω ήδη κουραστεί, αλλά σίγουρα δε θα τα παρατήσω τώρα! το καλύτερο είναι να ηρεμήσουμε όλοι. δεν είναι τόσο τρομαχτικά after all, απλώς πρέπει να έχουμε εμπιστοσύνη στους εαυτούς μας!:no1:
Πολύ θετικό το μήνυμά σου. Έχεις δίκιο.

Για το πρόγραμμά σου δεν έχω να σου δώσω συμβουλή... εσύ το ρυθμίζεις από μόνη σου... Τώρα, όπως είπε και η Δέσποινα, relax.. take it easy.. τι να πούμε εμείς που δίνουμε πανελλαδικές δηλαδή; ;)

Πάντως, αν χρειαστείς βοήθεια σε κάποιο μάθημα, εδώ είμαστε :iagree:

Καλή συνέχεια και μη το βάζετε κάτω!! :no1:
Καλό κουράγιο φέτος στις πανελλαδικές. Έχω 3 αδερφές που πέρασαν αυτή τη μαρτυρική χρονιά.Το κακό είναι ότι όταν θα έρθει η δική μου σειρά οι γονείς μου θα έχουν ανάλογες απαιτήσεις!:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_president

Νεοφερμένος

Η τατιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
4 ώρες??????????? αδύνατο, εντελώς αδύνατο. μισή και με το ζόρι!!! πραγματικά, αν δεν είχα καλή μνήμη και δν τα απορροφούσα από την παράδοση, πραγματικά θα ήμουν μαθήτρια του 12!!! το πρόβλημα είναι ότι στην πραγματικότητα τα lower και τα proficiency δεν μπορούν να περιμένουν. βεβαία εξαρτάται κι από τους προσωπικούς στόχους του καθένα, όμως στις περισσότερες δουλειές χρειάζεται ξένη γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί δε μπορούν να περιμένουν; θα πιάσεις δουλειά από τώρα;; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Το lower σίγουρα δεν μπορεί να περιμένει. Τώρα για το Proficency, δεν έχεις άλλη επιλογή. Προσωπικά όμως πιστεύω πως αν΄παρατήσεις τα Αγγλικά για 2 χρόνια, θα σε παρατήσουν κι αυτά. Αλλά τι να κάνουμε?
Εγώ πάω lower και είμαι στην πρώτη Λυκείου. Οι περισσότεροι συμμαθητές μου το έχουν πάρει,όπότε είμαι από τους λίγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι εντάξει το lower είναι must, και δεν είναι δύσκολο, για το proficiency είναι που επιμένω πως δε χρειάζεται βιασύνη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicsprofessor

Νεοφερμένος

Ο physicsprofessor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το lower σίγουρα δεν μπορεί να περιμένει. Τώρα για το Proficency, δεν έχεις άλλη επιλογή. Προσωπικά όμως πιστεύω πως αν΄παρατήσεις τα Αγγλικά για 2 χρόνια, θα σε παρατήσουν κι αυτά. Αλλά τι να κάνουμε?
Εγώ πάω lower και είμαι στην πρώτη Λυκείου. Οι περισσότεροι συμμαθητές μου το έχουν πάρει,όπότε είμαι από τους λίγους.

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΟΥΣ! Α λυκειου πηγαινα αγγλικα για εκτη χρονια και δεν έκανα κανενα φροντιστήριο για μαθηματα του σχολειου! δεν ατιλεγω οτι τα μαθηματικά ηταν δυσκολα αλλα κάπως επιβιωσα!
στην β λυκείου επηγα μαθηματικα και πλην εμου και μιας κοπέλας εβλεπα ολα τα αλλα παιδια να ερχονται μετα απο μας διοτι πιο μπροστά πηγαιναν φροντιστηριο για λοουερ

αν και εγω πηγα γραφτηκα για λοουερ και δνε πατησα! εν τελει το πηρα στα εικοσι ενα μου

ούτως η άλλως η αγορα εργασίας ειναι εξοντωτικων απαιτησεων στον ιδιωτικο τομεα αλλα δεν βλεπω το λογ να χαλαμε την υγεια μας απο τοσο νωρίς
περιττο να σου πω οτι το μαθητικο άγχος μπορει να δημιουργήσει πεπτικές ενοχλήσεις που αν χρονίσουν γίνονται σπαστική κολίτιδα και σου καταστρεφουν τη ζωη!
γνωριζω απο κοντά τρεις τέτοιες περιπτώσεις που παρα την εξαιρείτικη τούς ευφυΐα ευχαριστώ το θεό που εχω το μισο μυαλο (που λεει ο λόγος!) αλλα περισσοτερη υγεία

ουτε εχω κανα υποπτο λογο να σας επισημαινω καποια πράγματα διότι τα αγγλικα μου ΟΨΙΜΑ τα δουλεψα τοσο πολυ ωστε να σκεφτομαι σε αυτά (οποτε μην μου καταλογισετε κανα κομπλεξ ανεπάρκειας! !

Κύριε καθηγητά, εγώ το προσέχω το βάρος στην τσάντα μου, παίρνω μόνο τα απαραίτητα, αλλά τι να κάνω όταν τα απαραίτητα είναι ασήκωτα? Υποφέρω εδώ και καιρό από σκολίωση.
Όσον αφορά τις ώρες διαβάσματος που προτείνετε, είναι ανέφικτο, πιστέψτε με.
τα απαιραιτητα ειναι ασήκωτα λογω πχ του βιβλίου της γεωμετρίας! αν είναι δυνατον τέτοιο κούτσουρο να το κουβαλάει ενα μαθητής!
παραπονιοταν μια συνάδελφος για το οτι η κόρες της πηγαίνουν στο σχολειο φορτωμένες με μια ασηκωτη τσαντα (μου την εδωσε και την υπολογισα για δεκα κιλα!!) γιατι μετα εχουν καπακι φροντιστηριο και παιρνουν εξαρχής ολα τα βιβλία!
την ορμήνεψα σχετικά και μετα απο μέρες όλως τυχαίως ευρηκα στον νετ ενα σχετικο αρθρο:

https://www.medlook.net/cyprialife6/tsanta.pdf

που εντοπισα εδω:
https://www.medlook.net/article.asp?item_id=2439

θα διαβάσεις πως το βαρύ φορτιο ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΣΚΟΛΙΩΣΗ!!

απο την οποια πασχω και γω ( ελαφρά μορφη!)αν και πιθανοτατα δεν προκληθηκε απο μεταφορα βάρους!
δες οπωσδηποτε αν μπορείς να αφήνεις καποια βιβλια στο σχολειο δλδ να τα έχεις διπλά

αυτο το ετονισα αυστηρά και στους μαθητές μου ειδικα τα φυσικοχημικά βιβλια μπορουν να μην τα φέρνουν παντα γιατι δουλευουμε με φυλλαδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Εγώ πιστέυω ότι πρέπει να αποκτήσει κάποιος σε μικρή ηλικία το Lower και αν θέλει να συνεχίσει για advance ή proficiency να το κάνει ενόσω είναι φοιτητής. Αυτή είναι η γνώμη μου και αυτήν ακολουθώ. Απέκτησα το Lower στην Α λυκείου και ενώ με παρακαλούσε η καθηγήτρια των αγγλικών να συνεχίσω, της εξήγησα ότι θα το κάνω, αλλά αργότερα...

δες οπωσδηποτε αν μπορείς να αφήνεις καποια βιβλια στο σχολειο δλδ να τα έχεις διπλά

αυτο το ετονισα αυστηρά και στους μαθητές μου ειδικα τα φυσικοχημικά βιβλια μπορουν να μην τα φέρνουν παντα γιατι δουλευουμε με φυλλαδια
Κύριε καθηγητά, αυτό που λέτε θα το χαρακτήριζα αδύνατο. Εδώ δεν έχουν να δώσουν από μία φορά τα βιβλία στους μαθητές, θα τα δίνουν και διπλά; Εμείς δεν έχουμε πάρει ακόμα Μαθηματικά ΓΠ (το οποίο δίνει πανελλαδικά η μισή τρίτη σχεδόν)!

Κοιτάξτε πόσα πράγματα κουβαλώ κάθε Τετάρτη: Φυσική ΚΑΤ (+2 τετράδια), Ιστορία (+2 τετράδια), Χημεία ΚΑΤ (+2 τετράδια), Κοινωνιολογία (+ τεράδιο μαθητή), Μαθηματικά ΚΑΤ (+2 100φ τετράδια + βοήθημα που μας πρότεινε η καθηγήτρια), ΑΟΘ + (1 τετράδιο δύο θεμάτων + κλασέρ). Πιστέψτε με, ούτε μπορώ να έχω διπλά βιβλία, ούτε και να κάνω διαλογή ποιά να πάρω και ποιά να μην πάρω.** Και καθημερινά κουβαλώ την ίδια ποσότητα βιβλίων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Η σκολίωση είναι επίσης και κληρονομική(απ'ότι μου είπε ο ορθοπεδικός μου). Όσον αφορά αυτό που είπατε για τα διπλά βιβλία, καλή ιδέα. Δυστυχώς από το σχολείο δεν παρέχουν δεύτερο βιβλίο, αλλά θα προσπαθήσω να τα αγοράσω(τουλάχιστον της Γεωμετρίας!!).
Στα αγγλικά είμαι η καλύτερη και οι γονείς μου το έχουν δεδομένο ότι θα πάρω το lower με τον καλύτερο βαθμό:'(οπότε αγχώνομαι πάρα πολύ! Ευτυχώς πεπτικές ενοχλήσεις δεν έχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

physicsprofessor

Νεοφερμένος

Ο physicsprofessor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Ρε παιδια εγω εδωσα πανελλαδικές σε τέσσερα μαθηματα (δέσμες) εκ των οποιων τα μαθηματικα ηταν τρια βιβλία η φυσικη έντεκα κεφαλαια και η χημεια εικοσι ενα!!
δεν θμαμαι όμως στο σχολειο να πηγαιναμε φορτωμενοι σαν γαιδουρια
αλλο τώρα αν οι καθηγητές ειναι κάπως και θέλουν καθαρο και προχειρο τετραδιο!τι να πω
δεν ειμαι χθεσινός στην εκπαίδευση αλλα κατακρινω τον καθηγητη που δεν φροντιζει για τα ξενα παιδια οπως για τα δικα του!! του

οσον αφορα για τα διπλα βιβλία του οεδβ δεν ειναι ακριβα: δυο τρια ευρω το κομματι:
εξι σχολικα ισον ενα βοηθημα !αγοραστε να εχετε να καμετε δουλεια σας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Η σκολίωση είναι επίσης και κληρονομική(απ'ότι μου είπε ο ορθοπεδικός μου). Όσον αφορά αυτό που είπατε για τα διπλά βιβλία, καλή ιδέα. Δυστυχώς από το σχολείο δεν παρέχουν δεύτερο βιβλίο, αλλά θα προσπαθήσω να τα αγοράσω(τουλάχιστον της Γεωμετρίας!!).
Στα αγγλικά είμαι η καλύτερη και οι γονείς μου το έχουν δεδομένο ότι θα πάρω το lower με τον καλύτερο βαθμό:'(οπότε αγχώνομαι πάρα πολύ! Ευτυχώς πεπτικές ενοχλήσεις δεν έχω!

Για άλλη μια φορά επαληθεύεται αυτό που τόσο καιρό λέμε και μερικοί συνεχίζουν να κάνουν τα στραβά μάτια: "Οι γονείς βγάζουν τα αποθυμένα τους και όσα αυτοί δε μπόρεσαν να πετύχουν στα παιδιά τους."

Λάθος αντίληψη βέβαια και κατακριτέα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top